Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En İyi 40 Kore Dizisi (2020 Güncel Liste)

Dünya çapında büyük bir hayran kitlesine sahip olan bu serilerin önlenemez yükselişi şiddetlenerek devam ediyor. Bizde ilginç hikayeler ile ekranlara gelen bu yapımları sizler için listelemek istedik.
En İyi 40 Kore Dizisi (2020 Güncel Liste)
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Listemizdeki yapımlar, dünya çapında birçok dizinin ve filmin oluşmasına da ilham kaynağı oluyorlar. Ayrıca samimiyetin ve etkileyici oyunculukların sergilendiği Kore dizileri, uyarlamalarına oranla daha da fazla hayranlık uyandırıyorlar. Türk televizyonlarında yer alan; Kiraz Mevsimi, Adını Feriha Koydum: Emir’in Yolu, Beni Affet ve Güneşi Beklerken gibi yüksek reytingli dizilerin bu yapımlardan uyarlandıklarını belirtmeden geçmeyelim.

Türkiye’de oldukça geniş bir kitlenin takibine takılan bu seriler, genellikle romantik komedi tadındaki işleyişleriyle izleyicileri adeta ekrana kilitliyorlar. Dilerseniz konumuzu fazla dağıtmadan en iyilerden oluşan listemizi IMDb puanlarına göre sıralamaya başlayalım.

İşte karşınızda en iyi Kore dizileri listesi ve IMDb puanlarına göre sıralaması:

40 Missing Nine

Missing NineIMDb Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 2017

2017 yılının en iddialılarından biri olarak karşımıza gelen Missing 9, 18 Ocak 2017’de seyirciyle buluştu. Sadece Legend Entertainment adındaki bir firmada çalışan 9 kişinin bindiği özel uçak, bilinmeyen bir nedenle arızalanarak bir adaya düşer ve uçakta bulunan 9 kişi de hayatta kalmayı başarmıştır. Fakat aradan geçen 4 ayda, 8 kişi ölmüş ve Ra Bong-Hee olayın son tanığı olarak tek başına kurtarılmayı beklemektedir.

39 Mischievous Kiss (Playful Kiss)

Mischievous Kiss (Playful Kiss)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2010

Beceriksiz, ancak asla vazgeçmeyen lise öğrencisi Oh Ha-Ni, okulun ilk gününden beri popüler ve başarılı bir öğrenci olan Baek Seung Jo’ya sırılsıklam aşıktır. Ha-Ni, aşkını itiraf eden bir mektup yazar. Fakat okulun dahi çocuğu Seung-Jo mektuptaki yazım ve imla hatalarını Ha-Ni’nin yüzüne vurarak, aptal kızlardan nefret ettiğini belirtir.

Sonrasında ise Ha-Ni’nin babası ile birlikte inşa etmiş olduğu evleri depremde yok olur ve eski bir aile dostlarının yanına taşınmak zorunda kalırlar. Fakat, o da ne? Bu eski aile dostu, okulun popüler öğrencilerinden Seung Jo’dan ve babasından başkası değildir. Ha-Ni, nihayet aşık olduğu erkek ile birlikte aynı evde yaşama şansını yakalamıştır.

38 Introverted Boss

Introverted BossIMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2017

Inverted Boss, 2017 yılının başarılı romantik komedi dizileri arasında yer alıyor. Park Hye Sun’un ve Yeon Woo Jin’in başrollerini paylaşmış oldukları bu dizi; Ro-Woon adında bir çalışanın, yeni işe başlamış olduğu şirkette, gizemli bir yapıya sahip olan patronunun gerçek hayatta nasıl biri olduğunu incelemeye başlaması ile gerçekleşen olay örgüsünü konu ediniyor.

37 Tomorrow With You

Tomorrow With YouIMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2011

Bir zaman gezgini olan Yoo So-Joon’un (Lee Je-Hoon), eşi Song Ma-Rin (Shin Min-A) ile arasındaki ilişkiyi etkileyici bir dille gözler önüne seren Tomorrow With You, nihayet geçtiğimiz günlerde seyirciyle buluştu. Romantik ve fantastik türlerinden oluşan konusuyla merak uyandıran Tomorrow With You; So-Joon’un kendisini gelecekte perişan halde görmesinin ardından, bu durumu değiştirebilmek için geçmişe geri dönerek sevmemesine rağmen Ma-Rin ile evlenir. Bu isteksiz evliliğin So-Joon’un matem içerisinde geçen geleceğini değiştirip, değiştiremeyeceğine ilerdeki günlerde şahitlik edeceğiz.

36 Inspiring Generation

Inspiring GenerationIMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2014

1930’ların Şanghay’ında, Japon İşgali sırasında Shin Jung Tae’nin üstün dövüş teknikleriyle hem dostlarını hem de vatanını korumaya çalışır. Böylece “büyük savaşçı” unvanını kazanır. Halihazırda 15 yaşındayken Japon askerleri yüzünden babasını kaybeden Jung Tae, bu üzücü olay yetmezmiş gibi babasının katili zanlısı olarak gösterilir.

Sonrasında ise aşık olduğu Yoon Ok Ryun’un babası tarafından yetiştirilen Jung Tae, Şanghay’ın en büyük savaşçılarından biri haline gelir. Olay örgüsünün devamında şarkıcı olma hayaliyle yanıp tutuşan Ok Ryun’a aşık olan Jung Tae,  bu genç kadına bir türlü hislerini açamaz. Bir yandan da Japon Ulusal Meclis Üyesi’nin üvey kızı Deguchi Gaya (Im Soo Hyang), çiftin mutluluğuna taş koymaya çalışır.

35 Cheese in the Trap

Cheese in the TrapIMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2016

4 Ocak 2016’da ilk bölümü yayınlanan ve Mart ayında sonlanan 16 bölümlük Cheese in the Trap, 7,4’lük IMDb puanıyla 2016 yılının en başarıları arasında yer alıyor. Romantik türde bir hikaye arayanlar için ideal olan ödüllü yapım Cheese in the Trap, üniversite öğrencisi Hong Seol (Kim Go-eun) ve bir üst sınıftaki Yoo Jung’un (Park Hae-jin) ilişkisini konu ediniyor. Oldukça eğlenceli bir işleyişe sahip olan Cheese in the Trap, boş vakitlerinizi değerlendirmek adına izleyebileceğiniz bir yapım olarak listemizi süslüyor.

34 The Heirs

The HeirsIMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2013

7,5’lik IMDb puanıyla listemize adını yazdıran The Heirs (Mirasçılar), zengin ve fakir çatışmasını gözler önüne seriyor. Zengin ailelerden gelen öğrencilerin, yoksul ailelere sahip gençlere karşı tutumlarının etkileyici bir şekilde gözler önüne serildiği bu yapım, 2013 yılında seyirciyle buluştu. Ayrıca zengin Kim Tan ve fakir Eun Sung’un da yaşadıkları aşkı konu alan The Heirs de listemizde yer almaya hak kazanıyor.

33 Eunggeubnamnyeo (Emergency Couple)

Eunggeubnamnyeo (Emergency Couple)IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2014

Romantik komedi bağımlılarını kendisine hayran bırakan bu yapım, bizleri lise hayatından alıp, üniversiteye götürüyor. Song Ji Hyo ve Choi Jin Hyuk’un başrollerini paylaştığı bu mini seri, Jin Hee adında bir beslenme uzmanının tıp fakültesinde öğrencisi Chang Min ile tanışmasını ve sonrasında gelişen eğlenceli olaylar zincirini konu alıyor.

Tıp fakültesinde tanıştıktan sonra birbirlerine aşık olan ve sonrasında evlenmeye karar veren bu çiftin önüne Chang Min’in ailesi gibi büyük bir engel çıkar. Chang Min’in ailesindeki herkes doktordur ve bu evliliğin gerçekleşmesini istemezler. Fakat bütün engellere rağmen evlenirler. Chang Min okulu bırakarak, mümessil olarak işe başlar. Ancak evlilikleri bekledikleri gitmez. Aynı zamanda Chang Min’in doktorlardan oluşan ailesi, diyetisyen olduğu için Jin Hee’yi küçümserler. Zamanla Chang Min’in eşine karşı olan düşünceleri değişir ve bu çift boşanmak zorunda kalır.

Boşanmanın ardından Jin Hee bölümünü değiştirir ve bir stajyer olarak çalışmaya başlar. Chang Min ise ayrıldığı tıp fakültesine geri döner ve eski eşiyle birlikte tesadüfen aynı hastanede çalışmaya başlar. Hastanenin acil servisinde ölüm ve yaşamın çok ince bir çizgiden ibaret olduğunu deneyimleyerek öğrenen bu çift, böylece aşkın anlamını yeniden keşfederler.

32 She Was Pretty

She Was PrettyIMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2015 

Geçtiğimiz yıl Haziran ayında yayınlanan Seviyor Sevmiyor adlı Türk dizisinin uyarlandığı, bu 16 bölümlük yapım da IMDb’den iyi bir skor elde ederek listemizde yerini alıyor. Hwang Junh-eum’un ve Park Seo-joon’un başrollerini paylaştığı She Was Pretty, ayrıca Puzzled Lovers adıyla da biliniyor

Çirkin geçen çocukluk dönemlerinin ardından büyüyerek çekici bir erkek haline gelen Ji Sun-joo ile küçüklüğünde çok güzel bir kız olan fakat büyüyünce çirkinleşen Ji Sung-joon’un küçüklüklerinden, yetişkinlik hallerine uzanan hikayeyi konu ediniyor.

31 Seukechi (Sketch)

Seukechi (Sketch)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2018

Bir grup insan geleceği değiştirerek insanların kötü olaylarla karşı karşıya kalmamalarını sağlamaktadırlar.

Kelebek etkisi denen olay yüzünden gelecekte yapılan bir değişiklik, başka bir olayı doğuracaktır. O yüzden atılacak her adım bir sonraki adımı tahmin etmeyi gerektirmektedir.

30 Hello Monster (Remember You)

Hello Monster (Remember You)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2015

Tabiri caizse Kore’nin Sherlock Holmes’ü olan Ee Jin-wook, keskin zekasıyla en zorlu olayları bile şıp diye çözmeyi başarıyor. Yetenekli bir dedektif olan Jin-wook, ayrıca New York Polis Departmanı’nda danışman olarak da görev yapmış olup, ülkesine dönerek de Özel Suçları Araştırma Ekibi’nin liderliğini ele almıştır.

Başarılı bir polis memuru olan Jang Nara ise hem Jin-wook’un çocukluk arkadaşıdır hem de bu ekibin bir üyesidir. Ancak Jin-wook hafızasını kaybettiği için Nara’yı tanıyamaz. Fakat seri katili yakalmak için girişimde bulunduğu bu görevde yolları yeniden seçilir ve Nara ekibin bir üyesi haline gelir.

29 Sungkyunkwan Scandal

Sungkyunkwan ScandalIMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2010

Tarih konusunun işlendiği Sungkyunkwan Scandal; hasta erkek kardeşinin kimliğini kullanarak çalışan ve güç bela ailesini geçindirmeye çalışan Kim Yoon Hee’nin etkileyici hikayesini konu ediniyor. Sonunda şansı dönen Yoon Hee, ülkenin en iyi üniversitelerinden Sungkyunkwan Üniversitesi’nde öğrenci olma hakkı kazanıyor. Okulun ilk zamanlarında tanışmış olduğu Sun Joon, Jae Shin ve Yong Ha ile birlikte, tuhaf bir şekilde güç adına gerçekleşen ateşli bir savaşa tanıklık ederler.

Gerçekleşen bu karmaşık olayların yanı sıra Yoon Hee gerçek kimliğini gizlemek zorunda kalıyor. Fakat Yoon Hee’nin içinde filizlenen aşk, bu durumun daha fazla sürmeyeceğinin sinyallerini veriyor.

28 Saimdang, Light’s Diary

Saimdang, Light's DiaryIMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2017

26 Ocak 2017 tarihinde ilk bölümü yayınlanan ve Mayıs ayına kadar devam edeceği belirtilen Saimdang, Light’s Diary de 2017 yılının enleri arasına adını yazdırıyor. Tarihe ve fantastik türde dizilere meraklı olanların mutlaka izlemesi gereken Saimdang, Light’s Diary; Sanat Tarihi Öğretim Üyesi Seo Ji-Yoon (Lee Young-Ae), tarihte önemli bir isim olan Shin Saimdang’ın sırlarla dolu günlüğünü keşfeder. Gizemlerle dolu günlüğün içerisinde bulunan bir portrenin sırrını açığa kavuşturabilmek için uğraşır.

27 The Man from Nowhere

The Man from NowhereIMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2010

4 Ağustos 2010 tarihinde seyirciyle buluşan ve Türk dizilerinden Adını Feriha Koydum: Emirin Yolu yapımına da ilham kaynağı olan The Man from Nowhere, tercih edebileceğiniz dizilerinden bir tanesidir.

Eski bir polis olan Tae-Shik, kendini dış dünyadan soyutlamış olduğu hayatı bir kenara bırakıp küçük bir kıza yardım etmeye karar verir. Kız, organ mafyasının elindedir. Ayrıca annesi de bu mafya topluğuna hizmet etmektedir. Kahramanımız Tae-Shik ise bu küçük kızı, mafyanın elinden kurtarmak için mücadele verir.

26 Another Oh Hae Young (Another Miss Oh)

Another Oh Hae Young (Another Miss Oh)IMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 2016

2016 yılın ekranlara çıkan bir başka romantik komedi dizisiyle listemize devam ediyoruz. Another Oh Hae Young (Another Miss Oh) adındaki bu dizi, IMDb’den 7,9 puan alarak listemize girmeyi başarıyor. Toplamda 18 bölümden oluşan bu mini seri; farklı yaşam tarzlarına, fakat aynı isime sahip iki kadının romantik ve gizemlerle dolu hayatını anlatıyor.

Biri liseden beri popüler, diğeri ise sıradan olan Oh Hae Young’lar, aynı şirkette çalışmaya başlarlar. Sonrasında ise Park Do Kyung adındaki mükemmelliyetçi ses yönetmeni bu iki kadının da hayatına girer ve olaylar çok daha karmaşık bir hale bürünür.

25 Rooftop Prince

Rooftop PrinceIMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 2012

Sungkyunkwan Scandal gibi Joseon döneminde geçen bu eğlenceli dizi, 300 yıl önce veliaht bir prenses ölü olarak bulunur ve Prens Lee Gak, bu ölümü üç kalifiyeli adamla birlikte incelemeye başlar. Fakat hiç beklenmedik bir olay gerçekleşir ve bu dörtlü soluğu günümüzde alırlar. Başlangıçta günümüze ayak uydurmakta fazlasıyla zorlanan bu dörtlü, başlarına gelen olayın prensesin ölümüyle ilgili olduğunun farkına varırlar.

24 49 Days

49 DaysIMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2011

Değer veren bir aileye, dostlara ve sadık bir nişanlıya sahip olan Jin Hyun Shin adında genç bir kadın, düğününden önce geçirmiş olduğu trafik kazasıyla komaya girer. Ölüm ve yaşam arasında giden bu genç kadın, Scheduler adındaki ölüm meleğinden ikinci bir şans ister. Fakat Jin Hyun’un bu isteğine kavuşabilmesi için üç insanın saf gözyaşına ihtiyacı vardır.

Bedeni komada olmasına rağmen, ruhu; her şeyini kaybetmiş bir kadın olan Song Yi Kyung’un bedeninde hayat bulur. Dram türündeki 49 Days dizisini kesinlikle sizler de beğeneceksiniz.

23 Moosa Baek Dong Soo (Warrior Baek Dong-Soo)

Moosa Baek Dong Soo (Warrior Baek Dong-Soo)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2011

Savaşçı adıyla da bilinen Warrior Baek Dong-Soo, güçlü kadrosuyla ve 8,0’lık IMDb puanıyla da aksiyon türünde oldukça dikkat çekici bir yapım olarak listemize adını yazdırıyor. 2011 yılında yayınlanan Warrior Baek Dong-Soo, bir yandan dövüş sahneleriyle döneme damgasını vururken, kılıç ve Ninja teknikleriyle de bizleri kendisine hayran bırakıyor.

Baek Dong Soo ve Yeo Woon adındaki iki savaş dehası, küçük yaşlardan beri arkadaşlardır. Ancak büyüdüklerinde düşüncelerinden ve isteklerinden dolayı yolları ayrılır. Baek Dong Soo kralı savunan ülkedeki en iyi kılıç ustası olurken, Yeo Woon, Black Ninjas suikast grubuna dahil olur ve kralı tahttan indirmeyi amaçlar. Warrior Baek Dong-Soo, Uzak Doğu dövüş sanatlarına ve Ninja tekniklerine hayranlık duyanların mutlaka izlemesi gereken bir dizi olarak karşımıza geliyor.

22 Shinsaui Poomgyuk (A Gentleman’s Dignity)

Shinsaui Poomgyuk (A Gentleman's Dignity)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2012

Tabiri caizse “plaza insanlarının” kariyer ve aşk hayatını anlatan A Gentleman’s Dignity, 40’lı yaşlarında dört adamın yaşamını konu ediniyor. Aşk, ayrılık, başarı ve başarısızlık gibi hayatın içinden öğeleri de bünyesinde barındıran bu romantik dizi, toplamda kazanmış olduğu dokuz ödülle en iyiler arasında da yer almayı başarıyor. Sivri dilli bir mimar olan Kim Do-Jin’in, beyzbol takım antrenörü olan lise hocası Song Yi-Soo ile yaşamış oldukları çetrefilli aşk hikayesine ve yaşadıkları sıkıntılara değiniliyor.

21 Kkotboda Namja (Boys Over Flowers)

Kkotboda Namja (Boys Over Flowers)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2009

Boys Over Flowers, konusuyla Türk dizilerine de ilham kaynağı oluyor. Fakir bir ailenin çocuğu olan Geum Jan-di, yapmış olduğu kahramanlık sayesinde Seul’un en pahalı ve en prestijli kolejlerinden birinde öğrenimini sürdürme şansını yakalar. Tahmin edebileceğiniz üzere, okulun zengin “çocukları” bu kahraman genç kızı aşağılayarak ezmeye başlar.

Elbette ki bu zorbalığın başını da okul sahibinin biricik oğlu Goo Jun-pyo çeker. Hocaların bile çekindiği Goo Jun-pyo, zamanla dalga geçtiği bu genç kıza aşık olur. Fakat Jan-di’nin gönlü, Jun-pyo’nun en yakın arkadaşı olan Yoon ji-hoo’ya kaymıştır.

20 Shinui (Faith)

Shinui (Faith)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2012

DramaFever En İyi Çift Ödülü’nün yanı sıra Lee Min-ho’nun toplamda 5 ödüle sahip olduğu Faith, en iyi tarih ve bilim kurgu konulu diziler arasında yer alıyor. Ortaçağ’ın Kore’si ve günümüz Kore’si arasında geçen olay örgüsüyle beğeni toplayan bu dizi, bizleri 700 yıl önceye götürüyor.

Goryeo Kralı Gongmin ve eşi Yuan Prensesi Noguk, eve dönüş yolunda saldırıya uğrarlar. Saldırı sonucunda prenses boynundan yaralanır ve ölümle mücadele etmek zorunda kalır. Bu yaranın iyileşmesi için kraliyet danışmanından tavsiye istenir. Yaranın iyileşmesi için tek çare “Cennet Kapısı” olarak adlandırılan zaman tünelinden geçerek, “Gökyüzünün Doktoru’nu” Ortaçağ Kore’sine getirmektir.

Doktoru getirmesi için kraliyet muhafızı Choi Young görevlendirilir. Onurlu bir savaşçı olan Young, portaldan geçer ve günümüze ışınlanır. Günümüz Güney Kore’sinde şımarık bir plastik cerrah olan Yoo Eun-soo’yu kaçırarak, prensesi kurtarmak için kendi dönemine geriye döner.

19 Taewang Sasingi (The Legend)

Taewang Sasingi (The Legend)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2007

Fantastik temalı bir tarih dizisi olan The Legend, Guguryeo’nun 19. kralı, Hwanwoong’un zorlu hayatını konu ediniyor. Cennetten dünyayı çok daha iyi bir yer haline getirmek için gönderilen Hwanwoong, Saeoh’a gönlünü kaptırır. Ancak her zaman olduğu gibi bu aşkın karşısına da Kajin adında bir karakter çıkar.

Kajin bu çiftin aşkını kıskanır. Saeoh ve Hwanwoong’un aşkının meyvesi olan oğullarını uçurumdan aşağı atar. Kederinden çılgına dönen Seoh ise dünyayı yerle bir etmeye and içer. Öfkeli Seoh’u bir tek Hwanwoong durdurabilecektir.

18 Rebel: Thief Who Stole the People

Rebel: Thief Who Stole the PeopleIMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2017

En iddialı yapımlardan bir diğeri ise Rebel: Thief Who Stole the People adındaki bu etkileyici yapımdır. Tarih konulu bir başyapıt olarak karşımıza gelen Rebel: Thief Who Stole the People; Joseon döneminin ilk karşıt görüşlü devrimcisi olan Hong Gil-Dong’un hayatını konu almaktadır.

17 Oh My Ghostess

Oh My GhostessIMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2015

Birçok ödüle aday olarak gösterilen Oh My Ghostess, 2015 yılına damgasını vurmayı başarmıştı. Park Bo-young, Jo Jung-suk, Kim Seul Gi, Lim Ju-hwan ve Park Jung-ah’tan oluşan kadrosuyla yayınlandığı 16 bölüm boyunca seyircileri ekran karşısına kilitledi. Böylece 8,1’lik IMDb punanına ulaşmayı başaran Oh My Ghostess, romantik komedi dizilerine bağımlı olanları kendisine hayran bırakıyor.

16 IlJimae (The Phantom Thief)

IlJimae (The Phantom Thief)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2008

Gündüzleri gangster, geceleri ise hükümet yetkililerinden çalıp, yoksullara yardım eden bir Robin Hood olan Ryung’un hikayesini konu alan llJimae (The Phantom Thief), en iyiler arasına adını yazdırıyor.

Gerçekleştirdiği her soygunun ardından arkasında erik çiçeğinin çizildiği bir resim bırakan Ryung, halk tarafından Iljimae adını alır. Fakat asıl amacı hırsızlığın çok daha ötesindedir. Babasını öldüren özel bir kılıcı arayan Ryung, hem hükümet görevlisinin kızı Eun Chae’nin hem de iyi bir dövüşçü olan Bong’un kalbini çalmıştır.

15 Neoui Moksoriga Deullyeo (I Hear Your Voice)

Neoui Moksoriga Deullyeo (I Hear Your Voice)IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2013

Cesur ve patavatsız bir avukat olan Jang Hye Sung, eski bir polis memuru olan Cha Kwan Woo ve insanların düşüncelerini duyma becerisine sahip 19 yaşındaki Park Soo Ha üçlüsü adaletin peşinde koşan bir grup oluştururlar. Bir katilin peşinden koşan bu üçlü adaleti yerine getirmek adına ellerinden geleni fazlasıyla yaparlar. En iyiler arasında yer alan I Hear Your Voice, polisiye tutkunlarını mest etmeyi başarıyor.

14 Siti Hyunteo (City Hunter)

Siti Hyunteo (City Hunter)IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2011

Aslında etkileyici bir polisiye dizi gibi görünmesine rağmen, bünyesinde barındırmış olduğu aşk üçgeniyle en iyi romantik seriler arasında yer alıyor. Yaklaşık 30 yıl önce Günye Kore askerleri, bir grup Kuzey Koreli memurun infazını gerçekleştirmek adına gizli bir göreve gönderilir. Ancak Güney Kore hükümeti operasyondan vazgeçerek kendi askerlerini öldürür. Bu katliamdan tek canlı kurtulan kahramanımız Lee Yun Seon’un babasının yakın arkadaşı Lee Jyn Pyo’dur.

Dostunun oğlunu da yanına alarak Seul’den kaçar. 28 yıl sonra Lee Yun Seon büyümüş ve yakın dövüşte uzmanlaşmıştır. Artık babasının intikamını almak üzere Seul’e dönme vakti gelmiştir. Fakat Jyn Pyo, Seul’de intikamın dışında, aşkla da karşılaşacağının farkında değildir.

13 Eung Dab Ha Ra 1997

Eung Dab Ha Ra 1997IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2012-2013

Reply 1997; 90’larda popüler olan H.O.T adındaki gençlik grubuna hayran olan ve solistiyle evlilik hayalleri kuran lise öğrencisi Sung Shi-won’un hayatını gözler önüne seriyor.

Altı yakın lise arkadaşının 2012’de tekrar buluşması ve lise anılarını paylaştıkları Reply 1997, ayrıca Korean Pop’un da yeni yeni popülerleşmeye başladığı dönemlerden kesitleri seyirciyle buluşturuyor. Romantik komedi tadında bir okul dizisi olan Reply, mini bir yapım olmasına rağmen izleyicileri fazlasıyla etkilemeyi başarmış gibi görünüyor.

12 Eulachacha Waikiki (Welcome to Waikiki)

Eulachacha Waikiki (Welcome to Waikiki)IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2018

Kendi pansiyonları işleten bir grup genç, para biriktirmekle uğraşırlar. Amaçları bu para ile kendi sinema filmlerini çekmektir. Fakat birgün anne ve bebek pansiyona gelir ve tüm hayatları değişir.

Son derece komik ve içinizi ısıtacak gençlik hikayesine sahip olan Eulachacha Waikiki (Welcome to Waikiki), izlemekten keyif alacağınız bir seri.

11 Sikeruit Gadeun (Secret Garden)

Sikeruit Gadeun (Secret Garden)IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2010

2010 yılında yayın hayatına başlayan Secret Garden, listemizi oluşturan diğer başarılı diziler gibi zengin kadrosuyla dikkat çekiyor. Hyun Bin, Ha Ji-won, Lee Jong-suk ve Kim Sa-rang başta olmak üzere birbirinden yetenekli oyuncuları bünyesinde barındıran bu yapım, kazanmış olduğu 4 ödülle de izlenilmesi gereken yapımlar arasına girmeyi başarıyor.

20 bölümlük mini bir dizi olmasına karşın, 8,2’lık IMDb puanıyla da seyircilerin beğenisini ispatlayan Secret Garden, listemizin 11. sırasına adını yazdırıyor.

Zengin ve kibirli bir CEO olan Kim Joo Won ile aktrislerin bile kıskandığı güzel bir dublör olan Gil Ra IM’in bir gün yolları kesişiyor. Garip bir evin içerisine giren bu ikiliye, yaşlıca bir kadın içki ikram ediyor. Ancak yudumladıkları içkiden sonra olanlar oluyor ve ikili uyandığında bedenlerinin yer değiştirdiğini fark ediyor. Secret Garden, komedi ve kurgu tarzını sevenler için ideal bir dizi olabilir.

10 Areumdaun Sesang (Beautiful World)

Areumdaun Sesang (Beautiful World)IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2019

Dizi de iki farklı ailenin, çocukları için çırpınışlarını izliyoruz. Dram dolu hikayeler ile oldukça etkileneceksiniz.

Okulda ağır bir saldırıya uğrayan bir genç çocuğun ailesi, yaşanan olayları gün yüzüne çıkartmak için elinden geleni yaparlar. Diğer aile de ise durumlar benzerdir. Çocukları okulda yapmaması gereken şeyler yapar. Bu aile ise oğullarını bu durumdan kurtarmaya çalışırlar.

9 Joogoonui Taeyang (The Master’s Sun)

Joogoonui Taeyang (The Master's Sun)IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 2013

Komedi, korku ve bilim kurgu türlerini bir araya getiren The Master’s Sun, farklı tarzda bir dizi olarak listemizde 9. sırada yer alıyor.

İki dalda ödüllü bir dizi olan The Master’s Sun, 17 bölümlük bir mini seri olsa da 2013 yılına damgasını vuruyor. Genç kadınların sevgilisi Seo In-guk ve So Ji-sub’un yer aldığı bu güzel yapım 8,3’lük IMDb puanıyla karşımıza geliyor. Hayaletleri gören Tae Gong Shil ve bir şirketin CEO’su olan Joo Jong-Won’un hikayesi konu ediliyor.

8 Byeoreseo on Geudae (My Love from the Stars)

Byeoreseo on Geudae (My Love from the Stars)IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 2013-2014

Tamı tamına 400 yıl önce Dünya’ya gelmiş bir uzaylı olan Do Min Joon; duyma ve hız konusunda fazlasıyla yetenekli olmasının yanı sıra neredeyse kusursuz bir görünüme de sahiptir. İnsanlığı geri kalmış olarak gören ve küçük gören Min Joon, güzel bir aktris olan Cheon Son Yi’yi görür ve aşkın meyvesini yemiş olur. Yetenekli oyuncuların etkileyici performanslarıyla şekillenen My Love from the Stars tamamıyla beklentilerinizi karşılayacak.

7 Descendants of the Sun

Descendants of the SunIMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 2016

Aksiyon türünde izlenebilecek bir dizi olan Descendants of the Sun, Baeksang Sanat Ödülleri’nin de birçoğunu kazanmayı başarıyor. Hem zengin oyuncu kadrosu hem de senaryosuyla seyircileri etkilemeyi başaran bu 2016 yapımı, Song Joong Ki ve Song Hye Kyo gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor.

8,4’lik IMDb puanıyla 2016’nın en iyilerinden biri olarak karşımıza gelen Descendants of the Sun; BM adına çalışan bir yüzbaşının, özel bir hastanede profesör olmak için uğraşan bir cerrahla yollarının kesişmesini ve sonrasında gerçekleşen tesadüfler zincirini konu alıyor.

6 Keopi Peurinseu Hojeom (The 1st Shop of Coffee Prince)

Keopi Peurinseu Hojeom (The 1st Shop of Coffee Prince)IMDb Puanı: 8,5
Yapım Yılı: 2007

Ödüllü bir dizi olarak karşımıza gelen The 1st Shop of Coffee Prince, farklı kurgusuyla ve başarılı oyuncularıyla eğlenceli yapımlar arasında yer alıyor. 8,5 IMDb puanıyla da şaşkınlık yaratan Coffee Prince, 2007 yılında vizyona giren 17 bölümlük mini bir seri olarak hayranlık uyandırmayı başarıyor.

Romantik komedi türünden hoşlananların beğenecekleri bir yapım olan Coffee Prince ayrıca listemizde de ilk 10 arasında bulunuyor.

5 Gaksital (Bridal Mask)

Gaksital (Bridal Mask)IMDb Puanı: 8,5
Yapım Yılı: 2012

Aslında ünlü maskeli kahraman Zorro ile benzerlikler taşıyan Bridal Mask, yayınlanmış olduğu 2012 yılında büyük ilgi görerek, en çok izlenenler arasına girmeyi başardı. Ayrıca IMDb’den 8,5 gibi yüksek bir puan alarak da listemizde 5. sıraya yerleşen bu Güney Kore dizisi, 28 bölüm boyunca izleyicileri fazlasıyla etkiledi.

Joo Won, Jin Se-yeon, Park Ki-woong ve Han Chae-ah gibi isimlerin de başarılı oyunculuklarıyla daha da zenginleştirdikleri bu yapım, izlenilmesi gereken en iyi Kore dizilerinden biri olarak listemizde yer alıyor.

1930’ların Kore’sinde Japon emperyalizminin yükseliş döneminde geçen Bridal Mask, Japon kolonicilerinden insanlarını koruyan Bridal Mask’ın hikayesini anlatıyor. Japon koloniciler için çalışan bir Koreli subay olan Lee Kang To, anne ve abisinin Japon düşmanlığına karşın, kolonicilere yakın görünerek ailesini yaşamış oldukları yoksul hayattan kurtarmayı hedefliyor. Ancak maskeli kahramanımız Bridal Mask, Kong To’nun yoluna çıkarak hem subayın hem de ülkenin tarihini tamamıyla değiştirmeyi başarıyor.

4 Hilleo (Healer)

Hilleo (Healer)IMDb Puanı: 8,5
Yapım Yılı: 2014-2015

Healer, polisiye dizilere meraklı olanlar için de oldukça ideal bir dizi tavsiyesidir. İllegal yayın istasyonuna sahip olan bir grup arkadaşın adaleti yerine getirmek için vermiş olduğu mücadeleyi konu alıyor.

Başarılı bir muhabir olan Kim Moon Ho, internet muhabiliri Chae Young-Shin ve Healer (Şifacı) adıyla da bilinen Seo Jung-Hoo’nun güçlerini birleştirerek geçmişte yaşanan bir davanın gerçeklerini ortaya çıkarmaya çalıştıkları etkileyici bir Güney Kore dizisidir.

3 Moon Lovers – Scarlet Heart: Ryeo

Moon Lovers - Scarlet Heart: RyeoIMDb Puanı: 8,6
Yapım Yılı: 2016

Moon Lovers – Scarlet Heart: Ryeo; IMDb’den almış olduğu 8,6’lık yüksek puanıyla 2016 yılının en iyi tarih ve fantastik bir dizi olarak karşımıza geliyor. 29 Ağustos 2016’da seyirciyle buluşan bu yapım; güneş tutulmasıyla, tarihte geriye, Goryeo Hanedanlığı’na kadar giden IU adındaki bir kadının hikayesini anlatıyor. Tarihte geri giden bu kadın, herkesin korktuğu 4. Goryeo Prensi Wang So’ya aşık oluyor ve böylece hikayemiz başlıyor.

2 Signal

SignalIMDb Puanı: 8,8
Yapım Yılı: 2016

8,8 gibi inanılmaz bir IMDb puanı ile karşımıza gelen Signal (Sigeuneol), 2016 yılının en iyi  Kore dizileri arasında ulaşılması zor bir yere sahip oluyor. Dram ve gerilim türünde iddialı bir dizi olan Signal, 1986 ve 1991 yılları arasında Seul’de işlenen cinayetlerin gizemini gözler önüne seriyor.

Gerçek bir hikayeden esinlenilerek ekrana taşınan Signal, ayrı polisiye türüne bağımlı olanların mutlaka izlemesi gereken bir yapım olarak listemizde ilk sırada yer alıyor.

1 Chuno (The Slave Hunters)

Chuno (The Slave Hunters)IMDb Puanı: 8,8
Yapım Yılı: 2010

Dostluk, aşk, onur ve bağlılık gibi hayatın içinden konuları ele alan bu dizi, ödüllü senaryosuyla da hayranlık uyandırıyor. Un Nyun adında bir köleye kalbini kaptıran asil adam Lee Dae-gil, beslediği aşka karşılık bulur. Ancak kölelerin bulunduğu ev, Un Nyun’un ağabeyi tarafından ateşe verilir. Sonrasında ise kardeşini de alıp kaçar. Dae-gil de sevdiği kadını bulabilmek adına köle avcısı haline gelir. Bir yanda da Un Nyun’a aşık olan, Song Tae Ha adında işlemediği suçlardan dolayı köle olmaya zorlanan eski bir general vardır.

Dae Gil ve ekibi köleleri avlayarak adalet dağıtmaya çalışır. Ancak kraliyet cephesi de boş durmaz. Bu kaos ortamında general Song Tae Ha ile karşılaşan Dae Gil, nihayet sevdiği kadına ait bir iz bulmuştur. Adını Hye Won olarak değiştiren Un Nyun, general ile evlenmiş olsa da Lee Dae-gil’e olan aşkı evliliğine başkaldırmasını sağlamıştır. İşte hem tarih hem de aşk konusunu işleyen The Slave Hunters, seyircilerden tam not almayı başarmış gibi görünüyor.

Bazılarımızın altyazılı bile izlemekte zorlandığı Kore dizileri, ülkemizde ve dünyada büyük bir hayran kitlesi oluşturmayı başarıyorlar. Peki, gelelim sorumuza. Türk dizilerine de ilham kaynağı olan en iyi, en çok izlenen ve en yeni Kore dizilerinden hangileri sizlerin de favorileri arasında yer alıyor?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.