Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aşk Filmleri: En İyi 80 Romantik Film (Türk ve Yabancı)

Romantik aşk filmleri, Türk ve yabancı fark etmeksizin ruhumuza dokunmayı başarıyorlar. İşte karşınızda yerli ve yabancı en iyi romantik filmler listesi;
Aşk Filmleri: En İyi 80 Romantik Film (Türk ve Yabancı)
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

En iyi aşk filmleri; duygusal, romantik ve komedi türlerini bünyelerinde barındırarak hayranlık uyandırmayı başarıyorlar. Ayrıca  bünyelerinde barındırmış oldukları yerli ve yapancı yapımlarla kalplerimize dokunarak, beğeni kazanmaya devam ediyorlar.

Hayat kadar gerçek aşk hikayelerinin anlatıldığı, bazen dram dolu bazense komik olayların işlendiği romantik filmlerden oluşan listemize başlıyoruz. Toplamda 80 filmin yer aldığı en iyi romantik filmler listesindeki yapımların her birinin de IMDb puanlarına göre sıralandığını belirtmeden geçmeyelim.

Huzurlarınızda en iyi romantik aşk filmleri: 

80 Deniz ve Güneş

Deniz ve GüneşIMDb Puanı: 5,4
Yapım Yılı: 2018

İncir Reçeli 2 ile yakından tanıdığımız Şafak Pakdemir ve harika bir başka film. Hikayemizin ana fikri ise aşkta imkansız diye bir şeyin olmadığı.

Filmde birbirine bir şekilde bağlanan iki hikaye anlatılıyor. Bu yüzden konusundan bahsetmek istemiyoruz. Kısaca özetlemek gerekirse aşık olduğu kişi için işaret dili öğrenen Deniz ve karşısında sevdiği kişi için herşeyi yapabilecek Güneş.

Çekim teknikleri, müzikler ve castı ile kendini ikinci kez izlettiriyor. İşitme engelliler içinde birçok sahnede vurgular yapılmış.

79 Geçen Yaz (The Last Summer)

Geçen Yaz (The Last Summer)IMDb Puanı: 5,5
Yapım Yılı: 2019

Günümüz izleyici kitlesi eskisi kadar romantik film izlemeyi tercih etmiyor. Bunun nedeni filmlerin bu dönemde iyi olmaması mı yoksa bu kategorinin popülaritesinin bitiyor olması mı tartışılır. Fakat ne olursa olsun hala kaliteli romantik filmler karşımıza çıkıyor. Bunlardan birisi ise kesinlikle bu film. 

İki gencin aşkını konu alan filmimiz özgün bir içeriğe sahip. Başından sonuna içinizi kıpratacak tarzda. İyi seyirler. 

78 Murder Mystery

Murder MysteryIMDb Puanı: 6,0
Yapım Yılı: 2019

Son derece keyif alacağınız Netflix yapımı bu film romantik komedi ve gizem içeriyor. 

Evli bir çift çıktıkları tatilde kendilerini lüks bir yatta bulurlar. Durumlar birden bire öyle bir noktaya gelir ki cinayet soruşturmasında şüphelilerdir. Yatta ölmüş biri bulunur fakat katil belli değildir. Çokça komedi bulacağınız bu film kendini diğer romantik komedilerden ayırmayı başarıyor. Bolca eğlence ve kahkaha için filme göz atın deriz.

77 İncir Reçeli 2

İncir Reçeli 2IMDb Puanı: 6,1
Yapım Yılı: 2014

İlk filmi sonrası ülkede olaylar ve müzikleriye ses getiren İncir Reçeli, 2. filmiylede kendine hayran bıraktırdı. Halil Sezai ve Şafak Pakdemir’in uyumu oldukça başarılı, senaryo mükemmel. Film için seçilen mekanlar ve İstanbul’un muazzam güzelliği filmin bir diğer cazibesi.

İlk filmde olduğu gibi bu filmlede özdeşleşen şarkılar tabii ki var; Kalbi aşk geçirmeeeez…

76 Japon İşi

Japon İşiIMDb Puanı: 6,1
Yapım Yılı: 1987

Kemal Sunal ve Fatma Girik gibi iki usta oyuncunun başrollerini paylaştıkları, Kartal Tibet’in ise yönetmen koltuğunda oturduğu Japon İşi, fantastik bir romantik komedi filmidir. Ayrıca Sümer Tilmaç, Reha Yurdakul ve Asuman Arsan gibi ustaları da bünyesinde barındıran bu filmin ardından 30 yıl geçmesine rağmen, halen daha sevilerek izlenmektedir.

75 Yol Arkadaşım

Yol ArkadaşımIMDb Puanı: 6,1
Yapım Yılı: 2017

İbrahim Büyükak’ın senaryosunu yazdığı, Oğuzhan Koç ile birlikte başrolü paylaştığı filmi keyifle izleyebilirsiniz. Film ağır drama veya yoğun duygusallık içermiyor. Tam anlamıyla romantik bir aşk filmi de değil ama listede bulunmasını istedik. Küçük aşk dokunuşları ve bol kahkahalı bu filmi izlemelisiniz.

İş konusunda sıkıntılar yaşayan Onur ve şans eseri tanıştığı Şeref beraber yolculuğa çıkarlar. Onur kız arkadaşının ailesiyle tanışmak için Ayvalık’a gidecektir.  Başlarından geçen komik olaylar ile film daha sürükleyici bir hal alır. Son olarak ekibe otostop ile dahil olan Bahar olayları bambaşka noktalara taşır.

74 Kocan Kadar Konuş

Kocan Kadar KonuşIMDb Puanı: 6,2
Yapım Yılı: 2015

İlk olarak 2015 yılında vizyona giren ve 2016 yılında ise ikinci filmiyle karşımıza gelen Kocan Kadar Konuş filminin yönetmen koltuğunda Kıvanç Baruönü oturuyor. Romantik komedi türünün başarılı örneklerinden biri olan Kocan Kadar Konuş filmi; Ezgi Mola, Murat Yıldırım, Nevra Serezli ve Ebru Cündübeyoğlu gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor.

73 İncir Reçeli

İncir ReçeliIMDb Puanı: 6,5
Yapım Yılı: 2011

Senaryosunun yanı sıra şarkılarıyla da son 19 yıla damgasını vuran İncir Reçeli de ikinci filmi çekilen etkileyici yapımlardan bir tanesidir. Aytaç Ağırlar tarafından yazılıp, yönetilen bu filmin başrollerinde ise Halil Sezai Paracıkoğlu ve Melike Güner yer alıyor.

72 Senden Bana Kalan

Senden Bana KalanIMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2015

Bütünüyle hayranlık uyandıran bir Abdullah Oğuz filmi olan Senden Bana Kalan; 2015 yılında vizyona girdi. Ekin Koç ve Neslihan Atagül’ün başrollerinde oynadığı bu film, aslında Kore yapımı Bir Milyonerin İlk Aşkı filminden Türkçeye çevrilmiştir. İki gencin tesadüfle başlayıp, dramla sonlanan aşkının anlatıldığı bu yapım da en iyiler arasında yer alıyor.

71 Anne Karenina

Anne KareninaIMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2012

Tolstoy ve müthiş heseri Anna Karenina. 1877 yılında basılan bu roman Dünyanın en iyi kitaplarından biri olarak günümüze kadar geldi. Film bu kitabın beyaz perdeye uyarlanmıştır halidir. Klasik filmleri seviyorsanız ve romantik filmlerin durağanlığından sıkıldıysanız bu filmi izlemelisiniz.

70 Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku

Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir TutkuIMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2014

İlhami Algör’ün 2014 yılında yayımlanan kitabından uyarlanan Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku; dram ve romantizmin yanı sıra tuhaf bir gizemi de bünyesinde barındırıyor. Erdal Beşikçioğlu ve Sezin Akbaşoğulları’nın başrollerini paylaştıkları bu filmin; Harun Tekin, Erdinç Gülener, Hare Sürel, Derya Alabora ve Ege Aydan gibi başarılı isimler de oyuncu kadrosunda bulunuyor.

69 Bekarlar (Singles)

Bekarlar (Singles)IMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 1992

Müzik filmleri duayeni olan ünlü yönetmen Comeron Crowe’in kurguladığı bu filmi kaçırmayın. 90’lar dönemini hissedeceğimiz filmimiz adından sıkça bahsettiriyor.

Filmimizde bir grup bekar gencin başından geçen olaylar konu alınıyor. Yeni yeni özgürlüğünü eline almış bu gençlerin olağan yaşantısı ve aşkları bolca anlatılmış. 

68 Melekler Şehri (City of Angels)

Melekler Şehri (City of Angels)IMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 1998

Nicolas Cage ve Meg Ryan’ın başrollerini paylaştıkları Melekler Şehri (City of Angels); izleyicileri masalsı bir aşkla tanıştırıyor. Ameliyat başarılı geçse de hastası hayata gözlerini yuman Maggie, büyük bir depresyonun içerisindedir. Maggie’yi yeniden hayata kazandırmak için görevlendirilen Seth adındaki melek ise bu güzel ve temiz kalpli kadına aşık olur. Sonrasında ise aşkı için meleklikten vazgeçerek, ölümlü olmayı seçer. Fakat faniler dünyasında yaşamak sandığı kadar kolay değildir.

67 Kasımda Aşk Başkadır (Sweet November)

Kasımda Aşk Başkadır (Sweet November)IMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2001

Charlize Theron ve Keanu Reeves ikilisinin başrollerinde oynadığı Kasımda Aşk Başkadır (Sweet November); 2001 yılından itibaren en bilindik aşk filmleri arasında yer almayı başardı.

Her ay hem evini hem de kalbini bir adama açan Sara ve iş kolik Nelson, bir ehliyet sınavında tanışırlar. Sonrasında ise Sara, Nelson’a da 1 ay boyunca birlikte yaşayabileceklerini söyler. Fakat bu 1 ay içerisinde çift birbirlerine aşık olur. Sonrasında ise Nelson, Sara’nın kanser hastası olduğu öğrenir ve olaylar farklı bir boyut kazanır.

66 Göl Evi (The Lake House)

Göl Evi (The Lake House)IMDb Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 2006

Romantik ve fantastik türlerin harmanından oluşan 2006 yapımı Göl Evi (The Lake House); Keanu Reeves ve Sandra Bullock’un hayranlık uyandıran performanslarıyla hayat buluyor. Doktor Kate işi dolayısıyla başka bir şehre taşınmak zorunda kalır. Ayrılmış olduğu göl evinin posta kutusuna ise sonraki kiracı için bir not bırakır. Yaşanan bir zaman kayması ise yeni kiracı Alex ve Kate arasında büyük bir aşkın yeşermesine neden olur.

65 Delibal

DelibalIMDb Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 2015

Özellikle de sürpriz finaliyle izleyicileri şaşkına uğratan bir Ali Bilgin filmiyle listemize devam ediyoruz. 2015 yılında vizyona giren Delibal, Sezen Aksu imzalı müzikleriyle de seyircileri mest etmeyi başarmıştı. Çağatay Ulusoy ve Leyla Lydia Tuğutlu’nun da oyunculuklarıyla hem izleyicilerden hem de eleştirmenlerden tam not aldıkları Delibal da en iyi romantik filmler arasında yer alıyor.

64 Emma

EmmaIMDb Puan: 6,8
Yapım Yılı: 2020

Romantik komedi ve dramanın bir arada işlendiği bu film kahramanları ve olay örgüsü ile adından sıkça bahsettirecek gibi. Jaune Austen’ın kitabından uyarlanan hikayesi nedeniyle filmimiz eski dönemin izlerini taşıyor. Mekanlar ve kostümler bir hayli başarılı.

Filmimizde yanlış kararlardan dolayı oluşabilecek hatalar anlatılıyor.  Anya Taylor-Joy, Yanta Reynolds, Josh O’Connor filmin oyuncu kadrosunda. 

63 50 İlk Öpücük

50 İlk Öpücük (50 First Dates)IMDb Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 2004

Adam Sandler’ın başrollerinde oynadığı, belki de bugüne kadar ki en başarılı film olan 50 İlk Öpücük (50 First Dates); Drew Barrymore’un da etkileyici performansıyla katkıda bulunduğu en iyi romantik filmlerden de bir tanesidir.

1998 yapımı Evlilik Öpücüğü filminde de harikalar yaratan bu ikili; 2004 yılında vizyona giren 50 İlk Öpücük filmiyle de büyük bir başarıya ulaştılar. Her sabah uyandığında hafızası sıfırlanan Lucy ile Henry’nin sınır tanımayan aşkının anlatıldığı bu film de en iyiler arasında yer alıyor.

62 Issız Adam

Issız AdamIMDb Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 2008

Genellikle etkileyici duygusal filmleri bizlerle buluşturan Çağan Irmak’ın en bilindik filmlerinden biri olan Issız Adam, gerek senaryosu gerekse müzikleriyle izleyicileri mest etmeyi başarmıştı. 2008 yılına damga vuran bu film; Cemal Hünal ce Melis Birkan’ın etkileyici performanslarıyla da hayranlık uyandırmıştı.

61 Kız Arkadaşım

Kız ArkadaşımIMDb Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 1991

Kız Arkadaşım babasının yeniden evlenme kararıyla psikolojik zorluklar geçiren Vada’nın hayatını konu alıyor. Onbir yaşındaki Vada vaktinin çoğunu en yakın erkek arkadaşı ile geçmektedir. Hayatı boyunca hasta olmaktan korkmuş ve buna göre hareket etmiştir. En yakın arkadaşını kaybetmesi ile hayatı değişir.

Yayınlandığı zamanın gözdesi olan bu filmi izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

60 Sıcak Kalpler (Warm Bodies)

Sıcak Kalpler (Warm Bodies)IMDb Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 2013

Aslında fantastik bir film olmasına rağmen, içerdiği çoğu sahneyle yüzümüzü gülümseten Sıcak Kalpler (Warm Bodies) de en iyi romantik komedi filmlerinden biri olarak karşımıza geliyor. Nicholas Hoult, Teresa Palmer, Dave Franco, Analeigh Tipton ve John Malkovich’in yer aldığı bu yapım, virüsten etkilenmemiş Julie ile zombileşen R adındaki genç bir adamın aşkını konu alıyor.

59 Not: Seni Seviyorum (PS: I Love You)

Not: Seni Seviyorum (PS: I Love You)IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2007

En iyi duygusal romantik filmler arasına adını yazdıran Not: Seni Seviyorum (PS: I Love You); Gerard Butler, Hilary Swank ve Jeffrey Dean Morgan gibi başarılı isimleri bünyesinde barındırıyor. Konusuyla hayranlık uyandıran bu film; Holly ve Gery adında mutlu bir çiftin yaşadıklarını anlatıyor. Gery’nin beynindeki tümör, bu çifti ayırmış olsa da Gary, geçmişten gönderdiği mektuplarla eşinin yanında olmaya devam eder.

58 Özel Bir Kadın (Pretty Woman)

Özel Bir Kadın (Pretty Woman)IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 1990

Julia Roberts ve Richard Gere gibi iki büyük oyuncuyu kadrosunda barındıran Özel Bir Kadın (Pretty Woman); 1990 yılına damga vuran filmlerden bir tanesidir. Zengin bir iş adamı ve bir hayat kadının yapmış oldukları anlaşma, ikilinin birbirlerine karşı olan duygularını tamamıyla değiştirip, büyük bir aşkın yeşermesine neden olacaktır.

57 Bir Gün (One Day)

Bir Gün (One Day)IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2011

Üniversite sonunda tanışan iki gencin yıllar boyunca yaşadıkları anlatılıyor. Yaklaşık 20 yıllık zaman dilimini konu alan film birçok şeyi sorgulatıyor. Hem komik hem üzücü olan bu film izlenmeye değer.

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz ünlü yönetmen Lone Scherfig tarafından çekilmiştir. Anne Hathaway ve Jim Sturgess başrolü paylaşmışlardır. 

56 Aşk Engel Tanımaz (Notting Hill)

Aşk Engel Tanımaz (Notting Hill)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 1999

Başrollerini Hugh Grant ve Julia Roberts ikilisinin paylaştığı, 1999 yılının en iyi romantik komedi filmleri arasında yer alan Aşk Engel Tanımaz (Notting Hill); seyahat kitapları satan Will’in dükkanına, Türkiye hakkında bir kitap almak için uğrayan, dünyaca ünlü Hollywood starı Anna’nın tesadüfler sonucu yeşeren aşk hikayesini konu alıyor.

55 Beni Unutma (Remember Me)

Beni Unutma (Remember Me)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2010

Hayatları hep zor geçen iki gencin tanışması ve bu zorlukların doğurduğu sadakat. Ağlatmaya yönelik yapılmış filmlerin aksine bu film tam anlamıyla gerçekleri vurguluyor.

Alacakaranlık filmleriyle adını duyuran Robert Pattinson, başrolü Emilie de Ravin ile paylaşıyor.

54 Aşkın Kitabı (Becoming Jane)

Aşkın Kitabı (Becoming Jane)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2007

Eski İngiltere izlerini bulacağınız bu filmin senaryosuna hayran kalacaksınız. Akıcı hikaye ve bunları destekleyen müzikler ile keyif alarak izleyeceğiniz bir film. Bunların yanı sıra kostümler ve mekanlar sizi geçmişe götürebilir.

Jane Austen hikayeyi, Julian Jarrold yönetmenliğini üstlenmiştir. Anne Hathaway, James McAvoy, Julie Walters oyuncu kadrosunda yer almaktadır. 

53 40 Yıllık Bekar

40 Yıllık Bekar (The 40 Year Old Virgin)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2005

Steve Carell, Paul Rudd, Seth Rogen, Catherine Keener, Elizabeth Banks, Romany Malco, Leslie Mann ve Jonah Hill gibi isimlerden oluşan zengin oyuncu kadrosuyla fark yaratan bir romantik komedi filmiyle daha listemize devam ediyoruz. 40 Yıllık Bekar (The 40 Year Old Virgin) adıyla 2005 yılında vizyona giren bu film; 40 yaşına kadar cinsel ilişkiye girmemiş Andy’nin eğlenceli hikayesi anlatılıyor.

52 Aşk Tesadüfleri Sever 2

Aşk Tesadüfleri Sever 2IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı:2020

Özellikle Türkiye’de devam filmi çekilen nadir romantik filmlerden. İpek Sorak ve Ömer Faruk Sorak’ın yönetmenliğini yaptığı film çok başarılı.  2. Film olmasından dolayı henüz film vizyona girmeden olumsuz eleştiriler almıştı. Endişelenmenize hiç gerek yok. İlk film kadar güzel ve sade. 

Nesrin Cevadzade, Yiğit Kirazcı, Elif Doğan gibi oyuncular filme bambaşka bir hava katmayı başarmış. Ayrıca ülkemizde böylesine güzel kurgulanmış filmler görmek bizi mutlu ediyor.

51 Aşık Shakespeare (Shakespeare in Love)

Aşık Shakespeare (Shakespeare in Love)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 1998

Aşık Shakespeare (Shakespeare in Love) filmi; güçlü oyuncu kadrosu, senaryo ve kostümleriyle izleyiciyi etkilemeyi başarıyor. Gwyneth Paltrow, Joseph Fiennes, Judi Dench, Geoffrey Rush, Ben Affleck ve Colin Firth gibi isimlerin yer aldığı bu yapım, toplamda 7 Oscar’ın da sahibi olmayı başarıyor. Bizleri 16. yüzyılın İngiltere’sine götüren bu film, genç Shakespeare’in aşk hayatını gözler önüne seriyor.

50 Hayalimdeki Aşk (Ruby Sparks)

Hayalimdeki Aşk (Ruby Sparks)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı:2012

Gerçek hayatta evli olan ve filmde başrolu paylaşan bir çift. Aralarında ki aşkı senaryoya göre şekillendirmiş ve aşklarını filmde de yaşamışlar.

İlk kitabı ile oldukça ses getiren bir yazar ve başına gelen ilginç olayları konu alan film fazlasıyla eğlenceli. Kariyer anlamında düşüş yaşayan ve geleceğe dair endişeleri olan oyuncumuz kendine hayali bir partner yaratıyor. Hayali partnerinin istediği tüm özelliklerini kağıda yazan Calvin olağanüstü bir şekilde bu karakteri karşısında buluyor. İşin daha ilginci şu ki kağıda yazdığı özellikleri istediği gibi değiştirebiliyor. Romantik komedi dalında eğlenceli ve kaliteli içeriklerden bir tanesi.

49 Muhteşem Gatsby (Great Gatsby)

Muhteşem Gatsby (Great Gatsby)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı:2013

Oscar ödüllerinin yanı sıra birçok sinema ödülünü de kazanmayı başaran 2013 yapımı Muhteşem Gatsby (Great Gatsby); Leonardo DiCaprio, Michelle Williams, Carey Mulligan, Tobey Maguire, Joel Edgerton ve Isla Fisher gibi güçlü oyuncuları da bünyesinde barındırıyor. Yazar olma yolunda ilerleyen Nick’in, milyoner Jay Gatsby ile tanışmasıyla birlikte gelişen etkileyici olayları konu ediniyor.

48 Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikayesi

Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikayesi (Wristcutters: A Love Story)IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı:2006

Fantastik komedi türünün en başarılı bağımsız filmlerinden biriyle listemize devam ediyoruz. Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikayesi (Wristcutters: A Love Story) adındaki bu film; sevdiğinden ayrılan Zia’nın tuhaf ve fantastik hikayesini konu alıyor. Ayrılıktan sonra çareyi intihar etmekte bulan Zia, hayatına son verdikten sonra gözlerini intihar edenlerle dolu bir evrende açar. İntihar etmiş olsa da acıları da bütün tazeliğini korumaktadır. Sonrasında ise şarkıcı ve bir otostopçu ile ilginç bir maceraya atılmaya karar verir.

47 Aşk Tesadüfleri Sever

Aşk Tesadüfleri SeverIMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2011

Belçim Bilgin bu kez başrolü Mehmet Günsür ile paylaşıyor. Ayrıca Altan Erkekli, Ayda Aksel, Yiğit Özşener, Şebnem Sönmez ve Hüseyin Avni Danyal gibi usta oyuncuları da bünyesinde barındıran Aşk Tesadüfleri Sever filminin yönetmen koltuğunda ise Ömer Faruk Sorak oturuyor.

46 Besties (The Edge Of Seventeen)

Besties (The Edge Of Seventeen)IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı:2016

Film abisinin en yakın arkadaşıyla çıkmaya başlayan genç bir kızın hikayesini anlatıyor. Filmimiz romantik drama kategorisinde listemize girmeyi başarıyor. Aynı zamanda gençlik filmi de olan Besties, ilginizi çekebiir.

Ailesi ve arkadaşlarıyla girmiş dramatik çatışmaların yaşandığı bu filmi kaçırmamalısınız.

45 Başka Dilde Aşk

Başka Dilde AşkIMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2009

Mert Fırat’ın hem senaryosunu yazdığı hem de başrollerini Saadet Işıl Aksoy ve Lale Mansur ile paylaştığı Başka Dilde Aşk, 2009 yılına damgasını vurmayı başarmıştı. Ayrıca Emre Karayel, Timur Acar, Tuğrul Tülek, Ayten Uncuoğlu ve Metin Coşkun gibi başarılı oyuncuları da kadrosunda barındıran bu Başka Dilde Aşk da en iyi romantik filmler listesinde yer alıyor.

44 Çılgın Aptal Aşk

Çılgın Aptal Aşk (Crazy, Stupid, Love)IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2011

Yine güçlü bir kadro ve yine eğlenceli bir aşk filmi huzurlarınıza geliyor. Ryan Gosling, Emma Stone, Steve Carell, Julianne Moore, Analeigh Tipton, Marisa Tomei ve Kevin Bacon’dan oluşan oyuncu kadrosuyla merak uyandıran Çılgın Aptal Aşk (Crazy, Stupid, Love); 2011 yılının en iyi romantik komedi filmlerinden bir tanesidir. Dışarıdan bakanların kusursuz bir hayata sahip olduğunu düşündükleri Cal; eşi tarafından aldatılmaktadır. Eşiyle ayrıldıktan sonra 40’larında bir bekar olarak hayatına devam etmek zorunda kalan bu adan, adeta çapkınlığın kitabını yazan Jacob’dan ders almaya başlar. Fakat o sırada Jacob da Cal’ın kızıyla aşk yaşamaktadır.

43 Uzaktaki Anılar

Uzaktaki Anılar (A Walk to Remember)IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı:2002

Mady Moore ve Shane West’in başrollerini paylaştıkları Uzaktaki Anılar (A Walk to Remember), romantik filmler denilince akla gelen ilk örneklerden bir tanesidir. Çeteyle başı belaya giren Landon adında bir genç, tesadüfen tanıştığı Jaime’ye aşık olur ve sonrasında bütün hayatı tamamıyla değişir.

42 Sadece Sen

Sadece SenIMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2014

Yine Kore filminden ilham alınan bir Türk filmiyle listemize devam ediyoruz. Orijinali O-jik geu-dae-man (Always, Only You) olan bu yapımın Türkçeleştirilmiş yapımı ise 2014 yılında Sadece Sen adıyla karşımıza geldi. Hakan Yonat yönetimindeki bu film; Belçim Bilgin, İbrahim Çelikkol, Kerem Can ve Necmi Yapıcı gibi başarılı isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da dikkat çekmişti.

41 Unutursam Fısılda

Unutursam FısıldaIMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı:2014

Müzikleri ve konusuyla 2014 yılının en çok izlenen ve en beğenilen filmlerinden biriyle daha listemize devam ediyoruz. Çağan Irmak imzalı romantik müzikal film olan Unutursam Fısılda, Kenan Doğulu tarafından bestelenen müzikleriyle de hayranlık uyandırıyor. Farah Zeynep Abdullah, Kerem Bürsin, Mehmet Günsür, Hümeyra, Işıl Yücesoy, Köksal Engür ve Gürkan Uygun gibi başarılı isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da takdir topluyor.

40 Cesaretin Var mı Aşka?

Cesaretin Var mı Aşka? (Jeux d’enfants)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı:2003

Marion Cotillard ve Guillaume Canet gibi başarılı oyuncuların yanı sıra Thibault Verhaeghe ve Joséphine Lebas-Joly adındaki çocuk oyuncularıyla da 2003 yılına damga vuran bir Fransız filmiyle listemize devam ediyoruz. Cesaretin Var mı Aşka? (Jeux d’enfants) adıyla yayınlanan bu film; Julien ve Sophie isimli iki çocukluk arkadaşının, küçük yaşlardan bu yana birbirlerini sorunlarından arındırmak için oynadıkları cesaret oyunun devamında başlayan etkileyici aşk hikayesini konu alıyor.

39 Devdas

DevdasIMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2002

Hint yapımı olağanüstü bir romantik film olan Devdas’ın başrollerini Shahrukh Khan ve Aishwarya Rai ikilisi paylaşıyor. 2002 yılında seyircilerle buluşan bu film; 1917 yılında Sharat Chandra Chattopadhyay tarafından yazılmış bir eserden uyarlanmıştır. Aşkın cesaret istediğini tümüyle gözler önüne seren bu film de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor.

38 Aşk Her Yerde (Love Actually)

Aşk Her Yerde (Love Actually)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2003

Dilerseniz oyuncu kadrosuna göz attıktan sonra, bu filmin ne kadar başarılı olabileceğini sizler tahmin edin. Hugh Grant, Emman Thompson, Liam Neeson, Keira Kngihtly, Alan Rickman, Colin Firth, Bill Nighy, Andrew Lincoln, Martin Freeman, Chiwetel Ejiofor, January Jones, Rowan Atkinson, Rodrigo Santoro, Billy Bob Thomton ve Elisha Cuthbert; Aşk Her Yerde (Love Actually) filminde yer alan isimlerin sadece bazılarıdır.

37 Ah Nerede

Ah NeredeIMDb Puanı 7,6
Yapım Yılı: 1975

Şimdi ise bir Yeşilçam klasiğini huzurlarınıza getiriyoruz. Meşhur sahnesiyle efsaneleşen 1975 yapımı Ah Nerede filminin yapımcılığını Ertem Eğilmez üstlenirken, yönetmen koltuğunda ise Orhan Aksoy oturuyor. Aynı zamanda Tarık Akan ve Gülşen Bubikoğlu’nun başrollerini paylaştıkları bu film, Adile Naşit, Hulusi Kentmen ve Halit Akçatepe gibi ustaları da kadrosunda bulunduruyor.

Kendine özgün teknikleriyle yönetmen Josh Boone mükemmel bir iş çıkarmış.

36 Paris’te Gece Yarısı (Midnight in Paris)

Paris’te Gece Yarısı (Midnight in Paris)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2011

Çiftimiz evlilik öncesi Paris’e gider. Gil yazarlık yaparak hayatını sürdürmektedir, Inez ise karakteristik olarak Gil’in tam zıttıdır. Gil bir gece yarısı olağanüstü şekilde geçmişe gider. Burada Hemingway, Fitzgerald, Picasso gibi isimler ile tanışır. Hikayenin akışı ve ilerleyişi bu olaylar ile bambaşka yerlere doğru gider.

Filmin çekim teknikleri izleyici yakalamayı başarıyor. Kesinlikle tavsiye izlemelisiniz.

35 Brokeback Dağı

Brokeback Dağı (Brokeback Mountain)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı:2005

Heath Ledger, Jake Gyllenhaal, Anne Hathaway ve Michelle Williams gibi birbirinden ünlü isimleri bünyesinde barındıran bu Ang Lee filmi; dönemin Oscar ödüllerini de kazanmayı başarıyor. Brokeback Dağı (Brokeback Mountain) adındaki bu film, konusuyla ve çeşitli sahneleriyle 2005 yılının en çok konuşulan filmlerinden biri olmuştu. Eşcinsellik temalı bu yapım da en iyi romantik filmler arasında yer alıyor.

34 Aşkın 500 Günü

Aşkın 500 Günü (500 Days of Summer)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2009

2009 yılının başarılı romantik komedi filmlerinden biri olan Aşkın 500 Günü (500 Days of Summer); Zooey Deschanel ve Joseph Gordon-Levitt’in performanslarıyla da hayranlık uyandırdıkları etkileyici bir yapımdı. Tom ve Summer adında bir çiftin 500 günlük ilişkisinden kesitleri gözler önüne seren bu film; gişede de akıl almaz bir başarıya ulaşmıştı.

33 Aynı Yıldızın Altında

Aynı Yıldızın Altında (The Fault in Our Stars)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2014

Yine bir kitap uyarlaması ile listemize devam ediyoruz. John Green romanından uyarlanan Aynı Yıldızın Altında (The Fault in Our Stars); Shailene Woodley ve Ansel Elgort gibi genç oyuncuların yanı sıra Willem Dafoe ve Laura Dern gibi güçlü oyuncuları da kadrosunda barındırıyor. İçinizi ısıtacak bir aşk hikayesinin ve sonrasında gelişen sarsıcı olayların yer aldığı bu yapım da en iyi duygusal romantik filmlerden bir tanesidir.

32 Bir Konuşabilse (Lost in Translation)

Bir Konuşabilse (Lost in Translation)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2003

En İyi Özgün Senaryo Oscar’ının sahibi olan 2003 yapımı Bir Konuşabilse (Lost in Translation); Scarlett Johansson ve Bill Murray ikilisinin etkileyici performanslarıyla şekilleniyor. Ayrıca Anna Faris ve Giovanni Ribisi gibi ünlü isimleri de bünyesinde barındıran bu filmin yönetmenliğini ise Sofia Coppola üstleniyor.

31 Ah Müjgan Ah

Umut Işığım (Silver Linings Playbook)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı:1970

Yeşilçam’ın gözleriyle oynayan aktörü Sadri Alışık’ın başrollerini Esen Püsküllü ve Salih Güney ile paylaştığı 1970 yapımı Ah Müjgan Ah da en iyi romantik filmler arasında yer alıyor. Mehmet Demir’in yönetmenliğini üstlendiği bu filmin senaryosu ise Sefa Önal’ın ellerinde şekilleniyor.

30 Umut Işığım

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı:2012

Yaklaşık 5 yıl önce vizyona giren ve hem Oscar hem de birçok sinema ödülünün kazananı olan Umut Işığım (Silver Linings Playbook) filmi de adını en iyiler arasına yazdırıyor. Jennifer Lawrence ve Bradley Cooper’ın başrollerini paylaştıkları bu yapım, Robert De Niro gibi usta bir ismi de bünyesinde barındırıyor. Matthew Quick’in kitabının sinemaya uyarlanmış hali olan Umut Işığım; hayatta değer verdikleri her şeyi yitiren iki bireyin aşklarını ve başarılarını konu alıyor.

29 Kefaret (Atonement)

Kefaret (Atonement)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2007

2007 yılında vizyona giren ve en iyi romantik filmler arasına adını yazdıran Kefaret (Atonement), müzikleriyle de bizleri büyülemeyi başarıyor. Keira Knightley ve James McAvoy ikilisinin yanı sıra Saorise Ronan ve Benedict Cumberbatch gibi başarılı oyuncuları da kadrosunda bulunduran bu yapım, dönemin BAFTA ödüllerini de silip süpürmeyi başarmıştır.

28 Müslüm

MüslümIMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2018

Güzel bir biyografi, drama filmi olan Müslüm’ü bu listeye koymadan geçemedik. Film Müslüm Gürses’in hayatını konu alıyor. Müslüm Gürses’in aşk hayatınada değinen bu film özellikle drama sevenler için harika seçim.

Filmin yönetmenlerinden biri Ayla filminden de tanıdığımız Can Ulkay. Diğer yönetmenimiz ise gerçek ismi Hakan Kırvavaç olan Ketche. Oyuncu kadrosu ise gümbür gümbür: Timuçin Esen, Zerrin Tekindor, Şahin Kendirci, Erkan Can ve onlarcası.

27 Not Defteri (The Notebook)

Not Defteri (The Notebook)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2004

Romantizm ve dram türlerinde bir başyapıt olarak karşımıza gelen 2004 yapımı Not Defteri (The Notebook) filminin yönetmen koltuğunda Nick Cassavetes oturuyor. Ryan Gosling ve Rachel McAdams ikilisinin başrollerini paylaştıkları bu romantik film konusuyla da sektörde iz bırakmayı başarıyor.

26 Yükselen Ay Krallığı

Yükselen Ay Krallığı (Moonrise Kingdom)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2012

Film birbirine aşık iki gencin kaçıp kamp yapması ve onları arayan insanları anlatıyor. Romantikliğin yanı sıra bir o kadar da komik olan bu filmi izlemenizi istiyoruz. Film içinize işleyecek cinste. 

Filmin yönetmeni Wen Andreson! Başka birşey söylememize gerek yok sanırım.

25 Veer-Zaara

Veer-ZaaraIMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2004

Romantizm ve dram filmleriyle dünyaya nam salan Bollywood, bu kez Veer-Zaara ile karşımıza geliyor. En Popüler Film ve En İyi Film ödüllerinin sahibi olan Veer-Zaara; Hintli ve Pakistanlı bir çiftin imkansız aşklarının etkileyici hikayesini konu alıyor. Ayrıca yılın en çok hasılat yapan filmlerinden de biri olan Veer-Zaara’nın başrollerini ise Shahrukh Khan ve Preity Zinta oynuyor.

24 Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi

Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi (The Curious Case of Benjamin Button)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2008

Konusu ve görselleriyle dikkat çeken Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi (The Curious Case of Benjamin Button), aslında F. Scott Fitzgerald tarafından 1922 yılında yazılmış bir hikayenin sinemaya uyarlanmış halidir. Dönemin Oscar ödüllerinin yanı sıra birçok değerli sinema ödülünü de elde etmeyi başaran bu yapım; Brad Pitt, Cate Blanchett ve Tilda Swinton gibi güçlü isimleri de bünyesinde barındırıyor.

23 Kelebeğin Rüyası

Kelebeğin RüyasıIMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2013

2013 yılının en iyi romantik filmlerinden biri olan Kelebeğin Rüyası; Yılmaz Erdoğan’ın hem yönetmen hem senarist hem de yardımcı oyuncu olarak görev aldığı şiirsel bir yapımdır. Ayrıca Kıvanç Tatlıtuğ, Belçim Bilgin, Mert Fırat ve Farah Zeynep Abdullah’ın da yer aldığı oyuncu kadrosuyla merak uyandıran bu yapım, kesinlikle sizleri de etkilemeyi başaracak.

22 Aşk ve Gurur (Pride and Prejudice)

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı:2005

Keira Knightley, Matthew Macfadyen ve Rosamund Pike gibi güçlü isimlerden oluşan kadrosunun yanı sıra konusuyla da hayranlık uyandıran Aşk ve Gurur (Pride and Prejudice) filmiyle en iyileri huzurlarınıza getirmeye devam ediyoruz. Jane Austen’in 1813 yılında okuyucularla buluşan Gurur ve Önyargı adlı romanından beyaz perdeye uyarlanan bu yapım; 5 kız kardeşin hikayelerini konu alıyor.

21 Bay Hiçkimse (Mr. Nobody)

Bay Hiçkimse (Mr. Nobody)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2009

Konusuyla beynimizi allak bullak etse de içerdiği romantik öğeler ile kalplerimizi fetheden Bay Hiçkimse (Mr. Nobody); 117 yaşındaki Némo’nun farklı sonlarla biten seçimlerini ve bu paralel evrenlerde yaşamış olduğu aşkları konu alıyor. Jared Leto’nun başrollerinde oynadığı Bay Hiçkimse de en iyi romantik filmlerden biri olmayı başarıyor.

20 Titanik (Titanic)

Titanik (Titanic)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 1997

Gelmiş geçmiş en iyi romantik filmler arasında gösterilen Titanik (Titanic) ile listemize devam ediyoruz. Oscar kazananı eşsiz bir film olarak karşımıza gelen bu yapımın başrollerini Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet ikilisi paylaşıyor. Aslında bir felaket filmi olmasına rağmen, romantizmi de etkileyici bir dille gözler önüne seriyor.

19 Güzel ve Çirkin (La Belle Et La Béte)

Güzel ve Çirkin (La Belle Et La Béte)IMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 1946

1946 yılında vizyona giren Güzel ve Çirkin (La Belle Et La Béte) filmi yenilenmeye devam ediyor. Yenilenmiş versiyonuyla da 2017 yılının sabırsızlıkla beklenen en heyecan verici filmleri arasında yer alan Güzel ve Çirkin’in 1946 versiyonu ise IMDb’nin En İyi 250 Film listesine adını yazdıran bir başyapıt olarak huzurlarınıza geliyor.

18 Beni Adınla Çağır

Beni Adınla Çağır (Call Me by Your Name)IMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 2017

Luca Guadagnino’nun yönetmenliği yaptığı filmimiz romantik drama kategorisi ile listemizde yerini aldı. İtalyada yazlığa giden 17 yaşındaki başrolümüz, babasının asistanına aşık olur. Bu genç adamın aşk ile buluşması bu olay ile başlar.

Filmin senaryosu Aynı adlı romandan uyarlanmıştır. Yönetmen koltuğuna Luca Guadagnino oturmuştur ve senaristi James Ivory ile Andre Aciman’dır.

İngiliz Akademisi Film Ödüllerinde En İyi Uyarlama Senaryo Ödülü aldığı ödüllerden bir tanesidir. Oscara aday olmuştur.  

17 Sen Aydınlatırsın Geceyi

Sen Aydınlatırsın GeceyiIMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 2013

Tabiri caizse 10 parmağında 10 marifet olan Onur Ünlü, bu kez beyin yakan fantastik bir romantik filmi izleyicilerle buluşturuyor. Ali Atay, Serkan Keskin, Demet Evgar, Damla Sönmez, Ahmet Mümtaz Taylan, Ercan Kesal, Tansu Biçer, Cengiz Bozkurt, Nadir Sarıbacak, Ezgi Mola, Ayşenil Şamlıoğlu, Derya Alabora ve Güler Ökten; Sen Aydınlatırsın Geceyi adındaki bu filmin oyuncu kadrosunu oluşturuyorlar.

16 Makas Eller (Edward Scissorhands)

Makas Eller (Edward Scissorhands)IMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 1990

1990 yılında vizyona girmesine rağmen, halen daha büyük bir beğeniyle izlenen Makas Eller (Edward Scissorhands) filminin yönetmen koltuğunda Tim Burton oturuyor. Oyuncu kadrosunda ise Johnny Depp ve Winona Ryder gibi ünlü isimler yer alıyor. Aynı zamanda konusuyla da dikkat çeken bu yapım da en iyi romantik filmler arasında ilk sıralara adını yazdırıyor.

15 Hırçın Sevgilim (Yeopgijeogin geunyeo)

Hırçın Sevgilim (Yeopgijeogin geunyeo)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2001

Kore yapımı en iyi romantik komedi filmleri arasında yer alan Hırçın Sevgilim (Yeopgijeogin geunyeo), gerçek bir hikayeden esinlenilerek beyazperdeye uyarlanmıştır. Jun Ji-hyun ve Tae-hyun Cha’nın başrollerini paylaştıkları bu film; Kyun-woo ve çılgın kız arkadaşı Jun Ji-hyun arasındaki hem komik hem de duygusal ilişkiyi gözler önüne seriyor.

14 Gün Batmadan (Before Sunset)

Gün Batmadan (Before Sunset)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2004 

Başrollerini Ethan Hawke ve Julie Delpy ikilisinin paylaşmış olduğu 2004 yapımı Gün Batmadan (Before Sunset); “sevip de kavuşamayanlar” için geliyor. 9 yıl önce Budapeşte’den Viyana’ya doğru giden bir trende tanışan Jesse ve Celine, sadece birkaç saat geçirmelerine rağmen birbirlerine aşık olurlar. Fakat bu çift bir daha görüşemez. Geçen yılların ardından kitap tanıtımı için Fransa’ya giden Jesse, yeniden Celine ile karşılaşır. Yine kısıtlı zamanları vardır. Ayrıca Jesse çoktan evlenmiştir ve bir de oğlu olmuştur.

13 Saksı Olmanın Faydaları

Saksı Olmanın Faydaları (The Perks of Being a Wallflower)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2012

Genç oyuncuların yer aldığı bir ergenlik filmi olmasına rağmen, hem eleştirmenlerden hem de izleyicilerden tam not alan Saksı Olmanın Faydaları (The Perks of Being a Wallflower), özellikle de 2012 yılının en beğenilen filmlerinden bir tanesiydi. Emma Watson, Logan Lerman ve Ezra Miller’ın başrollerini paylaştıkları bu film de en iyi romantik filmler arasına adını yazdırıyor.

12 Aşıklar Şehri (La La Land)

Aşıklar Şehri (La La Land)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2016

2016 yılının en iyi filmi olarak gösterilen ve Oscar rekoruyla fazlasıyla merak uyandıran Aşıklar Şehri (La La Land), şüphesiz en başarılı romantik filmlerden biridir. Müzikleriyle de oldukça dikkat çeken bu müzikal komedi filmi; Ryan Goslin ve Emma Stone gibi daha birçok başarılı ismi de bünyesinde barındırıyor.

11 Aşk (Her)

Aşk (Her)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2013

2010 yılına damga vuran Aşk (Her) filmi; Scarlett Johansson, Spike Jonze, Amy Adams ve Olivia Wilde gibi başarılı isimleri bünyesinde barındırıyor olsa da Joaquin Phoenix’in sergilemiş olduğu benzersiz performansla etkileyici bir yapım haline geliyor. Ayrıca En İyi Özgün Senaryo Oscar’ının da kazananı olan bu yapım, konusuyla da hayranlık uyandırıyor.

10 Bugün Aslında Dündü (Groundhog Day)

Bugün Aslında Dündü (Groundhog Day)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 1993

Bir diğer kafa karıştırıcı, benzersiz bir romantik filmle daha listemize devam ediyoruz. Başrollerinde Bill Murray ve Andie MacDowell ikilisinin paylaştığı Bugün Aslında Dündü (Groundhog Day), eğlenceli bir fantastik romantik film olarak karşımıza geliyor. Aynı zamanda IMDb Top 250 listesinde de yer alan bu filmin yönetmen koltuğunda ise Harold Ramis oturuyor.

9 Ah Güzel İstanbul

Ah Güzel İstanbulIMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 1966

Sadri Alışık gibi usta bir ismin yine başrollerinde oynadığı bir Yeşilçam filmiyle finale doğru yaklaşıyoruz. 1966 yılında izleyiciyle buluşan Ah Güzel İstanbul adındaki Atıf Yılmaz filminin senaristliğini ise Sefa Önal üstleniyor. Ayla Algan gibi usta bir aktrisin de başrollerinde yer aldığı bu yapım, romantik film bağımlılarının mutlaka izlemesi gereken filmler arasına adını yazdırıyor.

8 Aşk Zamanı (Fa Yeung Nin Wa)

Aşk Zamanı (Fa Yeung Nin Wa)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2000

2000 yapımı etkileyici bir film olarak karşımıza gelen Aşk Zamanı (Fa Yeung Nin Wa); gerek konusu gerekse oyunculuk performanslarıyla izleyicileri kendisine hayran bırakmayı başarıyor. Tesadüfen yolları kesişen iki insanın, eşlerinin birbirleriyle aşk yaşadıklarını ve aldatıldıklarını öğrendikten sonra gerçekleşen olaylar örgüsünü anlatıyor.

7 Yol

YolIMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 1982

Yılmaz Güney imzalı etkileyici bir film olan Yol, Şerif Gören yönetimiyle karşımıza geliyor. Tarık Akan, Şerif Sezer, Halil Ergün ve Meral Orhonsay gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da döneme damgasını vuran bu filmin müzikleri ise Zülfü Livaneli’nin imzasını taşıyor.

6 Amélie

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 2001

Fransa’nın en bilindik ve en başarılı oyuncularından biri olan Audrey Tautou’nun olağanüstü performansıyla hayat verdiği Amélie karakteri, izleyenlerin kalplerini çalmayı başarmıştı. Jean-Pierre Jeunet yönetiminde vizyona giren ve 2001 yılına damgasını vuran Amélie (Le Fabuleux destin d’Amélie Poulain) de en iyiler arasına adını yazdırıyor.

5 Sil Baştan

Sil Baştan (Enternal Sunshine of the Spotless Mind)IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 2004

Yine güçlü kadrosuyla dikkat çeken Oscar ödüllü bir filmle daha listemize devam ediyoruz. Sil Baştan (Enternal Sunshine of the Spotless Mind) adıyla 2004 yılında vizyona giren bu film; Jim Carrey, Kate Winslet, Kristen Dunst, Mark Ruffalo ve Elijah Wood gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor.

4 Amerikan Güzeli (American Beauty)

Amerikan Güzeli (American Beauty)IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 1999

Dönemin Oscar ödüllerini silip süpüren Amerikan Güzeli (American Beauty) en iyi romantik filmlerden bir tanesidir. Kevin Spacy, Mena Suvari, Thora Birch ve Annette Bening gibi isimlerden oluşan kadrosunun yanı sıra senaryosuyla da şaşkınlık yaratan bu yapım, tamamıyla beğeninizi kazanacak.

3 Kazablanka (Casablanca)

Kazablanka (Casablanca)IMDb Puanı: 8,5
Yapım Yılı: 1942

Tüm zamanların en iyi romantik filmi olan 1942 yapımı Kazablanka (Casablanca) ile listemize devam ediyoruz. Humphrey Bogart ve Ingrid Bergman’ın başrollerini paylaştıkları bu efsanevi filmin yönetmen koltuğunda ise Michael Curtiz oturuyor. II. Dünya Savaşı’nın ilk dönemlerini gözler önüne seren bu film, akıl almaz bir aşk üçgenini konu alıyor.

2 Selvi Boylum Al YazmalımSelvi Boylum Al Yazmalım

IMDb Puanı: 8,6
Yapım Yılı: 1977

Cengiz Aytmatov ve Ali Özgentürk’ün senaryosunu yazdığı efsanevi bir Atıf Yılmaz filmi olan Selvi Boylum Al Yazmalım, gelmiş geçmiş en iyi aşk filmlerinden de bir tanesidir. Cahit Berkay imzalı müziğiyle de efsaneleşen bu yapım; Türkan Şoray, Kadir İnanır ve Ahmet Mekin’in etkileyici oyunculuklarıyla da hayat buluyor.

Genellikle aşk şiirleri ile tanınan Attila İlhan’ın da dediği gibi “ayrılık da sevdaya dahil”. İçimizi burkan ayrılıkların ve imkansız aşkların yaşandığı dram türüne mensup en iyi duygusal romantik filmleri huzurlarınıza getiriyoruz.

1 Hayat Güzeldir

Hayat GüzeldirIMDb Puanı: 8,6
Yapım Yılı: 1997

Geldik en iyi romantik filmler listemizin finaline.Çocuk sahibi olan ebeveynlerin bu filmi özellikle izlemelerini tavsiye ediyoruz. Roberto Beigni’nin yönetmenliğini yaptığı film birçok ödül aldı.

lI. Dünya Savaşı zamanında eşi ve oğlu ile birlikte Yahudi kamplarına götürülen baba anlatılıyor. Anne ve babanın çocukları için yaptıkları şeyler kesinlikle muhteşem.

Listenin sonuna geldiğimize göre şimdi size film sonrası sevgilinizle ilişkinizi sınayacağınız bir test bırakıyoruz: Bu aşk testi kaçmaz.

Birbirinden değerli ve benzersiz filmlerden oluşan bu listede en çok beğendiğiniz romantik filmler hangileri?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.