Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çalınan En Pahalı 10 Öğe

Yüksek değere sahip olan sanat eserleri, antikalar, tablolar ve daha nice öğe, hırsızların iştahını kabartıyor. İşte size tarihin en büyük 10 çalınma olayı:
Çalınan En Pahalı 10 Öğe
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Lüks yaşamın artması beraberinde milyon dolarlık değerli eşyaların artmasına neden olmuştur. Bu durumdan haberdar olan hırsızlar da zenginlerin sahip olduğu bu eşyaların peşine düşüyor. Değerli mücevherler, paha biçilemez tablo ve antikalar, arabalar aklınıza gelebilecek her şey hiçbir zaman tam güvende değildir.

Güvenlik önlemleri arttıkça hırsızlar da kendilerine has yeni metotlar geliştiriyor. Onların ilgisini çeken eşyalar genelde pahada ağır yükte hafif nesneler. Hırsızların asıl zorlandığı durum ise eşyanın çalınmasından sonra elden çıkartılması. Çünkü çok pahalı bir nesne nadirdir ve onun asıl sahibini herkes bilir, bilmese bile bu pahalılıktaki nesne satışta oldukça dikkat çeker.

Hikayeleriyle konusuyla oldukça ilginizi çekecek bu listeye bir göz atmanızı tavsiye ederim. Oldukça şaşıracağınız soygunlarla karşılaşacağınızdan şüpheniz olmasın.

İşte karşınızda çalınan en pahalı 10 öğe:

10 Çığlık

çığlıkEdvard Munch’ın “Çığlık” adlı tablosu, dünyanın en tanınan parçalarından biridir. Munch 1863-1944 yılları arasında yaşadı ve bu portrenin çeşitli sürümlerini yaptı. Siyah kar maskesi giyen 2 silahlı adam 2004 yılında, Oslo Norveç Munch Müzesi duvarından tabloyu çaldı. Resmin, 2 yıl 9 gün izine rastlanamadı. Ardından tablo kurtarıldı fakat nasıl kurtarıldığından kimsenin haberi yok.

9 Mona Lisa

Mona LisaLeonardo da Vinci’nin ünlü Mona Lisa tablosu, 21 Ağustos 1911 tarihinde Paris’teki Louvre Müzesi’nden çalındı. Resmin çalındığını hiç kimse bir gün sonraya kadar fark etmedi. Araştırmalardan sonra resmi, müzede çalışan Vincenzo Peruggia’nun çaldığı keşfedildi. Vincenzo, müze kapandıktan sonra resmi bulunduğu yerden aldı. Bir pelerininin altına saklayarak, soygunu kolaylıkla gerçekleştirdi. Peruggia 2 yıl sonra, resmi satmaya çalışırken yapılan bir operasyonla yakalandı.

8 Dorethy’nin Yakut Kırmızı Ayakkabısı

Dorethy’nin Yakut Kırmızı AyakkabısıOz Büyücüsü’nden Dorothy’nin yakut kırmızı ayakkabısı, 1 ile 2 milyon dolar arasında değişen bir değerdedir. Ayakkabı, 27 Ağustos 2005 tarihinde, Grand Rapids, Minnesota, Judy Garland müzelerinde sırasıyla sergileniyordu ancak, bu esnada çalındı. Minnesota’daki görevliler Aralık 2013 yılında, 2 şüphelinin olduğunu belirtti ancak daha fazla bilgi vermedi. Ayakkabıyı kimin çaldığı hala gizemini koruyor.

7 Boston’daki Isabella Stewart Gardner Müzesi’den Sanat Eserleri

Boston’daki Isabella Stewart Gardner Müzesi’den Sanat EserleriPolis gibi giyinmiş iki soyguncu 1990 yılında, Isabella Stewart Gardner Müzesi’nden 13 sanat eserini çaldı. Hırsızlar, korumaları dolandırdı ve müzenin içini kontrol etmek istediklerini söyledi. Hırsızlar, daha sonra korumaları bodrumda zorla alıkoydu ve koli bandı ile onları bağladı. Rembrandt, Vermeer ve Manet da dahil olmak üzere birçok ünlü eser o soygunda çalındı. Toplam 500 milyon dolar değerindeki eserler 25 yıldır aranıyor. FBI ajanları kimliği meçhul kişileri hala araştırıyor.

6 Saliera

Saliera16. yüzyıl sanatçısı, Benvenuto Cellini’nin yaptığı 25 cm altın heykel Saliera, 2003 yılında bir Viyana müzesinden çalındı. Eser, “Heykel Mona Lisa” olarak bilinir ve yaklaşık 57 milyon dolar değerinde olduğu tahmin edilmektedir.

Peki, nasıl çalındı? Oldukça basit! Hırsız, hareket detektörlerine rağmen gecenin ortasında pencereden tırmandı, içeri girerek eseri çaldı. Soyguncu, birkaç yıl sonra müzenin sigorta şirketi ile heykelin fidye görüşmesini yaptı ve yakalandı. Eser nispeten zarar görmeden ele geçirilmiş oldu.

5 Çan

Çan2005 yılında 1,360 kilogramlık bakır Vietnam çanı, Washington Tacoma’daki bir Budist Manastır’ından çalındı. Çanın değeri paha biçilemez. Bu kadar büyük ve ağır bir nesne nasıl çalınmış olabilir? Hırsızlar 3 yıl sonra çanı hurdaya satmaya çalışırken yakalandı.

Polis bu operasyonda hırsızların elinde başka çalıntı nesnelere de rastladı. Hırsızların elinde; 6 araba, 2 kamyon, 1 traktör, 2 düz yataklı kamyon, birkaç araba motoru, kartal pençeleri, bir kartal başı gibi kabarık bir liste vardı.

4 Giyinme Odası

Giyinme OdasıEn şaşırtıcı soygunlardan biri de şüphesiz giyinme odası soygunudur. Aslında burada önemli olan oda değil, içindekiler. Yaklaşık 1 milyon dolar toplam değere sahip lüks eşyalar; çanta, aksesuar, giyim, ayakkabı ve takılardan oluşmaktaydı. Bu oda, eski güzellik kraliçesi ve girişimci Theresa Roemer’e ait. Giyinme odası 914 metre karedir ve “Amerika’daki En Büyük Giyinme Odası” lakabına sahiptir. Peki, hırsız içeri nasıl girdi? Hırsızın banyo penceresinden içeri girdiği tespit edildi. Theresa, büyük bir hata yaparak alarmı kurmayı unutmuştu.

3 Dinozor

DinozorDinozor gibi büyük bir şey çalmak için, oldukça cesur ya da çılgın olunmalıdır herhalde. Hırsız Florida Eric Prokopi’de, belki de çaldığı T-Rex gibi büyük bir cesaret vardı. Prokopi, Moğolistan’dan 1 milyon dolar değerinden fazla olan dinozoru çaldı ve ardından onu ABD’ye kaçırdı. Prokapi bir açık artırma ile dinozorun iskeletini satmaya çalışırken FBI tarafından yakalandı. Propoki 2012 yılında sadece 3 ay hapse mahkum edildi. Kemikler, Moğolistan’a iade edilmiştir.

2 Empire State Binası

Empire State BinasıEmpire State Binası bir kez çalındı. Evet, yanlış duymadınız; şu anda 1.89 milyar dolar değerinde olan bina bir kez çalındı. Nasıl mı? Sahte bir şirket tarafından düzenlenen noter belgesiyle 102 katlı, New York’un en ünlü binası Empire State el değiştirdi.

New York Daily News gazetesi, ABD’de emlak piyasasının sahtekarlığa ne kadar müsait olduğunu gözler önüne serdi. Gazete sahtekarların; 2 milyar dolar değerindeki Empire State binasını sahte bir şirket kurarak, sahte noter belgesiyle kendi üzerine almak için New York Belediyesi’ne başvuruda bulunduklarını yazdı. Olayın asıl ilginç yanı ise sahte belgenin hazırlanışı. Sahte noter belgesinde; King Kong filmindeki gorilin elinde rehin kalan Fay Wray şahit, New York’un en ünlü banka soyguncusu Willie Sutton da noter olarak gösterildi. Daha da garip olan, binanın devredileceği şirket için İngilizce çalıntı anlamında “stolen” kelimesinin tersten yazılışı “Nelots” ismi seçildi. Birkaç gün sonra devir belgesi, sahte şirketin eline ulaştı, yani tapu artık onlarındı.

1 The Davidoff – Morini Stradivarius Keman

The Davidoff - Morini Stradivarius KemanEkim 1995 yılında 3.5 milyon dolar değerinde bir keman çalındı. “Davidoff-Morini Stradivarius” olarak bilinen keman, Antonio Stradivari tarafından 1727 yılında yapılmıştır. Keman, ünlü konser kemancısı Erica Morini’nin New York’taki dairesinden çalındı ve bu olay FBI Top On Sanat Suçları Listesinde yer alıyor. Hırsızlık, Morini hastanden eve dönmek için hazırlanırken onun bir arkadaşı tarafından keşfedildi. Bugün, gizem hala çözülememiş olarak duruyor.

Hırsızlık insanlık tarihi ile birlikte her zaman var olmuştur. Bir şeylere para harcamadan sahip olmak, kısa yoldan zengin olmak gibi boş düşünceler tarihin her döneminde insanların beynini meşgul etmiştir. Sizlerin aklına böyle ilginç soygunlar geliyor mu acaba?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.