Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tüm Zamanların En Pahalı 10 Animasyon Filmi

Oyuncak Hikayesi, Cesur, Ejderhanı Nasıl Eğitirsin, Shrek ve dahası... İşte milyonların beğenisi toplayan milyon dolarlık animasyon filmler:
Tüm Zamanların En Pahalı 10 Animasyon Filmi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Şimdiye kadar yapılmış en pahalı filmler dendiğinde aklımıza ilk olarak King Kong (243 milyon dolar), Avatar (254 milyon dolar) ya da Titanik (286 milyon dolar) gelir. Hepsi sadece bunlarla sınırlı değil elbette. Animasyon filmler de ciddi bütçe gerektiriyor. Animasyonlar, stüdyo maliyetleri nedeniyle her geçen gün daha pahalı olmaya başladı. Stüdyo giderleri, elektrik, ilgi çekici objeler, gelişmiş bilgisayar efektleri sunan yaratıcı programlar ve oyuncular maliyeti arttırıyor. Gerçek filmlerde bir karakter için bir oyuncu gerekirken; animasyon filmlerinde her karakter için birden fazla oyuncu gerekebilir. Normal bir film kadar, hatta bazen çok daha maliyetli olmasının en önemli sebebi budur.

Gerçeğinden farksız, inandırıcı ve mükemmel görüntüler yakalamak için yapımcılar parayı ikinci plana atıyor. Animasyon filmler için bütçeyi aşan masraflar yapıyorlar. Örneğin Karmakarışık animasyon filminde Rapunzel’in saçları için kullanılan saç simülatörünün uzmanlaşması bir yıl sürdü. DreamWorks, Pixar Animasyon Stüdyoları ve Walt Disney Company, A sınıfı aktörlerle rol dağılımı oluşturur.

Geçmişte tanıdık karakterleri, bilinmeyen sesler canlandırdı. Ancak bugün Tom Hanks, Billy Crystal, Reese Witherspoon, Mike Myers, Cameron Diaz, Eddie Murphy gibi tanıdık isimler seslendirme yapıyor. Oyuncak Hikayesi’ndeki seslendirmesiyle Tom Hanks, 50 bin dolar kazandı. Filmin başarıları sayesinde Pixar, Hanks’e Oyuncak Hikayesi 2 için 5 milyon dolar, Oyuncak Hikayesi 3 için de 15 milyon dolar ödeme yaptı. Pixar’ın Arabalar 2 animasyonu için Owen Wilson, 2.5 milyon dolar kazandı. DreamWorks, Shrek ve Shrek 2 Yıldızı Mike Myers için bütçesini 3 milyon dolardan 10 milyon dolara çıkardı.

Animasyon filmleri tüm dünyada büyük – küçük herkesin severek izlediği sinema filmleri olmuştur. Biz de şu ana kadar yapılmış en pahalı animasyonlardan oluşan bir liste hazırladık.

Hangi animasyon, maliyetiyle hangi sırada yer alıyor; gelin birlikte görelim…

10 Karlar Ülkesi

150 Milyon Dolar

Karlar Ülkesi2013 yılında gösterime giren Disney’in 53. animasyon filmi Karlar Ülkesi, 150 milyon dolara mal olmuştur. Karlar ülkesi milyon dolarlık gişe hasılatıyla animasyon filmleri arasında ikinci sırada yer alıyor. İlk sırada ise Pixar’ın Oyuncak Hikayesi 3 animasyonu var.

Bu film Danimarkalı masal ve oyun yazarı Hans Christian Andersen’ın Karlar Kraliçesi karakterini konu alır. Bu animasyon filmi, “En İyi Animasyon Filmi” ve “En İyi Orijinal Şarkı” olmak üzere 2 dalda Oscar kazanmıştır. Ayrıca bu şarkının bir Broadway Müzikali olma yolunda gittiğine dair söylentiler de var.

9 Shrek 3

160 Milyon Dolar

Shrek 3Mike Myers, Cameron Diaz ve Eddie Murphy gibi ünlü oyunculardan oluşan listesiyle Shrek 3 animasyon filmi, 160 milyon dolara mal olmuştur. Dünya çapında 799 milyon dolarlık getiriyle 2007 yılının en çok hasılat yapan animasyon filmidir. Dev Shrek ve Prenses Fiona beklenenden daha kısa sürede gösterime girdi.

Kayınpederinin yerine kral olarak tahta geçmek istemeyen Shrek, ölen kralın yeğenini bulmak için bir arayışa girer. Çizmeli kedi ve eşek gibi masal karakterleriyle birlikte multi milyon dolarlık bir animasyon filmi olmuştur.

8 Oyunbozan Ralph

165 Milyon Dolar

Oyunbozan RalphWalt Disney Animasyon Stüdyoları yapımı Oyunbozan Ralph, 165 milyon dolara mal oldu. Dünya çapında 471 milyon dolar gişe hasılata yaptı. Oyunbozan Ralph karakterini, John C. Reilly, oyunbozan kızı Sarah Silverman, Fix-It-Felix’i Jack McBrayer seslendirmiştir. Gerçek video oyun kahramanı Oyunbozan Ralph ile Jane Lynch’in canlandırdığı Komiser Calhoun kaba ve sert karakterlerdir.

7 Ejderhanı Nasıl Eğitirsin?

165 Milyon Dolar

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin?Ejderhanı Nasıl Eğitirsin Animasyon Filmi’nin konusu, Cressida Cowell’in How to Train Your Dragon isimli kitabına dayanıyor. 2010 yılında gösterime giren bu 3D animasyon filmi, milyon dolarlık gişe hasılatı yaptı. 165 milyon dolara yapılan bu animasyon filmi, DreamWorks’e toplamda 500 milyon dolar kazandırdı. Ejderhanı Nasıl Eğitirsin’in önde gelen seslendirme ve başrol oyuncuları Jay Baruchel, Gerard Butler, Craig Ferguson, America Ferrera, Jonah Hill ve Kristen Wiig’dir. Aynı zamanda bu animasyon filminin TV dizisi ve video oyunu da piyasada çoktan yerini aldı. Devam filmi ise Haziran 2014’te gösterime girdi.

6 Canavarlar Yaratıklara Karşı (Monsters vs. Aliens)

175 Milyon Dolar

Canavarlar Yaratıklara Karşı (Monsters vs. Aliens)Disney’e ait olmayan 3. animasyon filmi Canavarlar Yaratıklara Karşı…

DreamWorks Animasyonları’nın 2009 yapımı animasyon filmi, 175 milyon dolara mal olmuştur. Bu animasyon filmi, 1950 – 1960 ve 1970’lerin en çok beğenilen bilim kurgu ve korku filmlerinden esinlenilerek yapılmıştır. 381 milyon dolar üzeri hasılat yapan animasyon filminin başrol oyuncuları Seth Rogen, Hugh Laurie, Rainn Wilson, Amy Poehler, Paul Rudd ve Stephen Colbert’dir. DreamWorks Animasyonları’nın 18. animasyon filmidir.

5 Wall – E

180 Milyon Dolar

Wall – E180 milyon dolara mal olan Wall – E, Pixar’ın en sıra dışı animasyon filmidir. Wall – E, kirli dünyayı temizlemek için tasarlanmış yalnız bir robottur. Animasyonun en dikkat çekici özelliği, filmin ilk 40 dakikasında sadece kısa bir diyalog geçmesidir. Bunun yerine dünyaya düşen bu robotun nasıl düşündüğü, nasıl çalıştığı, nasıl konuştuğu ya da konuşamadığı izleyicilere bırakılmıştır. Pixar’ın bu sıra dışı filmi en büyük başarısıdır. Dünya çapında 520 milyon dolar üzerinde hasılat yapmıştır. En iyi sinema ödüllerinde ilk 10’da yer almış ve Akademi Ödülleri’ne birçok kez aday olmuştur.

4 Cesur (Brave)

185 Milyon Dolar

Cesur (Brave)Pixar’ın bilgisayar animasyon stüdyosu yapımı Cesur (Brave), 2012 yılında gösterime girmiştir. İskoç Dağları’nda bir kraliçe anne ve onun sıra dışı prenses kızını konu alan özgün bir hikayedir. 185 milyon dolara mal olan animasyon filmi, 538 milyon dolar gişe hasılatı yapmıştır. “En İyi Animasyon Filmi” dalında Akademi Ödülü ve “En İyi Animasyon Özelliği” dalında Altın Küre Ödülü kazanmıştır. Bu animasyon filmi, ilk kadın kahraman, ilk kadın yönetmen ve ilk peri masalı karakterini içermesi açısından Pixar için büyük önem taşır.

3 Sevimli Canavarlar Üniversitesi

200 Milyon Dolar

Sevimli Canavarlar ÜniversitesiOyuncak Hikayesi gibi ilk tanıtım bölümüyle oldukça popüler olan Sevimli Canavarlar Üniversitesi, 200 milyon dolara mal olmuştur. Oyuncak Hikayesi 3 kadar iyi çıkış yapamasa da, 743 milyon dolarlık getirisiyle Pixar’ın 3. en yüksek hasılatını yapan animasyon filmidir. Yapımcılar ekranda otantik bir üniversite gösterebilmek için öğrenci yaşamlarını, üniversite kampüslerini ve mimarilerini araştırmıştır. Harvard Üniversitesi, Stanford Üniversitesi ve Alabama Üniversitesi araştırılmıştır.

2 Oyuncak Hikayesi 3

200 Milyon Dolar

Oyuncak Hikayesi 3Pixar Animasyon Stüdyoları yapımı Oyuncak Hikayesi, Walt Disney Sinemaları ile gösterime girmiştir. 200 milyon dolara yapılan animasyon filmi, Tom Hanks’e 15 milyon dolar kazandırmıştır. 1 milyarı aşan hasılatıyla rekor kıran ilk animasyon filmidir. En İyi Film, En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Ses Kurgusu, En İyi Animasyon Özelliği ve En İyi Orijinal Şarkı dahil olmak üzere aday gösterildiği 5 dalda Oscar Ödülü kazandı.

1 Karmakarışık (Tangled)

274 Milyon Dolar

Karmakarışık (Tangled)2010 yılında gösterime giren Karmakarışık, tüm zamanların en pahalı animasyon filmidir. Dünya genelinde 591 milyon dolar hasılat yapan Karmakarışık, Alman peri masalı Rapunzel’i konu alır. 83. Akademi Ödülleri’nde “En İyi Orijinal Şarkı” dalında aday gösterilmiştir. Yapımı 6 yılı alan animasyon filminin ismi daha geniş bir izleyici kitlesine ulaşması için değiştirildi. Rapunzel’den Karmakarışık’a dönen ismi beraberinde tartışmalara yol açtı. Direnişi galip geldi ve sonunda Tangled adıyla Disney’in 50. Animasyon filmi oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.