Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Facebook, Messenger ve Instagram’ın Bazı Özelliklerini Avrupa’ya Özel Devre Dışı Bıraktı

Facebook, Avrupa’da yürürlüğe giren yeni düzenlemeler nedeniyle Messenger ve Instagram’daki bazı özellikleri kaldırdı.
Facebook, Messenger ve Instagram’ın Bazı Özelliklerini Avrupa’ya Özel Devre Dışı Bıraktı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Günümüzde sosyal medya gündemin belirlendiği ve insanların etkileşim halinde bulunduğu başlıca mecralar arasında yer alıyor. Bu uygulamalar arasında en çok kullanılanların başında ise Facebook geliyor. Bünyesinde Instagram ve WhatsApp’ı da bulunduran sosyal medya çok büyük bir kitleye ulaşıyor.

Sosyal medya platformları hemen her ülkede milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Ülkelerde yapılan düzenlemelere bu şirketlerin uyum sağlaması gerekiyor. Avrupa Birliği son dönemde teknoloji ve sosyal medya şirketlerine belirli yükümlülükler getirmesiyle biliniyor.

Yapılan değişiklikler şirketin uyum sağlamasını gerekli kılıyor. Son olarak Facebook’tan bu çizgide bir adım geldi. Avrupa’da yapılan düzenlemeler nedeniyle Messenger ve Instagram’daki bazı özelliklerin devre dışı bırakıldığı açıklandı.

Instagram ve Messenger’ın Bazı Özellikleri Devre Dışı Bırakıldı

Instagram ve Messenger’ın Bazı Özellikleri Devre Dışı Bırakıldı

Facebook, Avrupa’daki Messenger ve Instagram kullanıcılarına bazı özelliklerin geçici olarak kullanılamadığını bildirdi. Bu hafta hem Facebook Messenger hem de Instagram uygulamalarında Avrupalı ​​kullanıcılar için küçük bir mesaj yayınlandı ve bazı özelliklerin “Avrupa’da mesajlaşma hizmetleri için yeni kurallara uymak” için mevcut olmadığını belirtti.

Facebook, hangi özelliklerin eksik olacağını tam facebooksdafsadfolarak belirtmiyor, ancak şirket destek sayfalarında hem Messenger hem de Instagram’daki anketlerin şu anda Avrupa’da kullanılamadığını , Instagram’da çıkartma özelliği ve Messenger’da kişiselleştirilmiş yanıtların bulunmadığı görülüyor.

Diğer eksik özellikler arasında Messenger’da belirli dosya gönderilerinin olmaması, takma adların eksik olması veya Instagram’daki DM’lerde AR efektlerini paylaşma aracının olabileceği söyleniyor. Facebook, AB ülkelerindeki veri kullanımına ilişkin yeni kurallara uymak için bu özelliklerin bazılarını geçici olarak devre dışı bıraktı.

Bu kararın 2002 Gizlilik ve Elektronik İletişim Yönergesinin yer alan ulusal uygulamaların bir parçası olduğu belirtiliyor. Sosyal medya devi bu değişikliğin geçici olduğunun altını çiziyor. Ancak özelliklerin ne zaman geleceğine dair bir açıklama yapılmadı.

Facebook ve Google’a ABD’de Yeni Suçlama

Facebook ve Google'a ABD'de Yeni Suçlama

Sosyal medya devi bir diğer teknoloji şirketi Google ile beraber ABD’de de gizli iş birliği yaptığı iddiasıyla suçlanıyor. ABD’de 10 eyaletin başsavcıları, iki şirketin rekabete davrandıkları gerekçesiyle Google’a karşı dava açtılar. Arama motoru devinin internet reklamlarındaki tekelci gücünü kullandığı iddia ediliyor.

Yeshiva Üniversitesi, Cardozo Hukuk Fakültesi’nde öğretim görevlisi olan Sam Weinstein açılan davayla ilgili “Facebook davası gerçekten önem teşkil ediyor. Hükümetin bu davayı kazanması halinde sektör genelinde bu bir kilometre taşı olacaktır.” açıklamasında bulundu.

Federal hükümetler geçtiğimiz haftalarda da Facebook ve Google aleyhine internetteki konumlarını kötüye kullandıkları iddiasıyla davalar açmıştı. Bu davalardan bazıları nedeniyle şirketler büyük cezalar ile karşı karşıya kalabiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.