Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Savaş Filmleri: En İyi 100 Tarihi Film (2020 Güncel Liste)

I. ve II. Dünya Savaşı'nın yıkıcı etkilerini gözler önüne seren; antik çağlara ve yakın döneme de ışık tutan, sinema dünyasının en iyi tarihi savaş filmlerini sizler için derledik.
Savaş Filmleri: En İyi 100 Tarihi Film (2020 Güncel Liste)
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Genellikle antik çağlarda, dönemin destanlarına dayanan ve kahramanlar arasında gerçekleştiğine inanılan muharebelerin birçoğu etkileyici bir tarzla beyazperdeye aktarılıyorlar. Ancak yakın tarihin en büyük ve en kanlı çarpışmaları olarak bilinen I. ve II. Dünya Savaşı filmleri, Ortaçağ’ın destansı yapımlarına göre daha fazla beğeni topluyorlar.

Biz de tarihte oldukça önem arz eden muharebelerin konu edildiği bu yapımların, hemen hemen eşit bir şekilde bölündüğü listesini hazırlamaya karar verdik.

100 Deliler Fatih’in Fermanı

Deliler Fatih’in FermanıIMDb Puanı: 5,6
Yapım Yılı: 2018

Türk savaş filmlerinin çekilmeme nedeni ilgisizlik ve filmlere yapılan ağır eleştiriler olabilir. Bu tarz bir filmin 5,6 IMDb puanına sahip olması inanın çok sinir bozucu. Bizse herseye rağmen bu yapımı listemize dahil ettik.

Filmimiz, gerçek bir hikayeden uyarlanan, Fatih Sultan Mehmet’in fermanı ile Kazıklı Voyvoda’yı öldürmeye giden delileri konu alıyor.

Filmi izlemeden önce “Deliler” hakkında biraz bilgi sahibi olmakta fayda var: Geçmiş dönemde hayvan postları ile kuşanan ve oldukça yapılı olan bu insanlar, savaşlarda karşı tarafı korkutmak için kullanılırdı. Hatta sadece korkutmakla kalmaz, düşmana büyük yaralar verirlerdi.

99 İlk Şövalye (First Knight)

İlk Şövalye (First Knight)IMDb Puanı: 6,0
Yapım Yılı: 1995

Yine güçlü kadrosuna rağmen ortalama bir film olan İlk Şövalye (First Knight) ile listemizi süslüyoruz. Özellikle de öpüşme sahnesiyle döneme damgasını vuran bu yapım, hem basit bir aşk üçgenini hem de tarihi gözler önüne seriyor. Richard Gere, Sean Connery ve Julia Ormond’un yer aldığı bu yapım Kral Arthur’un has adamlarından Lancelot’un hikayesini konu alıyor.

98 Özgürlük Yemini

Özgürlük YeminiIMDb Puanı: 6,1
Yapım Yılı: 2011

Senaryosuyla vasat bir yapıya bürünmüş olsa da savaş sahneleriyle büyük bir başarıya ulaşan Ironclad; James Purefoy, Paul Giamatti ve Kate Mara gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor. Jonathan English tarafından yazılıp yönetilen bu film, oyuncu kadrosuyla da beğeni topluyor.

97 Cennet Kapısında (Valhalla Rising)

Cennet Kapısında (Valhalla Rising)IMDb Puanı: 6,1
Yapım Yılı: 2009

Az replik, bol görselle yavaş ilerleyen bir Mads Mikkelsen filmi arayanlar için oldukça ideal bir yapım olan Cennet Kapısında (Valhalla Rising); “Viking Cehennemi’ni” konu alıyor. Sanat filmi olarak kabul gören bu yapım, konusunun anlaşılır olmamasından dolayı tepki çekmiş olsa da çerezlik türde bir yapım olarak listemizi süslüyor.

96 Adalet İçin (Michael Kohlhaas)

Adalet İçin (Michael Kohlhaas)IMDb Puanı: 6,1
Yapım Yılı: 2013

Mads Mikkelsen’in başrollerinde oynadığı bir diğer Ortaçağ filmi ile listemize devam ediyoruz. Heinrich von Kleist romanından uyarlanan Adalet İçin (Michael Kohlhaas), dolandırılan bir adamın ordu kurarak vermiş olduğu mücadeleyi konu alıyor. 1500’lerin Alman topraklarında geçen bu film de uzunluğu ve dinginliğiyle izleyicilerin tepkisini toplamıştı.

95 Son Şövalyeler (The Last Knights)

Son Şövalyeler (The Last Knights)IMDb Puanı: 6,2
Yapım Yılı: 2015

Morgan Freeman ve Clive Owen gibi ünlü iki ismi kaliteli oyuncu kadrosunda barındıran Son Şövalyeler (The Last Knights) de listemizi süsleyen Ortaçağ’da gerçekleşen senaryolardan bir tanesidir. Klişe olmasına rağmen kendisini izlettirmeyi başaran bu yapım, özellikle de sergilenen oyunculuklarla hayranlık uyandırıyor.

94 Kara Murat Fatih’in Fedaisi

Kara Murat Fatih’in FedaisiIMDb Puanı: 6,2
Yapım Yılı: 1972

“Kara Murat benim! Hayır benim!” Aslında bu replik 1960 yapımı Spartacus filmine ait olsa da Cüneyt Arkın’ın efsaneleştiği bir diğer film olan Kara Murat serisiyle özdeşlemiştir. Yeşilçam’ın bir diğer efsane Ortaçağ konulu savaş filmlerinden olan Kara Murat Fatih’in Fedaisi serinin ilk filmi olmasının yanı sıra aksiyon sahneleriyle de bizleri şaşırtmayı başarmıştır. Ayrıca Malkoçoğlu ve Köroğlu filmlerini de listemize dahil edebiliriz.

93 Beowulf: Ölümsüz Savaşçı

Beowulf: Ölümsüz SavaşçıIMDb Puanı: 6,2
Yapım Yılı: 2007

Beowulf: Ölümsüz Savaşçı; Angelina Jolie, Ray Winstone, Anthony Hopkins, Crispin Glover, John Malkovich ve Brendan Gleeson’dan oluşan oyuncu kadrosunun yanı sıra çekim teknikleriyle de merak uyandırmayı başarmıştı.

Animasyon olduğuna inanamayacağınız Beowulf: Ölümsüz Savaşçı filmi motion capture tekniği ile çekildi. İzleyicileri Vikinglerin efsaneleriyle buluşturan bu yapım, vizyona girdiği dönemde beğenilerin odak noktası haline gelmişti.

92 Cengiz Han: Dünyanın ve Denizlerin Sonu

Cengiz Han: Dünyanın ve Denizlerin SonuIMDb Puanı: 6,2
Yapım Yılı: 2007

Tamı tamına 27.000 figüranın yer aldığı Cengiz Han: Dünyanın ve Denizlerin Sonu (Genghis Khan: To Ends of the Earth and Sea), tarihe ilgi duyanların beğenisini kazanacak gibi görünüyor.

Efsanevi Moğol İmparatorluğu’nun kurucusu Temuçin ya da diğer adıyla Cengiz Han’ın hikayesinin anlatıldığı bu yapım da başarılı bir Ortaçağ filmi olarak listemizi süslüyor.

91 Kral Arthur (King Arthur)

Kral Arthur (King Arthur)IMDb Puanı: 6,3
Yapım Yılı: 2004

Efsanevi bir kral olan Kral Arthur’un hikayesinin, arkeolojik bulgular ile beyazperdeye aktarılmış hali olduğu söylenen 2004 ABD ve İrlanda ortak yapımı Kral Arthur (King Arthur); Keira Kngihtly, Clive Owen ve Ioan Gruffudd’dan oluşan başrol kadrosunun yanı sıra Mads Mikkelsen, Stephen Dillane, Stellan Skarsgard ve Ray Winstone gibi usta oyuncuları da kadrosunda barındırıyor.

90 Battal Gazi Destanı

Battal Gazi DestanıIMDb Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 1971

Malatya Serdarı Hüseyin Gazi’nin oğlu olduğu ve 8. yüzyılın önemli liderlerinden biri olduğuna inanılan Seyyid Battal Gazi’nin hikayesinin anlatıldığı Battal Gazi Destanı; çocukluğumuzun ve gençliğimizin en sevilen savaş filmlerinden bir tanesidir. Atıf Yılmaz’ın yönetmen koltuğuna oturduğu bu başyapıt; Cüneyt Arkın, Fikret Hakan, Meral Zeren ve Reha Yurdakul gibi üstatları da bünyesinde barındırıyor.

89 General Yang’i Kurtarmak

General Yang’i KurtarmakIMDb Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 2013

Yedi oğlu olan General Yang’ın esir düşmesi ve çocuklarının onu kurtarmak için çıktığı yolculuğu izliyoruz. Aile vurgusunu çok güzel oturtan 2013 Çin yapımı Generel Yang’ı Kurtarmak, bu listenin hakkını verenlerden.

Yönetmen koltuğunda Ronny Yu ve oyuncu kadrosunda Fan Xu, Akin Cheng gibi isimler bulunuyor.

88 Jeanne d’Arc The Messenger

Jeanne d’Arc The MessengerIMDb Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 1999

Milla Jovovich, John Malkovich, Dustin Hoffman ve Vincent Cassel gibi ünlü isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla birçok ödülün sahibi olan Jeanne d’Arc The Messenger filmiyle listemize devam ediyoruz. Fransız kadın kahraman Jeanne d’Arc’ın hikayesini konu alan bu 1999 yapımı filmin yönetmen koltuğunda ise Luc Besson oturuyor.

87 Son Savaşçı (Centurion)

Son Savaşçı (Centurion)IMDb Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 2010

Ilan Eshkeri müzikleriyle etkileyici bir film haline gelen Son Savaşçı (Centurion); Michael Fassbender, Olga Kurylenko ve Dominic West gibi ünlü isimlerden oluşan kadrosuyla da beğeni topluyor. Aynı zamanda  yakın dövüş sahneleriyle de hayranlık uyandıran bu yapım da en iyiler arasına adını yazdırıyor.

86 Ejder Yürek (DragonHeart)

Ejder Yürek (DragonHeart)IMDb Puanı: 6,5
Yapım Yılı: 1996

Vizyona girmesinin ardından 24 yıl geçmesine rağmen, yeni yapımların birçoğundan çok daha başarılı bir Ortaçağ filmi olan Ejder Yürek (DragonHeart); Dennis Quaid gibi usta bir oyuncunun yanı sıra Sean Connery’nin sesiyle de hayat buluyor. Gişede ve IMDb’de kıymeti pek fazla bilinmese de oldukça eğlenceli yapımlardan bir tanesidir ve daha sonra bir seri haline gelmiştir.

85 Kahraman Pilotlar (Flyboys)

Kahraman Pilotlar (Flyboys)IMDb Puanı: 6,5
Yapım Yılı: 2006

Şimdi ise II. Dünya Harbi’ni geride bırakıp, I. Dünya Harbi’ne geri dönüş yapıyoruz. İlk olarak 2006 yılında vizyona giren ve savaş sırasındaki hava muharebelerini konu alan Kahraman Pilotlar (Flyboys) ile listemize başlıyoruz.

Tony Bill yönetmenliğinde vizyona giren bu yapım, özellikle de oyuncu kadrosuyla merak uyandırmayı başarmıştı. James Franco, Jean Reno, Jennifer Decker ve Martin Henderson filmin dikkat çeken oyuncuları arasında yer alıyorlardı.

84 Arn: Tapınak Şövalyeleri

Arn: Tapınak ŞövalyeleriIMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2007

“İsveç yapımı bir film güzel olur mu” demeyin. 2007 yılında oldukça pahalı bir bütçe ile çekilen ve sadece İskandinav ülkelerinde gösterime giren Arn: Tapınak Şövalyeleri (Arn: Tempelriddaren); muharebe sahneleriyle pek de tatmin edici olmasa da genel olarak beğeninizi kazanacaktır.

Hatta 2008 yılında da devam filmiyle karşımıza gelen bu yapım, İskandinavya’da da büyük beğeni toplamış gibi görünüyor.

83 Pers Prensi: Zamanın Kumları

Pers Prensi: Zamanın KumlarıIMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2010

Jake Gyllenhaal, Gemma Arterton, Ben Kingsley, Alfred Molina ve Toby Kebbell’dan oluşan kadrosunun yanı sıra bir video oyun uyarlaması olarak da merak uyandıran bir filmle listemize devam ediyoruz.

Türkçe dublaj hali vasat olsa da altyazılı dil seçeneğiyle başarılı bir yapım haline gelen Pers Prensi: Zamanın Kumları (Prince of Persia: The Sands of Time), aslında üç oyunu tek filmde işliyor.

82 13. Savaşçı (The 13th Warrior)

13. Savaşçı (The 13th Warrior)IMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 1999

Arap bir din bilgini ve gezgini olan İbn Fadlan’ın (Ahmed bin Fadlan) hikayesinin anlatıldığı 13. Savaşçı (The 13th Warrior); Antonio Banderas ve Ömer Şerif gibi güçlü isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da fark yaratıyor. Ayrıca Vikingli Buliwyf’i canlandıran Vladimir Kulich de izleyenleri kendisine hayran bırakmayı başarmıştır.

81 Macbeth

MacbethIMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2015

William Shakespeare’in eserinin Justin Kurzel tarafından beyazperdeye aktarılmış hali olan Macbeth, 2015 yılının beğenilen yapımlardan bir tanesiydi. Sahne ve görüntüleriyle hayranlık uyandıran bu yapım, güçlü kadrosuyla da izleyicileri etkilemeyi başarmıştı.

Yine Michael Fassbender’ın başrollerinde yer aldığı Macbeth’in oyuncu kadrosunda; Marion Cotillard, David Thewlis ve Paddy Considine gibi usta isimler de bulunuyorlar.

80 Kral Arthur: Kılıç Efsanesi

Kral Arthur: Kılıç EfsanesiIMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2017

2017 yılının Mayıs’ında vizyona giren, Charlie Hunnam, Jude Law ve Eric Bana gibi güçlü oyuncuları da bünyesinde barındıran Kral Arthur: Kılıç Efsanesi (Kings of the Roundtable: King Arthur) de son 10 yılın en iyileri arasında yer alıyor.

Aslında pek fazla savaş sahnesi olmamasına rağmen, anlatımı ve güçlü oyuncu kadrosuyla bugüne kadar çekilmiş en başarılı Kral Arthur filmlerinden biri olarak karşımıza geliyor. Guy Ritchie tarafından yönetilen bu yapım, kısa sürede izleyicilerin beğenisini kazanmayı da başarıyor.

79 Midway

MidwayIMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2019

Roland Emmerich’in yönettiği, Ed Skrein, Patrick Wilson ve Woody Harrelson’ın rol aldığı, 2019 yapımı nefes kesen yapım.

ABD – Japonya arasında geçen ve Amerika’nın sınırlarının şekillenmesini sağlayan savaşı anlatan film, bol aksiyonlu ve müthiş uçak sahneleriyle bambaşka bir hal almış.

100 Milyon dolar bütçeli bu film, sizi stratejiye boğacak.

78 Fetih 1453

Fetih 1453IMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2012

2012 yapımı bir Türk filmiyle son 10 yılı geride bırakıyoruz. Diyalogları, efektleri ve seslendirmeleriyle tepkilerin odak noktası haline gelen Fetih 1453, yine de gelecek için umut vaat ediyor.

17 milyon dolarlık bütçesine rağmen, tarihi beklenin altında bir şekilde gözler önüne sermiş olsa da umuyoruz ki önümüzdeki yıllarda Dağ II gibi çok daha başarılı filmler üreteceğiz.

77 Amiral (Admiral)

Amiral (Admiral)IMDb Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 2008

Birinci Dünya Savaşı sırasında önce Rus Kraliyet Donanması’nda görev alan, daha sonra ise Beyaz Ordu komutasına geçip Bolşevik’lere karşı mücadele veren Amiral Aleksandr Vasiliyevich Kolchak’ın hikayesinin anlatıldığı Amiral (Admiral) filmi de hayranlık uyandırmıştı. Andrei Kravchuk’un yönetmen koltuğunda oturduğu bu başarılı yapımda, Konstantin Khabensky gibi usta bir isim de başrollerde yer alıyordu.

76 Şövalye (A Knight’s Tale)

Şövalye (A Knight’s Tale)IMDb Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 2001

Hem macera aksiyon hem de romantik komedi türlerini bünyesinde barındıran 2001 yapımı Şövalye (A Knight’s Tale); ödüllü yönetmen Brian Helgeland’in ellerinde hayat buluyor. Heath Ledger, Paul Bettany, Shannyn Sossamon, Rufus Sewell, Mark Addy ve Alan Tudyk gibi isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da eğlenceli bir yapım haline geliyor.

75 Robin Hood: Hırsızlar Prensi

Robin Hood: Hırsızlar PrensiIMDb Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 1991

Kevin Costner, Alan Rickman ve Morgan Freeman gibi usta oyuncuları kadrosunda barındıran Robin Hood: Hırsızlar Prensi (Robin Hood: Prince of Thieves), yıllar önce vizyona girmesine rağmen halen daha birçoğumuzun izlemekten zevk aldığı eğlenceli bir yapımdır. Ayrıca müzik ve kostümleriyle de beğeni toplamıştır.

74 Goya’nın Hayaletleri (Goya’s Ghosts)

Goya’nın Hayaletleri (Goya’s Ghosts)IMDb Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 2006

Natalie Portman ve Javier Bardem ikilisinin başrollerini paylaştıkları 2006 yapımı Goya’nın Hayaletleri (Goya’s Ghosts); Stellan Skarsgard ve Randy Quaid gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor. Tam bir harp filmi olmamasına rağmen Goya’nın Hayaletleri filmi, izleyicileri fazlasıyla büyülemeyi başarıyor.

73 Jarhead

JarheadIMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2005

2 Ağustos 1990 tarihinde Irak’ın Çöl Fırtınası Harekatı (Operation Desert Storm) ile Kuveyt’i işgal etmesiyle başlayan ve yakın dönemin en önemli olaylarından bir tanesi olan Körfez Savaşı ile listemize devam ediyoruz.

Anthony Swofford’un anılarının Sam Mendes tarafından beyazperdeye aktarılmış hali olan 2005 yapımı Jarhead, modern savaş filmlerinin en iyilerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Jake Gyllenhaal, Jamie Foxx, Peter Sarsgaard ve Lucas Black gibi isimler de filmin oyuncu kadrosunda bulunuyor.

72 Büyük Savaş (Ansisung)

Büyük Savaş (Ansisung)IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2018

Büyük Savaş’ı izlerken kendinizi bir savaş stratejisinin içinde bulacaksınız. Filmde işlenen sadakat, cesaret ve  bol aksiyonlu sahneler, oldukça etkileyici.

Son zamanlarda  bu tarz filmlerin eskiye göre daha az vizyona girdiğini göz önünde bulundurursak, yakın tarihin en iyilerinden olan bu yapımı kaçırmayın deriz.

71 Son Umut (The Water Diviner)

Son Umut (The Water Diviner)IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2014

Ülkemizde de oldukça ses getiren yapımlardan biri olan Son Umut (The Water Diviner), özellikle de 2014 yılının merak uyandıranlarından bir tanesiydi. Russell Crowe’un hem yönetmen hem de başrol oyuncusu olarak karşımıza çıktığı bu yapımda, Olga Kurylenko’nun Ayşe adında bir Türk kadınını canlandırması eleştirilmiş olsa da geneli itibariyle son yılların en başarılı filmlerinden bir tanesiydi. Ayrıca Jai Courtney, Yılmaz Erdoğan ve Cem Yılmaz gibi başarılı oyuncular da filmin kadrosunda yer alıyorlardı.

70 Savaş Günahları (Casualities of War)

Savaş Günahları (Casualities of War)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 1989

Dünya Savaşları’nı bir kenara bırakıp, rotamızı Vietnam’a çeviriyoruz. Daniel Lang’in romanından uyarlanan ve Brian De Palma tarafından yönetilen bu etkileyici film, güçlü oyunculardan oluşan kadrosu ve 1966’da yaşanan gerçek olayları anlatan konusuyla şaşkınlık yaratıyor. Sean Penn, Michael J. Fox, John C. Reilly, Donald Patrick Harvey ve John Leguizamo gibi güçlü isimler ise oyuncu kadrosunu oluşturuyorlar.

69 Operasyon Valkyrie (Valkyrie)

Operasyon Valkyrie (Valkyrie)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2008

Listemize politik filmler arasında yer alan 2008 yapımı Operasyon Valkyrie (Valkyrie) ile başlıyoruz. II. Dünya Savaşı’nda yaşanan olayları konu alan bu yapım, ayrıca dönemin Nazi albayı Baron Claus Graf Schenk von Stauffenberg’in hikayesini de anlatıyor.

Bryan Singer tarafından yönetilen bu ABD – Almanya ortak yapımı etkileyici filmde Tom Cruse, Carice van Houten, Kenneth Branagh, Bill Nighy, Thomas Kretschmann, Tom Wilkinson ve Terence Stamp gibi usta oyuncular bulunuyor.

68 Müttefik (Allied)

Müttefik (Allied)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2016

Aslında II. Dünya Savaşı sırasında yaşamış iki casusun hikayesi ile başlayan bu film, daha sonra gerilim ve ihanet dolu romantik bir filme dönüşüyor. 2016 yılının en başarılı yapımlarından olan Müttefik (Allied), özellikle de sürpriz sonuyla izleyicileri şaşkına çeviriyor.

9 Kasım 2016 tarihinde izleyicilerle buluşan Müttefik’in oyuncu kadrosunda ise Brad Pitt, Marion Cotillard, Lizzy Caplan, Jared Harris ve Matthew Goode gibi başarılı isimler yer alıyor. Ayrıca filmin yönetmen koltuğunda ise Robert Zemeckis gibi usta bir isim oturuyor.

67 Üç Kral (Three Kings)

Üç Kral (Three Kings)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 1999

Yine Körfez Savaşı’nı konu alan başarılı bir yapımla modern savaş  filmlerine devam ediyoruz. Maceraperest üç Amerikan askerinin, çölde var olduklarına inandıkları hazinenin peşinden gittikleri macerayı konu alan 1999 yapımı Üç Kral (Three Kings) filmi de beğeni toplamıştı. David O. Russell tarafından yönetilen bu yapımda başrolleri George Clooney, Mark Wahlberg ve Ice Cube üçlüsü paylaşıyordu.

66 Öldürme Emri (The Blue Max)

Öldürme Emri (The Blue Max)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 1966

1966 yılının en başarılılarından biri olan Öldürme Emri (The Blue Max), Türkiye’de ise 1968 yılında vizyona girmişti. John Guillermin’in yönetmenliğini üstlendiği bu filmde; George Peppard, Ursula Andress, James Mason, Jeremy Kemp ve Anton Diffring gibi isimler yer alıyordu.

65 İskoçyalı (Highlander)

İskoçyalı (Highlander)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 1986

Oldukça fantastik bir konuya sahip olan 1986 yapımı İskoçyalı (Highlander), izleyicilerin beğenisini kazanmış, eski çağ konulu tarihi filmlerden bir tanesiydi. Günümüzde iyilerin ve kötülerin arasına serpiştirilen eski çağa ait ölümsüzlerin hikayesinin konu edildiği bu yapımın toplamda 4 devam filmi bulunuyor. Christopher Lambert, Sean Connery ve Clancy Brown gibi ustalardan oluşan kadrosu da oldukça dikkat çekiyor.

64 Hayat Işığım

Hayat IşığımIMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2016

Derek Cianfrance’ın, M. L. Stedman romanından uyarladığı dram ve romantik türleri de bünyesinde barındıran bu 1. Dünya Savaşı filmi, aslında bu büyük muharebenin ardından yaşanılan olayları konu alıyor. Altın Aslan ödülü başta olmak üzere birçok prestijli ödülün de kazananı olan Hayat Işığım (The Light Between Oceans) filminde; Alicia Vikander, Michael Fassbender ve Rachel Weisz gibi başarılı isimler bulunuyor.

63 Savaş Atı (War Horse)

Savaş Atı (War Horse)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2011

Michael Morpurgo’nun ellerinde hayat bulan bir çocuk romanından uyarlanan Savaş Atı (War Horse), 2011 yılına damgasını vurmayı başarmıştı. Birçok dalda Oscar’a aday gösterilen bu savaş filminin yönetmen koltuğunda yine Spielberg vardı. Tom Hiddleston, Jeremy Irvine, Benedict Cumberbatch, Emily Watson ve David Thewlis gibi başarılı oyuncular ise filmin kadrosunu güçlendiriyorlardı.

62 Truva (Troy)

Truva (Troy)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2004

2004 yılının en beğenilen etkileyici filmlerden biri olan ve İlyada destanını konu alan Truva, bütünüyle hayranlık uyandırmayı başarmıştı. Wolfgang Petersen gibi usta bir ismin yönetmen koltuğunda oturduğu bu yapımda; Brad Pitt, Diane Kruger, Eric Bana, Orlando Bloom ve Rose Byrne gibi güçlü isimler de yer alıyordu.

61 El Sid (El Cid)

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 1961

Rodrigo Diaz de Vivar ya da bilindik adıyla El Cid Campeador, Kastilyalı başarılı bir askeri komutandır. Sürgün edildikten sonra Valencia şehrini fetheden El Cid, özellikle de savaş taktiklerinde ustalaşmış bir isimdir.

İşte Fredric M. Frank’ın eserinin Anthony Mann ve Giovanni Paolucci tarafından 1961 yılında sinemaya uyarlanmış hali olan El Sid (El Cid) filmi de bu başarılı komutanın hikayesini anlatmaktadır. Kadrosunda ise Charlton Heston, Sophia Loren ve Raf Vallone gibi ustaları barındırmaktadır.

60 Mongol

MongolIMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2007

Bugüne kadar yapılmış en başarılı Cengiz Han filmlerinden biri olarak gösterilen 2007 yapımı Mongol, bu güçlü hükümdarın ilk zamanlarını konu alıyor.

Yaklaşık 20 milyon dolarlık bütçesiyle de şaşkınlık yaratan bu Sergei Bodrov filmi, aynı zamanda En İyi Yabancı Film Oscar’ına aday olarak gösterildi.

59 Theeb

TheebIMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2012

Ürdün ve Katar ortak yapımı bir film olarak karşımıza gelen, Osmanlı’ya ait olan topraklarda, I. Dünya Savaşı sırasında küçük bir çocuğun babasının ölümün ardından yaşamış olduğu mücadele konu ediliyor. Naji Abu Nowar’ın ilk yönetmenlik denemesi olan ve 2014 yılında katılmış olduğu festivallerden ödülle ayrılan Theeb de beğeni topluyor.

58 120

120IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2008

Birinci Dünya Savaşı’nda sınır cephelerinde tükenen cephanenin ardından Osmanlı Ordusu savunmasız kalır. Van’da yükselen top sesleri, adeta işgalin habercisidir. Kışın en ser zamanı da bu durumu çok daha zorlu kılar. Ordu Van halkından yardım ister. Yetişkin erkekleri çeşitli cephelerde mücadele veren Van halkı yardıma cevap veremez. Fakat oğlunu harpte kaybetmiş bir okul müdürü bir çare bulur ve 12 ila 17 yaşlarında toplamda 120 gönüllü çocukla birlikte Sarıkamış’a doğru yola koyulur.

Gözyaşlarınızı tutamayacağınız etkileyici bir Türk yapımı olan 120’nin yönetmen ve senarist koltuğunda Özhan Eren oturuyor. Cansel Elçin, Özge Özberk, Burak Sergen, Emin Olcay ve Demir Karahan gibi başarılı isimler de filmin oyuncu kadrosunu oluşturuyorlar.

57 Krallar Savaşıyor (Excalibur)

Krallar Savaşıyor (Excalibur)IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 1981

Helen Mirren, Nigel Terry, Nicol Williamson Cherie Lunghi ve Nicholas Clay gibi başarılı isimlerin yanı sıra Gabriel Byrne, Patrick Stewart ve Liam Neeson’ın da oyuncu kadrosunu süslediği 1981 yapımı Krallar Savaşıyor (Excalibur) filmi de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor.

56 Gelibolu (Gallipoli)

Gelibolu (Gallipoli)IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 1981

Sarıkamış’ta yaşanan bu cesur ve dramatik kahramanlığı geride bırakıp, geçilmesi imkansız olan bir cepheye, Çanakkale’ye rotamızı çeviriyoruz. Heyecan arayan iki ANZAC askerinin, Gelibolu’ya geldiklerinde gördükleri muazzam savunmayla şaşkına dönmelerini ve evlerinden kilometrelerce uzak bir toprakta bir hiç uğruna vermiş oldukları mücadeleyi konu alıyor. Filmin yönetmen koltuğunda Peter Weir otururken, Mel Gibson ve Mark Lee ikilisi de 1981 yapımı Gelibolu (Gallipoli) filminin başrollerini paylaşıyorlar.

55 A Bridge Too Far

A Bridge Too FarIMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 1977

Yeni savaş filmlerini bir kenara bırakıp, 40 yıl öncesine, 1977 yılına geri dönüş yapıyoruz. II. Dünya Savaşı sırasında gerçekleşen Market Garden Operasyonu’nu konu alan A Bridge Too Far, listemizde yerini aldı.

Richard Attenborough tarafından yönetilen ve Cornelius Ryan’ın aynı isme sahip kitabından uyarlanan A Bridge Too Far; Sean Connery, Michael Caine, Gene Hackman, Dirk Bogarde, Anthony Hopkins, Robert Redford, James Caan, Ryan O’Neal ve Laurence Olivier gibi ustaları da bünyesinde barındırıyor.

54 Tora! Tora! Tora!

Tora! Tora! Tora!IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 1970

Pasifik Cephesi’nde yaşanan olayları hem Amerikalıların hem de Japon askerlerinin gözünden anlatan ve Pearl Harbor Baskını’nı konu alan Tora ile listemize devam ediyoruz. Yine 40 yıl öncesine ait bir yapım olan Tora! Tora! Tora!, 1970 yılının Eylül ayında izleyicilerle buluşmuş ve En İyi Görsel Efekt Oscar’ını kazanmıştı.

Richar Fleischer, Kinji Fukasaku ve Toshio Masuda tarafından yönetilen bu ABD-Japon ortak yapımı filmde; Martin Balsam, So Yamamura, Joseph Cotten, Jason Robards ve Tatsuya Mihashi gibi dönemin başarılı isimleri yer alıyordu.

53 Stalingrad

StalingradIMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 1993

Çekildikten 20 yıl sonra, 2013 yılında yenilenmesine rağmen, orijinal haliyle izleyicileri sarsmayı başaran 1993 yapımı Stalingrad, II. Dünya Savaşı’nın Doğu Cephesi’ndeki dehşeti ve acımasızlığı başarılı bir şekilde gözler önüne seriyor.

Alman yapımı etkileyici bir yapım olan Stalingrad’ın yönetmen koltuğunda Joseph Vilsmaier otururken; Thomas Kretschmann, Dominique Horwitz, Dana Vavrova, Jochen Nickel, Sebastian Rudolph ve Martin Benrath gibi başarılı isimler de oyuncu kadrosunu oluşturuyorlar.

52 Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?

Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2006

Belki de bugüne kadar izlediğim, Ortaçağ Anadolu’sunu anlatan en iyi yerli filmlerden biri olan Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü, tam olarak bir muharebe filmi değildir. Fakat bünyesinde barındırmış olduğu her öğe ile gelmiş geçmiş en başarılı Ortaçağ filmlerinden bir tanesidir.

Çekimler için tabiri caizse Bursa içinde bir Bursa inşa edilmiştir. Senaryosunu Levent Kazak’ın yazdığı, Ezel Akay’ın ise yönetmen koltuğunda oturduğu bu yapım; Haluk Bilginer, Beyazıt Öztürk, Ayşen Gruda, Şebnem Dönmez, Ayşe Tolga, Mine Tugay, Güven Kıraç, Ezel Akay, Serdar Gökhan ve Ragıp Savaş gibi zengin bir oyuncu kadrosunu da bünyesinde barındırıyor.

51 Özgürlük Rüzgarı

Özgürlük RüzgarıIMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2006

Genellikle sosyalizm filmleri ile karşımıza gelen Ken Loach’ın yönetmen koltuğunda oturduğu etkileyici bir yapım olan Özgürlük Rüzgarı (The Wind that Shakes the Barley); İrlanda Bağımsızlık ve İrlanda İç Savaşı’nı konu alıyor. Filmin başrollerinde ise Cillian Murphy ve Game of Thrones dizisinden aşina olduğumuz Liam Cunningham yer alıyor.

50 Henry V

Henry VIMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 1989

Şimdi ise En İyi Kostüm Tasarımı Oscar’ı olmak üzere birçok ödülün sahibi olan 1989 yapımı Henry V ile zirveye doğru yaklaşıyoruz. Kenneth Branagh yönetmenliğinde hayat bulan Henry V; Kenneth Branagh, Emma Thompson, Derek Jacobi, Christian Bale, Judi Dench ve Ian Holm gibi birbirinden başarılı oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.

49 Karanlığın Ordusu (Army of Darkness)

Karanlığın Ordusu (Army of Darkness)IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 1992

Şimdi ise korku ve komedi türlerini bünyesinde barındıran fantastik bir filmle listemize devam ediyoruz. Daha önce en iyi korku filmleri listesi ile karşımıza gelen Şeytanın Ölüsü filminin devamı olan Karanlığın Ordusu (Army of Darkness), bizleri 1300’lü yıllara götürüyor. Motorlu testeresiyle gelecekten gelen Evil Ash’in hikayesinin anlatıldığı bu yapım da en iyi Ortaçağ konulu savaş filmlerinden bir tanesidir.

48 The Dawn Patrol

The Dawn PatrolIMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 1938

Birinci Dünya Harbi’nin usta İngiliz pilotlarından Dick Courtney’nin asları ölüme gönderildikten sonra, savaşın gerçek yüzüyle karşılaşmasını konu alan The Dawn Patrol ise 1938 yılında gösterilmişti. John Monk Saunders’ın senaristliğini, Edmund Goulding’in ise yönetmenliğini üstlendiği bu filmde; Errol Flynn, David Niven, Basil Rathbone gibi isimler de yer alıyordu.

47 İnce Kırmızı Hat (The Thin Red Line)

İnce Kırmızı Hat (The Thin Red Line)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 1998

James Jones’un eserinden uyarlanan 1998 yapımı İnce Kırmızı Hat (The Thin Red Line) filmi, 2. Dünya Savaşı sırasında bir grup askerin yaşadıklarını konu ediniyor. Altın Ayı ödülünün sahibi olan ve 7 Dalda Oscar’a aday gösterilen bu yapım da hayranlık uyandırıyor.

Terrence Malick’in yönetmen koltuğunda oturduğu İnce Kırmızı Hat (The Thin Red Line) filmi; Sean Penn, James Caviezel, Nick Nolte, George Clooney, Adrien Brody, John Cusack, Elias Koteas, Woody Harrelson, John Travolta, Ben Chaplin, Jared Leto ve John C. Reilly gibi ustalardan oluşan kadrosuyla da fark yaratıyor.

46 Kapıdaki Düşman (Enemy at the Gates)

Kapıdaki Düşman (Enemy at the Gates)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2001

Kana bulanmış Stalingrad sokaklarında ego savaşına giren iki keskin nişancının amansız mücadelesini konu alan Kapıdaki Düşman (Enemy at the Gates) filmi de en iyiler arasında yer alıyor. 2001 yılında vizyona giren ve William Craig’in Enemy at the Gates: The Battle for Stalingrad kitabından uyarlanan bu yapım da güçlü kadrosuyla dikkat çekiyor.

Jean-Jacques Annaud tarafından beyazperdeye aktarılan bu olağanüstü yapımda; Jude Law, Ed Harris, Rachel Weisz, Joseph Fiennes ve Bob Hoskins gibi birbirinden usta isimler bulunuyor.

45 Fury

FuryIMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2014

Son yılların en iyileri arasında gösterilen 2014 yapımı Fury ile listemize devam ediyoruz. İkinci Dünya Savaşı filmlerinden biri olan ve kanlı muharebenin son demlerinde yaşanan hem aksiyon hem de dram dolu anları gözler önüne seren bu film de izleyicilerin beğenisini toplamıştı.

David Ayer tarafından yönetilen ve birçok ödülün kazananı olan Fury; Brad Pitt, Shia LaBeouf, Logan Lerman, Jon Bernthal, Michael Pena, Scott Eastwood ve Jason Isaacs gibi ünlü oyuncuları da bünyesinde barındırıyordu.

44 Westfront 1918

Westfront 1918IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 1930

Birinci Dünya Savaşı’nda bir grup Alman piyadesinin Fransa siperlerinde yaşadıklarını konu edinen 1930 Alman yapımı Westfront 1918, Ernst Johannsen’in kitabından uyarlanmıştır. Georg Wilhelm Pabst’ın yönetmen koltuğunda oturduğu bu tarihi filmde; Gustav Diessl, Fritz Kampers, Claus Clausen ve Hans Moebus gibi isimler de başrolleri paylaşmışlardır.

43 Casuslar Köprüsü (Bridge of Spies)

Casuslar Köprüsü (Bridge of Spies)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2015

Şimdi ise hep beraber Soğuk Savaş dönemine ışınlanıyoruz. 2015 yılının en başarılı yapımlarından biri olan Casuslar Köprüsü (Bridges of Spies), dram ve gerilim türlerinin harmanından oluşuyor. Matt Charman, Ethan Coen ve Joel Coen tarafından yazılan senaryosuyla fark yaratan bu filmin yönetmen koltuğunda ise Steven Spielberg oturuyor. Tom Hanks gibi güçlü bir ismin yanı sıra filmle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını kazanan Mark Rylance da performansıyla hayranlık uyandırıyor.

42 Savaşın Çiçekleri (The Flowers of War)

Savaşın Çiçekleri (The Flowers of War)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2011

2011 yapımı, Zhang Yimou imzalı Savaşın Çiçekleri (The Flowers of War) filmiyle sona doğru yaklaşıyoruz. Nanjing’in Japonlar tarafından işgal edilmesini konu alan bu yapım, Geling Yan’ın eserinden uyarlanmıştır. Katıldığı festivallerden ödüllerle dönen bu yapımın başrollerini ise Christian Bale ve Ni Ni ikilisi paylaşmaktadır.

41 The Hurt Locker

The Hurt LockerIMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2008

Bu film ile birlikte yönetmen Kathryn Bigelow, Oscar alan ilk kadın yönetmen olmuştu.

Irak’ta ki bir bomba imha ekibini anlatan filmimizde; diyaloglar ve yaşanan gerilimler, insanları yakalamayı başarmıştı. Son zamanların en iyilerinden olan bu filmi, nefes almadan izleyeceksiniz.

Oyuncu kadrosunda ise Jeremy Renner, Anthony Jackie, Brian Geraghty gibi usta isimler yer alıyor.

40 300 Spartalı

300 SpartalıIMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2006

Aslında Frank Miller’ın Termopylae Muharebesi hakkındaki grafik romanından uyarlanan 300 Spartalı, Kral Leonidas gibi tarihin önemli isimlerine de ev sahipliği yapıyor. Birçok sahnesiyle izleyicilerin beğenisini toplayan bu yapım, ayrıca en iyi mitoloji filmleri arasında da yer alıyor. Zack Snyder yönetmenliğinde 2006 yılına damgasını vuran bu film; Gerard Butler, Lena Headey, Rodrigo Santoro, Michael Fassbender ve David Wenham gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor.

39 Afrika Kraliçesi (The African Queen)

Afrika Kraliçesi (The African Queen)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 1951

Birinci Dünya Harbi sırasında Alman ordusu tarafından işgal edilen Kongo’da, işgal sırasında ağabeyini yitiren Rose Sayer’in mücadelesi anlatılıyor. C. S. Forester’ın kitabının John Huston tarafından beyazperdeye aktarılmış hali olan 1951 yapımı Afrika Kraliçesi (The African Queen); Humphrey Bogart ve Katherine Hepburn gibi iki usta ismi de kadrosunda barındırıyor.

38 Kara Şahin Düştü (Black Hawk Down)

Kara Şahin Düştü (Black Hawk Down)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2007

Mark Bowden’in kitabından uyarlanan bu modern aksiyon savaş filminin yönetmen koltuğunda, genellikle Ailen gibi uzaylı filmleri ile karşımıza gelen Ridley Scott oturuyor. 2001 yılının Akademi Ödül’lerine damgasını vuran Kara Şahin Düştü (Black Hawk Down) filmi; Josh Hartnett, Ewan McGregor, Eric Bana, Tom Sizemore ve William Fichtner gibi başarılı oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.

37 Son Samuray

Son SamurayIMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2003

Samuraylar ve felsefesini nefes kesmeden izleyeceğiniz, Tom Cruise imzalı Son Samuray; savaş sahneleri, görsel teknikler ve muazzam senaryosuyla beklentileri karşılıyor.

Usta yönetmen Edward Zwick’in gözünden izlediğimiz filmde, Tom Cruise, Ken Watanabe ve Billy Connolly gibi isimler yer alıyor. 

36 Beasts of No Nation

Beasts of No NationIMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2015

2015 yapımı başarılı Netflix filmleri arasında yer alan Beasts of No Nation, batı Afrika’da gerekleşen bir iç savaşı konu ediniyor. Cary Fukunaga tarafından yönetilen bu etkileyici filmde; Idris Elba, Abraham Attah ve Kurt Egyiawan gibi başarılı isimler yer alıyor.

35 Gülün Adı (The Name of the Rose)

Gülün Adı (The Name of the Rose)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 1986

Etkileyici bir Umberto Eco romanından sinemaya uyarlanan Gülün Adı (The Name of the Rose); bünyesinde birçok türü birden barındırıyor. Bizleri Ortaçağ İtalya’sına götüren bu başarılı film; Sean Connery, Christian Slater, Ron Perlman, Valentina Vargas ve Michael Lonsdale gibi birbirinden başarılı isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da merak uyandırıyor.

34 Ateşkes (Joyeux Noel)

Ateşkes (Joyeux Noel)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2005

En bilindik ve en iyi I. Dünya Savaşı filmlerinden biri olan Ateşkes (Joyeux Noel), 2005 yılında vizyona girmiş ve Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ına aday gösterilmişti. Yönetmen koltuğunda Christian Carion otururken; Diana Kruger, Guillaume Canet, Daniel Brühl gibi başarılı isimler de oyuncu kadrosunu güçlendiriyorlardı.

33 Benim Yolum (Mai Wei)

Benim Yolum (Mai Wei)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2011

Kore filmlerine olan bütün önyargılarınızı kıracak , II. Dünya Savaşı konulu Benim Yolum’u kesinlikle izlemelisiniz. Diğer Kore filmleri gibi, insana konusu haricinde de aile ve arkadaşlık gibi birçok şey katıyor.

Je-kyu Kang^ın yazıp yönettiği ve Dong-Gun Jang, Ningbing Fan ve Joe Odagir’nin rol aldığı filmi kaçırmayın.

Son olarak şunu söylemeliyiz ki; Benim Yolum, bu zamana kadar çekilmiş en iyi II. Dünya Savaşı filmlerinden bir tanesi.

32 Aslan Yürekli Çavuş (Sergeant York)

Aslan Yürekli Çavuş (Sergeant York)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 1941

1930’lardan sonra bu kez de 1941 yapımı bir 1. Dünya Savaşı filmiyle listemize devam ediyoruz. Dönemin Oscar Ödül’lerini silip süpüren Aslan Yürekli Çavuş (Sergeant York), Howard Hawks yönetmenliğinde izleyicilerle buluşmuştu. Gary Cooper’ın En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandığı bu filmde; Walter Brennan, Joan Leslie ve George Tobias gibi usta isimler de yer alıyordu.

31 En Uzun Gün (The Longest Day)

En Uzun Gün (The Longest Day)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 1962

1962 yapımı olağanüstü bir yapım olan En Uzun Gün (The Longest Day), Normandiya Çıkarması sırasında sivillerin yaşamış oldukları dramı ve savaş alanındaki aksiyonuyla beğenilen yapımlardan biri olarak listemizde yer alıyor.

En İyi Görsel Efekt Oscar’ı başta olmak üzere birçok ödülün de kazananı olan bu yapım; tam 5 farklı yönetmenin ellerinde hayat bulmuş. Sean Connery’nin ve Richard Burton’ın gençliğine şahitlik edeceğiniz bu filmde; John Wayne, Henry Fonda, Robert Mitchum ve Paul Anka gibi ustalar da görev almış.  

30 Güneş İmparatorluğu (Empire of the Sun)

Güneş İmparatorluğu (Empire of the Sun)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 1987

1987 yılının olağanüstü yapımlarından biri olan ve en iyiler arasında yer alan Güneş İmparatorluğu (Empire of the Sun), J. G. Ballard’ın otobiyografik romanından esinlenilerek oluşturulmuş. İkinci Dünya Savaşı ile birlikte refah içerisinde yaşayan bir gencin ve ailesinin hayatının altüst olmasını konu alan bu film de beğeni topluyor.

Usta yönetmen Steven Spielberg’in ellerinde hayat bulan bu etkileyici filmde; Christian Bale, John Malkovich, Ben Stiller, Miranda Richardson ve Joe Pantoliano gibi başarılı isimler yer alıyor.

29 Iwo Jima’dan Mektuplar

Iwo Jima’dan MektuplarIMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 2006

İkinci Dünya Savaşı’nın en önemli muharebelerinden Iwo Jima Muharebesi’ni konu alan bu film, vizyona girmiş olduğu 2006 yılına adeta damgasını vurmayı başarmıştı. Oscar Ödül’lü bir yapım olan Iwo Jima’dan Mektuplar (Letters from Iwo Jima), halen daha tarihi kurgusuyla hayranlık uyandırmaya devam ediyor.

Usta oyuncu ve yönetmen Clint Eastwood önderliğinde çekilen bu filmde; Ken Watanabe, Kazunari Ninomiya, Tsuyoshi Ihara, Ryo Kase ve Shido Nakamura gibi başarılı Japon oyuncular yer alıyorlar.

28 Tarafsız Bölge (No Man’s Land)

Tarafsız Bölge (No Man’s Land)IMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 2001

Bu kez de Bosna Savaşı’yla ilgili etkileyici bir filmi huzurlarınıza getiriyoruz. Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ını kazanan 2001 yapımı Tarafsız Bölge (No Man’s Land), dönemin en beğenilen ve en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor. Danis Tanovic tarafından yönetilen bu yapım, özellikle de Branko Duric ve Rene Bitorajac ikilisinin performansıyla etkileyici bir film haline geliyor.

27 Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey YokIMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 1930

Dönemin en bilindik 1. Dünya Savaşı filmlerinden biri olan Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok (All Quiet on the Western Front); muazzam bir Erich Maria Remarque romanının sinemaya uyarlanmış hali olarak karşımıza geliyor. Muharebenin korkunç ve anlamsız bir olay olduğunu anlatan bu 1930 yapımı etkileyici filmin yönetmen koltuğunda ise Lewis Milestone oturuyor. En İyi Film Oscar’ı başta olmak üzere birçok Akademi Ödülü’nün de kazananı olan bu yapım; Lew Ayres, Louis Wolheim, John Wray gibi usta isimleri de bünyesinde barındırıyor.

26 Avcı (Deer Hunter)

Avcı (Deer Hunter)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 1978

Güçlü bir kadroya sahip, bir diğer Vietnam Savaşı filmi olan Avcı (Deer Hunter), 1978 yılında izleyicilerle buluşmuştu. Michael Cimino tarafından yönetilen ve dönemin Oscar’larını toplamayı başaran bu yapımda; Robert De Niro, Christopher Walken, Meryl Streep, John Cazale ve John Savage gibi usta oyuncular yer alıyordu.

25 Kan Kardeşler (Taegukgi Hwinalrimyeo)

Kan Kardeşler (Taegukgi Hwinalrimyeo)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2004

Kore Yapımı sevenler için müthiş bir seçenek olan Kan Kardeşler, Je-kyu Kang tarafından yönetilmiş ve Dong-Gun Jang, Won Bin gibi isimleri kadrosunda barındırmakta.

İki kardeşin savaşa gitmesi ve burada yaşanan olaylar anlatılıyor. Kardeşlik ve aile duygusunu bize geçiren filmimiz, dram konusunda da oldukça başarılı.

24 Müfreze (Platoon)

Müfreze (Platoon)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 1986

Aslında etkileyici bir film serisi olan Müfreze (Platoon), Oliver Stone’un yönetmenliğinde karşımıza geliyor. 1986 yılında izleyicilerle buluşan ve En İyi Film Oscar’ı başta olmak üzere dönemin Akademi Ödül’lerinin de birçoğunu toplayan Müfreze; Charlie Sheen, Johnny Depp, Willem Dafoe, Tom Berenger ve Forest Whitaker gibi başarılı isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da hayranlık uyandırıyor.

23 Harp Esirleri (La Grande Illusion)

Harp Esirleri (La Grande Illusion)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 1937

Yine 1930’lu yıllara geri dönüş yapıyoruz. Jean Renoir’in hem senaristiliğini hem de yönetmenliğini üstlendiği Harp Esirleri (La Grande Illusion) filmi, 1937 yılında izleyicilerle buluşmuştu. Birinci Dünya Savaşı’nda görev yapan iki Fransız hava subayının hikayesinin konu edildiği bu filmde; Jean Gabin, Erich von Stroheim, Pierre Fresnay ve Dita Parlo gibi başarılı isimler yer alıyor.

22 Savaş Vadisi (Hacksaw Ridge)

Savaş Vadisi (Hacksaw Ridge)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2016

2016 yılının en iyileri arasında yer alan Savaş Vadisi (Hacksaw Ridge), gerçek bir hikayeden esinlenilen etkileyici bir yapım olarak karşımıza geliyor. Amerikalı muharebe doktoru Desmond Doss’un herhangi bir silah taşımadan barışçıl yöntemlerle 2. Dünya Harbi kahramanlarından biri olmasını konu ediniyor.

Bu türün usta yönetmeni Mel Gibson tarafından meydana getirilen ve birçok dalda Oscar’a aday gösterilen bu filmde; Andrew Garfield, Teresa Palmer, Vince Vaughn, Luke Bracey ve Sam Worthington gibi başarılı isimler bulunuyor.

21 Kwai Köprüsü

Kwai KöprüsüIMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 1957

Şimdi ise rotamızı tam 60 yıl öncesine çeviriyoruz. Kwai Köprüsü (The Bridge on the River Kwai) adıyla 1957 yılında izleyicilerle buluşan bu çarpıcı yapım, Pierre Boulle’nin eserinden sinemaya uyarlanmıştı.

Birçok önemli filmin de yönetmenliğini yapan David Lean’in liderliğinde meydana getirilen ve En İyi Film Oscar’ı başta olmak üzere dönemin Akademi Ödülleri’ne damasını vuarn bu yapım; Alec Guinness, William Holden, Sessue Hayakawa, Jack Hawkins ve James Donald’tan oluşan kadrosuyla da fark yaratmıştı.

20 Togo

TogoIMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2019

Salgın bir hastalık ve kurtların konu olarak işlendiği 2019 yapımı Togo’yu Ericson Core yönetiyor. Spider Man’den tanıdığımız Wllem Dafoe ise başrolün hakkını veriyor.

Bir insan ile kurdun arasındaki bağ ve birbirlerine olan sadakatları, oldukça dokunaklı. 2018 yılında vizyona giren Alpha’yı beğendiyseniz, bu filme göz atın deriz.

Müthiş karakterler ve oyunculuklar görülmeye değer.

19 Monty Python ve Kutsal Kase

Monty Python ve Kutsal KaseIMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 1975

1975 yılında izleyicilerle buluşan fantastik bir komedi filmi olan Monty Python ve Kutsal Kase (Monty Python and the Holy Grail) de yine Kral Arthur efsanesini ve Kutsal Kase arayışını konu ediniyor. Oldukça eğlenceli bir yapım olan Monty Python ve Kutsal Kase, usta isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor.

Terry Gilliam ve Terry Jones ikilisinin hem senarist hem de yönetmen koltuğunda oturdukları bu başarılı filmde; John Cleese, Eric Idle, Michael Palin ve Graham Chapman gibi başarılı oyuncular bulunurken, yönetmenler de filmin oyuncuları arasında yer alıyorlar.

18 Büyük Firar (The Great Escape)

Büyük Firar (The Great Escape)IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 1963

Usta isimlerden oluşan kadrosunun yanı sıra Paul Brickhill’in kitabından uyarlanan konusuyla da izleyicileri etkilemeyi başaran Büyük Firar (The Great Escape), 1963 yapımı olağanüstü bir filmdir. IMDb Top 250 listesinde de ilk 100 içerisinde yer alan bu film, II. Dünya Harbi sırasında Nazi kampından firar etmek için çabalayan bir grup askeri konu alıyor.

John Struges tarafından yönetilen ve The Great Escape kitabından uyarlanan bu filmde; Steve McQueen, James Garner, Charles Bronson, Richard Attenborough ve Donald Pleasence gibi ustalar bulunuyor.

17 Andrei Rublev

Andrei RublevIMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 1966

Ünlü Rus ressam Andrei Rublev’in hikayesinin anlatıldığı 1966 yapımı Andrei Rublev filminin yönetmen koltuğunda ise Andrei Tarkovsky oturuyor. Ortaçağ Rusya’sını etkileyici bir şekilde gözler önüne seren Andrei Rublev, harp filmi olmasa da mutlaka izlenmesi gereken tarihi bir Ortaçağ filmidir.

16 Çöküş (Der Untergang)

Çöküş (Der Untergang)IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2004

Bugüne kadar çekilmiş en başarılı tarihi filmlerden biri olan Çöküş (Der Untergang), 2. Dünya Savaşı’nın ve Adolf Hitler’in son demlerini konu ediniyordu. Gerçekçi anlatımıyla izleyicileri büyülemeyi başaran bu Alman yapımı etkileyici film, 2004 yılında izleyicilerle buluşmuş ve birçok prestijli ödülün de kazananı olmuştu.

Bruno Granz’ın olağanüstü oyunculuğuyla bizleri bir kez daha büyülemeyi başardığı bu Oliver Hirschbiegel filminde; Alexandra Maria Lara, Ulrich Matthes, Corrinna Harfouch ve Julianne Köhler gibi başarılı isimler de bulunuyordu.

15 Ran

RanIMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 1985

Japoncada “kaos” ve “isyan” anlamı taşıyan “ran” listemizde yerini alıyor. Senaryo konusunda olduka zengin olan bu yapım, bir başyapıt haline geliyor. 1985 yapımı Ran, etkileyici sahnelerinin yanı sıra senaryosuyla da şaşkınlık yaratmıştır. Japon-Fransız ortak yapımı bir Akira Kurosawa filmi olan Ran da mutlaka izlenmesi gereken Ortaçağ filmlerinden bir tanesidir.

14 Arabistanlı Lawrence (Lawrence of Arabia)

Arabistanlı Lawrence (Lawrence of Arabia)IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 1962

1962 yapımı Oscar Ödül’lü bir film olan Arabistanlı Lawrence (Lawrence of Arabia); Osmanlı’ya karşı Arap İsyanı’nın başlamasında en önemli rollerden birine sahip olan T. E. Lawrence’ın hayatını konu alıyor. David Lean’in yönetmen koltuğunda oturduğu bu yapımda; Peter O’Toole, Ömer Şerif, Alec Guinness, Anthony Quinn ve Jack Hawkins gibi ustalar yer alıyor.

13 Full Metal Jacket

Full Metal JacketIMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 1987

Olağanüstü bir filmle daha listemize devam ediyoruz. 40 yıl önce 1987 yılında izleyicilerle buluşmuş bir Stanley Kubrick filmi olan Full Metal Jacket, Türkiye’de ise 1995 yılında beyazperdede gösterilmişti. R. Lee Erney’nin muazzam performansının yanı sıra Vincent D’Onofrio, Matthew Modine ve Adam Baldwin de oyunculuklarıyla hayranlık uyandırmıştı.

12 Gel ve Gör (Come and See)

Gel ve Gör (Come and See)IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 1985

1985 SSBC yapımı etkileyici bir tarihi film olan ve 2. Dünya Harbi sırasında Alman işgali altındaki Sovyet Beyaz Rusya’sında yaşanılanları konu alan bu yapım; Ales Adamoviç’in Kathyn’in Öyküsü kitabından uyarlanmıştı.

Elem Klimov’un başarılı yönetimiyle izleyicilerle buluşan bu etkileyici filmde; Aleksei Kravchenko, Olga Mironova, Liumbormiras Laucevicius ve Cladas Bagdonas gibi isimle yer alıyordu.

11 Soysuzlar Çetesi (Inglourious Basterds)

Soysuzlar Çetesi (Inglourious Basterds)IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 2009

İkinci Dünya Harbi sırasında geçen olayları ve Hitler’e karşı suikast girişimini konu alan Soysuzlar Çetesi (Inglourious Basterds), 2009 yılının en beğenilen ve sevilen filmlerinden bir tanesi haline gelmişti.

Usta yönetmen Quentin Tarantino ellerinde hayat bulan bu film, olağanüstü oyunculuğundan dolayı Christopher Waltz’a En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandırmıştı. Filmde Brad Pitt, Diane Kruger, Eli Roth, Michael Fassbender, Melanie Laurent, Daniel Brühl ve Til Scweiger gibi başarılı isimler de yer alıyordu.

10 Das Boot

Das BootIMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 1981

1979 yılında çekilmesine rağmen, 1981 yılında izleyicilerle buluşan Das Boot, 2. Dünya Savaşında U-96 tip 7 sınıfı Alman U-boot mürettebatının yaşadıklarını konu ediniyordu. Propaganda unsuru taşımayan bu etkileyici film, yaklaşık 5 saatlik uzunluğuna rağmen her kesimden izleyiciyi büyülemeyi başarmıştı.

Wolfgang Petersen gibi başarılı bir isim tarafından yönetilen bu tarihi filmin oyuncu kadrosunda ise Jürgen Prochnow, Harbert Grönemeyer, Klaus Wennemann ve Hubertus Bengsch gibi usta oyuncular bulunuyordu.

9 Cesur Yürek (Braveheart)

Cesur Yürek (Braveheart)IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 1995

O zaman, “freeedooooom!” Listemizin Ortaçağ konulu gelmiş geçmiş en iyilerden biri olan Cesur Yürek (Braveheart), gerek konusu, gerek kadrosu, gerekse anlatımıyla bizleri kendisine hayran bırakmayı başarmıştır. 1995 yılında vizyona girmesine rağmen halen daha en iyiler arasında yer alan bu yapım; Mel Gibson’ın hem yönetip hem de başrolünde oynadığı unutulmaz bir efsanedir.

8 Zafer Yolları (Paths of Glory)

Zafer Yolları (Paths of Glory)IMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 1957

Yıllar önce çekilmesine rağmen günümüzün de unutulmaz filmlerden biri olan Zafer Yolları (Paths of Glory), 1957 yılında vizyona girmişti. Stanley Kubrick yönetmenliğinde vizyona giren ve Humphrey Cobb’un romanından uyarlanan bu yapım, aslında savaş karşıtı bir filmdi. Kirk Douglas, Adolphe Menjou, Ralp Meeker ve Christiane Kubrick gibi usta isimler de filmin oyuncu kadrosunda yer alıyorlardı.

7 Kıyamet

KıyametIMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 1979

Simgesel filmlerden biri olan ve birbirinden usta isimleri bünyesinde barındıran Oscar Ödül’lü Kıyamet (Apocalypse Now) filmi de Vietnam Harbi’ni konu ediniyor. Francis Ford Coppola’nın yönetmen koltuğunda oturduğu bu film; Marlon Brando, Martin Sheen, Dennis Hooper, Robert Duvall ve Harrison Ford gibi güçlü isimleri de bünyesinde barındırıyordu.

6 Gladyatör

GladyatörIMDb Puanı: 8,5
Yapım Yılı: 2000

2000 yılının ve tüm zamanların en başarılı yapımlarından biri olan Gladyatör ile listemizi sonlandırıyoruz. Her sahnesiyle izleyicileri mest eden bu yapım, Ridley Scott’ın usta yönetmenliğiyle şekillenmişti. Russell Crowe, Connie Nielsen ve Joaquin Phoenix üçlüsü ise başarılı oyunculuklarıyla bizleri büyülemişlerdi.

5 Piyanist

PiyanistIMDb Puanı: 8,5
Yapım Yılı: 2002

Konu 2. Dünya Harbi olunca, en iyi dram filmleri arasında yer alan Piyanist (The Pianist) gibi bir başyapıt olmazsa olmaz. Wladyslaw Szpilman’ın hayatının konu edildiği bir kitabın uyarlaması olan Piyanist, 2002 yılının en başarılı yapımlarından bir tanesiydi.

Roman Polanski’nin usta yönetimiyle hayat bulan bu çarpıcı film, Adrien Brody’ye de En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandırmıştı. Filmde ayrıca Thomas Kretschmann, Frank Finlay, Emilia Fox ve Maureen Lipman da yer alıyordu.

4 Ayla

AylaIMDb Puanı: 8,5
Yapım Yılı: 2017

Oscar’a aday gösterilen ve gerçek hikayeden esinlenen Ayla, gurur verici Türk yapımlarından bir tanesi. Müslüm, Türk İşi Dondurma gibi filmlerin yönetmenliğini yapan Can Ulkay ve Çetin Tekindor, İsmail Hacıoğlu gibi oyuncuların buluşması ile ortaya çıkartılmış müthiş bir yapım.

Savaş sırasında tek kalmış Ayla adlı Koreli küçük bir kızın Türkler tarafından bulunup, aralarında kurulan etkili iletişimi izliyoruz. 

3 Hayat Güzeldir (Life is Beautiful)

Hayat Güzeldir (Life is Beautiful)IMDb Puanı: 8,6
Yapım Yılı: 1997

Gelmiş geçmiş en başarılı ve en güzel yapımlardan biri olan Hayat Güzeldir (Life is Beautiful), vizyona girmiş olduğu 1997 yılından beri en iyiler arasına adını yazdırmaya devam ediyor. II. Dünya Harbi’nin İtalya’sında geçen bu olağanüstü yapım, ilk yarısıyla içimizi ısıtırken, ikinci yarısıyla gözyaşlarına boğulmamıza neden oluyor.

Roberto Benigni’nin hem yönetmen hem de başrol oyuncusu olarak yer aldığı, bir de üstüne üstlük En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandığı bu film; çocuk oyuncu Giorgio Cantarini ve Nicoletta Barschi’nin de enfes performansıyla şekilleniyor.

2 Er Ryan’ı Kurtarmak

Er Ryan’ı KurtarmakIMDb Puanı: 8,6
Yapım Yılı: 1998

Tüm zamanların en iyi yapımları arasında gösterilen Er Ryan’ı Kurtarmak (Saving Private Ryan), ilk sahnelerinden itibaren izleyicileri kendisine hayran bırakıyor. II. Dünya Savaşı sırasında James Ryan adında bir paraşütçü eri kurtarma çabalarının anlatıldığı bu yapım bütünüyle beğeni topluyor.

Yine Steven Spielberg’in yönetmen koltuğunda oturduğu ve Oscar kazandığı bu yapım, günümüzün birçok yıldızını da bünyesinde barındırıyor. Tom Hanks, Tom Sizemore, Giovanni Ribisi, Jeremy Davies ve Barry Pepper beşlisinin ön plana çıktığı bu filmde; Vin Diesel, Matt Damon, Edward Burns, Paul Giamatti, Andrew Scott ve hatta Breaking Bad dizisinin yıldızı Bryan Cranston’ı da bünyesinde barındırıyor.

1 Schindler’in Listesi

Schindler’in ListesiIMDb Puanı: 8,9
Yapım Yılı: 1993

Savaşın getirmiş olduğu yıkımı ve ölümü etkileyici bir tarzda gözler önüne sermekle kalmayıp, dönemin zorlu ve imkansız koşullarında bile umudun olabileceğini de izleyicilere aşılayan Schindler’in Listesi (Schindler’s List) filmiyle II. Dünya Harbi’ni geride bırakıyoruz.

En İyi Film Oscar’ını kazanan Schindler’in Listesi, Steven Spielberg’e de En İyi Yönetmen Oscar’ını kazandırmıştı. Liam Neeson, Ralph Fiennes ve Ben Kingsley gibi usta isimler de oyunculuklarıyla hayranlık uyandırmışlardı.

Geneli gerçek hikayelerden esinlenilmiş, her biri baş yapıt niteliğindeki filmleri sizler için derledik. En beğendiğiniz veya listede olmasını istediğiniz filmleri yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz. İyi seyirler…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.