Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Borsa ve Finans Dünyasıyla İlgili En İyi Filmler

Film izlemeyi çoğunlukla kitap okumaya tercih ederiz. Filmleri de ilgi alanlarımıza ve türlerine göre seçeriz. Bazılarımız aksiyon tutkunu, bazılarımız duygusal filmleri severiz. Ama lüks yaşamın, zenginliğin olduğu her şeyi merak ettiğimiz gibi para konulu filmleri de hepimiz severiz. Mesela geçtiğimiz sene vizyona giren The Wolf of Wall Street filmini, borsaya ilgi duyan duymayan herkes beğeniyle izlemiştir.

Sizlere sunacağımız bu seferki galerimizde de bankacılık ve finans dünyasını ele alan en filmleri paylaşmak istedik. Bir akşam oturup film izlemek istediğiniz zaman aklınızın bir köşesinde bulunması gereken filmler olduğunu da belirtmek istiyorum. Büyük banka soygunları, borsa çöküşleri gibi gerçek hayattan hikayelerin de yer aldığı bu filmlerin birçoğunu gerçekten beğeneceksiniz.

Geçmişten günümüze kadar finans dünyası hakkında çekilmiş, aksiyon, dram, biyografi gibi alanlardaki filmlerimiz ve hakkında bilgiler sizlerle…

Şahane Hayat (It’s A Wonderful Life)

Şahane Hayat (It’s A Wonderful Life)Yapım Yılı: 1946 Tür: Dram, Aile, Fantastik Yönetmen: Frank Capra IMDB Puanı: 8.7/10 İflas etmiş ve çaresiz kalmış bir iş adamını, intiharın eşiğinden döndüren bir melek, ona hiç yaşamamış olsaydı dünyanın neye benzeyeceğini gösterir. Hikaye akıcılığı ile dönemine damga vurmuştur.

Başkalarının Parası (Other People’s Money)

Başkalarının Parası (Other People’s Money)Yapım Yılı: 1991 Tür: Komedi, Dram, Romantik Yönetmen: Norman Jewison IMDB Puanı: 6.1/10 Bir dolandırıcının aşık olma hikayesini konu alan filmde, dev isimler bir araya gelmiştir. Batmak üzere olan şirketlerin üzerine konan şirket avcısı, son olarak bir aile şirketine konmaya çalışır. Şirketin sahibi, avukat kızından yardım ister. Şirket avcısı ise kızı görür görmez aşık olur ve hikaye başlar.

Ortak (The Associate)

Ortak (The Associate)Yapım Yılı: 1996 Tür: Komedi Yönetmen: Donald Petrie IMDB Puanı: 6.0/10 Hem siyahi hem de kadın olması nedeniyle başarılı bir yatırım bankasını kimse dikkate almaz. Bu durumu değiştirmek için de ortağı olduğunu söylediği bir erkek kimliğiyle kendi şirketini kurmasını konu alan Whoopi Goldberg’in başrolünü olduğu filmdir.

Şenlik Ateşi (Bonfire of the Vanities)

Şenlik Ateşi (Bonfire of the Vanities)Yapım Yılı: 1990 Tür: Komedi, Dram Yönetmen: Biran de Palma IMDB Puanı: 5.4/10 Amerika’da geçen acımasız bir hırs, şehvet ve kibir hikayesini konu alan filmin dev oyuncuları, Melanie Griffith, Tom Hanks, Bruce Willis, Morgan Freeman ve Kirsten Dunst. Bir gazeteciyi oynayan Bruce Willis’in ağzından anlatılan hikayede, sevdiği karısını anlatan ve evrenin hakimi lakabına sahip olan zengin adamın karısını aldatmasıyla başına gelenler anlatılmaktadır.

Büyük Başarısızlık (Too Big To Fail)

Büyük Başarısızlık (Too Big To Fail)Yapım Yılı: 2011 Tür: Dram Yönetmen: Curtis Hanson IMDB Puanı: 7.4/10 2008 yılında ABD’de başlayarak tüm dünyaya yayılan ekonomik krize sebep olan olayları konu alan film, kriz sürecinde büyük şirketlerde yaşanan sıkıntıları anlatıyor. Amerikan hükümetinin ekonomik sistemi ve kendisini kurtarmak için nasıl çabaladıkları anlatılmaktadır.

Entrika (Arbitrage)

Entrika (Arbitrage)Yapım Yılı: 2012 Tür: Dram, Gerilim Yönetmen: Nicholas Jarecki IMDB Puanı: 6.6/10 Richard Gere’nin başrolü oynadığı filmde, hedge fon yöneticisi olan Robert Miller’in fonu satıp servetine servet katmayı amaçlaması anlatılmaktadır. Yaptığı planlar sonucunda fonu satar; ama atladığı nokta fonun muhasebesinde yapılan usulsüzlüklerdir. Miller’in metresi de bir kazada öldükten sonra işler iyice yolundan çıkar.

Cosmopolis

CosmopolisYapım Yılı: 2012 Tür: Dram, Gerilim Yönetmen: David Cronenberg IMDB Puanı: 5.0/10 28 yaşındaki milyoner Eric Packer için sıradan görünen bir gün, 24 saat içinde hayatının çizgisi değiştirecek olaylar yaşanır. Limuziniyle Manhattan’a bir iş için gelen Packer, trafikte sıkışınca arabasına giren insanlar bir şekilde hayatını değiştirmeye başlar. Don DeLillo’nun romanından uyarlanmış bir filmdir.

Oyunun Sonu (Margin Call)

Oyunun Sonu (Margin Call)Yapım Yılı: 2011 Tür: Dram, Gerilim Yönetmen: J. C. Chandor IMDB Puanı: 7.1/10 Kevin Spacey, Demi Moore gibi büyük isimlerin rol aldığı film, nefes kesici bir hikayeye sahiptir. Lehman Brothers’a gönderme yapan bir yatırım bankasının bir gecede yaşadığı olaylar anlatılmaktadır. Konut balonundan sonra yaşanan mortgage krizinin nasıl ortaya çıktığını, paranın toplam çıkarlarından dana önce olduğu anlatılmaktadır.

Wall Street Simyacıları (Quants: The Alchemists Of Wall Street)

Wall Street Simyacıları (Quants: The Alchemists Of Wall Street)Yapım Yılı: 2010 Tür: Belgesel Yönetmen: Marije Meerman IMDB Puanı: – Wall Street’te çalışan quantitative analistlerle ilgili bir belgeseldir. Wall Street’in çöküşünü konu alır ve küresel finans sisteminin merkezinde yer alan matematik dehalarının, bilgisayar programcılarının yarattığı sistemi anlatır.

Amerikan Sapığı (American Psycho)

Amerikan Sapığı (American Psycho)Yapım Yılı: 2000 Tür: Suç, Dram Yönetmen: Mary Harron IMDB Puanı: 7.6/10 Başrolde Christian Bale’in oynadığı film tarihin en beğenilen filmlerindendir. Rahatsız edici ve çarpıcı olarak tanımlanmaktadır. Bret Easton Ellis’in Amerikan Sapığı romanından uyarlanmıştır ve genç bir Wall Street zengininin işlediği cinayetleri, tüketim kültürünün bireyse yarattığı yabancılaşmayı konu almaktadır.

Büyük Kumar (Rogue Trader)

Büyük Kumar (Rogue Trader)Yapım Yılı: 1999 Tür: Dram, Gerilim, Polisiye, Tarih Yönetmen: James Dearden IMDB Puanı: 6.2/10 İngiltere’nin en eski ve en büyük bankalarından birini tek başına iflasa sürükleyen Nick Leeson’ın hikayesidir. Bearings isimli bankanın hesap uzmanı olan Leeson, çeşitli problemlerin giderilmesi için Jakarta’ya gönderilir. Leeson gönderildiği yerde iyi bir izlenim bırakır ve Singapur’da ticaret birim yöneticisi olur. İlk başta tüccarların birinden kaynaklı kayıpları kapatmak için kumar oynar ve daha sonra başkalarının paralarıyla da oynamaya başlar. Meşhur finansal çöküş yaşanan kadar bu şekilde devam eder.

Kapıdaki Barbarlar (Barbarians at the Gate)

Kapıdaki Barbarlar (Barbarians at the Gate)Yapım Yılı: 1993 Tür: Komedi, Dram Yönetmen: Glenn Jordan IMDB Puanı: 7.4/10 Herkesin büyük vurgunlar yaptığı, 80’li yılları konu alan bir filmdir. Her fırsatı serveti için kullanan J.R. Nabisco’nun CEO’su Ross Johnson, şirketin tüm hisselerini satın alarak sahibi olmaya çalışır. Hisseleri almak için yaptığı girişimleri konu alan, ihalelerin ve şirketler arasındaki gelgitlerin hikayesi anlatılmaktadır.

Kazan Dairesi (Boiler Room)

Kazan Dairesi (Boiler Room)Yapım Yılı: 2000 Tür: Suç, Gerilim Yönetmen: Ben Younger IMDB Puanı: 7.0/10 Vin Diesel, Ben Affleck gibi dev isimlerin yer aldığı bir diğer borsa filmidir. Seth Davis isimli karakter, kendine ait ufak bir kumarhaneyi işletmektedir. Hayatını bu şekilde sürdüren Davis, kural tanımayan bir borsa şirketinde çalışmak için teklif alır. Teklif ile kısa sürede daha çok para kazanmaya başlar. Elde ettiği başarının arkasında ise ne olduğunu bilmez. Borsacı ve pazarlamacıların büyük beğeniyle izleyeceği bir filmdir.

Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen RossYapım Yılı: 1992 Tür: Dram Yönetmen: James Foley IMDB Puanı: 7.9/10 1984 yılında yapılan Pulitzer Ödülü ve Tony Ödülü’nü alan oyunun David Mamet tarafından filme uyarlanmış halidir. Birkaç gayrimenkul satıcısının hayatını kurumsal ofiste bir hafta içinde motive etmek için eğitmen gönderilmesini konu almaktadır. Birçok ödül alan filmde, Al Pacino, Jack Lemmon, Alec Baldwin, Ed Harris, Kevin Spacey gibi isimler yer almaktadır.

Enron: İş Dünyasının Açıkgözleri (Enron: The Smartest Guys in the Room)

Enron: İş Dünyasının Açıkgözleri (Enron: The Smartest Guys in the Room)Yapım Yılı: 2005 Tür: Belgesel Yönetmen: Alex Gibney IMDB Puanı: – Fortune gazetecilerinden olan Bethany McLean ve Peter Elkind tarafından, Amerikan tarihinin en büyük iş skandallarından birini ele almaktadır. 2003 yılında en çok satanlar listesinde yer alan kitabın belgeselidir. Enron şirketinin 2001 yılındaki büyük çöküşü ve bazı üst düzey yöneticilerin ceza davaları incelenmektedir.

Takas (Trading Places)

Takas (Trading Places)Yapım Yılı: 1983 Tür: Komedi Yönetmen: John Landis IMDB Puanı: 7.5/10 Eddie Murphy, Dan Aykroyd gibi isimlerin yer aldığı film, birbirine zıt iki insanın hayatını konu almaktadır. Açgözlü zengin Duke Kardeşler ve doğuştan kaybeden Valentine ile bilgiç Winthorpe arasında geçen eğlenceli bir filmdir. Philadelphia’da başarılı bir emtia brokerı olan Duke Kardeşler, sıt karakterler olan bu kişileri bir araya getirir ve eğlence başlar.

Borsaya Saldırı (Assault on Wall Street)

Borsaya Saldırı (Assault on Wall Street)Yapım Yılı: 2012 Tür: Gerilim, Suç Yönetmen: Uwe Boll IMDB Puanı: 6.1/10 Düzenli bir hayatı, iyi bir maaşı olan Jim’in, ekonomik kriz ile bir anda tüm yatırımlarını ve parasını borsada kaybetmesi sonrasında yaşananları konu alan filmdir. Karısını da kaybeden Jim, adaleti kendi elleriyle sağlamaya karar verir ve hayatını mahveden kişileri cezalandırmaya karar verir.

Floored

FlooredYapım Yılı: 2009 Tür: Belgesel Yönetmen: James Allen Smith IMDB Puanı: – Chicago piyasası işlemlerinin yürütülmesini ve piyasa insanlarını konu almaktadır. Belgeselde özellikle elektronik işlemlere geçilmesinin ve bilgisayar kullanımının yaygınlaşmasının Chicago borsa tacirlerini nasıl tehdit ettiği üzerinde durulmaktadır. Ayrıca 2009 ABD finansal krizine de ışık tutmaktadır.

İç İşler (Inside Job)

İç İşler (Inside Job)Yapım Yılı: 2010 Tür: Belgesel Yönetmen: Charles Ferguson IMDB Puanı: – 2008 yılında ABD’de başlayan küresel finansal krizin nedenlerini anlatan bir belgeseldir. Ülkemizde de sevilerek izlenen bir belgesel olmuştur. 2011 yılında Oscar En İyi Belgesel Ödülü’nü almıştır. Cesur bir şekilde, finansal çöküşün getirdiği büyük yıkım gözler önüne serilmiştir. Cebi dolanlar ile boşalanların hikayesini anlatmaktadır.

Para, Güç ve Wall Street (Money, Power and Wall Street)

Para, Güç ve Wall Street (Money, Power and Wall Street)Yapım Yılı: 2012 Tür: Belgesel Yönetmen: Frontline Belgeselleri IMDB Puanı: 8.4/10 2008 yılı finansal çöküşünü konu alan diğer bir belgeseldir. 2012 yılının Nisan ayında 4 bölüm şeklinde yayınlanmıştır. Alınan önemli kararları, kaçırılan fırsatları ve dünyada milyonlarca insanın kaderini etkileyen hükümet ile Wall Street arasındaki ortaklığı konu almaktadır.

The Last Day of Lehman Brothers

The Last Day of Lehman BrothersYapım Yılı: 2009 Tür: Belgesel Yönetmen: Michael Samuels IMDB Puanı: 6.3/10 BBC Two ve BBC HD kanallarıyla 2009 yılında yayınlanan İngiliz televizyon dizisi olarak gösterilmiştir. Londra’da çekilen film, Craig Warner tarafından kaleme alınmıştır. Amerikan yatırım bankası Lehman Brothers’ın çöküşünün birinci yıldönümünde gösterime girmiştir. Yatırım bankasının 6 ay süren çalkantılı günlerini konu almaktadır.

Banka: Kelebek Etkisi (The Bank)

Banka: Kelebek Etkisi (The Bank)Yapım Yılı: 2001 Tür: Gerilim, Macera Yönetmen: Robert Connoly IMDB Puanı: 6.7/10 Jim Doyle isimli matematik dehasının, borsa çöküşlerini önceden bulabilen bir program tasarlamasını konu alan bir filmdir. Bir tarafta CentaBank CEO’su Simon O’Reilly vardır ve bankanın tepkisini almaya başlar. Simon bu tepkilerden kurulmanın yolunu Jim’de bulur ve birlikte çalışmayı teklif eder. Jim’in geliştirdiği program sayesinde bir sonraki borsa çöküşüne göz diken CentaBank, ekonomi tanrısı olmak için heyecanla bekler. Ama göründüğü gibi gitmeyen şeyler gelişir.

Ağustos (August)

Ağustos (August)Yapım Yılı: 2008 Tür: Dram Yönetmen: Austin Chick IMDB Puanı: 5.4/10 Borsa çöküşünün ilk aşamalarına değinen film, kendi start-up şirketini kurmak isteyen iki kardeşi konu almaktadır. Dünya ekonomisinde sert değişiklikler meydana gelirken, kardeşlerin lüks yaşamlarına değinilmektedir. Aynı zamanda bir ülkeye yapılan saldırının ekonomiyi nasıl kötü etkilediğinden ve hisse senedi piyasasının aşağı yönlü hareketlerinden de bahsedilmekte.

Şirket Adamları (The Company Men)

Şirket Adamları (The Company Men)Yapım Yılı: 2011 Tür: Dram Yönetmen: John Wells IMDB Puanı: 6.8/10 Ben Affleck, Kevin Costner gibi isimlerin yer aldığı filmde, ekonomik durgunluk döneminde önce şirketleri sonrada aile düzenleri bozulan iş adamları konu alınmaktadır. İş dünyasındaki hiyerarşik sistemi gösteren film, durgunluk döneminde bazılarının yıkılırken, bazılarının nasıl zenginleştiğini konu almaktadır.

Kazanma Sanatı (Moneyball)

Kazanma Sanatı (Moneyball)Yapım Yılı: 2011 Tür: Dram, Spor, Biyografi Yönetmen: Bennett Miller IMDB Puanı: 7.6/10 Ekonomide uygulanan oyuncu seçiminin istatistiksel yöntemlerle, spor dünyasını nasıl değiştireceğinden bahsedilmektedir. Oakland Athletics isimli beysbol takımının yöneticiliğini yapan Brad Pitt başrolü oynuyor. Pitt’in Yale mezunu Peter Brand ile istatistiksel testlerle takımı nasıl düzene soktuğunu konu alan bir filmdir.

Borsa (Wall Street)

Borsa (Wall Street)Yapım Yılı: 1987 Tür: Suç, Dram Yönetmen: Oliver Stone IMDB Puanı: 7.4/10 İşletme bankeri Bud Fox, açgözlü bir Wall Street çalışanı olan Gordon Gekko’nun cazibesine kapılır. Para hırsı ile satın alma konusunda birçok düzmeceye katılır. Gekko, Fox’u kanatları altına alır ve şirket avcısını en üst seviyeye taşımak için vicdansızca taktikler öğretir. Girilen son düzmece ise Fox’un ailesini ve akrabalarını kapsar.

Borsa: Para Asla Uyumaz (Wall Street: Money Never Sleeps)

Borsa: Para Asla Uyumaz (Wall Street: Money Never Sleeps)Yapım Yılı: 2010 Tür: Dram Yönetmen: Oliver Stone IMDB Puanı: 7.6/10 1987 yılında Wall Street’te tanıdığımız Gorgon Gekko, 2010 yılında tekrar karşımıza çıktı. Wall Street’i yeniden beyaz perdeye taşıyan Oliver Stone, film ile Broker Gordon Gekko’yu, sinema tarihinin en büyük anti karakterlerinden biri yapar. Aldığı sert kararlara, kural tanımaz tavrına ve hafızalardan silinmeyen Gekko’ya yeniden yer veren filmdir.

Para Avcısı (The Wolf of Wall Street)

Para Avcısı (The Wolf of Wall Street)Yapım Yılı: 2014 Tür: Suç, Macera Yönetmen: Martin Scorsese IMDB Puanı: 8.1/10 2014 yılının en çok ses getiren filmidir. Birçok oyun alan filmin başrolünde, Leonardo DiCaprio, dolandırıcı Jordan Belfort’u canlandırmaktadır. Jordan Belfort, genç ve hırslı bir adamken, nasıl bir dolandırıcıya dönüştüğü, edindiği serveti ve sonrasında nasıl bedel ödediğini gözler önüne sermektedir.


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Galeriler kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSize daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum