Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aklımıza Yer Etmiş 70 Unutulmaz Efsane Film Listesi

Adını duyduğumuzda bile aklımızda sahneleri canlanan sinemanın en unutulmaz filmleri, dev listemizle huzurlarınıza geliyor.
Aklımıza Yer Etmiş 70 Unutulmaz Efsane Film Listesi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Listemizdeki yapımlar sinema dünyasının yanı sıra aklımıza da yer etmeyi başarıyorlar. Adını duyduğunuz anda “efsane filmlerdendir” cümlesini kurduran bu yapımlar, onlarca yıl geçmesine rağmen bizleri kendilerine hayran bırakmaya devam ediyorlar. Biz de mutlaka izlenmesi gereken filmlerden oluşan bir liste hazırlamaya karar verdik. Öncelikle listemizin IMDb puanlarına göre sıralandığını ve sadece yabancı filmlerden oluştuğunu belirtelim.

Her yıl yepyeni ve oldukça başarılı yapımların vizyona girdiğini de unutmamakta fayda var. Sizler için hazırlamış olduğumuz, 70 filmden oluşan aklımıza yer etmiş unutulmaz filmler listesinde eksik olan ve yer alması gerektiğini düşündüğünüz yapımlar olabilir. Sizler de aklınıza gelen filmleri yorumlarınızla birlikte bizimle paylaşabilirsiniz.

İşte huzurlarınızda aklımıza yer etmiş 70 unutulmaz efsane film;

70 Kelebek (Papillon)

Kelebek (Papillon)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2017

Steve McQeen ve Dustin Hoffman’ın rol aldığı 1973 yapımı Kelebek (Papillon) filmi, Henri Charriere’in gerçek hayat hikayesinin sinemaya uyarlanmış halidir. Suçsuz bir mahkum olan Papillon’un, mahkum gemisinde tanıdığı Dega ile kaçılması imkansız bir hapishaneden, firar etme çabalarını konu almaktadır.

69 Dr. No

Dr. NoIMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 1962

1962 yapımı, siyah-beyaz film ve nostalji sevenlerin hayran olacağı görüntülerin yer aldığı Dr. No, izleyicilere 1 saat 51 dakikalık şölen sunuyor. Terence Young’un objektifinden izlediğimiz yapımda, Sean Connery, Joseph Wisemon ve Ursula Andress başrolü paylaşıyorlar. Hikayede ise bir ajanın görev sırasında öldürülmesi ve James Bond’un bu durumu çözme hikayesini ele alıyor.

68 Predestination

PredestinationIMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2014

Kelebek Etkisi’nı izleyip beğenenler, aynı yorumları Presestination içinde yapacaktır diye düşünüyorum. Geçmişe giderek suçları önlemek için çalışan bir ajanı elen alan hikayesinde, ilginç olaylarda beraberinde geliyor. Son aldığı görevinde, patlamayı önlemek için New York’a giden ajanı izliyoruz. Ethan Hawke,Sarah Snook ve Noah Taylor’un oyuncu kadrosunda yer aldığı filmi, Micheal Spierig ve Peter Spierig ikilisi yönetiyor.

67 Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi

Benjamin Button’ın Tuhaf HikayesiIMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2008

Son 10 yılın en farklı filmlerinden olan Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi, Oscar ödüllü bir David Fincher filmi olarak karşımıza geliyor. IMDb puanı, bu dönemde vizyona giren yapımlara oranla biraz daha düşük olmasına rağmen hikayesi ve Brad Pitt, Cate Blanchett, Tilda Siwnton gibi isimlerden oluşan kadrosuyla en iyi filmler arasında yer alabilecek etkileyici bir yapım olarak huzurlarınıza geliyor.

66 Titanik (Titanic)

Titanik (Titanic)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 1997

Gerçek bir felaketten ilham alınarak beyazperdeye uyarlanan Titanik (Titanic) adındaki bu muazzam film, gösterime gireli 20 yıl olmasına rağmen, en iyi filmler arasında yer alıyor. Avatar filmine de imza atan başarılı yönetmen James Cameron’ın bu Oscar ödüllü filmi; DiCaprio ve Winslet’in muhteşem uyumuyla da hayranlık uyandırıyor.

65 Pi’nin Yaşamı (Life of Pi)

Pi’nin Yaşamı (Life of Pi)IMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 2012

Oscar ödüllü bir yapım olarak karşımıza gelen Pi’nin Yaşamı (Life of Pi), gerek hikayesi gerek görsel efektleriyle hepimizi kendisine hayran bırakmayı başarmıştı. Tayvanlı yönetmen Ang Lee’nin en başarılı yapımlarından biri olan Pi’nin Yaşamı, son 10 yılın en iyi filmleri arasına adını yazdırıyor.

64 Enigma (Imitation Game)

Enigma (Imitation Game)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2014

II. Dünya Savaşı’nın yön değiştirmesine ön ayak olan matematik dehası Alan Turing’in gerçek hayatından esinlenilerek oluşturulan Enigma (Imitation Game) Oscar ödüllü yapım da listemiz arasına adını yazdırıyor. Benedict Cumberbacht’ın devleştiği bu filmi kesinlikle izlemelisiniz.

63 Külkedisi Adam (Cinderella Man)

Külkedisi Adam (Cinderella Man)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2005

Ödüllü oyuncu Russell Crowe, 1990’lı yılların sonuna ve 2000’li yılların başına damgasını vurmuş gibi görünüyor. Dünyaca ünlü boksör James J. Braddock’un gerçek hayatının ve Büyük Depresyon döneminde yaşamış olduğu zorlukların anlatıldığı Külkedisi Adam (Cinderella Man) de en iyi filmler arasında yer alıyor.

62 Terminator

TerminatorIMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 1984

James Cameron’ın yönettiği ve Arnold Schwarzenegger’in başrolde oynadığı bilim kurgu, aksiyon filmi Terminatör de enlerden bi tanesi olarak karşımıza çıkıyor. 1984 yapımı etkileyici bir başyapıt olan bu filmin tuttuktan sonra, devam filmleri de çekildi ve serinin ikinci filmindeki “hasta la vista baby” repliği adeta beynimize yer etti.

61 Potemkin Zırhlısı

Potemkin ZırhlısıIMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 1925

Sovyetler Birliği yapımı ilk sessiz filmlerden biri olan Potemkin Zırhlısı, 1925 yılında gösterime girmiştir. Sergei Mikhailovich Eizenshtein (Sergey Mihayloviç Ayzenştayn) tarafından yazılıp yönetilen ve oynanan yapımlardan bir tanesidir.

60 Yağmur Adam (Rain Man)

Yağmur Adam (Rain Man)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 1988

Dustin Hoffman’ın inanılmaz oyunculuğu Tom Cruise’un da başarılı performansıyla birleşince, mükemmel bir görsel ölen ortaya çıkıyor. Oscar ödüllü bir Barry Levinson filmi olan Yağmur Adam (Rain Man), 8,0’lık IMDb puanıyla da listemizi süsleyen başyapıtlardan biri olarak karşınıza geliyor.

59 Diriliş (Revenant)

Diriliş (Revenant)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2015

Avcılık yapan bir ekip, ava çıktıkları sırada karşılarına gelen boz ayı, ekip üyesi Hugh’u yaralar. Ekiptekiler ise yavaşlayacaklarını düşündükleri için arkadaşlarını orada bırakmak isterler. Oldukça yaralı düşmesine rağmen hem ormanı tanıması hem de yetenekleri ile hayatta kalmayı başarır. 2016 yılında vizyona giren ve Oscar Ödülü sahibi olan Diriliş (Revenant)’i Alejandro Gonzalez Inarritu yönetiyor. Oyuncu kadrosunda ise Leonardo DiCaprio, Tom Hardy ve Domhnall Gleesson oyuncu kadrosunda yer alıyorlar.

58 Marslı (Martian)

Marslı (Martian)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2015

Mars’a gitmek üzere yola çıkan bir ekip, çıkan büyük bir fırtına sonucu sorunlar yaşarlar. Bu sırada ekibin üyesi öldü sanılır ve terk edilir. Geçen biraz zaman sonrası kendine gelen terk edilen kahramanımız Watney, kısıtlı imkanlar sahiptir. Bu imkanlar ile hayatta kalmak ve ekibine sinyal gönderip Dünya’ya dönmek zorundadır.

57 Ben-Hur

Ben-HurIMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 1959

1959 ABD yapımı Ben-Hur, vizyona girdiği tarihten sonra yıllar geçmesine rağmen adından hala bahsettiriyor. Geçmişe dokunmak istiyorsanız, üç buçuk saatlik bu yapımı izlemenizi tavsiye ediyoruz. İki çocukluk arkadaşının arasında ki rekabete tanıklık ettiğimiz filmi, William Wyler yönetiyor.

56 Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society)

Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 1989

“Oh captain, my captain” ya da Can Yücel’in deyimiyle “oy reis, koca reis” repliği halen daha tüylerimizi diken diken eder. 2014 yılında hayata veda eden Robin Williams’ın yanı sıra Ethan Hawke ve Robert Sean Leonard gibi başarılı isimleri de bünyesinde barındıran Oscar ödüllü Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society) de en iyi filmler arasında yer alıyor.
 

55 Zindan Adası (Shutter Island)

Zindan Adası (Shutter Island)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2010

Sürpriz finaliyle izleyicileri şaşkına çeviren 2010 yapımı Zindan Adası (Shutter Island); Leonardo DiCapro, Mark Rufallo, Ben Kingsley ve Michelle Williams gibi başarılı oyuncu kadrosuyla da dikkatleri üzerine çekmişti. Defalarca izlesek bile bıkmayacağımız yapımlardan biri olan Zindan Adası da en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor.

54 Büyük Budapeşte Oteli (The Grand Budapest Hotel)

Büyük Budapeşte Oteli (The Grand Budapest Hotel)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2014

Bazılarımız Büyük Budapeşte Oteli (The Grand Budapest Hotel) adındaki bu Oscar ödüllü filmin varlığından haberdar olmayabilir. 2013 yılının Almanya ve İngiltere ortak yapımı olarak karşımıza gelen Büyük Budapeşte Oteli; Ralph Finnes, Bill Murray, Tilda Swinton ve Edward Norton gibi ünlü isimleri de bünyesinde barındırıyor. Farklı tarzda suç, komedi ve dram türlerinin karışımından oluşan bir film izlemek isteyenler için ideal bir film önerisi olabilir.

53 Özgürlük Yolu (Into the Wild)

Özgürlük Yolu (Into the Wild)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2007

2007 yılının en iyi filmi olarak gösterilen Özgürlük Yolu (Into the Wild) da gerçek bir hikaye olarak listemizi süslüyor. İçimizdeki doğaya kavuşma aşkını daha da fazla tetikleyen Into the Wild, ünlü oyuncu Sean Penn yönetmenliğinde karşımıza geliyor.

52 Kill Bill

Kill BillIMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2003

Suç, gerilim ve aksiyon türlerinin harmanından oluşan Kill Bill; müzikleri, senaryosu ve aksiyon sahneleriyle son 20 yılın en konuşulanlarından biri olarak karşımıza geliyor. Bol kanlı filmlerin usta yönetmeni Quentin Taratino yönetimiyle hayat bulan Kill Bill; Uma Thurman, David Carradine ve Lucy Liu gibi bilindik isimleri de bünyesinde barındırıyor.

51 Rüzgar Gibi Geçti (Gone with the Wind)

Rüzgar Gibi Geçti (Gone with the Wind)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 1939

Şimdi ise romantik filmlerin şahı, 1939 yapımı bir klasik ile listemize devam ediyoruz. Margaret Mitchell’ın ödüllü romanından sinemaya uyarlanan Rüzgar Gibi Geçti (Gone with the Wind), Vivien Leigh ve Clark Gable gibi iki usta oyuncunun rol aldığı filmler arasında yer alıyor. Ayrıca bu etkileyici film 10 dalda da Oscar Ödülü’nün sahibi olmuştur.

50 Jurassic Park

Jurassic ParkIMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 1993

“Dinozorlar günümüzde yaşasalardı, ne olurdu?” sorusunun cevabını etkileyici görsel efektleri ve eğlenceli anlatımıyla karşımıza getiren Jurassic Park, ilk olarak 1993 yılında karşımıza gelmişti. Vizyona girmiş olduğu tarihten bu yana en çok konuşulanlar arasında yer alan bu Spielberg filmi, halen daha zevkle izlediğimiz yapımlardan biri olmayı başarıyor.

49 V For Vendetta

V For VendettaIMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2005

“Remember, remember, the fifth of November…” repliğini, belki bu efsanevi filmi hatırlamanıza yardımcı olabilir. Hugo Weaving’in, Natalie Portman’ın, Stephen Fry’ın, John Hurt’ın ve Stephen Rea’in olağanüstü performanslarıyla şekillenen V for Vendetta filmi, sonuna kadar listemiz arasında yer almayı hak ediyor.

48 Çöküş (Downfall)

Çöküş (Downfall)IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2004

Yakın tarihe meraklı olanların mutlaka izlemeleri gerekenlerden biri olan Çöküş (Downfall), son 100 yıla damgasını vuran isimlerden biri olan Hitler’in son günlerini ve II. Dünya Savaşı sırasında Berlin’in düşüşünü konu alıyor. Usta oyuncu Bruno Granz’ın ayakta alkışlanacak Hitler performansı belki de bu yapımın listemiz arasında yer almasını sağlayan en büyük etken olabilir.

47 Para Avcısı (The Wolf of Wall Street)

Para Avcısı (The Wolf of Wall Street)IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2013

Son 10 yıla damgasını vuran, bir diğer gerçek hikaye uyarlamasıyla daha yolumuza devam ediyoruz. Birçok prestijli ödülün kazananı olan Para Avcısı (The Wolf of Wall Street), dünyanın en büyük dolandırıcıları arasında yer alan Jordan Belfort’un fakirlikten zenginliğe ulaşma hikayesini konu alıyor. DiCaprio’nun yanı sıra Margot Robbie, Jonah Hill ve Matthew McConaughey gibi başarılı oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.

46 Bülbülü Öldürmek (To Kill a Mockingbird)

Bülbülü Öldürmek (To Kill a Mockingbird)IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 1962

İnsanların ekonomik problemler yaşadığı 1930ları anlatan Bülbülü Öldürmek (To Kill a Mockingbird), Amerika’da geçmektedir. Dönemin verdiği zorluklarla beraber, bir çok suçlar işlenmiştir. O dönemde genç bir kadına tecavüz suçundan tutuklanan fakat suçu kesin olmayan bir siyahi adamın avukatını konu alıyor. Yönetmenliği ise Robert Mulligon yapıyor.

45 Otomatik Portakal (A Clockwork Orange)

Otomatik Portakal (A Clockwork Orange)IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 1971

Son derece psikopat olan bir grup gencin hikayesini konu alan Otomatik Portakal (A Clockwork Orange), 1971 yapımı olmasına rağmen hala izlenmeye devam ediyor. Bununla beraber izleyici sayısı da sürekli artıyor. Konusunda ise bu gençlerden birinin hapishaneye düşmesi bakar buradan çok kolay çıkış kapısı sunulması ile başlıyor. Üzerinde bir deney denenicek ve bu sayede cezaevinden erken tahliye olacaktır…

44 Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)

Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 2004

Özgün senaryosuyla Oscar Ödülü’nün sahibi olan Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind); Jim Carrey, Kate Winslet, Kristen Dunst, Mark Rufallo ve Elijah Wood gibi isimlerden oluşan güçlü kadrosuyla da listemiz arasına adını yazdırıyor. Aşk, dram ve birazcık da bilim kurgu arayanlar Sil Baştan filmini izlemeyi tercih edebilirler.

43 Bir Rüya İçin Ağıt (Requiem for A Dream)

Bir Rüya İçin Ağıt (Requiem for A Dream)IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 2000

Etkileyici bir romanın beyaz perdeye uyarlanmış hali olan ve gelmiş geçmiş en iyi uyuşturucu filmleri arasında yer alan Bir Rüya İçin Ağıt (Requiem for A Dream); Jared Leto, Jennifer Connelly, Ellen Burstyn ve Marlon Wyans’tan oluşan başarılı kadrosuyla da listemizi süsleyen büyüleyici bir başyapıt olarak huzurlarınıza geliyor.

42 Cesur Yürek (Braveheart)

Cesur Yürek (Braveheart)IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 1995

“Freeedoooom!” desek, şüphesiz hangi filmden bahsettiğimizi tahmin edebilirsiniz. Mel Gibson’ın hem yönetmen koltuğunda oturduğu hem de William Wallace karakterine hayat verdiği aksiyon ve yarı kurgusal tarih filmi Cesur Yürek (Braveheart), elbette ki en muazzam hikayeye sahip olanlar arasına adını yazdırıyor.

41 Cennetin Çocukları (Bacheha-ye Aseman)

Cennetin Çocukları (Bacheha-ye Aseman)IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 1997

Kore’den ayrılıp rotamızı İran’a çeviriyoruz. Sinema tarihinin en iyi filmleri arasında yer alan Mecid Mecidi yapımı Cennetin Çocukları (Bacheha-ye Aseman), aynı zamanda Children of Heaven adıyla da biliniyor. 1999 yılında gösterime giren bu etkileyici dram filmi, ünlü yönetmenin bugüne kadar ki en iyi filmleri arasında da yer alıyor.

40 Amelie

AmelieIMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 2001

Belki de Amelie adındaki bu muhteşem filmlerin afişlerine sizler de birçok mekanda rastlamış olabilirsiniz. 2001 yılında vizyona giren ve kısa sürede adından sıkça bahsettiren bu romantik komedi filmi, Jean-Pierre Jeunet yönetiminde eğlenceli bir başyapıt olarak listemizde yer alıyor.

39 Yaralı Yüz (Scarface)

Yaralı Yüz (Scarface)IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 1983

“I’m Tony Montana” repliğinin geçtiği sahne, sinema dünyasında gelmiş geçmiş en simgesel anlardan biri olmuştur. Al Pacino’nun kalitesini konuşturduğu Yaralı Yüz (Scarface), halen daha hayranlıkla izlediğimiz filmlerden bir tanesidir.

38 Taxi Driver

Taxi DriverIMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 1976

Martin Scorsese’nin başarılı yapımlarından bir diğeri olan Taxi Driver; Robert De Niro, Cybill Sheperd,  Harvey Keitel ve Jodie Foster’dan oluşan oyuncu kadrosuyla da en iyi filmler arasına adını yazdırıyor. Aynı zamanda De Niro’nun ayna karşısında yapmış olduğu “you talking to me” repliği de dillere pelesenk olmuştur.

37 Full Metal Jacket

Full Metal JacketIMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 1987

Böyle bir liste olur da Stanly Kubrick’in Full Metal Jacket adındaki başyapıtı olmaz mı? 1987 yılında vizyona girmesine rağmen, 1995 yılında Türkiye’de gösterime giren Full Metal Jacket de en iyiler arasında yer alan etkileyici eserlerden bir tanesidir.

36 Cinnet (The Shining)

Cinnet (The Shining)IMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 1980

Stanley Kubrick başyapıtlarıyla listemizi süslemeye devam ediyoruz. Stephen King eserinden uyarlanan 1980 yapımı gerilim filmi Cinnet (The Shining), Jack Nicholson’ın devleştiği yapımlardan bir tanesidir. Bu arada filmin simgesel sahnesi olan banyoya baltayla giriş sahnesi de tamı tamına 127 kez tekrar edildiğini söylemeden geçmeyelim.

35 Kıyamet (Apocalypse Now)

Kıyamet (Apocalypse Now)IMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 1979

Vietnam Savaşı’nı etkileyici bir dille gözler önüne seren Francis Ford Coppola filmi; Marlon Brando, Martin Sheen, Dennis Hopper, Robert Duvall, Harrison Ford ve Laurence Fishburne gibi usta aktörlerden oluşan kadrosuyla da en iyiler arasına adını yazdırmayı başarıyor.

34 İhtiyar Delikanlı (Oldboy)

İhtiyar Delikanlı (Oldboy)IMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 2003

Gizem, suç ve gerilim türlerinden oluşan beyin yakan senaryosuyla en iyi Kore filmlerinden biri olarak karşımıza geliyor. Park Chan-Wook’un yönetmenliğini üstlendiği İhtiyar Delikanlı (Oldboy), Min-sik Choi’nin de inanılmaz performansıyla listemize girmeyi başarıyor.

33 Akıl Defteri (Memento)

Akıl Defteri (Memento)IMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 2000

Senaryosuyla beyin yakan bir diğer Christopher Nolan başyapıtıyla daha huzurlarınızdayız. Akıl Defteri (Memento) adıyla 2000 yılında vizyona giren bu olağanüstü yapım, Guy Pearce’in etkileyici oyunculuğu ve olağanüstü senaryosuyla efsaneler arasında yer almayı başarıyor.  

32 3 Aptal (3 Idiot)

3 Aptal (3 Idiot)IMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 2009

Aamir Khan, Sharman Joshi, Kareena Kapoor, Boman Irani ve R. Madhavan’ın başrollerini paylaşmış oldukları 3 Idiots, en iyilerin yer aldıkları her listeye dahil olması gereken yapımlardan bir tanesidir. Müzikleriyle de hayranlık uyandıran 3 Idiots, son 20 yılın unutulmaz  filmleri arasına da adını yazdırıyor.

31 Yaratık (Alien)

Yaratık (Alien)IMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 1979

1979 yapımı etkileyici bir fantastik gerilim filmi olan Yaratık (Alien), ünlü yönetmen Ridley Scott’ın da ilk filmlerinden biri olarak karşımıza geliyor. Sigourney Weaver’ın da yıldızının parlamasına ön ayak olan Alien, listemiz filmleri arasında yer almayı başarıyor.

30 Piyanist (The Pianist)

Piyanist (The Pianist)IMDb Puanı: 8,5
Yapım Yılı: 2002

Bizleri gözyaşlarına boğan bir başka başyapıtla daha listemize devam ediyoruz. Piyanist (The Pianist) adıyla 2002 yılında vizyona giren bu başyapıt, yakın tarihin çarpıcı gerçeklerini gözler önüne seriyor. Fransa, Almanya ve Polonya ortak yapımı bir film olarak karşımıza gelen Roman Polanski filmi Piyanist, Adrien Brody’nin de büyüleyici performansıyla da hayranlık uyandırıyor.

29 Gladyatör (Gladiator)

Gladyatör (Gladiator)IMDb Puanı: 8,5
Yapım Yılı: 2000

Oscar ödüllü bir Ridley Scott filmi olan 2000 yapımı Gladyatör (Gladiator), Russell Crowe’un efsaneleştiği başyapıtlardan bir tanesidir. Ayrıca Joaquin Phoenix ve Connie Nielsen’in de etkileyici performanslarıyla da büyüleyici bir yapım haline gelen Gladyatör de en unutulmaz filmler arasında yer alıyor.

28 Sevginin Gücü (Leon: A Professional)

Sevginin Gücü (Leon: A Professional)IMDb Puanı: 8,5
Yapım Yılı: 1994

Natalie Portman ve Jean Reno ikilisinin efsaneleştiği 1994 Fransa yapımı Sevginin Gücü (Leon: A Professional), en unutulmaz filmlerden biri olarak karşımıza geliyor. Ayrıca “Shape of My Heart” adındaki müziğiyle de fazlasıyla beğeni toplayan Sevginin Gücü, etkileyici bir Luc Besson filmidir.

27 Geçmişin Gölgesinde (American History X)

Geçmişin Gölgesinde (American History X)IMDb Puanı: 8,5
Yapım Yılı: 1998

Russel Crowe’dan sonra ünlü oyuncu Edward Norton’un damgasını vurduğu etkileyici filmlerle listemizi şekillendiriyoruz. Tony Kaye yönetmenliğinde, bağımsız film kategorisiyle huzurlarınıza gelen Geçmişin Gölgesinde (American History X), 1998 yılının en iyi filmlerinden bir tanesiydi. Babası Afro-Amerikan bir uyuşturucu satıcısı tarafından öldürüldükten sonra, neonazi olma yolunda ilerleyen Derek Vinyard’ın hikayesi konu alınıyor.

26 Geleceğe Dönüş (Back to the Future)

Geleceğe Dönüş (Back to the Future)IMDb Puanı: 8,5
Yapım Yılı: 1985

Belki de günümüzün teknolojisinde yer alan birçok ürünün var olmasına ön ayak olan Geleceğe Dönüş (Back to the Future); Michael j. Fox ve Christopher Lloyd ikilisinin muhteşem uyumuyla efsane filmler arasına adını yazdırıyor. Bu arada filmde yer alan DeLorean DMC-12 modelinin de 30 yıl aradan sonra yeniden hayat bulacağında da bahsetmeden geçmeyelim.

25 Asi Zamanlar (Modern Times)

Asi Zamanlar (Modern Times)IMDb Puanı: 8,5
Yapım Yılı: 1936

1936 yapımı Asi Zamanlar (Modern Times) ile zirveye yaklaşıyoruz. Sinema dünyasının dahi isimlerinden Charlie Chaplin’in hem başrolünde oynadığı hem senaryosunu yazdığı hem de yönetmenliğini yaptığı Asi Zamanlar, ayrıca Chaplin’in de son sessiz filmidir.

24 Sapık (Psycho)

Sapık (Psycho)IMDb Puanı: 8,5
Yapım Yılı: 1960

Gerilim ve korku türünün en başarılı örneklerinden biri olan Sapık (Psycho) adındaki 1960 yapımı bu etkileyici filmin yönetmenliğini Alfred Hitchcock üstlenmiştir. Anthony Perkins ve Janet Leigh gibi başarılı isimlerin başrollerini paylaşmış oldukları bu yapım, aynı zamanda da ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmektedir.

23 Kazablanka (Casablanca)

Kazablanka (Casablanca)IMDb Puanı: 8,6
Yapım Yılı: 1942

Romantik filmlerin en bilindik klasiklerinden biri olan Kazablanka (Casablanca), 1942 yılında vizyona girmesine rağmen, halen daha bilinen ve sevilerek izlenen efsane filmler arasında yer almaktadır. Michael Curtiz’in yönetmiş olduğu bu klasik film, ayrıca ABD Film Enstitüsü tarafından da tüm zamanların en iyi aşk filmi olarak gösterilmiştir.

22 Hayat Güzeldir (Life Is Beautiful)

Hayat Güzeldir (Life Is Beautiful)IMDb Puanı: 8,6
Yapım Yılı: 1997

Güldürürken, ağlatan efsanevi bir İtalyan filmi olan Oscar ödüllü Hayat Güzeldir (Life Is Beautiful), gelmiş geçmiş en kaliteli filmler arasında yer alıyor. Roberto Benigni’nin hem oyuncu hem de yönetmen olarak karşımıza çıktığı bu olağanüstü film, çocuk oyuncu Giorgio Cantarini’nin de başarılı performansıyla takdir topladığı büyüleyici bir yapım olarak huzurlarınıza geliyor.

21 Er Ryan’ı Kurtarmak (Saving Private Ryan)

Er Ryan’ı Kurtarmak (Saving Private Ryan)IMDb Puanı: 8,6
Yapım Yılı: 1998

Tom Hanks, Vin Diesel, Matt Damon ve Giovanni Ribisi gibi son yıllara damga vuran isimlerin yer aldıkları en etkileyici yapımlardan olan Er Ryan’ı Kurtarmak (Saving Private Ryan), aksiyon ve savaş türüne ilgi duyanların mutlaka izlemesi gereken bir film olarak karşımıza geliyor. Oscar ödüllü bir yapım olan Er Ryan’ı Kurtarmak, ünlü yönetmen Steven Spielberg’in de listemiz arasında yer alıyor.

20 Yeşil Yol (Green Mile)

Yeşil Yol (Green Mile)IMDb Puanı: 8,6
Yapım Yılı: 1999

“Yoruldum patron.” Bu efsanevi replik, halen daha birçoğumuzun tüylerini diken diken etmeyi başarıyor. Stephen King’in romanının sinemaya uyarlanmış hali olan Oscar ödüllü Yeşil Yol (Green Mile), aslında bir suç filmi olarak karşımıza gelse de bazı sahneleriyle gözyaşlarımızın sel olup akmasına neden olmuştu. Michael Clarke Duncan’ın gönlümüze taht kurduğu John Coffey ve Tom Hanks ikilisi sayesinde bu güzel yapım da gelmiş geçmiş en iyi filmler arasına girmeyi başarıyor.

19 Şahane Hayat (It’s a Wonderful Life)

Şahane Hayat (It's a Wonderful Life)IMDb Puanı: 8,6
Yapım Yılı: 1946

Dünyanın en güzel filmleri diye bir liste yapılsa, o listede tek bir film yer alır. O film de kesinlikle Şahane Hayat (It’s a Wonderful Life). İş adamı bir adamın intihar etmeye kalkışması sırasında, ilginç bir kadın ile tanışan ve bütün hayatı değişen George Bailey’in hikayesini konu alıyor. Yönetmenliği Frank Capra’nın yaptığı hikayede, James Stewart, Lionel Barrymore ve Donna Reed oyunculuğu paylaşıyor.

18 Yıldızlararası (Interstellar)

Yıldızlararası (Interstellar)IMDb Puanı: 8,6
Yapım Yılı: 2014

Bilim kurgu ve gizem türünün en iyi örneklerinden biri olan Yıldızlararası (Interstellar) adındaki Oscar ödüllü Christopher Nolan filmi de son 10 yıla damgasını vuruyor. Birbirinden ünlü ve başarılı oyunculardan oluşan kadrosu, beyin yakan hikayesi ve görselleriyle hayranlık uyandıran Yıldızlararası, henüz 3 yıllık bir yapım olmasına rağmen en iyi unutulmaz filmler arasına adını yazdırıyor.

17 Kuzuların Sessizliği (The Slience of the Lambs)

Kuzuların Sessizliği (The Slience of the Lambs)IMDb Puanı: 8,6
Yapım Yılı: 1991

Oscar ödüllü bir Jonathan Demme filmi olan Kuzuların Sessizliği (The Slience of the Lambs), güzel oyuncu Jodie Foster’ın yıldızının daha da parladığı ve usta oyuncu Anthony Hopkins’in bir kez daha efsaneleştiği büyüleyici yapımlardan bir tanesidir.

16 Yıldız Savaşları (Star Wars) Serisi

Yıldız Savaşları (Star Wars) SerisiIMDb Puanı: 8,6
Yapım Yılı: 1977

İlk olarak 1977 yılında vizyona giren Yıldız Savaşları (Star Wars) serisi, 68 yapımı 2001: Bir Uzay Destanı (2001: A Space Odyssey) filmiyle birlikte uzay temalı unutulmaz film serilerinden bir tanesidir. George Lucas tarafından yazılıp, yönetilen bu efsane filmin, 8. devam filmi ise bu yıl vizyona girecek.

15 Yedi (Se7en)

Yedi (Se7en)IMDb Puanı: 8,6
Yapım Yılı: 1995

Yedi (Se7en); Brad Pitt, Morgan Freeman, Kevin Spacey ve Gwyneth Paltrow’dan oluşan oyuncu kadrosunun yanı sıra kusurusz senaryosuyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı.7 ölümcül günahı işleyen insanları acımasızca öldüren bir katilin peşindeki iki dedektifin hikayesinin anlatıldığı bu başyapıt da unutulmaz filmler listesine adını yazdırıyor.

14 Sıkı Dostlar (Goodfellas)

Sıkı Dostlar (Goodfellas)IMDb Puanı: 8,7
Yapım Yılı: 1990

Robert De Niro, Ray Liotta ve Joe Pesci üçlüsünün efsaneleştiği 90 yapımı Sıkı Dostlar (Goodfellas) filmi, Henry Hill adındaki bir gangsterin hayatından ilham alınmıştır. Oscar ödüllü bir Martin Scorsese filmi olan Sıkı Dostlar, Empire Dergisi’nin yanı sıra Amerikan Film Enstitüsü’nün de en iyiler listesinde yer almıştır.

13 Matrix

MatrixIMDb Puanı: 8,7
Yapım Yılı: 1999

Mavi ve kırmızı renkli hap gördüğümüz anda aklımıza hemen Wachowski Kardeşler’in yönetmiş oldukları Matrix filmi gelir. Bu etkileyici fantastik bilim kurgu filmi, Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss ve Hugo Weaving’den oluşan güçlü oyuncu kadrosunun yanı sıra yaşadığımız dünyayı sorgulatan akılalmaz senaryosuyla da en iyiler arasına girmeyi başarıyor.

12 Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo’s Nest)

Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo’s Nest)IMDb Puanı: 8,7
Yapım Yılı: 1975

Olağanüstü bir dramatik film örneği olan 1975 yapımı Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo’s Nest), dönemin Oscar ve Altın Küre ödüllerini de toplamayı başarmıştır. ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilen bir diğer başyapıt olan Guguk Kuşu, aynı zamanda da Türkiye’de Kent Oyuncuları tarafından Kafesten Bir Kuş Uçtu adıyla tiyatroya uyarlanmıştır.

11 İyi, Kötü, Çirkin (Il Buono, Il Brutto, Il Cattivo)

İyi, Kötü, Çirkin (Il Buono, Il Brutto, Il Cattivo)IMDb Puanı: 8,8
Yapım Yılı: 1966

Western filmlerine bağımlı olanların mutlaka izlemeleri gereken bir film olan İyi, Kötü, Çirkin (Il Buono, Il Brutto, Il Cattivo), ilk olarak 1966 yılında gösterime girmiştir. Türkiye’de ise 1969’da vizyona giren bu unutulmaz filmin başrollerini de Clint Eastwood, Eli Wallach ve Lee Van Cleef gibi efsaneler paylaşmışlardır.

10 Dövüş Kulübü (Fight Club)

Dövüş Kulübü (Fight Club)IMDb Puanı: 8,8
Yapım Yılı: 1999

Edward Norton ve Brad Pitt ikilisinin harikalar yarattığı, Helena Bonham Carter’ın ise efsaneleştiği bir David Fincher filmi olan Dövüş Kulübü (Fight Club), şaşkınlık yaratan senaryosuyla da kült filmlerden biri haline geldi. 8 kuralını da ezbere bildiğimiz Dövüş Kulübü’nün gösterime girmesinin ardından 18 yıl geçmesine rağmen, halen daha bizleri kendisine hayran bırakmaya devam ediyor.

9 Yüzüklerin Efendisi Serisi (The Lord of the Rings)

Yüzüklerin Efendisi Serisi (The Lord of the Rings)IMDb Puanı: 8,8
Yapım Yılı: 2001

Ünlü yönetmen Peter Jackson’ın inanılmaz bir başarıya ulaştığı Yüzüklerin Efendisi Serisi (The Lord of the Rings), vizyona giren ilk filmiyle bizleri büyüledikten sonra devam filmleriyle de çıtayı en üst noktalara taşımayı başarmıştı. Birbirinden başarılı oyunculardan oluşan zengin ve güçlü kadrosuyla Orta Dünya’nın masalsı dünyasını gözler önüne seren, Yüzüklerin Efendisi de en unutulmaz filmler arasında yer alıyor.

8 Başlangıç (Inception)

Başlangıç (Inception)IMDb Puanı: 8,8
Yapım Yılı: 2010

Kısa sürede unutulmaz efsane filmler arasında yer almayı başarmış bir diğer Oscar ödüllü Christopher Nolan filmiyle listemize devam ediyoruz. Başlangıç (Inception) adıyla karşımıza gelen bu inanılmaz film de gizem ve bilim kurgu türünün en etkileyici örneklerinden biri olarak hayranlık uyandırıyor. Aynı zamanda zengin oyuncu kadrosuyla da merak uyandırmayı başaran Başlangıç, son 10 yılın en iyi filmleri arasına da adını yazdırıyor.

7 Forrest Gump

Forrest GumpIMDb Puanı: 8,8
Yapım Yılı: 1994

“Run Forest Run!” Romantik, komedi ve drama türlerinin başyapıt niteliğindeki örneklerinden biri olan ve en iyi Tom Hanks filmleri arasında yer alan Forrest Gump, sinemaseverlerin gönlünde de taht kurmayı başarmıştır. Ayrıca dönemin Oscar Ödülleri’ni de silip süpüren Forrest Gump,  en unutulmaz filmlerden de biridir.

6 Schindler’in Listesi (Schindler’s List)

Schindler’in Listesi (Schindler’s List)IMDb Puanı: 8,9
Yapım Yılı: 1993

Birçoğumuzun izlememesine rağmen adını bildiği filmlerden olan Schindler’in Listesi (Schindler’s List), Spielberg’in başyapıtlarından bir tanesidir. Liam Neeson’ın Oskar Schindler rolüyle gönlümüzü fethettiği bu Oscar ödüllü film, ayrıca bünyesinde barındırmış olduğu Ralph Fiennes ve Ben Kingsley gibi usta oyuncularla da unutulmaz filmler arasına girmeyi başarıyor.

5 Ucuz Roman (Pulp Fiction)

Ucuz Roman (Pulp Fiction)IMDb Puanı: 8,9
Yapım Yılı: 1994

Gerçek bir kült filmle son 30 yılın unutulmaz filmleri listemizin zirvesine yaklaşıyoruz. Quentin Tarantino’nun gelmiş geçmiş en iyi filmleri arasında yer alan ve 7 dalda Oscar’a aday gösterilmiş etkileyici bir başyapıt olan Ucuz Roman (Pulp Fiction); Uma Thurman, Bruce Willis, John Travolta, Samuel L. Jackson dörtlüsüyle de efsane filmler arasına adını yazdırıyor.

4 12 Öfkeli Adam (12 Angry Men)

12 Öfkeli Adam (12 Angry Men)IMDb Puanı: 8,9
Yapım Yılı: 1957

1957 yapımı etkileyici bir drama filmi olarak karşımıza gelen 12 Öfkeli Adam (12 Angry Men) filminde karakterlerin isimleri yoktur. Arşivde muhafaza edilen bir başka güzel film olan 12 Öfkeli Adam, Henry Fonda, Lee J. Cobb ve Martin Bulsam başarılı oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.

3 Kara Şövalye (Dark Knight)

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==IMDb Puanı: 9,0
Yapım Yılı: 2008

Son 10 yılın en başarılı yönetmenlerinden biri olan Christopher Nolan birbirinden etkileyici filmleri izleyicilerle buluşturmaya devam ediyor. Oscar ödüllü bir süper kahraman filmi olan Kara Şövalye (Dark Knight); Christian Bale ve Gary Oldman gibi başarılı isimlerin yanı sıra Heath Ledger’in büyüleyici Joker performansıyla da unutulmaz efsane filmler arasında yer almayı başarıyor.

2 Baba (The Godfather) Serisi

Baba (The Godfather) SerisiIMDb Puanı: 9,2
Yapım Yılı: 1972

Francis Ford Coppola’nın en başarılı filmlerinden olan Baba (The Godfather) Serisi, telefonlara ve hatta kornalara bile uyarlanan müziğiyle de efsaneleşmeyi başarmıştı. Marlon Brando, Al Pacino, Robert Duvall, James Caan ve Diane Keaton gibi usta isimlerin yer aldığı oyuncu kadrosuyla da unutulmaz filmler arasına adını yazdırmıştır.

1 Esaretin Bedeli (Shawshank Redemption)

Esaretin Bedeli (Shawshank Redemption)IMDb Puanı: 9,3
Yapım Yılı: 1994

Gişeden darbe yemiş başyapıt niteliğindeki filmler arasına ilk sıralarda bulunan Esaretin Bedeli (Shawshank Redemption) filminin “Brooks was here (Brooks buradaydı)” yazısı da birçoğumuzu hüzne boğmayı başarmıştır. Tim Robbins ve Morgan Freeman ikilisinin de harikalar yarattığı bu dram filmi son 30 yılın en iyi filmleri arasında yer alıyor.

Vizyona girdikleri andan beri konuşulmayı başaran yapımlar, hayranlık uyandırmaya ve çok daha geniş kitlelere ulaşmaya devam ediyorlar. Başta da söylediğimiz gibi, geçmişten bugüne, onlarca ve hatta belki de yüzlerce etkileyici film çekildi. Bu filmlerin hepsini listemize dahil edemeyeceğimiz için en unutulmaz filmlerden oluşan bir liste hazırladık. Peki, bu listeye siz hangi filmleri dahil etmek isterdiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.