Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Büyük 10 Dolandırıcısı

Bernard Madoff mu Charles Pozi mi? Dünyanın en büyük dolandırıcıları hakkında ne kadar şey biliyorsunuz? Yanıtı aşağıdaki listeden öğrenin!
Dünyanın En Büyük 10 Dolandırıcısı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Osman Ziya Sülün, namı diğer Sülün Osman! Bu ismi mutlaka bir yerlerden duymuşsunuzdur. Hani, İstanbul’daki kamuya ait malları halka satan ünlü dolandırıcı. Hatta hikayesi Kemal Sunal’ın filmlerine bile konu olmuştu. En son Galata Köprüsü’nü bir vatandaşa satmaya çalışırken yakayı ele veren Sülün Osman, dolandırıcılığın en güzel tanımıdır. Bana kalırsa bu işi meslek edinen kişilerin zekası, standartların epey üzerinde. Öyle olmasa, ne kadar saf olursa olsun bir tren hattını nasıl kendi malınız gibi satabilirsiniz ki?

Sizce dolandırıcılık bir meslek mi? Ne yazık ki özellikle ülkemizde bu duruma bir meslek gibi bakılmakta. Aslında dünyada da durum pek farklı sayılmaz. Hikayeleri, Hollywood filmlerine konu olmuş birçok dolandırıcı sayabilmemiz mümkün. Özellikle ünlü Empire State binasının başına gelen dolandırıcılık olayı, akıllara durgunluk verici. Bu hikayede, dolandırıcıların şirket ismi olarak İngilizce “Stolen” yani çalıntı anlamına gelen kelimenin tersten okunuşu olarak belirlemeleri, gerçekten akıllara durgunluk verici. Yaşanan bu olayla Empire State, çalınan en pahalı ögeler arasında yer aldı.

Tabi ki önceleri sadece maddi anlamda kazanç sağlamak için yapılan bu eylem, zamanla kendi içinde birçok kola ayrıldı. Banka dolandırıcılığı, sahte para ve evrak, kredi kartı, cep telefonu, taşıt, gayrimenkul daha sayabileceğimiz yüzlerce dolandırıcılığa konu olmuş hayat gerçekleri var. Hayatta bazı kişilerin nasıl hedefi her zaman yüksek olursa, bu durum dolandırıcılar için de geçerli. Bazı dolandırıcıların eylemlerinin sonucu, birçok kişiyi etkilemiştir. İşte listemizde bu kişileri bulacaksınız. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sahtekarlarını!

İşte karşınızda dünyanın en büyük dolandırıcıları:

10 Maria Gabriela Hashemipour

1 Milyon Dolar

Maria Gabriela HashemipourEğer siz de kolay yoldan zengin olmak istiyorsanız, Beverly Hills’de bir güzellik salonu açmayı deneyebilirsiniz. Böylece Hollywood filmlerinin ünlü yıldızlarının saçlarına dokunabilir, onlardan akıllara durgunluk verecek ödemeler alabilirsiniz. Tıpkı Maria Gabriela Hashemipour gibi! Evet, Hashemipour, Beverly Hills’de açtığı güzellik salonu sayesinde kısa sürede milyoner olmayı başardı. Şaka değil, saç keserek milyarder olmak!

Liv Tyler’in bir saç kesimi için ödediği miktar tam 240.000 dolar olarak belirtilmiş. Ancak Maria Gabriela Hashemipour’un dolandırdığı ünlü isimler Liv Tyler ile sınırlı kalmıyor. Halle Berry, Anne Hathaway, Penelope Cruz, Jannifer Anniston gibi dünya çapında tanınan starlar da var. Sonuçta, yapmış olduğu sahtekarlıklarla temiz bir milyon dolar kazanan Maria Gabriela, suçu anlaşıldığında yasal güçler tarafından cezalandırılmış. 1 milyon dolarlık dolandırıcılığının karşılığı yalnızca toplum hizmeti cezası almak olmuş!

9 Frank Abagnale

2.5 Milyon Dolar

Frank AbagnaleSteven Spielberg’in yönetmenliğini yaptığı ve başrollerini Leonardo Di Caprio ile Tom Hanks’in paylaştığı Catch Me If You Can (Sıkıysa Yakala) isimli filmi biliyorsunuz, değil mi? Hani şu bir dolandırıcının gerçek hayat hikayesinin anlatıldığı ödüllü film! Peki, bu filmdeki dolandırıcının Frank Abagnale olduğunu biliyor muydunuz?

Evet, henüz küçük yaşlardayken dolandırıcılık yapmaya başlayan Frank Abagnale, bu yolda 2.5 milyon dolarlık bir servet kazanmıştır. Yaşıtları futbol topunun peşinde koştururken Abagnale ya sahte çekler yazıyor ya da hapishane parmaklıkları arkasında çıktığında uygulamak üzere yeni planlar için kafa yoruyordu. Kendisini avukat, doktor, profesör, pilot gibi birçok farklı meslekte tanıtan Frank Abagnale, bunları daha 18’ine basmadan önce yapmıştı.

Avrupa’dan Amerika’ya gönderildiği sırada uçaktan atlamaya çalışarak polislerin elinden kurtulmaya çalışan Abagnale, girdiği bir hapishaneden de gizli FBI ajanı olduğunu söyleyerek kaçmayı başarmıştır. Sonuçta, adamın dolandırıcı olmaya doğuştan yeteneği varmış gibi gözüküyor, değil mi? Peki, bu zeki sahtekar şu an ne yapıyor biliyor musunuz? Frank Abagnale’nin şu andaki işi, danışmanlık! Ne üzerine biliyor musunuz? Şirketlerdeki dolandırıcılığın önlenmesi üzerine!

8 Supervalu Dolandırıcılık Çetesi

10 Milyon Dolar

Supervalu Dolandırıcılık Çetesi10 milyon dolarlık bir dolandırıcılık yapıp, bu işten paçayı kurtarabilecek çok az sayıda insan vardır, sanırım. Supervalu’yu dolandıranlar kesinlikle bu kategoriye dahil edilmelidir. Çünkü bu dolandırıcılar çok basit denebilecek bir teknikle milyon dolarları kendi hesaplarına geçirmişler. Peki, bu nasıl mı olmuş?

Supervalu marketler zincirinin sürekli iş yaptığı 2 şirket adına sahte email hesapları açılmış. Supervalu’ya banka hesaplarının değiştirildiği bildirilerek, bundan sonraki ödemelerin yeni hesap numaralarına yatırılması istenmiş. Supervalu’da bu durumdan hiç şüphelenmemiş ve bir hesap numarasına 6.5 milyon dolar, bir diğerine ise 3.6 milyon dolar yatırmış. Neyse ki bu paraların çoğu FBI tarafından kurtarılmış, ancak dolandırıcılar hiçbir zaman yakalanamamış.

7 Benny Hinn

En Az 46 Milyon Dolar

Benny HinnBugünlerde kendini bir peygamber olarak tanıtmanın getirisinin ne kadar fazla olabileceğini tahmin edebilir misiniz? Aslında bunun için hiç kafa yormamıza da gerek yok. Çünkü Benny Hinn’in sahip olduğu servete bakmamız yeterli olacaktır. Kendisine ait bir TV kanalı olan ve vergiden muaf olmayan Benny Hinn, kendisini Tanrı’nın elçisi olarak tanıtıyor. Hinn’in 90’lı yıllarda yaptığı kehanetlere bakacak olursak; Amerika’nın doğu bölümünün bir depremle yok olacağı, Castro’nun ölmeyeceği vs. bunların hiçbirisinin gerçekleşmediğini görüyoruz. Fakat tuhaf bir biçimde, belki biraz da komik, bazı insanlar Benny Hinn’e körü körüne inanıyorlar.

Nitekim bu sözde peygamber, insanlara kendisine para yollamalarını ve bu sayede Tanrı’nın onları zengin edeceğini söylüyor. Duruma bakın, insanlar bu sözlere inanıyor. Benny Hinn’in sahip olduğu 36 milyon dolarlık özel jet ve 10 milyon dolarlık malikanesi, bu sahte vaatler sayesinde satın alınmış.

6 Jordan Belfort

110.4 Milyon Dolar

Jordan BelfortBaşrolünü Leonardo Di Caprio’nun oynadığı bir film olan The Wolf of Wallstreet (Para Avcısı), Jordan Belfort isimli dolandırıcının gerçek hayat hikayesini anlatmaktadır. Aslında dişçi olmaya karar veren Belfort, artık bu sektörde para olmadığı söylenince, hayalinden vazgeçmiş ve para avcısı olmaya karar vermiş.

Wall Street borsasında komisyoncu olarak çalışmaya başlayan Belfort, kısa zaman içinde Stratton Oakmont ismiyle kendi şirketini kurmuş. Olay da bundan sonra başlamış. Borsa hakkında çok bilgisi olmayan yatırımcılara ucuz hisseleri pahalıymış gibi göstererek milyonluk satışlar yapan başarılı dolandırıcı, bu işte gerçekten usta olmuş. Belfort’un borsa dolandırıcılığından edindiği serveti ise 110.4 milyon dolar değerinde.

5 Kredi Kartı Dolandırıcılığı Çetesi

200 Milyon Dolar

Kredi Kartı Dolandırıcılığı ÇetesiOldukça iyi kredi puanları olan ve sizden kredi alıp, birden ortadan kaybolan dolandırıcılar. Bu dolandırıcılık sistemi ise şu şekilde. Bay ve Bayan Bilinmeyen olarak elit bir muhite yerleşiyorsunuz ve komşularınızın gözünde gayet güvenilir insanlar oluyorsunuz. Bunun öncesinde yaptığınız hazırlıklar arasında 7000 sahte kimlik yaratma, 80 şirket kurma, 1.800 mail adresi gibi detaylar bulunuyor. Ardından binlerce kredi kartı başvurusu yapıyor ve 18 kişilik çeteniz ile birlikte 200 milyon dolarlık hasılatınızı da yanınıza alarak yok oluyorsunuz.

4 Charles Ponzi

225 Milyon Dolar

Charles PonziPonzi oyununu ya da saadet zincirini mutlaka duymuşsunuzdur. İşte bu dolandırıcılık sisteminin kurucusu, Charles Ponzi olarak bilinmektedir. Yarattığı sistemden 225 milyon dolar kazanan Charles Ponzi, aslında hiçbir şey alıp satmamaktadır. Yaptığı tek şey insanları kendisiyle çalışmak için ikna etmektir.

İtalya’da uluslararası cevap kuponları satın alan ve bunları Amerika’da %400 kar yaparak satan Charles Ponzi’nin sistemi en sonunda çökmüş ve zeki dolandırıcı sürdüğü varlıklı hayata veda ederek, hapse atılmıştır. Bir ek bilgi olarak, Charles Ponzi’nin Mussolini’ye de finansal danışmanlık hizmeti verdiğini söyleyebiliriz.

3 Arnavutluk Hükümeti

1.5 Milyar Dolar

Arnavutluk Hükümeti1990’lı yıllarda Arnavutluk, yönetim şeklini demokrasi olarak belirlemiş ve yeni hükümet “Ponzi oyununu” vatandaşlarına sunmaya karar vermiştir. Bunun sonucunda, elle tutulur hiçbir şeye yatırım yapılmadığı için sistem nihayetinde çökmüş ve ülke çapında kaos ortaya çıkmıştır. 1997’de ortaya çıkan ve ülke çapında dolandırıcılık olarak tanımlanabilecek bu durumun neticeleri ise oldukça ağır olmuştur. Çünkü 10 gün boyunca süren iç savaşta, 4000 insan hayatını kaybetmiştir.

2 Enron

40 Milyar Dolar

Enron2000 yılında, Amerika’nın en büyük 500 şirketi sıralamasına giren ve parlak bir şirket olarak bilinen Enron’un çöküşü dünya ekonomisinde manşet haberlerden biri olmuştu. Hatırlıyorsunuz, değil mi? Şirketin hisse fiyatlarının yükseltilerek (başarılı muhasebecileri, para aklama sistemi, içeriden bilgi ticareti… sayesinde), Enron halka açılmıştır. Sonuçta, 40 milyar dolarlık sahteciliğiyle Enron, tarihin en büyük dolandırıcılarından biri olmuş. Bu çarpıcı hikaye, Enron: İş Dünyasının Açıkgözleri isimli 2001 yapımı filmde işlenmiştir.

1 Bernard Madoff

65 Milyar Dolar

Bernard MadoffListemizin 1. sırasındaki ünlü dolandırıcı ise dünyanın en büyük Ponzi oyununa imza atmış olan Bernard Madoff. Amerika tarihine ismini yazdırmış olan Bernard Madoff, kurduğu sistem sayesinde tam 65 milyar dolar kazanarak, 50 sene boyunca krallar gibi yaşamış. Madoff’un bu kadar başarılı olmasını şu şekilde açıklayabiliriz;

Dolandırıcı, kurbanlarını genellikle yardımlaşma fonları ve hayır kurumlarından seçiyormuş. Çünkü bu kurumlarda sıkı devlet gözetimi yapılmıyormuş. Buna ek olarak, zincirine katılanlara hiçbir zaman saçma kar oranları vaat etmiyor, her zaman makul cevap kuponları gönderiyormuş. Bu işi gerçekten başarıyla yürüten Bernard Madoff, nihayetinde tutuklanarak 150 yıl hapis cezasına çarptırılmış ve sahtekarın saltanatı, böylece sona ermiş.

Evet, milyonlar hatta milyarlar elde etmiş olan dünyanın en büyük dolandırıcılarını da birlikte öğrenmiş olduk. Bu konu hakkında ne düşündüğünüzü gerçekten merak ettiğimi söylemeliyim. Örneğin; hayatınız boyunca üç kuruş ücret için çalışıp, dürüst bir hayat geçirmekten yana mısınız; yoksa yukarıdaki isimler gibi illegal yollardan servet kazanma yanlısı mı? Ne dersiniz, sonu hapishanede biten varlıklı bir yaşam mı ya da “azıcık aşım kaygısız başım” diyebileceğiniz bir hayat mı sürmek istersiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.