Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aamir Khan Kimdir? En İyi Unutulmaz Filmleri Listesi

O; yeri geldiğinde ağlattı yeri geldiğinde ise kahkahaları boğdu bizleri. Evet, Bollywood'un nevi şahsına münhasır yıldızı Aamir Khan'dan bahsediyoruz.
Aamir Khan Kimdir? En İyi Unutulmaz Filmleri Listesi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Şöyle arkamıza yaslanıp, Hint Sineması’nı ya da özgün ismiyle anmak gerekirse Bollywood’u bize kimin sevdirdiğini sorsak, muhtemelen alacağımız en popüler cevap, Aamir Khan olacaktır. Son yıllarda özellikle Türkiye’de hatırı sayılır bir hayran kitlesi yakalayan ve uzun dans sahnelerinden şikayet edenlere dahi filmlerini zevkle izlettiren bir isimden bahsediyoruz nihayetinde. Peki, kim bu Aamir Khan?

İsminin geçtiği her filmi, sorgusuz sualsiz izleme ihtiyacı duyduğumuz Aamir Khan, komediden drama, gerilimden intikama kadar birçok türü bir araya getiren isimdir. Aamir Khan filmleri dendiği zaman ise hemen hepimiz birkaç tanesini sayıveririz. İşte bizler de sizin için bu filmleri bir araya getirdik.

Aamir Khan Kimdir?

Aamir Khan Kimdir?1965 yılında Mumbai’de doğan ve henüz 8 yaşındayken sinema kariyerine adım atan Aamir Khan, yıllarca Bollwood’un tanınan çocuk oyuncularından biri olarak sinemada boy göstermeye devam etmiştir. Nitekim kendisinin şimdilerde bile oldukça genç göstermesi, onun kariyer basamaklarını çıkarken en büyük yardımcılarından biri olmuştur.

Takvimler 2001 senesini gösterdiğinde ise Aamir Khan Productions ismiyle kurduğu yapım şirketiyle Lagaan: Once Upon a Time in India filmini çekmiş ve o yılın Oscar’larında “Yabancı Dilde En İyi Film” kategorisinin adaylarından biri olarak yer almıştır. Oyuncu olarak boy gösterdiği Lagaan’dan sonra da kariyeri oldukça hızlı bir şekilde yükselişe geçen Aamir Khan’ın, artık ismini daha geniş kitlelere duyurmak için önünde hiçbir engel kalmamıştır. O artık gezegenin en kalabalık ülkelerinden biri olan Hindistan’ın en tanınan simalarından biriydi.

Aamir Khan En İyi FilmleriTabii ki Aamir Khan ismini yalnızca yer aldığı yapımlarla sınırlı tutamayız. Nitekim farkındalık yaratmak adına ülkesi Hindistan’da birçok sosyal sorumluluk projesine katılan ve tabiri caizse elini taşın altına sokan isimlerden biri olarak da bilinmektedir. Çocukları pedofiliden korumak için eğiten, maddi durumu olmayanlara barınak yaptırabilmek adına yardım maçları düzenleyen Aamir Khan, bu yönüyle de dünya üzerinde takdiri hak eden aktörlerin başında gelmektedir.

En İyi Aamir Khan Filmleri

Kalbi insanlık için atan böylesi bir adamın filmlerine ne kadar hakimiz? Ya da Aamir Khan gibi yetenekli bir oyuncu filmlerinde bizlere neler vadediyor? Hindistan’ın sıcak iklimine ve kalabalık şehir hayatına doğru bir yolculuğa çıkıp, onun yer aldığı nevi şahsına münhasır yapımlara gelin birlikte göz atalım.

Didaktiğinden liriğine kadar en iyi Aamir Khan filmleri karşınızda. Keyifli okumalar…

10 Dhobi Ghat (2010)

Dhobi Ghat (2010)Alıştığınız Bollywood filmlerini şimdiden unutmaya hazırlanın. Çünkü Dhobi Ghat; duru ve realist tavrıyla yalnızca Aamir Khan’ın filmografisinin değil, Hint sinemasının da en sade örneklerinden biri. Müzik ve dansın olmadığı, adeta gri bir atmosferle izleyenlerini selamlayan film; farklı hayatlardan ve kültürlerden gelen 4 farklı bireyin Mumbai’de yolunun kesişmesini konu almaktadır. Aamir Khan’ın ressam Arun’a hayat verdiği, aynı zamanda kendine has duruşuyla da karizmasını taçlandırdığı Dhobi Ghat; her bir karakterin acılarını dozunda aksettirmesi ve de en önemlisi minimalist yapısıyla muadillerinden ayrılmayı başarıyor ve tadına doyulmaz bir yüz dakikayı izleyenlerine armağan ediyor. Aamir Khan’ın hikayenin gidişatına etkisini baz aldığımızda, diğer filmlerine oranla bir nebze olsun geri planda olduğu ancak buna rağmen göründüğü her an hayranlık uyandıran bakışlarının, kalpleri fethettiğini söylemekte de yarar var.

Tavsiye Ederiz: En İyi ve Yeni Hint Dizileri Listesi

9 Talaash (2012)

Talaash (2012)Gerilimi had safhada hissetmeye ve ayakları yere sağlam basan bir polisiyeye hazır mısınız? Aamir Khan’ın neredeyse bir kere bile tebessüm etmediği ve ciddi duruşuyla hikâyenin ağırlığına birebir etki ettiği Talaash, metafizik unsurlara yer vermesiyle de, farklı bir tat arayanların kaçırmak istemeyeceği türden bir film. İzlerken zaman zaman Hollywood tadı alabileceğiniz ve Bollywood çizgisinden uzak duruşuyla adından söz ettiren Talaash, yalnızca Aamir Khan sevenlerin değil, gizem ve suç temalarına ilgi duyan her sinemaseverin izlemesi gereken filmlerden biri olarak da ön plana çıkmaktadır.

8 Fanaa (2006)

Fanaa (2006)Sıra geldi Yeşilçam melodramlarına taş çıkaracak bir aşk hikâyesine. Hindu güzel Kajol’un hayat verdiği Zooni, görme engelli bir kızdır. Arkadaşları ile birlikte Yeni Delhi’ye gittikleri zaman tanıştığı tur rehberi Rehan ise çapkın ve aşka pek de fazla inanmayan biridir. Ancak birbirinin tamamen zıttı olarak görünen bu iki gencin büyük bir aşk yelken açması da kaçınılmazdır. Aynı Zooni’nin gözlerinin bir noktadan sonra açılması gibi… Eğer ki filmin siyasi jargonunu ve zaman zaman cereyan eden gereksiz aksiyonunu bir kenara koyarsak; müzikleriyle, dramatik çatısıyla ve de en önemlisi samimiyetiyle bizi bekleyen oldukça naif bir melodramla karşılaşacağımız aşikâr. Aamir Khan’ın bu sefer çapkın Rehan olarak karşımıza çıktığı film, yaşattığı farklı duygularla da ilgi çekmeyi başarıyor.

İlginizi Çekebilir: En İyi Kore Dizileri Listesi

7 Dil Chahta Hai (2001)

Dil Chahta Hai (2001)Hollywood üretimi, ikinci sınıf romantik komedilerden çok mu sıkıldınız? O zaman bu film tam size göre! Üç yakın arkadaş olan Sameer, Akash ve Siddhart’ın aşk ile ilgili inanışları taban tabana zıttır. Biri ayran gönüllüdür, biri aşk inanmaz, biri ise bu hadiselere daha çok entelektüel bir bakış açısıyla yaklaşır. Günün birinde evrenin bu 3 arkadaşa oynadığı bir oyun ise; hem onların aşka karşı bakış açılarını sorgulatacaktır hem de kendi aralarındaki ilişkiyi muhakeme etmelerine neden olacaktır. Yalnızca üst düzey eğlencesi ile değil, romantik yapısıyla ve arkadaşlığa açtığı pencereyle de tümüyle bir film olmayı başaran Dil Chahta Hai, üç saatin nasıl geçtiğini fark ettirmeyecek kadar akıcı bir film olarak karşımızda.

6 Lagaan: Once Upon a Time in India (2001)

Lagaan: Once Upon a Time in India (2001)Aamir Khan’ın ilk defa yapımcılık koltuğuna oturduğu ve aynı zamanda başrol olarak arzı endam ettiği Lagaan: Once Upon a Time in India, İngiliz sömürüsü altındaki Champaner adındaki bir Hint köyünün 1893 yılında, ekonomik bağımsızlığını kazanmak adına verdiği savaşı odak noktasına alır. Ancak bu savaş ortalığı kan gölüne çevirecek bir savaş değil; aksine oldukça barışçıl bir şekilde yapılacak olan, kriket maçının ta kendisidir.Hayatlarında daha önce hiç kriket oynamamış Champaner halkının bu İngiliz sporunu öğrenmek adına verdiği amansız uğraşın, öncesini ve sonrasını keyifle izleten Lagaan: Once Upon a Time in India, 4 saate yaklaşan uzun süresine rağmen seyir zevkini her daim yukarılarda tutmayı başaran ve yaşama dair verdiği kayda değer mesajlarla çoktan kült mertebesine ulaşmış filmlerden bir tanesidir.

5 Rang De Basanti (2006)

Rang De Basanti (2006)Hindistan tarihe doğru uçsuz bucaksız bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Aamir Khan’ın uzatmalı öğrenci Daljeet rolüyle karşımıza çıktığı film; Sue adındaki İngiliz bir yönetmenin Hindistan’a ayak basmasıyla izleyenlerine merhaba der. İngiltere’den, Yeni Delhi’ye gelen Sue’nun tek bir amacı vardır; o da dedesinin günlüklerinde geçen ve 1920’lerde yaşayan 5 Hintli devrimcinin hikâyesini filme çekmektir. Bunun içinde Hintli oyuncuları filminde oynatmak isteyen Sue’nun yolu, Daljeet ve arkadaşlarıyla kesişir. Bu dakikadan sonra bu gençlere unuttukları milli bilinci ve bağımsızlık mücadelesini hatırlatma misyonunu sırtına yüklenen Sue, amacına emin adımlarla ilerlerken; Aamir Khan önderliğindeki öğrenci grubu ise izleyenlerine dur durak bilmeyen bir eğlence sunmak adına varını yoğunu ortaya koymaktadır.

Tavsiye Ederiz: 2016 – 2017 Yıllarının En Komik Filmleri

4 Ghajini (2008)

Ghajini (2008)Christopher Nolan’ın efsanevi filmi Memento’yu birçoğumuz izlemiştir. Kısa süreli hafıza kaybı yaşayan ve bu nedenle vücudunun her bir noktası yazılarla dolu olan Leonard’ın maceralarını odak noktasına almıştı Nolan. Ghajini’ye geldiğimizde ise çıkış noktasının bir nevi aynı olduğunu görmekteyiz. Bu nedenle Ghajini’yi popüler bir tabirle, rip-off olarak tanımlayabiliriz. Tabii, yiğidi öldürüp hakkını da vermek gerekir. Aamir Khan’ın, kaslı mı kaslı Sanjay Singhania’ya hayat verdiği Ghajini en az Memento kadar ilgi çekici ve sarsıcı bir film. Her ne kadar uzunluğundan mütevelli zaman zaman tempo düşüklüğünü beraberinde getirse de Aamir Khan’ın destansı oyunculuğuyla seyir zevkini yukarılarda tutmayı başaran Ghajini, her şeye rağmen izlendikçe değerlenen filmlerden biri olarak güncelliğini korumaktadır.

3 PK (2014)

PK (2014)2009 yılında çektikleri 3 Idiots filmiyle tüm dünyada ses getiren Aamir Khan ve Rajkumar Hirani ikilisini yeniden buluşturan film olarak dikkat çeken PK, başından sonuna dek asla azalmayan temposu, komedisi ve de en önemlisi eleştirisel bakış açısıyla tadı asla azalmayacak ve her izlenişte daha fazla anlamlanacak filmlerden bir tanesi. Başka bir gezegenden, Hindistan’a iniş yapan PK’nin dünya insanını tanımak için indiği yeryüzünde, daha ilk dakikadan kendi gezegenindekilerle iletişim kurmasını sağlayan cihazının çalınması, onu içinden çıkılmaz bir maceranın tam ortasına bırakacaktır.

PK, bir yandan çalınan cihazını bulmak için oradan oraya savrulurken bir yandan da dinlerle yolunun kesişmesi kafasının iyice karışmasına sebebiyet verecektir. Artık onun için cihazını bulmak kadar önemli olan hususlardan birisi de Tanrı’yı bulmaktır! Hindistan gibi birçok farklı dini sınırları içinde barındıran bir coğrafyada, din üzerinden geliştirdiği eleştirisiyle dikkatleri üzerine çeken PK; bu yönüyle de, güldürürken düşündürenler sınıfının en yeni ve dinamik üyelerinden biri olarak da öne çıkmaktadır.

2 Taare Zameen Par (2007)

Taare Zameen Par (2007)Gözümüzün nuru Aamir Khan’ın bu sefer oyunculuk ve yapımcılıkla yetinmediği, aynı zamanda yönetmen koltuğunda da oturduğu Taare Zameen Par ya da ülkemizdeki adıyla anmak gerekirse Yerdeki Yıldızlar; didaktik sinemanın en dişe dokunur örneklerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Vermek istediği mesajı arka kapı aramadan net olarak verebilen, ebeveynleri eleştirmekten bir an olsun geri durmayan ve tüm bunları yaparken de samimi atmosferiyle iç ısıtan film; hiç şüphe yok ki Aamir Khan filmografisinin en özel yapımlarından biri olarak başı çekmektedir. Ishaan, okuma ve yazmada güçlük çeken, bu nedenle sürekli azar işittiği babası tarafından yatılı okula gönderilen bir çocuktur.

Ne var ki 8 yaşındaki bu küçük çocuğun yatılı okula gitmesi bir başka deyişle annesinden ayrılması onun daha fazla içine kapanmasına neden olacaktır. Ancak, okula geçici resim öğretmeni olarak gelen Ram Shankar Nikumbh’un, Ishaan’ın disleksi hastası olduğunu keşfetmesiyle birlikte, olayların akışı da bambaşka bir yöne doğru kayacaktır. Ishaan’a hayat veren küçük oyuncu Darsheel Safary’nin sevimliliği ile gönüllerimizi fethettiği Taare Zameen Par, Aamir Khan’ın yönetmenlikteki başarısını da ortaya koyduğu; sıcacık ve kalplere dokunan bir film olarak hala güncelliğini korumaktadır.

1 3 Idiots (2009)

3 Idiots (2009)Geldik listemizin zirvesine. Aamir Khan’ın ülkemizde bu denli tanınıp, sevilmesine öncü olan bir yapım söyleyeceksek eğer, bu hiç şüphe yok ki 3 Idiots olacaktır. Eğitim sistemine getirdiği haklı eleştiriyle ününü Hindistan dışına çıkarıp, tüm dünyada hatırı sayılır bir hayran kitlesi yakalayan 3 Idiots; en başta enerjisi ve dur durak bilmeyen yüksek temposuyla ilgi çekmeyi başaran bir film. Tabii, seviyeli mizahı ve asla kahkahayı eksik etmeyen duruşuyla da, nitelikli eğlence arayanların uğrak adreslerinden biri olmuştur. Ancak filmi salt bir komedi olarak değerlendirecek olursak, toptan hata etmiş oluruz. Çünkü 3 Idiots en başta, sorgulayıcı yapısıyla takdiri hak eden ve lafı gediğine oturtan tavrıyla fark yaratan bir film. Bu da haliyle, yapılan her espriyi bir fanusun içine hapsetmek yerine, açık denizlerde özgürce gezinen söz öbekleri haline getirmeyi başarıyor.

Evet, Aamir Khan’ın hayat verdiği Rançoddas Şamaldas Çançad’ın macerası olarak başlayan ve sonrasında 3 yakın arkadaşın üniversite hayatında yaşadıklarını merkezine alan film; bir yandan 20’li yaşların en güzel günlerini yansıtırken, bir yandan da acı taraflarını yüzümüze vurmaktan geri durmuyor. Bu nedenle bile 3 Idiots’u A’dan Z’ye doğru tasarlanmış ve uygulanmış bir film olarak betimleyebiliriz. 3 Idiots, IMDb puanları ile son 10 yılın en iyi filmleri listesinde de yer almaktadır.

Son Söz

Aamir Khan Filmleri Son SözAamir Khan; yeteneğiyle, duruşuyla ve her daim gülen gözleriyle, ülkemizde en çok sevilen ve takip edilen yabancı aktörlerden biri olarak kalacaktır. Keza onun yalnızca filmografisine göz attığımızda bile ne denli büyük bir sinema aşığı olduğunu ve bizlere harikulade filmler sunmak için ne kadar çaba sarf ettiğini anlamak uzun sürmüyor. Yeri geldiğinde güldürüyor, yeri geldiğinde ise ağlatıyor. Ancak üzerine hangi ateşten gömleği giyerse giysin, onu her daim ustalıkla yerine getirmesini biliyor. En bilindik filmi 3 Idiots olan, ancak yeteneğini bambaşka projelerde, farklı kimliklerle her defasında sunmayı başaran Aamir Khan, çekeceği tüm filmler merakla beklenen aktörlerden biri olarak her daim ülkemizde takip edilmeye devam edecektir.

Not: Aamir Khan’ın rol için alıp-verdiği kilolarla sosyal medyada kendine yer bulan Dangal’ın (2016) ülkemizdeki vizyon takvimi belli olmadığı ve malum ortamlarda yalnızca sinema çekimi versiyonu bulunduğu için listeye dâhil edilmemiştir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın