Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Instagram’da Kullanıcılar Silinmiş Gönderileri Geri Getirebilecek

Instagram kullanıcıları için silinmiş gönderileri geri getirme özelliğini sundu.
Instagram’da Kullanıcılar Silinmiş Gönderileri Geri Getirebilecek
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Günümüzde Instagram dünyanın dört bir yanında en popüler sosyal medya uygulamaları arasında yer alıyor. Facebook’un sahibi olduğu platforma her geçen gün yeni bir özellik ekleniyor. Kullanıcılar platformda farklı şekillerde paylaşım yapabiliyor. Normal gönderi paylaşımının yanı sıra hikaye, IG TV ve Reels özellikleri aracılığı ile kullanıcılar paylaşımlarına yer verebiliyor. Bunun yanında insanlar daha önceden yapmış oldukları paylaşımları kaldırmayı tercih ediyor.

Yapılan bu işlem sonrası silinmiş gönderileri geri getirmek mümkün olmuyor. Sosyal medya devi bu durumu mümkün kılan bir özellik getirdi. ‘Yakın zaman önce silinenler’ adı ile gelen güncelleme ile kullanıcılar kısa zaman içerisinde silmiş oldukları gönderileri yeniden yükleyebilecek. Şirket bu özelliği geliştirmesine sebep olarak hackerlar tarafından yapılan saldırıları gösteriyor.

Silinen Paylaşımlar Geri Geliyor

Silinen Paylaşımlar Geri Geliyor

Sosyal mecrada kullanıcılar artık silmiş oldukları içerikleri yeniden yükleyebilecek. Bunun için 30 günlük bir zaman aşımı süresi bulunuyor. Instagram silinmiş olan gönderileri 30 gün boyunca kendi sunucularında tutacak. Bu süre içerisinde kullanıcıların paylaşımları yeniden yüklemesi mümkün olacak. Daha sonrasında içerikler tamamen silinmiş olacak. Ayrıca kullanıcılar bu paylaşımları kalıcı olarak silmek isterse kısa mesaj ya da e-posta yoluyla onaylayarak bu işlemi gerçekleştirebilecek.

Bu sayede üçüncü bir kişinin hesaplara erişim sağlayarak bu içerikleri kalıcı olarak silinmesi engellenmiş olacak. Bu özellik sadece normal gönderiler için değil hikayeler için de kullanılabilir olacak. Ancak zaman aşımı süresi 30 gün yerine 24 saat olarak belirlendi. Yani silinen bir hikaye 24 saat içerisinde geri yüklenebilecek.

Kullanıcılar bu özelliğe Ayarlar > Hesap > Son Silinmiş klasörü üzerinden erişimin sağlayabilir. Sosyal medya devi insanlara içeriklerini kalıcı olarak kaldırmadan önce saklama şansı vermek istiyor. Uygulama halihazırda bir arşiv veya gönderileri herkese açık olmadan saklamanın bir yolunu sunuyor ve bu özellik sayesinde, başlangıçta silmek isteseler bile kişilerin gönderilerini bir seçenek olarak saklamalarına izin veriyor.

Hikayelerde Gönderi Paylaşımı Engellenebilir

Hikayelerde Gönderi Paylaşımı Engellenebilir

Sosyal medya devi gönderi paylaşımına yönelik bir düzenleme daha yapıyor. Şirket uzun yıllardır kullanılan bir özelliği kaldırma kararı aldı. Pek çok kullanıcı ‘Haber Akışı’ bölümünde yer verdikleri içerikleri Hikayeler bölümünde paylaşıyor. Instagram bu özelliği sonlandırmaya hazırlanıyor. Kullanıcılar bir fotoğraf ya da videoyu haber akışından hikayelere yeniden paylaşma özelliğini devre dışı bırakacak değişikliklere dair bildirim almaya başladı.

Şirket bazı kişilerin haber akışında gördükleri bir içeriği yeniden hikayelerde görmekten memnun kalmadığını belirterek böyle bir değişiklik yaptığını belirtiyor. Test aşamasında olan bu özellikle ilgili kullanıcılara, “Topluluğumuzdan Hikayelerde daha az gönderi görmek istediklerini duyuyoruz. Bu test sırasında “Hikayenize” “Haber Akışı” gönderisi ekleyemezsiniz.” mesajı gösteriliyor.

Şirket bu testlerin bazı bölgelerde yapıldığını belirtiyor ve şu an için daha geniş bir şekilde yaygınlaştırma planı olmadığını belirtiyor. Bu özelliğin hangi bölgelerde test edildiği ise açıklanmadı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.