Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Antik Roma İmparatorluğu’nu Konu Alan En İyi 20 Film

Antik Roma ve Roma İmparatorluğu'nu konu alan en iyi filmler, hem bünyelerinde barındırmış oldukları tarihi öğelerle hem de benzersiz savaş sahneleriyle hayranlık uyandırmayı başarıyorlar. Ayrıca en iyi Roma dizileri de filmlere doyamayanlar için iyi birer alternatif oluyorlar.
Antik Roma İmparatorluğu’nu Konu Alan En İyi 20 Film
YAYINLANMA ZAMANI
Yorum

Antik Roma ve Roma İmparatorluğu’nda geçen en iyi filmler, MÖ 753 ila MS 1400’lü yıllar arasında gerçekleşen efsanevi olayları gözler önüne seriyorlar. Savaş kahramanlarını, o dönemler yönetimdeki yozlaşmaları ya da çeşitli efsaneleri izleyicilerle buluşturan bu yapımlar; hafızalara kazınan unutulmaz savaş sahneleriyle de bizleri kendilerine hayran bırakmayı başarıyorlar.

Roma tarihine damgasını vuran isimlerin ve olayların etkileyici efektlerle ya da işleyişle gözler önüne serildiği en iyi Roma filmlerinden bazıları Antik Yunan dönemine ait mitolojik öğeleri de bünyelerinde barındırıyorlar. Toplamda 20 filmden ve dizi bonuslarından oluşan listemize geçmeden önce, tarihi kahramanların ve yaratıkların da yer aldığı en iyi mitoloji filmlerine de göz atmak isteyebilirsiniz.

İşte karşınızda en iyi Roma filmleri;

Antik Roma Konulu En İyi Filmler Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Antik Roma Konulu En İyi Filmler Listesi - IMDb Puanına Göre SıralamasıGeneli Antik Roma ya da şimdiki adıyla Yunanistan’da geçen bu filmlerin bazıları ise Türkiye ve Mısır topraklarına kadar uzanıyorlar. Roma İmparatorluğu’nun İstanbul’un Fethi’ne kadar ki heybetli dönemlerini yansıtan en iyi Roma filmleri listesine başlıyoruz.

20. Son Birlik (The Last Legion)

IMDb Puanı: 5,4

Son Birlik (The Last Legion)Doug Lefler yönetmenliğinde 2007 yılında vizyona giren Son Birlik (The Last Legion), en iyi Roma filmlerinden biri olarak karşımıza geliyor. En iyi Mısır filmlerinden Göç: Tanrılar ve Krallar adındaki yapımda da yer alan Ben Kingsley’in yanı sıra Hintli oyuncu ve Dünya Güzellik Kraliçesi Aishwarya Rai, Colin Firth, Thomas Brodie-Sangster ve Peter Mullan gibi isimler de filmin oyuncu kadrosunda yer alıyorlar. Ayrıca Game of Thrones dizisinden hatırladığımız Iain Glen de Orestes karrakteriyle karşımıza çıkıyor.

19. Pompeii

IMDb Puanı: 5,5

PompeiiAntik Roma kenti olan ve şimdilerde İtalya’nın kısmi özerk bölgesi Campania sınırları içerisinde bulunan Pompeii, tarihi bir öneme sahip. 1935 yılından itibaren beyazperdeye uyarlanan bu şehrin öyküsü, son olarak 2014 yılında Paul W. S. Anderson tarafından izleyiciyle buluşturulmuştu. Tarihi ve romantik bir yapım olan Pompeii’nin başrollerinde ise Game of Thrones dizisinin Jon Snow’u Kit Harington ve Emily Browining ikilisi yer alıyordu. Ayrıca kadroda; Kiefer Sutherland, Adewale Akinnuoye-Agbaje ve Carrie-Anne Moss gibi güçlü oyuncular da bulunuyordu.

EN İYİ FELAKET FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

18. Büyük İskender (Alexander)

IMDb Puanı: 5,5

Büyük İskender (Alexander)Ergenlik döneminde Aristo’dan ders alan ve babası II. Filip’in ölümünden sonra genç yaşta imparatorluğun başına geçen III. Aleksandros ya da bilindik adıyla Büyük İskender’in hikayesiyle listemize devam ediyoruz. Roma İmparatorluğu’nu Makedonya’dan Hindistan’a kadar uzatan İskender’in hayatını konu edinen 2004 yapımı Büyük İskender (Alexander) filmi; Oliver Stone tarafından yönetilmişti. 155 milyon dolarlık bütçe ile meydana getirilen bu yapım; Angelina Jolie, Colin Farrell, Jared Leto, Rosario Dawson, Val Kilmer, Anthony Hopkins ve Christopher Plummer gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da merak uyandırmıştı.

17. Titanların Savaşı (Clash of the Titans)

IMDb Puanı: 5,8

Titanların Savaşı (Clash of the Titans)Şimdi ise başarılı bir fantastik ve mitolojik filmle listemize devam ediyoruz. 2010 yılında vizyona giren Titanların Savaşı (Clash of the Titans), 2012 yılında ise Titanların Öfkesi (Wrath of the Titans) filmiyle devam etmişti. İlk olarak Louis Leterrier, daha sonra ise Jonathan Liebesman tarafından yönetilen bu yapım, aksiyon ve savaş sahnelerinin yanı sıra güçlü oyuncu kadrosuyla da merak uyandırdı. Filmin oyuncu kadrosu; Sam Worthington, Gemma Arterton, Liam Neeson, Ralph Fiennes, Alexa Davalos, Mads Mikkelsen, Luke Evans ve Nicholas Hoult gibi başarılı isimlerden oluşuyor.

EN İYİ FANTASTİK FİLMLER LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN.

16. Herkül: Özgürlük Savaşçısı (Hercules: The Thracian Wars)

IMDb Puanı: 6,0

Herkül: Özgürlük Savaşçısı (Hercules: The Thracian Wars)Efsanevi bir mitolojik kahraman olan Herkül’ün hikayesini farklı bir tarzda gözler önüne seren Herkül: Özgürlük Savaşçısı (Hercules: The Thracian Wars); 2014 yılının merakla beklenen filmlerinden de bir tanesiydi. Steve Moore ve Admira Wijaya tarafından yazılan, Brett Ratner yönetmenliğinde vizyona giren bu yapım, savaş sahneleri ve eğlenceli diyaloglarıyla da beğeni toplamayı başardı. Dwayne Johnson’ın Herkül karakteriyle izleyici karşısına çıktığı bu film Westworld dizisinin yıldızlarından  Ingrid Bolso Berdal, Irina Shayk, Ian McShane, John Hurt, Rufus Sewel ve Rebecca Ferguson gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor.   

15. Ölümsüzler (Immortals)

IMDb Puanı: 6,0

Ölümsüzler (Immortals)En iyi süper kahraman filmleri arasında yer alan yeni Superman serisinin yıldız ismi Henry Cavill’ın başrollerinde oynadığı 2011 yapımı Ölümsüzler (Immortals), Tarsem Singh yönetiminde vizyona girmişti. Ayrıca Freida Pinto, Luke Evans ve Kellan Lutz gibi son dönemlerin yıldızı parlayan isimlerinin yanı sıra Mickey Rourke gibi usta bir ismi de bünyesinde barındırıyordu.

 SİNEMANIN HAFIZALARA KAZINAN EN İYİ SAHNELERİ İÇİN TIKLAYIN.

14. Kartal (The Eagle)

IMDb Puanı: 6,2

Kartal (The Eagle)Ölümsüzler filmiyle aynı yıl vizyona giren bir diğer etkileyici Roma filmiyle listemize devam ediyoruz. 2011 yılında etkileyici bir dram gerilim filmi olan Kartal (The Eagle), Rosemary Sutcliff eserinin Kevin Macdonald tarafından beyazperdeye uyarlanmış haliydi. Konusu ve görselleriyle izleyicileri kendisine hayran bırakan bu yapım; Channing Tatum, Jamie Bell, Donald Sutherland ve Mark Strong gibi birbirinden başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla da döneme damgasını vurmayı başarmıştı.  

13. Son Savaşçı (Centurion)

IMDb Puanı: 6,4

Son Savaşçı (Centurion)Neil Marshall tarafından yazılıp yönetilen ve 2010 yılında izleyicilerle buluşan Son Savaşçı (Centurion); konusu ve görselleriyle bizleri MS 117 yılının Roma İmparatorluğu’na götürüyor. Mısır’dan İspanya’ya kadar uzanan Roma İmparatorluğu, Kuzey Britanya’da “Pict” adında dişli bir rakiple karşılaşıyorlar. Fakat bu rakibini de silip süpürdüğünü düşünen Roma İmparatorluğu, son Pict savaşçısı olan Quintus Dias’ı unutuyor. Michael Fassbender ve Olga Kurylenko’nun başrollerini paylaştıkları bu yapım; Dominic West, Axelle Carolyn ve David Morrissey gibi başarılı oyuncuları da kadrosunda barındırıyor.  

12. Roma İmparatorluğu’nun Çöküşü (The Fall of the Roman Empire)

IMDb Puanı: 6,7

Roma İmparatorluğu'nun Çöküşü (The Fall of the Roman Empire)1964 yapımı tarihi epik bir filmle zirveye doğru yol alıyoruz. Anthony Mann tarafından yönetilen ve Altın Küre En Özgün Film Müziği Ödülü’nün de sahibi olan Roma İmparatorluğu’nun Çöküşü (The Fall of the Roman Empire), yaklaşık 4 saatlik bir yapım olarak karşımıza geliyor. Sophia Loren, Stephen Boyd, Christopher Plummer ve Ömer Şerif gibi birbirinden usta oyuncuların yanı sıra en iyi seri filmler arasında yer alan orijinal Star Wars serisinin Obi-Wan Kenobi’si Alec Guinness de bu yapımın kadrosunda bulunuyor.

11. Kral Ülis’in Maceraları (Ulisse)

IMDb Puanı: 6,7

Kral Ülis'in Maceraları (Ulisse)İthaka kralı Odisseas ya da diğer adıyla Ülis’in maceralarını konu alan Kral Ülis’in Maceraları (Ulisse), 1954 yılının en başarılı yapımlarından bir tanesiydi. Homeros’un Odysseia destanın Mario Camerini tarafından beyazperdeye aktarılmış hali olan Kral Ülis’in Maceraları filmi, usta isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da beğeni toplamayı başarmıştı. Filmin güçlü kadrosunda ise Kirk Douglas, Anthony Quinn, Rosanna Poesta ve Silvana Mangano gibi döneme damgasını vuran isimler bulunuyordu.

10. Cleopatra

IMDb Puanı: 7,0

CleopatraCleopatra filmi; dillere destan güzelliği, Sezar ve general Marcus Antonius ile yaşamış olduğu aşkları, Roma İmparatorluğu’na direnişiyle efsanevi bir Antik Mısır kraliçesi olan Kleopatra’nın hayatını etkileyici görsellerle gözler önüne seriyor. 1963 yılında izleyicilerle buluşan ve dört dalda Oscar’ın da kazananı olan Cleopatra, dönemin başarılı isimlerinden oluşan kadrosuyla da hayranlık uyandırıyor. Elizabeth Taylor’ın başrollerinde yer aldığı bu yapımın oyuncu kadrosunda; Richard Burton ve Rex Harrison gibi güçlü isimler de Taylor’a eşlik ediyorlar.

SERVETE MAL OLAN GİŞE REKORTMENİ FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

9. Titus

IMDb Puanı: 7,2

TitusÖnceleri iddia edilen yozlaşmışlıklarından dolayı ikinci bir Nero olacağı düşünülen, fakat tahtı babasından devraldıktan sonra kısa sürede efsaneleşen Titus Flavius Vespasianus ya da kısaca Titus’un hikayesiyle listemize devam ediyoruz. Yüksek ateşten ölmeden önce iki yıl tahtta kalan ve Romalıların en sevdiği imparatorlardan biri olan Titus, 1999 yapımı Julie Taymor filmiyle hayat buluyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Anthony Hopkins, Jessica Lange, Alan Cumming ve Jonathan Rhys gibi başarılı oyuncular yer alıyor.

8. Quo Vadis

IMDb Puanı: 7,2

Quo VadisNeron dönemindeki zulmü ve aşkı destansı bir dille anlatan etkileyici bir yapımla zirveye doğru yaklaşıyoruz. MGM’in yapımcılığını üstlendiği Quo Vadis filmi 1951 yılında izleyicilerle buluştu. Mervyn LeRoy yönetmenliğinde vizyona giren bu yapım, Henry Sienkiewicz’in 1905 yılında yazmış olduğu Nobel Ödül’lü bir kitabın da uyarlamasıydı. Filmin güçlü oyuncu kadrosunda ise Robert Taylor, Deborah Kerr, Peter Uxtinov, Leo Genn ve Patricia Laffan gibi başarılı isimler yer alıyordu. Ayrıca bu yapım dönemin Altın Küre ödüllerini de silip süpürmeyi başardı.

7. Truva (Troy)

IMDb Puanı: 7,2

Truva (Troy)Şimdilerde Kaz Dağı eteklerinin, Çanakkale sınırları içerisinde yer alan Troya ya da bilindik adıyla Truva şehrinin Homeros’un destanına konu olan hikayesiyle listemize devam ediyoruz. İlyada destanında da bahsi geçen bu şehir, efsanelerin savaşına ve akıl almaz bir planın oluşmasına ev sahipliği yapmıştı. 2004 yılında vizyona giren ve izleyicilerin beğenisini kazanan Truva (Troy) filmi de o dönem gerçekleşen efsanevi olayları gözler önüne sermişti. Wolfgang Petersen yönetmenliğinde vizyona giren bu yapımın oyuncu kadrosunda ise Brad Pitt, Eric Bana, Orlando Bloom, Diane Kruger ve Rose Byrne gibi güçlü oyuncular yer alıyordu.

GELMİŞ GEÇMİŞ EN ÇOK İZLENEN FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

6. Agora

IMDb Puanı: 7,2

AgoraDiğerleri, İçimdeki Deniz ve Tez gibi daha birçok başarılı yapıma imza atan Alejandro Amenabar; şimdi ise 2009 yılının en iyi Roma filmlerinden Agora ile karşımıza çıkıyor. Dönemin Goya ödüllerini silip süpürmeyi başaran bu yapım, MS 370 ila 415 yılları arasında yaşamış İskenderiyeli Hypatia’nın yaşamını gözler önüne seriyor. Bir filozof, matematikçi ve astronom olan Hypatia, düzene baş kaldırdığı gerekçesiyle taşlanarak öldürülmüştü. Belki de Roma İmparatorluğu’nun tek ve en gerçek kahramanı olan Hypatia’nın hikayesi; Rachel Weisz, Max Minghella ve Oscar Isaac’in başrollerini paylaştıkları Agora filmiyle yeniden hayat buluyor.

5. Julius Caesar

IMDb Puanı: 7,4

Julius Caesar4 dalda Oscar adayı gösterilen ve bu ödüllerden ikisinin kazananı olan 1953 yapımı Julius Caesar, gelmiş geçmiş en iyi Roma filmlerinden biri olarak karşımıza geliyor. Sezar’ın Brutus tarafından öldürülmesi ve ardından yaşanılan olayların anlatıldığı 5 perdelik Shakespeare oyunundan uyarlanan bu yapımın yönetmen koltuğunda ise Joseph L. Mankiewicz oturuyor. Marlon Brando, James Mason, John Gielgud, Louis Calhem ve Deborah Kerr gibi unutulmaz isimler ise filmin oyuncu kadrosunu oluşturuyorlar.

4. 300 Spartalı

IMDb Puanı: 7,7

300 SpartalıSimgesel sahneleri, diyalogları ve kostümleriyle kısa sürede adını efsaneler arasına yazdırmış bir Roma filmiyle daha listemize devam ediyoruz. Sparta Kralı Leonidas’ın hayatının anlatıldığı benzersiz bir Zack Snyder filmi olan 300 Spartalı, müzikleriyle de hayranlık uyandırmıştı. Ayrıca Gerard Butler, Lena Headey, Michael Fassbender, Rodrigo Santoro ve David Wenham gibi güçlü isimlerden oluşan kadrosuyla da takdir toplamıştı.

3. Spartaküs (Spartacus)

IMDb Puanı: 7,9

Spartaküs (Spartacus)Son yıllara dizisiyle damgasını vuran Spartaküs (Spartacus), 1960 yılında vizyona giren Stanley Kubrick imzalı filmiyle de döneme damgasını vurmuştu. 4 dalda Oscar kazanan bu yapım da efsaneler arasına adını yazdırıyor. Filmin başrollerinde ise Kirk Douglas, Jean Simmons, Laurence Olivier, Tony Curtis ve Peter Ustinov gibi 60’lı ve 70’li yılların yıldız oyuncuları yer alıyor.

2. Ben-Hur

IMDb Puanı: 8,1

Ben-Hur1959 yılında vizyona giren ve benzersiz bir film haline gelen Ben-Hur, 2016 yılında Haluk Bilginer’in de yer aldığı görkemli bir yapımla yenilendi. Fakat yenilenen bu film Lewis Wallace’ın eserinin William Wyler tarafından beyazperdeye aktarılmış hali kadar başarılı olamadı. Filmin orijinal versiyonunda Charlton Heston, Joe Canutt, Stephen Boyd, Jack Hawkins ve Hugh Griffith gibi usta isimler yer alıyordu.

1. Gladyatör (Gladiator)

IMDb Puanı: 8,5

Gladyatör (Gladiator)Kölelerden ve esirlerden oluşan gladyatör kadrosuna bu kez Roma’nın başarılı komutanlarından biri olan Maximus katılıyor. İhanete uğrayan Maximus’un hayatta kalma mücadelesinin anlatıldığı 2000 yapımı Gladyatör (Gladiator), gelmiş geçmiş en iyi Roma filmi olarak karşımıza geliyor. Ridley Scott yönetmenliğinde vizyona giren bu yapım En İyi Film Oscar’ı başta olmak üzere toplamda 5 dalda Oscar kazanmayı başarıyor. Russell Crowe, Connie Nielsen, Joaquin Phoenix, Oliver Reed ve Richard Harris gibi usta oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.

En İyi Roma Filmleri Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara Sorular

En İyi Roma Filmleri Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara SorularTarihi olayları büyüleyici bir anlatımla ve etkileyici savaş sahneleriyle gözler önüne seren en iyi Roma filmleri listemizi sonlandırıyoruz. Fakat Spartacus ve Rome gibi televizyon tarihine damgasını vuran dizilerle bu etkileyici dünyanın zevkine doyasıya varabilirsiniz.

EN İYİ TARİHİ SAVAŞ FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

En iyi Roma filmleri, bir yandan tarihe ışık tutarken bir yandan da etkileyici görselleri ve savaş sahneleriyle de hayranlık uyandırıyorlar. Umarız en az Roma kadar köklü bir tarihe sahip olan ülkemizin konu olduğu etkileyici yapımlar da meydana getirilir. Peki, en iyi Roma filmleri listesinde yer alan bu yapımlardan hangileri sizlerin de favorileri arasında yer alıyor?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.