Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mitolojik Filmler: En İyi 40 Mitoloji Konulu Film

Hem tarihe ışık tutan, hem de bazı kesimler tarafından yaşadığına inanılan kahramanların, yaratıkların ve hatta tanrıların tasvirlerini, etkileyici efektlerle gözler önüne seren filmleri sizler için derledik.
Mitolojik Filmler: En İyi 40 Mitoloji Konulu Film
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Masalsı karakterleri, yaratıkları, fantastik dünyaları, tanrı ve tanrıçaları bünyesinde barındıran bu yapımlar, bizleri ekran karşısına kilitlemeyi başarıyorlar. Tahmin edebileceğiniz gibi bu kategorideki en başarılı filmler, genellikle Antik Yunan mitolojisine ait yapımlardan oluşuyor. Fakat Mısır, Çin ve İskandinav filmleri de her geçen gün çoğalmaya devam ediyorlar.

Listemizde Anglosakson, İskoç ve İrlanda örnekleride yer alıyor. Zeus, Poseidon, Herkül, Hermes, Ares ve Athena gibi tanrı ve tanrıçaların yer aldığı bu filmler, sinema dünyasında başı çekiyorlar. Biz de 40 filmlik listemiz ile tarihin fantastik dünyasına ışık tutmak istedik. Hazırsanız, en iyilerden oluşan listemize başlıyoruz.

İşte karşınızda tüm zamanların en iyi mitoloji filmleri;

40 M.Ö. 10.000

M.Ö. 10.000IMDB Puanı: 5,1
Yapım Yılı: 2008

2008 yılında vizyona giren, bol görsel efektli M.Ö. 10.000, bir mamut avcısının avdan dönüşünde köyünün yağmalanmasını ve sevgilisinin kaçırılmasını görmesi ile başlıyor. Sevgilisini bulmak ve köyün intikamını almak için daha önce hiç gitmediği ilginç yerlere giden bu kişi acaba sevgilisini kurtarabilecek mi?

IMDb’den aldığı düşük puan ve hakkında ki yorumların yarısının kötü eleştiri olması sizi filme karşı itebilir. Fakat sıradışı senaryosu ve ilginç karakter analizleri ile şekillenen bu yapımı listemize koymak istedik.

39 Mısır Tanrıları (Gods of Egypt)

Mısır Tanrıları (Gods of Egypt)IMDb Puanı: 5,4
Yapım Yılı: 2016

Mısır Tanrıları (Gods of Egypt); eski mısırda iyilik tanrısı Osiris ve İsis’in oğlu, gök tanrısı Horus’un, amcası ve kötülüğün tanrısı Set ile dünyayı kurtarabilmek için vermiş olduğu mücadele anlatılmaktadır. Gerard Butler, Nikolaj Coster-Waldau ve Geoffrey Rush’ın yer aldığı oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Mısır Tanrıları, ne yazık ki gişede beklentileri karşılayamamıştı.

38 Pompeii

PompeiiIMDb Puanı: 5,5
Yapım Yılı: 2014

Pompeii’nin yok oluşunu konu alan birçok film ve dizi geçmişte de seyircileri büyülemeyi başarmıştı. 2014 yılında vizyona giren ve görsel efektleriyle hem beğenilip hem de beğenilmeyen bir yapım olan Pompeii ile listemize devam ediyoruz. Game of Thrones dizisinin Jon Snow’u, Kit Harington’ın başrolünde oynadığı bu yapım, Matrix filminin yıldızı Carri-Anne Moss ve 24 dizisinin efsane ismi Kiefer Sutherland gibi başarılı isimleri de bünyesinde barındırıyor.

37 Büyük İskender (Alexander)

Büyük İskender (Alexander)IMDb Puanı: 5,6
Yapım Yılı: 2004

Henüz 32 yaşında olmasına rağmen, dünyanın en büyük imparatorluklarından birini kurmayı başaran Büyük İskender’in zaferlerini ve iktidar kavgalarını da konu edinen 2004 yapımı Büyük İskender (Alexander), en iyi mitoloji filmlerinden biri olarak listemizde yer alıyor. Angelina Jolie, Colin Farrell, Jared Leto, Rosario Dawnson, Val Kilmer ve Anthony Hopkins gibi başarılı isimleri bünyesinde barındıran bu yapım, mutlaka izlenmesi gereken mitoloji filmlerinden de bir tanesidir.

36 Titanların Savaşı (Clash of the Titans)

Titanların Savaşı (Clash of the Titans)IMDb Puanı: 5,8
Yapım Yılı: 2010

Güçlü bir kadroya sahip olan ve 2010 yılının en iyi mitoloji filmlerinden olan Titanların Savaşı (Clash of the Titans); aslında aynı isimle 1981 yılında vizyona giren fantastik macera filminin yeniden sinemaya uyarlanmış halidir. 2012 yılında ise Titanların Öfkesi ile devam eden bu yapımın oyuncu kadrosunda; Sam Worthington, Gemma Arterton, Liam Neeson, Ralph Fiennes, Alexa Davalos, Mads Mikkelsen, Luke Evans ve Nicholas Hoult gibi isimlerden oluşuyor.

35 Nuh: Büyük Tufan (Noah)

Nuh: Büyük Tufan (Noah)IMDb Puanı: 5,8
Yapım Yılı: 2014

Russell Crowe, Emma Watson, Jennifer Connelly, Logan Lerman ve Anthony Hopkis’ten oluşan kadrosuyla merak uyandıran Nuh: Büyük Tufan (Noah), tam olarak beklentileri karşılayamamıştı. Büyük Tufan’dan ilham alınarak beyazperdeye uyarlanan bu yapımın en iyiler arasında yer alıp almayacağına sizler karar verin.

34 Percy Jackson ve Olimposlular: Şimşek Hırsızı

Percy Jackson ve Olimposlular: Şimşek HırsızıIMDb Puanı: 5,9
Yapım Yılı: 2010

Zeus’un gayrimeşru çocuklarını bir kenara bırakıp, Poseidon’un oğlunun konu edildiği Percy Jackson ve Olimposlular: Şimşek Hırsızı (Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief), 2010 yılında Kanada ve ABD ortak yapımı olarak karşımıza gelmişti. Günümüz ve Antik Yunan mitolojisini harmanlayan bu yapım, özellikle de genç izleyicilerin beğenisini kazanmayı başarmıştı.

33 Ölümsüzler (Immortals)

Ölümsüzler (Immortals)IMDb Puanı: 6,0
Yapım Yılı: 2011

Superman karakteriyle zirve yapan Henry Cavill’ın yanı sıra Luke Evans, Mickey Rourke ve Kellan Lutz gibi isimlerin de yer aldıkları 2011 yapımı Ölümsüzler (Immortals) oldukça beğeni kazanmıştı. Tarsem Singh yönetimindeki bu yapım, ayrıca görselleriyle de fazlasıyla dikkat çekmeyi başarmıştı.

32 Göç: Tanrılar ve Krallar (Exodus: Gods and Kings)

Göç: Tanrılar ve Krallar (Exodus: Gods and Kings)IMDb Puanı: 6,0
Yapım Yılı: 2014

2014 yılında vizyona giren ve Ridley Scott tarafından yönetilen Göç: Tanrılar ve Krallar (Exodus: Gods and Kings); Christian Bale, Joel Edgerton, Sigourney Weaver ve Ben Kingsley gibi birbirinden başarılı oyuncuları da bünyesinde barındırıyor. Kitab-ı Mukaddes’ten esinlenerek, Musa ve Ramses arasındaki mücadeleyi konu alan bu yapım da başarılı bir mitoloji filmi olarak huzurlarınıza geliyor.

31 Herkül: Özgürlük Savaşçısı (Hercules: The Thracian Wars)

Herkül: Özgürlük Savaşçısı (Hercules: The Thracian Wars)IMDb Puanı: 6,0
Yapım Yılı: 2014

2014 yılının en iyi mitoloji filmleri arasında yer alan Herkül: Özgürlük Savaşçısı (Hercules: The Thracian Wars), görmeye alışık olduğumuz, Zeus’un yarı tanrı oğlu Herkül’ün hikayesinden çok daha farklı bir senaryoyla karşımıza gelmişti. Aslında mitlerin nasıl ortaya çıktığını da vurgulayan bu mitolojik film; Dwayne Johnson, Irina Shayk, Ian McShane, John Hurt, Rufus Sewell ve Rebecca Ferguson gibi ünlü oyunculardan oluşan kadrosuyla da dikkat çekiyordu.

30 Rampage: Büyük Yıkım (Rampage)

Rampage: Büyük Yıkım (Rampage)IMDb Puanı: 6,1
Yapım Yılı: 2018

Bir çeşit virüsün yayılması ile dünyadaki birçok hayvan binaları yıkabilecek güce gelirler. Bu olayın sonrasında ise planları dünyayı ezip geçmektir. İnsanların yanında olan bir kahramanımız ise bu yıkıma karşı koymaya çalışmaktadır.

Brad Peyton’un yönetmen koltuğunda oturduğu filmde, Dwayne Johnson, Malin Akerman ve Naomie Harris başrolü üstleniyorlar.

29 Beowulf: Ölümsüz Savaşçı (Beowulf)

Beowulf: Ölümsüz Savaşçı (Beowulf)IMDb Puanı: 6,2
Yapım Yılı: 2007

Bir Anglosakson destanından ilham alınarak, 2007 yılında motion capture tekniği ile beyazperdeye uyarlanan Beowulf: Ölümsüz Savaşçı (Beowulf), güçlü oyuncu kadrosuyla da dikkat çekmişti. Angelina Jolie, Ray Winstone, Anthony Hopkins ve Crispin Glover’ın yer aldığı bu yapımın yönetmen koltuğunda ise Robert Zemeckis oturuyor.

28 Dracula: Başlangıç (Dracula Untold)

Dracula: Başlangıç (Dracula Untold)IMDb Puanı: 6,3
Yapım Yılı: 2014

Özellikle de Fatih Sultan Mehmed’in ve Türklerin gerçeğin dışında yansıtıldıkları söylenerek, ağır eleştiriler alan Dracula: Başlangıç (Dracula Untold); Osmanlı Devleti’nin baskısı altında yaşayan III. Vlad’ın tabiri caizse şeytanla anlaşma yaparak vampire dönüşmesini ve Türk askerlerine saldırmasını anlatmaktadır.

27 Kral Arthur (King Arthur)

Kral Arthur (King Arthur)IMDb Puanı: 6,3
Yapım Yılı: 2004

Kral Arthur ve Yuvarlak Masa Şövalyeleri efsanesini, arkeolojik bulgulara uygun olarak efektlerle harmanlayan 2004 yapımı Kral Arthur (King Arthur); Clive Owen, Keira Knightley, Mads Mikkelsen ve Ioan Gruffudd gibi ünlü isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da hayranlık uyandırıyor.

26 Kutsa Beni Ultima (Bless Me Ultima)

Kutsa Beni Ultima (Bless Me Ultima)IMDb Puanı: 6,3
Yapım Yılı: 2012

Rudolfo A. Anaya’nın eserinden beyazperdeye uyarlanan 2013 yapımı Kutsa Beni Ultima (Bless Me Ultima); II. Dünya Savaşı sırasında bir şifacı olan Ultima’nın küçük Antonio ve ailesinin hayatına girmesiyle, Antonio’nun ruhani kavramlarla tanışmasını anlatıyor. Ayrıca bu yapım Aztek öğelerini de bünyesinde barındırıyor.

25 Yasak Krallık (The Forbidden Kingdom)

Yasak Krallık (The Forbidden Kingdom)IMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2008

Şimdi ise Antik Çin filmiyle listemize devam ediyoruz. 2008 yılında vizyona giren Yasak Krallık (The Forbidden Kingdom); Jackie Chan ve Jet Li gibi iki usta ismi bünyesinde barındırıyor. Eski Çin’de bir kahraman olan Maymun Kral’ı kurtarmak için gelecekten geçmişe yolculuk yapan Bostonlu Jason’ın hikayesi anlatılıyor.

24 Tarkan

TarkanIMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 1969

“Altar’ın oğlu Tarkan mı?” ve “Atıl kurt!” replikleriyle efsaneleşen Tarkan, Türk mitolojisinin en etkileyici örneklerinden bir tanesidir. Çizgi roman uyarlaması olarak karşımıza gelen bu yapım, en çok izlenen Türk filmleri arasında da yer almayı başarmıştır.

23 Robin Hood

Robin HoodIMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2010

Birçok kez filmi yapılan ve efsanevi bir kahraman olan hırsızlar prensi Robin Hood’un hikayesini gerçekçi bir dille ele alan bu 2010 yapımı film, Ridley Scott yönetiminde huzurlarınıza geliyor. Russell Crowe, Cate Blanchett, Oscar Isaac, Mark Strong ve yaşayan efsane Max Von Sydow gibi usta oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.

22 Kral Ülis’in Maceraları (Ulysses)

Kral Ülis'in Maceraları (Ulysses)IMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 1954

Odysseus ya da Antik Yunan mitolojisindeki adıyla Odisseas’ın, Truva Atı planını neredeyse bilmeyen yoktur. Bu kurnazca plan sayesinde, korunaklı Truva şehrinin ele geçirilmesine yardım eden İthaka kralı Odysseus, tanrıları fazlasıyla kızdırmış ve bu işe bulaşan yoldaşlarıyla birlikte dünyanın dört bir yanına yelken açmakla cezalandırılmışlardır. İthaka kralının şehrine dönebilmesi için tek gözlü dev Cyclops ve Büyücü Zirze ile mücadele etmesi gerekecektir.

21 İlahların Aşkı (Ondine)

İlahların Aşkı (Ondine)IMDb Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 2009

Poseidon’un kızı Ondine’in şövalyeye aşık olması ve sonrasında ise aşkı uğruna ölümsüzlükten vazgeçmesini konu alan Ondine efsanesi, şövalyenin Ondine’i aldatması ve Poseidon tarafından cezalandırılması ile devam ediyordu. 2010 yapımı İlahların Aşkı (Ondine) filmi ise bu efsaneyi, günümüze uyarlayarak karşımıza getiriyor.

20 Jumanji: Vahşi Orman (Jumanji: Welcome to the Jungle)

Jumanji: Vahşi Orman (Jumanji: Welcome to the Jungle)IMDb Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 2017

1990’larda vizyona giren Jumanji filminin, beyaz perdeye aynı konuyla yeniden uyarlanmış olan Jumanji: Vahşi Orman, son derece keyif verici.

Bir video oyunu bulan 4 arkadaş, bu oyun sayesinde kendilerini daha önce görmedikleri bir yerde büyümüş şekilde bulurlar. Burada ise onlara karşı savaşan birçok düşman vardır. Amaçları buradan kurtulmaktır.

Dwayne Johnson, Karen Gilan, Kevin Hart ve Jack Black’in başrolü üstlendikleri filmi, Jake Kasden yönetiyor.

19 Thor: Karanlık Dünya (Thor: The Dark World)

Thor: Karanlık Dünya (Thor: The Dark World)IMDb Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 2013

İskandinav tanrıları Odin, Thor ve Loki’nin yanı sıra bekçi Heimdallr, Eir ve Tyr gibi karakterleri de bünyesinde barındıran Marvel Comics çizgi roman uyarlaması Thor: Karanlık Dünya (Thor: The Dark World) da en iyi mitoloji filmleri arasında yer alıyor. Chris Hemsworth, Tom Hiddleston, Natalie Portman, Anthony Hopkins, Idris Elba ve Stellan Skarsgard gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da hayranlık uyandırıyor.

18 Barbar Conan (Conan the Barbarian)

Barbar Conan (Conan the Barbarian)IMDb Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 1982

Kirilyalı Conan’ın hikayesinin anlatıldığı bir çizgi romanın 1982 yılında beyazperdeye uyarlanmış hali olan Savaşçı Conan (Conan the Barbarian) filminin başrollerinde; Darth Vader olarak tanıdığımız James Earl Jones ve Arnold Schwarzenegger yer alıyor.

17 Mumya (The Mummy)

Mumya (The Mummy)IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 1999

Aslında bir korku filmi olmasına rağmen, eğlenceli sahneleriyle izleyicilerin beğenisini kazanan Mumya (The Mummy); Eski Mısır mitolojisinde yer alan firavunların ve büyücülerin de yaşantısını gözler önüne seriyor. Eski Mısır rahiplerinden İmotep’in bir mumya olarak geri dönüşü konu ediliyor.

16 Aladdin

AladdinIMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılım: 2019

Vizyona girmeden birçok kötü eleştiride bulunulan fakat izleyenleri pişman ettirmeyen ve IMDb’den ortalama bir puan alan 2019 yapımı Aladdin, Keyifle izleyebileceğiniz eğlenceli bir yapım. Aslında konusuna animasyon filminden bir çoğumuz aşinayız, bu filmde de değişen çokta birşey yok.

Will Smith’in cini ve Mena Massoud’un genç delikanlıyı canlandırdığı filmi, John August ve Guy Ritchie ikilisi canlandırıyor.

15 Yıldız Geçidi (Stargate)

Yıldız Geçidi (Stargate)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 1994

Roland Emmerich tarafından 1994 yılında çekilen Yıldız Geçidi (Stargate); bilim kurgu türünü farklı bir şekilde işleyen ve en iyi mitoloji filmleri arasına adını yazdıran etkileyici bir yapımdır. Aynı zamanda dizisi ve devam filmleriyle de sinema dünyasına damgasını vuran Yıldız Geçidi, Eski Mısır mitolojisini konu alıyor.

14 Medea

MedeaIMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 1969

1969 yapımı etkileyici bir yapım olarak karşımıza gelen Medea, vizyona girmiş olduğu dönemlere damgasını vurmuştu. İtalya, Fransa ve Almanya ortak yapımı bir film olarak karşımıza gelen Medea; Altın Post’u almak için mücadele veren İason’un, bu yolda kardeşini ve çocuklarını öldürebilecek bir canavara dönüşmesini konu alıyor.

13 Truvalı Kadınlar (The Trojan Women)

Truvalı Kadınlar (The Trojan Women)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 1971

Usta oyuncu Katherine Hepburn’ün başrollerinde oynadığı Truvalı Kadınlar (The Trojan Women) ya da diğer adıyla Troyalı Kadınlar; Truva düştükten sonraki dönemi konu alıyor. Truva Kraliçesi Adromemache, Hector’un dul eşi ve oğlu Astyanax’ın savaş sonrası yükselmesi gerektiğini bekleyen Cassandra’nın hikayesinin anlatıldığı bu yapım da hayranlık uyandırmayı başarıyor.

12 Truva (Troy)

Truva (Troy)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2004

Türkiye’de Kaz Dağı eteklerinin Çanakkale sınırları içerisinde bulunan Troya ya da diğer adıyla Truva; Homeros’un İlyada destanı ile oldukça tanınır hale gelmiştir. Bu destandan ilham alınarak beyaz perdeye uyarlanan Truva (Troy) filmi de Truva’nın çöküşünü ve dönemin meşhur kahramanlarını konu almaktadır. Brad Pitt, Diane Kruger, Eric Bana, Orlando Bloom, Sean Bean ve Rose Byrne gibi oyunculardan oluşan kadrosuyla da döneme damgasını vurmayı başarmıştır.

11 Altın Postlu Cengaver (Jason & The Argonauts)

Altın Postlu Cengaver (Jason & The Argonauts)IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 1963

1963 yılının en başarılı filmlerinden olan Altın Postlu Cengaver (Jason & The Argonauts); Argonautika şiirindeki İason (Jason) ve Argo gemisindeki denizcileri konu alan fantastik bir filmdir. Babasını öldürerek tahta geçen kraldan öcünü almak isteyen Jason, Herkül’ün de bulunduğu en iyilerden oluşan bir grup askerle Altın Post’u bulabilmek için yola çıkar. Bu yolculukta Jason’a tanrıça Hera yardım edecektir.

10 Balinanın Sırtında (Whale Rider)

Balinanın Sırtında (Whale Rider)IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2002

Keisha Castle-Hughes’in En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandığı Balinanın Sırtında (Whale Rider), gelenekler arasında çıkmaza girmiş bir kültüre meydan okuyan genç bir kızın hikayesi anlatılıyor. Yeni Zelanda’nın Maori mitolojisinden ilham alınan bu yapım da en iyi mitolojik filmler arasına adını yazdırıyor.

9 300 Spartalı (300)

300 Spartalı (300)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2006

Gerard Butler, Lena Headey, Michael Fassbender, Rodrigo Santoro ve David Wenham’ın olağanüstü performanslarıyla 2006 yılına ve sinema dünyasına damgasını vuran 300 Spartalı (300), en iyi mitoloji filmleri arasında da ilk sıralarda yer alıyor. Çekimlerin neredeyse tamamı stüdyoda gerçekleşmesine rağmen, izleyicileri olağanüstü görselleriyle büyülemeyi başarmış bir başyapıttır.

8 Kaplan ve Ejderha (Wo hu cang long)

Kaplan ve Ejderha (Wo hu cang long)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2000

Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ının sahibi olan 2000 yapımı Kaplan ve Ejderha (Wo hu cang long) filminin başrollerinde ise Michelle Yeoh ve Chow Yun-fat gibi iki usta oyuncu paylaşıyor. Antik Çin’de iki savaşçının hikayesini anlatan; Çin, Hong Kong, Tayvan ve ABD ortak yapımı Kaplan ve Ejderha filmi de en iyiler arasında yer alıyor.

7 Aladdin (Alaaddin)

Aladdin (Alaaddin)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 1992

Dünyaca ünlü Binbir Gece Masalları’ndan beyazperdeye uyarlanan 1992 yapımı Aladdin (Alaaddin), başarılı bir animasyon filmi olmasının yanı sıra sihirli lambalar, uçan halılar, lamba cinleri gibi birçok miti de bünyesinde barındırıyor.

6 Die Nibelungen: Siegfried

Die Nibelungen: SiegfriedIMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 1924

Nibelugen destanından ilham alınarak 1924 yılında beyazperdeye uyarlanan Die Nibelungen: Siegfried, sessiz sinema filmidir. Pagan ve Hıristiyan inançlarının harmanından oluşmaktadır. Aynı zamanda Orta Çağ’a ait öğeleri de bünyesinde barındıran bu eser Siegfried’ın hayatını anlatmaktadır.

5 Ejderhanı Nasıl Eğitirsin (How to Train Your Dragon)

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin (How to Train Your Dragon)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 1992

Viking efsanesinden ilham alınarak beyaz perdeye uyarlanan ve tüm zamanların en iyi animasyon filmlerinden biri olan Ejderhanı Nasıl Eğitirsin (How to Train Your Dragon); balıkçılık ve avcılıkla hayatlarını sürdüren Vikinglerin, ejderhalarla arasındaki mücadeleyi konu alıyor. Fakat sonrasında bu düşmanlık, etkileyici bir dostluğa sahne oluyor.

4 Pan’ın Labirenti (El Laberinto del Fauno)

Pan'ın Labirenti (El Laberinto del Fauno)IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2006

Satirlerin ve çobanların tanrısı olarak bilinen Pan’dan esinlenilerek oluşturulan gerçeküstü bir karakterin, İspanya İç Savaşı’nda küçük bir kız olan Ofelia’nın hayatını değiştirmesini konu alan Pan’ın Labirenti (El Laberinto del Fauno), Oscar ödüllü bir filmdir.

3 Cesur Yürek (Braveheart)

Cesur Yürek (Braveheart)IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 1995

Unutulmaz efsane filmler arasına adını yazdıran Cesur Yürek (Braveheart) da Gladyatör gibi birçok mitolojik öğeyi bünyesinde barındırmıyor olsa da, İskoç efsanesi William Wallace’ın hayatını etkileyici bir dille gözler önüne seriyor. Mel Gibson’ın hem yönetmen hem senarist hem de başrolde karşımıza çıktığı bu yapım da tam bir mitoloji filmi olmamasına rağmen, listemize girmeye hak kazanıyor.

2 Gladyatör (Gladiator)

Gladyatör (Gladiator)IMDb Puanı: 8,5
Yapım Yılı: 2000

“Maximus! Maximus! Maximus!” 2000 yılında vizyona giren ve dönemin Oscar ödüllerini silip süpüren Gladyatör (Gladiator), özellikle de Roma dönemine ışık tutuyordu. Tam olarak bir mitoloji filmi olmamasına ve doğaüstü yaratıklardan oluşan bir dünyayı anlatmamasına rağmen, Maximus adında bir Roma generalinin hem yükselişini hem de düşüşünü konu ediniyor.

1 Yüzüklerin Efendisi (The Lord of the Rings)

Yüzüklerin Efendisi (The Lord of the Rings)IMDb Puanı: 8,9
Yapım Yılı: 2003

Orta Çağ hiç bu kadar etkileyici bir şekilde gözler önüne serilmemişti. Elfler, cüceler, büyücüler, insanlar, orklar ve hobitler gibi daha birçok canlıdan meydana gelen Orta Çağ dünyası, etkileyici efektler ile süslenerek Yüzüklerin Efendisi (The Lord of the Rings) serisiyle bizleri heyecanlandırmayı başarıyor. İlk olarak 2001 yılında Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği filmiyle karşımıza gelen bu seri, Yüzüklerin Efendisi: İki Kule ve Kralın Dönüşü filmleriyle de kalbimizi fethetmişti.

Dizi Bonusu:

2 Spartacus

SpartacusIMDb Puanı: 8,5
Yapım Yılı: 2010-2013

Gladyatör ile benzer bir yapıya sahip olan Spartacus dizisi 2010 ve 2013 yılları arasında en çok izlenen yapımlardan biri olarak bizleri ekrana kilitlemişti. Trakyalı Spartacus’ün kölelikten, efsanevi bir gladyatöre dönüşümünü konu alan bu yapım da listemizin bonusu olarak yer alıyor.

1 Vikings

VikingsIMDb Puanı: 8,6
Yapım Yılı: 2013-

Başarılı bir televizyon dizisi olarak karşımıza gelen Kanada ve İrlanda ortak yapımı Vikings, 2013 yılından bu yana izleyicileri büyülemeyi başarıyor. Senaryosunun yanı sıra oyuncuların sergilemiş oldukları etkileyici performanslarla da kısa sürede efsaneleşmeyi başaran Vikings, listemizde de dizi bonusu olarak yer alıyor.

Oyun Bonusu:

2 Age of Mythology

Age of MythologyIMDb Puanı: 8,3
Çıkış Tarihi: 2002

Efsanevi bir strateji oyunu olan Age of Mythology; İskandinav mitlerinden Antik Yunan tanrılarına ve Eski Mısır yaratıklarına kadar birçok mitolojik kahramanı bünyesinde barındırıyor. Ayrıca Titans ek paketinde de bu üç dönemin titanlarını huzurlarınıza getiriyor.

1 God of War

God of WarIMDb Puanı: 9,3
Çıkış Tarihi: 2005

2017 yılında dördüncü devam oyununda İskandinav mitolojisine adım atacak olan God of War serisi, ilk üç oyunuyla Antik Yunan tanrılarını, titanlarını, yaratıklarını ve kahramanlarını konu ediniyordu. Etkileyici grafiklerle, masalsı bir dünyayı gözler önüne seren God of War da oyun bonusumuz olarak listemizi süslüyor.

Huzurlarınıza getirmiş olduğumuz bu yapımlardan hangileri sizlerin de favorileri arasında yer alıyor?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.