Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En İyi 80 Fantastik Film (2020 Güncel Liste)

Kendinizi birbirinden etkileyici masalsı dünyaların içerisinde bulacağınız fantastik film önerilerini sizler için hazırladık. Özellikle de muazzam görsel efektlerle süslenen bu yapımlar, adeta eşsiz bir görsel şölen sunacaklar.
En İyi 80 Fantastik Film (2020 Güncel Liste)
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Gözler önüne sermiş oldukları büyüleyici dünyalarla, izleyicileri kusursuz bir masalın içerisine sürükleyen en iyi fantastik filmler huzurlarınıza geliyor. Çoğunluğu fantezi ve bilim kurgu türlerinin harmanından oluşan bu filmler, görsel efektleri ve içimizi ısıtan konularıyla bizleri fazlasıyla şaşırtıyorlar.

Sizler için derlemiş olduğumuz en iyiler listesindeki yapımların birçoğu da sizlere görsel bir şölen sunmayı amaçlıyorlar. Bu türe ait yeni ve en beğenilen filmlerden oluşan listemizdeki yapımların IMDb puanlarına göre sıralandığını da belirtmeden geçmeyelim. Toplamda 80 filmin ve alternatif önerilerin yer aldığı bu listeyi sizler de yorumlarınızla genişletebilirsiniz.

İşte karşınızda en iyi fantastik filmler;

80 Dolittle

DolittleIMDb Puanı: 5,5
Yapım Yılı: 2020 

Öncelikle şunu belirtelim, IMDb puanına aldırış etmeden bu filmi izlemelisiniz.

Dolittle eşini kaydetmiş ve kendini evine kapatmış birisidir. Ancak kraliçenin hasta olduğunu duyar ve bunun üzerine evden çıkar. Hastalığa çare bulmak için çıktığı yolda ona eşlik eden bazı hayvanlar vardır.

Iron Man filmi ile yakından tanıdığımız Robert Downey Jr. yeniden harika bir oyunculuk sergilemiş.

79 İkizler Projesi

İkizler ProjesiIMDb Puanı: 5,7
Yapım Yılı: 2019

Başarılı bir tetikçi olan Will Smith’in çalıştığı kurum tarafından öldürülmeye çalışılması ve onu öldürmek için başka bir Will Smith’i göndermesi filmin asıl konusu. Oyunculuklar güzel, görsel efekt güzel.

Filmimizin yönetmeni ise Hulk, Pi’nin Yaşamı, Brokeback Dağı gibi filmlerden tanıdığımız Ang Lee.

78 Dünyanın Merkezine Yolculuk

Dünyanın Merkezine YolculukIMDb Puanı: 5,8
Yapım Yılı: 2008

3D tekniğinin oldukça başarılı bir şekilde kullanıldığı Dünyanın Merkezine Yolculuk (Journey to the Center of the Earth); belki de Brendan Fraser’ın son başarılı filmi olabilir.

Jules Verne’in Dünyanın Merkezine Seyahat adlı klasiğinden esinlenilerek 2008 yılında seyirciyle buluşan bu yapım da listemize adını yazdırıyor.

77 Gerçek Kötüler (Suicide Squad)

Gerçek Kötüler (Suicide Squad)IMDb Puanı: 6,0
Yapım Yılı: 2016

Margot Robbie’nin Harley Quinn rolüyle harikalar yarattığı 2016 yapımı Gerçek Kötüler (Suicide Squad), DC Comics’in en sevilen çizgi romanlarından birinin uyarlaması olarak karşımıza geliyor.

Ayrıca Jared Leto, Will Smith ve Cara Delevinge gibi isimlerin de rol aldığı bu yapımın en iyiler arasında yer alıp, almaması gerektiğine sizler karar verin.

76 Kral Olacak Çocuk

Kral Olacak ÇocukIMDb Puanı: 6,0
Yapım Yılı: 2019

12 yaşındaki kahramanımız okuldaki arkadaşını sıkıştıran diğer çocuklara meydan okuyor. İşler kızışıyor ve arkadaşımız oradan hızla kaçmak zorunda kalıyor. Kendini yıkık bir binaya attığında ise hayatını değiştirecek olan o kılıcı buluyor; Arthur’un Kılıcı!

Bu kılıcı bulması ile dünyaya saldırmak isteyen onlarca yaratık için kapı açmış oluyor. Henüz 12 yaşında, elinde yalnızca bir kılıç ve karşısında onlarca düşman…

75 Altın Pusula (Golden Compass)

Altın Pusula (Golden Compass)IMDb Puanı: 6,1
Yapım Yılı: 2007

2007 yılının En İyi Görsel Efekt Oscar’ını kazanan Altın Pusula (Golden Compass); Nicole Kidman, Daniel Craig, Eva Green ve Sam Elliott gibi usta oyuncuların da yer aldıkları etkileyici bir filmdi.

Görsellerinin yanı sıra konusuyla da dikkat çeken bu yapım da adını başarılı yapımlar arasına yazdırıyor.

74 Hansel ve Gretel: Cadı Avcıları

Hansel ve Gretel: Cadı AvcılarıIMDb Puanı: 6,1
Yapım Yılı: 2013

Grimm Kardeşlerin klasikleşmiş Hansel ve Gretel adlı eserinin oldukça farklı bir şekilde yorumlanarak, beyazperdeye uyarlanmış hali olan Hansel ve Gretel: Cadı Avcıları, özellikle de konusu ve görselleriyle hayranlık uyandırmıştı.

Jeremy Renner ve Gemma Arterton ikilisinin başrollerini paylaştıkları bu yapım 2013 yılında izleyicilerle buluştu ve kısa sürede en iyiler arasında da yer almayı başardı. 

73 Van Helsing

Van HelsingIMDb Puanı: 6,1
Yapım Yılı: 2004

Wolverine karakteriyle özdeşleşen Hugh Jackman ve Karanlıklar Ülkesinin güzel vampiri Kate Beckinsale ikilisinin başrollerini paylaştıkları Van Helsing, 2004 yılının en başarılı yapımlarından bir tanesidir.

Bram Stoker tarafından meydana getirilen vampir avcısı Van Helsing’in macera ve korku dolu hikayesinin anlatıldığı bu yapım seyircilerin de beğenisini kazanmış gibi görünüyor.

72 Pamuk Prenses ve Avcı

Pamuk Prenses ve AvcıIMDb Puanı: 6,1
Yapım Yılı: 2012

Klasiklerin farklı yorumlarıyla listemize devam ediyoruz. Alışılmış Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler masalının etkileyici görsel efektlerle harmanlanmasıyla 2012 yılında vizyona giren Pamuk Prenses ve Avcı (Snow White and The Huntsman), sonraları seri haline gelmiş olsa da ilk filmin yeri doldurulamadı.

Kristen Stewart, Charlize Theron ve Chris Hemsworth üçlüsünün başarılı oyunculuklarıyla süsledikleri bu yapım da en iyiler arasına adını yazdırıyor.

71 Dev Avcısı

Dev AvcısıIMDb Puanı: 6,2
Yapım Yılı: 2017

Harry Potter’ın yapımcılarından olan, çizgi roman uyarlaması bu filmi izlemenizi kesinlikle isteriz. 

Küçük bir kızın dünyada olan bir takım garip olayları keşfetmesi ve bunun üzerine girdiği mücadeleyi izliyoruz. Yaklaşmakta olan büyük tehdit onu bir takım önlemler almaya ve hatta dev ile savaşmaya iter. Devi durduramazsa birçok masum insan ölecektir ve kahramanımız bu konuda elinden geleni yapacaktır. 

70 47 Ronin

47 RoninIMDb Puanı: 6,2
Yapım Yılı: 2013

Keanu Reeves’in başrolde oynadığı 47 Ronin, konusuyla bizleri samurayların var oldukları döneme ışınlıyordu.

Bazı kesimlerin beğenisini kazanan bazılarının ise tepkisini toplayan 2013 yapımı 47 Ronin filminin de en iyiler arasında yer alıp, almayacağına sizler karar verin.

69 Bright

BrightIMDb Puanı: 6,3
Yapım Yılı: 2017

Filmimiz insanlar, org ve elflerin beraber yaşadığı bir toplumu konu alıyor. Elflerin üst seviye, orgların en alt sınıf ve insanların orta sınıf olarak konumlandığı bu film kesinlikle izlenmeye değer.

Filmin ana konusu ise ilk polis olan bir org ve ona eşlik eden bir insanın sihirli bir eşya bulmasını konu alıyor. 

Filmin Türkiye için özel olarak hazırladığı reklam çalışmaları bizi filme karşı bir hayli ısındırdı.

68 Masalların Masalı (Tale of Tales)

Masalların Masalı (Tale of Tales)IMDb Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 2015

Adıyla Nazım’ın şiirini ve Yuiy Norşteyn’in 1979 yapımı kısa filmini aklınıza getirebilir. Fakat Masalların Masalı (Tale of Tales), 2015 yılında vizyona giren ve bünyesinde Salma Hayek, Vincent Cassel, John C. Reilly gibi isimleri barındıran etkileyici bir filmdi.

İtalyan şair Giambattista Basile eserinden ilham alınarak beyazperdeye uyarlanan bu film; İtalya, Fransa ve İngiltere ortak yapımı bu film de en başarılılarından bir tanesidir.

67 Alice Harikalar Diyarında (Alice in Wonderland)

Alice Harikalar Diyarında (Alice in Wonderland)IMDb Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 2010

Lewis Carroll masalının olağanüstü görsel ve efektlerle, usta yönetmen Tim Burton tarafından beyazperdeye uyarlanan Alice Harikalar Diyarında (Alice in Wonderland), ilk olarak 2010 yılında vizyona girdi.

2016 yılında ise devam filmiyle karşımıza gelen Alice Harikalar Diyarında; Johnny Depp, Mia Wasikowska, Helena Bonham Carter, Anne Hathaway, Alan Rickman ve Stephen Fry gibi oyunculardan oluşan kadrosuyla da beğeni kazanmıştı.

66 Güzel ve Çirkin (La Belle Et La Bete)

Güzel ve Çirkin (La Belle Et La Bete)IMDb Puanı: 6,5
Yapım Yılı: 2014

Fransa – Almanya ortak yapımı olan ve 2014 yılında izleyicilerle buluşan Güzel ve Çirkin (La Belle Et La Bete), bu benzersiz masalı etkileyici bir dille gözler önüne sermişti.

Léa Seydoux ve Vincent Cassel’ın başrollerini paylaştıkları bu başarılı yapım da listemizin en iyi örnekleri arasına adını yazdırıyor.

65 Spiderwick Günceleri

Spiderwick GünceleriIMDb Puanı: 6,5
Yapım Yılı: 2008

2008 yılının başarılı filmlerinden olan Spiderwick Günceleri (The Spiderwick Chronicles), hem oyuncu kadrosu hem de masalsı dünyasıyla hayranlık uyandırmıştı. Holly Black ve Tony DiTerlizzi’nin en çok satanlar serisinden uyarlanan bu yapım gişede de hatırı sayılır bir başarıya ulaşmıştı.

64 Pers Prensi: Zamanın Kumları

Pers Prensi: Zamanın KumlarıIMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2010

Video oyunundan, beyazperdeye taşınan Pers Prensi: Zamanın Kumları (Prince of Persia: The Sands of Time), 2003 yılının etkileyici yapımlarından bir tanesiydi. Jake Gyllenhaal, Gemma Arterton, Ben Kingsley, Alfred Molina ve Toby Kebbell gibi tanınmış oyunculardan oluşan kadrosuyla da fark yaratmıştı.

63 Charlie’nin Çikolata Fabrikası

Charlie’nin Çikolata FabrikasıIMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2005

Roald Dahl’ın etkileyici eserinden ilham alınarak sinemaya uyarlanan Charlie’nin Çikolata Fabrikası (Charlie and the Chocolate Factory), hem konusu hem de görselleriyle izleyicileri etkilemeyi başarmıştı.

Johnny Depp, Freddie Highmore, Helena Bonham Carter ve Christopher Lee gibi başarılı oyuncuların yer aldığı Charlie’nin Çikolata Fabrikası da oldukça başarılı bir yapım olarak karşımıza geliyor.

62 Karayip Korsanları 5: Salazar’ın İntikamı

Karayip Korsanları 5: Salazar’ın İntikamıIMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2017

2017 yılının başarılı devam filmlerinden biri olan Karayip Korsanları: Salazar’ın İntikamı (Pirates of Caribbean: Dead Men Tell No Tales), iki usta yönetmen tarafından çekildi. Joachim Ronning ve Espen Sandberg’in yönetmen koltuğunda oturdukları bu filmin senaristliğini ise Jeff Nathanson üstlendi.

26 Mayıs 2017 tarihinde Türk sinemalarında vizyona giren ve hayranlarını bir kez daha büyülemeyi başaran Karayip Korsanları’nın son filmi; Johnny Depp, Geoffrey Rush ve Kevin McNally gibi usta isimlerden oluşan kadrosunu; Javier Bardem, Brenton Thwaites, Kaya Scodelario, Golshifteh Farahani ve David Wenham gibi isimlerle güçlendirdi.

61 Kral Arthur: Kılıç Efsanesi

Kral Arthur: Kılıç EfsanesiIMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2017

Bana göre bugüne kadar yapılmış en iyi Kral Arthur filmi olan, Kral Arthur: Kılıç Efsanesi (King Arthur: Legend of Sword), 2017 yılının ilk yarısında izleyicileri büyülemeyi başardı. Bazı sahneleri biraz fazla masalsı olsa da işleyişi ve eğlenceli anlatımıyla yılın en dikkat çekici yapımlarından biri olmayı başardı.

Ayrıca güçlü oyuncu kadrosu ve müzikleriyle de 2017’nin etkileyici filmlerinden olan Kral Arthur: Kılıç Efsanesi, David Beckham gibi usta bir futbolcuyu da kadrosunda barındırıyordu. Elbette ki Beckham; Charlie Hunnam, Jude Law, Eric Bana, Aidan Gillen ve Dijmon Honsuou gibi usta oyunculardan oluşan kadronun içerisinde fazlasıyla sırıtmıştı.

60 Aman Tanrım! (Bruce Almighty)

Aman Tanrım! (Bruce Almighty)IMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2003

2003 yılının en sevilen filmlerinden biri olan Aman Tanrım! (Bruce Almighty), eğlenceli sahneleriyle bizleri fazlasıyla güldürmeyi başarmıştı.

Konusu nedeniyle Malezya ve Mısır’da yasaklanan Aman Tanrım! Filmi; Jim Carrey, Morgan Freeman ve Jennifer Aniston gibi isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da merak uyandırmıştı.

59 Glass

GlassIMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2019

Filmden bahsetmeden önce oyuncu kadrosunundan bahsetmek istiyorum. Bruce Willis, Samuel L. Jackson, James McAvoy, Sarah Paulson ve daha niceleri. 

Bu tarz filmlerde henüz sadece oyuncuları bilmem ve posteri görmem, filmi izlememe yetiyor. Fantastik filmleri severim ama bol aksiyonda isterim diyorsanız bu film tamda size göre. 

58 Cennetimden Bakarken (The Lovely Bones)

Cennetimden Bakarken (The Lovely Bones)IMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2009

Peter Jackson tarafından yönetilen ve 2009 yılının en iyilerinden biri olan Cennetimden Bakarken (The Lovely Bones), Alice Sebold’un 2002 yılında yazdığı The Love Bones romanından uyarlanmıştır.

Saoirse Ronan ve Stanley Tucci’nin başrollerini paylaştıkları bu filmde, Mark Whalberg, Rachel Weisz ve Susan Saradon gibi isimler de yer alıyor.

57 Pete ve Ejderhası (Pete’s Dragon)

Pete ve Ejderhası (Pete’s Dragon)IMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2016

Masalları bir kenara bırakıp 2016 yılının en başarılı ve en güzel fantastik yapımlardan biriyle listemize devam ediyoruz.

Aynı dönemde vizyona giren Spielberg filmi The BFG gibi benzersiz bir yapım olan Pete ve Ejderhası (Pete’s Dragon), yeniden uyarlanmış senaryosu ve görselleriyle hayranlık uyandırmayı başarıyor.

56 Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları

Bayan Peregrine’in Tuhaf ÇocuklarıIMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2016

2016 yılının bir diğer başarılı filmlerinden biriyle listemize devam ediyoruz.

Tim Burton gibi usta bir ismin yönetmen koltuğunda oturduğu Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları (Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children); Eva Green, Samuel L. Jackson ve Judi Dench gibi başarılı oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.

55 Malefiz (Maleficent)

Malefiz (Maleficent)IMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2019

Uyuyan Güzel masalının olağanüstü bir şekilde sinemaya uyarlanmış hali olan Malefiz (Maleficent), 2014 yılının en başarılarından biri olarak karşımıza gelmişti.

Angelina Jolie ve Elle Fanning’in başrollerinde oynadıkları bu yapım, güçlü oyuncu kadrosu ve büyüleyici görsel efektleriyle hayranlık uyandırmayı başarmıştı.

54 Dr. Parnassus

Dr. ParnassusIMDb Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 2009

Öncelikle 2009 yapımı Dr. Parnassus (The Imaginarium of Doctor Parnassus) filminin oyuncu kadrosunda yer alan isimleri sizlerle paylaşalım ve görsel efektlerle süslenen bu yapımın ne kadar başarılı olduğunu sizler tahmin edin.

Terry Gilliam’ın yönetmen koltuğunda oturduğu bu etkileyici film; Christopher Plummer, Tom Waits, Heath Ledger, Johnny Depp, Jude Law, Colin Farrell, Andrew Garfield ve Lily Cole gibi birbirinden başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla da fark yaratıyor.

53 Bumblebee

BumblebeeIMDb Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 2018

Transformers serisinin öncesinde geçen filmimiz, devam filmi çıksa kesinlikle izlemek isteyeceğiniz türden. Konusuna gelince ise bir önceki filmler gibi dünya yine tehdit altında, robotlara karşı çıkacak başka bir robot.. Aksiyon ise biraz daha düşük.

John Cena ve Hailee Steinfeld başrolleri paylaşırken izlemekse çok etkileyici.

52 Kanca (Hook)

Kanca (Hook)IMDb Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 1991

Robin Williams ve Dustin Hoffman ikilisinin harkalar yarattığı, Julia Roberts’ın ise gönlümüzü fethettiği Kanca (Hook) filmi, 1991 yılında vizyona girmesine rağmen, halen daha izleyenleri büyülemeyi başarıyor.

Ünlü Peter Pan karakterinin maceralarını etkileyici bir dille yorumlayan bu filmin yönetmen koltuğunda ise Steven Spielberg oturuyor.

51 Warcraft: İki Dünyanın İlk Karşılaşması

Warcraft: İki Dünyanın İlk KarşılaşmasıIMDb Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 2016

Gelmiş geçmiş en beğenilen video oyunları arasında yer alan Warcraft, 2016 yılında ise olağanüstü bir sinema filmi olarak karşımıza gelmişti.

Warcraft: İki Dünyanın İlk Karşılaşması (Warcraft) adıyla vizyona giren ve oyun bağımlıların merakla bekledikleri yapımlardan biri haline gelen bu etkileyici film de en iyiler arasına adını yazdırıyor.

50 Hellboy

HellboyIMDb Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 2004

Mike Mignola tarafından yaratılan bir çizgi romandan uyarlanan Hellboy, konusu ve içerdiği efektlerle bizleri kendisine hayran bırakmıştı.

Kayıp Çocuklar Şehri ve Blade gibi etkileyici filmlerin yanı sıra Sons of Anarchy dizisinde de yer alan Ron Perlman’ın başrolünde oynadığı Hellboy, en iyilerden bir tanesidir.

49 Sindirella (Cinderella)

Sindirella (Cinderella)IMDb Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 2015

2015 yapımı Sindirella (Cinderella) filmiyle masallar dünyasına geri dönüyoruz. Külkedisi masalından uyarlanan bu yapımda Cate Blanchett ve Helena Bonham Carter gibi usta oyuncuların yanı sıra Game of Thrones dizisinin Rob Stark’ı Richard Madden ve Lily James gibi başarılı isimler de yer alıyor.

48 Ayı Teddy (Ted)

Ayı Teddy (Ted)IMDb Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 2012

Son 8 yılın belki de en aykırı ve en komik senaryolarından birine sahip olan 2012 yapımı Ayı Teddy (Ted), bizleri fazlasıyla güldürmeyi başarmıştı.

Başlı başına yetişkinler için olağanüstü bir komedi filmi olan Ted; Seth MacFarlane, Mark Whalberg, Mila Kunis ve Giovanni Ribisi gibi başarılı oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.

47 Jumanji: Vahşi Orman

Jumanji: Vahşi OrmanIMDb Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 2017

1995 yılında vizyona giren Jumanji filmi hayranlarının, bu filmi kesinlikle kaçırmaması gerekiyor.

Jumanji: Vahşi Orman, devam filmi değil. Aynı hikayenin bir takım değişiklikler yapılarak yeniden vizyona girmiş hali.

Önceki filmde kutu oyunuyla başlayan hikayemiz bu filmde video oyunu ile başlamış. Bu ayrıntı, günümüz teknolojisine ayak uydurması ve kendini bu şeklde revize etmesi bakımından güzel. 

Filmin kadrosunda Dwayne Johnson’ın olması, ayrı bir hava katmış.

46 Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap

Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve DolapIMDb Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 2005

Oscar ödüllü etkileyici bir seri olan Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap (The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe); genç oyuncuların başarılı performanslarının yanı sıra Tilda Winton, Liam Neeson ve James McAvoy gibi tecrübeli isimlerin de katkılarıyla hayranlık uyandıran bir film olarak karşımıza geliyor.

45 Maske (The Mask)

Maske (The Mask)IMDb Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 1994

Jim Carrey’nin başrolünde oynadığı 1994 yapımı Maske (The Mask) sonraları seri haline geldi.

Ayrıca dönemin en bilindik ve en etkileyici filmlerinden biri de olmayı başaran Maske; Cameron Diaz’ın da yıldızının parladığı yapımlardandır. Aynı zamanda bu film konusuyla da hayranlık uyarndırmayı başarmıştır.

44 Jumanji

JumanjiIMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 1995

Robin Williams’ın başrollerinde oynadığı bir diğer başyapıt olan 1995 yapımı Jumanji, 2017 yılında da yenilenmiş haliyle karşımıza gelmişti.

Aynı zamanda Kristen Dunst’ın çocukluk hallerine de şahitlik edebileceğini bu 21 yıllık şaheser, konusu itibariyle de fark yaratarak listemizdeki en iyi filmler arasında yer alıyor.

43 Aquaman

AquamanIMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2018 

Yarı insan yarı Atlantisli olan kahramanımız yeryüzünü ele geçirmeye çalışan kardeşini durdurmaya çalışıyor. Film boyunca birçok aksiyon sahnesi beklentilerinizi karşılayacaktır.

James Wan’ın yönetmenliğini yaptığı, Jason Momoa, Amber Heard gibi ünlü oyuncuların başrolünü paylaştığı filme göz atmayı unutmayın.

42 Thor

ThorIMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2011

Süper kahraman filmleriyle, masalsı yapımların da yer aldığı bu kategoriye damga vuran Marvel Comics, özellikle de İskandinav tanrılarını ve mitolojik Asgard mekanını konu alan 2011 yapımı Thor filmiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı.

Chris Hemsworth, Natalie Portman, Tom Hiddleston, Anthony Hopkins, Stellan Skarsgard ve Idris Elba’dan oluşan kadrosuyla da beğeni kazanmıştı.

41 Mumya (The Mummy)

Mumya (The Mummy)IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 1999

2017 versiyonunda Tom Cruise ve Russell Crowe gibi iki usta ismin yer alacağı Mumya (The Mummy), ilk olarak 1999 yılında vizyona girmişti. 2017 yapımında Brandan Fraser ve Rachel Weisz ikilisinin başrollerini paylaştıkları bu yapım, hem senaryosu hem efektleri hem de oyuncu performanslarıyla türünün öncü filmler arasında yer almayı başarıyor.

1999 yapımının daha çok sevilmesi ve daha çok konuşulması nedeniyle listemize almaya karar verdik. Filmi izledikten sonra yeni versiyonunu da izleyebilirsiniz.

40 Karanlıklar Ülkesi (Underworld)

Karanlıklar Ülkesi (Underworld)IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2003

Vampir ve kurtadamların arasındaki etkileyici savaşı, görsel efektlerle süsleyerek izleyicilerle buluşturan 2004 yapımı Karanlıklar Ülkesi (Underworld), hayranlık uyandıran bir seri haline geldi. Kate Beckinsale’in başrolde oynadığı bu film de en iyiler arasına adını yazdırıyor.

39 Constantine

ConstantineIMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2005

DC Comics’in sevilen çizgi romanlarından biri olan Hellblazer, 2005 yılında Constantine adıyla beyazperdeye uyarlandı.

Hem efektleri hem konusu hem de simgesel sahneleriyle hayranlık uyandıran bu yapım; Keanu Reeves, Rachel Weisz, Tilda Swinton, Shia LaBeouf ve Peter Stormare gibi başarılı oyuncuların da etkileyici performanslarıyla beğeni toplamayı başardı.

38 Manhattan’da Sihir (Enchanted)

Manhattan’da Sihir (Enchanted)IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2007

Etkileyici bir müzikal film olan 2007 yapımı Manhattan’da Sihir (Enchanted), fantastik ve komedi türlerini bir arada izleyicilerle buluşturuyor.

Amy Adams, Patrick Dempsey, James Marsden, Indina MEnzel ve Susan Sarandon gibi oyuncuları da kadrosunda bulunduran bu yapım, tamamıyla hayranlık uyandırıyor.

37 Aşkın Gücü (What Dreams May Come)

Aşkın Gücü (What Dreams May Come)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 1998

1998 yılında vizyona giren ve En İyi Görsel Efekt Oscar’ını elde eden Aşkın Gücü (What Dreams May Come); Richard Matheson’ın etkileyici romanından uyarlanmış olup, güçlü oyuncu kadrosuyla da fark yaratmıştır.

Robin Williams, Annabella Sciorra ve Cuba Gooding Jr. üçlüsünün yanı sıra usta oyuncu Max von Sydow da performansıyla eşsiz bir yapım olmasına katkıda bulunmuştur.

36 Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?

Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede BulunurlarIMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2016

2016 yılının bir diğer başarılı filmleriyle listemize devam ediyoruz. Harry Potter serisinin spin off filmi olarak karşımıza gelen Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar (Fantastic Beasts and Where to Find Them), vizyona girmiş olduğu ilk günden bu yana izleyicileri büyülemeyi başardı.

Eddie Redmayne, Katherine Waterston, Colin Farrell ve Ezra Miller’dan oluşan oyuncu kadrosuyla da dikkatleri üzerine çekiyor.

35 Black Panther

Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede BulunurlarIMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2018

1966’da çizgi romanlara konu alan Black Panther, 2018’e gelindiğinde kendi filmine sahip oluyor.

Konumuz babası öldükten sonra krallığa geçen, daha doğrusu geçmeye çalışan oğlunu konu alıyor. Olaylar Afrika’nın batısında bulunan, özellikle teknoloji konusunda çok gelişmiş olan Wakanda’da geçiyor. 

Bu arada bu filmi izlemeniz için daha önce hiçbir Marvel filmini izlemenize gerek yok.

34 Star Wars

Star WarsIMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 1977

Fantastik film denince aklımıza gelen ilk yapımlardan biri olan Yıldız Savaşları (Star Wars), 1977’den bu yana, yaklaşık 50 yıldır bizleri büyülemeyi başarıyor.

Seride yer alan neredeyse her karakterin birer efsane haline geldiği George Lucas yapımı bu efsane, 2018 yılında vizyona giren sekizinci filmi; Yıldız Savaşları VIII: Son Jedilar (Star Wars: The Last Jedi) filmiyle de kalbimizi çalmayı başarmıştı.

33 Orman Çocuğu (The Jungle Book)

Orman Çocuğu (The Jungle Book)IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2016

2016 yılı fantastik filmlerin şaha kalkmış oldukları dönem gibi görünüyor. Defalarca yeniden uyarlanan Orman Çocuğu ya da Ormanın Kitabı hikayesinin belki de en başarılısı olan 2016 yapımı Orman Çocuğu (The Jungle Book) bütünüyle izleyicileri kendisine hayran bırakmıştı.

Listemizde yer alan filmler arasında, bu filmin benzeri başka bir yapımda bulunmaktadır.

Orman Çocuğu filmi; Scarlett Johansson, Idris Elba, Ben Kingsley, Christopher Walken, Jon Favreau, Lupita Nyong’o, Giancarlo Esposito, Bill Murray, Garry Shandling gibi olağanüstü oyuncuların yanı sıra çocuk oyuncu Neel Sethi’nin de başarılı performansıyla en iyiler arasına adını yazdırıyor.

32 Doktor Uyku

Doktor UykuIMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2019

Stephen King kitabının filme uyarlandığı Shining filminin devamı olan Doktor Uyku listemizde 32. sırayla sizlerle.

Henüz küçükken yaşadığı kötü olaylardan dolayı psikolojisi bozulan ve alkol bağımlısı olmuş Danny’nin bir bakım merkezinde işe başlaması, orada tanıştığı kadına aşık olması ve bu kadınında kendine has özellikleri olması filmin ana teması. 

Yeni evrenlerin kurulduğu ve görsel efektler ile beslenen filmlerin aksine bu senaryo farklılık yaratıyor.

31 X-Men 2

X-Men 2IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2003

Marvel Comics’in efsanevi çizgi romanlarından X-Men’in sinemaya uyarlanmış ikinci filmi olan X-Men 2 (X2), genişleyen oyuncu kadrosu ve etkileyici aksiyon sahneleriyle adını en iyi seriler arasına yazdırmayı başarıyor.

Geçtiğimiz yıl vizyona giren X-Men: Apocalypse filmiyle de beğeni kazanan bu seri, yeni gelecek devam filmleriyle de hayranlık uyandıracak gibi görünüyor.

30 Mogli: Orman Çocuğu

Mogli: Orman ÇocuğuIMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2016

Henüz bebekken kendisini ormanda, kurtların yanında bulan kahramanımızı izleyeceğiz. Hayvanlarla konuşabiliyor hatta onlar tarafından korunuyor. İşi daha ileri boyuta taşıyalım, kurtlar onu çocuğu olarak görüyor. Bu çok etkileyici. Filmde bir ayı tarafından bazı eğitimler alması artı bir sempatiklik katmış.

Hem ormandaki düşmanı, hemde yakınlardaki bir köyde bulunan düşmanı ile verdiği mücadeleyi ileyeceğiz. Filmin görsel efektleri ise oldukça başarılı. İyi seyirler.

29 Hiç Bitmeyen Öykü

Hiç Bitmeyen ÖyküIMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 1984

Michael Ende’nin eserinden ilham alınarak beyazperdeye uyarlanan 1984 yapımı Hiç Bitmeyen Öykü (The Neverending Story), hem konusu hem de masalsı anlatımıyla büyük bir başarıya ulaştı. Almanya – ABD ortak yapımı fantastik çocuk filmi olan Hiç Bitmeyen Öykü de en iyiler arasına adını yazdırıyor.

28 Labirent (Labyrinth)

Labirent (Labyrinth)IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 1986

David Bowie, Jennifer Connelly ve Toby Froud gibi isimlerin yer aldığı 1986 yapımı Labirent (Labyrinth) de adını enler arasına yazdırmayı başarıyor.

Mistik yaratıklar, büyüler ve illüzyonlarla süslenen Labirent filminin yönetmenlik koltuğunda ise Jim Henson yer alıyor.

27 Wonder Woman

Wonder WomanIMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2017

Şimdilik hayranlarından almış olduğu oylarla IMDb’de 7,4’lük puana ulaşan Wonder Woman filmi, 1 Haziran 2017 tarihinde vizyona girdi. Bu nedenle de sahip olduğu bu puan yıl içerisinde birçok kez değişikliğe uğrayacaktır.

Gal Gadot’ın başrollerini Chris Pine, Connie Nielsen ve Robin Wright gibi usta isimlerle paylaştığı bu yapımda; Danny Huston ve David Thewlis gibi iki güçlü isim daha bulunuyor. Ancak bu film bazı sahneleriyle özellikle de ülkemizde çok konuşulacak gibi görünüyor.

26 Canavarın Çağrısı (A Monster Calls)

Canavarın Çağrısı (A Monster Calls)IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2016

Juan Antonio Bayona’nın Goya En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazandığı Canavarın Çağrısı (A Monster Calls) filmi, İspanya’nın Oscar’ı sayılan Goya ve Gaudi Ödülleri’nin de birçoğunu toplamayı başardı. Konusu ve müzikleriyle izleyicileri büyülemeyi başaran A Monster Calls, 2016 yılının en iyilerinden de bir tanesiydi.

Bayona’nın usta yönetmenliğinin ve olağanüstü masalsı bir dünyanın yanı sıra güçlü oyuncu kadrosu da bu filmi daha da etkileyici hale getirmişti. Liam Neeson, Felicity Jones, Sigourney Weaver, Toby Kebbell ve Geraldine Chapline gibi usta isimler, bu yapımın oyuncu kadrosunu oluşturmuşlardı.

25 Yaşamın Renkleri (Pleasantville)

Yaşamın Renkleri (Pleasantville)IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 1998

2013 yılında kaybettiğimiz Paul Walker’ın, Reese Witherspoon’un ve Tobey Maguire’ın yanı sıra Shameless dizisi oyuncularından William H. Macy ve Joan Allen’ın da yer aldığı Yaşamın Renkleri (Pleasantville) de en iyilerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

1998 yapımı komedi dram türlerinden oluşan bu yapım, izleyicileri kendisine hayran bırakıyor.

24 Beterböcek (BeetleJuice)

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 1988

1988 yılının en iyi fantastik komedi filmlerinden biri olarak karşımıza gelen Beterböcek (BeetleJuice), Tim Burton’ın en başarılı yapımlarından da bir tanesidir.

Michael Keaton ve Winona Ryder’ın başrollerini paylaştıkları Beterböcek, ayrıca En iyi Makyaj Akademi Ödülü’nün de sahibi oldu.

23 Doctor Strange

Doctor StrangeIMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2016

Marvel Comics’in en sevilen çizgi roman kahramanlarından olan Doctor Strange ve Deadpool filmleri 2016 yılına damga vurmayı başardılar.

İzleyicilere benzersiz bir dünyanın kapılarını sonuna kadar aralayan Doctor Strange; Tilda Swinton, Benedict Cumberbacht, Chiwetel Ejiofor, Rachel McAdams ve Mads Mikkelsen gibi isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da fark yaratıyor.

22 300 Spartalı

300 Spartalı (300)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2006

Bir diğer çizgi roman uyarlaması olan ve neredeyse başlı başına efektlerden oluşmasına rağmen, fantezi türünün gelmiş geçmiş en başarılı örnekleri arasında yer alan 300 Spartalı (300), olağanüstü savaş sahneleriyle de aklımızı başımızdan almayı başarmıştı. Sonrasında gelen devam filmi ise 2006’da vizyona giren ilk filmin tadını veremedi.

21 Yıldız Tozu (Stardust)

Yıldız Tozu (Stardust)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2007

Yaklaşık 13 yıl önce vizyona giren Yıldız Tozu (Stardust), birçok etkileyici esere imza atan Neil Gaiman’ın başyapıtlarından bir tanesinin sinemaya uyarlanmış halidir.

Claire Danes, Charlie Cox, Robert De Niro, Michelle Pfeiffer ve Sienna Miller gibi birçok başarılı ismi de bünyesinde barındıran Yıldız Tozu da türünün en iyi örnekleri arasında yer alıyor.

20 Paris’te Gece Yarısı

Paris’te Gece YarısıIMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2011

Gerçek sanatseverlerin mutlaka izlemeleri gereken filmler arasında yer alan Paris’te Gece Yarısı (Midnight in Paris), En İyi Özgün Senaryo Oscar’ını kazanarak 2011 yılına damgasını vurmuştu.

Woody Allen’ın yönetmen koltuğunda oturduğu bu yapımda; Owen Wilson, Rachel McAdams, Marion Cotillard, Michael Sheen, Tom Hiddleston, Adrien Brody ve Carla Bruni gibi ünlü isimler yer alıyor.

19 Pan’ın Labirenti

Pan’ın LabirentiIMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2006

Antik Yunan mitolojisinden ilham alınarak beyazperdeye uyarlanan Pan’ın Labirenti (El Laberinto del Fauno); masallardan fırlamış karakterleri ve senaryosuyla 2006 yılının ve tüm zamanların en beğenilen yapımlarından biri olmayı başarıyor. Guillermo del Toro tarafından yönetilen bu etileyici film, 3 Oscar ödülünün de kazananı oluyor.

18 Mary Poppins

Mary PoppinsIMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 1964

1964 yılının en güzel müzikallerinden biri olan Mary Poppins halen daha sevilen filmlerden bir tanesidir. Hatta 2013 yapımı Saving Mr. Banks filminde de yer alan Mary Poppins, fantastik müzikal türünü sevenlerin mutlaka izlemeleri gereken filmlerden bir tanesi olarak listemizde yer alıyor.

17 Hobbit Serisi

Hobbit SerisiIMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2012

2012, 2013 ve 2014 yıllarına damgasını vuran Hobbit serisi; halihazırda dünyanın en iyi filmlerinden olan Yüzüklerin Efendisi (The Lord of the Rings) serisinin devamı niteliğinde olduğu için bizleri heyecanlandırmayı başarmıştı.

Yüzüklerin Efendisi serisinden biraz daha masalsı yapıya sahip olan Hobbit, başarılı oyuncu kadrosuyla da gönülleri fethetmeyi başarmıştı.

16 Kaplan ve Ejderha

Kaplan ve EjderhaIMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2000

Yabancı Dilde En İyi Film, En İyi Görüntü Yönetimi, En İyi Film Müziği ve En İyi Yapım Tasarımı Oscar’larının yanı sıra BAFTA gibi daha birçok prestijli ödülün de sahibi olan Kaplan ve Ejderha (Wo hu cang long); özellikle de Uzak Doğu mitolojisine ve dövüş sanatlarına meraklı olanların beğenisini kazanacak gibi görünüyor.

15 Bay Hiçkimse (Mr. Nobody)

Bay Hiçkimse (Mr. Nobody)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2009

Listemizde zirveye ortak olan  Bay Hiçkimse (Mr. Nobody), fark yaratan senaryosu ve başarılı oyuncu kadrosuyla en çok izlenen ve en beğenilen yapımlardan biri olmayı başardı.

2009 yılında vizyona giren bu Jaco Van Dormael filmi, Jared Leto’nun etkileyici performansıyla da hayranlık uyandırdığı başarılı bir filmdi.

14 Avatar

AvatarIMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2009

Milyar dolarlık gişe hasılatlarıyla adından çokça söz ettiren, Hollywood filmleri arasında 2. sıraya adını yazdıran bu James Cameron filmi, her şeyiyle izleyicileri kendisine hayran bırakmıştı.

Farklı bir dünyanın güzelliklerini olağanüstü gözler önüne seren 2009 yapımı Avatar filmi; Zoe Saldana, Sam Worthington, Stephen Lang, Signourney Weaver ve Michelle Rodriguez gibi isimlerin oluşturduğu oyuncu kadrosuyla da beğenilerin odak noktası haline gelmişti.

13 Brazil

BrazilIMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 1985

Oscar dahil, daha birçok ödüle aday gösterilen ve BAFTA En İyi Özel Görsel Efekt gibi dört prestijli ödülün de sahibi olan 1985 yapımı Brazil filmi, oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor.

Terry Gilliam’ın yönetmen koltuğunda oturduğu bu kara komedi filmi; Robert De Niro, Jonathan Pryce, Kim Greist, Bob Hoskins ve Ian Holm gibi güçlü isimleri de bünyesinde barındırıyor.

12 Pi’nin Yaşamı (Life of Pi)

Pi’nin Yaşamı (Life of Pi)IMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 2012

Dram ve macerayı masalsı bir dille anlatan Pi’nin Yaşamı (Life of Pi), görsel efektleri ve olağanüstü senaryosuyla bizleri kendisine hayran bırakmıştı.

Ang Lee gibi başarılı bir yönetmenin, Yarın Martel’in romanından beyazperdeye uyarlamış olduğu bu yapım, ayrıca dönemin Oscar ödüllerini de silip süpürmeyi başarmıştı.

11 Düşüş (The Fall)

Düşüş (The Fall)IMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 2006

Tarsem Singh yönetiminde karşımıza gelen ve başrolünde Lee Pace gibi başarılı bir oyuncuyu barındıran 2006 yapımı Düşüş (The Fall) filmi de adından söz ettirmeyi başarıyor.

1981 Bulgaristan yapımı Yo Ho Ho filminin senaryosuyla oluşturulan bu etkileyici film, hem seyircilerin hem de eleştirmenlerin de beğenisini kazanıyor.

10 Makas Eller (Edward Scissorhands)

Makas Eller (Edward Scissorhands)IMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 1990

Bin bir surat Johnny Depp bu kez de Edward Scissorhands rolüyle bizleri kendisine hayran bırakmayı başarıyor. En etkileyici Tim Burton filmlerinden biri olan Makas Eller (Edward Scissorhands); ayrıca ünlü yönetmenin en kişisel filmi unvanına da sahip.

Depp ve Winona Ryder’in karakterlerini ortaya çıkardıkları bu yapım; komedi, dram, macera ve romantizm gibi birçok türü de bünyesinde barındırıyor.

9 Oz Büyücüsü (The Wizard of Oz)

Oz Büyücüsü (The Wizard of Oz)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 1939

İlk olarak 1939 yapımı bir müzikal filmi olarak karşımıza gelen Oz Büyücüsü (The Wizard of Oz), dönemin en ilgi çekici yapımlarından da bir tanesiydi.

Defalarca yeniden uyarlanmış haline şahitlik ettiğimiz bu yapım, son olarak Muhteşem ve Kudretli Oz (Oz: The Great and Powerful) adıyla 2013 yılında seyirciyle buluştu.

8 Karayip Korsanları

Karayip Korsanları
IMDb Puanı: 8,0

Yapım Yılı: 2003

Johnny Depp, Keira Knightley, Orlando Bloom ve Geoffrey Rush dörtlüsünün başrollerinde yer aldığı Karayip Korsanları (Pirates of the Caribbean) serisi, gelmiş geçmiş en iyiler arasına adını yazdırmayı başarmıştır. Ayrıca etkileyici görsel efektlerle de süslenen Karayip Korsanları, bizi büyülemeye hala devam ediyor.

7 Büyük Balık (Big Fish)

Büyük Balık (Big Fish)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2003

Tim Burton tarafından yönetilen bir diğer efsanevi fantastik filmle daha listemize devam ediyoruz.

2003 yılının en başarılı yapımlarından biri olan Büyük Balık (Big Fish); Ewan McGregor, Albert Finney ve Helena Bonham Carter gibi başarılı oyuncuların yanı sıra Miley Cyrus gibi ünlü bir ismi de bünyesinde barındırıyor.

6 Galaksinin Koruyucuları

Galaksinin KoruyucularıIMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2014

En iyiler arasında yer alan bir diğer Marvel çizgi roman uyarlaması olan Galaksinin Koruyucuları (Guardians of the Galaxy), 2017 yılında vizyona giren devam filmiyle de kusursuz bir macerayı seyircilerle buluşturdu.

Chris Pratt, Zoe Saldana, Vin Diesel, Bradley Cooper ve Dave Bautista gibi isimlerden oluşan kadrosuyla da fark yaratmaya devam edecek.

5 Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 2

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 2IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2011

Vizyona girdiği tarihten itibaren dünyanın en çok izlenen seri filmlerinden biri haline gelen Harry Potter’ın son filmi olan Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 2 (Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2), bir dönemin sona erdiğinin resmiydi.

Büyük savaş artık Hogwarts’ı kapısına dayanmış, Voldemort ve Harry artık kozlarını paylaşmak zorunda kalacaklardı.

4 Monty Python ve Kutsal Kase

Monty Python ve Kutsal KaseIMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 1975

Terry Gilliam ve Terry Jones ikilisinin hem yönetmen koltuğunda oturduğu hem de oyuncu kadrosunda yer aldığı Monty Python ve Kutsal Kase (Monty Phyton and The Holy Grail), 1975 yapımı komedi filmlerinden bir tanesidir. Kral Arthur ve Kutsal Kase efsanelerini hicivsel bir dille anlatan bu yapım da en iyi filmler arasına adını yazdırıyor.

3 Indiana Jones Son Macera

Indiana Jones Son MaceraIMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 1989

Sinema tarihinin en sevilen kahramanlarından biri olan Indiana Jones, 1989 yılında yepyeni bir macerayla daha bizleri kendisine hayran bırakmıştı.

Steven Spielberg tarafından yönetilen ve George Lucas’ın ise yardımcı senaristliğini yaptığı Indiana Jones Son Macera (Indiana Jones and Last Crusade); Harrison Ford, Sean Connery, John Rhys-Davies, Alison Doody ve River Phoenix’den oluşan oyuncu kadrosuyla da beğeni kazmayı başarmıştı.

2 Matrix

MatrixIMDb Puanı: 8,7
Yapım Yılı: 1999

Wachowski Kardeşler’in hem yazıp hem de yönettikleri etkileyici bilim kurgu filmlerinden olan Matrix, bu türü tamamıyla farklı bir boyuta taşıdı. Ayrıca başarılı aksiyon filmleri arasına da adını yazdıran bu seri, neredeyse her sahnesiyle bizleri büyülemeyi başardı.

Güçlü bir oyuncu kadrosuna sahip olan bu filmin karakterleri ve sahneleri de aynı doğrultuda birer efsane haline geldiler. Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss ve Hugo Weaving gibi usta isimler ise filmi çok daha etkileyici hale getirdiler.

1 Yüzüklerin Efendisi Serisi

Yüzüklerin Efendisi SerisiIMDb Puanı: 8,8
Yapım Yılı: 2001

Bütünüyle kendini kanıtlamış ve efsaneler arasında yer almayı başarmış bir seri olan Yüzüklerin Efendisi; 2001, 2002, 2003 yıllarına ve daha sonrasına da damgasını vurdu.

Tüm zamanların en iyi ve en çok izlenen filmleri arasına da adını yazdıran bu Peter Jackson filmi, Orta Çağı bütün ihtişamı ve o dönemde yaşadığına inanılan canlılarıyla gözler önüne seriyor.

Bu serilerin devamının gelmesini istiyorsanız kanalımıza abone olmayı… Tabii ki şaka! Sizler için birbirinden özel filmleri listeledik. Siz bu listede en çok hangi filmi beğeniyorsunuz?

İyi seyirler.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.