Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimdiye Kadar Çekilen En Pahalı 10 Süper Kahraman Filmi

Süper kahraman filmlerini seviyor musunuz? Peki, maliyetlerinin ne kadar yüksek olduğunu tahmin edebilir misiniz? İşte sizlere en pahalı olanları:
Şimdiye Kadar Çekilen En Pahalı 10 Süper Kahraman Filmi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bir zamanlar, yapılacak bir film için milyonlarca dolar harcamak sadece hayaldi. Gelişen teknolojik şartlar, TV ve sinema dünyasının hayatımızdaki yerinin değişmesiyle bu hayal yerini milyon dolarlık senaryolara bıraktı. Bilgisayar ortamında hazırlanan özel efektlerin, süper kahraman filmlerini mümkün kıldığında, film endüstrisinde de birçok şey değişti.

Süper kahraman filmini tasarlayıp izleyiciye sunmak, birkaç istisna dışında oldukça büyük bütçe gerektirmektedir. Süper kahraman filmleri eleştirmenler ve hayranlar tarafından destekleniyor ve bu olumlu eleştiriler bu tür filmlerin daha da büyümesine yardımcı oluyor.

Şimdi en yüksek hasılatlı 10 süper kahraman filmine ve bu filmlerin performanslarına hep birlikte bakıyoruz:

10 X-Men: Geçmiş Günler Gelecek (2014)

200 Milyon Dolar

X-Men: Geçmiş Günler Gelecek (2014)X-Men serisinin 3. filmi olan, Son Direniş ve Bağımsız Wolverine’dir. FOX’un, X-men serilerinde başarılı olamayacağı düşünülüyordu. Ancak bünyesindeki harika kahramanlar başarıyı mümkün kıldı.

X-Men filmleri, yeni seri ile eski seriyi bağlayacak bir zaman yolculuğu masalı gibi devam eden hikayelere sahiptir. Daha sonra Geçmiş Günler Gelecek isimli filmi bunun en güzel örneğidir. Filmde daha önce gösterime girmiş diğer X-Men filmleri ile bağlantı kurulmaktadır. Bu film yaklaşık 200 milyon dolar bütçesiyle en büyük bütçeli süper kahraman filmleri arasında yer almaktadır.

9 Iron Man 3 (2013)

200 Milyon Dolar

Iron Man 3 (2013)Gişede 1 milyar dolar kazandıran 200 milyon dolarlık yatırımın ne kadar karlı bir proje olduğu ortadadır. Iron Man 3 serinin son filmi olduğu söylenmektedir. Robert Downey Jr’nin, dördüncü filme Tony Stark olarak döneceğine ilişkin dedikodular da mevcut. Ancak Marvel’ın İç Savaşı hikaye serisi olan üçüncü Kaptan Amerika filminde, Iron Man ve Kaptan Amerika birbirlerine karşı gibi görünüyor. Bu da serinin devam edebileceği beklentisini arttırıyor.

8 Yeşil Fener (2011)

200 Milyon Dolar

Yeşil Fener (2011)Ryan Reynolds’ın Yeşil Fener’i, 200 milyon dolarlık bir yatırıma karşın 90 milyon dolar zarara uğramıştır. DC Comics, son zamanlarda Iron Man serisinin, on filmlik sürüm tarihlerini açıkladı. Yeni Yeşil Fener filminin vizyona gireceği konuşuluyor, ama henüz tam tarihi belli değil.

7 Örümcek Adam 2, İnanılmaz Örümcek Adam 1 & 2 (2004, 2012 & 2014)

200 Milyon Dolar

Örümcek Adam 2, İnanılmaz Örümcek Adam 1 & 2 (2004, 2012 & 2014)Sony neredeyse tüm Örümcek Adam serilerini 200 milyon dolarlık bir bütçe ile çekmiştir. İnanılmaz Örümcek Adam’ın beklentilerin altında bir performans sergilediği söyleniyor. Örümcek Adam filmlerinin tümü son derece karlı olmuştur. Ama orijinal üç film, tüm zamanların en yüksek gişe hasılatı elde eden 50 filmi içinde büyük bir başarı elde etmiştir.

6 Superman Dönüyor (2006)

204 Milyon Dolar

Superman Dönüyor (2006)İster inanın ister inanmayın, Bryan Singer tarafından yönetilen Superman filmi Rotten Tomatoes puanlamasında Superman: Çelik Adam filminden daha yüksek skor elde etmiştir. Singer, bu başarıyı ilginç bir hamle ile gerçekleştirmiştir. Filmi güncelleştirip sunmak yerine, Superman 3 ve 4’te hiç olmayan orijinal hikayelerle izleyicinin karşısına çıkarmıştır.

5 X-Men: Son Direniş (2006)

210 Milyon Dolar

X-Men: Son Direniş (2006)X-Men: Son Direniş, sektördeki en büyük bütçeli filmlerden biridir. X- Men filmlerinin genel konusu, Rogue gibi mutant geçiren insanların başkahraman olmasıdır. Film, hala fazla gelir getirmektedir ve olumsuz eleştirilere bu şekilde cevap vermektedir.

4 Yenilmezler (2012)

220 Milyon Dolar

Yenilmezler (2012)Marvel ve Disney yapımı Yenilmezler’in maliyetinin oldukça yüksek olması hiç de sürpriz olmamıştır. Tüm zamanların en yüksek üçüncü gişe hasılatı elde eden filmi olan Yenilmezler, kendisi için harcanan bütçeyi fazlasıyla karşılamıştır.

Marvel ikinci filmiyle Avatar ya da Titanik’i tahttan indirmeyi planlıyor. Marvel’in ikinci filme tahmini 250 milyon $ harcayacağı düşünülüyor.

3 Superman: Çelik Adam (2013)

225 Milyon Dolar

Superman: Çelik Adam (2013)Superman: Çelik Adam, Marvel’in sinematik evreninde diğer filmlere oranla iyi performans olmayabilir.Ancak DC, kendi markasıyla Superman: Çelik Adam’ı geleceğe taşımaya gönüllü oldu. Superman: Çelik Adam filminin devamı daha iyi bir senaryo ile gösterime gireceği düşünülüyor.

2 Batman: Kara Şövalye Yükseliyor (2012)

230 Milyon Dolar

Batman: Kara Şövalye Yükseliyor (2012)Batman: Kara Şövalye Yükseliyor filmi, tüm zamanların en yüksek hasılat yapan filmlerinden birisidir. Batman, DC ve Warner Bros şirketlerinin en çok kazananıdır. Bu kadar iyi olmasına rağmen Nolan, Batman karakterini sadece film üçlemesi için tasarlamıştır ve Kara Şövalye Yükseliyor filmine süper güçlü bireyler dahil etmek istememiştir.

1 Örümcek Adam 3 (2007)

258 Milyon Dolar

Örümcek Adam 3 (2007)Pek çok film eleştirmeni, bu filmin diğer filmlere göre berbat olduğunu söylese de Spider Man 3, en yüksek hasılatlı film olmayı başardı. Fan yorumları kötü olduğundan Sony, serinin 4. filminde kumar oynamak istemedi. Sony, Spider-Man 3’den birkaç yıl sonra Amazing Spider Man’i yayınladı.

Sihirli ya da olağanüstü güçlere sahip olmayı hepimiz hayal etmişizdir. Aslında bunu bizlere hayal ettiren; bu listede saymaya çalıştığımız filmlerin süper kahramanları olmuştur. Bu tarz filmlerin en etkileyici yanı, fantastik sahnelerin gerçeğe uygun görsellikle hazırlanmasıdır. Bu hazırlık da bir bütçeyle gerçekleşmektedir. Milyon dolarlık fantastik filmler arasında sizin favoriniz hangisi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.