Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Psikoloji Filmleri: En iyi 60 Psikolojik Gerilim Filmleri Listesi

Genellikle en iyi psikolojik gerilim filmlerine aşinayız. Peki ya gerilimin yanı sıra korku, gizem ve dram türlerini de içeren filmlere ne dersiniz? Psikolojinizi sınamak isteyeceğiniz en iyi ve rahatsız edici yapımları da huzurlarınıza getiriyoruz.

En iyi psikolojik filmleri izlemek, çoğu zaman yürek istiyor. Bazıları ise bünyelerinde barındırdıkları gizem ve dram türleriyle gerim gerim gerilmemize neden oluyorlar. Fakat yine de bu tarz gerilim filmlerinden vazgeçemiyoruz ve psikolojimizi test etmek istiyoruz. Ancak çoğu zaman bu yapımlarda yer alan işkenceleri ve vahşeti ne yüreğimiz ne de midemiz kaldırabiliyor. Psikolojiniz çok sağlam olsa bile sınırlarınızı zorlayan bu filmleri huzurlarınıza getiriyoruz.

Listemize başlamadan önce en iyi psikoloji kitapları arasında yer alan eserleri de incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca hazır listeye bakıp, psikolojimizi bozmamışken, psikoloji testi yaparak önceki ve sonraki ruh halinizi kıyaslayabilir ya da renklerin psikolojik etkileri ile bu duruma farklı bir gözden yaklaşabilirsiniz. Fakat bu rahatsız edici filmlere bodoslama dalıp dalmamak da sizlere kalmış.

Sağlam insanı bile delirtmeyi ve uykularını kaçırmayı başaracak yapımlardan oluşan gerilim dolu en iyi psikolojik filmler listesi; sarsıcı 60 filmi ve bonusları bünyesinde barındırıyor. Ayrıca 2016 yılına ait filmlerin de yer aldığı bu listemiz de IMDb puanlarına göre sıralanmıştır. Listemizi süsleyen bu filmler, 4 farklı kategoriye ayrılmış olsalar da her biri benzer türleri de içerlerinde barındırıyorlar. Sizleri daha fazla meraklandırmadan, en başarılı yapımların yer aldığı listemize başlıyoruz.

İşte karşınızda en iyi psikolojik filmler;

En İyi Psikolojik Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

En iyi psikolojik filmler 2016 yılında da bizleri fazlasıyla germeyi başarıyorlar. Geçmişe damga vuran yapımlar ise bazen adrenalin seviyemizi yükseltiyorlar bazen ise hüzün dolu anlar yaşamamıza neden oluyorlar. Psikolojinizi sınayacağınız en iyi filmler listesine başlıyoruz.

En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Daima beğeni kazanan ve en çok izlenen psikolojik gerilim filmleri ile listemize başlıyoruz. Toplamda 20 filmin yer aldığı listemize ayrıca Böcek (Bug), Hücre (The Cell), Sınav (Exam), Gerçeğin Ötesinde (Altered States), Korku Burnu (Cape Fear) ve Karanlığın Gölgesi (Don’t Look Now) gibi yapımları da ekleyebilirsiniz.

20. Mezarına Tüküreceğim (I Spit on Your Grave)

IMDb Puanı: 6,3

Mezarına Tüküreceğim (I Spit on Your Grave)1970’lerde vizyona giren çarpıcı bir filmin yenilenmiş versiyonu olan Mezarına Tüküreceğim (I Spit on Your Grave) ayrıca Mezarlarınıza Tüküreceğim adıyla da biliniyor. Sarah Butler’ın başrollerinde oynadığı bu film 2010 yılında izleyicilerle buluştu ve daha sonra ise etkileyici bir psikolojik gerilim serisi haline geldi.

19. Kopya Cinayetler (Copycat)

IMDb Puanı: 6,6

Kopya Cinayetler (Copycat)Sigourney Weaver, Holly Hunter ve Dermot Mulroney gibi güçlü isimlerden oluşan kadrosunun yanı sıra senaryosuyla da izleyicileri germeyi başaran Kopya Cinayetler (Copycat) ile listemize devam ediyoruz. Jon Amiel tarafından yönetilen ve 1995 yılında vizyona giren bu yapım, adından da anlaşılacağı üzere seri cinayetleri konu alıyor.

18. Yüksek Tansiyon (Haute Tension)

IMDb Puanı: 6,8

Yüksek Tansiyon (Haute Tension)2003 yılının sarsıcı yapımlarından biri olan Yüksek Tansiyon (Haute Tension); Alexandre Aja tarafından yazılıp yönetilmiş bir psikolojik gerilim filmi olarak karşımıza geliyor. İşkencelerin ve kanlı sahnelerin tavan yaptığı bu film ayrıca korku türünü de bünyesinde barındırıyor. Cécile de France, Maiwenni, Philippe Nahon ve Franck Khalfoun gibi başarılı oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.

17. İçerde (A l’interieur)

IMDb Puanı: 6,9

İçerde (A l'interieur)2007 yılında vizyona giren, kanın ve vahşetin bolca boy gösterdiği bir diğer filmle daha listemize devam ediyoruz. Alexandre Bustillo tarafından yazılıp yönetilen İçerde (A l’interieur); Béatrice Dalle, Alysoon Paradis ve Nathalie Roussel güçlü oyunculardan oluşan kadrosuyla da merak uyandırıyor. Konusuyla da dikkat çeken bu yapım, en iyi psikolojik gerilim filmleri listesine adını yazdırıyor.

16. Lolipop (Hard Candy)

IMDb Puanı: 7,1

Lolipop (Hard Candy)Ellen Page’in yıldızlaştığı, gerilim türünün en başarılı örneklerinden biri olan Lolipop (Hard Candy) filmi, internetten arkadaşlık konusunda sizleri fazlasıyla tedirginleştirebilir. Ayrıca Patrick Wilson ve Sandra Oh gibi isimleri de bünyesinde barındıran bu film, 2005 yılından bu yana en iyi psikolojik gerilim filmleri arasında yer alıyor.  

EN İYİ HACKER FİLMLERİ LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN.

15. Ölüm Provası (Odishon)

IMDb Puanı: 7,2

Ölüm Provası (Odishon)Özellikle de vahşet sahneleriyle midenizi kaldıracak Japon yapımı psikolojik bir film olan Ölüm Provası (Odishon) da en iyiler arasına adını yazdırıyor. Audition adıyla da bilinen bu yapımın bünyesinde barındırmış olduğu işkence sahneleri nedeniyle sonunu getiremeyebilirsiniz. Takashi Miike yönetiminde meydana getirilen ve başrollerinde Eihi Shiina’nın yer aldığı bu etkileyici yapım da en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor.

14. Kimlik (Identity)

IMDb Puanı: 7,3

Kimlik (Identity)2003 yılına damgasını vuran bir diğer yapımla daha listemize devam ediyoruz. Michael Cooney’nin yazdığı ve James Mangold’un yönettiği Kimlik (Identity); Amanda Peet, John Cusack, Ray Liotta ve Alfred Molina gibi güçlü isimlerden oluşan kadrosuyla da beğeni topluyor. Gizem, gerilim ve işkencenin eksik olmadığı bu film de en iyi psikolojik filmler listesinde yer alıyor.

13. Dönüş Yok (Irreversible)

IMDb Puanı: 7,4

Dönüş Yok (Irreversible)Yaklaşık 15 yıl önce vizyona giren ve izleyicileri fazlasıyla etkilemeyi başaran Dönüş Yok (Irreversible), gerilim ve dram türlerinin harmanından oluşan bir psikolojik filmdir. Monica Bellucci, Vincent Cassel ve Albert Dupontel gibi başarılı oyuncuların da yer aldığı bu filmin yönetmen koltuğunda ise Gaspar Noé oturuyor.

12. Mr. Brooks

IMDb Puanı: 7,4

Mr. BrooksŞimdi ise son 10 yılın en iyi gerilim filmlerinden bir diğeriyle listemize devam ediyoruz. Bruce A. Evans tarafından yönetilen Mr. Brooks; Kevin Costner, Demi Moore ve William Hurt gibi usta oyunculardan oluşan kadrosunun yanı sıra senaryosuyla da hayranlık uyandırıyor. Bünyesinde bir parça da macera türüne yer veren bu yapım da en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor.

11. Tez (Tesis)

IMDb Puanı: 7,5

Tez (Tesis)Alejandro Amenabar tarafından, yaklaşık 20 yıl önce çekilen ve dönemin Goya ödüllerini silip süpüren 1995 yapımı Tez (Tesis) filmi ile listemize devam ediyoruz. Özgün senaryosu, müzikleri ve kurgusuyla da dikkat çeken bu film; Eduardo Noriega, Ana Torrent ve Fele Martinez gibi İspanya’nın başarılı oyuncuları da kadrosunda barındırıyor.

10. Parçalanmış (Split)

IMDb Puanı: 7,5

Parçalanmış (Split)Türkiye’de 17 Şubat 2017 tarihinde vizyona giren 2016 yapımı Parçalanmış (Split); özellikle de James McAvoy’un başarılı performansıyla hayranlık uyandıran psikolojik bir film haline geliyor. M. Night Shyamalan tarafından yönetilen bu gerilim filmi,  kişilik bölünmesi yaşayan Kevin “Wendell” Crumb ve üç küçük kız kardeşin psikolojinizi altüst edecek hikayesini konu alıyor.

9. Ölümcül Oyunlar (Funny Games)

IMDb Puanı: 7,6

Ölümcül Oyunlar (Funny Games)2007 yılının suç ve gerilim türlerini bünyesinde barındıran en iyi filmlerinden biri olan Ölümcül Oyunlar (Funny Games) ile listemize devam ediyoruz. Michael Haneke tarafından yazılıp yönetilen ve 2012 yılında Funny Games Ghost adında bir kısa filme uyarlanan bu yapım; Naomi Watts, Tim Roth, Michael Pitt, Brady Corbet ve Devon Gearhart’ın başarılı performanslarıyla şekilleniyor.  

8. Dehşetin Nefesi (Jacob’s Ladder)

IMDb Puanı: 7,6

Dehşetin Nefesi (Jacob's Ladder)Tim Robbins’in başrollerinde oynadığı, Elizabeth Pena, Danny Aiello, Matt Craven ve Jason Alexander gibi başarılı oyuncuların da performanslarıyla desteklediği 1990 yapımı etkileyici bir psikolojik filmle daha listemize devam ediyoruz. Adrian Lyne tarafından yönetilen ve büyük bir başarıya ulaşan Dehşetin Nefesi (Jacob’s Ladder); hem gerilim hem de sarsıcı bir korku filmi olarak listemizde yer alıyor.

EN İYİ BEYİN YAKAN – KAFA AÇAN FİLMLER LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN.

7. Amerikan Sapığı (American Psycho)

IMDb Puanı: 7,6

Amerikan Sapığı (American Psycho)Christian Bale’in olağanüstü performansının yanı sıra senaryosunda da imzasının bulunduğu 2000 yapımı muhteşem bir gerilim filmiyle daha listemize devam ediyoruz. Bale’in yanı sıra Jared Leto, Chloe Sevigny, Reese Witherspoon ve Willem Dafoe gibi oldukça başarılı oyuncuların da boy gösterdikleri Amerikan Sapığı (American Psycho) filminin yönetmen koltuğunda ise Mary Harron oturuyor.

6. Kelebek Etkisi (The Butterfly Effect)

IMDb Puanı: 7,7

Kelebek Etkisi (The Butterfly Effect)Bilim kurgu türünün başarılı örneklerinden biri olan ve zamanda yolculuk olayını olağanüstü bir kurguyla işleyen 2004 yapımı Kelebek Etkisi (The Butterfly Effect) de etkileyici bir psikolojik film olarak listemizde yer alıyor. Ashton Kutcher, Amy Smart ve Eric Stoltz’dan oluşan kadrosunun yanı sıra çarpıcı senaryosuyla da şaşkınlık yaratıyor.  

5. Şeytanı Gördüm (Ang ma reul bo at da)

IMDb Puanı: 7,8

Şeytanı Gördüm (Ang ma reul bo at da)Canavarı öldürmek için tabiri caizse bir canavara dönüşen gizli ajanın, hobi için öldüren bir psikopatla arasında geçen kanlı intikamı konu alan 2010 yapımı Şeytanı Gördüm (Ang ma reul bo at da); en iyi Kore filmleri arasında yer alıyor. Oldboy’un efsanevi ismi Min-sik Choi’nin yanı sıra Lee Byung-hun’un da oyuncu kadrosunda bulunduğu bu film de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor.  

4. Zindan Adası (Shutter Island)

IMDb Puanı: 8,1

Zindan Adası (Shutter Island)2010 yapımı Zindan Adası (Shutter Island) filminde aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Dennis Lehane romanının Martin Scorsese tarafından beyazperdeye uyarlanmasıyla meydana gelen bu etkileyici yapım; Leonardo DiCaprio’nun yanı sıra Mark Ruffalo, Ben Kingsley, Michelle Williams ve Emily Mortimer’ın da üstün performanslarıyla etkileyici bir psikolojik film haline geliyor.

3. Cinnet (The Shining)

IMDb Puanı: 8,5

Cinnet (The Shining)Efsanevi gerilim filmlerinden biri olan ve 1980 yılında vizyona giren Cinnet (The Shining); sinema tarihine damgasını vuran başyapıtlardan da bir tanesidir. Jack Nicholson’ın unutulmaz performansıyla şekillenen bu yapım; Shelly Duvall, Danny Lloyd ve Joe Turkel gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor. Ayrıca Stanley Kubrick’in de yönetmenliğini üstlendiği Cinnet filmi de en iyi psikolojik filmlerden biri olarak listemizde yer alıyor.

2. Akıl Defteri (Memento)

IMDb Puanı: 8,5

Akıl Defteri (Memento)Elbette ki unutulmaz yapımlar arasında yer alan Akıl Defteri (Memento) filminin bulunmadığı bir psikolojik filmler listesi düşünülemezdi. 2000 yılında izleyicilerle buluşan bu Christopher Nolan filmi; Guy Pearce’in etkileyici performansının yanı sıra Carrie-Anne Moss ve Joe Pantoliano’nun da destekleriyle başarılı bir yapım haline geliyor.

1. Kuzuların Sessizliği (The Silence of the Lambs)

IMDb Puanı: 8,6

Kuzuların Sessizliği (The Silence of the Lambs)Bir diğer efsanevi yapımla daha listemize devam ediyoruz. Psikolojik gerilim türünün en başarılı örneklerinden biri olan ve 1991 yılına damgasını vuran Kuzuların Sessizliği (The Silence of the Lambs); 5 dalda Oscar kazanan olağanüstü bir film olarak karşımıza geliyor. Thomas Harris romanının Jonathan Demme tarafından beyazperdeye uyarlanmış hali olan Kuzuların Sessizliği; Anthony Hopkins ve Jodie Foster’ın büyüleyici performanslarıyla da izleyicileri hayran bıraktıkları bir yapım olmayı başarıyor.

Bonus: İnsan Kırkayak (The Human Centipede)

IMDb Puanı: 4,4

İnsan Kırkayak (The Human Centipede)Hangi kafayla çekildiği bilinmeyen ve bünyemizde farklı tepkimelerin oluşmasına neden olan en çarpıcı psikolojik filmlerden biriyle listemize devam ediyoruz. İnsan Kırkayak (The Human Centipede) adıyla 2009 yılında vizyona giren bu Tom Six filmi, hassas bir mideye sahip olmayanların bile sonunu getiremedikleri bir yapım olarak listemizde yer alıyor.

Korku Türünde En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Şimdi ise psikolojik korku filmleriyle hem ürpermeye hem de gerilmeye devam ediyoruz. Bu arada listemize Session 9 filmini de bonus olarak ekleyebilirsiniz.

5. Ziyaret (The Visit)

IMDb Puanı: 6,3

Ziyaret (The Visit)Özellikle de sonuyla şaşkınlık yaratan Ziyaret (The Visit), 2015 yılının en iyi psikolojik gerilim filmlerinden bir tanesidir. Deanna Dunagan, Peter McRobbie ve Kathryn Hahn gibi başarılı oyuncuların yanı sıra Olivia DeJonge ve Ed Oxenbould gibi genç oyuncuların da izleyicileri etkilediği bu film; M. Night Shyamalan’ın ellerinde hayat buluyor.

4. İşkence Odası (Martyrs)

IMDb Puanı: 7,1

İşkence Odası (Martyrs)2008 yılında vizyona giren İşkence Odası (Martyrs), Fransa ve Kanada ortak yapımı gerilim dolu bir korku filmi olarak karşımıza geliyor. Pascal Laugier tarafından yazılıp yönetilen bu film, konusuyla da şaşkınlık yaratıyor. İşkencelerin de bolca yer aldığı bu yapımın başrollerinde ise Morjana Alauoi ve Mylene Jampanoi oynuyor.

3. Ölü İkizler (Dead Ringers)

IMDb Puanı: 7,3

Ölü İkizler (Dead Ringers)Psikolojinizi allak bullak edecek etkileyici bir filmle daha listemize devam ediyoruz. Gerilim ve korku türlerinin benzersiz örneklerinden biri olan 1988 yapımı Ölü İkizler (Dead Ringers) filminin üzerinden yaklaşık 30 yıl geçmesine rağmen, halen daha izleyicileri etkilemeyi başarıyor. David Cronenberg’in yönetmen koltuğunda oturduğu bu filmin başrollerinde ise Jeremy Irons gibi usta bir isim yer alıyor.

EN İYİ KORKU FİLMLERİ LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN.

2. Karanlık Sırlar (A Tale of Two Sisters)

IMDb Puanı: 7,3

Karanlık Sırlar (A Tale of Two Sisters)Kore yapımı sarsıcı bir psikolojik korku filmi olmasının yanı sıra bünyesinde barındırmış olduğu gizem faktörüyle de başarılı bir yapım haline gelen Karanlık Sırlar (A Tale of Two Sisters) da listemizde yer almaya hak kazanıyor. 2003 yapımı bu filmin yönetmen koltuğunda Kim Jee-woon oturuyor.

1. Altıncı His (The Sixth Sense)

IMDb Puanı: 8,1

Altıncı His (The Sixth Sense)Dram ve gerilimin eksik olmadığı, efsanevi bir psikolojik korku filmi olan Altıncı His (The Sixth Sense) bütünüyle izleyicileri büyülemeyi başarıyor. M. Night Shyamalan’ın imzasını taşıyan bu yapım, ayrıca IMDb Top 250 listesine de adını yazdırıyor. Bruce Willis ve Haley Joel Osment’ın da başarılı oyunculuklarıyla şekillenen bu 99 yapımı psikolojik film de en iyiler arasına adını yazdırıyor.

Bonus: Bir Sırp Filmi (Srpski)

IMDb Puanı: 5,2

Bir Sırp Filmi (Srpski)Midenizin kaldırmayacağı bir diğer psikolojik film olan Bir Sırp Filmi (Srpski), 2010 yılında izleyicilerin birçoğunu hayata küstürmüştü. Neredeyse tamamı sarsıcı sahnelerden oluşan bu psikolojik korku filmini izledikten sonra kendinize gelemeyebilirsiniz. Srdan Spasojevic’in yazıp, yönetmekle kalmayıp, başrollerinde de yer aldığı bu yapım +18 bir psikoloji filmi olarak listemizde yer alıyor.

Dram Türünde En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Psikolojik filmler bazen birçok türü de bünyelerinde barındırabilirler. Bu listemiz genellikle dram türüne ait yapımları kapsıyor olsa da gizem, bilim kurgu ve gerilim türleriyle de harmanlanmış olabilirler. Ayrıca Deccal (Antichrist), Gitme (Stay), Eski Davulcu (Ex Drummer), Barda ve Utanç (Shame) gibi psikolojinizi altüst edecek yapımları da listemize ekleyebiliriz.

20. Salo ya da Sodom’un 120 Günü (Salo o le 120 giornate di Sodoma)

IMDb Puanı: 6,0

Salo ya da Sodom'un 120 Günü (Salo o le 120 giornate di Sodoma)Rahatsız edici filmler arasında adını ilk sıralara yazdıran 1975 yapımı Salo ya da Sodom’un 120 Günü (Salo o le 120 giornate di Sodoma); Marquis de Sade’nin romanından uyarlanmıştır. Pier Paolo Pasolini tarafından yönetilen bu yapım; bünyesinde bol miktarda sadizm içermesinden dolayı da eleştirilerin odak noktası haline gelmiştir.

19. 23 Numara (The Number 23)

IMDb Puanı: 6,5

23 Numara (The Number 23)Joel Schumacher’in yönetmenliğini ve Fernley Philips’in ise senaristliğini üstlendiği 2007 yapımı 23 Numara (The Number 23) filmi, psikolojimizi altüst etmeyi başarmış ve bizleri 23 numarasına takıntılı hale getirmişti. Jim Carrey, Virginia Madsen ve Danny Huston üçlüsünün ise başrollerini paylaştıkları bu psikolojik film de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor.

18. Stanford Hapishane Deneyi (The Stanford Prison Experiment)

IMDb Puanı: 6,9

Stanford Hapishane Deneyi (The Stanford Prison Experiment)2015 yılına damgasını vuran bir diğer psikolojik dram filmiyle daha listemize devam ediyoruz. Kyle Patrick Alvarez yönetimiyle karşımıza gelen Stanford Hapishane Deneyi (The Stanford Prison Experiment); Ezra Miller, Billy Crudup, Tye Sheridan, Michael Angarano ve Olivia Thrilby gibi isimleri de oyuncu kadrosunda barındırıyor.

17. Melankoli (Melancholia)

IMDb Puanı: 7,1

Melankoli (Melancholia)Kristen Dunst, Charlotte Gainsbourg, Alexander Skarsgard ve Kiefer Sutherland gibi güçlü isimlerden oluşan oyuncu kadrosunun yanı sıra Lars von Trier’in de başarılı yönetimiyle 2011 yılının en beğenilen filmlerinden biri haline gelen Melankoli (Melancholia) de listemizde yer alıyor. Cannes Film Festivali başta olmak üzere birçok festival ödülünün de sahibi olmayı da başarıyor.

EN İYİ DÜNYANIN SONU KONULU KIYAMET FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

16. Acı Reçete (Side Effects)

IMDb Puanı: 7,1

Acı Reçete (Side Effects)Scott Z. Burns tarafından yazılan ve Steven Soderbergh tarafından yönetilen Acı Reçete (Side Effects), güçlü kadrosunun yanı sıra senaryosuyla da fark yaratıyor. 2013 yılında vizyona giren bu psikolojik dram ve gerilim filminin başrollerinde ise Rooney Mara, Jude Law, Channing Tatum ve Catherine Zeta-Jones gibi ünlü isimler yer alıyor.

15. Köpek Dişi (Kynodontas)

IMDb Puanı: 7,2

Köpek Dişi (Kynodontas)Cannes Film Festivali’nden ödülle ayrılan bir diğer yaşarılı yapımla daha listemize devam ediyoruz. Yorgos Lantimos tarafından yönetilen Yunanistan yapımı Köpek Dişi (Kynodontas); psikolojik dram türünün en başarılı örneklerinden biri olarak karşımıza geliyor. Ülkenin en sarsıcı ve yaratıcı yapımlarından bir tanesi de olan Köpek Dişi filminde; Aggeliki Papoulia, Mary Tsoni ve Chirstos Passalis gibi başarılı oyuncular da yer alıyor.

14. Aklım Karıştı (Girl, Interrupted)

IMDb Puanı: 7,3

Aklım Karıştı (Girl, Interrupted)1999 yılının en iyi yapımlarından biri olan Aklım Karıştı (Girl, Interrupted); Oscar ve Altın Küre başta olmak üzere birçok prestijli ödülün de sahibi oluyor. Başrollerinde Angelina Jolie ve Winona Ryder’ın oynadığı, Brittany Murphy, Jared Leto ve Whoopi Goldberg gibi oldukça başarılı isimlerin de yardımcı rollerde yer aldığı bu film de en iyilerden biri olarak huzurlarınıza geliyor.

13. O Kadın (Elle)

IMDb Puanı: 7,4

O Kadın (Elle)2016 yılının başarılı bir psikolojik gerilim filmi olan ve Philippe Dijan’ın kitabından uyarlanan bu yapım da birçok festivalden ödülle döndü. Paul Verhoeven’in yönettiği O Kadın (Elle); Isabelle Huppert’ın etkileyici performansıyla da olağanüstü yapımlardan biri olarak karşımıza geliyor.

12. Kevin Hakkında Konuşmalıyız (We Need to Talk About Kevin)

IMDb Puanı: 7,5

Kevin Hakkında Konuşmalıyız (We Need to Talk About Kevin)2011 yılının en başarılı yapımlarından biri olan Kevin Hakkında Konuşmalıyız (We Need to Talk About Kevin); Lionel Shriver’ın kitabının Lynne Ramsay tarafından sinemaya uyarlanmış hali olarak karşımıza geliyor. Tilda Swinton, Ezra Miller ve John C. Reilly gibi başarılı oyuncuları da bünyesinde barındıran bu yapım da en iyiler arasında yer alıyor.  

11. İçinde Yaşadığım Deri (La Piel Que Habito)

IMDb Puanı: 7,6

İçinde Yaşadığım Deri (La Piel Que Habito)Antonio Banderas ve Elena Anaya’nın başrollerini paylaştıkları, 2011 yapımı İçinde Yaşadığım Deri (La Piel Que Habito) filmi de psikolojik dram türünün en başarılı yapımlarından biri olarak listemizde yer almayı hak ediyor. Birçok festivalden ödül toplamayı başaran bu etkileyici yapımın yönetmen koltuğunda ise Pedro Almodovar oturuyor.

EN İYİ SÜRPRİZ SONLU TERS KÖŞE FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

10. Kontrol (Kontroll)

IMDb Puanı: 7,7

Kontrol (Kontroll)Psikolojik dram ve gerilim türünün benzersiz örneklerinden biri olan Kontrol (Kontroll), 2003 yılında izleyicilerle buluşmuştu. Macaristan yapımı bu etkileyici film, Nimrod Antal yönetiminin yanı sıra Sandor Csanyi, Zoltan Musci, Csaba Pindroch ve Eszter Balla’nın performanslarıyla da şekillenmişti.

9. Makinist (The Machinist)

IMDb Puanı: 7,7

Makinist (The Machinist)Neredeyse rol almış olduğu her filmle bizleri kendisine hayran bırakan ve sınır tanımayan bir oyuncu olan Christian Bale’ın başrollerinde yer aldığı, 2004 yapımı Makinist (The Machinist) her sahnesiyle sizleri de etkilemeyi başaracak. Gerilim ve dram türlerini benzersiz bir kurguyla işleyen bu Brad Anderson filmi de en iyilerden biri olarak huzurlarınıza geliyor.

8. Deney (Das Experiment)

IMDb Puanı: 7,8

Deney (Das Experiment)Stanford Hapishane Deneyi’ni konu alan 2001 yapımı olağanüstü bir Alman filmiyle listemize devam ediyoruz. Deney (Das Experiment) adıyla gösterime giren ve birçok sinema ödülünün de sahibi olan bu psikolojik film de dram ve gerilim türlerini bünyesinde barındırıyor. Ayrıca Oliver Hirschbiegel tarafından yönetilen bu film; Moritz Bleibtreu, Christian Berkel ve Oliver Stokowski gibi başarılı oyuncukları da kadrosunda bulunduruyor.

7. Uyanışlar (Awakenings)

IMDb Puanı: 7,8

Uyanışlar (Awakenings)Oliver Sacks tarafından yazılmış otobiyografiden uyarlanan 1990 yapımı Uyanışlar (Awakenings) filminin yönetmen koltuğunda Penny Marshall otururken, başrollerinde ise Robin Williams ve Robert De Niro ikilisi yer alıyor. Ayrıca En İyi Film Oscar’ı başta olmak üzere toplamda 3 Dalda Akademi Ödülü’nün de sahibi olan Uyanışlar da en iyi psikolojik filmler arasına adını yazdırıyor.

6. Ölüm Kitabı (Misery)

IMDb Puanı: 7,8

Ölüm Kitabı (Misery)1990 yılının unutulmaz bir diğer filmi olan ve Stephen King romanından uyarlanan Ölüm Kitabı (Misery); Kathy Bates’e de eşsiz performansından dolayı En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandırıyor. Rob Reiner tarafından yönetilen bu etkileyici film, hem konusu hem de şaşkınlık yaratan sahneleriyle en iyi psikolojik filmlerden biri olarak karşımıza geliyor.

5. Akıl Oyunları (A Beautiful Mind)

IMDb Puanı: 8,2

Akıl Oyunları (A Beautiful Mind)Tüm zamanların en başarılı biyografi filmleri arasında gösterilen 2001 yapımı Akıl Oyunları (A Beautiful Mind) filminin yönetmen koltuğunda ise Ron Howard oturuyor. Ayrıca Russel Crowe, Jennifer Connelly, Ed Harris, Paul Bettany ve Christopher Plummer gibi oldukça güçlü isimlerin de bulunduğu kadrosuyla 4 dalda Oscar’ın da kazananı oluyor.

BAŞARI AZİM KONULU EN İYİ MOTİVASYON FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

4. Onur Savaşı (Jagten)

IMDb Puanı: 8,3

Onur Savaşı (Jagten)Mads Mikkelsen’in başrollerinde oynadığı 2012 yapımı Onur Savaşı (Jagten) da ödüllü filmlerden biri olarak huzurlarınıza geliyor. Tohmas Vinterberg’in hem yönetmen koltuğunda hem de oyuncu kadrosunda yer aldığı bu çarpıcı film de dram türünün oldukça başarılı örneklerinden biri olarak listemize adını yazdırıyor.

3. Taksi Şoförü (Taxi Driver)

IMDb Puanı: 8,4

Taksi Şoförü (Taxi Driver)Robert De Niro’nun adeta kanatlandığı, Martin Scorsese’nin hem yönetmen hem de oyuncu kadrosunda yer aldığı, Jodie Foster, Cybill Shepherd ve Harvey Keitel gibi usta oyuncuların bulunduğu efsanevi Taksi Şoförü (Taxi Driver) de yaklaşık 40 yıl geçmesine rağmen en iyilerden biri olarak listemize adını yazdırıyor.

UNUTULMAZ EFSANE FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

2. Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo’s Nest)

IMDb Puanı: 8,7

Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo's Nest)Jack Nicholson’ın başrollerinde oynadığı bir diğer efsanevi film olan 1981 yapımı Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo’s Nest) da gelmiş geçmiş en iyi psikolojik filmlerden biri olarak listemizde yer alıyor. Ayrıca Louise Fletcher ve Danny DeVito gibi usta oyuncuların da bulunduğu kadrosuyla 5 dalda Oscar ödülünün de sahibi oluyor.

1. Dövüş Kulübü (Fight Club)

IMDb Puanı: 8,9

Dövüş Kulübü (Fight Club)1999 yılında gösterime girmesine rağmen, etkileyici senaryosu ve güçlü oyuncu kadrosuyla kült filmler arasına adını yazdıran Dövüş Kulübü (Fight Club); dönemin Oscar ödüllerini Amerikan Güzeli filmine kaptırmış olsa da gönüllerin Oscar’ını kazanmayı başarıyor. David Fincher tarafından yönetilen bu etkileyici yapım; Brad Pitt, Edward Norton, Helena Bonham Carter ve Jared Leto gibi başarılı oyuncuları da bünyesinde barındırarak dikkatleri üzerine çekiyor.

Bonus: Bir Rüya için Ağıt (Requiem for a Dream)

IMDb Puanı: 8,4

Bir Rüya için Ağıt (Requiem for a Dream)1978 yılına ait Hubert Selby Jr. romanından sinemaya uyarlanan Bir Rüya için Ağıt (Requiem for a Dream); Darren Aronofsky imzalı başyapıtlardan da bir tanesidir. Özellikle de duygusal ya da uyuşturucu içerikli haberlerde kullanılan Lux Aeterna şarkısının yanı sıra Jared Leto, Jennifer Connelly, Ellen Burstyn ve Marlon Wayans’tan oluşan kadrosuyla da döneme damga vurmayı başarmıştır.

EN İYİ UYUŞTURUCU FİLMLERİ LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN.

Gizem Türünde En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Bir yandan mistik olayların esrarını çözmeye çalışırken, bir yandan da gerim gerim gerileceğiniz psikolojik gizem filmleriyle listemize devam ediyoruz.

15. Saklambaç (Hide and Seek)

IMDb Puanı: 5,9

Saklambaç (Hide and Seek)Gizem ve gerilim türlerinin harmanından oluşan 2005 yapımı Saklambaç (Hide and Seek), düşük IMDb puanıyla sizleri yanıltmasın. Ari Schlossberg’in senaryosunu, John Polson’ın ise yönetmenliğini üstlendiği bu filmin güçlü oyuncu kadrosu da beğeni kazanıyor. Dakota Fanning’in yanı sıra Rober De Niro ve Famke Janssen gibi başarılı oyuncular da filmin kadrosunda yer alıyor.

14. Otel (Hostel)

IMDb Puanı: 5,9

Otel (Hostel)2005 yılına damga vuran bir diğer gizem ve gerilim filmiyle listemize devam ediyoruz. Daha sonra bir seri haline gelen Otel (Hostel); çarpıcı senaryosunun ve etkileyici işkence sahnelerinin yanı sıra Eli Roth’un başarılı yönetimiyle de hayranlık uyandırıyor.

13. Örümceğin Maskesi (Along Came a Spider)

IMDb Puanı: 6,3

Örümceğin Maskesi (Along Came a Spider)Başrollerinde Morgan Freeman ve Monica Potter ikilisinin yer aldığı etkileyici bir psikolojik gizem filmi olan Örümceğin Maskesi (Along Came a Spider); James Patterson romanından uyarlanmıştır. Lee Tamahori’nin ise yönetmen koltuğunda oturduğu bu 2001 yapımı film, bütünüyle izleyicilerin beğenisini kazanıyor.

12. 1408

IMDb Puanı: 6,8

1408Stephen King romanından uyarlanan bir diğer psikolojik film olan 1408; gizem, gerilim ve korku türlerini de bünyesinde barındırıyor. Yaklaşık 10 yıl önce vizyona giren ve izleyicileri bütünüyle etkilemeyi başaran bu yapım; John Cusack ve Samuel L. Jackson gibi iki usta ismin benzersiz performanslarıyla da en iyiler arasına adını yazdırıyor.

11. Şeytan Üçgeni (Triangle)

IMDb Puanı: 6,9

Şeytan Üçgeni (Triangle)2009 yılının şaşkınlık yaratan psikolojik gizem ve gerilim filmlerinden biri olan Şeytan Üçgeni (Triangle) de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor. Christopher Smith tarafından yazılıp yönetilen bu film; Melissa George ve Liam Hemsworth’un başarılı performanslarıyla da etkileyici bir yapım haline geliyor.

10. Cinayet Gecesi (Fracture)

IMDb Puanı: 7,2

Cinayet Gecesi (Fracture)Anthony Hopkins, Ryan Gosling ve Rosamund Pike gibi fazlasıyla güçlü oyunculardan oluşan kadrosunun yanı sıra Daniel Pyne romanından uyarlanan etkileyici senaryosuyla da şaşkınlık yaratan bir diğer psikolojik filmle daha listemize devam ediyoruz. 2007 yılında vizyona giren ve seyircilerin beğenisini kazanmayı başaran Cinayet Gecesi (Fracture) da en iyilerden biri olarak listemizde yer alıyor.

9. Hırsız Kız (Marnie)

IMDb Puanı: 7,2

Hırsız Kız (Marnie)Gizem, dram ve gerilimin iç içe olduğu 1964 yapımı Hırsız Kız (Marnie) filminin yönetmen koltuğunda Alfred Hitchcock gibi bir efsane oturuyor. Jay Presson Allen tarafından yazılan senaryosunun yanı sıra Tippi Hedren, Sean Connery ve Diane Baker gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da en iyi psikolojik filmler arasında yer alıyor.

8. Saklı (Cache)

IMDb Puanı: 7,5

Saklı (Cache)Michael Haneke’nin yönetmen koltuğunda oturduğu 2005 yapımı Saklı (Cache) filmi, yabancılaştırmayı konu alan etkileyici psikolojik filmlerden bir tanesidir. Fransa, Avusturya, Almanya ve İtalya ortak yapımı olup, Fransızca çekilen bu yapım bir televizyon filmi olarak listemizde yer alıyor.

7. Kayıp Otoban (Lost Highway)

IMDb Puanı: 7,7

Kayıp Otoban (Lost Highway)Senaryosuyla beyin yakan ve David Lynch’in başarılı filmlerinden biri olan 97 yapımı Kayıp Otoban (Lost Highway); psikolojik gizem türünün en başarılı örnekleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda da David Lynch’in karmaşık filmlerinden biri olarak da listemize adını yazdıran Kayıp Otoban; Patricia Arquette ve Bill Pullman gibi dönemin başarılı isimlerini de bünyesinde barındırıyor. Ayrıca ünlü rock yıldızı Marilyn Manson da konuk oyuncu olarak yer alıyor.

6. Testere (Saw)

IMDb Puanı: 7,7

Testere (Saw)Gelmiş geçmiş en iyi psikolojik gerilim ve gizem filmlerinden biri ile listemize devam ediyoruz. 2004 yılında vizyona giren ve izleyicilerde bağımlılık yapan Testere (Saw), devam filmleriyle de sinema sektörünün efsanevi filmlerinden biri haline geldi. James Wan yönetiminde meydana getirilen bu yapım, en çok da ilk filmiyle hayranlık uyandırmayı başardı.  

5. Siyah Kuğu (Black Swan)

IMDb Puanı: 8,0

Siyah Kuğu (Black Swan)Natalie Portman, Mila Kunis, Vincent Cassel ve Wionna Ryder gibi isimlerden oluşan olağanüstü bir oyuncu kadrosuna sahip olan Siyah Kuğu (Black Swan), 2010 yılının en iyi filmlerinden de biri olmayı başarmıştı. Darren Aronofsky imzalı bu Oscar ödüllü film de psikolojik gizem ve gerilim türünün de en iyilerindendir.

4. Mulholland Çıkmazı (Mulholland Drive)

IMDb Puanı: 8,0

Mulholland Çıkmazı (Mulholland Drive)Gizem ve suç öğelerini bir arada işleyen ve benzersiz bir David Lynch filmi olan Mulholland Çıkmazı (Mulholland Drive), 2001 yılına damgasını vurmayı başarmıştı. Cannes başta olmak üzere film festivallerinin birçoğundan ödülle dönmeyi başaran bu güzel film; Naomi Watts, Laura Harring ve Justin Theroux gibi isimlerden oluşan kadrosuyla da fark yaratmıştı.

3. İz Sürücü (Stalker)

IMDb Puanı: 8,1

İz Sürücü (Stalker)Unutulmaz Andrey Tarkovski filmlerinden biri olan ve 1979 yılında izleyicilerle buluşan İz Sürücü (Stalker), bilim kurgunun ötesinde bir filmdir. Bugüne kadar meydana getirilmiş en başarılı psikolojik gizem filmleri arasında yer alan İz Sürücü, Boris Strugatsky’nin romanından uyarlanmıştır.

EN İYİ BİLİM KURGU FİLMLERİ LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN.

2. İhtiyar Delikanlı (Oldboy)

IMDb Puanı: 8,4

İhtiyar Delikanlı (Oldboy)Yapılabilecek her film listesinde ilk sıralara adını yazdıran İhtiyar Delikanlı (Oldboy); bugüne kadar ki en başarılı Kore filmlerinden bir tanesidir. Gerek konusu gerekse oyunculuklarıyla, vizyona girmesinin üzerinden 15 yıl geçmesine rağmen seyircileri kendisine hayran bırakmayı başaran bu Park Chan-Wook eseri de en iyi psikolojik filmler arasında yer alıyor.

1. Yedi (Se7en)

IMDb Puanı: 8,7

Yedi (Se7en)Psikolojik gizem ve gerilim türünün olağanüstü örneklerinden biri olan; Brad Pitt, Morgan Freeman, Kevin Spacey ve Gwyneth Paltrow gibi güçlü oyuncuları da bünyesinde barındıran Yedi (Se7en) filmi de, 20 yılı aşkın süredir izleyicilerin beğenisini kazanmaya devam ediyor. Ayrıca David Fincher’ın yönetmen koltuğunda oturması da bu filmin en iyilerden biri haline gelmesine neden oluyor.

Bonus: Beyza’nın Kadınları

IMDb Puanı: 6,1

Beyza'nın KadınlarıMustafa Altıoklar tarafından yazılıp yönetilen ve 2006 yılının en beğenilen filmlerinden biri haline gelen Beyza’nın Kadınları ile listemizi sonlandırıyoruz. Demet Evgar, Tamer Karadağlı ve Levent Üzümcü gibi oldukça başarılı isimlerin yanı sıra Engin Altan Düzyatan, Berrak Tüzünataç ve Arda Kural gibi ünlü oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.

En İyi Psikolojik Gerilim Filmler Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara Sorular

En İyi Psikolojik Gerilim Filmler Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara SorularPsikolojimizin sınırlarını zorlayan en iyi filmler her zaman için dikkatlerimizi cezbetmeyi başardılar. İzledikten sonra uzun bir süre kendimize gelemediğimiz bu yapımlara; Otomatik Portakal (A Clockwork Orange), 4 Ay 3 Hafta 2 Gün (4 Months 3 Weeks 2 Days), Kayıp Kız (Gone Girl), Sapık (Psycho), Arka Pencere, Vertigo, Donnie Darko, Oyun (The Game) ve Kesişen Hayatlar (Krugovi) gibi başyapıtları da ekleyebilirsiniz.

EN İYİ POLİTİK FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

Nefessiz ve yüreksiz kalmamıza, izledikten sonra paramparça olmamıza sebep olan en iyi psikolojik filmleri huzurlarınıza getirdik. Peki, listemizde yer alan bu filmlerden hangileri sizlerin de favorileri arasında yer alıyor?


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Listeler kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSize daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum