Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Animasyon Filmleri: En İyi 70 Film Listesi (2020 güncel)

Bu tarz filmleri izlediğimiz her an çocukluğumuza döneriz. Yeniden çocukluğunu yaşamak isteyenler için sinemaya damgasını vurmayı başarmış 70 filmi huzurlarınıza getiriyoruz...
Animasyon Filmleri: En İyi 70 Film Listesi (2020 güncel)
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Çizgi tutkunlarını kendilerine hayran bırakanları sizler için listeledik. Elbette Disney ve Japon yapımları, puanlarıyla zirvede yer alıyor olsalar da bazı zamanlar sürpriz isimlerde en iyiler arasına adlarını yazdırmayı başarıyorlar.

Kaç yaşına gelirsek gelelim, hala içimizdeki çocuk bizlere bu senaryoları izlettirmeye ve bizleri o dönemlere götürmeyi başarıyorlar.

İşte karşınızda en iyi animasyon filmleri;

70 Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı

Evcil Hayvanların Gizli YaşamıIMDb Puanı: 6,5
Yapım Yılı: 2016

“Evcil hayvanlar biz evde yokken neler yapıyor?” sorusunu her insan mutlaka bir kere sormuştur. Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı tam olarak bu soruya cevap niteliğinde.

Evdeki köpeğine arkadaş olarak barınaktan sahiplenilen ikinci bir köpek ve evdeki dengenin bozulması filmin asıl konusu. Bolca kahkaha atacağınız bu neşeli film, akşamı değerlendirmek isteyenler için oldukça ideal.

69 Karınca Z (AntZ)

Karınca Z (AntZ)IMDb Puanı: 6,5
Yapım Yılı: 1998

1998 yılının etkileyici filmlerinden biri olan Karınca Z (AntZ); Woody Allen, Sylvester Stallone, Jennifer Lopez, Sharon Stone ve Gene Hackman gibi ünlü isimlerin sesleriyle hayat bulmuştu. Sıradan bir işçi karıncanın, aşık olduğu prenses karınca Bala ile tanışır. Fakat Bala fazlasıyla üzgündür. İşçi karınca Z-4195 ve Prenses Bala’nın koloniden kaçma maceralarının anlatıldığı bu yapım da dönemin dikkat çeken senaryolarından bir tanesiydi.

68 Missing Link

Missing LinkIMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2019

Nesli tükenen özel bir adamın hayatını konu alan filmimiz, göndermeler yaparak hayata dair birçok konuda ders veriyor. İzlerken hem güleceğiniz hem üzüleceğiniz, hatta aynı anda iki duyguyu birden yaşayacağınız başarılı bir yapın olmuş.

Seslendirme kadrosunda X-Men’den tanıdığımız, şuan kendi müzikallerini yapan Hugh Jackman ve David Walliams, Stephen Fry gibi isimler yer almakta.

67 Pocahontas

PocahontasIMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 1995

Özgür ruhlu yerli prensesi Pocahontas ve cesur kaptan John Smith arasında gelişen bağlılığı anlatan bu senaryo, aslında gerçek bir hikayeden esinlenilerek meydana getirilmiştir. Smith’in gemisinde bulunan İngiliz göçmenler ve yerli halk arasında tırmanan gerilim, Pocahontas ve kaptan arasındaki bağların kopmasına, daha da kötüsü ölümlerin başlamasına neden olacaktır. Bu nedenle de prensesin bir çözüm bulması gerekecektir.

66 Genç Titanlar Filmi

Genç Titanlar FilmiIMDb Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 2018

Sizi bolca güldürecek ve birçok süper kahraman filmi ile dalga geçen Genç Titanlar Filmi’ni listemize ekledik.

Sürekli film izleyen bir grup arkadaş, izledikleri filmden etkilenip kendi filmini çekmek isterler. Gittikleri studio ise Warner Bros’tur. Peki kahramanlarımız kendi filmini çekebilecek mi?

Bu filmde, severek izlediğiniz birçok yapıma küçük göndermeler yapılmış. Bu alaycı tavırlar bizce oldukça sempatik ve başarılı olmuş.

65 Köfte Yağmuru

Köfte YağmuruIMDb Puanı: 2009
Yapım Yılı: 6,9

“Animasyonlar çocuklar içindir!” demeyi bırakın ve hemen bu filmi izleyin. Köfte Yağmuru, başından sonuna, karakterlerin analizi ve olayların birbirine bağlanışı bakımından, sizi hiç sıkmadan ekrana kitleyecek.

Mucit kahramanımız birçok icat gerçekleştirir fakat istediği başarı ve ilgiyi elde edemez. Son yaptığı projesinde ki amacı ise suyu yemeğe dönüştürmektir. Yaptığı bazı hata ile gökten hamburger, pizza gibi yemekler yağmaya başlar…

64 Madagaskar (Madagascar)

Madagaskar (Madagascar)IMDb Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 2005

“I Like to Move It” parçasını soundrack olarak kullanan 2005 yapımı Madagaskar (Madagascar); hayvanat bahçesinde büyüyen dört kafadarın ve peşlerine takılan penguenlerin macerası anlatılıyor. Büyüdüğü hayvanat bahçesinden sıkılan zebra Marty, yakın arkadaşı aslan Alex, zürafa Melman ve hipopotam Gloria’nın bir anda kendilerini Madagaskar’da bulmaları konu ediliyor.

63 Rio

RioIMDb Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 2011

3D müzikal komedi filmi olarak karşımıza gelen Rio; Anne Hathaway, Jesse Eisenberg, Jamie Foxx, Will.i.am ve George Lopez gibi oldukça ünlü isimlerin sesleriyle eğlenceli bir yapım haline gelmişti. Rio de Janeiro ormanlarında bir yavruyken, kaçırılarak Amerika’ya götürülen Blu, türünü kurtarmak için son şanstır.

62 Baykuş Krallığı Efsanesi

Baykuş Krallığı EfsanesiIMDb Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 2010

Listemizin en etkileyici filmlerinden biri olan Baykuş Krallığı Efsanesi (Legend of the Guardians the Owls of Gahoole); özgün konusuyla da izleyicilerin takdirini toplamayı başarıyor. Genç bir baykuşun, yaşanan bir olayla hep ailesinden duyduğu kahramanlık hikayelerinin başrolünde olmasını konu alıyor.

61 Tavuklar Firarda (Chicken Run)

Tavuklar Firarda (Chicken Run)IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2000

3D komedi filmi olan Tavuklar Firarda (Chicken Run), dönemin efsane yapımlarından bir tanesidir. Yumurtlama dönemleri bitene kadar kümes hayatlarında mutlu mesut yaşayan tavuklar, bir anda çiftlik sahibi tarafından kesilmeye başlarlar ve bu çiftlikten kaçmaya karar verirler.

60 Cesur (Brave)

Cesur (Brave)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2012

Cesur (Brave); Prenses Merida’nın güçlü ve asi karakterini gözler önüne seriyor. Asi karakteri yüzünden bir gün, krallığın kutsal geleneğine karşı gelen Merida, krallık topraklarına öfke ve kaos getirir. Sonrasında ise ülkesini kurtarmaya çabalar. Ayrıca Cesur filminin Türkçe dublajında da Merida karakterine Beren Saat hayat vermiştir.

59 Arabalar (Cars)

Arabalar (Cars)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2006

Bir seri haline gelen Arabalar (Cars) filmi; Piston Kupası’nı kaldırma hayaliyle yanıp tutuşan Şimşek McQueen adında bir çaylak arabanın, yaşamış olduğu Radyatör Kasabası’nı terk ederek yaşamış olduğu maceraları konu almaktadır.

58 Lilo ve Stiç (Lilo and Stitch)

Lilo ve Stiç (Lilo and Stitch)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2002

2002 yapımı bir Disney filmi olan Lilo ve Stiç (Lilo and Stitch); Hawaii’de yaşayan Lilo adında sevimli bir kızın, galaksinin en popüler uzaylılarından olan Stitch ile karşılaşmasını ve sonrasında yaşamış oldukları dostluğu konu alan bu yapım da adını listemize yazdırmayı başarıyor.

57 Rango

RangoIMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2011

2011 yapımı bu Gore Verbinski başyapıtı, 84. Akademi Ödülleri’nden Oscar ile ayrılmıştır. Kişilik sorunları yaşayan Rango adlı bir bukalemunun, kurak bir kasabaya yolu düşer ve kendisini buradaki insanlara bir silahşör olarak tanıtır. Sonrasında ise eğlenceli maceralar boy gösterir. Filmin orijinalinde Rango karakterini Johnny Depp seslendirirken, Türkçe dublajda ise Yekta Kopan’ın usta dublajıyla hayat bulmuştur.

56 Mega zeka (Megamind)

Mega zeka (Megamind)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2010

Will Ferrell, Tina Frey, Jonah Hill, David Cross ve Brad Pitt’in sesleriyle renk kattıkları Mega zeka (Megamind); 2010 yılının eğlenceli hikayelerden bir tanesiydi. Başarısız bir kötü kahraman olan Mega zeka, Metro Şehri’nin biricik kahramanı Metro Man’e karşı vermiş olduğu her mücadeleyi kaybeder. Fakat bir gün şeytani planlarını uygular ve Matro Man hayatını kaybeder. Metro Şehri’nin yeni kahramanı Megazeka’dır. Bu mavi renkli kahraman hayaline ulaşmış olsa da kısa süre sonra sıradanlıktan sıkılır ve yeni bir süper kahraman meydana getirmeye karar verir.

55 Bir Böceğin Yaşamı (A Bug’s Life)

Bir Böceğin Yaşamı (A Bug’s Life)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 1998

Pixar tarafından 1998 yılında yaratılan Bir Böceğin Yaşamı (A Bug’s Life) da son 20 yılın en iyi senaryoları arasında yer alıyor. Kışa hazırlanan Karınca Adası sakinlerine musallat olan ve yiyeceklerine el koyan çekirge sürüsüne karşı başkaldıran karınca Flik, sirkte görev yapan bir ekip ile anlaşır. Sonrasında ise Hooper ve çekirge sürüsüyle mücadele vermeye başlar.

54 Herkül

HerkülIMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 1997

Yıllar önce vizyona giren Herkül (Hercules), Antik Yunan efsanesi güçlü Herkül’ün hikayesini anlatıyor. Zeus’un yarı tanrı oğlu Herkül’ün, Olimpos Dağı’na yeniden girebilmesi için yapması gereken görevleri ve amcası Hades ile mücadelelerini konu almaktadır.

53 Tarzan

TarzanIMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 1999

1999 yılına damgasını vuran Tarzan, aslında daha önceleri romantik ve macera türlerine ait dizi film olarak da karşımıza gelmişti. Geçirilen bir gemi kazasından sonra, ıssız bir adaya düşen aile leoparın saldırısına uğrar. Hayatta kalan Tarzan adındaki bebek ise goriller tarafından büyütülür. Büyüdüğünde Jane ile tanışan ve ona aşık olan Tarzan, git gide insan olduğunun farkına varır.

52 Efsane Beşli (Rise of the Guardians)

Efsane Beşli (Rise of the Guardians)IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2012

Özellikle de görselleriyle bizleri kendisine hayran bırakan Efsane Beşli (Rise of the Guardians); Noel Baba (Alec Baldwin), Jack Frost (Chris Pine), Diş Perisi (Isla Fisher), Paskalya Tavşanı (Hugh Jackman) ve Uyku Perisi’nin, Karabasan olarak da nitelendirebileceğimiz Pitch Black ile vermiş oldukları mücadele anlatılıyor.

51 Anomalisa

AnomalisaIMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2015

2015 yılında vizyona giren ve hem Oscarı Ödülü hem de Altın Küre Ödülü’ne aday olarak gösterilen Anomalisa; stop motion bir film olarak karşımıza geliyor. Felçli bir yazarın yeniden umudu keşfetme hikayesini konu edinen Anomalisa, tamamıyla ruhunuza dokunacak.

50 Şaşkın İmparator (The Emperors New Groove)

Şaşkın İmparator (The Emperors New Groove)IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2000

2001 yılında vizyona giren Şaşkın İmparator (The Emperors New Groove), dönemin en iyi kurgularından biri olarak karşımıza geliyor. Megaloman bir imparator olan Kuzco, doğum günü esnasında sadece kendisinin yüzebileceği bir su parkı yaptırmaya karar verir ve bütün bir köyü bir su parkı haline getirmeyi planlar. Sonrasında ise danışmanı Yzma’yı kovan ve lanetlenen imparator Kuzco, bir lamaya dönüşür.

49 Tenten’in Maceraları

Tenten’in MaceralarıIMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2011

Steven Spielberg tarafından yönetilen, Jamie Bell, Andy Serkis, Daniel Craig, Simon Pegg ve Nick Frost gibi başarılı isimlerin seslendirme sanatçısı olarak yer aldıkları Tenten’in Maceraları (The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn), 3 boyutlu olarak bizleri yeniden çocukluğumuza götürecek.

48 Ölü Gelin (Tim Burton’s Corpse Bride)

Ölü Gelin (Tim Burton’s Corpse Bride)IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2005

Tim Burton’un diğer filmlerinde de yaratmış olduğu gotik hava ile meydana getirilen Ölü Gelin (Tim Burton’s Corpse Bride), ünlü senarist ve yönetmenin vazgeçemediği oyuncu kadrosunu da bünyesinde barındırıyor. Johnny Depp, Helena Bonham Carter ve Emily Watson üçlüsünün sesleriyle hayat verdikleri bu yapım; yüzük provası yapan Victor’un, yanlışlıkla yüzüğü Ölü Gelin’e takmasıyla başlayan ve kahramanımızın nişanlısı Victoria’ya dönüş yolundaki yaşamış olduğu olaylarla devam eden bir macera konu ediliyor.

47 Karlar Ülkesi (Frozen)

Karlar Ülkesi (Frozen)IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2013

Özellikle de hem Idina Menzel’in hem de Demi Lovato’nun sesinden dinlemiş olduğumuz “Let It Go” şarkısıyla da büyük bir başarıya büyük bir başarıya ulaşan Karlar Ülkesi (Frozen), anyı zamanda da tüm zamanların en çok hasılat yapan animasyon filmleri arasında birinciliği elinde tutmaktadır. Etkileyici hikayesiyle izleyiciyi içine çeken Karlar Ülkesi de listemizde yerini alıyor.

46 Buz Devri (Ice Age)

Buz Devri (Ice Age)IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2002

Efsanevi kurgusal karakterler olan Sid, Manny ve Diego üçlüsünün ilk kez bir araya geldikleri Buz Devri (Ice Age), devam filmleriyle de halen daha büyük bir seyirci kitlesine ulaşmayı başarıyor. Ayrıca sakarlıklarıyla ünlü Scrat’in de dünyayı değiştirmeye başladığı 2002 yapımı Buz Devri de, 7den 70e kendini sevdirmeyi başarıyor. Yeni devam serileriyle  gelmiş geçmiş en iyi filmler arasında yer alıyor.

45 Kirikou ve Büyücü (Kirikou Et La Sorciere)

Kirikou ve Büyücü (Kirikou Et La Sorciere)IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 1998

Afrika’nın küçük bir köyünde doğan ve kısa sürede konuşup, yürüyebilen bir çocuk olan Kirikou; köyün geri kalan erkeklerine karşı yapılan büyünün bozulması için tek umuttur. Büyücülere karşı savaş açan Kirikou’nun hikayesinin anlatıldığı bu yapım da listemizin bonusu oluyor.

44 Kung Fu Panda

Kung Fu PandaIMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2008

Hem Türkçe dublajında hem de orijinalinde birbirinden ünlü isimlerin sesleriyle hayat verdikleri Kung Fu Panda, devam filmleriyle de seyircileri büyülemeyi başarıyor. Kung Fu hayranı Po adında bir pandanın eğlenceli ve komik maceralarının konu alındığı film de listemizde en iyiler arasına adını yazdırıyor.

43 Ormanın Çocuğu (The Jungle Book)

Ormanın Çocuğu (The Jungle Book)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 1967

Geçtiğimiz yıl etkileyici bir sinema filmi olarak karşımıza gelen Ormanın Çocuğu (The Jungle Book), yıllar önce vizyona girmiş ve bizleri büyülemeyi başarmıştı. Vahşi doğada büyüyen Mowgli, kurtlar tarafından büyütülmektedir. Fakat acımasız kaplan Shere Khan, bu çocuk için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Bu nedenle kurtların yanından ayrılıp, insanların bulunduğu bölgeye doğru yol alan Mowgli’nin yol boyunca karşılaştığı macera dolu anları konu almaktadır.

42 Mulan

MulanIMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 1998

1998 yılı özellikle de bu tarz yapımlar için oldukça başarılı geçmiş gibi görünüyor. Yaşıtlarına göre oldukça farklı bir genç kız olan Mulan, ailesinin tek çocuğudur. Çin’e karşı Hun baskılarının arttığı bu dönemde İmparatorluk halktan erkek çocuklarının askere katılmalarını emreder. Fakat Mulan’ın ailesindeki tek erkek, savaş gazisi babasıdır. Bu duruma göz yummak istemeyen Mulan, erkek kılığına girerek savaşa katılır.

41 Küçük Deniz Kızı (The Little Mermaid)

Küçük Deniz Kızı (The Little Mermaid)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 1989

1989 yapımı sevilen bir Disney animasyon filmi olan Küçük Deniz Kızı (The Little Mermaid), Oscar ödüllü bir yapım olarak karşımıza geliyor. Maviliklerin derinliklerinde gizemli bir yaşam süren deniz kızlarının en büyük hayallerinden biri yakışıklı bir prens ile evlenerek sıradan bir yaşam sürdürmektir. Ariel adındaki küçük deniz kızı ise bu hayalı gerçekleştirmekte oldukça kararlıdır.

40 Büyülü Kitap (The Secret of Kells)

Büyülü Kitap (The Secret of Kells)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2009

Hz. İsa’nın öğretilerinin de bulunduğu, İrlandalıların kutsal kitaplarından Book of Kells’in yazılışında yaşanan maceraları konu alan The Secret of Kells, 2009 yılının en başarılı yapımlarından olmuş ve Oscar’a aday olarak gösterilmiştir.

39 Moana

MoanaIMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2016

2016 yılının son çeyreğinde vizyona giren ve kısa sürede tüm dünyada adını duyuran Moana; Aul’i Cravalho ve Dwayne Johnson’ın hayat vermiş oldukları karakterlerle İzleyicileri fazlasıyla eğlendirmeyi başarıyor. Aynı zamanda da eğlenceli karakterleri ve özgün senaryosuyla da övgülerin odak noktası haline geliyor.

38 Çılgın Hırsız (Despicable Me)

Çılgın Hırsız (Despicable Me)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2010

2010 yılına damga vuran Çılgın Hırsız (Despicable Me), özellikle de Minionlar ve küçük Agnes ile kalbimizi çalmayı başarmıştı. Kötü adam olarak nam salmaya çalışan Gru, Dr. Nefario ile birlikte haince planlar yapar. Fakat Vector adında ultra kötü biri bu yolda onun karşısına çıkar. Yetimhanede büyüyen ve kurabiye satmak için kapısına gelen üç kız kardeşi planlarına dahil etmek ve Ay’ı çalmak isteyen Gru, sonrasında ise bu iyi niyetli üç çocuğun sevgisine yenik düşer.

37 Paprika

PaprikaIMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2006

Terapistlerin, hastalarının düşlerine ulaşabildiği özel bir makine icat edilmiştir. Fakat bu makine bir gün gizemli bir şekilde çalınır ve bölgede yaşayan halk kendisini akılalmaz bir kaosun içerisinde bulur. İnsanların bütün rüyası ve hayali ifşa edilir. Genç terapist Paprika ise bu cehennemi yeniden güzel bir yer haline dönüştürebilecek tek insandır.

36 Koralin ve Gizli Dünya (Coraline)

Koralin ve Gizli Dünya (Coraline)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2009

Henry Selick tarafından yazılıp yönetilen Koralin ve Gizli Dünya (Coraline), etkileyici bir stop motion filmdir. Ailesinin kendisini ihmal ettiğini düşünen bir kız çocuğu olarak karşımıza gelen Coraline, yeni evlerinde bir gizli geçit bulur ve ailelerin çocuklarıyla daima ilgilendikleri bir dünya ile tanışır.

35 Karmakarışık (Tangled)

Karmakarışık (Tangled)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2010

Alışılmış prens ve prenses hikayelerini tamamıyla ortadan kaldıran, Rapunzel masalının olağanüstü uyarlamasıyla listemize devam ediyoruz. 2010 yılında beyaz perde ile buluşan Karmakarışık (Tangled), Alman peri masalı olan Rapunzel’den esinlenilmiş olsa da eğlenceli ve etkileyici sahneleriyle seyircileri kendisine hapsetmeyi başarmıştır.

34 Oyunbozan Ralph (Wreck It Ralph)

Oyunbozan Ralph (Wreck It Ralph)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2012

Bir atari oyununda kötü adam olarak yer alan Ralph, bulunduğu oyunun iyi adamı Felix’in ön plana çıkmasından ve bütün övgüleri Felix’in toplamasından sıkılmıştır. Artık iyi adam olarak gözde karakterlerden biri olmak isteyen Ralph oyununu terk eder ve bir diğer oyun olan Sugar Rush’ı tehlikeye atar.

33 LEGO Filmi (LEGO Movie)

LEGO Filmi (LEGO Movie)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2014

Chris Patt’ten Will Ferrell’a, Elizabeth Banks’ten Morgan Freeman’a kadar birçok ünlünün seslendirmiş olduğu kararkterle efsaneleşmeyi başaran LEGO Filmi (LEGO Movie), hayranlık uyandıran bir seri haline geldi. Aynı zamanda da BAFTA Ödülü’nü de kazanmayı başardı.

32 Rüzgar Yükseliyor (Kaze Tachinu)

Rüzgar Yükseliyor (Kaze Tachinu)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2013

Anime dünyasının efsane isimlerinden Hayao Miyazaki’nin hem yazıp hem de yönettiği Rüzgar Yükseliyor (Kaze Tachinu); Emily Blunt, Josh Krasinski ve Martin Short gibi ünlü isimleri de bünyesinde barındırıyor. II. Dünya Savaşı sırasında uçak tasarımcılığı yapan Jiro Horikoshi adında kurgusal bir karakterin hikayesinin konu edildiği Miyazaki filmi de listemizde yerini alıyor.

31 6 Süper Kahraman (Big Hero 6)

6 Süper Kahraman (Big Hero 6)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2014

2014 yılında vizyona giren ve 87. Akademi Ödülleri’nden En İyi Animasyon Film Oscar’ı ile ayrılan 6 Süper Kahraman (Big Hero 6), özellikle de konusuyla hayranlık uyandırmayı başarıyor. Savaş robotu yapıp dövüşlere katılan Hiro, üniversite de “ineklerin” bulunduğu teknoloji grubuna dahil olan abisinin ölümünden sonra, bu ekibi toplayarak yapmış oldukları kahramanlıkları konu alıyor.

30 Shrek

ShrekIMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2001

Peri masallarının adeta yeni baştan yazıldığı Shrek, Oscar ödülüne sahip en bilindik ve en sevilen filmlerden bir tanesidir. William Steig’in masalından uyarlanan bu yapım, bataklıkta bir başına yaşayan Shrek adında yeşil bir devin, kral tarafından ölüm kararı verilmesi ile başlar. Shrek ise bu kararı değiştirmek için Duloc Krallığı’na doğru yola çıkar ve böylelikle amansız bir macera başlamış olur.

29 Aladdin (Alaaddin)

Aladdin (Alaaddin)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 1992

Binbir Gece Masalları’nın beyazperdeye uyarlanmış hali olan 1992 yapımı Aladdin (Alaaddin), uçan halıların ve sihirli lambaların bulunduğu masalsı bir dünyaya sizleri davet ediyor. Ürdün nehri kıyısında bir şehir olan Agrabah’ın kötü kalpli büyücü veziri Cafer; sihirli lambanın da bulunduğu Mucizeler Mağarası’na girebilecek tek kişinin iyi kalpli hırsız Aladdin olduğunu öğrenir ve işe koyulur. Sonrasında ise pazarda gezinen prensese kalbini kaptıran Aladdin, Mucizeler Mağarası’na girmeyi kabul eder ve etkileyici bir macera onu bekler.

28 Demir Dev (The Iron Giant)

Demir Dev (The Iron Giant)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 1999

Uzaydan, Dünya üzerine düşen dev bir robot, Hogarth adında küçük bir çocuk tarafından kurtarılır. Sonrasında ise bu ikili arasındaki dostluk git gide pekişir. Çelik yemeye bayılan bu dev arkadaşı, meraklı gözlerden saklamaya çalışan Hogarth’ın yoluna, ABD’nin hava, kara ve deniz kuvvetleri çıkacaktır.

27 Ratatuy (Ratatouille)

Ratatuy (Ratatouille)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2007

Aşçıların ve restoranların mutfaklarında görmek isteyecekleri en son şey bir faredir. Peki, bu fare aynı zamanda enfes tarifler üretebilen bir ustaysa? Oscar ödüllü olan Ratatuy (Ratatouille); çöpçü çocuk Linguini‘nin, bir fare ile yapmış olduğu işbirliği sonucunda dünyaca ünlü bir şefe dönüşme hikayesini konu alıyor.

26 İnanılmaz Aile (The Incredibles)

İnanılmaz Aile (The Incredibles)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2004

2004 yılında En İyi Animasyon Filmi Oscar’ını kazanan İnanılmaz Aile (The Incredibles), emekliye ayrılmış süper kahramanların yeniden görev almalarını anlatıyor. Aradan geçen 15 yıl ile birlikte çocuklarını da ekibe dahil eden Bob ve eşi, yine dünyayı kötülüklerden kurtarmaya çalışacaktır.

25 Sevimli Canavarlar (Monster Inc.)

Sevimli Canavarlar (Monster Inc.)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2001

Oyuncak Hikayesi’nin yaratıcıları tarafından, CGI teknolojisi ile meydana getirilen Sevimli Canavarlar (Monster Inc.); izleyicileri eğlenceli bir dünya ile tanıştırıyor. Korkutulan insanlarla gemisi yürüyen Canavarlar Dünyası; gerçekte iyi niyetli bir canavar olan Sully’nin yanlışlıkla kendi dünyasına getirdiği Boo adındaki küçük kızla başı derde girer. Çünkü Canavarlar Dünyası için insanlar salgın hastalıklara sebebiyet verebilirler. Sully , Boo ve tek gözlü arkadaşı Mike’ın hikayesini konu alan bu yapım da tamamıyla içinizi ısıtacak.

24 Güzel ve Çirkin (Beauty and the Beast)

Güzel ve Çirkin (Beauty and the Beast)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 1991

1991 yılında Walt Disney yapımı bir film olarak karşımıza gelmişti. Vizyona girmiş olduğu tarihten itibaren üç Altın Küre ve iki Oscar ödülünün de kazananı olan bu yapım, 2002 yılından itibaren ABD Ulusal Film Arşivi’nde saklanmaktadır.

23 Noel Kabusu (The Nightmare Before Christmas)

Noel Kabusu (The Nightmare Before Christmas)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 1993

Tim Burton tarafından yazılan ve simgesel gotik tarzını yansıtan 1993 yapımı Noel Gecesi Kabusu (The Nightmare Before Christmas), listemizdeki en beğendiğimiz senaryolardan bir tanesi. Balkabağı Kral Jack Skellington’ın krallığında bulunan Halloweentown,  kabuslarda yer alan sakinleriyle korkutucu bir popülasyona sahiptir. Halloweetown’dan ayrılan Jack, Christmastown’a gider ve adeta buraya aşık olur.

22 Akira

AkiraIMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 1988

Katsuhiro Otomo’nun yönetmenliğini üstlendiği bu Japon animesi de efsaneler arasına girmeyi başarmıştır. 1988 yapımı Akira; son Dünya Savaşı gerçekleştikten sonra, gizli bir silah ile Tokyo 31 yıl önce yok edilmiştir. 2019 yılında ise adeta küllerinden yeniden doğan Tokyo’nun kontrolü mafyanın elindedir.

Tetsuo ve Kaneda adındaki çocukluk arkadaşları ise dahil oldukları motosiklet çetesiyle birlikte yanlışlıkla, ordu tarafından sır gibi saklana bir üsse girerler. Tetsuo yakalanarak, deneylerde kullanılır ve doğaüstü bir güce kavuşur. Bu güç onu bir ölüm makinesine dönüştürmüştür.

21 Gökteki Kale (Tenkü no Shiro Rapyuta)

Gökteki Kale (Tenkü no Shiro Rapyuta)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 1986

Laputa: Castle in the Sky adıyla da bilinen Gökteki Kale (Tenkü no Shiro Rapyuta); Hayao Miyazaki’nin en önemli başyapıtlarından bir tanesidir. 1986 yılında seyirciyle buluşan bu yapım, gizemli mavi bir taşa sahip olan Sheeta adında bir kızın aksiyon ve macera dolu hikayesini anlatmaktadır.

20 Persepolis

PersepolisIMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2007

Bu kategorideki yapımların en başarılılarından biri olan Persepolis, aslında bir otobiyografi uyarlamasıdır. İran İslam Devrimi ile değişen yaşamları ve açık sözlülüğü ile dikkat çeken küçük Marjane’nin hayatının konu edildiği Persepolis’i, kesinlikle izleminizi tavsiye ederiz.

19 Zootropolis: Hayvanlar Şehri (Zootopia)

Zootropolis: Hayvanlar Şehri (Zootopia)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2016

Gişe rekorlarını altüst eden ve 2016 yılının en iyi filmleri arasına adını yazdıran Zootropolis: Hayvanlar Şehri (Zootopia) ile listemize devam ediyoruz. Polis olma hayalleri kuran bir tavşanın, tarlasından ayrılıp metropole gitmesiyle başına gelmedik kalmaz. Başarılı olmak için mücadele eden tavşan Judy Hopps’un, dolandırıcılık sanatını icra eden tilki Nick ile yolları kesişir ve kendilerini inanılmaz bir maceranın içerisinde bulurlar. En İyi Animasyon Film Oscar’ını kazanan Zootropolis de mutlaka izlemeniz gereken yapımlardan bir tanesidir.

18 Rüzgarlı Vadi (Kaze no Tani no Naushika)

Rüzgarlı Vadi (Kaze no Tani no Naushika)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 1984

Hayao Miyazaki animeleri bizleri büyülemeye devam ediyorlar. 1984 yapımı kıyamet sonrasını anlatan bir anime olarak karşımıza gelen Rüzgarlı Vadi (Kaze no Tani no Naushika), seyircilerle buluştuğu andan bu yana birçok prestijli ödülün de kazananı olmuştur. Dünyadaki son büyük savaşın ardından, endüstri de çökmüş ve bu kıyametin ardından tamı tamına 1000 yıl geçmiştir. Çöllerin, böceklerin, zehirli bitkilerin hakim olduğu bu tehlikeli dünyada, insanların yaşaması neredeyse imkansız hale gelmiştir. Rüzgarlı Vadi’nin prensesi Nausicaa ise hem bu tehlikelerle hem de bir diğer krallıkla mücadele etmek zorunda kalır.

17 Denizin Şarkısı (Song of the Sea)

Denizin Şarkısı (Song of the Sea)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2014

İrlanda yapımı olan Denizin Şarkısı (Song of the Sea), büyülü bir dünyaya sizleri davet ediyor. Önceleri babalarıyla birlikte yaşayan Ben ve Saoirse adında iki kardeş, daha sonra ise babannelerinin yanına taşınırlar. Babanneleriyle yaşamaya başladıktan sonra Ben, Saorise’in şarkı söyleyerek büyülü varlıkları serbest bırakan bir peri olduğunu fark eder. Bu gücü, kalbi kötülüklerle dolu bir cadıya karşı kullanmaya karar verirler.

16 Ejderhanı Nasıl Eğitirsin

Ejderhanı Nasıl EğitirsinIMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2010

Fantastik ve macera türünüde içerinde bulacağınız Ejderhanı Nasıl Eğitirsin (How to Train Your Dragon), bizlere biraz Vikingler çizgi filmini hatırlatıyor. Fakat içermiş olduğu birçok öğe ve konusu itibariyle bu yapımdan tamamıyla ayrılan Ejderhanı Nasıl Eğitirsin filmi, aksiyon ve macera dolu sahneleriyle de bizleri şaşkına uğratıyor.

15 Mary ve Max (Mary and Max)

Mary ve Max (Mary and Max)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2009

Ödüllere doymayan bir senaryoyla daha listemize devam ediyoruz. 2009’un bağımsız filmlerinden olan Mary ve Max (Mary and Max); Avustralya’nın yoksul bir mahallesinde yaşayan ve sorumsuz bir ailede yetişen 8 yaşındaki Mary’nin,  44 yaşındaki problemli ve obez Max ile mektup arkadaşı olmasını konu edinir.

14 Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo)

Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2003

Geçtiğimiz yıllarda Kayıp Balık Dori (Finding Dory) adındaki devam filmiyle karşımıza gelen Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo),  Pixar’ın 5. filmi olarak En İyi Animasyon Filmi Oscar’ını kazanmayı başarmıştır. Sualtı dünyasının güzellikler ve tehlikelerle dolu bir yer olduğunu gözler önüne seren bu yapım; Nemo adında küçük bir Palyaço Balığı’nın dalgıçlar tarafından yaşadığı sulardan kaçırılmasını konu edinmektedir.

13 Ters Yüz (Inside Out)

Ters Yüz (Inside Out)IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2015

En İyi Animasyon Film Oscar’ını kazanan bir diğer benzersiz yapım olan Ters Yüz (Inside Out), özgün senaryosu ve hayatla bağdaşan konusu itibariyle izleyicilerden de tam not almayı başarmıştı. Riley adında genç bir kızın zihninde bulunan Neşe, Üzüntü, Korku, Öfke ve Tiksinti’den oluşan temel duyguların, Ridley’nin yaşantısını düzeltmek adına vermiş oldukları mücadeleyi konu alan bu yapım da daha şimdiden adını efsaneler arasına yazdırmayı başarıyor.

12 Komşum Totoro (Tonari no Totoro)

Komşum Totoro (Tonari no Totoro)IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 1988

Yine bir Miyazaki şaheseri olan Komşum Totoro (Tonari no Totoro) da en iyi Japon filmleri arasına adını yazdırıyor. 1988 yapımı etkileyici bir anime olarak karşımıza gelen Komşum Totoro; iki kız kardeşin ve orman ruhlarının arasındaki etkileyici ilişkiyi konu edinmektedir.

11 Yürüyen Şato (Hauru no Ugoku Shiro)

Yürüyen Şato (Hauru no Ugoku Shiro)IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2004

Hayao Miyazaki’nin bir diğer başyapıtı olan 2004 yapımı Yürüyen Şato (Hauru no Ugoku Shiro), son 15 yılın en iyi animeleri arasında ilk sıralarda yer almayı başarıyor. Hiçbir suçu olmadığı halde Kötülükler Cadısı’nın gazabına uğrayan genç kız Sophie, yaşlı bir kadın haline getirilir. Bu büyünün etkisinden kurtulmak isteyen Sophie ise yardım edebilecek birinin arayışına düşer.

10 Yukarı Bak (Up)

Yukarı Bak (Up)IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2009

Hikayesiyle içimizi ısıtan Yukarı Bak (Up), her yaştan insanın ilgisini ve beğenisini kazanmaya devam ediyor. 82. Akademi Ödülleri töreninden En İyi Animasyon Filmi ve En İyi Film Müziği Oscar’ları ile ayrılan Yukarı Bak; eşi Ellie hayata gözlerini yumduktan sonra iyice içekapanık ve huysuz bir yaşlı adama dönüşmesini, sonrasında ise gerçek bir izci olma hayali kuran Russell ile tanışmasının ardından hayallerine yeniden yelken açmasını anlatıyor.

9 Wall-E

Wall-EIMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 2008

2008 yılının en başarılı, tüm zamanların ise en iyilerinden biri olan Wall-E; insanlar tarafından terk edilen bir dünyada, görevine tam gaz devam eden sevimli mi sevimli bir robotun, keşif için gönderilen Eve adında başka bir robota karşı beslemiş olduğu aşkı konu alıyor.

8 Oyuncak Hikayesi 3 (Toy Story 3)

Oyuncak Hikayesi 3 (Toy Story 3)IMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 2003

Listemizde ki diğer filmlere göre, en çok gişe hasılatı elde eden filmlerinden biri olan Oyuncak Hikayesi 3 (Toy Story 3), 1995 yılından bu yana devam eden Oyuncak Hikayesi serisinin en çok izlenen devam filmidir. Serinin ilk filminde küçük bir çocuk olan Andy’nin büyümesi ve üniversiteye hazırlanmasıyla birlikte, oyuncaklar artık onun için tarih olmuştur. Yeniden Andy’nin yanında olmak ve onunla oynamak isteyen Woody ve Buzz ikilisinin diğer oyuncaklarla birlikte yaşamış oldukları macera anlatılıyor.

7 Coco

CocoIMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 2017

Bu kategoride izleyeceğiniz en iyi filmlerden biri Coco’nun yapımını Pixar üstleniyor. İçinde bolca Meksika kültürü bulacaksınız.

Müzisyen olmak isteyen kahramanımızın ailesi müzikten nefret etmektedir. Her şeye rağmen müziği bırakmak istemeyen karakterimiz, ölmüş olan ünlü bir sanatçının gitarını çalmak için mezarına gider. Yaptığı yanlış bir hareketten dolayı ölüler diyarına hapsolur…

6 Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde

Örümcek-Adam: Örümcek EvrenindeIMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 2018

Bu zamana kadar ki en iyi Spiderman filmi diyebiliriz. Vizyona girdiği tarihten itibaren çok konuşulan ve övgüler yağan bu yapımı izlemenizi kesinlikle tavsiye ederiz.

Komedi, drama ve aksiyonu içinde barındıran senaryosu, size birçok farklı duyguyu aynı anda yaşatacak. Bu arada filmde paralel evrenden dolayı birçok Spiderman’i bir arada izliyoruz.

5 Prenses Mononoke (Mononoke Hime)

Prenses Mononoke (Mononoke Hime)IMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 1997

Son yılların en iyi animeleri arasında yer alan Prenses Mononoke (Mononoke Hime) de Hayao Miyazaki imzası taşımaktadır. “Mononoke” aslında bir isim değil, Japoncada ruhlar ve canavarlar için kullanılan kelimelerdendir. Aşitaka ve kurt kızı San’ın, orman hayvanlarını kurtarmak için vermiş oldukları mücadeleyi anlatmaktadır.

4 Senin Adın (Kimi no na wa)

Senin Adın (Kimi no na wa)IMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 2016

Makato Shinkai’nin ellerinde hayat bulan fantastik drama türündeki bu yapım da son 5 yılın en iyi animeleri arasına adını yazdırmayı başarıyor. Ayrıca Your Name adıyla da bilinen bu Japon animesi; iki gencin görmüş oldukları rüyalardaki sırrı konu alıyor. Dramın yanı sıra romantizm türünü de bünyesinde barındıran bu anime de izleyicilerde hayranlık uyandırıyor.

3 Ateşböceklerinin Mezarı (Hotaru no Haka)

Ateşböceklerinin Mezarı (Hotaru no Haka)IMDb Puanı: 8,5
Yapım Yılı: 1988

Bu kez Isao Takahata tarafından meydana getirilen filmi listemizde görüyoruz. Akiyuki Nosaka’nın II. Dünya Savaşı sırasında açlıktan ölen kardeşinden özür dilemek adına kaleme almış olduğu bir otobiyografiden ilham alınan Ateşböceklerinin Mezarı (Hotaru no Haka); gelmiş geçmiş en sarsıcı görsel filmdir.

2 Aslan Kral (The Lion King)

Aslan Kral (The Lion King)IMDb Puanı: 8,5
Yapım Yılı: 1994

1994 yılında vizyona giren ve ben dahil dönemin çocuklarının hayranlıkla izledikleri bir yapım haline gelen Oscar ödüllü Aslan Kral (The Lion King), tüm zamanların en iyileri listesinde zirveyi paylaşan yapımlardan bir tanesidir. Şarkılarıyla da oldukça beğeni kazanan bu yapım, halen daha sevilerek izlenmektedir.

1 Ruhların Kaçışı (Sen to Chihiro no Kamikakushi)

Ruhların Kaçışı (Sen to Chihiro no Kamikakushi)IMDb Puanı: 8,6
Yapım Yılı: 2001

Hayao Miyazaki’nin bugüne kadar ki en çok konuşulan filmlerinden olan Ruhların Kaçışı (Sen to Chihiro no Kamikakushi), 2003 yılında En İyi Animasyon Filmi Oscar’ını da kazanmayı başarıyor. IMDb puanına göre de listemizin birincisi olarak karşımıza gelen Ruhların Kaçışı; Chihiro kasabasından ayrılıp yeni bir yere yerleşen 10 yaşındaki küçük bir kızın, yeni kasabada ruhların konaklamış olduğu bir yapıya ziyaretiyle başlayan etkileyici bir yapımdır.

Kaç yaşına gelirseniz gelin, bu tarz filmleri izleyerek içinizdeki çocuğu daima taze tutmaya devam edin. Bir neslin çocukluğuna ışık vuran, yeni jenerasyonun ise hayal dünyasını aydınlatmayı başaran, bu kategorinin en iyilerini sizler için derledik. Peki, birlikte incelemiş olduğumuz bu listeye siz olsanız hangi yapımları eklerdiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın