Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Instagram’a Arayüz ve Mesajlara Yönelik Yeni Düzenlemeler Geliyor

Instagram arayüzünde yeni değişiklikler test ediliyor. Diğer yandan kaybolan mesajlar adında yeni bir özellik geliyor.
Instagram’a Arayüz ve Mesajlara Yönelik Yeni Düzenlemeler Geliyor
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Son yılların en popüler sosyal medya uygulamalarının başında Instagram geliyor. Facebook’un sahibi olduğu sosyal mecra her gün milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Şirket kullanıcı kitlesini korumak ve sunduğu deneyimi iyileştirmek adına sürekli yeni özellikler geliştiriyor ve insanların beğenisine sunuyor.

Geçtiğimiz günlerde hikayelere ve markalara yönelik iki yeni özelliğin test edildiği ortaya çıkmıştı. Yapılan değişiklikler araçlarda olduğu gibi arayüz tarafında da gerçekleşiyor. Instagram’ın ilk günlerinden bu yana büyük bir değişim geçirdiğini söyleyebiliriz.

Sosyal medya devinin CEO’su Adam Mosseri, arayüzün değişeceğine dair yeni bir paylaşımda bulundu. Yeni tasarım ile butonların yerinde önemli değişiklikler göze çarpıyor. Yapılacak olan bir diğer değişiklik ise mesajlaşmaya yönelik. Geçtiğimiz günlerde WhatsApp için sunulan kaybolan mesajlar özelliği Instagram’a geliyor.

Arayüz Değişiyor

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Dev sosyal medya platformu geniş kapsamlı bir arayüz değişikliğinin hazırlığı içerisinde. Ana ekranda yapılacak değişiklikler ile butonların yeri değişiyor. Ayrıca Reels ve alışveriş özelliğinin daha fazla öne çıkarıldığını görüyoruz. Şu an için değişiklikleri Instagram’ın Android Beta sürümünde görmek mümkün. Keşfet ve Beğeni butonları halihazırda ekranın alt bölümünde yer alıyor. Yapılacak değişiklik ile bu butonların yukarı taşındığı görülüyor.

Buradan boşalan yere ise Reels ve Alışveriş butonları yerleştiriliyor. İlgili değişiklikler sonrası arayüzün nasıl olacağını gösteren paylaşım Adam Mosseri’nin resmi hesabından yapıldı. ‘Nasıl başladı nasıl gidiyor?’ başlığı ile yeni arayüzü gösteren Mosseri, güncellemenin kararlı sürümler için ne zaman yayınlanacağına dair bir açıklamada bulunmadı.

Sosyal medya devinin son dönemde yaptığı en büyük yenilikler arasında Reels ve Alışveriş özellikleri öne çıkıyor. TikTok’un oldukça popüler hale gelmesi ile beraber Instagram benzer bir formata sahip Reels özelliğini kullanıcıların beğenisine sunmuştu. Ayrıca kullanıcıların daha kolay alışveriş yapmasını ve markaların gelir elde etmesi adına Alışveriş bölümü de yakın zamanda hizmete sunulmuştu.

Kaybolan Mesajlar Instagram’a Geliyor

Kaybolan Mesajlar Instagram’a Geliyor

Instagram’a arayüzün yanı sıra kullanıcı güvenliğine yönelik bir özellik daha geliyor. Gizliliğe önem veren kişiler için mesajlaşma deneyimini artıran bir aracın geliştirildiği ortaya çıktı. Geçtiğimiz günlerde şirketin anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ta kaybolan mesajlar özelliği milyonlarca kullanıcıya sunulmuştu. Diğer yandan bu özellik Facebook’un mesajlaşma platformu Messenger ve Instagram için geliyor.

Facebook daha önce iki uygulamanın mesajlaşma bölümlerini birbirine entegre etmeye başlamıştı. İlk etapta Messenger’ gelecek kaybolan mesajlar özelliği sonrasında Instagram’da yerini alacak. Özellik ile yapılan sohbetlerin bir süre sonra otomatik olarak silinmesi sağlanacak.

Facebook ekibinden kaybolan mesajlara dair yapılan açıklamada, ” Yalnızca bağlı olduğunuz kişiler bir sohbette sizinle kaybolma modunu kullanabilir. Kaybolma modu da isteğe bağlıdır, böylece biriyle kaybolma moduna girip girmemeyi seçersiniz. Bu modu kullanırken birisi sohbetinizin ekran görüntüsünü alırsa, bildirim alırsınız. Her zaman olduğu gibi, kendinizi güvende hissetmiyorsanız birini engelleyebilir ve bir sohbeti bildirebilirsiniz.” ifadelerine yer verildi.

Şirket kaybolan mesajlar aracını kullanıcı güvenliğini gözeterek geliştirdiğinin altını çiziyor. Sosyal medya devi şu an için bu özelliği ABD’de Messenger kullanıcıları üzerinde ve bazı ülkelerde test ediyor. İlerleyen günlerde Instagram ve Messenger platformlarında tüm kullanıcılara bu özelliğin sunulması planlanıyor. Facebook, Instagram ve WhatsApp’ta benzer özelliklerin sunulmaya devam ettiği görülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın