Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Aklımıza Yer Etmiş 60 Unutulmaz Efsane Film Listesi

Güncellenmiş unutulmaz efsane filmler listesi ile karşınızdayız. Adını duyduğumuzda bile aklımızda sahneleri canlanan sinemanın en unutulmaz filmleri, yıllar geçmesine rağmen halen daha hayranlık uyandırmayı başarıyorlar. Bizler de mutlaka izlenmesi gereken unutulmaz efsane filmlerden oluşan 60 filmlik bir listeyi huzurlarınıza getiriyoruz.

En iyi unutulmaz filmler, sinema dünyasının yanı sıra aklımıza da yer etmeyi başarıyorlar. Adını duyduğunuz anda “efsane filmlerdendir” cümlesini kurduran bu yapımlar, onlarca yıl geçmesine rağmen bizleri kendilerine hayran bırakmaya devam ediyorlar. Biz de son 60 yılda ve hatta daha da öncesinde gösterime giren, mutlaka izlenmesi gereken unutulmaz filmler listesi hazırlamaya karar verdik. Öncelikle en iyi unutulmaz efsane filmler listesinin IMDb puanlarına göre sıralandığını ve sadece yabancı filmlerden oluştuğunu belirtelim.

Her yıl yepyeni ve oldukça başarılı yapımların vizyona girdiğini de unutmamakta fayda var. Bu nedenle de son 60 yılın unutulmaz efsane filmlerinin sayısının ne kadar astronomik olacağını sizler de tahmin edebilirsiniz. Sizler için hazırlamış olduğumuz, 60 filmden oluşan aklımıza yer etmiş unutulmaz filmler listesinde eksik olan ve yer alması gerektiğini düşündüğünüz yapımlar olabilir. Sizler de aklınıza gelen unutulmaz filmleri yorumlarınızla birlikte bizimle paylaşabilirsiniz.

Görselimizi Baba (The Godfather) filminden seçtik, Ucuz Roman (Pulp Fiction) filminin efsaneleşmiş müziğiyle de listemize başlayalım.

İşte huzurlarınızda aklımıza yer etmiş 60 unutulmaz efsane film;

Son 10 Yılın Unutulmaz Efsane Filmler Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Son 10 yılın unutulmaz efsane filmleri, sinema dünyasını güzelleştiren yeniliklerden nasibini almış yapımlar olarak karşımıza geliyorlar. Geçtiğimiz 10 yılın unutulmaz efsane filmlerinden oluşan 10 filmlik listemize, DiCaprio’nun Oscar aldığı Diriliş (Revenant), Predestination ve Matt Damon’ın başrolünde oynadığı Marslı (Martian) filmlerini de dahil edebilirsiniz. Etkileyici görselleri, zekice hazırlanmış senaryoları ve başarılı oyuncularıyla son 10 yılın unutulmaz filmlerinden oluşan listemiz başlıyoruz!

10. Pi’nin Yaşamı (Life of Pi)

IMDb Puanı: 7,9

Pi’nin Yaşamı (Life of Pi)Oscar ödüllü bir yapım olarak karşımıza gelen Pi’nin Yaşamı (Life of Pi), gerek hikayesi gerek görsel efektleriyle hepimizi kendisine hayran bırakmayı başarmıştı. Tayvanlı yönetmen Ang Lee’nin en başarılı yapımlarından biri olan Pi’nin Yaşamı, son 10 yılın unutulmaz efsane filmleri arasına adını yazdırıyor.  

9. Zindan Adası (Shutter Island)

IMDb Puanı: 8,1

Zindan Adası (Shutter Island)Sürpriz finaliyle izleyicileri şaşkına çeviren 2010 yapımı Zindan Adası (Shutter Island); Leonardo DiCapro, Mark Rufallo, Ben Kingsley ve Michelle Williams gibi başarılı oyuncu kadrosuyla da dikkatleri üzerine çekmişti. Defalarca izlesek bile bıkmayacağımız yapımlardan biri olan Zindan Adası da en iyi unutulmaz filmlerden biri olarak karşımıza geliyor.

8. Büyük Budapeşte Oteli (The Grand Budapest Hotel)

IMDb Puanı: 8,1

Büyük Budapeşte Oteli (The Grand Budapest Hotel)Bazılarımız Büyük Budapeşte Oteli (The Grand Budapest Hotel) adındaki bu Oscar ödüllü filmin varlığından haberdar olmayabilir. 2013 yılının Almanya ve İngiltere ortak yapımı olarak karşımıza gelen Büyük Budapeşte Oteli; Ralph Finnes, Bill Murray, Tilda Swinton ve Edward Norton gibi ünlü isimleri de bünyesinde barındırıyor. Farklı tarzda suç, komedi ve dram türlerinin karışımından oluşan efsanevi bir film izlemek isteyenler için ideal bir film önerisi olabilir.  

7. Enigma (Imitation Game)

IMDb Puanı: 8,1

Enigma (Imitation Game)II. Dünya Savaşı’nın yön değiştirmesine ön ayak olan matematik dehası Alan Turing’in gerçek hayatından esinlenilerek oluşturulan Enigma (Imitation Game) Oscar ödüllü yapım da unutulmaz efsane filmler arasına adını yazdırıyor. Benedict Cumberbacht’ın devleştiği bu filmi kesinlikle izlemelisiniz.

6. Para Avcısı (The Wolf of Wall Street)

IMDb Puanı: 8,2

Para Avcısı (The Wolf of Wall Street)Son 10 yıla damgasını vuran, bir diğer gerçek hikaye uyarlamasıyla daha yolumuza devam ediyoruz. Birçok prestijli ödülün kazananı olan Para Avcısı (The Wolf of Wall Street), dünyanın en büyük dolandırıcıları arasında yer alan Jordan Belfort’un fakirlikten zenginliğe ulaşma hikayesini konu alıyor. DiCaprio’nun yanı sıra Margot Robbie, Jonah Hill ve Matthew McConaughey gibi başarılı oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.

İlginizi Çekebilir: Borsa ve Finans Dünyasıyla İlgili En İyi Filmler

5. Özgürlük Yolu (Into the Wild)

IMDb Puanı: 8,2

Özgürlük Yolu (Into the Wild)2007 yılının en iyi filmi olarak gösterilen Özgürlük Yolu (Into the Wild) da gerçek bir hikaye olarak unutulmaz efsane filmler listemizi süslüyor. İçimizdeki doğaya kavuşma aşkını daha da fazla tetikleyen Into the Wild, ünlü oyuncu Sean Penn yönetmenliğinde karşımıza geliyor.

IMDB PUANLARI İLE SON 10 YILIN EN İYİ FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

4. 3 Aptal (3 Idiot)

IMDb Puanı: 8,4

3 Aptal (3 Idiot)Aamir Khan, Sharman Joshi, Kareena Kapoor, Boman Irani ve R. Madhavan’ın başrollerini paylaşmış oldukları 3 Idiots, en iyilerin ve unutulmazların yer aldıkları her listeye dahil olması gereken yapımlardan bir tanesidir. Müzikleriyle de hayranlık uyandıran 3 Idiots, son 10 yılın unutulmaz efsane filmleri arasına da adını yazdırıyor.

EN İYİ AAMİR KHAN FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

3. Yıldızlararası (Interstellar)

IMDb Puanı: 8,6

Yıldızlararası (Interstellar)Bilim kurgu ve gizem türünün en iyi örneklerinden biri olan Yıldızlararası (Interstellar) adındaki Oscar ödüllü Christopher Nolan filmi de son 10 yıla damgasını vuruyor. Birbirinden ünlü ve başarılı oyunculardan oluşan kadrosu, beyin yakan hikayesi ve görselleriyle hayranlık uyandıran Yıldızlararası, henüz 3 yıllık bir yapım olmasına rağmen en iyi unutulmaz filmler arasına adını yazdırıyor.

2. Başlangıç (Inception)

IMDb Puanı: 8,8

Başlangıç (Inception)Kısa sürede unutulmaz efsane filmler arasında yer almayı başarmış bir diğer Oscar ödüllü Christopher Nolan filmiyle listemize devam ediyoruz. Başlangıç (Inception) adıyla karşımıza gelen bu inanılmaz film de gizem ve bilim kurgu türünün en etkileyici örneklerinden biri olarak hayranlık uyandırıyor. Aynı zamanda zengin oyuncu kadrosuyla da merak uyandırmayı başaran Başlangıç, son 10 yılın en iyi filmleri arasına da adını yazdırıyor.

1. Kara Şövalye (Dark Knight)

IMDb Puanı: 9,0

Kara Şövalye (Dark Knight)Son 10 yılın en başarılı yönetmenlerinden biri olan Christopher Nolan birbirinden etkileyici filmleri izleyicilerle buluşturmaya devam ediyor. Oscar ödüllü bir süper kahraman filmi olan Kara Şövalye (Dark Knight); Christian Bale ve Gary Oldman gibi başarılı isimlerin yanı sıra Heath Ledger’in büyüleyici Joker performansıyla da unutulmaz efsane filmler arasında yer almayı başarıyor.

Bonus: Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi

IMDb Puanı: 7,8

Benjamin Button'ın Tuhaf HikayesiSon 10 yılın en farklı filmlerinden olan Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi, Oscar ödüllü bir David Fincher filmi olarak karşımıza geliyor. IMDb puanı, bu dönemde vizyona giren yapımlara oranla biraz daha düşük olmasına rağmen hikayesi ve Brad Pitt, Cate Blanchett, Tilda Siwnton gibi isimlerden oluşan kadrosuyla unutulmaz filmler arasında yer alabilecek etkileyici bir yapım olarak huzurlarınıza geliyor.

Son 20 Yılın Unutulmaz Efsane Filmler Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Sinema dünyasının son 20 yılı, unutulmaz efsane filmlerin dönemiydi diyebiliriz. Birbirinden başarılı seri filmlerin başladığı ve olağanüstü hikayelerin beyazperdeye yansıtıldığı bu dönem için 20 filmden oluşan bir liste hazırladık. Huzurlarınızda son 20 yılın unutulmaz efsane filmleri;

20. Titanik (Titanic)

IMDb Puanı: 7,7

Titanik (Titanic)Gerçek bir felaketten ilham alınarak beyazperdeye uyarlanan Titanik (Titanic) adındaki bu unutulmaz film, gösterime gireli 20 yıl olmasına rağmen, en iyi unutulmaz filmler arasında yer alıyor. Avatar filmine de imza atan başarılı yönetmen James Cameron’ın bu Oscar ödüllü filmi; DiCaprio ve Winslet’in muhteşem uyumuyla da hayranlık uyandırıyor.

19. Kill Bill

IMDb Puanı: 8,1

Kill BillSuç, gerilim ve aksiyon türlerinin harmanından oluşan Kill Bill; müzikleri, senaryosu ve aksiyon sahneleriyle son 20 yılın unutulmaz efsane filmlerinden biri olarak karşımıza geliyor. Bol kanlı filmlerin usta yönetmeni Quentin Taratino yönetimiyle hayat bulan Kill Bill; Uma Thurman, David Carradine ve Lucy Liu gibi bilindik isimleri de bünyesinde barındırıyor.  

18. V For Vendetta

IMDb Puanı: 8,2

V For Vendetta“Remember, remember, the fifth of November…” repliğini, belki bu efsanevi filmi hatırlamanıza yardımcı olabilir. Hugo Weaving’in, Natalie Portman’ın, Stephen Fry’ın, John Hurt’ın ve Stephen Rea’in olağanüstü performanslarıyla şekillenen V for Vendetta filmi, sonuna kadar unutulmaz efsane filmler arasında yer almayı hak ediyor.

17. Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)

IMDb Puanı: 8,3

Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)Özgün senaryosuyla Oscar Ödülü’nün sahibi olan Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind); Jim Carrey, Kate Winslet, Kristen Dunst, Mark Rufallo ve Elijah Wood gibi isimlerden oluşan güçlü kadrosuyla da unutulmaz filmler arasına adını yazdırıyor. Aşk, dram ve birazcık da bilim kurgu arayanlar Sil Baştan filmini izlemeyi tercih edebilirler.

16. Çöküş (Downfall)

IMDb Puanı: 8,3

Çöküş (Downfall)Yakın tarihe meraklı olanların mutlaka izlemeleri gereken efsane filmlerden biri olan Çöküş (Downfall), son 100 yıla damgasını vuran isimlerden biri olan Hitler’in son günlerini ve II. Dünya Savaşı sırasında Berlin’in düşüşünü konu alıyor. Usta oyuncu Bruno Granz’ın ayakta alkışlanacak Hitler performansı belki de bu yapımın unutulmaz efsane filmler arasında yer almasını sağlayan en büyük etken olabilir.

15. Bir Rüya İçin Ağıt (Requiem for A Dream)

IMDb Puanı: 8,4

Bir Rüya İçin Ağıt (Requiem for A Dream)Etkileyici bir romanın beyaz perdeye uyarlanmış hali olan ve gelmiş geçmiş en iyi uyuşturucu filmleri arasında yer alan Bir Rüya İçin Ağıt (Requiem for A Dream); Jared Leto, Jennifer Connelly, Ellen Burstyn ve Marlon Wyans’tan oluşan başarılı kadrosuyla da unutulmaz filmler listesini süsleyen büyüleyici bir başyapıt olarak huzurlarınıza geliyor.  

14. Amelie

IMDb Puanı: 8,4

AmelieBelki de Amelie adındaki bu muhteşem filmlerin afişlerine sizler de birçok mekanda rastlamış olabilirsiniz. 2001 yılında vizyona giren ve kısa sürede unutulmaz filmler arasına adını yazdıran bu romantik komedi filmi Jean-Pierre Jeunet yönetiminde eğlenceli bir başyapıt olarak listemizde yer alıyor.

13. İhtiyar Delikanlı (Oldboy)

IMDb Puanı: 8,4

İhtiyar Delikanlı (Oldboy)Gizem, suç ve gerilim türlerinden oluşan beyin yakan senaryosuyla en iyi Kore filmlerinden biri olarak karşımıza geliyor. Park Chan-Wook’un yönetmenliğini üstlendiği İhtiyar Delikanlı (Oldboy), Min-sik Choi’nin de inanılmaz performansıyla unutulmaz efsane filmler listesine girmeyi başarıyor.

EN İYİ KORE DİZİLERİ İÇİN TIKLAYIN.

12. Cennetin Çocukları (Bacheha-ye Aseman)

IMDb Puanı: 8,4

Cennetin Çocukları (Bacheha-ye Aseman)Kore’den ayrılıp rotamızı İran’a çeviriyoruz. Sinema tarihinin en unutulmaz filmleri arasında yer alan Mecid Mecidi yapımı Cennetin Çocukları (Bacheha-ye Aseman), aynı zamanda Children of Heaven adıyla da biliniyor. 1999 yılında gösterime giren bu etkileyici dram filmi, ünlü yönetmenin bugüne kadar ki en iyi filmleri arasında da yer alıyor.

11. Yeşil Yol (Green Mile)

IMDb Puanı: 8,5

Yeşil Yol (Green Mile)“Yoruldum patron.” Bu efsanevi replik, halen daha birçoğumuzun tüylerini diken diken etmeyi başarıyor. Stephen King’in romanının sinemaya uyarlanmış hali olan Oscar ödüllü Yeşil Yol (Green Mile), aslında bir suç filmi olarak karşımıza gelse de bazı sahneleriyle gözyaşlarımızın sel olup akmasına neden olmuştu. Michael Clarke Duncan’ın gönlümüze taht kurduğu John Coffey ve Tom Hanks ikilisi sayesinde bu güzel yapım da gelmiş geçmiş en unutulmaz filmler arasına girmeyi başarıyor.

10. Piyanist (The Pianist)

IMDb Puanı: 8,5

Piyanist (The Pianist)Bizleri gözyaşlarına boğan bir başka başyapıtla daha unutulmaz efsane filmler listesine devam ediyoruz. Piyanist (The Pianist) adıyla 2002 yılında vizyona giren bu başyapıt, yakın tarihin çarpıcı gerçeklerini gözler önüne seriyor. Fransa, Almanya ve Polonya ortak yapımı bir film olarak karşımıza gelen Roman Polanski filmi Piyanist, Adrien Brody’nin de büyüleyici performansıyla da hayranlık uyandırıyor.

9. Gladyatör (Gladiator)

IMDb Puanı: 8,5

Gladyatör (Gladiator)Oscar ödüllü bir Ridley Scott filmi olan 2000 yapımı Gladyatör (Gladiator), Russell Crowe’un efsaneleştiği başyapıtlardan bir tanesidir. Ayrıca Joaquin Phoenix ve Connie Nielsen’in de etkileyici performanslarıyla da büyüleyici bir yapım haline gelen Gladyatör de en unutulmaz filmler arasında yer alıyor.

8. Akıl Defteri (Memento)

IMDb Puanı: 8,5

Akıl Defteri (Memento)Senaryosuyla beyin yakan bir diğer Christopher Nolan başyapıtıyla daha huzurlarınızdayız. Akıl Defteri (Memento) adıyla 2000 yılında vizyona giren bu olağanüstü yapım, Guy Pearce’in etkileyici oyunculuğu ve olağanüstü senaryosuyla unutulmaz efsane filmler arasında yer almayı başarıyor.  

DÜNYANIN EN ZENGİN YÖNETMENLERİ İÇİN TIKLAYIN.

7. Külkedisi Adam (Cinderella Man)

IMDb Puanı: 8,6

Külkedisi Adam (Cinderella Man)Ödüllü oyuncu Russell Crowe, 1990’lı yılların sonuna ve 2000’li yılların başına damgasını vurmuş gibi görünüyor. Dünyaca ünlü boksör James J. Braddock’un gerçek hayatının ve Büyük Depresyon döneminde yaşamış olduğu zorlukların anlatıldığı Külkedisi Adam (Cinderella Man) de en iyi unutulmaz filmler arasında yer alıyor.

6. Geçmişin Gölgesinde (American History X)

IMDb Puanı: 8,6

Geçmişin Gölgesinde (American History X)Russel Crowe’dan sonra ünlü oyuncu Edward Norton’un damgasını vurduğu etkileyici filmlerle listemizi şekillendiriyoruz. Tony Kaye yönetmenliğinde, bağımsız film kategorisiyle huzurlarınıza gelen Geçmişin Gölgesinde (American History X), 1998 yılının en iyi filmlerinden bir tanesiydi. Babası Afro-Amerikan bir uyuşturucu satıcısı tarafından öldürüldükten sonra, neonazi olma yolunda ilerleyen Derek Vinyard’ın hikayesi konu alınıyor.

5. Hayat Güzeldir (Life Is Beautiful)

IMDb Puanı: 8,6

Hayat Güzeldir (Life Is Beautiful)Güldürürken, ağlatan efsanevi bir İtalyan filmi olan Oscar ödüllü Hayat Güzeldir (Life Is Beautiful), gelmiş geçmiş en unutulmaz filmler arasında yer alıyor. Roberto Benigni’nin hem oyuncu hem de yönetmen olarak karşımıza çıktığı bu olağanüstü film, çocuk oyuncu Giorgio Cantarini’nin de başarılı performansıyla takdir topladığı büyüleyici bir yapım olarak huzurlarınıza geliyor.

4. Er Ryan’ı Kurtarmak (Saving Private Ryan)

IMDb Puanı: 8,6

Er Ryan’ı Kurtarmak (Saving Private Ryan)Tom Hanks, Vin Diesel, Matt Damon ve Giovanni Ribisi gibi son yıllara damga vuran isimlerin yer aldıkları en etkileyici yapımlardan olan Er Ryan’ı Kurtarmak (Saving Private Ryan), aksiyon ve savaş türüne ilgi duyanların mutlaka izlemesi gereken bir film olarak karşımıza geliyor. Oscar ödüllü bir yapım olan Er Ryan’ı Kurtarmak, ünlü yönetmen Steven Spielberg’in de unutulmaz filmleri arasında yer alıyor.

3. Matrix

IMDb Puanı: 8,7

MatrixMavi ve kırmızı renkli hap gördüğümüz anda aklımıza hemen Wachowski Kardeşler’in yönetmiş oldukları Matrix filmi gelir. Bu etkileyici fantastik bilim kurgu filmi, Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss ve Hugo Weaving’den oluşan güçlü oyuncu kadrosunun yanı sıra yaşadığımız dünyayı sorgulatan akılalmaz senaryosuyla da unutulmaz efsane filmler arasına girmeyi başarıyor.

2. Dövüş Kulübü (Fight Club)

IMDb Puanı: 8,8

Dövüş Kulübü (Fight Club)Edward Norton ve Brad Pitt ikilisinin harikalar yarattığı, Helena Bonham Carter’ın ise efsaneleştiği bir David Fincher filmi olan Dövüş Kulübü (Fight Club), şaşkınlık yaratan senaryosuyla da kült filmlerden biri haline geldi. 8 kuralını da ezbere bildiğimiz Dövüş Kulübü’nün gösterime girmesinin ardından 18 yıl geçmesine rağmen, halen daha bizleri kendisine hayran bırakmaya devam ediyor.

EN İYİ BEYİN YAKAN – KAFA AÇAN FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

1. Yüzüklerin Efendisi Serisi (The Lord of the Rings)

IMDb Puanı: 8,9

Yüzüklerin Efendisi Serisi (The Lord of the Rings)Ünlü yönetmen Peter Jackson’ın inanılmaz bir başarıya ulaştığı Yüzüklerin Efendisi Serisi (The Lord of the Rings), vizyona giren ilk filmiyle bizleri büyüledikten sonra devam filmleriyle de çıtayı en üst noktalara taşımayı başarmıştı. Birbirinden başarılı oyunculardan oluşan zengin ve güçlü kadrosuyla Orta Dünya’nın masalsı dünyasını gözler önüne seren, Yüzüklerin Efendisi de en unutulmaz filmler arasında yer alıyor.

Son 30 Yılın Unutulmaz Efsane Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Gösterime gireli neredeyse 30 yıl olmasına rağmen, halen daha unutulmaz filmler listesini süslemeye devam eden bu yapımların her biri, birer başyapıt niteliği taşıyorlar.  Karşınızda son 30 yılın unutulmaz efsane filmleri;

10. Jurassic Park

IMDb Puanı: 8,1

Jurassic Park“Dinozorlar günümüzde yaşasalardı, ne olurdu?” sorusunun cevabını etkileyici görsel efektleri ve eğlenceli anlatımıyla karşımıza getiren Jurassic Park efsanesi, ilk olarak 1993 yılında karşımıza gelmişti. Vizyona girmiş olduğu tarihten bu yana unutulmaz efsane filmler arasında yer alan bu Spielberg filmi, halen daha zevkle izlediğimiz yapımlardan biri olmayı başarıyor.

9. Cesur Yürek (Braveheart)

IMDb Puanı: 8,4

Cesur Yürek (Braveheart)“Freeedoooom!” desek, şüphesiz hangi filmden bahsettiğimizi tahmin edebilirsiniz. Mel Gibson’ın hem yönetmen koltuğunda oturduğu hem de William Wallace karakterine hayat verdiği aksiyon ve yarı kurgusal tarih filmi Cesur Yürek (Braveheart), elbette ki unutulmaz filmler arasına adını yazdırıyor.

8. Kuzuların Sessizliği (The Slience of the Lambs)

IMDb Puanı: 8,5

Kuzuların Sessizliği (The Slience of the Lambs)Oscar ödüllü bir Jonathan Demme filmi olan Kuzuların Sessizliği (The Slience of the Lambs), güzel oyuncu Jodie Foster’ın yıldızının daha da parladığı ve usta oyuncu Anthony Hopkins’in bir kez daha efsaneleştiği büyüleyici yapımlardan bir tanesidir.

7. Sevginin Gücü (Leon: A Professional)

IMDb Puanı: 8,6

Sevginin Gücü (Leon: A Professional)Natalie Portman ve Jean Reno ikilisinin efsaneleştiği 1994 Fransa yapımı Sevginin Gücü (Leon: A Professional), en unutulmaz filmlerden biri olarak karşımıza geliyor. Ayrıca “Shape of My Heart” adındaki müziğiyle de fazlasıyla beğeni toplayan Sevginin Gücü, etkileyici bir Luc Besson filmidir.

6. Yedi (Seven)

IMDb Puanı: 8,6

Yedi (Seven)Yedi (Seven); Brad Pitt, Morgan Freeman, Kevin Spacey ve Gwyneth Paltrow’dan oluşan oyuncu kadrosunun yanı sıra kusurusz senaryosuyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı.7 ölümcül günahı işleyen insanları acımasızca öldüren bir katilin peşindeki iki dedektifin hikayesinin anlatıldığı bu başyapıt da unutulmaz efsane filmler listesine adını yazdırıyor.

5. Sıkı Dostlar (Goodfellas)

IMDb Puanı: 8,7

Sıkı Dostlar (Goodfellas)Robert De Niro, Ray Liotta ve Joe Pesci üçlüsünün efsaneleştiği 90 yapımı Sıkı Dostlar (Goodfellas) filmi, Henry Hill adındaki bir gangsterin hayatından ilham alınmıştır. Oscar ödüllü bir Martin Scorsese filmi olan Sıkı Dostlar, Empire Dergisi’nin yanı sıra Amerikan Film Enstitüsü’nün de en iyiler listesinde yer almıştır.

EN İYİ SOYGUN FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

4. Forrest Gump

IMDb Puanı: 8,8

Forrest Gump“Run Forest Run!” Romantik, komedi ve drama türlerinin başyapıt niteliğindeki örneklerinden biri olan ve en iyi Tom Hanks filmleri arasında yer alan Forrest Gump, sinemaseverlerin gönlünde de taht kurmayı başarmıştır. Ayrıca dönemin Oscar Ödülleri’ni de silip süpüren Forrest Gump,  en unutulmaz filmlerden de biridir.

3. Schindler’in Listesi (Schindler’s List)

IMDb Puanı: 8,9

Schindler'in Listesi (Schindler’s List)Birçoğumuzun izlememesine rağmen adını bildiği filmlerden olan Schindler’in Listesi (Schindler’s List), Spielberg’in başyapıtlarından bir tanesidir. Liam Neeson’ın Oskar Schindler rolüyle gönlümüzü fethettiği bu Oscar ödüllü film, ayrıca bünyesinde barındırmış olduğu Ralph Fiennes ve Ben Kingsley gibi usta oyuncularla da unutulmaz filmler arasına girmeyi başarıyor.

2. Ucuz Roman (Pulp Fiction)

IMDb Puanı: 8,9

Ucuz Roman (Pulp Fiction)Gerçek bir kült filmle son 30 yılın unutulmaz filmleri listemizin zirvesine yaklaşıyoruz. Quentin Tarantino’nun gelmiş geçmiş en iyi filmleri arasında yer alan ve 7 dalda Oscar’a aday gösterilmiş etkileyici bir başyapıt olan Ucuz Roman (Pulp Fiction); Uma Thurman, Bruce Willis, John Travolta, Samuel L. Jackson dörtlüsüyle de efsane filmler arasına adını yazdırıyor. Bakınız; En iyi Tarantino Filmleri

1. Esaretin Bedeli (Shawshank Redemption)

IMDb Puanı: 9,3

Esaretin Bedeli (Shawshank Redemption)Gişeden darbe yemiş başyapıt niteliğindeki filmler arasına ilk sıralarda bulunan Esaretin Bedeli (Shawshank Redemption) filminin “Brooks was here (Brooks buradaydı)” yazısı da birçoğumuzu hüzne boğmayı başarmıştır. Tim Robbins ve Morgan Freeman ikilisinin de harikalar yarattığı bu dram filmi son 30 yılın en unutulmaz efsane filmleri arasında yer alıyor.

Son 40 Yılın Unutulmaz Efsane Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Öncelikle son 40 yılın unutulmaz filmleri listesinde yer alan yapımlar, yaşlandığımızı hatırlattıkları için biraz da olsa moralinizi bozabilirler. Fakat bu efsane filmlerin unutulmaz sahneleri aklınıza geldiğinde yüzünüzde bir tebessüm oluşacağından emin olabilirsiniz.

10. Terminator

IMDb Puanı: 8,0

TerminatorJames Cameron’ın yönettiği ve Arnold Schwarzenegger’in başrolde oynadığı bilim kurgu, aksiyon filmi Terminatör de efsane filmler arasına adını yazdırıyor. 1984 yapımı etkileyici bir başyapıt olan bu filmin tuttuktan sonra, devam filmleri de çekildi ve serinin ikinci filmindeki “hasta la vista baby” repliği adeta beynimize yer etti.

9. Yağmur Adam (Rain Man)

IMDb Puanı: 8,0

Yağmur Adam (Rain Man)Dustin Hoffman’ın inanılmaz oyunculuğu Tom Cruise’un da başarılı performansıyla birleşince, unutulmaz efsane filmlerden biri ortaya çıkıyor. Oscar ödüllü bir Barry Levinson filmi olan Yağmur Adam (Rain Man), 8,0’lık IMDb puanıyla da listemizi süsleyen başyapıtlardan biri olarak karşınıza geliyor.

8. Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society)

IMDb Puanı: 8,0

Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society)“Oh captain, my captain” ya da Can Yücel’in deyimiyle “oy reis, koca reis” repliği halen daha tüylerimizi diken diken eder. 2014 yılında hayata veda eden Robin Williams’ın yanı sıra Ethan Hawke ve Robert Sean Leonard gibi başarılı isimleri de bünyesinde barındıran Oscar ödüllü Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society) de en iyi unutulmaz filmler arasında yer alıyor.

7. Yaralı Yüz (Scarface)

IMDb Puanı: 8,3

Yaralı Yüz (Scarface)“I’m Tony Montana” repliğinin geçtiği sahne, sinema dünyasında gelmiş geçmiş en simgesel anlardan biri olmuştur. Al Pacino’nun kalitesini konuşturduğu Yaralı Yüz (Scarface), halen daha hayranlıkla izlediğimiz unutulmaz efsane filmlerden bir tanesidir.

6. Full Metal Jacket

IMDb Puanı: 8,3

Full Metal JacketEfsane filmler olur da Stanly Kubrick’in Full Metal Jacket adındaki başyapıtı olmaz mı? 1987 yılında vizyona girmesine rağmen, 1995 yılında Türkiye’de gösterime giren Full Metal Jacket de en iyi unutulmaz filmler arasında yer alan etkileyici eserlerden bir tanesidir.

5. Cinnet (The Shining)

IMDb Puanı: 8,4

Cinnet (The Shining)Stanley Kubrick başyapıtlarıyla listemizi süslemeye devam ediyoruz. Stephen King eserinden uyarlanan 1980 yapımı gerilim filmi Cinnet (The Shining), Jack Nicholson’ın devleştiği yapımlardan bir tanesidir. Bu arada filmin simgesel sahnesi olan banyoya baltayla giriş sahnesi de tamı tamına 127 kez tekrar edildiğini söylemeden geçmeyelim.

4. Kıyamet (Apocalypse Now)

IMDb Puanı: 8,5

Kıyamet (Apocalypse Now)Vietnam Savaşı’nı etkileyici bir dille gözler önüne seren Francis Ford Coppola filmi; Marlon Brando, Martin Sheen, Dennis Hopper, Robert Duvall, Harrison Ford ve Laurence Fishburne gibi efsane aktörlerden oluşan kadrosuyla da unutulmaz filmler arasına adını yazdırmayı başarıyor.

3. Geleceğe Dönüş (Back to the Future)

IMDb Puanı: 8,5

Geleceğe Dönüş (Back to the Future)Belki de günümüzün teknolojisinde yer alan birçok ürünün var olmasına ön ayak olan Geleceğe Dönüş (Back to the Future); Michael j. Fox ve Christopher Lloyd ikilisinin muhteşem uyumuyla efsane filmler arasına adını yazdırıyor. Bu arada filmde yer alan DeLorean DMC-12 modelinin de 30 yıl aradan sonra yeniden hayat bulacağında da bahsetmeden geçmeyelim.

SİNEMA VE TELEVİZYON TARİHİNİN EN UNUTULMAZ OTOMOBİL MODELLERİ İÇİN TIKLAYIN.

2.Yaratık (Alien)

IMDb Puanı: 8,6

Yaratık (Alien)1979 yapımı etkileyici bir fantastik gerilim filmi olan Yaratık (Alien), ünlü yönetmen Ridley Scott’ın da ilk filmlerinden biri olarak karşımıza geliyor. Sigourney Weaver’ın da yıldızının parlamasına ön ayak olan Alien, unutulmaz efsane filmler arasında yer almayı başarıyor.

1. Yıldız Savaşları (Star Wars) Serisi

IMDb Puanı: 8,7

Yıldız Savaşları (Star Wars) Serisiİlk olarak 1977 yılında vizyona giren Yıldız Savaşları (Star Wars) serisi, 68 yapımı 2001: Bir Uzay Destanı (2001: A Space Odyssey) filmiyle birlikte uzay temalı unutulmaz film serilerinden bir tanesidir. George Lucas tarafından yazılıp, yönetilen bu efsane filmin, 8. devam filmi ise bu yıl vizyona girecek.

2017 YILINA DAMGA VURMASI BEKLENEN EN İYİ DEVAM FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

Son 50 Yıl ve Öncesinin Yılın Unutulmaz Efsane Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Yaklaşık yarım asır önce vizyona giren bu yapımlar, halen daha sevilerek izlenmeye ve hayranlık uyandırmaya devam ediyorlar. 50 yıl ve belki de daha fazla bir süre geçmesine rağmen, unutulmaz filmler arasında yer almayı başaran bu sanat eserlerinin her biri zaten sektörün efsane filmleri olmayı başardılar. Son 50 yılın ve öncesinin 10 unutulmaz efsane filmlerinden oluşan listemize, Otomatik Portakal, Bülbülü Öldürmek, Ben Hur, Dr. No ve Şahane Hayat gibi etkileyici yapımları da ekleyebilirsiniz.

10. Kelebek (Papillon)

IMDb Puanı: 8,0

Kelebek (Papillon)Steve McQeen ve Dustin Hoffman’ın rol aldığı 1973 yapımı Kelebek (Papillon) filmi, Henri Charriere’in gerçek hayat hikayesinin sinemaya uyarlanmış halidir. Suçsuz bir mahkum olan Papillon’un, mahkum gemisinde tanıdığı Dega ile kaçılması imkansız bir hapishaneden, firar etme çabalarını konu almaktadır.

9. Rüzgar Gibi Geçti (Gone with the Wind)

IMDb Puanı: 8,2

Rüzgar Gibi Geçti (Gone with the Wind)Şimdi ise romantik filmlerin şahı, 1939 yapımı bir klasik ile listemize devam ediyoruz. Margaret Mitchell’ın ödüllü romanından sinemaya uyarlanan Rüzgar Gibi Geçti (Gone with the Wind), Vivien Leigh ve Clark Gable gibi iki efsanenin rol aldığı unutulmaz filmler arasında yer alıyor. Ayrıca bu etkileyici film 10 dalda da Oscar Ödülü’nün sahibi olmuştur.

8. Taxi Driver

IMDb Puanı: 8,3

Taxi DriverMartin Scorsese’nin başarılı yapımlarından bir diğeri olan Taxi Driver; Robert De Niro, Cybill Sheperd,  Harvey Keitel ve Jodie Foster’dan oluşan oyuncu kadrosuyla da en iyi unutulmaz filmler arasına adını yazdırıyor. Aynı zamanda De Niro’nun ayna karşısında yapmış olduğu “you talking to me” repliği de dillere pelesenk olmuştur.  

7. Asi Zamanlar (Modern Times)

IMDb Puanı: 8,5

Asi Zamanlar (Modern Times)1936 yapımı gerçek bir unutulmaz efsane film olan Asi Zamanlar (Modern Times) ile zirveye yaklaşıyoruz. Sinema dünyasının dahi isimlerinden Charlie Chaplin’in hem başrolünde oynadığı hem senaryosunu yazdığı hem de yönetmenliğini yaptığı Asi Zamanlar, ayrıca Chaplin’in de son sessiz filmidir.

6. Sapık (Psycho)

IMDb Puanı: 8,5

Sapık (Psycho)Gerilim ve korku türünün en başarılı örneklerinden biri olan Sapık (Psycho) adındaki 1960 yapımı bu etkileyici filmin yönetmenliğini Alfred Hitchcock üstlenmiştir. Anthony Perkins ve Janet Leigh gibi başarılı isimlerin başrollerini paylaşmış oldukları bu yapım, aynı zamanda da ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmektedir.

5. Kazablanka (Casablanca)

IMDb Puanı: 8,6

Kazablanka (Casablanca)Romantik filmlerin en bilindik klasiklerinden biri olan Kazablanka (Casablanca), 1942 yılında vizyona girmesine rağmen, halen daha bilinen ve sevilerek izlenen efsane filmler arasında yer almaktadır. Michael Curtiz’in yönetmiş olduğu bu klasik film, ayrıca ABD Film Enstitüsü tarafından da tüm zamanların en iyi aşk filmi olarak gösterilmiştir.

4. Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo’s Nest)

IMDb Puanı: 8,7

Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo's Nest)Olağanüstü bir dramatik film örneği olan 1975 yapımı Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo’s Nest), dönemin Oscar ve Altın Küre ödüllerini de toplamayı başarmıştır. ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilen bir diğer başyapıt olan Guguk Kuşu, aynı zamanda da Türkiye’de Kent Oyuncuları tarafından Kafesten Bir Kuş Uçtu adıyla tiyatroya uyarlanmıştır.

3. İyi, Kötü, Çirkin (Il Buono, Il Brutto, Il Cattivo)

IMDb Puanı: 8,9

İyi, Kötü, Çirkin (Il Buono, Il Brutto, Il Cattivo)Western filmlerine bağımlı olanların mutlaka izlemeleri gereken bir film olan İyi, Kötü, Çirkin (Il Buono, Il Brutto, Il Cattivo), ilk olarak 1966 yılında gösterime girmiştir. Türkiye’de ise 1969’da vizyona giren bu unutulmaz filmin başrollerini de Clint Eastwood, Eli Wallach ve Lee Van Cleef gibi efsaneler paylaşmışlardır.

2. 12 Öfkeli Adam (12 Angry Men)

IMDb Puanı: 8,9

12 Öfkeli Adam (12 Angry Men)1957 yapımı etkileyici bir drama filmi olarak karşımıza gelen 12 Öfkeli Adam (12 Angry Men) filminde karakterlerin isimleri yoktur. Arşivde muhafaza edilen bir başka güzel film olan 12 Öfkeli Adam, Henry Fonda, Lee J. Cobb ve Martin Bulsam başarılı oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.

1. Baba (The Godfather) Serisi

IMDb Puanı: 9,1

Baba (The Godfather) SerisiFrancis Ford Coppola’nın en başarılı filmlerinden olan Baba (The Godfather) Serisi, telefonlara ve hatta kornalara bile uyarlanan müziğiyle de efsaneleşmeyi başarmıştı. Marlon Brando, Al Pacino, Robert Duvall, James Caan ve Diane Keaton gibi usta isimlerin yer aldığı oyuncu kadrosuyla da unutulmaz filmler arasına adını yazdırmıştır.

Bonus: Potemkin Zırhlısı

IMDb Puanı: 8,0

Potemkin ZırhlısıSovyetler Birliği yapımı ilk sessiz filmlerden biri olan Potemkin Zırhlısı, 1925 yılında gösterime girmiştir. Sergei Mikhailovich Eizenshtein (Sergey Mihayloviç Ayzenştayn) tarafından yazılıp yönetilen ve oynanan efsane yapımlardan bir tanesidir.

Vizyona girdikleri andan beri unutulmaz efsane filmler haline gelmeyi başaran yapımlar, hayranlık uyandırmaya ve çok daha geniş kitlelere ulaşmaya devam ediyorlar. Başta da söylediğimiz gibi, geçmişten bugüne, onlarca ve hatta belki de yüzlerce etkileyici film çekildi. Bu efsane filmlerin hepsini listemize dahil edemeyeceğimiz için en unutulmaz filmlerden oluşan bir liste hazırladık. Peki, bu listeye siz hangi filmleri dahil etmek isterdiniz?


Tüm yorumları görmek için tıklayın. (2)

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Listeler kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSize daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum