Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Servete Mal Olduğuna İnanamayacağınız 10 Gişe Rekortmeni Film

Hafızalara kazınan filmlerin ne kadar servete mal olduğunu öğrendiğinizde çok şaşıracaksınız! İşte Yüzüklerin Efendisi gibi efsanelerin maliyetleri:
Servete Mal Olduğuna İnanamayacağınız 10 Gişe Rekortmeni Film
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Gişede harikalar yaratan filmlerin yüksek bütçelere mal olduklarını bilsek de ne kadar pahalıya patladıklarını tahmin etmemize imkan yok. Filmlerin en önemli öğeleri birinci sınıf Hollywood oyuncuları olsa da gişe rekortmeni olan filmler sadece bu tarz aktris ve aktörlerden meydana gelmiyorlar. En az seyircilerin aşina olduğu bu yüzler kadar; filmlerin senaristleri, tasarımcıları, kamera arkası ekibi, yönetmenleri de oldukça önemlidir. Bu tarz başarılı filmlerde toplanan ekip sayısı fazla ya da kaliteli olunca da yapımların gerçekleşmesi için harcanan paralar bizlerin belki de ömür boyu çalışsak bile kazanamayacağımız pahada oluyorlar.

Gişede yüksek gelirler elde eden bu filmlerin ne kadara mal oldukları her zaman için merak konusu olmuştur. Milyar dolarlık hasılatları hesaplarına yazdıran bir yapımın maliyetini merak etmemek tuhaf olurdu. İşte bizlerde merakınızı giderebilmek için önce 2016 yılının en yüksek bütçe ile çekilmiş filmleri arasında yer alan yapımları paylaştık. Şimdi ise sıra geldi dünyanın en yüksek bütçeli gişe rekortmenlerine.

İşte huzurlarınızda hayal edemeyeceğiniz bütçeler ile çekilmiş tüm zamanların gişe rekortmeni filmleri:

10 Terminator 3: Makinelerin Yükselişi

257.6 Milyon Dolar

Terminator 3: Makinelerin Yükselişi2003 yılında Terminator serisinin üçüncü filmi olarak karşımıza gelen Makinelerin Yükselişi, o yıl 170 milyon dolara mal olmuş olsa da günümüz enflasyonuna göre hesapladığımızda bu maliyet 257.6 milyon dolar gibi astronomik bir rakama ulaşıyor. Sinema sektörünün talihini değiştiren dünyanın en iyi film serileri arasında yer alan Terminator serisinin en pahalı filmi olan Makinelerin Yükselişi, harcanan bütçenin yaklaşık olarak dört katını gişeden kazanmayı bilmişti.

9 Kara Şövalye Yükseliyor

259 Milyon Dolar

Kara Şövalye YükseliyorBugüne kadar televizyonlarda ve sinemalarda birçok Batman filmine rastlamış olsak da hiçbiri şimdiye kadar çekilmiş en pahalı süper kahraman filmleri arasında yer alan Batman: Kara Şövalye Yükseliyor kadar başarılı olmamıştı. Görsel efektlerin ve oyunculukların ustaca gözler önüne serildiği Kara Şövalye filmi, Christopher Nolan gibi başarılı bir yönetmenin önderliğinde 259 milyon dolarlık yüksek bütçesine rağmen 1.08 milyar dolar gibi inanılmaz bir gişe hasılatına imza atmayı başarmıştı.

8 Karmakarışık

260 Milyon Dolar

Karmakarışık2010 yılı yapımı bir animasyon filmi olmasına rağmen sadece küçüklerin değil yetişkinlerin de oldukça dikkatini çekmeyi başaran Karmakarışık filmi, Disney’in en başarılı yapımlarından bir tanesi olmayı başarmıştı. Tamı tamına 260 milyon dolarlık bütçesiyle tüm zamanların en pahalı animasyon filmleri listesinde ilk sırada yer alan Karmakarışık, yaklaşık 591 milyon dolarlık gişe hasılatıyla da astronomik bütçesini ikiye katlayarak oldukça büyük bir başarıya imza atmıştı.

7 Yenilmezler: Ultron Çağı

279.9 Milyon Dolar

Yenilmezler: Ultron ÇağıDünyanın en zengin çizgi roman karakterleri arasında yer alan süper kahramanları bir araya getirip, süper kötüler ile mücadelelerini gözler önüne sermenin maliyeti oldukça yüksek olsa gerek. Yenilmezler serisinin ilk filmi oldukça başarılı olduktan sonra, serinin ikinci filmi olan Ultron Çağı’nın yapımına başlandı. En az ilki kadar başarılı bir yapım olan Ultron Çağı’nın maliyeti 250 milyon dolar olarak belirtilmiş olsa da vergi iadelerinden sonra bu rakam yaklaşık olarak 280 milyon dolara çıktı. 1.4 milyar dolar gibi olağanüstü bir gişe başarısına imza atan bu serinin devam filmlerini de merakla bekliyor olacağız.

6 Titanik

294.4 Milyon Dolar

TitanikGösterime girdiği tarihten bu yana tamı tamına 20 yıl geçmesine rağmen 2016 filmleriyle güncellenen tüm zamanların en çok gişe yapan filmleri listesinde bile yeri değişmeyen Titanik, 1997 yılında 200 milyon dolarlık bir bütçe ile çekilmiş olsa da günümüz enflasyonuna göre bu rakam yaklaşık olarak 295 milyon dolara denk geliyor. Ancak yine de bu durum Titanik filminin 2.2 milyar dolarlık gişe başarısını gölgelemeye yetmiyor.

5 Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu

300 Miyon Dolar

Karayip Korsanları: Dünyanın SonuŞimdiye kadar çekilmiş en pahalı Johnny Depp filmi olan Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu, belki de serinin en keyif verici yapımlarından bir tanesiydi. Karayip Korsanları serisinin her filmi birbirinden pahalı olsa da içlerinden en yüksek bütçe ile çekilmiş olan Dünyanın Sonu filmi, 300 milyon dolarlık bütçesine karşın 960 milyon dolarlık gişe hasılatıyla gösterime girdiği 2007 yılının en başarılı filmlerinden biri olarak gönüllerdeki yerini almıştı.

4 Kleopatra

320 Milyon Dolar

KleopatraO, 10 yaşından tam 71 yaşına kadar etkin bir sinema hayatına sahip! 2011 yılında vefat etmesine rağmen, öldükten sonra bile para kazanan ünlüler arasında yer alan Elizabeth Taylor’un başrolde oynadığı 63 yapımı Kleopatra filmi, 44 milyon dolarlık bütçe ile çekilmişti ve 62 milyon dolarlık gişe hasılatına imza atmıştı. Ancak bu rakamı günümüze uyarlarsak, başarılı yapım tamı tamına 320 milyon dolarlık astronomik bir bütçeye sahip oluyor. Tamamıyla bir başyapıt olan Kleopatra, halihazırda dönemin en büyük yıldızlarından Taylor’un da en çok parladığı yapımlardan biri olarak sinema tarihindeki yerini alıyor.

3 Harry Potter ve Melez Prens

500 Milyon Dolar

Harry Potter ve Melez PrensTamı tamına yarım milyon dolarlık bir bütçeye mal olan efsanevi Harry Potter serisinin altıncı filmi; Daniel Radcliffe, Emma Watson ve Ruper Grint gibi genç oyuncuların kelimenin tam anlamıyla yıldızlaşmasını sağladı. Ayrıca bu seri, Alan Rickman’ın gibi başarılı bir oyuncunun da sinema dünyasında ikinci baharını yaşamasına ön ayak olmuştu. Yaklaşık olarak 1 milyar dolarlık gişe hasılatına ulaşabilen bu yapım, dünyanın en başarılı film serilerinden biri olan Harry Potter’in en güzel devam filmlerinden bir tanesi olarak kabul görmektedir.

2 İnanılmaz Örümcek Adam 1 ve 2

500 Milyon Dolar

İnanılmaz Örümcek Adam 1 ve 2İki sene arayla gösterime giren bu başarılı seri toplamda 500 milyon dolarlık astronomik bir bütçeye mal oldu. Ancak toplamda harcanan maliyetin 3 katından daha fazla hasılat elde etmeyi başaran İnanılmaz Örümcek Adam serisi, 2012 ve 2014 yılının en başarılı filmleri arasında yer aldı. Şüphesiz ki dünyanın en değerli Marvel çizgi romanları arasında yer alan İnanılmaz Örümcek Adam serisine de böyle bir bütçe ve gişe başarısı yakışırdı.

1 Hobbit Üçlemesi

745 Milyon Dolar

Hobbit ÜçlemesiListemizde bulunan birçok seriyi tekli filmler halinde ele almış olsak da Hobbit üçlemesinde yer alan filmleri birbirinden ayıramazdık. Her biri birer başyapıt olan Hobbit üçlemesi, Star Wars gibi efsaneler arasında yer alan Yüzüklerin Efendisi serisi kadar etkileyici ve bu seriden çok daha masalsı halde karşımıza gelmişti. Hobbit üçlemesinin tamamı 745 milyon dolar gibi inanılmaz bir rakama mal olsa da gişede toplamda 3 milyar doların üzerinde bir hasılatı elde etmeyi başarmıştı.

Hayatımızın oldukça büyük bir kesitini kaplayan filmlerin ve dizilerin başarılı yapımlar olmaları bizler için elbette ki oldukça önemlidir. Her yıl dünya çapında milyonlarca belki de milyarlarca insanın ziyaret etmiş olduğu sinemalarda gösterime giren bu yapımlar, kazanmış oldukları gişe hasılatlarını hak etmek içi yüksek bir bütçe ile çekilmek zorundalar. Listemizde yer alan gişe rekortmeni en pahalı filmler, belki de harcanan bütçelerinden daha çok kazandıklarıyla bizleri şaşırtmayı başardı. Peki, listemizde yer alan bu başyapıtlardan hangisi bütçesi ve kazancıyla şaşırmanıza neden oldu?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.