Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Değerli 10 Marvel Çizgi Romanı

İnanılmaz Örümcek Adam, Red Raven ve Kaptan Amerika gibi çizgi romanlarını hepimiz biliriz. İşte size dünyanın en değerli 10 Marvel çizgi romanı...
Dünyanın En Değerli 10 Marvel Çizgi Romanı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Martin Goodman tarafından kurulan Marvel, kuşku yok ki dünya çapındaki çizgi roman tutkunlarının favorisi. 1939 yılında kurulan yayımcı kuruluş, çizgilerle oluşturulan bu renkli dünyaya birbirinden eşsiz kahramanlar kazandırmıştır. Aslına bakarsanız şirketin en önemli başarısı Hollywood’a yaptığı katkı oldu. Dünya sinema sektörünün patronu, altın çağını kapattı kapatıyor derken imdadına Marvel gibi köklü kuruluşların oluşturduğu çizgi kahramanlar yetişti. Tabi ki bu durum bir döngü. Süper kahraman filmlerinin sürekli artan başarısı Hollywood’u ayakta tutarken, Marvel’e de oldukça yüklü miktarlar kazandırdı.

Hepimizin bildiği gibi bu karakterler, Hollywood’u fethetmeden önce karşımıza çizgi romanlarda çıkmıştı. İlk çizildikleri yıllarda kimsenin tanımadığı Wolverine, Iron Man, Thor ve Kaptan Amerika gibi karakterler, kısa sürede dünyayı saran çizgi roman çılgınlığını başlattı. Bu furya o kadar büyüdü ki zamanla bu karakterlerin siluetleri odamızın duvarlarından giysilerimize, okul aksesuarlarından yiyeceklerimize kadar hayatımızın her alanına nüfuz etti. Bu kahramanların yer aldığı çizgi romanlar, ilk basıldıkları tarihlerde deyim yerindeyse sudan ucuza satılırken; şimdilerde ise bir servete eş değer olduğunu söyleyebiliriz. Koleksiyon tutkularıyla bilinen dünyanın en zengin isimleri, bu hikayenin ilk basımlarına sahip olabilmek için milyon dolarları gözden çıkarabiliyor. İşte bizlerde bugün sizinle Marvel’e ait bu güzide eserlerin en pahalılarına daha yakından göz atacağız. Hem kim bilir, belki ebeveynlerinizin çocukluk yıllarında okuduğu ve sonrasında unuttuğu Kaptan Amerika’nın ilk baskılarından biri şu an tavan arasında sizi bekliyordur…

İşte karşınızda dünyanın en değerli Marvel çizgi romanları:

10 X-Men 1. Baskı

80.500 Dolar

X-Men 1. BaskıMarvel’in Kaptan Amerika adındaki çizgi romanı, X-Men’in ilk sayısından daha değerli olsa da zaman geçtikçe bu baskının önemi artmaktadır. Değişik bir hikaye oluşturmak istemeyen Stan Lee’nin aklına, “mutant” olarak doğan bir grup süper kahraman fikri geldi.

1963 yılının Eylül ayında yayımlanan X-Men çizgi romanının ilk sayısı, “kurucu beşlisi” olarak kabul edilen, 5 mutant kahramandan oluşuyordu. Bu grup; Angcel, Beast, Cyclops, Iceman ve Marvel Girl olarak bilinen Jean Grey’den meydana geliyordu. Professor X ve Magneto da ayrıca rastladığımız kahramanlar arasındaydı. Proffesor X olarak tanıdığımız Charles Xavier; “ekstra güce sahip olan mutantlar, sıradan insanlardan oldukça farklı. Onlar benim ekstra güçlü öğrencilerim,” sözü, hikayeyi özetler nitelikteydi. Bugün, çok iyi durumda bir kopyasının 80.500 dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

9 İnanılmaz Örümcek Adam 1. Baskı

110.000 Dolar

İnanılmaz Örümcek Adam 1. BaskıÜlkemizde İnanılmaz Örümcek Adam ismiyle bildiğimiz Amazing Spider Man, bu listede olmayı fazlasıyla hak ediyor. Amazing Fantastic’in 15. sayısında görülmesinden sonra, Stan Lee tarafından Spider Man başlığı altında yazılmaya başlanan bu çizgi romanın çizimlerini Steve Ditko ve Jack Kirby isimleri yaptı. İlk sayısı 1963 yılının Mart ayında yayımlandı. Süper kötü adam olarak Chameleon’u gördüğümüz ilk sayı, ayrıca Spider Man’ın Fantastic Four (Fantastik Dörtlü) ismindeki süper kahraman ekibi ile de ilk karşılaşması olarak öne çıktı. Şimdilerde Amazing Spider Man isimli çizgi romanının ilk sayısı, 110 bin dolar civarlarında alıcı buluyor.

8 Red Raven 1. Baskı

124.000 Dolar

Red Raven 1. BaskıRed Raven (Kızıl Kuzgun) çizgi romanının ilk sayısı 1940 yılının Ağustos ayında Marvel tarafından yayımlandı. Bu başlık altında yayımlanan tek çizgi roman, 1940’ın Sonbahar’ında Human Torch (Alev Adam) olarak değiştirildi. Baş karakter Red Raven, Mayıs 1968’de X-Men çizgi romanının 44. sayısında kötü adam olarak karşımıza çıkana kadar yeni sayısı basılmadı.

Çok iyi durumda bir kopyasını almak isterseniz, 124 bin dolar civarında bir fiyat ödemeniz gerekiyor. Hevesli bir çizgi roman koleksiyoncusu ve mağaza sahibi Chuck Rozanski, kendisinde bulunan bir kopyayı 500 bin dolara satma girişiminde bulundu. 2011 yılında Comic-Con tarafından Chuck Rozanski’nin bu macerası hakkında bir belgesel yapıldı.

7 Kaptan Amerika 3. Baskı

126.000 Dolar

Kaptan Amerika 3. BaskıJack Kirby tarafından çizilen Kaptan Amarika’nın üçüncü sayısı, 1941 yılının Mayıs ayında yayımlandı. Naziler için Kaptan Amarika ve Bucky Barnes’tan intikam almak isteyen Red Skull karakteri de bu sayıda karşımıza çıktı. Stan Lee’nin Marvel için üzerinde çalıştığı ilk kitap olması da bu çizgi romanı dikkate değer kılıyor. Lee’nin yazımına yardım ettiği “Captain American Foils the Traitor’s Revenge” çizgi romanı, Kaptan’ın fırlattığında geri gelen kalkanını silah olarak kullandığı ilk çizgi roman özelliğini de taşıyor. Günümüzde, bu çizgi romanın iyi durumdaki bir kopyası 126 bin dolar değerinde.

WALT DISNEY’in MİNİK FAREYLE BAŞLAYAN ÖYKÜSÜ HAKKINDA BİLGİ EDİNMEK İÇİN TIKLAYIN.

6 Fantastik Dörtlü 1. Baskı

166.000 Dolar

Fantastik Dörtlü 1. BaskıKasım 1961 yılında yayımlanan Fantastik Dörtlü, Marvel’in rakibi DC’ye cevabı niteliğindeydi. Bu dörtlü, uzayda bilimsel bir görev sırasında kozmik ışınlara maruz kaldıktan sonra doğaüstü güçlere sahip olan, Human Torch (Alev Adam), Invisible Girl (Susan Storm), The Thing (Taş Adam) ve Mr. Fantastic karakterlerinden oluşuyor. Jack Kirby ve Stan Lee tarafından Çizgi romanların Gümüş Çağı olarak yaratıldı. Ayrıca, Marvel çizgi roman firmasının DC’in karşısında büyük bir rakip olarak tanınmasına yardımcı oldu.

5 Marvel Mystery Comics 9. Baskı

198.000 Dolar

Marvel Mystery Comics 9. BaskıMarvel’in adının Timely Comics olduğu zamanlarda yayımlanan bu çizgi romanın dokuzuncu sayısı, iki süper kahraman arasında geçen ilk romandı. Human Torch (Alev Adam) ile Namor the Sub-Mariner (Denizci Namor) arasındaki destansı savaşı anlatan bu hikaye bir çıkmazla sonlanıyor ve konu onuncu bölüme sarkıyor. Namor ve Daredevil’i (Korkusuz) yaratan bu Çizgi romanların Altın Çağı, efsanesinin kapak resmi Bill Everett tarafından yapıldı. Bu sanat çalışmasının değeri bugünlerde 198 bin dolar civarında. Fakat bugüne kadar ödenen en yüksek fiyat 107 bin dolar kadar.

DÜNYANIN EN ÇOK KAZANAN 10 ÇOCUK PROGRAMI İÇİN TIKLAYIN.

4 Incredible Hulk 1. Baskı

228.000 Dolar

Incredible Hulk 1. BaskıJack Kirby ve Stan Lee tarafından yaratılan Incredible Hulk, Mayıs 1962 yılında kendi adını taşıyan çizgi romanın başlangıcı oldu. Incredible Hulk’un öteki benliği olan Bruce Banner geri çekildiğinde, test alanında bir çocuğu kurtarmak için gama ışını bombasının patlamasına maruz kalması ile duygusal öfkesi vücut buluyor. Aşırı radyasyon sonucunda Banner, ruhsal durumuna göre değişik kişilikler gösterdiği yeşil dev bir canavar olan Hulk’a dönüşebiliyor. Bu çizgi romanın bir kopyası 228 bin dolar civarında.

3 Amazing Fantasy 15. Baskı

405.000 Dolar

Amazing Fantasy 15. BaskıMarvel tarafından 1961 yılındaki son sayısına kadar Amazing Adult Fantasy adı ile yayınlanan çizgi roman antolojisi, 1962’nin Ağustos ayından itibaren Amazing Fantasy başlığı ile yayınlandı. Stan Lee tarafından yazılmış ve Steve Ditko tarafından çizilen kapak tasarımı da Jack Kirby’ye ait olan bu çizgi romanda, Spider Man’ın ilk kez görülmesi değerine değer katıyor. Sıradan insanlarla aynı sorunlara ve nevrozlara sahip olan Spider Man, farklı bir tür olarak karşımıza çıkıyor. Amazing Fantasy çizgi roman serisinin 15. sayısına ait bir kopyası ise 405 bin dolar civarında.

DÜNYANIN EN PAHALI 10 ÇİZGİ ROMANI İÇİN TIKLAYIN.

2 Kaptan Amerika 1. Baskı

629.000 Dolar

Kaptan Amerika 1. Baskı1 Mart 1941 yılında yayımlanan ilk Kaptan Amerika çizgi romanı, kahramanın II. Dünya Savaşı’nın diktatörü Adolf Hitler’in yüzüne yumruk attığı kapağı ile ünlü oldu. Marvel hala Timely Comics iken yayımlanan bu karakter, efsanevi çizgi roman sanatçıları Jack Kirby ve Joe Simon tarafından yaratıldı. İlk bölümde Kaptan Amerika ve yardımcısı Bucky Barnes, ülkesini Nazi casusları ve suikastçılarına karşı korumaktadır. Kaptan Amerika çizgi romanının ilk sayısı 629 bin dolar civarında ve halen de yükselmeye devam ediyor.

1 Marvel Comics 1. Baskı

859.00 Dolar

Marvel Comics 1. BaskıMarvel Comics’in ilk sayısı Marvel’in atası Timely Comics zamanında Ekim 1939’da yayımlandı. Sonradan karşımıza çıkan Fantastic Four ekibi üyesinden farklı robot süper kahraman Human Torch, Sub-Mariner Of Atlantis ve Ka-Zar the Great’i ilk olarak bu çizgi romanda görüyoruz. İlk baskısının 80 bin kopyası anında satıldı. Sonrasında 800 bin kadar ikinci kopya sipariş edildi ve onlar da satıldı. 1939 yılında 20 kuruşa satılan bu romanın şimdilerde iyi bir kopyası yaklaşık 859 bin dolar civarında.

Çizgilerle hikaye anlatmak ya da roman yazmak, yirminci yüzyıl sanatı olarak doğan, edebiyat ve resmin birleşiminden daha öteye giderek kendi kurgu, anlatım ve görsel biçimini yaratan bir sanata dönüştü. Günümüzde ise bu sanata ait birçok çizgi roman, sinemaya uyarlanarak hasılat rekorları kırmakta. Merak ediyorum doğrusu, şimdiki çocukların sinemadan tanıyarak hayranı oldukları bu karakterlerin ilk görüntülerine siz ne kadar değer biçerdiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.