Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Aşk Filmleri: En İyi ve Yeni 60 Romantik Film Listesi

Romantik aşk filmleri, Türk ve yabancı fark etmeksizin ruhumuza dokunmayı başarıyorlar. Aşk filmleri ya da diğer bir deyişle en iyi romantik filmler, 2016 yılında da birçoğumuzun hayranlığını kazandılar. Özellikle de romantik komedi filmleri senaryolarıyla içimizi ısıttılar. İşte karşınızda yerli ve yabancı en iyi romantik filmler listesi;

En iyi aşk filmleri; duygusal, romantik ve komedi türlerini bünyelerinde barındırarak hayranlık uyandırmayı başarıyorlar. Ayrıca en iyi romantik filmler bünyelerinde barındırmış oldukları yerli ve yapancı yapımlarla kalplerimize dokunarak, beğeni kazanmaya devam ediyorlar. Aynı zamanda da en iyi romantik komedi filmleri bizlere eğlenceli anlar yaşatıyor, duygusal romantik filmler ise yaşanan dram dolu aşklarla gözlerimizi yaşartıyorlar. Bu arada sizler de aşkınızı sınamak isteyebilirsiniz. Sizler için hazırlamış olduğumuz aşk testi ile duygularınızı dile getirebilirsiniz.

İçerisinde kendimizden bir parça bulabileceğimiz, en iyi romantik aşk filmleri listesini huzurlarınıza getirmeye karar verdik. Hayat kadar gerçek aşk hikayelerinin anlatıldığı, bazen dram dolu bazense komik olayların işlendiği romantik filmlerden oluşan listemize başlıyoruz. Toplamda 60 filmin yer aldığı en iyi romantik filmler listesindeki yapımların her birinin de IMDb puanlarına göre sıralandığını belirtmeden geçmeyelim.

Huzurlarınızda en iyi romantik aşk filmleri:

En İyi Romantik Filmler Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Yerli ve yabancı filmlerin oluşan listemiz; romantik komedi, dram ve fantastik olmak üzere birbirinden farklı türleri de bünyesinde barındırıyor. Bu türlere mensup en iyi romantik filmlerin yer aldığı listemize en iyi romantik komedi filmleriyle başlıyoruz.

En İyi Romantik Komedi Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Kalpleri ısıtan sıcacık aşkların mizahi bir dille anlatıldığı romantik komedi filmleri, hem yüzlerimizi güldürüyorlar hem de bizleri masalsı aşklarla buluşturuyorlar. Huzurlarınızda en iyi romantik komedi filmleri;

15. 50 İlk Öpücük (50 First Dates)

IMDb Puanı: 6,8

50 İlk Öpücük (50 First Dates)Adam Sandler’ın başrollerinde oynadığı, belki de bugüne kadar ki en başarılı film olan 50 İlk Öpücük (50 First Dates); Drew Barrymore’un da etkileyici performansıyla katkıda bulunduğu en iyi romantik filmlerden de bir tanesidir. 1998 yapımı Evlilik Öpücüğü filminde de harikalar yaratan bu ikili; 2004 yılında vizyona giren 50 İlk Öpücük filmiyle de büyük bir başarıya ulaştılar. Her sabah uyandığında hafızası sıfırlanan Lucy ile Henry’nin sınır tanımayan aşkının anlatıldığı bu film de en iyiler arasında yer alıyor.

14. Özel Bir Kadın (Pretty Woman)

IMDb Puanı: 6,9

Özel Bir Kadın (Pretty Woman)Julia Roberts ve Richard Gere gibi iki büyük oyuncuyu kadrosunda barındıran Özel Bir Kadın (Pretty Woman); 1990 yılına damga vuran filmlerden bir tanesidir. Zengin bir iş adamı ve bir hayat kadının yapmış oldukları anlaşma, ikilinin birbirlerine karşı olan duygularını tamamıyla değiştirip, büyük bir aşkın yeşermesine neden olacaktır.

13. Sıcak Kalpler (Warm Bodies)

IMDb Puanı: 7,0

Sıcak Kalpler (Warm Bodies)Aslında fantastik bir film olmasına rağmen, içerdiği çoğu sahneyle yüzümüzü gülümseten Sıcak Kalpler (Warm Bodies) de en iyi romantik komedi filmlerinden biri olarak karşımıza geliyor. Nicholas Hoult, Teresa Palmer, Dave Franco, Analeigh Tipton ve John Malkovich’in yer aldığı bu yapım, virüsten etkilenmemiş Julie ile zombileşen R adındaki genç bir adamın aşkını konu alıyor.

12. Aşk Engel Tanımaz (Notting Hill)

IMDb Puanı: 7,0

Aşk Engel Tanımaz (Notting Hill)Başrollerini Hugh Grant ve Julia Roberts ikilisinin paylaştığı, 1999 yılının en iyi romantik komedi filmleri arasında yer alan Aşk Engel Tanımaz (Notting Hill); seyahat kitapları satan Will’in dükkanına, Türkiye hakkında bir kitap almak için uğrayan, dünyaca ünlü Hollywood starı Anna’nın tesadüfler sonucu yeşeren aşk hikayesini konu alıyor.

11. 40 Yıllık Bekar (The 40 Year Old Virgin)

IMDb Puanı: 7,1

40 Yıllık Bekar (The 40 Year Old Virgin)Steve Carell, Paul Rudd, Seth Rogen, Catherine Keener, Elizabeth Banks, Romany Malco, Leslie Mann ve Jonah Hill gibi isimlerden oluşan zengin oyuncu kadrosuyla fark yaratan bir romantik komedi filmiyle daha listemize devam ediyoruz. 40 Yıllık Bekar (The 40 Year Old Virgin) adıyla 2005 yılında vizyona giren bu film; 40 yaşına kadar cinsel ilişkiye girmemiş Andy’nin eğlenceli hikayesi anlatılıyor.

10. Aşık Shakespeare (Shakespeare in Love)

IMDb Puanı: 7,2

Aşık Shakespeare (Shakespeare in Love)Aşık Shakespeare (Shakespeare in Love) filmi; güçlü oyuncu kadrosu, senaryo ve kostümleriyle de 1998 yılının en iyi romantik aşk filmleri arasına adını yazdırıyor. Gwyneth Paltrow, Joseph Fiennes, Judi Dench, Geoffrey Rush, Ben Affleck ve Colin Firth gibi isimlerin yer aldığı bu yapım, toplamda 7 Oscar’ın da sahibi olmayı başarıyor. Bizleri 16. yüzyılın İngiltere’sine götüren bu film, genç Shakespeare’in aşk hayatını gözler önüne seriyor.  

9. Çılgın Aptal Aşk (Crazy, Stupid, Love)

IMDb Puanı: 7,4

Çılgın Aptal Aşk (Crazy, Stupid, Love)Yine güçlü bir kadro ve yine eğlenceli bir aşk filmi huzurlarınıza geliyor. Ryan Gosling, Emma Stone, Steve Carell, Julianne Moore, Analeigh Tipton, Marisa Tomei ve Kevin Bacon’dan oluşan oyuncu kadrosuyla merak uyandıran Çılgın Aptal Aşk (Crazy, Stupid, Love); 2011 yılının en iyi romantik komedi filmlerinden bir tanesidir. Dışarıdan bakanların kusursuz bir hayata sahip olduğunu düşündükleri Cal; eşi tarafından aldatılmaktadır. Eşiyle ayrıldıktan sonra 40’larında bir bekar olarak hayatına devam etmek zorunda kalan bu adan, adeta çapkınlığın kitabını yazan Jacob’dan ders almaya başlar. Fakat o sırada Jacob da Cal’ın kızıyla aşk yaşamaktadır.

8. Cesaretin Var mı Aşka? (Jeux d’enfants)

IMDb Puanı: 7,7

Cesaretin Var mı Aşka? (Jeux d'enfants)Marion Cotillard ve Guillaume Canet gibi başarılı oyuncuların yanı sıra Thibault Verhaeghe ve Joséphine Lebas-Joly adındaki çocuk oyuncularıyla da 2003 yılına damga vuran bir Fransız filmiyle listemize devam ediyoruz. Cesaretin Var mı Aşka? (Jeux d’enfants) adıyla yayınlanan bu film; Julien ve Sophie isimli iki çocukluk arkadaşının, küçük yaşlardan bu yana birbirlerini sorunlarından arındırmak için oynadıkları cesaret oyunun devamında başlayan etkileyici aşk hikayesini konu alıyor.

7. Aşkın 500 Günü (500 Days of Summer)

IMDb Puanı: 7,7

Aşkın 500 Günü (500 Days of Summer)2009 yılının başarılı romantik komedi filmlerinden biri olan Aşkın 500 Günü (500 Days of Summer); Zooey Deschanel ve Joseph Gordon-Levitt’in performanslarıyla da hayranlık uyandırdıkları etkileyici bir yapımdı. Tom ve Summer adında bir çiftin 500 günlük ilişkisinden kesitleri gözler önüne seren bu film; gişede de akıl almaz bir başarıya ulaşmıştı.

6. Aşk Her Yerde (Love Actually)

IMDb Puanı: 7,7

Aşk Her Yerde (Love Actually)Dilerseniz oyuncu kadrosuna göz attıktan sonra, bu filmin ne kadar başarılı olabileceğini sizler tahmin edin. Hugh Grant, Emman Thompson, Liam Neeson, Keira Kngihtly, Alan Rickman, Colin Firth, Bill Nighy, Andrew Lincoln, Martin Freeman, Chiwetel Ejiofor, January Jones, Rowan Atkinson, Rodrigo Santoro, Billy Bob Thomton ve Elisha Cuthbert; Aşk Her Yerde (Love Actually) filminde yer alan isimlerin sadece birkaçıdır.

5. Umut Işığım (Silver Linings Playbook)

IMDb Puanı: 7,8

Umut Işığım (Silver Linings Playbook)Yaklaşık 5 yıl önce vizyona giren ve hem Oscar hem de birçok sinema ödülünün kazananı olan Umut Işığım (Silver Linings Playbook) filmi de adını en iyiler arasına yazdırıyor. Jennifer Lawrence ve Bradley Cooper’ın başrollerini paylaştıkları bu yapım, Robert De Niro gibi usta bir ismi de bünyesinde barındırıyor. Matthew Quick’in kitabının sinemaya uyarlanmış hali olan Umut Işığım; hayatta değer verdikleri her şeyi yitiren iki bireyin aşklarını ve başarılarını konu alıyor.

4. Hırçın Sevgilim (Yeopgijeogin geunyeo)

IMDb Puanı: 8,1

Hırçın Sevgilim (Yeopgijeogin geunyeo)Kore yapımı en iyi romantik komedi filmleri arasında yer alan Hırçın Sevgilim (Yeopgijeogin geunyeo), gerçek bir hikayeden esinlenilerek beyazperdeye uyarlanmıştır. Jun Ji-hyun ve Tae-hyun Cha’nın başrollerini paylaştıkları bu film; Kyun-woo ve çılgın kız arkadaşı Jun Ji-hyun arasındaki hem komik hem de duygusal ilişkiyi gözler önüne seriyor.

EN İYİ KORE FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

3. Amerikan Güzeli (American Beauty)

IMDb Puanı: 8,4

Amerikan Güzeli (American Beauty)1999 yılında vizyona giren ve dönemin Oscar ödüllerini silip süpüren Amerikan Güzeli (American Beauty) de en iyi romantik filmlerden bir tanesidir. Kevin Spacy, Mena Suvari, Thora Birch ve Annette Bening gibi isimlerden oluşan kadrosunun yanı sıra senaryosuyla da şaşkınlık yaratan bu yapım, tamamıyla beğeninizi kazanacak.

2. Aşıklar Şehri (La La Land)

IMDb Puanı: 8,4

Aşıklar Şehri (La La Land)2016 yılının en iyi filmi olarak gösterilen ve Oscar rekoruyla fazlasıyla merak uyandıran Aşıklar Şehri (La La Land), şüphesiz en başarılı romantik filmlerden biridir. Müzikleriyle de oldukça dikkat çeken bu müzikal komedi filmi; Ryan Goslin ve Emma Stone gibi daha birçok başarılı ismi de bünyesinde barındırıyor.

1. Amélie (Le Fabuleux destin d’Amélie Poulain)

IMDb Puanı: 8,4

Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)Fransa’nın en bilindik ve en başarılı oyuncularından biri olan Audrey Tautou’nun olağanüstü performansıyla hayat verdiği Amélie karakteri, izleyenlerin kalplerini çalmayı başarmıştı. Jean-Pierre Jeunet yönetiminde vizyona giren ve 2001 yılına damgasını vuran Amélie (Le Fabuleux destin d’Amélie Poulain) de en iyiler arasına adını yazdırıyor.

En İyi Romantik Dram Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Genellikle aşk şiirleri ile tanınan Attila İlhan’ın da dediği gibi “ayrılık da sevdaya dahil”. İçimizi burkan ayrılıkların ve imkansız aşkların yaşandığı dram türüne mensup en iyi duygusal romantik filmleri huzurlarınıza getiriyoruz.

17. Kasımda Aşk Başkadır (Sweet November)

IMDb Puanı: 6,7

Kasımda Aşk Başkadır (Sweet November)Charlize Theron ve Keanu Reeves ikilisinin başrollerinde oynadığı Kasımda Aşk Başkadır (Sweet November); 2001 yılından itibaren en bilindik aşk filmleri arasında yer almayı başardı. Her ay hem evini hem de kalbini bir adama açan Sara ve iş kolik Nelson, bir ehliyet sınavında tanışırlar. Sonrasında ise Sara, Nelson’a da 1 ay boyunca birlikte yaşayabileceklerini söyler. Fakat bu 1 ay içerisinde çift birbirlerine aşık olur. Sonrasında ise Nelson, Sara’nın kanser hastası olduğu öğrenir ve olaylar farklı bir boyut kazanır.

16. Not: Seni Seviyorum (PS: I Love You)

IMDb Puanı: 7,1

Not: Seni Seviyorum (PS: I Love You)En iyi duygusal romantik filmler arasına adını yazdıran Not: Seni Seviyorum (PS: I Love You); Gerard Butler, Hilary Swank ve Jeffrey Dean Morgan gibi başarılı isimleri bünyesinde barındırıyor. Konusuyla hayranlık uyandıran bu film; Holly ve Gery adında mutlu bir çiftin yaşadıklarını anlatıyor. Gery’nin beynindeki tümör, bu çifti ayırmış olsa da Gary, geçmişten gönderdiği mektuplarla eşinin yanında olmaya devam eder.

15. Muhteşem Gatsby (Great Gatsby)

IMDb Puanı: 7,3

Muhteşem Gatsby (Great Gatsby)Oscar ödüllerinin yanı sıra birçok sinema ödülünü de kazanmayı başaran 2013 yapımı Muhteşem Gatsby (Great Gatsby); Leonardo DiCaprio, Michelle Williams, Carey Mulligan, Tobey Maguire, Joel Edgerton ve Isla Fisher gibi güçlü oyuncuları da bünyesinde barındırıyor. Yazar olma yolunda ilerleyen Nick’in, milyoner Jay Gatsby ile tanışmasıyla birlikte gelişen etkileyici olayları konu ediniyor.

14. Uzaktaki Anılar (A Walk to Remember)

IMDb Puanı: 7,4

Uzaktaki Anılar (A Walk to Remember)Mady Moore ve Shane West’in başrollerini paylaştıkları Uzaktaki Anılar (A Walk to Remember), romantik filmler denilince akla gelen ilk örneklerden bir tanesidir. Çeteyle başı belaya giren Landon adında bir genç, tesadüfen tanıştığı Jaime’ye aşık olur ve sonrasında bütün hayatı tamamıyla değişir.

13. Devdas

IMDb Puanı: 7,6

DevdasHint yapımı olağanüstü bir romantik film olan Devdas’ın başrollerini Shahrukh Khan ve Aishwarya Rai ikilisi paylaşıyor. 2002 yılında seyircilerle buluşan bu film; 1917 yılında Sharat Chandra Chattopadhyay tarafından yazılmış bir eserden uyarlanmıştır. Aşkın cesaret istediğini tümüyle gözler önüne seren bu film de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor.

EN İYİ HİNT FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

12. Brokeback Dağı (Brokeback Mountain)

IMDb Puanı: 7,7

Brokeback Dağı (Brokeback Mountain)Heath Ledger, Jake Gyllenhaal, Anne Hathaway ve Michelle Williams gibi birbirinden ünlü isimleri bünyesinde barındıran bu Ang Lee filmi; dönemin Oscar ödüllerini de kazanmayı başarıyor. Brokeback Dağı (Brokeback Mountain) adındaki bu film, konusuyla ve çeşitli sahneleriyle 2005 yılının en çok konuşulan filmlerinden biri olmuştu. Eşcinsellik temalı bu yapım da en iyi romantik filmler arasında yer alıyor.

11. Titanik (Titanic)

IMDb Puanı: 7,7

Titanik (Titanic)Gelmiş geçmiş en iyi romantik filmler arasında gösterilen ve unutulmaz efsane filmler listesine adını yazdıran 1997 yapımı Titanik (Titanic) ile listemize devam ediyoruz. Oscar kazananı eşsiz bir film olarak karşımıza gelen bu yapımın başrollerini Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet ikilisi paylaşıyor. Aslında bir felaket filmi olmasına rağmen, romantizmi de etkileyici bir dille gözler önüne seriyor.

10. Aşk ve Gurur (Pride and Prejudice)

IMDb Puanı: 7,8

Aşk ve Gurur (Pride and Prejudice)Keira Knightley, Matthew Macfadyen ve Rosamund Pike gibi güçlü isimlerden oluşan kadrosunun yanı sıra konusuyla da hayranlık uyandıran Aşk ve Gurur (Pride and Prejudice) filmiyle en iyileri huzurlarınıza getirmeye devam ediyoruz. Jane Austen’in 1813 yılında okuyucularla buluşan Gurur ve Önyargı adlı romanından beyaz perdeye uyarlanan bu yapım; 5 kız kardeşin hikayelerini konu alıyor.

9. Aynı Yıldızın Altında (The Fault in Our Stars)

IMDb Puanı: 7,8

Aynı Yıldızın Altında (The Fault in Our Stars)Yine bir kitap uyarlaması ile listemize devam ediyoruz. John Green romanından uyarlanan Aynı Yıldızın Altında (The Fault in Our Stars); Shailene Woodley ve Ansel Elgort gibi genç oyuncuların yanı sıra Willem Dafoe ve Laura Dern gibi güçlü oyuncuları da kadrosunda barındırıyor. İçinizi ısıtacak bir aşk hikayesinin ve sonrasında gelişen sarsıcı olayların yer aldığı bu yapım da en iyi duygusal romantik filmlerden bir tanesidir.

8. Bir Konuşabilse (Lost in Translation)

IMDb Puanı: 7,8

Bir Konuşabilse (Lost in Translation)En İyi Özgün Senaryo Oscar’ının sahibi olan 2003 yapımı Bir Konuşabilse (Lost in Translation); Scarlett Johansson ve Bill Murray ikilisinin etkileyici performanslarıyla şekilleniyor. Ayrıca Anna Faris ve Giovanni Ribisi gibi ünlü isimleri de bünyesinde barındıran bu filmin yönetmenliğini ise Sofia Coppola üstleniyor.

7. Kefaret (Atonement)

IMDb Puanı: 7,8

Kefaret (Atonement)2007 yılında vizyona giren ve en iyi romantik filmler arasına adını yazdıran Kefaret (Atonement), müzikleriyle de bizleri büyülemeyi başarıyor. Keira Knightley ve James McAvoy ikilisinin yanı sıra Saorise Ronan ve Benedict Cumberbatch gibi başarılı oyuncuları da kadrosunda bulunduran bu yapım, dönemin BAFTA ödüllerini de silip süpürmeyi başarmıştır.  

6. Veer-Zaara

IMDb Puanı: 7,9

Veer-ZaaraRomantizm ve dram filmleriyle dünyaya nam salan Bollywood, bu kez Veer-Zaara ile karşımıza geliyor. En Popüler Film ve En İyi Film ödüllerinin sahibi olan Veer-Zaara; Hintli ve Pakistanlı bir çiftin imkansız aşklarının etkileyici hikayesini konu alıyor. Ayrıca yılın en çok hasılat yapan filmlerinden de biri olan Veer-Zaara’nın başrollerini ise Shahrukh Khan ve Preity Zinta oynuyor.  

5. Not Defteri (The Notebook)

IMDb Puanı: 7,9

Not Defteri (The Notebook)Romantizm ve dram türlerinde bir başyapıt olarak karşımıza gelen 2004 yapımı Not Defteri (The Notebook) filminin yönetmen koltuğunda Nick Cassavetes oturuyor. Ryan Gosling ve Rachel McAdams ikilisinin başrollerini paylaştıkları bu romantik film konusuyla da sektörde iz bırakmayı başarıyor.

4. Saksı Olmanın Faydaları (The Perks of Being a Wallflower)

IMDb Puanı: 8,0

Saksı Olmanın Faydaları (The Perks of Being a Wallflower)Genç oyuncuların yer aldığı bir ergenlik filmi olmasına rağmen, hem eleştirmenlerden hem de izleyicilerden tam not alan Saksı Olmanın Faydaları (The Perks of Being a Wallflower), özellikle de 2012 yılının en beğenilen filmlerinden bir tanesiydi. Emma Watson, Logan Lerman ve Ezra Miller’ın başrollerini paylaştıkları bu film de en iyi romantik filmler arasına adını yazdırıyor.

3. Gün Batmadan (Before Sunset)

IMDb Puanı: 8,0

Gün Batmadan (Before Sunset)Başrollerini Ethan Hawke ve Julie Delpy ikilisinin paylaşmış olduğu 2004 yapımı Gün Batmadan (Before Sunset); “sevip de kavuşamayanlar” için geliyor. 9 yıl önce Budapeşte’den Viyana’ya doğru giden bir trende tanışan Jesse ve Celine, sadece birkaç saat geçirmelerine rağmen birbirlerine aşık olurlar. Fakat bu çift bir daha görüşemez. Geçen yılların ardından kitap tanıtımı için Fransa’ya giden Jesse, yeniden Celine ile karşılaşır. Yine kısıtlı zamanları vardır. Ayrıca Jesse çoktan evlenmiştir ve bir de oğlu olmuştur.

2. Aşk Zamanı (Fa Yeung Nin Wa)

IMDb Puanı: 8,1

Aşk Zamanı (Fa Yeung Nin Wa)2000 yapımı etkileyici bir film olarak karşımıza gelen Aşk Zamanı (Fa Yeung Nin Wa); gerek konusu gerekse oyunculuk performanslarıyla izleyicileri kendisine hayran bırakmayı başarıyor. Tesadüfen yolları kesişen iki insanın, eşlerinin birbirleriyle aşk yaşadıklarını ve aldatıldıklarını öğrendikten sonra gerçekleşen olaylar örgüsünü anlatıyor.

1. Kazablanka (Casablanca)

IMDb Puanı: 8,6

Kazablanka (Casablanca)Tüm zamanların en iyi romantik filmi olan 1942 yapımı Kazablanka (Casablanca) ile listemize devam ediyoruz. Humphrey Bogart ve Ingrid Bergman’ın başrollerini paylaştıkları bu efsanevi filmin yönetmen koltuğunda ise Michael Curtiz oturuyor. II. Dünya Savaşı’nın ilk dönemlerini gözler önüne seren bu film, akıl almaz bir aşk üçgenini konu alıyor.

En İyi Romantik Fantastik Filmler Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Masallara konu olan olağanüstü aşklar, beyazperdenin de en sevilen yapımları olmayı başarıyorlar. Var olmamış bir dünyada, zamanda ya da insanla kurulan duygusal bağlar, belki de ulaşılmaz oldukları için bizleri kendilerine hayran bırakıyorlar. İşte karşınızda fantastik türün en iyi romantik filmleri;

10. Melekler Şehri (City of Angels)

IMDb Puanı: 6,7

Melekler Şehri (City of Angels)Nicolas Cage ve Meg Ryan’ın başrollerini paylaştıkları Melekler Şehri (City of Angels); izleyicileri masalsı bir aşkla tanıştırıyor. Ameliyat başarılı geçse de hastası hayata gözlerini yuman Maggie, büyük bir depresyonun içerisindedir. Maggie’yi yeniden hayata kazandırmak için görevlendirilen Seth adındaki melek ise bu güzel ve temiz kalpli kadına aşık olur. Sonrasında ise aşkı için meleklikten vazgeçerek, ölümlü olmayı seçer. Fakat faniler dünyasında yaşamak sandığı kadar kolay değildir.

9. Göl Evi (The Lake House)

IMDb Puanı: 6,8

Göl Evi (The Lake House)Romantik ve fantastik türlerin harmanından oluşan 2006 yapımı Göl Evi (The Lake House); Keanu Reeves ve Sandra Bullock’un hayranlık uyandıran performanslarıyla hayat buluyor. Doktor Kate işi dolayısıyla başka bir şehre taşınmak zorunda kalır. Ayrılmış olduğu göl evinin posta kutusuna ise sonraki kiracı için bir not bırakır. Yaşanan bir zaman kayması ise yeni kiracı Alex ve Kate arasında büyük bir aşkın yeşermesine neden olur.

8. Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikayesi (Wristcutters: A Love Story)

IMDb Puanı: 7,4

Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikayesi (Wristcutters: A Love Story)Fantastik komedi türünün en başarılı bağımsız filmlerinden biriyle listemize devam ediyoruz. Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikayesi (Wristcutters: A Love Story) adındaki bu film; sevdiğinden ayrılan Zia’nın tuhaf ve fantastik hikayesini konu alıyor. Ayrılıktan sonra çareyi intihar etmekte bulan Zia, hayatına son verdikten sonra gözlerini intihar edenlerle dolu bir evrende açar. İntihar etmiş olsa da acıları da bütün tazeliğini korumaktadır. Sonrasında ise şarkıcı ve bir otostopçu ile ilginç bir maceraya atılmaya karar verir.

7. Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi (The Curious Case of Benjamin Button)

IMDb Puanı: 7,8

Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi (The Curious Case of Benjamin Button)Konusu ve görselleriyle dikkat çeken Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi (The Curious Case of Benjamin Button), aslında F. Scott Fitzgerald tarafından 1922 yılında yazılmış bir hikayenin sinemaya uyarlanmış halidir. Dönemin Oscar ödüllerinin yanı sıra birçok değerli sinema ödülünü de elde etmeyi başaran bu yapım; Brad Pitt, Cate Blanchett ve Tilda Swinton gibi güçlü isimleri de bünyesinde barındırıyor.

6. Makas Eller (Edward Scissorhands)

IMDb Puanı: 7,9

Makas Eller (Edward Scissorhands)1990 yılında vizyona girmesine rağmen, halen daha büyük bir beğeniyle izlenen Makas Eller (Edward Scissorhands) filminin yönetmen koltuğunda Tim Burton oturuyor. Oyuncu kadrosunda ise Johnny Depp ve Winona Ryder gibi ünlü isimler yer alıyor. Aynı zamanda konusuyla da dikkat çeken bu yapım da en iyi romantik filmler arasında ilk sıralara adını yazdırıyor.

5. Bay Hiçkimse (Mr. Nobody)

IMDb Puanı: 7,9

Bay Hiçkimse (Mr. Nobody)Konusuyla beynimizi allak bullak etse de içerdiği romantik öğeler ile kalplerimizi fetheden Bay Hiçkimse (Mr. Nobody); 117 yaşındaki Némo’nun farklı sonlarla biten seçimlerini ve bu paralel evrenlerde yaşamış olduğu aşkları konu alıyor. Jared Leto’nun başrollerinde oynadığı Bay Hiçkimse de en iyi romantik filmlerden biri olmayı başarıyor.

EN İYİ BEYİN YAKAN – KAFA AÇAN FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

4. Bugün Aslında Dündü (Groundhog Day)

IMDb Puanı: 8,0

Bugün Aslında Dündü (Groundhog Day)Bir diğer kafa karıştırıcı, benzersiz bir romantik filmle daha listemize devam ediyoruz. Başrollerinde Bill Murray ve Andie MacDowell ikilisinin paylaştığı Bugün Aslında Dündü (Groundhog Day), eğlenceli bir fantastik romantik film olarak karşımıza geliyor. Aynı zamanda IMDb Top 250 listesinde de yer alan bu filmin yönetmen koltuğunda ise Harold Ramis oturuyor.

3. Aşk (Her)

IMDb Puanı: 8,0

Aşk (Her)2010 yılına damga vuran Aşk (Her) filmi; Scarlett Johansson, Spike Jonze, Amy Adams ve Olivia Wilde gibi başarılı isimleri bünyesinde barındırıyor olsa da Joaquin Phoenix’in sergilemiş olduğu benzersiz performansla etkileyici bir yapım haline geliyor. Ayrıca En İyi Özgün Senaryo Oscar’ının da kazananı olan bu yapım, konusuyla da hayranlık uyandırıyor.

2. Güzel ve Çirkin (La Belle Et La Béte)

IMDb Puanı: 8,1

Güzel ve Çirkin (La Belle Et La Béte)1946 yılında vizyona giren Güzel ve Çirkin (La Belle Et La Béte) filmi yenilenmeye devam ediyor. Yenilenmiş versiyonuyla da 2017 yılının sabırsızlıkla beklenen en heyecan verici filmleri arasında yer alan Güzel ve Çirkin’in 1946 versiyonu ise IMDb’nin En İyi 250 Film listesine adını yazdıran bir başyapıt olarak huzurlarınıza geliyor.

1. Sil Baştan (Enternal Sunshine of the Spotless Mind)

IMDb Puanı: 8,3

Sil Baştan (Enternal Sunshine of the Spotless Mind)Yine güçlü kadrosuyla dikkat çeken Oscar ödüllü bir filmle daha listemize devam ediyoruz. Sil Baştan (Enternal Sunshine of the Spotless Mind) adıyla 2004 yılında vizyona giren bu film; Jim Carrey, Kate Winslet, Kristen Dunst, Mark Ruffalo ve Elijah Wood gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor.

En İyi Türk Romantik Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Bazıları fantastik bazıları komedi bazıları ise aşırı duygusal türlerde yer alan en iyi yerli romantik filmler ile listemize devam ediyoruz. Yerli romantik filmlerin bizler tarafından bu kadar sevilmesinin en büyük sebebi, elbette ki yer alan karakterlerinin her birinde kendimizden bir parça buluyor olmamızdır. Huzurlarınızda en iyi yerli romantik filmler.

18. Japon İşi

IMDb Puanı: 6,2

Japon İşiKemal Sunal ve Fatma Girik gibi iki usta oyuncunun başrollerini paylaştıkları, Kartal Tibet’in ise yönetmen koltuğunda oturduğu Japon İşi, fantastik bir romantik komedi filmidir. Ayrıca Sümer Tilmaç, Reha Yurdakul ve Asuman Arsan gibi ustaları da bünyesinde barındıran bu filmin ardından 30 yıl geçmesine rağmen, halen daha sevilerek izlenmektedir.

17. Kocan Kadar Konuş

IMDb Puanı: 6,4

Kocan Kadar Konuşİlk olarak 2015 yılında vizyona giren ve 2016 yılında ise ikinci filmiyle karşımıza gelen Kocan Kadar Konuş filminin yönetmen koltuğunda ise Kıvanç Baruönü oturuyor. Romantik komedi türünün başarılı örneklerinden biri olan Kocan Kadar Konuş filmi; Ezgi Mola, Murat Yıldırım, Nevra Serezli ve Ebru Cündübeyoğlu gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor.  

16. Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku

IMDb Puanı: 6,5

Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutkuİlhami Algör’ün 2014 yılında yayımlanan kitabından uyarlanan Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku; dram ve romantizmin yanı sıra tuhaf bir gizemi de bünyesinde barındırıyor. Erdal Beşikçioğlu ve Sezin Akbaşoğulları’nın başrollerini paylaştıkları bu filmin; Harun Tekin, Erdinç Gülener, Hare Sürel, Derya Alabora ve Ege Aydan gibi başarılı isimler de oyuncu kadrosunda bulunuyor.

15. İncir Reçeli

IMDb Puanı: 6,6

İncir ReçeliSenaryosunun yanı sıra şarkılarıyla da son 10 yıla damgasını vuran İncir Reçeli de ikinci filmi çekilen etkileyici yapımlardan bir tanesidir. Aytaç Ağırlar tarafından yazılıp, yönetilen bu filmin başrollerinde ise Halil Sezai Paracıkoğlu ve Melike Güner yer alıyor.

14. Senden Bana Kalan

IMDb Puanı: 6,7

Senden Bana KalanBütünüyle hayranlık uyandıran bir Abdullah Oğuz filmi olan Senden Bana Kalan; 2015 yılında vizyona girdi. Ekin Koç ve Neslihan Atagül’ün başrollerinde oynadığı bu film, aslında Kore yapımı Bir Milyonerin İlk Aşkı filminden Türkçeye çevrilmiştir. İki gencin tesadüfle başlayıp, dramla sonlanan aşkının anlatıldığı bu yapım da en iyiler arasında yer alıyor.

13. Issız Adam

IMDb Puanı: 6,8

Issız AdamGenellikle etkileyici duygusal filmleri bizlerle buluşturan Çağan Irmak’ın en bilindik filmlerinden biri olan Issız Adam, gerek senaryosu gerekse müzikleriyle izleyicileri mest etmeyi başarmıştı. 2008 yılına damga vuran bu film; Cemal Hünal ce Melis Birkan’ın etkileyici performanslarıyla da hayranlık uyandırmıştı.

12. Delibal

IMDb Puanı: 6,9

DelibalÖzellikle de sürpriz finaliyle izleyicileri şaşkına uğratan bir Ali Bilgin filmiyle listemize devam ediyoruz. 2015 yılında vizyona giren Delibal, Sezen Aksu imzalı müzikleriyle de seyircileri mest etmeyi başarmıştı. Çağatay Ulusoy ve Leyla Lydia Turgutlu’nun da oyunculuklarıyla hem izleyicilerden hem de eleştirmenlerden tam not aldıkları Delibal da en iyi romantik filmler arasında yer alıyor.

11. Sadece Sen

IMDb Puanı: 7,1

Sadece SenYine Kore filminden ilham alınan bir Türk filmiyle listemize devam ediyoruz. Orijinali O-jik geu-dae-man (Always, Only You) olan bu yapımın Türkçeleştirilmiş yapımı ise 2014 yılında Sadece Sen adıyla karşımıza geldi. Hakan Yonat yönetimindeki bu film; Belçim Bilgin, İbrahim Çelikkol, Kerem Can ve Necmi Yapıcı gibi başarılı isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da dikkat çekmişti.

10. Aşk Tesadüfleri Sever

IMDb Puanı: 7,4

Aşk Tesadüfleri SeverBelçim Bilgin bu kez başrolü Mehmet Günsür ile paylaşıyor. Ayrıca Altan Erkekli, Ayda Aksel, Yiğit Özşener, Şebnem Sönmez ve Hüseyin Avni Danyal gibi usta oyuncuları da bünyesinde barındıran Aşk Tesadüfleri Sever filminin yönetmen koltuğunda ise Ömer Faruk Sorak oturuyor.

9. Başka Dilde Aşk

IMDb Puanı: 7,4

Başka Dilde AşkMert Fırat’ın hem senaryosunu yazdığı hem de başrollerini Saadet Işıl Aksoy ve Lale Mansur ile paylaştığı Başka Dilde Aşk, 2009 yılına damgasını vurmayı başarmıştı. Ayrıca Emre Karayel, Timur Acar, Tuğrul Tülek, Ayten Uncuoğlu ve Metin Coşkun gibi başarılı oyuncuları da kadrosunda barındıran bu Başka Dilde Aşk da en iyi romantik filmler listesinde yer alıyor.

8. Unutursam Fısılda

IMDb Puanı: 7,5

Unutursam FısıldaMüzikleri ve konusuyla 2014 yılının en çok izlenen ve en beğenilen filmlerinden biriyle daha listemize devam ediyoruz. Çağan Irmak imzalı romantik müzikal film olan Unutursam Fısılda, Kenan Doğulu tarafından bestelenen müzikleriyle de hayranlık uyandırıyor. Farah Zeynep Abdullah, Kerem Bürsin, Mehmet Günsür, Hümeyra, Işıl Yücesoy, Köksal Engür ve Gürkan Uygun gibi başarılı isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da takdir topluyor.

7. Ah Nerede

IMDb Puanı 7,7

Ah NeredeŞimdi ise bir Yeşilçam klasiğini huzurlarınıza getiriyoruz. Meşhur sahnesiyle efsaneleşen 1975 yapımı Ah Nerede filminin yapımcılığını Ertem Eğilmez üstlenirken, yönetmen koltuğunda ise Orhan Aksoy oturuyor. Aynı zamanda Tarık Akan ve Gülşen Bubikoğlu’nun başrollerini paylaştıkları bu film, Adile Naşit, Hulusi Kentmen ve Halit Akçatepe gibi ustaları da kadrosunda bulunduruyor.

6. Ah Müjgan Ah

IMDb Puanı: 7,8

Ah Müjgan AhYeşilçam’ın gözleriyle oynayan aktörü Sadri Alışık’ın başrollerini Esen Püsküllü ve Salih Güney ile paylaştığı 1970 yapımı Ah Müjgan Ah da en iyi romantik filmler arasında yer alıyor. Mehmet Demir’in yönetmenliğini üstlendiği bu filmin senaryosu ise Sefa Önal’ın ellerinde şekilleniyor.

5. Kelebeğin Rüyası

IMDb Puanı: 7,9

Kelebeğin Rüyası2013 yılının en iyi romantik filmlerinden biri olan Kelebeğin Rüyası; Yılmaz Erdoğan’ın hem yönetmen hem senarist hem de yardımcı oyuncu olarak görev aldığı şiirsel bir yapımdır. Ayrıca Kıvanç Tatlıtuğ, Belçim Bilgin, Mert Fırat ve Farah Zeynep Abdullah’ın da yer aldığı oyuncu kadrosuyla merak uyandıran bu yapım, kesinlikle sizleri de etkilemeyi başaracak.

4. Sen Aydınlatırsın Geceyi

IMDb Puanı: 8,1

Sen Aydınlatırsın GeceyiTabiri caizse 10 parmağında 10 marifet olan Onur Ünlü, bu kez beyin yakan fantastik bir romantik filmi izleyicilerle buluşturuyor. Ali Atay, Serkan Keskin, Demet Evgar, Damla Sönmez, Ahmet Mümtaz Taylan, Ercan Kesal, Tansu Biçer, Cengiz Bozkurt, Nadir Sarıbacak, Ezgi Mola, Ayşenil Şamlıoğlu, Derya Alabora ve Güler Ökten; Sen Aydınlatırsın Geceyi adındaki bu filmin oyuncu kadrosunu oluşturuyorlar.

3. Ah Güzel İstanbul

IMDb Puanı: 8,2

Ah Güzel İstanbulSadri Alışık gibi usta bir ismin yine başrollerinde oynadığı bir Yeşilçam filmiyle finale doğru yaklaşıyoruz. 1966 yılında izleyiciyle buluşan Ah Güzel İstanbul adındaki Atıf Yılmaz filminin senaristliğini ise Sefa Önal üstleniyor. Ayla Algan gibi usta bir aktrisin de başrollerinde yer aldığı bu yapım, romantik film bağımlılarının mutlaka izlemesi gereken filmler arasına adını yazdırıyor.

EN ÇOK AĞLATAN TÜRK FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

2. Yol

IMDb Puanı: 8,2

YolYılmaz Güney imzalı etkileyici bir film olan Yol, Şerif Gören yönetimiyle karşımıza geliyor. Tarık Akan, Şerif Sezer, Halil Ergün ve Meral Orhonsay gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da döneme damgasını vuran bu filmin müzikleri ise Zülfü Livaneli’nin imzasını taşıyor.

1. Selvi Boylum Al Yazmalım

IMDb Puanı: 8,7

Selvi Boylum Al YazmalımGeldik en iyi romantik filmler listemizin finaline. Cengiz Aytmatov ve Ali Özgentürk’ün senaryosunu yazdığı efsanevi bir Atıf Yılmaz filmi olan Selvi Boylum Al Yazmalım, gelmiş geçmiş en iyi aşk filmlerinden de bir tanesidir. Cahit Berkay imzalı müziğiyle de efsaneleşen bu yapım; Türkan Şoray, Kadir İnanır ve Ahmet Mekin’in etkileyici oyunculuklarıyla da hayat buluyor.

En İyi Romantik Aşk Filmleri Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara Sorular

En İyi Romantik Aşk Filmleri Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara SorularGenellikle hayatın içinden konuların işlendiği romantik filmler, bazen kadınlar kadar duygusal erkekleri de fazlasıyla etkilemeyi başarıyorlar. Özellikle de dram türüne mensup en iyi yerli romantik filmler kalplerimize dokunarak, hiç beklemediğimiz bir şekilde gözlerimizi yaşartmayı ve beğenimizi kazanmayı başarıyorlar.

EN İYİ POLİTİK FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

Farklı türlere veya kategorilere ait gelmiş geçmiş en iyi aşk filmlerinin yer aldığı listemizi sonlandırıyoruz. Birbirinden değerli ve benzersiz filmlerden oluşan bu listede en çok beğendiğiniz romantik filmler hangileri?


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Listeler kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSize daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum