Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hafızalara Kazınan Unutulmaz Savaş Sahneleri

YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Dünyanın hemen her yerinde film izlemek insanlar için vazgeçilmez bir aktivitedir. Sinema için başta Hollywood olmak üzere Avrupa ve Asya’da çok büyük yatırımlar yapılmakta, yüksek bütçeli filmler çekilmektedir. Yüksek beklenti ile çekimine başlanan filmlerin izleyiciye ulaştıktan sonra nasıl dönüşleri olacağı, emek verenler açısından büyük önem arz eder. Filmlerin kopma noktaları ise hafızalarda en çok kalan sahnelerdir. Özellikle filmlerin unutulmaz savaş sahneleri hafızalarda uzun yıllar boyunca yer etmektedir.

Sinema endüstrisinde çeşitli türlerde filmler üretilmektedir. Korku, macera, komedi, romantik, duygusal ve savaş filmleri, en çok senaryosu yazılıp çekilen film türlerinin başında gelmektedir. İzleyeceğiniz videoda sinema meraklılarının en çok ilgisini çekmiş, hafızalara kazınan unutulmaz savaş sahnelerine tanıklık edeceksiniz.

Videoda ilk olarak karşımıza Yüzüklerin Efendisi serisinin ikinci filmi İki Kule’nin unutulmaz savaş sahnesi geliyor. Miğfer Dibi’nde orklar ile yaşanan büyük savaş, filmin en görkemli sahnelerini barındırmaktadır. Sahnenin devamında Gandalf’ın yüzlerce atlı ile orklara saldırması, izleyenlerin zihninde yer etmiştir.

Steven Spielberg’in yönetmenliğini yaptığı, II. Dünya Savaşı’nı tüm çıplaklığı ile anlatan Er Ryan’ı Kurtarmak filmini izlerken adeta tarihte yolculuğa çıktığınızı hissediyorsunuz. Film meşhur ‘Normandiya Çıkarması’ sahnesi ile dünya sinema tarihine unutulmayacak şekilde adını yazdırmıştır.

Sinema tarihinin mihenk taşlarından olan Yüzüklerin Efendisi serisinin son filmi Kralın Dönüşü, tüm zamanların en çok gişe yapan filmleri arasında kendisine yer bulmayı başarmıştır. Kral Theoden’in, Saruman’ın ordusuna karşı savaşı öncesindeki askerlerine yaptığı konuşmayı duyduğunuzda tüylerinizin diken diken olduğunu hissedeceksiniz. Savaş sahnesini izlerken her karesi ile sinema çekim tekniklerinin ustaca kullanıldığını göreceksiniz.

Gerçek hikayeden uyarlanmış ve İskoçya’nın, İngiltere direnişinin önderi William Wallace’in hayatını anlatan Braveheart filmini izlemediyseniz büyük bir eksiğiniz var demektir. Son 30 yılın unutulmaz efsane filmleri listesinde 9. sırada yer almayı başarmış efsane bir yapıttır. Filmde usta aktör Mel Gibson’un İskoç özgürlük savaşçısı William Wallace’a yeniden hayat verdiğine tanık oluyorsunuz. İngiltere Kralı uzun bacaklı lakaplı 1. Edward’ın ordusuna karşı İskoç direnişçilerin verdiği özgürlük mücadelesine tanık olduğunuz bu sahnede Wallace’in savaş öncesindeki konuşması özgürlüğün ne kadar değerli olduğunu anlatıyor.

2007 yılında vizyona giren 300 Spartalı filmi M.Ö yaşanmış Thermopylae savaşını konu alıyor. Mitoloji konulu en iyi filmler arasında olan 300 Spartalı’da Sparta ordusu ile Pers ordusu arasında yaşanan savaşta Yunanlıların Pers’lere karşı verdiği direnişe tanık oluyorsunuz. Filmin sahnelerinin büyük bölümünde Bluebox (mavi perde) teknolojisi kullanılmış olup sahnelerdeki kanlı görüntüler savaşın korkunç yüzünü gözler önüne koyuyor.

Hollywood’un en zengin 10 film yapımcısı arasında olan Ridley Scott’ın unutulmaz savaş filmi Kara Şahin Düştü, bir grup Amerikan askerinin Somali’deki mücadelesini konu almaktadır. Hiç bilmedikleri coğrafyada yaşanan bir savaşta bir binanın içinde sıkışıp kaldıkları anda verdikleri mücadele ustalıkla anlatılmış.

Ridley Scott’un bir başka savaş filmi Cennetin Krallığı, 12. yüzyıldaki haçlı seferlerini ve kutsal topraklar sayılan Kudüs’te yaşananları anlatıyor. Güçlü oyuncu kadrosuyla dikkat çeken filmde Kudüs Kralı Baldwin ve Mısır Sultanı Selahaddin Eyyubi arasında geçen diyalogu filmi izleyenler hemen hatırlayacaktır.

Hollywood’un önde gelen aktörlerinden Tom Cruise’un en bilindik filmlerinden Son Samuray, 100 milyon doların üzerinde hasılat elde etmiş filmler arasında yer almaktadır. Japon ordusu ile Samuraylar arasındaki savaşta yaşanan sahneler izleyenlerin kanını donduracak cinsten. Dehşet verici savaş sahneleri, film müziklerinin duayen ismi Hans Zimmer’in besteleri ile bir araya geldiğinde izleyenleri derinden etkileyebiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın