Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Çok Kazanan 10 Çocuk Programı

Çocuk programları hedef yaş kitlesi kadar yetişkinler tarafından da büyük ilgi görüyor. İşte size en sevilen ve dünyanın en çok kazanan çocuk programları...
Dünyanın En Çok Kazanan 10 Çocuk Programı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Sünger Bob, Looney Tunes, Susam Sokağı, Power Rangers vb. çocukluğumuzu geçirdiğimiz çizgi karakterler. Onlar bir zamanların unutulmaz kahramanları. Bir zamanların mı dedim, düzeltiyorum; yaşları bu kuşağa denk gelenler için hala en sevilen çocuk programları. Okul çantamızı bir köşeye bırakıp, meraklı gözlerle TV karşısında beklediğimiz yılları hatırlamışsınızdır. Sokak aralarındaki oyunlarda, bazen arkadaş sohbetlerinde hep yanımızda oldular. Hatta öyle ki bir nesil sayı saymayı Susam Sokağı’ndan öğrendi desek yeri. Bizler büyüdük belki; ama onlar hala ekranlarda. Bazı markaların kampanyalarında, oyuncaklarda, hatta sinemalarda boy gösteriyor.

Çocuk her yerde çocuktur elbette. Ülkemizde olduğu gibi dünyanın çeşitli yerlerinde de bu çocuk programları çok sevildi. Gösterim yılları arasında bölgelere göre farklılıklar olsa da popülerliklerinden çok fazla bir şey kaybetmediler. Tabi ki çok izlenmenin de birçok artısı var. Reklam gelirleri ve sponsorluk anlaşmaları gibi TV dünyası için para anlamına gelen ölçüler, izlenme oranlarıyla ilişkilidir. Aslında küresel bir etkiye sahip birçok çocuk programı sayılabilir; ama bazıları diğerlerine göre her anlamda çok daha popüler. Bizler de buradan yola çıkarak en çok kazanan 10 çocuk programını sizler için listeledik. Bakalım çocukluğumuzun vazgeçilmez programları bu listede var mı?

İşte karşınızda çocukluk yıllarımızın unutulmaz anıları, en çok kazanan çocuk programları:

10 Kaşif Dora

1 Milyar Dolar

Kaşif DoraAnaokulu çağındaki çocuklar için tasarlanmış bir çizgi film olan Dora, 2000 yılında yayınlanmaya başlamıştır. Filmin baş kahramanı olan Dora, her bölümde ayrı bir mekana gider ve arkadaşlarının da yardımıyla yeni şeyler keşfeder. Küçük çocuklara hecelemeyi, saymayı ve hatta yabancı dilleri öğretmeyi amaçlayan çizgi filmde; Kaşif Dora’nın düşmanı olan bir karakter de vardır.

Arakçı Tilki ismindeki bu karakter, her zaman başkalarının eşyalarını çalmaya çalışır; fakat hiçbir zaman başaramaz. Sonuçta bu çizgi filmin karakterlerine yalnızca televizyonlarda değil; okul eşyalarında, gıda paketlerinin üzerinde ve kıyafetlerde de sıklıkla rastlıyoruz. Bunun sonucunda, Kaşif Dora’nın satışları 1 milyar doları buluyor.

9 Hannah Montana

1.2 Milyar Dolar

Hannah MontanaŞarkıcı Miley Cyrus’u üne kavuşturan Disney Channel dizisi Hannah Montana’yı daha önce hiç izlemiş miydiniz? Evet, 2007 yılında yayınlanmaya başlayan ve 4 sezon boyunca takip edilen Hannah Montana da dünyanın en çok kazanan dizileri arasında yer alıyor. 1.2 milyar dolar kazanan dizinin konusuysa, çifte yaşam süren bir genç kızın hikayesi.

Miley Stewart ismindeki bu genç kız, aynı zamanda dünyaca ünlü bir pop yıldızıdır ve Miley’nin çevresindekiler onun bu yönünü bilmemektedir. Sonuçta, oldukça komik ve eğlenceli bir yapım olan Hannah Montana’nın takıları, müzik albümleri, tişörtleri gibi ürünler, gençler tarafından büyük rağbet görmüştür.

8 Yo Gabba Gabba

1.5 Milyar Dolar

Yo Gabba Gabba2007 yılından beri yayınlanmaya devam eden Yo Gabba Gabba, 1.5 milyar dolarlık kazancıyla listemizin 8. sırasında yer alıyor. Muno, Foofa, Brobee, Toodee ve Plex isimli 5 kostümlü karakterin olduğu çocuk programı, 25 dakikalık bölümleri ile 4 sezondur yayın yapan başarılı bir Amerikan yapımı. Bu karakterlerin seslendirmeleri Adam Delbert, Christian Jacobs, Emma Jacobs Briggs, Amos Mossi Watene ve Erin Pearce tarafından yapılmaktadır. Sonuçta birçok alanda gördüğümüz Yo Gabba Gabba ürünleri ile çocukların bayılarak izlediği tiyatro gösterileri, oldukça yüksek olan kazancını arttırmaya devam ediyor.

7 Rugrats

2 Milyar Dolar

RugratsNickelodeon’un en popüler programlarından biri olan Rugrats ise 2 milyar dolarlık kazancıyla karşımıza çıkıyor. 9 sezon boyunca yayınlanan bu çizgi dizi, 1991 ile 2004 yılları arasında gösterilmiştir. Eğlenceli karakterleri ile sadece çocuklar tarafından değil, yetişkinler tarafından da takip edilen Rugrats, televizyon dışında birçok alanda da görülmektedir. Ayrıca, lisanslı ürünlerinden de bir hayli para kazanan yapımın satışları, günümüzde hala devam etmektedir.

6 Mister Rogers’in Mahallesi

2.2 Milyar Dolar

Mr. Rogers Neighborhood1963 yılından 2001 yılına kadar yayınlanmaya devam eden ve gerçekten uzun soluklu bir seri olan Mister Rogers’in Mahallesi’nin kazancı 2.2 milyar dolar olarak belirtilmiş. 1.000’in üzerinde bölümü yayınlanan bu ünlü programın başrol oyuncusu ve aynı zamanda yaratıcısı olan isim Fred Rogers.

Oldukça eğitici bir program olan Mister Rogers’in Mahallesi’nde, Fred Ragers çocukların duygusal gelişimine yardım ederek, onların arkadaş edinmelerine ve her şeyden önce kendilerini sevmelerine yardım etmeye çalışıyor. Uzun yıllar ekranlarda boy gösteren bu yapımın, 2001 yılına kadar devam ettiğini ekleyelim. Ayrıca bu başarılı programın Mister Rogers ismiyle de anıldığını duyarsanız şaşırmayın.

5 Looney Tunes

4.5 Milyon Dolar

Looney TunesHer yerde ünlü olan çizgi kahramanlar var sırada. Hem çocukların hem de yetişkinlerin beğenerek izlediği çizgi seri, Looney Tunes. Çoğul çizgi kahramanlardan oluşan bu yapım, Warner Bros imzası taşımaktadır ve 1930 ile 1969 yılları arasında gösterilmiştir. Dünya çapında ün kazanan bu programdaki karakterlerden bazıları ise şunlardır: Bugs Bunny, Tazmanya Canavarı, Domuz Porky, Elmer Fudd, Sylvester, Tweety, Marvin the Martian, Will E. Coyote, Road Runner, Hızlı Gonzales ve daha birçoğu…

Efsanevi basketbolcu Michael Jordan’ın da oynadığı Space Jam isimli filmle beyaz perdeyle taşınan karakterler, 4.5 milyar dolarlık kazançla karşımıza çıkmaktadır. Bu rakam Looney Tunes karakterlerini bardaklarda, kıyafetlerde, kırtasiye ürünlerinde, gıda paketlerinde vs. görüyor olmamızın çok net bir sonucu.

4 Power Rangers

6 Milyar Dolar

Power Rangers1990’lı yıllara damgasını vuran ve çocukların yanı sıra gençlere de hitap eden Power Rangers’i hepimiz biliyoruz, değil mi? Zira Power Rangers bir zamanlar Türkiye’de de yayınlanmış ve büyük beğeni toplamıştı. Dünyayı kötü yaratıklardan korumaya çalışan Power Rangers karakterlerinin maceralarını anlatan bu dizi, televizyon ekranından başka birçok alana daha yayılmıştır. Örneğin birçok oyuncak firması bu ikonik dizinin lisansını almaya çalışmıştır. Sonuçta listemizin dördüncü sırasında yer alan bu yapımın kazancı 6 milyar dolara yükselmiştir.

3 Susam Sokağı

7.5 Milyar Dolar

Susam SokağıBizim de çok ama çok yakından tanıdığımız bir çocuk programı. Tabi ki Susam Sokağı! Edi ve Büdü, Kırpık, Minik Kuş, Kurabiye Canavarı, Kurbağacık, Açıkgöz… Dünya çapında başarı yakalayan bu program, 45 sezon boyunca oynamış ve 4.400 civarında bölümü çekilmiştir. 1969’dan beri yayınlanan yapımda hem gerçek karakterler hem de aşina olduğumuz muppet karakterler vardır. Lisanslı oyuncakları ve filmleriyle şimdiye kadar 7.5 milyon dolarlık kazanç elde eden bu yapım, görünen o ki bu kazancını artırmaya önümüzdeki yıllarda da devam edecek.

2 Sünger Bob

8 Milyar Dolar

Sünger Bob1999 yılında yayınlanmaya başlayan ve küçük büyük herkesin en sevdiği programlardan biri olan Sünger Bob’un kazancı ise 8 milyar dolar olarak karşımıza çıkıyor. Ressam ve deniz biyoloğu olan Stephen Hillenburg tarafından Nickledeon kanalı için yaratılan Sünger Bob, yaklaşık 10 sezondur yayınlanmaya devam etmektedir.

Ülkemizde de en sevilen çizgi dizilerden biri olan Sünger Bob karakterlerini oyuncaklarda, kıyafetlerde, battaniyelerde, okul eşyalarında vs. kısacası her yerde görmemiz mümkün. Sonuçta Bikini Kasabası’nda yaşayan sevimli deniz canlılarını konu alan bu eğlenceli yapım, her sene kazancını artırarak yoluna devam etmektedir.

1 Pokemon

37.8 Milyar Dolar

PokemonDünya çapında ün kazanmış yapım, The Pokemon Company’ye ait bir medya ürünü olup, 1995 yılından beri ekranlarda yer almaktadır. Japon yaratıcısı Satoshi Tajiri tarafından tasarlanan Pokemon, bir eğitmen olmayı düşleyen Ash Ketchum’un maceralarını konu almaktadır.

Bir dönem Türkiye’de de yayınlanan; ancak bir çocuğun çizgi karakterlerden etkilenerek balkondan atlamasıyla yayından kaldırılan Pokemon, ülkemizde de büyük yankı uyandırmıştır. Sonuçta şimdiye kadar elde ettiği kazancı 37.8 milyar dolar olan dev yapım, listemizdeki yerini daha uzun zaman boyunca kimseye kaptırmayacakmış gibi görünüyor, değil mi?

Bir an çocukluk yıllarına gittiniz değil mi? Hatta bazılarınızın şimdi denk gelsem yine izlerim dediğini duyar gibiyim. Haksız da sayılmazsınız, TV dünyasının büyüsü bizler için onların sahne aldığı yıllardı. Peki, gelelim can alıcı soruya, listemizde ya da aklınıza gelen çocuk programlarından en sevdiğiniz hangisi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın