Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Psikoloji Filmleri: En iyi 70 Psikolojik Gerilim Filmleri Listesi

Bu kategorideki filmler, gizem ve dram türleriyle gerim gerim gerilmemize neden oluyorlar. Bizde, psikolojiniz çok sağlam olsa bile sınırlarınızı zorlayan bu filmleri huzurlarınıza getiriyoruz.
Psikoloji Filmleri: En iyi 70 Psikolojik Gerilim Filmleri Listesi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Sağlam insanı bile delirtmeyi ve uykularını kaçırmayı başaracak yapımlardan oluşan gerilim dolu 70 filmi sizin için listeledik. Bu filmleri, IMDb puanlarına göre sıraladık. Sizleri daha fazla meraklandırmadan, en başarılı yapımların yer aldığı listemize başlıyoruz.

İşte karşınızda en iyi psikolojik filmler;

70 İnsan Kırkayak (The Human Centipede)

İnsan Kırkayak (The Human Centipede)IMDb Puanı: 4,6
Yapım Yılı: 2009

Hangi kafayla çekildiği bilinmeyen ve bünyemizde farklı tepkimelerin oluşmasına neden olan en çarpıcı psikolojik filmlerden biriyle listemize devam ediyoruz. İnsan Kırkayak (The Human Centipede) adıyla 2009 yılında vizyona giren bu Tom Six filmi, hassas bir mideye sahip olmayanların bile sonunu getiremedikleri bir yapım olarak listemizde yer alıyor.

69 Bir Sırp Filmi (Srpski)

Bir Sırp Filmi (Srpski)IMDb Puanı: 5,2
Yapım Yılı: 2010

Midenizin kaldırmayacağı bir diğer psikolojik film olan Bir Sırp Filmi (Srpski), 2010 yılında izleyicilerin birçoğunu hayata küstürmüştü. Neredeyse tamamı sarsıcı sahnelerden oluşan bu psikolojik korku filmini izledikten sonra kendinize gelemeyebilirsiniz. Srdan Spasojevic’in yazıp, yönetmekle kalmayıp, başrollerinde de yer aldığı bu yapım +18 bir psikoloji filmi olarak listemizde yer alıyor.

68 Salo ya da Sodom’un 120 Günü

Salo ya da Sodom’un 120 GünüIMDb Puanı: 5,9
Yapım Yılı: 1975

Rahatsız edici filmler arasında adını ilk sıralara yazdıran 1975 yapımı Salo ya da Sodom’un 120 Günü (Salo o le 120 giornate di Sodoma); Marquis de Sade’nin romanından uyarlanmıştır. Pier Paolo Pasolini tarafından yönetilen bu yapım; bünyesinde bol miktarda sadizm içermesinden dolayı da eleştirilerin odak noktası haline gelmiştir.

67 Otel (Hostel)

Otel (Hostel)IMDb Puanı: 5,9
Yapım Yılı: 2005

2005 yılına damga vuran bir diğer gizem ve gerilim filmiyle listemize devam ediyoruz. Daha sonra bir seri haline gelen Otel (Hostel); çarpıcı senaryosunun ve etkileyici işkence sahnelerinin yanı sıra Eli Roth’un başarılı yönetimiyle de hayranlık uyandırıyor.

66 Saklambaç (Hide and Seek)

Saklambaç (Hide and Seek)IMDb Puanı: 6,0
Yapım Yılı: 2005

Gizem ve gerilim türlerinin harmanından oluşan 2005 yapımı Saklambaç (Hide and Seek), düşük IMDb puanıyla sizleri yanıltmasın. Ari Schlossberg’in senaryosunu, John Polson’ın ise yönetmenliğini üstlendiği bu filmin güçlü oyuncu kadrosu da beğeni kazanıyor. Dakota Fanning’in yanı sıra Rober De Niro ve Famke Janssen gibi başarılı oyuncular da filmin kadrosunda yer alıyor.

65 Beyza’nın Kadınları

Beyza’nın KadınlarıIMDb Puanı: 6,2
Yapım Yılı: 2006

Mustafa Altıoklar tarafından yazılıp yönetilen ve 2006 yılının en beğenilen filmlerinden biri haline gelen Beyza’nın Kadınları ile listemizi sonlandırıyoruz. Demet Evgar, Tamer Karadağlı ve Levent Üzümcü gibi oldukça başarılı isimlerin yanı sıra Engin Altan Düzyatan, Berrak Tüzünataç ve Arda Kural gibi ünlü oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.

64 Ziyaret (The Visit)

Ziyaret (The Visit)IMDb Puanı: 6,2
Yapım Yılı: 2015

Özellikle de sonuyla şaşkınlık yaratan Ziyaret (The Visit), 2015 yılının enlerinden bir tanesidir. Deanna Dunagan, Peter McRobbie ve Kathryn Hahn gibi başarılı oyuncuların yanı sıra Olivia DeJonge ve Ed Oxenbould gibi genç oyuncuların da izleyicileri etkilediği bu film; M. Night Shyamalan’ın ellerinde hayat buluyor.

63 Mezarına Tüküreceğim (I Spit on Your Grave)

Mezarına Tüküreceğim (I Spit on Your Grave)IMDb Puanı: 6,3
Yapım Yılı: 2010

1970’lerde vizyona giren çarpıcı bir filmin yenilenmiş versiyonu olan Mezarına Tüküreceğim (I Spit on Your Grave) ayrıca Mezarlarınıza Tüküreceğim adıyla da biliniyor. Sarah Butler’ın başrollerinde oynadığı bu film 2010 yılında izleyicilerle buluştu ve daha sonra ise etkileyici bir seri haline geldi.

62 Örümceğin Maskesi (Along Came a Spider)

Örümceğin Maskesi (Along Came a Spider)IMDb Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 2001

Başrollerinde Morgan Freeman ve Monica Potter ikilisinin yer aldığı etkileyici bir psikolojik gizem filmi olan Örümceğin Maskesi (Along Came a Spider); James Patterson romanından uyarlanmıştır. Lee Tamahori’nin ise yönetmen koltuğunda oturduğu bu 2001 yapımı film, bütünüyle izleyicilerin beğenisini kazanıyor.

61 23 Numara (The Number 23)

23 Numara (The Number 23)IMDb Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 2007

Joel Schumacher’in yönetmenliğini ve Fernley Philips’in ise senaristliğini üstlendiği 2007 yapımı 23 Numara (The Number 23) filmi, psikolojimizi altüst etmeyi başarmış ve bizleri 23 numarasına takıntılı hale getirmişti. Jim Carrey, Virginia Madsen ve Danny Huston üçlüsünün ise başrollerini paylaştıkları bu psikolojik film de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor.

60 Ölümcül Oyunlar (Funny Games)

Ölümcül Oyunlar (Funny Games)IMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2007

2007 yılının suç ve gerilim türlerini bünyesinde barındıran en iyi filmlerinden biri olan Ölümcül Oyunlar (Funny Games) ile listemize devam ediyoruz. Michael Haneke tarafından yazılıp yönetilen ve 2012 yılında Funny Games Ghost adında bir kısa filme uyarlanan bu yapım; Naomi Watts, Tim Roth, Michael Pitt, Brady Corbet ve Devon Gearhart’ın başarılı performanslarıyla şekilleniyor.

59 Kopya Cinayetler (Copycat)

Kopya Cinayetler (Copycat)IMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 1995

Sigourney Weaver, Holly Hunter ve Dermot Mulroney gibi güçlü isimlerden oluşan kadrosunun yanı sıra senaryosuyla da izleyicileri germeyi başaran Kopya Cinayetler (Copycat) ile listemize devam ediyoruz. Jon Amiel tarafından yönetilen ve 1995 yılında vizyona giren bu yapım, adından da anlaşılacağı üzere seri cinayetleri konu alıyor.

58 Yüksek Tansiyon (Haute Tension)

Yüksek Tansiyon (Haute Tension)IMDb Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 2003

2003 yılının sarsıcı yapımlarından biri olan Yüksek Tansiyon (Haute Tension); Alexandre Aja tarafından yazılıp yönetilmiş bir film olarak karşımıza geliyor. İşkencelerin ve kanlı sahnelerin tavan yaptığı bu film ayrıca korku türünü de bünyesinde barındırıyor. Cécile de France, Maiwenni, Philippe Nahon ve Franck Khalfoun gibi başarılı oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.

57 İçerde (A l’interieur)

İçerde (A l’interieur)IMDb Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 2007

2007 yılında vizyona giren, kanın ve vahşetin bolca boy gösterdiği bir diğer filmle daha listemize devam ediyoruz. Alexandre Bustillo tarafından yazılıp yönetilen İçerde (A l’interieur); Béatrice Dalle, Alysoon Paradis ve Nathalie Roussel güçlü oyunculardan oluşan kadrosuyla da merak uyandırıyor. Konusuyla da dikkat çeken bu yapım, listemizde yerini almayı başarıyor.

56 1408

1408IMDb Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 2007

Stephen King romanından uyarlanan bir diğer yapım olan 1408; gizem, gerilim ve korku türlerini de bünyesinde barındırıyor. Yaklaşık 10 yıl önce vizyona giren ve izleyicileri bütünüyle etkilemeyi başaran bu yapım; John Cusack ve Samuel L. Jackson gibi iki usta ismin benzersiz performanslarıyla da en iyiler arasına adını yazdırıyor.

55 Şeytan Üçgeni (Triangle)

Şeytan Üçgeni (Triangle)IMDb Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 2009

2009 yılının şaşkınlık yaratan yapımlarından biri olan Şeytan Üçgeni (Triangle) de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor. Christopher Smith tarafından yazılıp yönetilen bu film; Melissa George ve Liam Hemsworth’un başarılı performanslarıyla da etkileyici bir yapım haline geliyor.

54 Stanford Hapishane Deneyi (The Stanford Prison Experiment)

Stanford Hapishane Deneyi (The Stanford Prison Experiment)IMDb Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 2015

2015 yılına damgasını vuran bir diğer dram filmiyle daha listemize devam ediyoruz. Kyle Patrick Alvarez yönetimiyle karşımıza gelen Stanford Hapishane Deneyi (The Stanford Prison Experiment); Ezra Miller, Billy Crudup, Tye Sheridan, Michael Angarano ve Olivia Thrilby gibi isimleri de oyuncu kadrosunda barındırıyor.

53 Acı Reçete (Side Effects)

Acı Reçete (Side Effects)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2013

Scott Z. Burns tarafından yazılan ve Steven Soderbergh tarafından yönetilen Acı Reçete (Side Effects), güçlü kadrosunun yanı sıra senaryosuyla da fark yaratıyor. 2013 yılında vizyona giren bu dram ve gerilim filminin başrollerinde ise Rooney Mara, Jude Law, Channing Tatum ve Catherine Zeta-Jones gibi ünlü isimler yer alıyor.

52 İşkence Odası (Martyrs)

İşkence Odası (Martyrs)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2008

2008 yılında vizyona giren İşkence Odası (Martyrs), Fransa ve Kanada ortak yapımı gerilim dolu bir korku filmi olarak karşımıza geliyor. Pascal Laugier tarafından yazılıp yönetilen bu film, konusuyla da şaşkınlık yaratıyor. İşkencelerin de bolca yer aldığı bu yapımın başrollerinde ise Morjana Alauoi ve Mylene Jampanoi oynuyor.

51 O Kadın (Elle)

O Kadın (Elle)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2016

2016 yılının başarılı bir gerilim filmi olan ve Philippe Dijan’ın kitabından uyarlanan bu yapım da birçok festivalden ödülle döndü. Paul Verhoeven’in yönettiği O Kadın (Elle); Isabelle Huppert’ın etkileyici performansıyla da olağanüstü yapımlardan biri olarak karşımıza geliyor.

50 Lolipop (Hard Candy)

Lolipop (Hard Candy)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2005

Ellen Page’in yıldızlaştığı, gerilim türünün en başarılı örneklerinden biri olan Lolipop (Hard Candy) filmi, internetten arkadaşlık konusunda sizleri fazlasıyla tedirginleştirebilir. Ayrıca Patrick Wilson ve Sandra Oh gibi isimleri de bünyesinde barındıran bu film, 2005 yılından bu yana en iyi filmler arasında yer alıyor.

49 Ölüm Provası (Odishon)

Ölüm Provası (Odishon)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 1999

Özellikle de vahşet sahneleriyle midenizi kaldıracak Japon yapımı bir film olan Ölüm Provası (Odishon) da en iyiler arasına adını yazdırıyor. Audition adıyla da bilinen bu yapımın bünyesinde barındırmış olduğu işkence sahneleri nedeniyle sonunu getiremeyebilirsiniz. Takashi Miike yönetiminde meydana getirilen ve başrollerinde Eihi Shiina’nın yer aldığı bu etkileyici yapım da en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor.

48 Cinayet Gecesi (Fracture)

Cinayet Gecesi (Fracture)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2007

Anthony Hopkins, Ryan Gosling ve Rosamund Pike gibi fazlasıyla güçlü oyunculardan oluşan kadrosunun yanı sıra Daniel Pyne romanından uyarlanan etkileyici senaryosuyla da şaşkınlık yaratan bir diğer filmle daha listemize devam ediyoruz. 2007 yılında vizyona giren ve seyircilerin beğenisini kazanmayı başaran Cinayet Gecesi (Fracture) da en iyilerden biri olarak listemizde yer alıyor.

47 Hırsız Kız (Marnie)

Hırsız Kız (Marnie)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 1964

Gizem, dram ve gerilimin iç içe olduğu 1964 yapımı Hırsız Kız (Marnie) filminin yönetmen koltuğunda Alfred Hitchcock gibi bir efsane oturuyor. Jay Presson Allen tarafından yazılan senaryosunun yanı sıra Tippi Hedren, Sean Connery ve Diane Baker gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da en iyi filmler arasında yer alıyor.

46 Melankoli (Melancholia)

Melankoli (Melancholia)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2011

Kristen Dunst, Charlotte Gainsbourg, Alexander Skarsgard ve Kiefer Sutherland gibi güçlü isimlerden oluşan oyuncu kadrosunun yanı sıra Lars von Trier’in de başarılı yönetimiyle 2011 yılının en beğenilen filmlerinden biri haline gelen Melankoli (Melancholia) de listemizde yer alıyor. Cannes Film Festivali başta olmak üzere birçok festival ödülünün de sahibi olmayı da başarıyor.

45 Karanlık Sırlar (A Tale of Two Sisters)

Karanlık Sırlar (A Tale of Two Sisters)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2003

Kore yapımı sarsıcı bir psikolojik korku filmi olmasının yanı sıra bünyesinde barındırmış olduğu gizem faktörüyle de başarılı bir yapım haline gelen Karanlık Sırlar (A Tale of Two Sisters) da listemizde yer almaya hak kazanıyor. 2003 yapımı bu filmin yönetmen koltuğunda Kim Jee-woon oturuyor.

44 Ölü İkizler (Dead Ringers)

Ölü İkizler (Dead Ringers)IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 1988

Psikolojinizi allak bullak edecek etkileyici bir filmle daha listemize devam ediyoruz. Gerilim ve korku türlerinin benzersiz örneklerinden biri olan 1988 yapımı Ölü İkizler (Dead Ringers) filminin üzerinden yaklaşık 30 yıl geçmesine rağmen, halen daha izleyicileri etkilemeyi başarıyor. David Cronenberg’in yönetmen koltuğunda oturduğu bu filmin başrollerinde ise Jeremy Irons gibi usta bir isim yer alıyor.

43 Köpek Dişi (Kynodontas)

Köpek Dişi (Kynodontas)IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2009

Cannes Film Festivali’nden ödülle ayrılan bir diğer yaşarılı yapımla daha listemize devam ediyoruz. Yorgos Lantimos tarafından yönetilen Yunanistan yapımı Köpek Dişi (Kynodontas); dram türünün en başarılı örneklerinden biri olarak karşımıza geliyor. Ülkenin en sarsıcı ve yaratıcı yapımlarından bir tanesi de olan Köpek Dişi filminde; Aggeliki Papoulia, Mary Tsoni ve Chirstos Passalis gibi başarılı oyuncular da yer alıyor.

42 Aklım Karıştı (Girl, Interrupted)

Aklım Karıştı (Girl, Interrupted)IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 1999

1999 yılının en iyi yapımlarından biri olan Aklım Karıştı (Girl, Interrupted); Oscar ve Altın Küre başta olmak üzere birçok prestijli ödülün de sahibi oluyor. Başrollerinde Angelina Jolie ve Winona Ryder’ın oynadığı, Brittany Murphy, Jared Leto ve Whoopi Goldberg gibi oldukça başarılı isimlerin de yardımcı rollerde yer aldığı bu film de en iyilerden biri olarak huzurlarınıza geliyor.

41 Saklı (Cache)

Saklı (Cache)IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2005

Michael Haneke’nin yönetmen koltuğunda oturduğu 2005 yapımı Saklı (Cache) filmi, yabancılaştırmayı konu alan etkileyici filmlerden bir tanesidir. Fransa, Avusturya, Almanya ve İtalya ortak yapımı olup, Fransızca çekilen bu yapım bir televizyon filmi olarak listemizde yer alıyor.

40 Kimlik (Identity)

Kimlik (Identity)IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2003

2003 yılına damgasını vuran bir diğer yapımla daha listemize devam ediyoruz. Michael Cooney’nin yazdığı ve James Mangold’un yönettiği Kimlik (Identity); Amanda Peet, John Cusack, Ray Liotta ve Alfred Molina gibi güçlü isimlerden oluşan kadrosuyla da beğeni topluyor. Gizem, gerilim ve işkencenin eksik olmadığı bu film de en iyi filmler listesinde yer alıyor.

39 Mr. Brooks

Mr. BrooksIMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2007

Şimdi ise son 10 yılın en iyi gerilim filmlerinden bir diğeriyle listemize devam ediyoruz. Bruce A. Evans tarafından yönetilen Mr. Brooks; Kevin Costner, Demi Moore ve William Hurt gibi usta oyunculardan oluşan kadrosunun yanı sıra senaryosuyla da hayranlık uyandırıyor. Bünyesinde bir parça da macera türüne yer veren bu yapım da en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor.

38 Parçalanmış (Split)

Parçalanmış (Split)IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2016

Türkiye’de 17 Şubat 2017 tarihinde vizyona giren 2016 yapımı Parçalanmış (Split); özellikle de James McAvoy’un başarılı performansıyla hayranlık uyandıran bir film haline geliyor. M. Night Shyamalan tarafından yönetilen bu gerilim filmi,  kişilik bölünmesi yaşayan Kevin “Wendell” Crumb ve üç küçük kız kardeşin psikolojinizi altüst edecek hikayesini konu alıyor.

37 Tez (Tesis)

Tez (Tesis)IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 1996

Alejandro Amenabar tarafından, yaklaşık 20 yıl önce çekilen ve dönemin Goya ödüllerini silip süpüren 1995 yapımı Tez (Tesis) filmi ile listemize devam ediyoruz. Özgün senaryosu, müzikleri ve kurgusuyla da dikkat çeken bu film; Eduardo Noriega, Ana Torrent ve Fele Martinez gibi İspanya’nın başarılı oyuncuları da kadrosunda barındırıyor.

36 Dönüş Yok (Irreversible)

Dönüş Yok (Irreversible)IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2002

Yaklaşık 15 yıl önce vizyona giren ve izleyicileri fazlasıyla etkilemeyi başaran Dönüş Yok (Irreversible), gerilim ve dram türlerinin harmanından oluşan bir filmdir. Monica Bellucci, Vincent Cassel ve Albert Dupontel gibi başarılı oyuncuların da yer aldığı bu filmin yönetmen koltuğunda ise Gaspar Noé oturuyor.

35 Kevin Hakkında Konuşmalıyız (We Need to Talk About Kevin)

Kevin Hakkında Konuşmalıyız (We Need to Talk About Kevin)IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2011

2011 yılının en başarılı yapımlarından biri olan Kevin Hakkında Konuşmalıyız (We Need to Talk About Kevin); Lionel Shriver’ın kitabının Lynne Ramsay tarafından sinemaya uyarlanmış hali olarak karşımıza geliyor. Tilda Swinton, Ezra Miller ve John C. Reilly gibi başarılı oyuncuları da bünyesinde barındıran bu yapım da en iyiler arasında yer alıyor.

34 Dehşetin Nefesi (Jacob’s Ladder)

Dehşetin Nefesi (Jacob’s Ladder)IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 1990

Tim Robbins’in başrollerinde oynadığı, Elizabeth Pena, Danny Aiello, Matt Craven ve Jason Alexander gibi başarılı oyuncuların da performanslarıyla desteklediği 1990 yapımı etkileyici bir filmle daha listemize devam ediyoruz. Adrian Lyne tarafından yönetilen ve büyük bir başarıya ulaşan Dehşetin Nefesi (Jacob’s Ladder); hem gerilim hem de sarsıcı bir korku filmi olarak listemizde yer alıyor.

33 Amerikan Sapığı (American Psycho)

Amerikan Sapığı (American Psycho)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2000

Christian Bale’in olağanüstü performansının yanı sıra senaryosunda da imzasının bulunduğu 2000 yapımı muhteşem bir gerilim filmiyle daha listemize devam ediyoruz. Bale’in yanı sıra Jared Leto, Chloe Sevigny, Reese Witherspoon ve Willem Dafoe gibi oldukça başarılı oyuncuların da boy gösterdikleri Amerikan Sapığı (American Psycho) filminin yönetmen koltuğunda ise Mary Harron oturuyor.

32 Kelebek Etkisi (The Butterfly Effect)

Kelebek Etkisi (The Butterfly Effect)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2004

Bilim kurgu türünün başarılı örneklerinden biri olan ve zamanda yolculuk olayını olağanüstü bir kurguyla işleyen 2004 yapımı Kelebek Etkisi (The Butterfly Effect) de etkileyici bir film olarak listemizde yer alıyor. Ashton Kutcher, Amy Smart ve Eric Stoltz’dan oluşan kadrosunun yanı sıra çarpıcı senaryosuyla da şaşkınlık yaratıyor.

31 İçinde Yaşadığım Deri (La Piel Que Habito)

İçinde Yaşadığım Deri (La Piel Que Habito)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2011

Antonio Banderas ve Elena Anaya’nın başrollerini paylaştıkları, 2011 yapımı İçinde Yaşadığım Deri (La Piel Que Habito) filmi de dram türünün en başarılı yapımlarından biri olarak listemizde yer almayı hak ediyor. Birçok festivalden ödül toplamayı başaran bu etkileyici yapımın yönetmen koltuğunda ise Pedro Almodovar oturuyor.

30 Kayıp Otoban (Lost Highway)

Kayıp Otoban (Lost Highway)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 1997

Senaryosuyla beyin yakan ve David Lynch’in başarılı filmlerinden biri olan 97 yapımı Kayıp Otoban (Lost Highway); gizem türünün en başarılı örnekleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda da David Lynch’in karmaşık filmlerinden biri olarak da listemize adını yazdıran Kayıp Otoban; Patricia Arquette ve Bill Pullman gibi dönemin başarılı isimlerini de bünyesinde barındırıyor. Ayrıca ünlü rock yıldızı Marilyn Manson da konuk oyuncu olarak yer alıyor.

29 Testere (Saw)

Testere (Saw)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2004

Gelmiş geçmiş en iyi gerilim ve gizem filmlerinden biri ile listemize devam ediyoruz. 2004 yılında vizyona giren ve izleyicilerde bağımlılık yapan Testere (Saw), devam filmleriyle de sinema sektörünün efsanevi filmlerinden biri haline geldi. James Wan yönetiminde meydana getirilen bu yapım, en çok da ilk filmiyle hayranlık uyandırmayı başardı.

28 Kontrol (Kontroll)

Kontrol (Kontroll)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2003

Psikolojik dram ve gerilim türünün benzersiz örneklerinden biri olan Kontrol (Kontroll), 2003 yılında izleyicilerle buluşmuştu. Macaristan yapımı bu etkileyici film, Nimrod Antal yönetiminin yanı sıra Sandor Csanyi, Zoltan Musci, Csaba Pindroch ve Eszter Balla’nın performanslarıyla da şekillenmişti.

27 Makinist (The Machinist)

Makinist (The Machinist)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2004

Neredeyse rol almış olduğu her filmle bizleri kendisine hayran bırakan ve sınır tanımayan bir oyuncu olan Christian Bale’ın başrollerinde yer aldığı, 2004 yapımı Makinist (The Machinist) her sahnesiyle sizleri de etkilemeyi başaracak. Gerilim ve dram türlerini benzersiz bir kurguyla işleyen bu Brad Anderson filmi de en iyilerden biri olarak huzurlarınıza geliyor.

26 Deney (Das Experiment)

Deney (Das Experiment)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2001

Stanford Hapishane Deneyi’ni konu alan 2001 yapımı olağanüstü bir Alman filmiyle listemize devam ediyoruz. Deney (Das Experiment) adıyla gösterime giren ve birçok sinema ödülünün de sahibi olan bu film de dram ve gerilim türlerini bünyesinde barındırıyor. Ayrıca Oliver Hirschbiegel tarafından yönetilen bu film; Moritz Bleibtreu, Christian Berkel ve Oliver Stokowski gibi başarılı oyuncukları da kadrosunda bulunduruyor.

25 Şeytanı Gördüm (Ang ma reul bo at da)

Şeytanı Gördüm (Ang ma reul bo at da)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2010

Canavarı öldürmek için tabiri caizse bir canavara dönüşen gizli ajanın, hobi için öldüren bir psikopatla arasında geçen kanlı intikamı konu alan 2010 yapımı Şeytanı Gördüm (Ang ma reul bo at da); en iyi Kore filmleri arasında yer alıyor. Oldboy’un efsanevi ismi Min-sik Choi’nin yanı sıra Lee Byung-hun’un da oyuncu kadrosunda bulunduğu bu film de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor.

24 Oyun (The Game)

Oyun (The Game)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 1997

Açlık Oyunları gibi filmlerin bu tarz yapımlar üzerine düşünülerek çıktığını düşünüyorum. Evet filmle çok benzerlikleri yok ama aynı olayda bağdaştıkları yerler de var. Filmde ne anlatılıyor derseniz, kahramanımıza bir oyun hazırlanır ve büyük ödül kazanacağı söylenir. İlk başta kucağa güzel gelen bu olay, oyun ilerledikçe hayat memat meselesine döner.

90’ların en önemli yönetmeni kabul edilen David Fincher’in objektifinden izlediğimiz filmde, Micheal Douglas, Sean Penn ve Deborah Kara Unger başrolleri paylaşıyorlar.

23 Uyanışlar (Awakenings)

Uyanışlar (Awakenings)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 1990

Oliver Sacks tarafından yazılmış otobiyografiden uyarlanan 1990 yapımı Uyanışlar (Awakenings) filminin yönetmen koltuğunda Penny Marshall otururken, başrollerinde ise Robin Williams ve Robert De Niro ikilisi yer alıyor. Ayrıca En İyi Film Oscar’ı başta olmak üzere toplamda 3 Dalda Akademi Ödülü’nün de sahibi olan Uyanışlar da en iyi filmler arasına adını yazdırıyor.

22 Ölüm Kitabı (Misery)

Ölüm Kitabı (Misery)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 1990

1990 yılının unutulmaz bir diğer filmi olan ve Stephen King romanından uyarlanan Ölüm Kitabı (Misery); Kathy Bates’e de eşsiz performansından dolayı En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandırıyor. Rob Reiner tarafından yönetilen bu etkileyici film, hem konusu hem de şaşkınlık yaratan sahneleriyle en iyi filmlerden biri olarak karşımıza geliyor.

21 4 ay, 3 hafta, 2 gün (4 luni, 3 saptamâni si 2 zile)

4 ay, 3 hafta, 2 gün (4 luni, 3 saptamâni si 2 zile)IMDb Puanı:7,9
Yapım Yılı: 2007

Offset, Tepelerin Ardında gibi filmlerden tanıdığımız Cristian Mungiu, yine çok güzel bir iş çıkartmış. Aynı zamanda bu filmin senaryosunun da sahibi. Oyuncu kadrosunda ise, Anamaria Marinca, Vlad Ivanox, Laura Vasiliu ve Alexandru Potocean yer alıyor.

Filmin konusuna gelirsek, ülkelerinde kürtaj yasağı bulunan iki genç oldukça çaresiz kalmışlardır. İstekleri 4 aydır hamile olan kızın kürtaj yaptırmasıdır. Yapımda bir tarafta bol sadakat görürken, diğer taraftan insanların ne kadar garip varlıklar olduğunu bir kez daha öğreniyoruz.

20 Siyah Kuğu (Black Swan)

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2010

Natalie Portman, Mila Kunis, Vincent Cassel ve Wionna Ryder gibi isimlerden oluşan olağanüstü bir oyuncu kadrosuna sahip olan Siyah Kuğu (Black Swan), 2010 yılının en iyi filmlerinden de biri olmayı başarmıştı. Darren Aronofsky imzalı bu Oscar ödüllü film de gizem ve gerilim türünün de en iyilerindendir.

19 Mulholland Çıkmazı (Mulholland Drive)

Mulholland Çıkmazı (Mulholland Drive)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2001

Gizem ve suç öğelerini bir arada işleyen ve benzersiz bir David Lynch filmi olan Mulholland Çıkmazı (Mulholland Drive), 2001 yılına damgasını vurmayı başarmıştı. Cannes başta olmak üzere film festivallerinin birçoğundan ödülle dönmeyi başaran bu güzel film; Naomi Watts, Laura Harring ve Justin Theroux gibi isimlerden oluşan kadrosuyla da fark yaratmıştı.

18 Kayıp Kız (Gone Girl)

Kayıp Kız (Gone Girl)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2014

Hırsızlar Şehri, Can Dostum gibi filmlerden aşina olduğumuz Ben Affleck ve başrolü paylaşan Rosamun Pike, Neil Patrick Harris müthiş bir iş çıkarmışlar. Filmin yönetmen koltuğunda ise David Fincher yer alıyor. Görüntü yönetmeni filmi adeta sanat eserine dönüştürmüş. Filmi bu kadar övdük, artık gerisini siz düşünün.

Filmin konusunu anlatmak yerine empati yapmanızı istiyoruz. Yıl dönümünüzde eşiniz esrarengiz bir şekilde kayboyor, yaşıyor mu yoksa öldü mü bilmiyorsunuz. Polisler de eşinizi bulmayı başaramıyor. Bu kadar kötü bir durumun içerisindeyken polis bu durumu sizin yaptığınızdan şüpheleniyor. Siz olsaydınız ne yapardınız?

17 Altıncı His (The Sixth Sense)

Altıncı His (The Sixth Sense)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 1999

Dram ve gerilimin eksik olmadığı, efsanevi bir film olan Altıncı His (The Sixth Sense) bütünüyle izleyicileri büyülemeyi başarıyor. M. Night Shyamalan’ın imzasını taşıyan bu yapım, ayrıca IMDb Top 250 listesine de adını yazdırıyor. Bruce Willis ve Haley Joel Osment’ın da başarılı oyunculuklarıyla şekillenen bu 99 yapımı psikolojik film de en iyiler arasına adını yazdırıyor.

16 Zindan Adası (Shutter Island)

Zindan Adası (Shutter Island)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2010

2010 yapımı Zindan Adası (Shutter Island) filminde aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Dennis Lehane romanının Martin Scorsese tarafından beyazperdeye uyarlanmasıyla meydana gelen bu etkileyici yapım; Leonardo DiCaprio’nun yanı sıra Mark Ruffalo, Ben Kingsley, Michelle Williams ve Emily Mortimer’ın da üstün performanslarıyla etkileyici bir psikolojik film haline geliyor.

15 İz Sürücü (Stalker)

İz Sürücü (Stalker)IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 1979

Unutulmaz Andrey Tarkovski filmlerinden biri olan ve 1979 yılında izleyicilerle buluşan İz Sürücü (Stalker), bilim kurgunun ötesinde bir filmdir. Bugüne kadar meydana getirilmiş en başarılı filmler arasında yer alan İz Sürücü, Boris Strugatsky’nin romanından uyarlanmıştır.

14 Akıl Oyunları (A Beautiful Mind)

Akıl Oyunları (A Beautiful Mind)IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2001

Tüm zamanların en başarılı biyografi filmleri arasında gösterilen 2001 yapımı Akıl Oyunları (A Beautiful Mind) filminin yönetmen koltuğunda ise Ron Howard oturuyor. Ayrıca Russel Crowe, Jennifer Connelly, Ed Harris, Paul Bettany ve Christopher Plummer gibi oldukça güçlü isimlerin de bulunduğu kadrosuyla 4 dalda Oscar’ın da kazananı oluyor.

13 Onur Savaşı (Jagten)

Onur Savaşı (Jagten)IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 2012

Mads Mikkelsen’in başrollerinde oynadığı 2012 yapımı Onur Savaşı (Jagten) da ödüllü filmlerden biri olarak huzurlarınıza geliyor. Tohmas Vinterberg’in hem yönetmen koltuğunda hem de oyuncu kadrosunda yer aldığı bu çarpıcı film de dram türünün oldukça başarılı örneklerinden biri olarak listemize adını yazdırıyor.

12 Ölüm Korkusu (Vertigo)

Ölüm Korkusu (Vertigo)IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 1958

Arka Pencere yönetmeni Alfred Hitchcock’un başka bir kült filmi olan Ölüm Korkusu (Vertigo), adeta bir baş yapıt niteliğinde. Bu filmi sevmemizin en büyük nedeni, izleyiciye bir filmden daha fazlasını sunması. Filmin sonunda insanın isterse neler yapabileceği vurgulanıyor.

Filmde ise, dedektif olan başrolümüz bir kovalamaca sırasında ortağını kaybeder. Ortağının ölüm nedeni ise binadan düşmesidir ve o günden sonra kahramanımızda yükseklik korkusu başlar. İlk zamanlar çokta zor olmayan bu korku, gün geçtikçe ölüm korkusuna dönüşür ve dedektiflikten emekli olur…

11 Taksi Şoförü (Taxi Driver)

Taksi Şoförü (Taxi Driver)IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 1976

Robert De Niro’nun adeta kanatlandığı, Martin Scorsese’nin hem yönetmen hem de oyuncu kadrosunda yer aldığı, Jodie Foster, Cybill Shepherd ve Harvey Keitel gibi usta oyuncuların bulunduğu efsanevi Taksi Şoförü (Taxi Driver) de yıllar geçmesine rağmen en iyilerden biri olarak listemize adını yazdırıyor.

10 Otomatik Portakal (A Clockwork Orange)

Otomatik Portakal (A Clockwork Orange)IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 1971

Senaryosu ve oyuncu kadrasuyla, gelmiş geçmiş en iyi filmler arasında yer alan Otomatik Portakal, birçok farklı türü içinde barındırması nedeniyle bu listeye de girmeyi başarıyor. 1971 yapımı olmasına rağmen filmde kullanılan çekim teknikleri, günümüz yapımlarına ışık tutan cinste.

Son derece belalı takılan bir çete, her akşam birçok iğrenç suç işlerler. Yıllarca böyle devam eden süreçte bir gün Alex cezaevine alınır. İşlediği suçlar nedeniyle burada uzun süre, zorlu bir dönem yaşayacaktır. Fakat hapishane yönetimi bir deneye tabi tutulursa, cezasının hafifleyeceğini söyler ve bu testi yaparlar…

9 Bir Rüya için Ağıt (Requiem for a Dream)

Bir Rüya için Ağıt (Requiem for a Dream)IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 2000

1978 yılına ait Hubert Selby Jr. romanından sinemaya uyarlanan Bir Rüya için Ağıt (Requiem for a Dream); Darren Aronofsky imzalı başyapıtlardan da bir tanesidir. Özellikle de duygusal ya da uyuşturucu içerikli haberlerde kullanılan Lux Aeterna şarkısının yanı sıra Jared Leto, Jennifer Connelly, Ellen Burstyn ve Marlon Wayans’tan oluşan kadrosuyla da döneme damga vurmayı başarmıştır.

8 Cinnet (The Shining)

Cinnet (The Shining)IMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 1980

Efsanevi gerilim filmlerinden biri olan ve 1980 yılında vizyona giren Cinnet (The Shining); sinema tarihine damgasını vuran başyapıtlardan da bir tanesidir. Jack Nicholson’ın unutulmaz performansıyla şekillenen bu yapım; Shelly Duvall, Danny Lloyd ve Joe Turkel gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor. Ayrıca Stanley Kubrick’in de yönetmenliğini üstlendiği Cinnet filmi de en iyi psikolojik filmlerden biri olarak listemizde yer alıyor.

7 Arka Pencere (Rear Window)

Arka Pencere (Rear Window)IMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 1954

Yakınlarımdan ve birçok blog sayfasından bana garip gelen bir alışkanlık öğrenmiştim. İnsanların birçoğu bu tarz eski yapımları izlemeyi sevmediklerini dile getiriyorlar ve 2000 sonrası filmleri izlemeye dikkat ediyorlar. Tamam öyle yapmaya devam edin ama bu filmi bir izleyin. Günümüz filmlerine yol gösteren bir yapım. Aynı zamanda yönetmen koltuğunda ise dünyaca ünlü Alfred Hitchcock oturuyor.

Filmin konusuna gelecek olursak,  evinde istirahat ederken, camdan komşunun evinde ilginç bireyler olduğunu görür. Şüphelendiği şey ise adamın karısını öldürmüş olma ihtimalidir. Bunun üzerine bu durumu çözmek için uğraşır…

6 Akıl Defteri (Memento)

Akıl Defteri (Memento)IMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 2000

Elbette ki unutulmaz yapımlar arasında yer alan Akıl Defteri (Memento) filminin bulunmadığı bir film listesi düşünülemezdi. 2000 yılında izleyicilerle buluşan bu Christopher Nolan filmi; Guy Pearce’in etkileyici performansının yanı sıra Carrie-Anne Moss ve Joe Pantoliano’nun da destekleriyle başarılı bir yapım haline geliyor.

5 İhtiyar Delikanlı (Oldboy)

İhtiyar Delikanlı (Oldboy)IMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 2003

Yapılabilecek her film listesinde ilk sıralara adını yazdıran İhtiyar Delikanlı (Oldboy); bugüne kadar ki en başarılı Kore filmlerinden bir tanesidir. Gerek konusu gerekse oyunculuklarıyla, vizyona girmesinin üzerinden 15 yıl geçmesine rağmen seyircileri kendisine hayran bırakmayı başaran bu Park Chan-Wook eseri de en iyi filmler arasında yer alıyor.

4 Yedi (Se7en)

Yedi (Se7en)IMDb Puanı: 8,6
Yapım Yılı: 1995

Gizem ve gerilim türünün olağanüstü örneklerinden biri olan; Brad Pitt, Morgan Freeman, Kevin Spacey ve Gwyneth Paltrow gibi güçlü oyuncuları da bünyesinde barındıran Yedi (Se7en) filmi de, 20 yılı aşkın süredir izleyicilerin beğenisini kazanmaya devam ediyor. Ayrıca David Fincher’ın yönetmen koltuğunda oturması da bu filmin en iyilerden biri haline gelmesine neden oluyor.

3 Kuzuların Sessizliği (The Silence of the Lambs)

Kuzuların Sessizliği (The Silence of the Lambs)IMDb Puanı: 8,6
Yapım Yılı: 1991

Bir diğer efsanevi yapımla daha listemize devam ediyoruz. Gerilim türünün en başarılı örneklerinden biri olan ve 1991 yılına damgasını vuran Kuzuların Sessizliği (The Silence of the Lambs); 5 dalda Oscar kazanan olağanüstü bir film olarak karşımıza geliyor. Thomas Harris romanının Jonathan Demme tarafından beyazperdeye uyarlanmış hali olan Kuzuların Sessizliği; Anthony Hopkins ve Jodie Foster’ın büyüleyici performanslarıyla da izleyicileri hayran bıraktıkları bir yapım olmayı başarıyor.

2 Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo’s Nest)

Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo’s Nest)IMDb Puanı: 8,7
Yapım Yılı: 1975

Jack Nicholson’ın başrollerinde oynadığı bir diğer efsanevi film olan 1981 yapımı Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo’s Nest) da gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biri olarak listemizde yer alıyor. Ayrıca Louise Fletcher ve Danny DeVito gibi usta oyuncuların da bulunduğu kadrosuyla 5 dalda Oscar ödülünün de sahibi oluyor.

1 Dövüş Kulübü (Fight Club)

Dövüş Kulübü (Fight Club)IMDb Puanı: 8,8
Yapım Yılı: 1999

1999 yılında gösterime girmesine rağmen, etkileyici senaryosu ve güçlü oyuncu kadrosuyla kült filmler arasına adını yazdıran Dövüş Kulübü (Fight Club); dönemin Oscar ödüllerini Amerikan Güzeli filmine kaptırmış olsa da gönüllerin Oscar’ını kazanmayı başarıyor. David Fincher tarafından yönetilen bu etkileyici yapım; Brad Pitt, Edward Norton, Helena Bonham Carter ve Jared Leto gibi başarılı oyuncuları da bünyesinde barındırarak dikkatleri üzerine çekiyor.

Listemizde izlemediğiniz film kalmadıysa, en iyi psikoloji kitapları arasında yer alan eserleri de incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca  psikoloji testi yaparak, filmden sonraki ruh halinize bakabilirsiniz.

Psikolojimizin sınırlarını zorlayan en iyi filmleri huzurlarınıza getirdik. Peki, listemizde yer alan bu filmlerden hangileri sizlerin de favorileri arasında yer alıyor?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.