Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En İyi 30 Süper Kahraman Filmi (2020 Güncel Liste)

İyiliğin yılmaz savunucusu olan ve her koşulda kötülerin karşısına dikilmeyi kendilerine görev belleyen süper kahramanların dünyasına doğru bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? O zaman sizi şimdiye kadar yapılmış, en iyi süper kahraman filmleri ile baş başa bırakıyoruz!
En İyi 30 Süper Kahraman Filmi (2020 Güncel Liste)
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Varsayalım ki dünya eşi benzeri görülmemiş bir tehdit altında. Kolluk kuvvetlerinin gücü yetersiz kalıyor ve siz çaresizce ölümü beklemeye başlamışsınız. Ama o da ne! İnsanüstü yetenekleri ile bir kahraman beliriyor ve yalnızca sizi değil, tüm evrenin geleceğini kurtarıyor.

Özellikle günden güne gelişen teknoloji ve yapımcıların bütçe arttırmasıyla birlikte adeta birer görsel şölen olarak karşımıza gelen bu filmler, kuşkusuz sinemanın tüm cazibesine de pozitif bir katkı sağlamaktadır.

Bu filmleri ortak bir payda buluşturan ise kuşkusuz servis ettiği üst düzey görsellik ve adrenalin seviyesini adeta şaha kaldıran aksiyon sekansları olduğunu söyleyebiliriz. Nitekim iyiliğin yılmaz savunucusu olan ve kendi özel hayatlarından dahi feragat edip, insanlık adına bir savaşa dâhil olan bu karakterler, çoğu zaman biz insanoğlunun ferah ve huzur içinde yaşaması adına canlarını ortaya koymaktadır.

Çok sevdiğimiz, her bir yeni halkasında koşa koşa sinemaya gittiğimiz o filmlerle daha yakından tanışmaya hazır mısınız? Hulk’undan, Batman’ine kadar, Marvel’inden DC’sine kadar, şu ana kadar yapılmış en iyiler huzurlarınızda. Baştan uyaralım, bu listeyi okuduktan sonra adrenalin seviyenizin yükseldiğini hissedecek ve kahramanlarımıza bir kez daha hayran olacaksınız!

İşte karşınızda sizler için hazırladığımız, IMDb puanı sıralamasına göre 30 süper kahraman filmi;

30 Fantastik Dörtlü

Fantastik DörtlüIMDb Puanı: 5,7
Yapım Yılı: 2005

Esasen Fantastic Four serisi, beyazperdede yer alan herhangi bir filmiyle izleyicisini tatmin edebilmiş değil. Kadro değişse dahi, her daim eleştirilerin hedefi olmaktan kurtulamayan ve sürekli olarak muadillerinin altında seyreden performansı yüzünden ağır ithamlarla karşılaşan Fantastic Four, Marvel’in üzerine en çok kafa patlattığı projelerin başında yer alıyor. Her ne kadar seri, birçokları tarafından negatif eleştirilerle karşılaşsa bile, 2005 yılında çekilen ve Fantastic Four evreniyle tanışmamıza vesile olan filmin, dönemin şartlarına göre gayet tatmin edici olduğunu söyleyebiliriz.

Doktor Reed Richards, Sue Storm, Johnny Storm ve Ben Grimm’in  bir uzay yolculuğu esnasında başlarına gelen bir hadiseden ötürü, insan üstü güçler kazanmasının hikayesi anlatılmaktadır. Fantastic Four serisinin başlangıcını temsil eden bu ilk film, her ne kadar şimdiki teknolojiyi ele aldığımızda ilkel kalsa da serinin ilk basamağı olması hasebiyle oldukça değerli bir yerde durmaktadır. Üst düzey bir film olmasa bile, özellikle Fantastic Four serisinin çizgi romanını ve dizisini hayranlıkla takip edenler için muazzam bir tecrübeyi temsil eder. Film, şu zamana kadar üretilen Fantastic Four serisinin en iyilerinden biri olmasıyla da dikkat çekiyor.

29 Suicide Squad

Suicide SquadIMDb Puanı: 6,0
Yapım Yılı: 2016

Geçtiğimiz yılın en çok konuşulan ve en çok haksız eleştiriye maruz kalan filmlerinin başında Suicide Squad gelmektedir. En başta söyleyelim, film tabii ki dört dörtlük değil. Gerek kurgusu, gerek hikâyesi, gerekse bazı oyunculuklarıyla sınıfta kalmış hissiyatı yaratsa da, bütününü ele aldığımızda başarılı olarak addedileceğimiz bir filmle karşı karşıyayız.

Suicide Squad’ı güzel kılan en önemli detay; karanlık atmosferi ile birlikte servis ettiği mizahı. Başından sonuna dek vuku bulan aksiyonun sosu olarak sunulan bu eğlenceli duruş, filmi ayakta tutan en önemli husus. Keza Will Smith ile güzeller güzeli Margot Robbie’nin üst düzey uyumu da bu mizaha birebir etki eden cinsten. Bu da ister istemez, kötülere karşı savaş açan kötülerin bu macerasını üst düzey bir seyirlik haline getirmede oldukça işlevsel bir durum olarak belirmektedir.

Alıştığımız filmlerden farklı olmasının yanı sıra, an itibariyle DC Comics’in de en sıra dışı projesi olan Suicide Squad, yalnızca karanlık atmosferi ve mizahı ile dikkat çeken değil, üstüne üstlük dişe dokunur aksiyonuyla da tadına doyulmaz bir film. Bu listedeki filmlerin aksine, farklı bir boyut getiren ve daha önce suç işlemiş, suça meyilli mahkûmlardan oluşturduğu timiyle, kötülere karşı savaşan bir grup insanın hikâyesi olan film, bir kavram kargaşasına mahal verse de seyir zevkinden ödün vermiyor ve filmi izleyen herkesin damağında güzel bir lezzet bırakmayı başarıyor.

Yönetmenliğini David Ayer’in yaptığı film aynı zamanda Jared Leto’nun ilk Joker performansını sergilemesiyle ayrı bir yere konumlasa da bu performansın –ben dâhil- birçok kişiyi tatmin etmediğini de açıkça söylemekte yarar var…

28 Batman v Superman

Batman v SupermanIMDb Puanı: 6,5
Yapım Yılı: 2016

Dünyanın en çok tanınan, Gotham’ın sahibi Batman ve Süperman’in karşı karşıya geldiği bu filmi, imdb puanına bakmadan izleyin. Filmle ilgili yorumların büyük bir çoğunluğu filmi kötülesede, yeni Batman’i ve güzel görselleri beğendik.

Superman’in gücünün kontrol altına alınmasını isteyen halkın yanında duran Batman ve tüm bu olanlara rağmen teslim olmayan Superman. Sence kim kazanır?

Ben Affleck ve Henry Cavill’in başrollerini paylaştığı filmi, Zack Snyder yönetiyor.

27 The Incredible Hulk

The Incredible HulkIMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2008

“Kontrolsüz güç” deyiminin sözlük anlamı olan ve bir kas yığını olarak arz-ı endam eden yeşil dev Hulk, kuşkusuz Marvel evreninin en sıra dışı karakterlerinden. Sinemaya defalarca kez uyarlanan ve bedeninden daha büyük olan kalbi sayesinde hayranlık beslediğimiz bu Hulk, şimdiden adını kültler arasına yazdırmış durumdadır.

Tabii, The Incredible Hulk’ı özel kılan ve bu filmi en iyilerarasında saymamızın başlıca nedeni, kuşkusuz Bruce Banner’a hayat veren Edward Norton. Nitekim bu ikilinin birleşimi, pek de tatmin edilemeyen senaryosuna rağmen üst düzey bir film izlememize olanak sağlıyor. Edward Norton’ın başından sonuna dek Hulk ve Bruce Banner arasında gidip gelen bir insana, destansı şekilde hayat vermesi ve adeta karakterin hüznünü dışa vurması, filmin türevlerinden ayrılmasına olanak sağlıyor.

Bruce Banner bir yandan vücudunu iyiden iyiye ele geçirmeye çalışan gama radyasyonu ile mücadele ederken bir yandan da peşindeki Amerikan hükümetine karşı bir savaş vermektedir. Tabii tüm bunların yanında, Liv Tyler’in hayat verdiği sevgilisi Betty ile de yaşadığı duygusal gelgitler filmin atar damarlarından birini oluşturmaktadır. Yönetmenliğini Louis Leterrier’ın yaptığı The Incredible Hulk, dramatik yapısını sağlam temeller üzerine kuran ve Edward Norton’ın üst düzey oyunculuğu ile öne çıkan bir film olarak hatırlanmaktadır.

26 Venom

VenomIMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2018

Eğlenceli ve bol aksiyonlu bu filmi izlemeden önce IMDb puanına ve yorumlarına bakmayın. Filmin görsel efektleri ve müzikleri bir hayli başarılı. Uzaydan gelen bir bir canavar, kahramanımızı ele geçiriyor ve onunla beraber kötü işler yapmak istiyor. Kahramanımız ise bu durum karşısında Venom ile mücadele etmeye çalışıyor.

Filmin genel konusu ve işleyişi bu şekilde ilerliyor. Tom Hardy’nin müthiş oyunculuğu ve Ruben Fleischer’in yönetmenliği ise kesinlikle izlenmeli.

25 Maske

MaskeIMDb Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 1994

Tarihin en komik ve muzip kahramanı ile yeniden buluşmaya hazır mısınız? Esasen, The Mask’in bu listedeki diğer filmlerden top yekûn ayrıldığını en baştan dile getirmekte yarar var. Nitekim o da kötülerin peşinden, tüm iyi kalbiyle gitse de gerek mizahi atmosferi gerekse aksiyonu ikinci planı itmesiyle muadillerinden ayrılmaktadır.

Jim Carrey’in destansı bir şekilde hayat verdiği Stanley Ipkiss, toplum tarafından ikinci plana itilen ve devamlı olarak dışlanan bir bankacıdır. Günün birinde, sahil kenarında bulduğu bir maske onun hayatını tümden değiştirecek ve o maskeyi her taktığında insanüstü güçlere sahip bir süper adama dönüşecektir. Bu dakikadan itibaren yerinde durmayan bir eğlenceyi izleyenlerine servis eden Maske, şüphesiz ki 90’ların en akılda kalıcı figürlerinden de biridir.

Maske’nin en önemli özelliği, onu takan insanın bilinçaltını dışa vurmasıdır. Esasen, Stanley Ipkiss kötü kalpli bir adam olsa ya da maske kötülük için çabalayan bir takım kişilerin eline geçse, insanlık tarihinin görebileceği en tehlikeli silahlardan biri hüviyetine bürünecektir. Bu yüzden onun, Stanley gibi kalbinde zerre kötülük olmayan, amiyane tabirle saf olarak nitelendirebileceğimiz birinin eline geçmesi kuşkusuz filmi bu denli popüler ve tadına doyulmaz bir seyirlik yapan en önemli kavramların başında gelmektedir.

24 Thor

ThorIMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2011

Kral olan babası tarafından cezalandırılan Thor, dünyaya güçlerinden yoksun olarak gönderiliyor. Burada bir gök bilimci olan kadınla tanışıyor ve kendi evi olan Asgard’a gitmek istiyor. Bununla ilgili çalışma yaparlarken karşılarına bir düşman çıkıyor ve Düya’nın sonunu getirmek istiyor. Bu kadar spoiler yeter! İzleyin, güzel film.

Kenneth Branagh’ın yönettiği filmin senaryosunu, Ashley Miller ve Don Payne gibi ünlü senaristlerle beraber toplamda 6 kişi yazıyor. Başrolde ise Chris Hemsworth, Natalie Portman, Tom Hiddleston ve Anthony Hopkins gibi isimler yer alıyor.

23 Constantine

ConstantineIMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2005

Keanu Reeves’ten alışılmışın dışında ve stil sahibi bir film izlemeye hazır mısınız? DC’nin Hellblazer adlı çizgi romandan uyarladığı Constantine, sahip olduğu mistik güçlerle ün sahibi olan ünlü dedektif John Constantine’in yaşadıklarını odak noktasına alır.

John Constantine’i özel kılan ve hikâyenin ilginçliğini adeta şaha kaldıran detay ise John’un intihara teşebbüs ettiği küçük yaşlarda cehenneme gidip, geri gelmesidir. Nitekim bu mistik yolculuk ona, hiçbir insanda olmayan bir takım özellikleri aşılayacak ve olaylara farklı bir perspektiften yaklaşmasına olanak sağlayacaktır.

Filmin konusuna gelecek olursak; kardeşinin intihar ettiğine bir türlü ikna olmayan Angela’nın yolu, dedektif John Constantine ile kesişir. Bu dakikadan itibaren, oldukça mistik olayların ortasında kendisini bulan John, Şeytan ve onun müritleriyle amansız bir savaşa girmekten bir an olsun tereddüt etmez. Nitekim onun girdiği bu savaş, daha önce beyazperdede pek karşımıza çıkmayan mistik bir mücadeleyi önümüze getirirken, karanlık atmosferi dolayısıyla da izleyenlerini fazlasıyla germeyi ihmal etmemektedir. Sinemanın karizmatik siması Keanu Reeves’in başrolü Rachel Weisz ve Shia LaBeouf ile paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda Francis Lawrence oturmaktadır.

22 Aquaman

AquamanIMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2017

Dc’nin yaptığı en iyi filmlerden bir tanesi. Anne ve babasının ilişkisi ile başlayıp kahramanımızın krallığa doğru ilerleyişini izliyoruz. Tabii bu sıra sorunlarla karşılaşır ve bu sorunların başında kardeşi vardır. Hem krallığa adım atarken hemde dünyayı yok etmeye çalışan kardeşini durdurmak zorundadır. Tabii bu mücadelelerin hepsini kazanmak için okyanusun derinlerinde ki bir asayı bulmaya çalışmaktadır.

Ünlü yönetmen James Wan’ın yönettiği filmde, Jason Momoa, Williem Dafoe ve Amber Hard gibi isimler oyuncu kadrosunda yer alıyor.

21 Çelik Adam (Man Of Steel)

Çelik Adam (Man Of Steel)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2013

Yalnızca sinema tarihinin değil, aynı zamanda çizgi roman dünyasının da en çok tanınan ismi olan Süpermen, yıllar yılı farklı projelerle, başka isimlerle beyazperde macerasını sürdürüp durmuştur. Yeri geldiğinde ortaya çıkan Süpermenleri çok sevdiğimiz gibi fazlaca eleştirdiğimiz de oldu.

Tarihler 2013’ü gösterdiğinde ise DC, en az The Dark Knight kadar ses getirmesini planladığı bir projeyi izleyicileriyle buluşturmaya hazırlanıyordu. Man of Steel adı verilen film, Clark Kent’in güçlerini keşfetmesini ve bu güçleri nasıl insanlık yararına kullanabileceğini sorguladığı bir macerayı huzurlarımıza getirmektedir. Özellikle biçemiyle öne çıkan ve sinematografisi ile hayranlık uyandıran film, birçok sinemasever için yapılmış en iyi Süpermen filmlerinden biridir.

Başrollerini Henry Cavill, Amy Adams ve Michael Shannon’ın paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda, Watchmen filminden de tanıdığımız Zack Synder otururken; film başından sonuna dek kurduğu doğru şablon ve zaman zaman yükselttiği aksiyon çıtasıyla izleyicilerinden tam not almayı başarmıştır.

20 Shazam!

Shazam!IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2019

Küçük yaşta ailesi tarafından terkedilen ve koruyucu aile ile yaşayan kahramanımız, üvey kardeşine zorluk çıkartan okul arkadaşlarına karşı çıkıyor. İşlerin kızışması sonrasında, bir kovalamaca sonrası şans eseri Shazam’a dönüşüyor.

Shazam isminin içinde de bu kahramanın edinmiş alduğu 6 güç aktarılıyor. Bu türdeki filmlerinin aksine bu yapımımızda oldukça eğlenceli, bol kahkahalı dakikalar sizi bekliyor olacak. Zaten son dönemlerin modası haline gelen bol espirili bilim kurgu filmleri oldukça popüler. Hatta yılların Spiderman’i bile espiri canavarına dönüşmeyi başarmıştı. Olsun böyle de güzel.

Gelelim kadroya… David F. Sandberg’in yönetmenliği üstlendiği filmi, Henry Garden kaleme almış. Başrolleri ise Zachary Levi, Asher Angel ve Mark Strong paylaşıyor.

19 Ant Man

Ant ManIMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2015

Ant Man, giymiş olduğu özel bir kıyafet ve son teknoloji ile istediği kadar fazla küçülüp büyüyebiliyor. İşin daha güzel olan yanı ise şu ki, sadece kendisi değil istediği herseye büyütüp küçültebiliyor. Bu gücü sayesinde diğer kahramanların aksine daha fazla avantaj sahibi oluyor. Ee böyle bir adamın karşısına nasıl bir düşman çıkabilir ki?

Birçok Marvel hayranının ilgisini çekmeyen ve iyi yorumlar kadar kötü yorumlara da sahip olan Ant Man, bizce izlenmeye değer.

Peyton Reed’in yönetmen koltuğuna oturduğu filmde, Paul Rudd, Micheal Douglas ve Corey Stoll başrolleri paylaşıyorlar.

18 Black Panther

Black PantherIMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2018

Ryan Coogler’in yazıp yönettiği Black Panther, konusu ve işleyişi ile merak uyandırıyor. IMDb’nin düşük olmasının nedeni ise siyahi bir kahramanın vizyona girmesinden rahatsız olan ırkçılar. O yüzden bu filmin IMDb puanının çokta bir önemi yok.

Wakanda’da geçen filmimiz, babasının ölmesi üzerine tahta geçen ve onun krallığını istemeyen insanlar ile verdiği mücadeleyi konu alıyor. Ayrıca kullanılan teknolojiler o kadar iyi ki James Bond’u kıskandırır.

Başrolü ise Chadwick Boseman ve Micheal B. Jordan gibi isimler oynuyor.

17 Spider Man 2

Spider Man 2IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2004

Listemizin en popüleri kimdir diye sorsak, birçoklarının vereceği ortak cevap Spider Man olacaktır. Nitekim bu genç örümceğin maceraları, çizgi romanla sınırlı kalmayıp, çizgi dizi olarak devam etmiş ve 2000’lerin başında da nihayet beyazperdede yerini almıştır.

Peter Parker’ın Örümcek Adam’a dönüşmesini anlatan ilk filminden sonra, beklenti bir hayli artmış ve ikinci film için kollar sıvanmıştı. Örümcek’in düşmanı olarak da çizgi romanın en gaddar ve popüler düşmanlarından olan Doktor Ahtapot seçilmiş ve daha film vizyona girmeden bu rekabet iştah kabartmaya başlamıştır. Nitekim beklenen oldu ve Örümcek Adam-Doktor Ahtapot kapışması, serinin kendi içerisindeki en muazzam rekabet olarak kayıtlara geçti.

Spider Man 2’yi özel kılan, yalnızca aksiyon sahnelerinin olağanüstülüğü değil elbette. En başta, Örümcek Adam’a hayat veren Tobey Maguire’ın karakterle en sağlam bütünleşmesinin de bu filmde olduğunu söylemekte yarar var. Keza onun, Mary Jane ile yaşadıkları da filmin duygusal yönünü güçlendirmekte ve ayakları yere sağlam basan bağımsız bir film hüviyetine büründürmektedir.

İlk filmin karakteri tanıtmada fazla zaman harcaması üçüncü filmin birçok düşman arasında kaybolan duruşuyla birlikte, Spider Man 2’yi serinin açık ara en iyi filmi olarak nitelendirebiliyoruz. Keza The Amazing Spider Man serisinin, bu sıralamaya dâhil edilmeyecek kadar lüzumsuz olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Sam Raimi-Tobey Maguire işbirliğinin en dişe dokunur örneği olan ve Mary Jane rolündeki Kirsten Dunst’ın tüm güzelliği ile arz-ı endam ettiği Spider Man 2, serinin açık ara farkla en iyisidir.

16 Yenilmezler: Ultron Çağı

Yenilmezler: Ultron ÇağıIMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2015

İlk The Avengers filminin devamı niteliğinde olan ve birçok yenilmezin tekrardan bir araya gelmesini müjdeleyen The Avengers: Age Of Ultron, bir devam filmi olmasına rağmen ilk filmin koyduğu çıtanın üstüne çıkmayı başarıyor ve aksiyon ile taraflı tarafsız herkesin saygısını kazanmayı başarıyor.

Karakterlerin iyiden iyide birbirine alışması ve Marvel’in de musluk vanalarını tamamıyla açması, filmi tadına doyulmaz bir aksiyon yapmasının yanı sıra; sağlam temellere dayalı hikâyesiyle de üst düzey bir seyirlik haline getirmektedir. Kendisine Ultron adını veren ve evrenin sonuna getirmeye ant içmiş insanüstü bir canlıyla, amansız bir mücadeleye giren Yenilmezler, bu savaşı kazanmak adına ise oldukça büyük bir çaba sarf etmek durumundadır. Onların tüm güçlerini maksimize ederek, dünyaya bir kez daha huzuru getirmek için çabalarken, bir yandan da kendi içlerinde yaşanacak bir ego savaşıyla baş etmek zorundadırlar.

Uzun sayılabilecek süresine rağmen, görselliği sayesinde bir an olsun sıkmaya ve izleyen herkesi deyim yerindeyse koltuğa çivileyen The Avengers: Age Of Ultron’un yönetmen koltuğunda ise ilk filminde olduğu gibi Joss Whedon üstlenmektedir.

15 Wonder Woman

Wonder WomanIMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2017

DC durdu durdu ve turnayı gözünden vurdu. Soluksuz izleyeceğiniz ve görsel efektlerin adeta sanat eserine dönüştüğü, senaryosu ile sizi kendine hayran bırakacak, listemizin en iyi filmlerinden biri.

Normalde sadece kadınların yaşadığı bir adada hayatını sürdüren Wonder Woman’ın dünya ile tanışması ve yaşadığı maceralar konu alınmış.

Gal Gadot’un başrolü üstlendiği filmi, Patty Jenkis yönetiyor.

14 Doctor Strange (2016)

Doctor Strange (2016)IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2016

Son yılların gözde isimlerinden Benedict Cumberbatch’ın başrolü oynadığı Doctor Strange, esasen kült olmuş birçok filmden aldığı referanslarla da gönlümüzü kazanmış durumda. Yer yer Matrix’i yer yer de Inception’ı akıllara getirse de, kendi ayakları üzerinde durabilmeyi başaran Doctor Strange, aksiyonu ve heyecanı tadında seyreden üst düzey bir film olarak huzurlarımıza gelmekte.

Başarılı ve ünlü bir doktor olan Stephen Strange, geçirdiği bir trafik kazası sonucunda mesleğini yapamaz hale gelir. Elindeki sinirler zedelenen Stephen, parmaklarını istediği gibi hareket ettiremez ve bu nedenle de doktor olabilme yetisini kaybetmiştir. Ancak oldukça hırslı bir adam olan Stephen, modern tıptan ümidini kaybettiği sırada, Tibet’teki bir büyücünün varlığından haberdar olur. Son şans olarak yollara düşen Stephen’ın burada karşılaştıkları ise onun hayata karşı olan bakış açısını tümden değiştirecek ve bambaşka biri olmasına olanak sağlayacaktır.

Büyücüler âleminin süper güçlerle donatılmış kahramanı olan Doctor Strange, yeni tanışmakta olduğu bu evrende, maceradan maceraya atılırken, bir yandan da güldürmeyi ihmal etmemektedir. Özellikle onun kendini beğenmiş tavırları, ukalaca yapılan birçok espriyi de beraberinde getirmektedir. 2016 yılının en beğenilen filmlerinden olan ve yalnızca aksiyonu ile değil, içinde barındırdığı felsefe ile de alkış toplayan Doctor Strange, Marvel Sinematik Evreni’nin en spesifik filmlerinden biri olarak da kayıtlara geçmiştir.

13 The Crow

The CrowIMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 1994

Evlilik arifesinde olan Eric ile Shelly, düğünlerine kısa süre kala bir serseri çetesi tarafından katledilir. Tabii, Eric’in hikâyesinin burada bittiğini sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. Çünkü o, ölümünden tam bir yıl sonra mezarına konan bir karga tarafından uyandırılacak ve ölümsüz biri olarak intikamını almak için yeryüzüne geri gönderilecektir!

Eric’in taşıdığı insanüstü güçlerden dolayı bu kategoride yer verilmesinin en doğrusu olduğunu düşündüğümüz The Crow, fantastik ve gotik anlatısıyla başından sonuna dek heyecan uyandıran ve gizemli atmosferiyle de izleyenlerini içine çeken bir fantastik film örneği olarak karşımıza gelmektedir. James O’Barr tarafından kaleme alınan çizgi romanın sinemaya uyarlanışı olan The Crow, bir intikamcı olarak dünyaya geri dönen Eric’in maceralarına izleyenlerini ortak ederken, büyülü atmosferi ile de seyir zevkini oldukça yukarılara taşımaktadır.

Yönetmenliğini Alex Proyas’ın yaptığı filmi popüler kılan bir önemli detayda, başrolde yer alan Bruce Lee’nin oğlu Brandon Lee’nin, çekimlerin bitmesine birkaç gün kala bir set kazası sonucu vefat etmesi olmuştur. Genç Brandon, çekimlerde kullanması planlanan bir silahın ateş alması sonucu yaralanmış ve kurtulamamıştır. The Crow’da onun son filmi olarak kayıtlara geçmiştir.

12 Watchmen

WatchmenIMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2009

DC Comics’in sinemaya dünyasına armağan ettiği en muazzam filmlerden biri olan Watchmen, heyecanı ve felsefesiyle listemizde çok özel bir yere sahip. Yönetmenliğini Zack Synder’ın yaptığı film, farklı güçlere sahip bir takımın insanın hikâyesi olarak da arz-ı endam etmektedir.

Rorschach’ın bir dönem beraber çalıştığı eski dostu Edward Blake’in öldürülmesi üzerine çıktığı soruşturmayı odak noktasına alan film, uzun sayılabilecek süresine rağmen gizemini anbean diri tutarak izleyicisine üst düzey bir seyirlik armağan etmeyi başarıyor. Özellikle yaptığı siyasi göndermelerle adından söz ettiren film, bir izle-geç hikâyesinden öte derinliği olan ve izleyenlerinin üzerine düşünmesini isteyen yapısıyla fark yaratıyor.

Başrollerini Jackie Earle Haley, Patrick Wilson ve Malin Akerman gibi isimlerin paylaştığı film, karanlık atmosferinin yanı sıra, kulağımızın pasını silen müzikleriyle ve savaş karşıtı duruşuyla da muadillerinden ayrılmayı başarıyor.

11 Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı

Kaptan Amerika: Kahramanların SavaşıIMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2016

Her ne kadar Captain America adı altında da çıksa, bir The Avengers filminden bile daha çok süper kahramanı içinde barındıran yapısıyla fark yaratan Captain America: Civil War, şüphesiz dur durak bilmeyen aksiyonu, üst düzey görselliği ve tadına doyulmaz savaş sahneleriyle en iyi filmlerden biri olarak öne çıkmaktadır.

Captain America ve Iron Man’in devlet kontrolüne girilme konusunda fikir ayrılığına düşmesi, bu iki ismi ve destekçilerini savaşın eşiğine getirir. Dünya farklı tehditlerin altındayken, yenilmezler kendi aralarında amansız bir rekabetin içine girmiş ve adeta birbirlerini öldüresiye hırpalamak adına ant içmişlerdir. Geri dönüşü olmayan ve hakarete varan cümlelerin sarf edildiği, herkesin safını belli ettiği ve kutuplaşmanın en bariz örneği olarak karşımıza gelen Captain America: Civil War, özellikle heyecanını her daim diri tutan yapısıyla türevlerinden ayrılmayı başarıyor ve izleyenlerine eşi benzerine az rastlanacak türden bir aksiyonu armağan ediyor.

Özellikle savaş sahneleri ile taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanan ve Marvel Sinematik Evreni’ni A’dan Z’ye bir araya toplamasıyla adından söz ettiren film, geçtiğimiz yılın en önemli seyirliklerinden biri olarak da kayıtlara geçirmiştir. Captain America: Civil War, birçok yeni karakteri izleyiciyle tanıştırmasının yanı sıra, yeni bir seri olarak bu yaz huzurlarımıza gelmeye hazırlanan Tom Holland’lı Spider Man’i de ilk defa hayranlarının karşısına çıkarmıştır.

Yönetmenliğini Anthony ve Joe Russo ikilisinin yaptığı ve Chris Evans, Robert Downey Jr., ve Scarlett Johansson gibi The Avengers evreninde tanıdığımız birçok ismin başrolü paylaştığı film, hikayesel anlamda bir derinlik barındırmasa dahi, göze hitap eden yapısıyla 2016’nın en iyilerinden biri olmayı başarmıştır.

10 Iron Man

Iron ManIMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 2008

Marvel Sinematik Evreni’nin en uçuk ve açık ara en zengini Tony Stark’ı nasıl unutabiliriz ki? O, yeri geldi mi sahibi olduğu Stark Silah Endüstrisi’nin gücünü kullanarak yeri geldi mi Iron Man olarak insanlığın başına bela olan musibetleri ortadan kaldırmak için kıyasıya savaşa giren nevi şahsına münhasır bir adam.

Serinin ilk filmi olan ve 2008 yılında izleyicisiyle buluşan Iron Man, Tony Stark’ın o demir kostümün içine nasıl girdiğini izleyicilere aktarmaktadır. Milyarder bir ukala olan ve bu yönüyle tüm Marvel kahramanlarından ayrılan Tony Stark’ın, kaçırıldığı teröristlerden kurtulmak adına Iron Man oluşuna tanıklık ettiğimiz film, bu sıra dışı kahramanın nasıl süper bir adam olduğunu incelikle işlerken, mizahi atmosferini de yukarılarda tutarak şahane bir seyirlik servis etmeyi ihmal etmiyor.

Özellikle Robert Downey Jr’ın artık Tony Stark ile özdeşleşen haleti ruhiyesinin ilk örneklerinden olan Iron Man, bu nedenle de bir efsanenin doğuşunu simgelemektedir. Daha sonrasında seri haline dönüşecek ve Marvel Sinematik Evreni’nin en önemli yapı taşlarından biri halini alacak Iron Man’in ilk solo filmi; dişe dokunur aksiyonu, eğlencesi ve en önemlisi karakteri akılda bir soru işareti kalmayacak şekilde izleyicilere tanıtmasıyla fark yaratıyor.

9 Galaksinin Koruyucuları (Guardians of the Galaxy)

Galaksinin Koruyucuları (Guardians of the Galaxy)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2014

Henüz çocuk yaştayken başka bir gezegene kaçırılan ve burada kendisine Star Lord ismini takan bir maceraperest olan Peter Quill’in başı, tüm evrene hükmedeceği söylenen bir küreyi çalmasından dolayı Ronan ile derde girer. Bu dakikadan itibaren, yolunun kesiştiği ilginç tiplerle birlikte Ronan’a engel olmaya çalışan Peter Quill’in macerası, aksiyon ve heyecan ile birlikte tadına doyulmaz bir mizahı da beraberinde getirmektedir.

Marvel Sinematik Evreni’nin, adıyla müsemma bir şekilde dünyanın dışına çıkarak evrene açıldığı projesi olan Galaksinin Koruyucuları, içinde barındırdığı retro müzikler ve harikulade eğlencesiyle türevlerinden ayrılıp, izleyenlerin gönlünü kazanmayı başarmış bir projedir. Nitekim Peter Quill karakterine hayat veren Chris Patt’in yakışıklılığı kadar oyunculuğu ile de adından söz ettirdiği film, onun performansıyla da seyir zevkini daha da yukarılara çekmektedir.

Ne denli muazzam bir film olacağının sinyallerini henüz ilk dakikalarında veren ve bir an olsun üst düzey anlatısından ödün vermeyen Galaksinin Koruyucuları, Chris Patt’e başrolde eşlik eden ünlü isimler Zoe Saldana, Vin Diesel ve Bradley Cooper’ın performanslarıyla da başarısını taçlandırmaktadır.

8 Yenilmezler (The Avengers)

Yenilmezler (The Avengers)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2012

Tüm Marvel karakterlerini tek bir projede, sırt sırta çatışırken görmeyi kim istemez ki? İşte yıllardır dile getirilen bu ütopyayı, gerçeğe dönüştüren film olarak bilinen The Avengers, Albay Nick Fury’nin bir araya getirdiği Hulk, Captan Amerika, Thor, Iron Man, Hawkeye ve Black Widow’ın kötülerin canını okumak için bir araya gelişini konu almaktadır.

2012 yılına kadar karşımıza çıkan en muazzam görselliği temsil eden ve aksiyon sekanslarındaki ustalığı ile izleyenlerini hop oturup hop kaldıran The Avengers, bir yandan egoları ile nam salmış bu süper kahramanların bir arada durabilme çabasını konu alırken, bir yandan da dünyayı bir felaketten korumak için çırpınışlarını odak noktasına almaktadır.

İlk olarak 1963 yılında yazılan ve çizgi roman dünyasının şampiyonlar ligi olarak betimlenen The Avengers serisinin, beyazperdeye aktarımı olan hikaye, birçok yenilmezi bir araya getirmesinin yanı sıra Samuel L. Jackson’ın hayat verdiği Nick Fury karakterine de liderlik vasıflarından ötürü bir kez daha saygı duymamıza olanak sağlıyor.

Yönetmenliğini Joss Whedon’ın yaptığı ve akıl almaz görselliği ile hafızlarımıza kazınan The Avengers’ın başrollerini ise, Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo ve Scarlett Johansson gibi isimler paylaşmaktadır.

7 Deadpool

DeadpoolIMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2016

Malum yıllar yılı süper kahraman filmleri daha çok blu çağındaki gençlere hitap eden bir tavırla çekilmişledir. Bu nedenle filmlerin fazla yavan ve gerçeklikten uzak olduğu yönündeki eleştirilerde birbiri ardını izlemiştir. Gelgelelim ki 2016 yılında izleyicisi buluşan Deadpool, yapılan tüm bu eleştirileri rafa kaldırarak, henüz ilk filminden kendi hayran kitlesini oluşturmayı başarmıştır.

Deadpool, şimdiye kadar gördüğümüz süper kahramanlar içerisinde en serti hatta vahşisi olmanın dışında, aynı zamanda en hazır cevabı da. Onu asıl üne kavuşturan ise hınzırlığı olduğunu en başta söylemekte yarar var. Deadpool, nerede ne zaman ne yapacağı belli olmayan bir karakter. Durup dururken patlattığı bir espriyle izleyenlerini kahkahaya boğabileceği gibi birinin boğazını keserek ağızları açık da bırakabilir. Çünkü o süper kahraman evreninin gördüğü en sıra dışı kişi. Kendi deyimiyle süper ama kahraman olmayan biri…

Kansere yakalan Wade Wilson’ın iyileşmek vadiyle kandırılıp, süper asker projesine dâhil edilmesi esasen onun Deadpool olma sürecinin de ilk habercisidir. O bir yandan genleri değişen bir mutant olma yolunda giderken bir yandan da doktoru Francis ile uğraşmaktadır. Nitekim Francis’in Wade Wilson’ın hayatını tümden değiştirecek hamlesi, bu genç adamın intikam için ant içmesine neden olacak ve Deadpool’un sahalara inmesine olanak sağlayacaktır.

Bu çıkış noktasından filizlenen film, yetişkinlere hitap eden yapısıyla da şimdiye dek üretilen süper kahraman filmleri içerisindeki en cesur projelerden biri olarak kayıtlara geçmiştir. Nitekim Deadpool, kanın gövdeye götürdüğü, sert bir film olmasına rağmen servis ettiği üst düzey mizahı ile oldukça farklı bir noktada konumlanmayı başarmaktadır. Yönetmenliğini Tim Miller’ın yaptığı ve Ryan Rednols’un adeta trollüğü iliklerinde hisseden duruşuyla Deadpool’a hayat verdiği film, kuşkusuz şimdiden en iyi süper kahraman filmlerinden biri olarak tarihe adını altın harflerle yazdırmıştır.

6 X-Men: Geçmis Günler Gelecek

X-Men: Geçmis Günler GelecekIMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2014

X-Men evreninin en dişe dokunur aksiyonunun vuku bulduğu X-Men: Days Of Future Past, izleyenlerini mutantların git gide güçlendiği 1973 yılına doğru bir yolculuğa çıkarmaktadır. Bu yolculukta kimler kimler yok ki? Asiliği ile tanıdığımız ve Hugh Jackman’ın destansı oyunculuğuyla arz-ı endam eden Wolverine, genç Magneto ve Charles Xavier…

Bir yandan X-Men evreninin çok sevdiğimiz karakterlerinin gençlik günlerine tanıklık ettiğimiz, bir yandan da Wolverine’in alıştığımız vahşiliğinden pasajlar sunmasıyla değerli bir hal kazanıyor. Esasen soylarının tükenmemesi için zamanda yolculuk yapmak zorunda kalan mutantlar içerisinden, en başta Charles Xaiver geçmişe gitmek istese de onun bu tehlikeli yolculuğu kaldıramayacak olması, okları tüm yaralarının anında iyileşmesiyle meşhur olan Wolverine çevirir. Böylelikle o, bu zor görev için geçmişe gidecek ve tarihin akışını değiştirmek adına genç Magneto ve Charles Xaiver ile işbirliği içine girecektir.

Tüm X-Men filmlerini ele aldığımız vakit, aksiyonun en revaçta olduğu ve farklı tonlarla hikayenin de süslenmesiyle muadillerinden ayrılan X-Men: Days Of Future Past, bir yandan izleyenlerine nostalji yaşatırken bir yandan özgün yapısıyla tadına doyulmaz bir filmi hayranlarına armağan etmeyi ihmal etmiyor.

5 Logan

LoganIMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2017

Yakın zamanda vizyona giren ve dramatik yapısıyla birçoklarından pozitif yorumlar alan Logan, Hugh Jackman’in karaktere son kez hayat vermesinin yanı sıra, özgün hikâyesi ve finale doğru vuku bulan aksiyonuyla da izleyen herkesi tatmin etmeyi başarmıştır.

2029 yılına uzanıyoruz. Mutantların dünyadaki egemenliği sona ermiş, son temsilcilerinden Logan da akıl hocası Charles Xaiver ile rahat ve huzurlu bir hayat sürebilmek için para biriktirmektedir. Ancak onun tüm sakinlik evresinde hayatına dâhil olan Laura, Logan’ı ve Charles Xaiver’ı bir yeniden bir maceranın tam ortasına bırakacaktır. Bu dakikadan itibaren, heyecanın bir an olsun durmadığı ve duygusal atmosferinin yanı sıra dişe dokunur bir aksiyonu da izleyenlerine armağan eden Logan, basit bir veda filminden öte ilerleyen zamanlarda başyapıt olarak anılma potansiyeline sahip bir film olarak karşımıza gelmektedir.

Özellikle filmin yetişkinler için tasarlanmış olması ve bu nedenle kanın adeta oluk oluk aktığı vahşi bir yapım olarak nitelendirebileceğimiz Logan, şiddet sahnelerinin gerçekçiliği ve vuruculuğuyla kendine hayran bırakmayı da başarıyor.

Tüm bunların yanında Logan ve Charles Xaiver’in yaşlılık dönemlerinin iç burktuğu film, tam 17 huzurlarımıza Wolverine olarak gelen Hugh Jackman’ın duygusal vedasını da içinde barındırırken, bir yandan da ilerleyen dönemlerde vuku bulması muhtemel X-Men projeleri hakkında da türlü ipuçlarını içinde barındırmaktadır.

4 V For Vendetta

V For VendettaIMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2005

Tarihin en popüler filmlerinden biri olan ve içinde barındırdığı anarşist öğelerle adeta başlı başına aktivist bir film hüviyetine bürünen V For Vendetta, DC tarafından yayınlanan çizgi romanın aynı adla sinemaya uyarlamasıdır.

V, bu listedeki diğer muadilleri gibi insan üstü güçlere sahip değil, belki ancak taşıdığı misyon ve ortaya koyduğu söylemlerle, kahraman sıfatını en çok hak edenlerin başında gelmektedir. Sahi, V For Vendetta’yı izledikten sonra hangimizin içi kıpır kıpır olmadı ki? Onun, özgürlük ve eşitlik adına ortaya koyduklarına şahitlik etmek, kuşkusuz beyazperdede karşımıza çıkan en muazzam anlardan birini temsil etmektedir. Çünkü V, en başta birçoklarının yapmak isteyip de yapamadığını cesur bir şekilde gerçekleştiren sıra dışı bir karakterdir.

Tabii ki, filmi bu denli efsanevi yapan durumun yalnızca siyasi mesajları olmadığını söylemekte de yarar var. Öncelikle V For Vendetta, en az çizgi romanı kadar sert ve vurucu bir film. Buna ek olarak filmin yarattığı mizansenin olanca gerçekliği ile izleyenlere aktarılması ve bunu yaparken de eşsiz müziklerle anlatısını desteklemesi, filmi adeta bir başyapıt konumuna getiriyor.

James McTeigue’in yönetmen koltuğunda oturduğu ve Natalie Portman, Hugo Weaving ve Stephen Rea gibi isimlerin başrolü paylaştığı V For Vendetta, artık herkes tarafından tanınan maskesiyle günümüzün en popüler figürlerinden biri halini almıştır. Son sözü baskılara boyun eğmeyen, yasaklara karşı direnen ve de en önemlisi özgürlük çağrısını tüm ülkeye yayan V’ye bırakalım: Hatırla, 5 Kasımı hatırla!

3 Spider-Man Örümcek Evinde

Spider-Man Örümcek EvindeIMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 2018

Tartışmasız son zamanların en iyi süperkahraman filmi olan Spider-Man Örümcek Evinde, keyifle izleyeceğiniz ve iyi kurgulanmış, müthiş bir animasyon.

Paralel evrenden dolayı birçok Örümcek Adam’ı görüyoruz ve verdikleri mücadeleleri izliyoruz.

Bob Persichetti ve Peter Ramsey’in yönetmenliği paylaştığını filmin yapımcılığını Sony üstleniyor.

Joker

JokerIMDb Puanı: 8,6
Yapım Yılı: 2019

İzlediğiniz bu tarz filmlerin hepsini unutun ve bu filme odaklanın. Türünün benzersiz ve muhteşem bir eseri. Filmde diğer filmler gibi bol aksiyon sahneleri ve günümüzde meşhur olan garip espiriler yok. Bunların aksine dramı içinde bulanacağınız bir film.

Bir insanın, toplumun oluşturduğu baskı yüzünden, nasıl bir psikopata dönüşebileceğini bu filmde yakından görüyoruz. Filmi diğer yapımlar gibi izleyip çöpe atmayın. İzledikten hemen sonra yanınızdakilerle senaryoyu konuşun. Aslında verilmek istenen ve müthiş yazılmış bir çok alt metin var haberiniz olsun.

Todd Phillips’in yazıp yönettiği Joker’de, başrolü Joaquin Phoneix oynuyor.

1 Kara Şövalye (The Dark Knight)

Kara Şövalye (The Dark Knight)IMDb Puanı: 9,0
Yapım Yılı: 2008

Batman, tarih boyunca beyazperdede kendine en çok yer bulan süper kahramanlardan biri. Onun maceralarını yıllar boyunca yakından takip ettik, çekilen her filmini ilgi ile izledik. Ancak 2000’lere geldiğimizde DC’nin yeni Batman serisi için yönetmen Christopher Nolan ile anlaşması bu popüler filmin de çıtasının şaha kalkacağının habercisiydi.

Özellikle Batman’ın en azılı rakibi olan Joker ile olan mücadelesinin anlatıldığı, serinin ikinci filmi The Dark Knigt için listedeki filmlerinin nirvanası diyebiliriz. Çünkü en başta Heath Ledger’ın Joker’i adeta yaşayan performansı, filmi bu denli değerli kılan yegâne unsur. Buna ek olarak Christopher Nolan’ın, filmin dramatik yapısını oldukça realist bir şekilde kurması ve Gotham’ın karanlık atmosferini adeta bir başrol gibi kullanmayı seçmesi, The Dark Knight’ı bir süper kahraman filminden öte, başlı başına bir suç filmi olarak görmemize olanak sağlıyor.

Aksiyonu ve sürükleyiciliğiyle başından sonuna kadar zevkle izleten ve sinema tarihine adını altın harflerle yazdırmış bir film olan The Dark Knight, Heath Ledger’in dillere destan performansından sunduğu pasajlar ve Christopher Nolan’ın kendine has anlatımıyla hafızalara kazınan bir film olarak öne çıkmaktadır.

Evet geldik listemizin sonuna. Her biri resmen bir sanat eseri olan listemizde senin favorin hangisi? Yada hangi yapımı listemizde görmek istersin?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın