Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Mitoloji Konulu En İyi 35 Film ve Alternatif Önerileri

Mitolojik filmleri izleyerek, hem efsaneleştikleri bölgeler hem de dönemler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Özellikle de etkileyici görsel efektlerle süslenmiş en iyi mitoloji filmleri izleyicileri; Antik Yunan, Mısır, İskandinav, Çin ve hatta Türk mitolojisi ile buluşturuyorlar. Biz de efsanelerin yer aldığı mitoloji konulu filmler listesini sizler için derledik. İşte tüm zamanların en iyi mitoloji filmleri;

Masalsı karakterleri, yaratıkları, fantastik dünyaları, tanrı ve tanrıçaları bünyesinde barındıran mitoloji filmleri, bizleri ekran karşısına kilitlemeyi başarıyorlar. Tahmin edebileceğiniz gibi en iyi mitoloji filmleri genellikle Antik Yunan mitolojisine ait yapımlardan oluşuyor. Fakat Mısır, Çin ve İskandinav mitolojisine ait filmler de her geçen gün çoğalmaya devam ediyorlar.

En iyi mitoloji filmleri listesinde bu Anglosakson, İskoç ve İrlanda mitolojisinden de örnekler yer alıyor. Fakat daha önce de söylediğimiz gibi Zeus, Poseidon, Herkül, Hermes, Ares ve Athena gibi tanrı ve tanrıçaların yer aldığı mitolojik filmler, sinema dünyasında başı çekiyorlar. Biz de mitoloji konulu 35 film ile tarihin fantastik dünyasına ışık tutmak istedik. Hazırsanız, en iyi mitoloji filmlerinden oluşan listemize başlıyoruz.

İşte karşınızda tüm zamanların en iyi mitoloji filmleri;

En İyi Mitoloji Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Bir dönem yaşadıklarına inanılan canlılardan ve kahramanlardan oluşan mitolojik filmler, etkileyici görsel efektleriyle adeta o çağları bizlere yaşatıyorlar. Tüm zamanların en iyi mitoloji filmlerinden oluşan listemiz de bu etkileyici yapımların neler ve hangi mitolojiye ait olduklarını gözler önüne seriyor. Huzurlarınızda en iyi mitoloji filmleri listesi ve IMDb punanına göre sıralanması;

Antik Yunan ve Roma Mitolojisine Ait En İyi Filmler – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Antik Yunan mitolojisine ait en iyi filmler, sinema dünyasının en çok izlenen ve en başarılı yapımları olarak karşımıza geliyorlar. Genellikle tanrı ve tanrıçaların, yaratıkların ve kahramanların hüküm sürdükleri bu mitoloji filmleri, izleyicileri fazlasıyla etkilemeyi başarıyorlar. Huzurlarınızda Antik Yunan mitolojisine ait en iyi mitoloji filmleri;

15. Büyük İskender (Alexander)

IMDb Puanı: 5,5

Büyük İskender (Alexander)Henüz 32 yaşında olmasına rağmen, dünyanın en büyük imparatorluklarından birini kurmayı başaran Büyük İskender’in zaferlerini ve iktidar kavgalarını da konu edinen 2004 yapımı Büyük İskender (Alexander), en iyi mitoloji filmlerinden biri olarak listemizde yer alıyor. Angelina Jolie, Colin Farrell, Jared Leto, Rosario Dawnson, Val Kilmer ve Anthony Hopkins gibi başarılı isimleri bünyesinde barındıran bu yapım, mutlaka izlenmesi gereken mitoloji filmlerinden de bir tanesidir.  

14. Pompeii

IMDb Puanı: 5,6

PompeiiPompeii’nin yok oluşunu konu alan birçok film ve dizi geçmişte de seyircileri büyülemeyi başarmıştı. 2014 yılında vizyona giren ve görsel efektleriyle hem beğenilip hem de beğenilmeyen bir yapım olan Pompeii ile listemize devam ediyoruz. Game of Thrones dizisinin Jon Snow’u, Kit Harington’ın başrolünde oynadığı bu yapım, Matrix filminin yıldızı Carri-Anne Moss ve 24 dizisinin efsane ismi Kiefer Sutherland gibi başarılı isimleri de bünyesinde barındırıyor.

DÜNYANIN SONU KONULU EN İYİ KIYAMET FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

13. Titanların Savaşı (Clash of the Titans)

IMDb Puanı: 5,8

Titanların Savaşı (Clash of the Titans)Güçlü bir kadroya sahip olan ve 2010 yılının en iyi mitoloji filmlerinden olan Titanların Savaşı (Clash of the Titans); aslında aynı isimle 1981 yılında vizyona giren fantastik macera filminin yeniden sinemaya uyarlanmış halidir. 2012 yılında ise Titanların Öfkesi ile devam eden bu yapımın oyuncu kadrosunda; Sam Worthington, Gemma Arterton, Liam Neeson, Ralph Fiennes, Alexa Davalos, Mads Mikkelsen, Luke Evans ve Nicholas Hoult gibi isimlerden oluşuyor.  

12. Percy Jackson ve Olimposlular: Şimşek Hırsızı (Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief)

IMDb Puanı: 5,9

Percy Jackson ve Olimposlular: Şimşek Hırsızı (Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief)Zeus’un gayrimeşru çocuklarını bir kenara bırakıp, Poseidon’un oğlunun konu edildiği Percy Jackson ve Olimposlular: Şimşek Hırsızı, 2010 yılında Kanada ve ABD ortak yapımı olarak karşımıza gelmişti. Günümüz ve Antik Yunan mitolojisini harmanlayan bu yapım, özellikle de genç izleyicilerin beğenisini kazanmayı başarmıştı.

11. Ölümsüzler (Immortals)

IMDb Puanı: 6,1

Ölümsüzler (Immortals)Superman karakteriyle zirve yapan Henry Cavill’ın yanı sıra Luke Evans, Mickey Rourke ve Kellan Lutz gibi isimlerin de yer aldıkları 2011 yapımı Ölümsüzler (Immortals) oldukça beğeni kazanmıştı. Tarsem Singh yönetimindeki bu yapım, ayrıca görselleriyle de fazlasıyla dikkat çekmeyi başarmıştı.

10. Herkül: Özgürlük Savaşçısı (Hercules: The Thracian Wars)

IMDb Puanı: 6,1

Herkül: Özgürlük Savaşçısı (Hercules: The Thracian Wars)2014 yılının en iyi mitoloji filmleri arasında yer alan Herkül: Özgürlük Savaşçısı (Hercules: The Thracian Wars), görmeye alışık olduğumuz, Zeus’un yarı tanrı oğlu Herkül’ün hikayesinden çok daha farklı bir senaryoyla karşımıza gelmişti. Aslında mitlerin nasıl ortaya çıktığını da vurgulayan bu mitolojik film; Dwayne Johnson, Irina Shayk, Ian McShane, John Hurt, Rufus Sewell ve Rebecca Ferguson gibi ünlü oyunculardan oluşan kadrosuyla da dikkat çekiyordu.

9. Kral Ülis’in Maceraları (Ulysses)

IMDb Puanı: 6,7

Kral Ülis'in Maceraları (Ulysses)Odysseus ya da Antik Yunan mitolojisindeki adıyla Odisseas’ın, Truva Atı planını neredeyse bilmeyen yoktur. Bu kurnazca plan sayesinde, korunaklı Truva şehrinin ele geçirilmesine yardım eden İthaka kralı Odysseus, tanrıları fazlasıyla kızdırmış ve bu işe bulaşan yoldaşlarıyla birlikte dünyanın dört bir yanına yelken açmakla cezalandırılmışlardır. İthaka kralının şehrine dönebilmesi için tek gözlü dev Cyclops ve Büyücü Zirze ile mücadele etmesi gerekecektir.

8. İlahların Aşkı (Ondine)

IMDb Puanı: 6,8

İlahların Aşkı (Ondine)Poseidon’un kızı Ondine’in şövalyeye aşık olması ve sonrasında ise aşkı uğruna ölümsüzlükten vazgeçmesini konu alan Ondine efsanesi, şövalyenin Ondine’i aldatması ve Poseidon tarafından cezalandırılması ile devam ediyordu. 2010 yapımı İlahların Aşkı (Ondine) filmi ise bu efsaneyi, günümüze uyarlayarak karşımıza getiriyor.

7. Medea

IMDb Puanı: 7,1

Medea1969 yapımı etkileyici bir yapım olarak karşımıza gelen Medea, vizyona girmiş olduğu dönemlere damgasını vurmuştu. İtalya, Fransa ve Almanya ortak yapımı bir mitolojik film olarak karşımıza gelen Medea; Altın Post’u almak için mücadele veren İason’un, bu yolda kardeşini ve çocuklarını öldürebilecek bir canavara dönüşmesini konu alıyor.

6. Truvalı Kadınlar (The Trojan Women)

IMDb Puanı: 7,1

Truvalı Kadınlar (The Trojan Women)Usta oyuncu Katherine Hepburn’ün başrollerinde oynadığı Truvalı Kadınlar (The Trojan Women) ya da diğer adıyla Troyalı Kadınlar; Truva düştükten sonraki dönemi konu alıyor. Truva Kraliçesi Adromemache, Hector’un dul eşi ve oğlu Astyanax’ın savaş sonrası yükselmesi gerektiğini bekleyen Cassandra’nın hikayesinin anlatıldığı bu yapım da hayranlık uyandırmayı başarıyor.

5. Truva (Troy)

IMDb Puanı: 7,2

Truva (Troy)Türkiye’de Kaz Dağı eteklerinin Çanakkale sınırları içerisinde bulunan Troya ya da diğer adıyla Truva; Homeros’un İlyada destanı ile oldukça tanınır hale gelmiştir. Bu destandan ilham alınarak beyaz perdeye uyarlanan Truva (Troy) filmi de Truva’nın çöküşünü ve dönemin meşhur kahramanlarını konu almaktadır. Brad Pitt, Diane Kruger, Eric Bana, Orlando Bloom, Sean Bean ve Rose Byrne gibi oyunculardan oluşan kadrosuyla da döneme damgasını vurmayı başarmıştır.

4. Altın Postlu Cengaver (Jason & The Argonauts)

IMDb Puanı: 7,4

Altın Postlu Cengaver (Jason & The Argonauts)1963 yılının en başarılı mitoloji filmlerinden olan Altın Postlu Cengaver (Jason & The Argonauts); Argonautika şiirindeki İason (Jason) ve Argo gemisindeki denizcileri konu alan fantastik bir filmdir. Babasını öldürerek tahta geçen kraldan öcünü almak isteyen Jason, Herkül’ün de bulunduğu en iyilerden oluşan bir grup askerle Altın Post’u bulabilmek için yola çıkar. Bu yolculukta Jason’a tanrıça Hera yardım edecektir.

3. 300 Spartalı (300)

IMDb Puanı: 7,8

300 Spartalı (300)Gerard Butler, Lena Headey, Michael Fassbender, Rodrigo Santoro ve David Wenham’ın olağanüstü performanslarıyla 2006 yılına ve sinema dünyasına damgasını vuran 300 Spartalı (300), en iyi mitoloji filmleri arasında da ilk sıralarda yer alıyor. Çekimlerin neredeyse tamamı stüdyoda gerçekleşmesine rağmen, izleyicileri olağanüstü görselleriyle büyülemeyi başarmış bir başyapıttır.  

2. Pan’ın Labirenti (El Laberinto del Fauno)

IMDb Puanı: 8,3

Pan'ın Labirenti (El Laberinto del Fauno)Satirlerin ve çobanların tanrısı olarak bilinen Pan’dan esinlenilerek oluşturulan gerçeküstü bir karakterin, İspanya İç Savaşı’nda küçük bir kız olan Ofelia’nın hayatını değiştirmesini konu alan Pan’ın Labirenti (El Laberinto del Fauno), Oscar ödüllü bir filmdir.

EN İYİ BEYİN YAKAN – KAFA AÇAN FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

1. Gladyatör (Gladiator)

IMDb Puanı: 8,5

Gladyatör (Gladiator)“Maximus! Maximus! Maximus!” 2000 yılında vizyona giren ve dönemin Oscar ödüllerini silip süpüren Gladyatör (Gladiator), özellikle de Roma dönemine ışık tutuyordu. Tam olarak bir mitoloji filmi olmamasına ve doğaüstü yaratıklardan oluşan bir dünyayı anlatmamasına rağmen, Maximus adında bir Roma generalinin hem yükselişini hem de düşüşünü konu ediniyor.

Dizi Bonusu: Spartacus

IMDb Puanı: 8,6

SpartacusGladyatör ile benzer bir yapıya sahip olan Spartacus dizisi 2010 ve 2013 yılları arasında en çok izlenen yapımlardan biri olarak bizleri ekrana kilitlemişti. Trakyalı Spartacus’ün kölelikten, efsanevi bir gladyatöre dönüşümünü konu alan bu yapım da listemizin bonusu olarak yer alıyor.

Oyun Bonusu: God of War

IMDb Puanı: 9,3

God of War2017 yılında dördüncü devam oyununda İskandinav mitolojisine adım atacak olan God of War serisi, ilk üç oyunuyla Antik Yunan tanrılarını, titanlarını, yaratıklarını ve kahramanlarını konu ediniyordu. Etkileyici grafiklerle, masalsı bir dünyayı gözler önüne seren God of War da oyun bonusumuz olarak listemizi süslüyor.

Eski Mısır Mitolojisine Ait En İyi Filmler – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Antik Yunan mitolojisinden sonra, Eski Mısır konulu mitoloji filmleri de sinema dünyasında giderek artış göstermeye devam ediyorlar. Mumyaların, Eski Mısır tanrılarının, firavunların ve kahramanların yer almış oldukları Eski Mısır mitolojisine ait en iyi mitoloji filmleri huzurlarınıza geliyorlar.

5. Mısır Tanrıları (Gods of Egypt)

IMDb Puanı: 5,5

Mısır Tanrıları (Gods of Egypt)Mısır Tanrıları (Gods of Egypt); eski mısırda iyilik tanrısı Osiris ve İsis’in oğlu, gök tanrısı Horus’un, amcası ve kötülüğün tanrısı Set ile dünyayı kurtarabilmek için vermiş olduğu mücadele anlatılmaktadır. Gerard Butler, Nikolaj Coster-Waldau ve Geoffrey Rush’ın yer aldığı oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Mısır Tanrıları, ne yazık ki gişede beklentileri karşılayamamıştı.

4. Göç: Tanrılar ve Krallar (Exodus: Gods and Kings)

IMDb Puanı: 6,0

Göç: Tanrılar ve Krallar (Exodus: Gods and Kings)2014 yılında vizyona giren ve Ridley Scott tarafından yönetilen Göç: Tanrılar ve Krallar (Exodus: Gods and Kings); Christian Bale, Joel Edgerton, Sigourney Weaver ve Ben Kingsley gibi birbirinden başarılı oyuncuları da bünyesinde barındırıyor. Kitab-ı Mukaddes’ten esinlenerek, Musa ve Ramses arasındaki mücadeleyi konu alan bu yapım da başarılı bir mitoloji filmi olarak huzurlarınıza geliyor.

3. Yıldız Geçidi (Stargate)

IMDb Puanı: 7,0

Yıldız Geçidi (Stargate)Roland Emmerich tarafından 1994 yılında çekilen Yıldız Geçidi (Stargate); bilim kurgu türünü farklı bir şekilde işleyen ve en iyi mitoloji filmleri arasına adını yazdıran etkileyici bir yapımdır. Aynı zamanda dizisi ve devam filmleriyle de sinema dünyasına damgasını vuran Yıldız Geçidi, Eski Mısır mitolojisini konu alıyor.

EN İYİ BİLİM KURGU FİLMLERİ LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN.

2. Mumya (The Mummy)

IMDb Puanı: 7,0

Mumya (The Mummy)Aslında bir korku filmi olmasına rağmen, eğlenceli sahneleriyle izleyicilerin beğenisini kazanan Mumya (The Mummy); Eski Mısır mitolojisinde yer alan firavunların ve büyücülerin de yaşantısını gözler önüne seriyor. Eski Mısır rahiplerinden İmotep’in bir mumya olarak geri dönüşü konu ediliyor.

1. Aladdin (Alaaddin)

IMDb Puanı: 8,0

Aladdin (Alaaddin)Dünyaca ünlü Binbir Gece Masalları’ndan beyazperdeye uyarlanan 1992 yapımı Aladdin (Alaaddin), başarılı bir animasyon filmi olmasının yanı sıra sihirli lambalar, uçan halılar, lamba cinleri gibi birçok miti de bünyesinde barındırıyor.

Oyun Bonusu: Age of Mythology

IMDb Puanı: 8,3

Age of MythologyEfsanevi bir strateji oyunu olan Age of Mythology; İskandinav mitlerinden Antik Yunan tanrılarına ve Eski Mısır yaratıklarına kadar birçok mitolojik kahramanı bünyesinde barındırıyor. Ayrıca Titans ek paketinde de bu üç dönemin titanlarını huzurlarınıza getiriyor.

İskandinav ve Çin Mitolojilerine Ait En İyi Filmler – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Thor, Odin ve Loki üçlüsünün yanı sıra Vikinglerin de yer aldıkları İskandinav mitolojisine ait en iyi mitoloji filmleri özellikle de aksiyon sahneleriyle hayranlık uyandırmayı başarıyorlar. Aynı zamanda izleyicilere fantastik bir dünyanın kapılarını açan Çin mitolojisine ait en iyi filmler de oldukça beğeni kazanıyorlar.

4. Yasak Krallık (The Forbidden Kingdom)

IMDb Puanı: 6,6

Yasak Krallık (The Forbidden Kingdom)Şimdi ise Antik Çin mitolojisiyle listemize devam ediyoruz. 2008 yılında vizyona giren Yasak Krallık (The Forbidden Kingdom); Jackie Chan ve Jet Li gibi iki usta ismi bünyesinde barındırıyor. Eski Çin’de mitolojik bir kahraman olan Maymun Kral’ı kurtarmak için gelecekten geçmişe yolculuk yapan Bostonlu Jason’ın hikayesi anlatılıyor.

3. Thor: Karanlık Dünya (Thor: The Dark World)

IMDb Puanı: 7,1

Thor: Karanlık Dünya (Thor: The Dark World)İskandinav tanrıları Odin, Thor ve Loki’nin yanı sıra bekçi Heimdallr, Eir ve Tyr gibi karakterleri de bünyesinde barındıran Marvel Comics çizgi roman uyarlaması Thor: Karanlık Dünya (Thor: The Dark World) da en iyi mitoloji filmleri arasında yer alıyor. Chris Hemsworth, Tom Hiddleston, Natalie Portman, Anthony Hopkins, Idris Elba ve Stellan Skarsgard gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da hayranlık uyandırıyor.

2. Kaplan ve Ejderha (Wo hu cang long)

IMDb Puanı: 7,9

Kaplan ve Ejderha (Wo hu cang long)Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ının sahibi olan 2000 yapımı Kaplan ve Ejderha (Wo hu cang long) filminin başrollerinde ise Michelle Yeoh ve Chow Yun-fat gibi iki usta oyuncu paylaşıyor. Antik Çin’de iki savaşçının hikayesini anlatan; Çin, Hong Kong, Tayvan ve ABD ortak yapımı Kaplan ve Ejderha filmi de en iyiler arasında yer alıyor.  

1. Ejderhanı Nasıl Eğitirsin (How to Train Your Dragon)

IMDb Puanı: 8,2

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin (How to Train Your Dragon)Viking efsanesinden ilham alınarak beyaz perdeye uyarlanan ve tüm zamanların en iyi animasyon filmlerinden biri olan Ejderhanı Nasıl Eğitirsin (How to Train Your Dragon); balıkçılık ve avcılıkla hayatlarını sürdüren Vikinglerin, ejderhalarla arasındaki mücadeleyi konu alıyor. Fakat sonrasında bu düşmanlık, etkileyici bir dostluğa sahne oluyor.

EN İYİ ANİMASYON FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

Dizi Bonusu: Vikings

IMDb Puanı: 8,7

VikingsBaşarılı bir televizyon dizisi olarak karşımıza gelen Kanada ve İrlanda ortak yapımı Vikings, 2013 yılından bu yana izleyicileri büyülemeyi başarıyor. Senaryosunun yanı sıra oyuncuların sergilemiş oldukları etkileyici performanslarla da kısa sürede efsaneleşmeyi başaran Vikings, listemizde de dizi bonusu olarak yer alıyor.

Anglosakson ve Diğer Mitolojilere Ait En İyi Filmler – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Birbirinden farklı ülkelere ve bölgelere ait en iyi mitoloji filmlerini huzurlarınıza getiriyoruz. Geneli Anglosakson mitolojisine ait olan bu filmler, konuları ve görselleriyle hayranlık uyandıran en etkileyici yapımlar huzurlarınızdalar;

11. Nuh’un Gemisi (Noah)

IMDb Puanı: 5,8

Nuh'un Gemisi (Noah)Russell Crowe, Emma Watson, Jennifer Connelly, Logan Lerman ve Anthony Hopkis’ten oluşan kadrosuyla merak uyandıran Nuh’un Gemisi (Noah), tam olarak beklentileri karşılayamamıştı. Büyük Tufan’dan ilham alınarak beyazperdeye uyarlanan bu yapımın en iyiler arasında yer alıp almayacağına sizler karar verin.

10. Dracula: Başlangıç (Dracula Untold)

IMDb Puanı: 6,3

Dracula: Başlangıç (Dracula Untold)Özellikle de Fatih Sultan Mehmed’in ve Türklerin gerçeğin dışında yansıtıldıkları söylenerek, ağır eleştiriler alan Dracula: Başlangıç (Dracula Untold); Osmanlı Devleti’nin baskısı altında yaşayan III. Vlad’ın tabiri caizse şeytanla anlaşma yaparak vampire dönüşmesini ve Türk askerlerine saldırmasını anlatmaktadır.

9. Kral Arthur (King Arthur)

IMDb Puanı: 6,3

Kral Arthur (King Arthur)Kral Arthur ve Yuvarlak Masa Şövalyeleri efsanesini, arkeolojik bulgulara uygun olarak efektlerle harmanlayan 2004 yapımı Kral Arthur (King Arthur); Clive Owen, Keira Knightley, Mads Mikkelsen ve Ioan Gruffudd gibi ünlü isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da hayranlık uyandırıyor.

8. Beowulf: Ölümsüz Savaşçı (Beowulf)

IMDb Puanı: 6,3

Beowulf: Ölümsüz Savaşçı (Beowulf)Bir Anglosakson destanından ilham alınarak, 2007 yılında motion capture tekniği ile beyazperdeye uyarlanan Beowulf: Ölümsüz Savaşçı (Beowulf), güçlü oyuncu kadrosuyla da dikkat çekmişti. Angelina Jolie, Ray Winstone, Anthony Hopkins ve Crispin Glover’ın yer aldığı bu yapımın yönetmen koltuğunda ise Robert Zemeckis oturuyor.

7. Kutsa Beni Ultima (Bless Me Ultima)

IMDb Puanı: 6,4

Kutsa Beni Ultima (Bless Me Ultima)Rudolfo A. Anaya’nın eserinden beyazperdeye uyarlanan 2013 yapımı Kutsa Beni Ultima (Bless Me Ultima); II. Dünya Savaşı sırasında bir şifacı olan Ultima’nın küçük Antonio ve ailesinin hayatına girmesiyle, Antonio’nun ruhani kavramlarla tanışmasını anlatıyor. Ayrıca bu yapım Aztek mitolojisinden öğeleri de bünyesinde barındırıyor.

6. Robin Hood

IMDb Puanı: 6,7

Robin HoodBirçok kez filmi yapılan ve efsanevi bir kahraman olan hırsızlar prensi Robin Hood’un hikayesini gerçekçi bir dille ele alan bu 2010 yapımı film, Ridley Scott yönetiminde huzurlarınıza geliyor. Russell Crowe, Cate Blanchett, Oscar Isaac, Mark Strong ve yaşayan efsane Max Von Sydow gibi usta oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.

EN İYİ SOYGUN FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

5. Barbar Conan (Conan the Barbarian)

IMDb Puanı: 6,9

Barbar Conan (Conan the Barbarian)Kirilyalı Conan’ın hikayesinin anlatıldığı bir çizgi romanın 1982 yılında beyazperdeye uyarlanmış hali olan Savaşçı Conan (Conan the Barbarian) filminin başrollerinde; Darth Vader olarak tanıdığımız James Earl Jones ve Arnold Schwarzenegger yer alıyor.

4. Balinanın Sırtında (Whale Rider)

IMDb Puanı: 7,7

Balinanın Sırtında (Whale Rider)Keisha Castle-Hughes’in En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandığı Balinanın Sırtında (Whale Rider), gelenekler arasında çıkmaza girmiş bir kültüre meydan okuyan genç bir kızın hikayesi anlatılıyor. Yeni Zelanda’nın Maori mitolojisinden ilham alınan bu yapım da en iyi mitolojik filmler arasına adını yazdırıyor.

3. Die Nibelungen: Siegfried

IMDb Puanı: 8,0

Die Nibelungen: SiegfriedNibelugen destanından ilham alınarak 1924 yılında beyazperdeye uyarlanan Die Nibelungen: Siegfried, mitolojik bir sessiz sinema filmidir. Pagan ve Hıristiyan inançlarının harmanından oluşmaktadır. Aynı zamanda Orta Çağ’a ait öğeleri de bünyesinde barındıran bu eser Siegfried’ın hayatını anlatmaktadır.

2. Cesur Yürek (Braveheart)

IMDb Puanı: 8,4

Cesur Yürek (Braveheart)Unutulmaz efsane filmler arasına adını yazdıran Cesur Yürek (Braveheart) da Gladyatör gibi birçok mitolojik öğeyi bünyesinde barındırmıyor olsa da, İskoç efsanesi William Wallace’ın hayatını etkileyici bir dille gözler önüne seriyor. Mel Gibson’ın hem yönetmen hem senarist hem de başrolde karşımıza çıktığı bu yapım da tam bir mitoloji filmi olmamasına rağmen, listemize girmeye hak kazanıyor.

1. Yüzüklerin Efendisi (The Lord of the Rings)

IMDb Puanı: 8,8

Yüzüklerin Efendisi (The Lord of the Rings)Orta Çağ hiç bu kadar etkileyici bir şekilde gözler önüne serilmemişti. Elfler, cüceler, büyücüler, insanlar, orklar ve hobitler gibi daha birçok canlıdan meydana gelen Orta Çağ dünyası, etkileyici efektler ile süslenerek Yüzüklerin Efendisi (The Lord of the Rings) serisiyle bizleri heyecanlandırmayı başarıyor. İlk olarak 2001 yılında Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği filmiyle karşımıza gelen bu seri, Yüzüklerin Efendisi: İki Kule ve Kralın Dönüşü filmleriyle de kalbimizi fethetmişti.

Bonus: Tarkan

IMDb Puanı: 6,6

Tarkan“Altar’ın oğlu Tarkan mı?” ve “Atıl kurt!” replikleriyle efsaneleşen Tarkan, Türk mitolojisinin en etkileyici örneklerinden bir tanesidir. Çizgi roman uyarlaması olarak karşımıza gelen bu yapım, en çok izlenen Türk filmleri arasında da yer almayı başarmıştır.

EN İYİ KORKU FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

En İyi Mitoloji Filmleri Hakkında Editör Önerileri ve Okuyuculara Sorular

En İyi Mitoloji Filmleri Hakkında Editör Önerileri ve Okuyuculara SorularGenellikle Yunan, İskandinav ve Mısır mitolojileri ön planda olsa da 2015 yapımı Baahubali gibi Hint mitolojisini anlatan yapımlar da fark yaratmayı başarıyorlar. Aynı zamanda 2017 yılında vizyona girecek olan Tom Cruise’un başrolünde oynadığı The Mummy, Thor: Rangnarok, Wonder Woman ve Kral Arthur: Kılıç Efsanesi gibi mitoloji filmleri de görselleriyle büyük bir başarıya ulaşabilirler. 

Hem tarihe ışık tutan, hem de bazı kesimler tarafından yaşadığına inanılan kahramanların, yaratıkların ve hatta tanrıların tasvirlerini, etkileyici efektlerle gözler önüne seren en iyi mitolojik filmler, fazlasıyla seyircilerin beğenisini kazanmayı başarıyorlar. Peki, huzurlarınıza getirmiş olduğumuz bu yapımlardan hangileri sizlerin de favorileri arasında yer alıyor?


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Listeler kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSize daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum