Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

En İyi 40 Dövüş Filmi Listesi ve Önerileri

Eski ve yeni dövüş filmleri izleyicileri gaza getirmeye devam ediyorlar. Genellikle aksiyonun hiç düşmediği bu yapımlarda uzak doğu dövüş sanatları ve boks filmleri daha fazla ön plana çıkıyorlar. İşte tüm zamanların en iyi dövüş filmleri listesi sizlerle;

En iyi dövüş filmleri listesinde yer alan yapımlar, izleyicileri bir taraftan gaza getirirken bir taraftan da aksiyon sahneleriyle bizleri büyülemeyi başarıyorlar. Dövüşün bir spor değil, adeta bir sanat dalı olduğunu gösteren bu yapımlar özellikle de aksiyon filmlerinden vazgeçemeyenlerin fazlasıyla beğenisini kazanıyorlar. Disiplin, azim ve başarılı odaklı bu filmler başarılarını hem yüksek IMDb puanları hem de gişe hasılatlarıyla taçlandırıyorlar.

Özellikle de Uzak Doğu filmleri Estetik açıdan da oldukça ilgi çekici dövüş sahneleriyle süslenen bu yapımlar arasında fazlasıyla ön plana çıkıyorlar. Bazıları gerçek hayattan uyarlanan bu motive edici filmler, “başarıya giden yolda çekilen çilenin kutsal” olduğunu da bir kez daha gözler önüne seriyorlar. Hikayeleri, sahneleri ve oyunculuklarıyla izleyicileri büyülemeyi başaran; Uzak Doğu, boks ve diğer dövüş filmlerinden oluşan listemize başlıyoruz.

İşte karşınızda en iyi dövüş filmleri listesi;

Navigasyon

En İyi Dövüş Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Dövüş filmleri, hem görsel şölen sunan aksiyon dolu sahneleri hem de ibretlik hikayeleriyle izleyicilerin kalplerini çalmayı başarıyorlar. Birçok ünlü oyuncunun yıldızının parladığı, bazı ustaların ise adeta birer efsane haline geldiği en iyi dövüş filmleri listesi huzurlarınıza geliyor. Listemize Southpaw filminin soundtracki olan Beast şarkısıyla başlıyoruz.

Uzak Doğu Dövüş Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Akıl almaz teknikler kullanarak rakibini yere seren usta dövüşçülerin yer aldığı Uzak Doğu dövüş filmleri ile açılışı yapıyoruz. Bruce Lee, Jackie Chan, Jet Li ve daha birçok usta ismin yer aldığı, her sahnesiyle hayranlık uyandıran dövüş filmleri huzurlarınıza geliyor.

18. Ninja’nın İntikamı (Ninja Assassin)

IMDb Puanı: 6,4

Ninja'nın İntikamı (Ninja Assassin)Son yılların en başarılı intikam filmlerinden biriyle listemize başlıyoruz.  James McTeigue tarafından yönetilen ve 2009 yılında izleyicilerle buluşan Ninja’nın İntikamı (Ninja Assassin), hem dövüş sahneleri hem de güçlü oyuncu kadrosuyla oldukça dikkat çekiyor.

Rain, Naomie Harris, Rick Yune, Sung Kang, Sho Kosugi ve daha birçok başarılı ismi bünyesinde barındıran bu yapım; durdurlamayan bir suikastçı olan Raizo’nun hikayesini konu ediniyor.

17. Bitirim İkili (Rush Hour)

IMDb Puanı: 6,9

Bitirim İkili (Rush Hour)90’lı yılların sonlarına damgasını vuran Bitirim İkili (Rush Hour) serisi, ilk olarak Brett Ratner yönetmenliğinde, 1998 yılında vizyona girmişti. Sinema dünyasının yıllık kazancı en yüksek starlarından Jackie Chan ve Chris Tucker’ın başrollerini paylaştıkları bu yapım, dönemin eğlenceli filmlerinden biri olmayı da başarmıştı.

Daha sonra ise 2001 ve 2007 yıllarında devam filmleriyle izleyici karşısına çıkan Bitirim İkili, elbette ki Jackie Chan’in sıra dışı dövüş sahneleriyle seyircileri kendisine hayran bırakmıştı.

16. Öfke (Chocolate)

IMDb Puanı: 7,0

Öfke (Chocolate)Son 10 yılın en başarılı dövüş filmlerinden biri olan Öfke (Chocolate), 2008 yılında vizyona girmişti. Yönetmen koltuğunda Prachya Pinkaew’in oturduğu bu yapımın başrollerini ise JeeJa Yanin, Hiroshi Abe ve Pongpat Wachirabunjong gibi isimler paylaşıyordu.

Acımasız ve cesur bir kadın olan, otizm hastası Chocolate’ın dövüş sanatlarında ustalaşmasını ve gangsterlerle vermiş olduğu mücadeleyi konu alıyordu.

15. Kır Zincirlerini (Unleashed)

IMDb Puanı: 7,0

Kır Zincirlerini (Unleashed)Louis Leterrier yönetmenliğindeki Kır Zincirlerini (Unleashed) filmi; konusu, güçlü oyuncu kadrosu ve dövüş sahneleriyle 2005 yılının efsanevi yapımlarından biri olmayı başarmıştı.

Jet Li’nin kendisini aştığı bu film; Morgan Freeman, Bob Hoskins ve Vincent Regan gibi ustaları da bünyesinde barındırıyordu. Danny the Dog adıyla da bilinen bu yapım; adeta bir ölüm makinesi olarak yetiştirilen çocuk akıllı Danny’nin dönüşüm hikayesini anlatıyordu.

14. Ong Bak

IMDb Puanı: 7,2

Ong Bak

Tony Jaa’nın adını dünyaya duyurmayı başardığı bir film olan Ong Bak; Mum Jokmok, Panna Rittikrai ve Dan Chupong gibi isimleri de bünyesinde barındırıyordu. Prachya Pinkaew yönetmenliğinde 2003 yılına damgasını vuran bu yapım da beğenilen bazı dövüş filmleri gibi etkileyici bir seri haline getirildi.

2008 ve 2010 yıllarında da devam filmleriyle izleyicileri etkilemeyi başaran Ong Bak, köyünden çalınan kutsal Buda heykelinin başını, yer altı dünyasından geri almaya çalışan köylü bir gencin hikayesini konu ediniyor.  

13. Karateci Çocuk (The Karate Kid)

IMDb Puanı: 7,2

Karateci Çocuk (The Karate Kid)80’li yılların efsanevi dövüş filmlerinden bir tanesi olan Karateci Çocuk (The Karate Kid), 1984 yılında vizyona girmişti. Tüm zamanların en başarılı ve ikonik yapımlarından da biri olan bu film, John G. Avildsen tarafından yönetilmişti.

Karate Kid; Ralph Macchio, Pat Morita, Elisabeth Shue ve William Zabka gibi dönemin ünlü isimlerini de bünyesinde barındırıyordu. Dövüş sahnelerinin dışında, eğitimleri ve replikleriyle de unutulmazlar arasında yer alan Karate Kid de en iyiler listemize adını yazdırıyor.

12. Baskın (The Raid)

IMDb Puanı: 7,6

Baskın (The Raid)2011 yılının ve tüm zamanların en başarılı aksiyon filmlerinden biri olarak gösterilen Baskım (The Raid), Gareth Huw Evans tarafından yazılıp yönetilmişti.

Iko Uwais’in Rama karakteriyle başrollerinde yer aldığı bu yapım, özel bir timin uyuşturucu tüccarını yakalamak için baskın düzenledikleri binanın her katında ayrı bir suçluyla vermiş oldukları mücadele konu ediliyor. Konusu ve dövüş sahneleriyle beğeni toplayan bu yapım, 2014 yılında da devam filmiyle izleyici karşısına çıkmıştı.

11. 13 Suikastçı (Jusan-nin no Shikaku)

IMDb Puanı: 7,6

13 Suikastçı (Jusan-nin no Shikaku)

Eiichi Kudo tarafından 1963 yılında çekilen yapımın yeninden uyarlanmış hali olan 13 Suikastçı (Jusan-nin no Shikaku), 2010 yılının etkileyici aksiyon macera filmlerinden biri olarak huzurlarınıza geliyor.

Takashi Miike tarafından yönetilen bu filmin başrollerinde ise Koji Yakusho, Takayuki Yamada, Yusuke Iseya, Goro Inagaki ve Hiroki Matsukata gibi başarılı isimler yer alıyor.

10. Son Samuray (The Last Samurai)

IMDb Puanı: 7,7

Son Samuray (The Last Samurai)Yönetmenliğini Edward Zwick’in üstlendiği Son Samuray (The Last Samurai) filmi, 2003 yılında büyük beğeni toplamıştı. Son olarak uzay filmlerinden Yarının Sınırında ile izleyici karşısına çıkan Tom Cruise’un başrollerinde yer alıyor.

Ayrıca Son Samuray filminde; Ken Watanabe, Hiroyuki Sanada ve Koyuki gibi başarılı isimleri de bünyesinde barındırıyordu. 1870’lerin Japonya’sında geçen bu film hem modern savaş yöntemlerini hem de samuray kültürünü gözler önüne seriyor.

9. Korkusuz (Huo Yuanjia)

IMDb Puanı: 7,7

Korkusuz (Huo Yuanjia)

Çin Savaş Sanatları ustası Huo Yuanjia’nın gerçek hayat hikayesinin Ronny Yu tarafından beyazperdeye aktarılmış hali olan Korkusuz (Huo Yuanjia), 2006 yılında izleyicilerle buluşmuştu.

Jet Li’nin başrolde yer aldığı bu yapım; Sun Li, Nathan Jones, Shido Nakamura ve Collin Chou’dan oluşan oyuncu kadrosunun yanı sıra dövüş sahneleriyle de dönemin en başarılı filmlerinden bir tanesi olarak listemize adını yazdırdı.

8. Ejderin Üç Fedaisi (Enter the Dragon)

IMDb Puanı: 7,7

Ejderin Üç Fedaisi (Enter the Dragon)

Ejder Kalesi olarak da bilinen 1973 yapımı Ejderin Üç Fedaisi (Enter the Dragon); Bruce Lee, Jim Kelly, John Saxon, Bolo Yeung ve Robert Wall gibi ustaların yanı sıra Jackie Chan’in de figüran olarak boy gösterdiği olağanüstü dövüş filmlerinden bir tanesiydi. Robert Clouse tarafından yönetilen bu etkileyici film; Bruce Lee’nin hayata veda ettiği Ölüm Oyunu’nun ilk filmidir.  

7. Altın Yumruk (Jui kuen)

IMDb Puanı: 7,7

Altın Yumruk (Jui kuen)1970’lerin başlarında bir figüranken, dönemin sonlarına doğru yıldızı parlayan Jackie Chan, 1978 yapımı Altın Yumruk (Jui kuen) filmiyle adını dünyaya duyurmayı başardı. Woo-ping Yuen tarafından yönetilen bu film tamamıyla hayranlık uyandırdı.

Altın Yumruk filmi, Jackie Chan’in yanı sıra Yuen Siu-tien, Hwang Jang-lee, Dean Shek ve Hsia Hsu gibi isimleri de bünyesinde barındırıyordu. Daha sonra ise bu başarılı yapım 1994 ve 2001 yıllarında vizyona giren devam filmleriyle benzersiz bir seri haline geldi.

6. Kung Fu Hustle

IMDb Puanı: 7,8

Kung Fu HustleStephen Chow’un hem yönetmen hem senarist hem de başrollerinde yer aldığı 2004 yapımı Kung Fu Hustle eğlenceli bir dövüş filmi olarak listemize adını yazdırıyor.

Yuen Wah, Leung Siu-Lung, Yuen Qiu ve Huang Shengyi gibi başarılı oyuncuların da yer aldığı Kung Fu Hustle filmi, dövüş sanatının yanı sıra gülmek isteyenlerin de tercih edebilecekleri bir yapım olarak huzurlarınıza geliyor.

5. Kahraman (Hero)

IMDb Puanı: 7,9

Kahraman (Hero)

Jet Li, Donnie Yen, Zhang Ziyi, Tony Leung Chiu Wai ve Maggie Cheung gibi birbirinden başarılı isimlerin başrollerini paylaştıkları Kahraman (Hero) filmi, 2002 yılında izleyicileri büyülemeyi başarmıştı. Zhang Yimou tarafından yönetilen bu etkileyici yapım, Eski Çin İmparatorluğu’nda yaşanan sıra dışı bir zaferin hikayesi konu alınıyor.

4. Kaplan ve Ejderha (Wo hu chang long)

IMDb Puanı: 7,9

Kaplan ve Ejderha (Wo hu chang long)

Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ını kazanan 2000 yapımı Kaplan ve Ejderha (Wo hu chang long) filminin yönetmen koltuğunda, son yılların en başarılı fantastik filmleri arasında yer alan Life of Pi’nin de yönetmeni Ang Lee oturuyor.

Michelle Yeoh, Zhang Ziyi, Chow Yun-fat ve Chang Chen gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da fark yaratan Kaplan ve Ejderha da en iyi dövüş filmleri arasına adını yazdırıyor.

3. Ip Man

IMDb Puanı: 8,1

Ip ManBaşlangıçta 20 Temmuz 1973 tarihinde hayata gözlerini yuman Bruce Lee’nin akıl hocası olarak tanıdığımız, Yip Man, 2008 yapımı Ip Man filmiyle izleyicilerle buluştu.

Wilson Yip tarafından yönetilen ve en iyi biyografi filmleri arasında yer almayı başaran bu yapım, özellikle de dövüş sahneleriyle aklımızı başımızdan almıştı. Ayrıca Donnie Yen, Lynn Hung, Siu-Wong Fan, Hiroyuki Ikeuchi ve Simon Yam gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor.

2. Yojimbo

IMDb Puanı: 8,3

Yojimbo

1961 yılına ait başarılı bir Akira Kurosawa filmi olan Yojimbo, efendisiz kalan ve Ronin olarak adlandırılan bir samurayın hikayesini konu alıyor. 1964 yapımı Bir Avuç Dolar, 1999’da vizyona giren Çöl Ateşi ve 2007 yılında izleyicilerle buluşan Düello gibi enfes uyarlamalarla da beyazperdede yer alan bu etkileyici film; Toşiro Mifune, Tatsuya Nakadai, Takashi Shimura ve Isuzu Yamada gibi usta isimleri de bünyesinde barındırıyor. 

1. Yedi Samuray – Kanlı Pirinç (Shichinin no Samurai)

IMDb Puanı: 8,7

Yedi Samuray - Kanlı Pirinç (Shichinin no Samurai)Yine Toşiro Mifune ve Takashi Shimura gibi iki usta ismin başrollerini paylaştıkları enfes bir yapımla Uzak Doğu dövüş filmlerinin sonuna geliyoruz.

Akira Kurosava’nın yönetmen koltuğunda oturduğu 1954 yapımı Yedi Samuray – Kanlı Pirinç (Shichinin no Samurai) filminin de Yedi Silahşörler ve The Seven Magnificent Gladiators gibi daha birçok uyarlaması bulunuyor.

Boks ve Diğer Dövüş Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Uzak Doğu dövüş filmlerinden sonra, boksun ve diğer dövüş sporlarının konu edildiği yapımlarla listemize devam ediyoruz. Yeni ve eski dövüş filmlerinin bulunduğu listemizde, gerçek hikayelerin anlatıldığı bazı yapımlar da fazlasıyla dikkat çekiyorlar.

22. Hesaplaşma Zamanı (Grudge Match)

IMDb Puanı: 6,4

Hesaplaşma Zamanı (Grudge Match)Peter Segal’ın yönetmen koltuğunda oturduğu 2013 yapımı Hesaplaşma Zamanı (Grudge Match) birçok efsane oyuncuyu kadrosunda barındırıyor.

Eğlenceli bir spor filmi olarak karşımıza gelen bu yapım; Sylvester Stallone, Robert De Niro, Kevin Hart, Kim Basinger, Alan Arkin ve The Walking Dead dizisinden tanıdığımız Jon Bernthal’den oluşan kadrosuyla da fark yaratıyor.

21. Asla Pes Etme (Never Back Down)

IMDb Puanı: 6,6

Asla Pes Etme (Never Back Down)En bilindik ve sevilen dövüş filmlerinden bir tanesi olan Asla Pes Etme (Never Back Down) ilk olarak 2008 yılında izleyicilerle buluştu ve daha sonra ise 2011 yapımı Son Dövüş adı verilen devam filmiyle karşımıza geldi.

Jeff Wadlow tarafından yönetilen bu yapımda; Sean Faris, Amber Heard, Cam Gigandet, Dijmon Honsou ve Evan Peters gibi isimler yer almıştı.

20. Kan ve Kemik (Blood and Bone)

IMDb Puanı: 6,7

Kan ve Kemik (Blood and Bone)Hayatını kaybeden arkadaşına Los Angeles’daki dövüşlere katılacağına dair söz veren Bone’un, sözünün arkasında durarak, zorlu müsabakalarda vermiş olduğu mücadeleyi gözler önüne seren Kan ve Kemik (Blood and Bone) filmi de beğenilenler arasında yer alıyor.

2008 yılında vizyona giren bu filmin yönetmen koltuğunda Ben Ramsey otururken; Michael Jai White, Kimbo Slice, Gina Carano, Eamonn Walker ve Julian Sands gibi isimler de oyuncu kadrosunu oluşturuyorlar.

19. Kansporu (Bloodsport)

IMDb Puanı: 6,8

Kansporu (Bloodsport)Çocukluğumuzun ve gençliğimizin unutulmaz Jean-Claude Van Damme filmlerinden biri olan 1988 yapımı Kansporu (Bloodsport) da listemize adını yazdırıyor.

Newt Arnold tarafından yönetilen bu film; Donald Gibb, Leah Ayres, Bolo Yeung ve Forest Whitaker gibi birbirinden başarılı isimleri de bünyesinde barındırıyor. Ayrıca aksiyon dolu sahneleriyle de en iyi dövüş filmlerinden biri olarak huzurlarınıza geliyor.  

18. Bleed for This

IMDb Puanı: 6,8

Bleed for This2016 dövüş filmleri arasında yer alan ve gerçek bir hikayenin uyarlaması olarak listemize adını yazdıran Bleed for This, başarılı oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor.

Ayrıca en iyi motivasyon filmleri listesini de süsleyen bu etkileyici yapımda; Miles Teller, Aaron Echart, Katey Sagal, Ciaran Hinds ve Amanda Clayton gibi ünlü oyuncular yer alıyor. Vinny Pazienza’nın gerçek hikayesinin anlatıldığı bu filmin yönetmen koltuğunda ise Ben Younger oturuyor.

17. Ali

IMDb Puanı: 6,8

AliDünyanın en iyi ve en ünlü boksörlerinden biri olan, günlük yaşamı ve düşünceleriyle de meslektaşları arasından sıyrılmayı başaran Muhammed Ali’nin hikayesini konu alan 2001 yapımı Ali filmi de en iyilerden biri olarak listemizde yer alıyor.

Michael Mann tarafından yönetilen bu etkileyici filmde; Will Smith, Jamie Foxx, Jon Voight, Jada Smith ve Mario Van Peebles gibi birbirinden başarılı oyuncularda yer alıyor. Ayrıca Westworld dizisi ile tanınan Jeffrey Wright da bu filmde Howard Bingham rolüyle karşımıza çıkıyor.

16. Boksör (The Boxer)

IMDb Puanı: 7,1

Boksör (The Boxer)Daniel Day-Lewis; Babam İçin ve Lincoln gibi politik filmlerin yanı sıra Kan Dökülecek, Sol Ayağım, New York Çeteleri ve Son Mohikan gibi başarılı yapımlarda da olağanüstü oyunculuk performansıyla izleyicileri kendisine hayran bırakmayı başarmıştı. Şimdi ise 1997 yapımı Boksör (The Boxer) adındaki dövüş filmiyle karşımıza çıkan Day-Lewis’e; Emily Watson, Brian Cox, Gerard McSorley ve Ken Stott gibi usta isimler eşlik ediyorlar.  

15. Çelik Yumruklar (Real Steel)

IMDb Puanı: 7,1

Çelik Yumruklar (Real Steel)Gelecekte boksörlerin yerini alan robotların dövüşünü konu alan 2011 yapımı Çelik Yumruklar (Real Steel), spor filmlerini oldukça farklı bir yere taşıyor. Shawn Levy’nin yönetmen koltuğunda oturduğu bu yapımda; X-Men serisinin Logan’ı Hugh Jackman, Dakota Goyo, Evangeline Lilly ve Kevin Durand gibi isimler yer alıyor. Ayrıca son yılların başarılı süper kahraman filmlerinin yıldızlarından biri olan Anthony Mackie de bu yapımda Finn rolüyle karşımıza çıkıyor.

14. Son Şans (Southpaw)

IMDb Puanı: 7,4

Son Şans (Southpaw)Gece Vurgunu, Donnie Darko, Brokeback Dağı, Prisoners, Jarhead, Yaşam Şifresi, Ekim Düşü ve Yarından Sonra gibi unutulmaz filmlerin vazgeçilmez aktörlerinden Jake Gyllenhaal, bu kez de Son Şans (Southpaw) filmiyle karşımıza çıkıyor. 2015 yılının en iyi dövüş filmlerinden olan Son Şans’ın yönetmen koltuğunda Antoine Fuqua otururken; Rachel McAdams, 50 Cent ve Forest Whitaker gibi isimler de oyuncu kadrosunu güçlendiriyorlar.

13. Yenilmez 3 (Undisputed 3)

IMDb Puanı: 7,5

 Yenilmez 3 (Undisputed 3)Gelmiş geçmiş dövüş konulu en başarılı seri filmlerden biri olan Yenilmez serisinin belki de en iyi filmiyle listemize devam ediyoruz. Serinin üçüncü filmi olan ve Isaac Florentine tarafından yönetilen 2010 yapımı Yenilmez 3 (Undisputed 3), Yuri Boyka rolündeki Scott Adkins’in başarılı performansıyla şekilleniyor. Ayrıca enfes dövüş sahneleriyle de listemize adını yazdırmayı başarıyor.  

12. Onaltıncı Raund (The Hurricane)

IMDb Puanı: 7,6

Onaltıncı Raund (The Hurricane)Hurricane lakaplı profesyonel bir boksör olan Rubin Carter’ın hem başarı hem de dram dolu yaşamını gözler önüne seren Onaltıncı Raund (The Hurricane); Denzel Washington, Vicellous Reon Shannon, Deborah Kara Unger, Liev Schreiber ve John Hannah’tan oluşan oyuncu kadrosuyla da fark yaratıyor. Ayrıca 1999 yapımı bu etkileyici biyografi filminin yönetmen koltuğunda da Norman Jewison oturuyor.

11. Creed: Efsanenin Doğuşu

IMDb Puanı: 7,6

Creed: Efsanenin DoğuşuSylvester Stallone tarafından canlandırılan ve efsanevi bir karakter haline gelen Rocky Balboa, bu kez karşımıza başarılı bir antrenör olarak çıkıyor. Rocky’nin hem en yakın arkadaşı hem de rakibi olan Apollo Creed’in oğlunun yardım isteğini geri çevirmez ve Adonis’in boksta yükselişine yardım eder.

Ryan Coogler tarafından yönetilen ve 2015’in başarılı dövüş filmlerinden biri olan Creed: Efsanenin Doğuşu; Sylvester Stallone, Michael B. Jordan, Tessa Thompson ve Tony Bellew gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor.

10. Dövüşçü (The Fighter)

IMDb Puanı: 7,8

Dövüşçü (The Fighter)Yine gerçek bir yaşam öyküsüyle listemize devam ediyoruz. David O. Russell tarafından yönetilen ve 2010 yılında vizyona giren Dövüşçü (The Fighter), özellikle de usta oyunculardan oluşan kadrosuyla döneme damgasını vurmayı başarmıştı.

Christian Bale’in En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını, Melissa Leo’nun ise En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ını aldıkları bu yapım; Mark Whalberg ve Amy Adams gibi birbirinden başarılı isimleri de bünyesinde barındırıyor.

9. Şampiyon (The Wrestler)

IMDb Puanı: 7,9

Şampiyon (The Wrestler)Siyah Kuğu, Bir Rüya için Ağıt, Jackie, Diptekiler gibi olağanüstü başyapıtların yanı sıra Kaynak ve Pi gibi beyin yakan filmler ile de tanıdığımız Darren Aronofsky, bu kez karşımıza benzersiz bir dövüş filmiyle çıkıyor.

2008 yapımı Şampiyon (The Wrestler) filmi; Mickey Rourke, Marisa Tomei, Evan Rachel Wood, Mark Margolis ve Todd Barry’den oluşan kadrosuyla da övgülerin odak noktası haline geliyor.

8. Cinderella Man

IMDb Puanı: 8,0

Cinderella ManYokluklarla dolu bir yaşamın içerisinde adeta küllerinden yeniden doğan, Cinderella Man lakaplı ünlü boksör James J. Braddock’un hikayesinin anlatıldığı bu 2005 yapımı film de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor.

Benzersiz bir dövüş filmi olmasının yanı sıran dram filmleri arasına da adını yazdıran Cinderella Man’in yönetmen koltuğunda Ron Howard oturuyor. Russell Crowe, Renee Zellweger ve Paul Giamatti gibi güçlü oyuncular ise bu filmi çok daha etkileyici hale getiriyorlar.

7. Kill Bill

IMDb Puanı: 8,1

Kill BillEn bilindik Quentin Tarantino filmlerinden biri olan Kill Bill, unutulmaz dövüş sahneleriyle de birçok prestijli ödülün kazananı oluyor. İlk olarak 2003 daha sonra ise 2004 yılında iki film olarak vizyona giren Kill Bill; Uma Thurman, David Carradine, Lucy Liu, Daryl Hannah ve Michael Madsen gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da beğenilen dövüş filmlerinden bir tanesi haline geliyor.

6. Rocky

IMDb Puanı: 8,1

RockyHem Sylvester Stallone gibi usta bir oyuncunun yıldızının parladığı hem de Rocky efsanesinin doğduğu bu film, John G. Avildsen yönetmenliğinde 1976 yılında vizyona girdi. Akabinde ise 6 devam filmiyle seyirci karşısına çıkan Rocky, antrenman ve dövüş sahnelerinin yanı sıra replikleriyle de unutulmaz yapımlardan bir tanesi haline geldi. Ayrıca Talia Shire, Carl Weathers, Burt Young gibi oyuncular da bu filmin kadrosunu güçlendirmeyi başardılar.

5. Milyonluk Bebek (Million Dollar Baby)

IMDb Puanı: 8,1

Milyonluk Bebek (Million Dollar Baby)Gelmiş geçmiş en iyi dövüş filmlerinden biri olarak gösterilen ve En İyi Film Oscar’ı başta olmak üzere toplamda 4 dalda Oscar Ödülü kazanan 2004 yapımı Milyonluk Bebek (Million Dollar Baby); Clint Eastwood hem yönetmen hem bestekar hem de başrol oyuncusu olarak karşımıza çıktığı enfes filmlerden bir tanesiydi. Ayrıca Hillary Swank ve Morgan Freeman gibi güçlü isimler de olağanüstü oyunculuk performanslarıyla izleyicileri büyülemişlerdi.

4. Büyük Dövüş (Warrior)

IMDb Puanı: 8,2

Büyük Dövüş (Warrior)Özellikle de Tom Hardy ve Nick Nolte’nin olağanüstü oyunculuklarıyla şekillendirdikleri Joel Edgerton, Jennifer Morrison ve Frank Grillo’nun da oyuncu kadrosunu daha da güçlendirdikleri 2011 yapımı Büyük Dövüş (Warrior) filmi de en iyilerden biri olarak huzurlarınıza geliyor. Gavin O’Connor tarafından yönetilen bu yapım, neredeyse her sahnesiyle izleyicilerin gönüllerine taht kurmayı da başarıyor.

3. Kızgın Boğa (Raging Bull)

IMDb Puanı: 8,2

Kızgın Boğa (Raging Bull)Bu kez Jake LaMotta’nın gerçek yaşam hikayesine konuk oluyoruz. Thelma Schoonmaker’ın En İyi Film Kurgusu, Robert De Niro’nun ise En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandığı 1980 yapımı Kızgın Boğa (Raging Bull) filminin yönetmen koltuğunda ise Martin Scorsese oturuyor. Ayrıca Scorsese’nin Barbizon Stagehand rolüyle de karşımıza çıktığı bu yapımda; Joe Pesci, Cathy Moriarty ve Frank Vincent gibi başarılı oyuncular da yer alıyor.

2. Dangal

IMDb Puanı: 8,8

DangalŞimdi ise en yeni Aamir Khan filmlerinden biriyle zirveye doğru yaklaşıyoruz. 2016 yılının en iyi dövüş filmlerinden olan Dangal da bir gerçek hikaye uyarlaması olarak karşımıza çıkıyor.

Nitesh Tiwari tarafından yönetilen bu film, Hintli güreşçi Mahavir Singh Phogat ile olimpiyatçı kızları Geeta ve Babita’nın hikayesini konu ediniyor. Filmde Fatima Sana Shaikh, Sanya Malhotra ve Sakshi Tanwar gibi isimler de yer alıyor.  

1. Dövüş Kulübü (The Fight Club)

IMDb Puanı: 8,8

Dövüş Kulübü (The Fight Club)Efsanevi yapımlardan biri olan ve bütünüyle gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biri olarak adını sinema tarihine yazdıran 1999 yapımı Dövüş Kulübü (The Fight Club) ile listemizi sonlandırıyoruz.

Chuck Palahniuk eserinin, usta yönetmen David Fincher tarafından beyazperdeye aktarılmış hali olan Dövüş Kulübü; Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter’ın olağanüstü oyunculuklarıyla şekilleniyor.  

Dövüş Filmleri Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara Sorular

Dövüş Filmleri Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara SorularToplamda 40 dövüş filminden oluşan listemize doyamayanlar; Romeo Ölmeli, Suikastçı, Ölümcül Dövüş (Mortal Kombat), 47 Ronin, Kızıl Ejder, Ölü ya da Diri, Kung Fu Panda, Set Up, Yasak Krallık ve Tekken gibi başarılı yapımlarla da dövüş sanatı hakkındaki inceliklere ulaşabilirler.

Genellikle ünlü sporcuların gerçek hayat ve başarı hikayelerinin anlatıldığı bu filmler, izleyicilere bir yandan ilham kaynağı olarak gaza getirirken bir yandan da olağanüstü dövüş sahneleriyle enfes bir görsel şölene davet ediyorlar.

En sevilen eski ve yeni dövüş filmlerinin yer aldığı 40 maddelik listemizi sonlandırıyoruz. Her biri türünün başarılı bir örneği olarak karşımıza gelen ve beğenilerin odak noktası olan bu dövüş filmlerinden hangileri sizlerin de favorileri arasında yer alıyor?


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Listeler kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSize daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum