Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İntikam Konulu En İyi 50 Film Listesi ve Yeni Önerileri

Yapılan kötülüklerin öcünü alan kahramanlara hayranlık duyacağını intikam filmlerinin keyfini sürmeye hazır mısınız? O halde hemen başlayalım;
İntikam Konulu En İyi 50 Film Listesi ve Yeni Önerileri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

“Öfkeyle kalkan zararla oturur” ya da “intikam peşine düşüyorsan, çifte mezar kaz,” gibi atasözleri var olsa da karşılıksız bırakılması zor olan bazı olaylar yaşanabiliyor ve kimi zaman intikam “adalet” görevi görüyor. Elbette ki her ne olursa olsun kötülüğe kötülükle karşılık vermemek en iyisidir. Ancak ihanete uğramış ya da intikam almaya zorlanmış bireylerin yaşadıklarını ve sıradan bir insanın bile neler yapabileceğini gösteren intikam filmleri, çoğu zaman içimizin yağlarını eritmeyi başarmışlardır.

“Soğuk yenen bir yemek” olarak da bilinen intikamın oldukça sıcak çatışmalarla, gerilim dolu sahnelerle gözler önüne serildiği başarılı filmler, her zaman için izleyicilerin dikkatini çekmiş ve beğenisini kazanmışlardır. Ayrıca fazlasıyla zekice tasarlanmış intikam planları da bu yapımları çok daha etkileyici hale getirmişlerdir. Biz de hayatlarının en önemli parçalarını kaybedenlerin, zekice ve korkusuzca öç alma yolunda vermiş oldukları savaşı konu alan en iyi intikam filmlerini sizlerle buluşturmaya karar verdik.

İşte karşınızda 50 maddelik en iyi intikam filmleri listesi;

İntikam Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

İntikam filmlerinden oluşan listemizi son 10 yılın, 15 yılın, 20 yıl ve öncesine ait en iyi yapımları olmak üzere üç kategoriden oluşturduk. Birbirinden başarılı ve iddialı filmlerin yer aldığı listemizi IMDb puanına göre sıraladığımızı da belirtmeden geçmeyelim. Huzurlarınızda tüm zamanların en iyi intikam filmleri;

Son 10 Yılın En İyi İntikam Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralanması

Özellikle de son 10 yıl, adeta intikam filmlerinin arşa yükseldikleri bir dönemdi. Olağanüstü kurgularla meydana getirilen bu benzersiz yapımların her biri kısa süre içerisinde birer efsane haline gelmeyi başardılar.

17. Mezarına Tüküreceğim (I Spit on Your Grave)

IMDb Puanı: 6,3

Mezarına Tüküreceğim (I Spit on Your Grave)Aslında 1978 yapımı Day of the Woman filminin yenilenmiş versiyonu olarak 2010 yılında karşımıza çıkan Mezarına Tüküreceğim (I Spit on Your Grave); konusuyla beğeni toplayan intikam filmlerinden bir tanesi olmayı başarmıştı. İşkence edilerek, tcından yeniden çekilen Mezarına Tüküreceğim ‘in ailece izlenecek türde bir film olmadığını da söylemeden geçmeyelim.

16. Suikastçı (War)

IMDb Puanı: 6,3

Suikastçı (War)Aksiyon filmlerinin iki usta ismi, başarılı bir yapımla daha karşımıza geliyorlar. Jet Li ve Jason Statham ikilisinin başrollerini paylaştıkları 2007 yapımı Suikastçı (War), hemen hemen her sahnesiyle izleyicileri heyecanlandırmayı başarıyor. Philip G. Atwell tarafından yönetilen bu film; arkadaşları profesyonel bir suikastçı tarafından öldürülen FBI ajanının amansız intikam mücadelesini konu alıyor.

15. Ninja’nın İntikamı (Ninja Assassin)

IMDb Puanı: 6,4

Ninja'nın İntikamı (Ninja Assassin)Yine ölümcül bir intikamı anlatan ve izlenmesi gereken politik filmlerden biri olan V for Vendetta’nın yönetmeni, James McTeigue imzalı Ninja’nın İntikamı (Ninja Assassin) ile listemize devam ediyoruz. Ninja’nın İntikamı filmi; çocukları kaçırıp, adeta birer ölüm makinesi haline getiren Ozunu Klanı tarafından, sokaklardan alınıp yetiştirilen Raizo’nun, arkadaşının hayatına son veren aynı klandan alacağı intikamı anlatıyor.

14. Faster

IMDb Puanı: 6,5

FasterDwayne Johnson, Billy Bob Thornton ve Maggie Grace üçlüsünün başrollerini paylaştıkları 2010 yapımı Faster da aksiyon konusunda izleyicileri tatmin eden başarılı bir intikam filmi olarak karşımıza geliyor. 10 yıl cezaevinde yatan ve hapishanede kaldığı süre boyunca kardeşinin intikamını alabilmek için planlar yapan bir adamın kara listesindekileri teker teker avlamasını konu alıyor. Fakat eski bir polis memuru ve bir kiralık katil, kahramanımızın intikam planlarına taş koymaya çalışıyor.

13. Ölüm Emri (Death Sentence)

IMDb Puanı: 6,8

Ölüm Emri (Death Sentence)Brian Garfield imzalı bir eserin James Wan tarafından beyazperdeye uyarlanmış hali olan 2007 yapımı Ölüm Emri (Death Sentence) filmi, usta oyuncu Kevin Bacon’ın başarılı performansıyla şekilleniyor. Tüm hayatını sakin bir adam olarak sürdüren Nick, bir silahlı soygun sırasında oğlunun öldürülüşüne şahitlik eder. Bu talihsiz olay sonucunda verilen cezanın yetersiz olduğunu düşünen Nick, cinayete karışan herkesi öldürerek adaleti sağlamaya karar verir.

12. Sweeney Todd: Fleet Sokağının Şeytani Berberi

IMDb Puanı: 7,0

Sweeney Todd: Fleet Sokağının Şeytani BerberiTim Burton ve Johnny Depp ikilisi başarılı bir filmle daha karşımıza geliyorlar. Ayrıca Helena Bonham Carter, Alan Rickman ve Sacha Baron Cohen gibi başarılı oyuncuları da bünyesinde barındıran Sweeney Todd: Fleet Sokağının Şeytani Berberi; kendi halinde umut dolu bir berberin, suçsuz yere hapse atılmasından ve sürgüne gönderilmesinden sonra  acımasız bir cellada dönüşümünü gözler önüne seriyor. 1936 yılına ait Broadway müzikalinden uyarlanan bu yapım da izleyicilerin beğenisini kazanan intikam filmlerinden biri olarak listemizde yer alıyor.

11. John Wick

IMDb Puanı: 7,2

John WickSon yılların en iyi intikam ve aksiyon filmlerinden biriyle listemize devam ediyoruz. İlk olarak 2014 yılında izleyicilerle buluşan John Wick, beğenilerin odak noktası haline gelmişti. 2017 yılının ilk aylarında vizyona giren John Wick 2 ise unutulmaz filmlerden Matrix’in efsanevi iki ismini yıllar sonra bir araya getirmişti. Başarılı oyuncu Keanu Reeves’in başrollerinde oynadığı John Wick serisinin ilk filminde öldürülen köpeğinin intikamını acımasız bir şekilde alan kahramanımızın hikayesini konu alıyor. İkinci filmde ise efsanevi kiralık katilimiz Roma sokaklarında yeniden suç dünyasına giriş yapıyor.  

10. Ghajini

IMDb Puanı: 7,3

GhajiniBollywood sinemasının usta isimlerinden Aamir Khan kaslı vücudu ve efsanevi oyunculuk performansıyla 2008 yapımı Ghajini filmine hayat veriyor. Christopher Nolan imzalı Akıl Defteri (Memento) ile benzerlikler taşımasına rağmen, özellikle de Khan tarafından canlandırılan Sanjay Singhania karakteri, izleyicileri olağanüstü bir hikaye ile tanıştırıyor. A. R. Murugadoss tarafından yönetilen Ghajini yaklaşık 4 saatlik oldukça uzun bir film olmasına rağmen seyircilerin beğenisini toplamayı başarıyor.  

9. Adalet Peşinde (Law Abiding Citizen)

IMDb Puanı: 7,4

Adalet Peşinde (Law Abiding Citizen)Kadroda yer alan usta isimlerin yanı sıra akıllıca planlanmış intikam sahneleriyle de izleyicilerin dikkatini çekmeyi başaran çarpıcı bir yapımla daha listemize devam ediyoruz. İntikamın yanı sıra ABD adalet sistemini de bolca eleştiren Adalet Peşinde (Law Abiding Citizen); Gerard Butler ve Jamie Foxx ikilsinin başarılı performanslarıyla şekilleniyor. İşkence edilen, tecavüze uğrayan, öldürülen karısının ve kızının intikamını almakla kalmayıp, adalet sistemini de değiştirmeye çalışan bir babanın dram ve gerilim dolu hikayesini konu alıyor.

8. İçinde Yaşadığım Deri (La Piel que Habito)

IMDb Puanı: 7,6

İçinde Yaşadığım Deri (La Piel que Habito)Şimdi ise intikam konusunu işleyen, psikolojik gerilim filmlerinden bir tanesiyle listemize devam ediyoruz. Pedro Almodovar yönetmenliğinde karşımıza gelen 2011 yapımı İçinde Yaşadığım Deri (La Piel que Habito); Antonio Banderas ve Elena Anaya gibi başarılı oyunculardan oluşan kadrosunun yanı sıra etkileyici konusuyla da oldukça dikkat çekiyor.  Psikolojinizi altüst edecek bir yapım olan İçinde Yaşadığım Deri; tecavüze uğrayan kızının intikamını almak isteyen psikolojisi tamamıyla bozuk bir cerrahın hikayesini konu ediniyor.

7. Şeytanı Gördüm (Akmareul boatda)

IMDb Puanı: 7,8

Şeytanı Gördüm (Akmareul boatda)Karanlık Sırlar ve Acı Tatlı Hayat gibi bilindik Kore filmleri ile büyük bir başarıya ulaşan Kim Jee-woon, 2010 yapımı Şeytanı Gördüm (Akmareul boatda) filminin de yönetmen koltuğunda oturuyor. Lee Byung-hun ve Min-sik Choi gibi başarılı isimlerin de başrollerini paylaştıkları bu yapım; zevk için insanları katleden psikopat bir seri katil tarafından öldürülen nişanlısının intikamıyla yanıp tutuşan gizli ajan Dae-hoon’un hikayesini anlatıyor.

6. İtiraflar (Kokuhaku)

IMDb Puanı: 7,9

İtiraflar (Kokuhaku)Güney Kore’yi bir kenara bırakıp, Japon yapımı başarılı bir intikam filmiyle listemize devam ediyoruz. Öğretmen bir annenin, kızını öldüren öğrencilere dünyayı dar etmesini konu alan İtiraflar (Kokuhaku), Kanae Minato’nun Confessions adlı kitabından uyarlanmıştır. Ayrıca dönemin birçok sinema ödülünün de kazananı olan bu yapım; Tatko Matsu’nun da başarılı performansıyla dikkat çektiği yapımlardan bir tanesi haline gelmiştir.

5. Mazisi Olmayan Adam (Ajeossi)

IMDb Puanı: 7,9

Mazisi Olmayan Adam (Ajeossi)Uzak Doğu’nun olağanüstü yapımlarıyla listemize devam ediyoruz. Lee Jung-beom tarafından yönetilen 2010 yapımı Mazisi Olmayan Adam (Ajeossi), vizyona girdiği ilk tarihten bu yana adından söz ettirmeyi başarıyor. Won Bin, Kim Sae-ron ve Kim Sung-oh gibi isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da beğeni toplayan bu yapım; mafya tarafından kaçırılan küçük bir kızı kurtarmak ve öcünü almak için dünyayı karşısına alan eski bir özel ajanının hikayesini anlatıyor.

4. Ejderha Dövmeli Kız (The Girl with the Dragon Tattoo)

IMDb Puanı: 7,9

Ejderha Dövmeli Kız (The Girl with the Dragon Tattoo)2009 yıllarında çekilen, başrollerinde ise Noomi Rapace ve Mikael Nyqvist gibi usta oyuncuları barındıran Milenyum Üçlemesi halihazırda izleyicileri büyülemeyi başarmıştı. Fakat 2011 yılında, David Fincher yönetmenliğinde vizyona giren Ejderha Dövmeli Kız (The Girl with the Dragon Tattoo), seriyi farklı bir boyuta taşıdı. Bu filmin oyuncu kadrosunu oluşturan Rooney Mara, Daniel Craig, Christopher Plummer ve Stellan Skarsgard gibi başarılı isimler de izleyicilerin beğenisini kazandı.

3. Diriliş (The Revenant)

IMDb Puanı: 8,0

Diriliş (The Revenant)Leonardo DiCaprio gibi başarılı bir oyuncunun En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazanabildiği ilk film unvanıyla karşımıza gelen 2015 yapımı Diriliş (The Revenant); bana göre Tom Hardy’nin de kendisini aştığı başarılı yapımlardan da bir tanesiydi. Ayrıca Will Poulter ve Domhnall Gleeson gibi genç oyuncuların da performanslarıyla takdir topladıkları bu yapımın yönetmen koltuğunda ise Alejandro Gonzalez Inarritu oturuyordu.

2. Soysuzlar Çetesi (Inglourious Basterds)

IMDb Puanı: 8,3

Soysuzlar Çetesi (Inglourious Basterds)Adeta yıldızlar karmasından oluşan oyuncu kadrosu, başarılı bir işleyiş ile gözler önüne serilen konusuyla da son yıllara damgasını vurmuş bir diğer filmle listemize devam ediyoruz. Quentin Tarantino tarafından yazılıp yönetilen 2009 yapımı Soysuzlar Çetesi (Inglourious Basterds); özellikle de Brad Pitt ve Christoph Waltz ikilisinin başarılı performanslarıyla şekillenmişti. İkinci Dünya Savaşı sırasında ailesi Nazi bir albay tarafından katledilen genç bir kadın ve Yahudi askerlerden oluşan bir ekibin suikast girişimini konu alıyor.

1. Zincirsiz (Django Unchained)

IMDb Puanı: 8,4

Zincirsiz (Django Unchained)Tarantino’nun ellerinde hayat bulan ve yıldız oyunculardan oluşan kadrosuyla büyük bir başarıya imza atan Zincirsiz (Django Unchained) ile son 10 yılın en iyi intikam filmlerini geride bırakıyoruz. Jamie Foxx, Christoph Waltz, Samuel L. Jackson ve Leonardo DiCaprio gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla Oscar törenine de damgasını vuran Zincirsiz; izleyicileri Amerikan İç Savaşı’nın 2 yıl öncesine götürüyor. Köle Django’nun ise eşine yeniden kavuşabilmek ve onlara bunu yapanlardan intikam alabilmek için vermiş olduğu mücadeleyi konu alıyor.  

Son 15 Yılın En İyi İntikam Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralanması

Belki de en bilindik ve en sevilen intikam filmleri, 2000’li yılların başlarında izleyicilerle buluşmuş olabilirler. Özellikle de Uzak Doğu’ya ait başarılı yapımların damgasını vurduğu, son 15 yılın en başarılı yapımlarını huzurlarınıza getiriyoruz.

15. İnfazcı (The Punisher)

IMDb Puanı: 6,5

İnfazcı (The Punisher)Yakın dönemde Netflix dizilerinden biri olarak izleyicilerle buluşması beklenen Marvel kahramanı İnfazcı (The Punisher); ilk olarak Jonathan Hensleigh yönetmenliğinde 2004 yapımı bir intikam filmi olarak karşımıza gelmişti. Thomas Jane ve John Travolta ikilisinin başarılı performanslarıyla şekillendirdikleri bu film; özel ajan Frank Castle’ın ailesini katledenlerden aldığı intikamı konu alıyor. Aksiyon sahneleriyle ise izleyicilerin beğenisini kazanmayı başarıyor.

14. Savaşçı (Ong Bak)

IMDb Puanı: 7,2

Savaşçı (Ong Bak)Prachya Pinkaew tarafından yönetilen 2003 yapımı Savaşçı (Ong Bak), Tony Jaa’nın adeta yıldızının parladığı yapımlardan bir tanesiydi. Tayland yapımı dövüş ve aksiyon filmi olan Savaşçı; köyünü sefalet içerisine sürükleyen mafyalardan intikam almak ve köyünü yeniden eski günlerine döndürebilmek için çabalayan Ting adındaki yetenekli bir gencin hikayesini konu alıyor.

13. Dönüş Yok (Irreversible)

IMDb Puanı: 7,4

Dönüş Yok (Irreversible)2002 yapımı bir Gaspar Noé filmi olan Dönüş Yok (Irreversible), gerilim ve dram türlerinin başarılı bir şekilde harmanlanmış hali olarak karşımıza geliyor. Bu Fransız yapımı film; Vincent Cassel, Monica Bellucci ve Albert Dupontel gibi başarılı oyuncuları da kadrosunda barındırıyor. Terse doğru akan işleyişiyle de izleyicilerin beynini allak bullak eden bu film, özellikle de tecavüz sahnesiyle şaşkın yaratmayı başarıyor.

12. New York Çeteleri (Gangs of New York)

IMDb Puanı: 7,5

New York Çeteleri (Gangs of New York)2002 yılının bir diğer iddialı filmiyle daha listemize devam ediyoruz. Martin Scorsese imzası taşıyan New York Çeteleri (Gangs of New York); Leonardo DiCaprio, Daniel Day-Lewis, Cameron Diaz, Liam Neeson, Jim Broadbent, Brandan Gleeson ve John C. Reilly gibi usta isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. New York Çeteleri filmi; 1800’lerin Amerika’sında yaşanan çete savaşlarını ve babasının intikamını almaya çalışan İrlandalı bir gencin hikayesini konu alarak da izleyicileri kendisine hayran bırakmıştı.

11. Kör Samuray (Zatoichi)

IMDb Puanı: 7,6

Kör Samuray (Zatoichi)Etkileyici bir Takeshi Kitano filmi olan 2003 yapımı Kör Samuray (Zatoichi), usta yönetmenin oyunculuğuyla da kendisine hayran bıraktığı bir Japon filmi olarak karşımıza geliyor. Tadanobu Asano, Yui Natsukawa, Yuko Daike ve Michiyo Okusu gibi başarılı isimleri de bünyesinde barındıran bu yapım; ailesini katleden iki güzel geyşanın intikamını ve gözleri görmeyen bir samurayın hikayesini konu ediniyor.

10. İntikam Meleği (Sympathy for Lady Vengeance)

IMDb Puanı: 7,7

İntikam Meleği (Sympathy for Lady Vengeance)Park Chan-Wook tarafından yönetilen 2005 yapımı etkileyici bir Uzak Doğu filmiyle daha listemize devam ediyoruz. Lee Young-ae, Min-sik Choi ve Song Kang-Ho gibi Kore sinemasının önemli isimlerinin yer aldığı İntikam Meleği (Sympathy for Lady Vengeance) filmi, İntikam üçlemesine ait bir parçadır. Uzun süre işlemediği suçtan dolayı hapis yatan genç bir kadının, kendisini içeri attıranlardan alacağı intikamı anlatmaktadır.

9. Haklı İntikam (Sympathy for Mr. Vengeance)

IMDb Puanı: 7,7

Haklı İntikam (Sympathy for Mr. Vengeance)İntikam üçlemesinin en iyi filmi olarak karşımıza gelen 2002 yapımı Haklı İntikam (Sympathy for Mr. Vengeance) da Song Kang-Ho, Bae Doona ve Ha-kyun Shin’den oluşan oyuncu kadrosuyla fark yaratarak, dönemin en başarılı yapımlarından biri haline gelmişti. İşitme engelli Ryu adında bir gencin, böbrek nakline ihtiyacı olan kız kardeşi için başını belaya sokmasını ve akabinde ise seri bir intikama uzanan şiddet dolu hikayesini anlatmaktadır.

8. Monte Kristo Kontu (The Count of Monte Cristo)

IMDb Puanı:7,7

Monte Kristo Kontu (The Count of Monte Cristo)2009 ve 2011 yılları arasında izleyicilerle buluşan efsanevi Ezel dizisine de ilham kaynağı olan Monte Kristo Kontu; 1844 yılında Alexandre Dumas’ın ellerinde hayat bulmuştu. 1940’lı, 60’lı ve 70’li yıllarda sinemaya uyarlanan bu etkileyici hikaye, son olarak 2002 yılında vizyona giren Monte Kristo Kontu (The Count of Monte Cristo) filmiyle izleyicilerle buluşmuştu. Filmin kadrosunda ise James Caviezel, Guy Pearce, Henry Cavill, Richard Harris ve Dagmara Dominczyk gibi başarılı oyuncular yer alıyordu.

7. Ölü Adamın Ayakkabıları (Dead Man’s Shoes)

IMDb Puanı: 7,8

Ölü Adamın Ayakkabıları (Dead Man's Shoes)Shane Meadows’un en başarılı filmlerinden biri olarak karşımıza gelen Ölü Adamın Ayakkabıları (Dead Man’s Shoes), 2004 yılına damgasını vurmuştu. Paddy Considine, Toby Kebbell, Gary Stretch ve Stuart Wolfenden gibi isimleri de bünyesinde barındıran bu film; engelli kardeşine yapılan işkencelerin ve kötülüklerin intikamını almak isteyen bir askerin hikayesini anlatıyor.

6. Gazap Ateşi (Man on Fire)

IMDb Puanı: 7,8

Gazap Ateşi (Man on Fire)Tony Scott’ın, A. J. Quinnell’in eserinden beyazperdeye uyarlamış olduğu 2004 yapımı Gazap Ateşi (Man on Fire) filminde; Denzel Washington, Christopher Walken ve Mickey Rourke gibi usta oyuncuların yanı sıra Dakota Fanning ve Marc Anthony gibi ünlü isimler de yer alıyor. CIA için suikastçılık yapan bir adam, eski hayatını bir kenara bırakıp, varlıklı bir ailenin küçük kızının koruması için görev yapar. Ancak bir gün bu küçük kız kaçırılır ve kahramanımız sorumlusu olduğu bu kızı bulabilmek için adeta canavara dönüşür. Gazap Ateşi’nin yanı sıra Washington’ın devleştiği bir diğer yapım olan Adalet (The Equalizer) filmi de sizlere  gerilim ve aksiyon dolu anlar yaşatabilir.

5. Şanslı Slevin (Lucky Number Slevin)

IMDb Puanı: 7,8

Şanslı Slevin (Lucky Number Slevin)Zekice kurgulanmış, benzersiz bir intikam filmiyle daha listemize devam ediyoruz. Paul McGuigan tarafından yönetilen 2006 yapımı Şanslı Slevin (Lucky Number Slevin) filmi; Josh Hartnett, Bruce Willis, Morgan Freeman, Lucy Liu ve Ben Kingsley gibi usta isimlerden oluşan kadrosuyla oldukça beğeni kazanmıştı. Mafya hesaplaşmalarının arasında, bir anda kendisini intikamın içerisinde bulan Slevin’ın hikayesinin anlatıldığı bu yapım, işleyişiyle izleyicileri de şaşkına uğratmayı başarmıştı.

4. Medusa Darbesi (The Bourne Supremacy)

IMDb Puanı: 7,8

Medusa Darbesi (The Bourne Supremacy)Sinema sektörünün başarılı seri filmlerinden biri olan Bourne serisinin ikinci filmiyle listemize devam ediyoruz. Doug Liman tarafından yönetilen ve 2002 yılında vizyona giren Geçmişi Olmayan Adam (The Bourne Identity); serinin ilk ve en iyi yapımlarından bir tanesiydi. Ancak bu başarılı yapımın devam filmi olarak karşımıza gelen Medusa Darbesi (The Bourne Supremacy), bünyesinde barındırmış olduğu intikam hikayesiyle, seriyi çok daha çekici hale getirmişti. Matt Damon, Franka Potente, Julia Stiles, Brian Cox ve Karl Urban gibi birbirinden başarılı isimlerden oluşan oyuncu kadrosu ise beğeni toplamayı başarmıştı.

3. Kill Bill

IMDb Puanı: 8,1

Kill BillBol kanlı intikam filmlerinin efsanevi yönetmenlerinden Quentin Tarantino’nun başyapıtlarından biriyle daha listemize devam ediyoruz. İkileme olarak karşımıza gelen Kill Bill; Uma Thurman, David Carradine, Lucy Liu, Daryl Hannah ve Michael Madsen gibi usta isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da fark yaratmıştı. Siyah Mamba lakaplı eski bir suikastçının, düğününde ekip arkadaşları tarafından ihanete uğramasını ve ölümden dönerek bu ihanetin intikamını alma çabalarını anlatan Kill Bill; dövüş sahneleriyle ve müzikleriyle izleyicilerin kalplerini fethetmeyi başarmıştı.

2. V for Vendetta

IMDb Puanı: 8,2

V for VendettaHafızalara kazınan sahneleri ve unutulmaz replikleriyle başkaldırının sembolü haline gelen V for Vendetta filminin yönetmen koltuğunda James McTeigue oturuyordu. 2005 yılının en başarılı yapımlarından biri haline gelen V for Vendetta; Hugo Weaving’in efsanevi performansıyla şekillenmişti. Ayrıca filmin kadrosunda bulunan Natalie Portman, Stephen Fry, John Hurt ve Stephen Rea gibi usta oyuncular da bu filmi ölümsüzleştirmeyi başardılar.

1. İhtiyar Delikanlı (Oldeuboi)

IMDb Puanı: 8,4

İhtiyar Delikanlı (Oldeuboi)Son 15 yılın en iyi intikam filmler listesini 2003 Kore yapımı efsanevi bir filmle sonlandırıyoruz. Bir Japon mangasının Park Chan-Wook yönetmenliğinde sinemaya uyarlanmış hali olan İhtiyar Delikanlı (Oldeuboi), özellikle de Min-sik Choi’nin devleştiği yapımlardan bir tanesiydi. Konusu ve oyunculuklarıyla olağanüstü bir yapım haline gelen İhtiyar Delikanlı; 15 yıldır rehin tutulan bir adam, bu sırada karısının öldürüldüğü, suçun ise üzerine atıldığını öğrenir. Sonrasında ise serbest bırakılan bu adamın başına gelenlerin intikamını almak için vermiş olduğu mücadele ve bu yolda yaşadıkları Oldboy filmini çok daha çekici hale getiriyor.

Son 20 Yılın ve Öncesinin En İyi İntikam Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralanması

Eski, fakat yeri doldurulamayan yapımların yer aldığı son 20 yılın ve öncesinin en iyi intikam filmleri ile listemizi sonlandırıyoruz.

18. Kanca – Ölümden de Beter (Rolling Thunder)

IMDb Puanı: 7,0

Kanca – Ölümden de Beter (Rolling Thunder)Vietnam Savaşı’ndan sağ kurtulmuş bir binbaşı, nihayet eve döner. Ancak karısı ve oğlu öldürülür. Binbaşı ise cephedeki arkadaşlarını toplayarak, ailesinin intikamını alabilmek için mücadeleye başlar. Sarsıcı sahneleriyle olağanüstü bir John Flynn filmi olan Kanca – Ölümden de Beter (Rolling Thunder), Paul Schrader’ın eserinden sinemaya aktarılmıştır. Tommy Lee Jones, William Devane, Linda Haynes, James Best ve Dabney Coleman gibi ustalar da oyunculuklarıyla kendilerine hayran bırakmışlardır.

17. Yara (Death Wish)

IMDb Puanı: 7,0

Yara (Death Wish)Usta isimleri bünyesinde barındıran benzersiz bir intikam filmiyle daha listemize devam ediyoruz. Aslında seri film olan Yara (Death Wish), ilk olarak 1974 yılında izleyicilerle buluştu. Ailesi katledilen bir adamın, vermiş olduğu intikam savaşını anlatan bu Michael Winner filminin başrollerinde Charles Bronson gibi usta bir isim yer alıyor. Jeff Goldblum ise serserilerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

16. Gününü Göreceksin (Payback)

IMDb Puanı: 7,1

Gününü Göreceksin (Payback)Brian Helgeland imzalı 1999 yapımı Gününü Göreceksin (Payback); Mel Gibson, Maria Bello, Lucy Liu, Gregg Henry ve Deborah Kara Unger gibi dönemin ünlü yıldızlarından oluşan kadrosuyla fark yaratmıştı. Planladıkları büyük soygun sırasında ortağı tarafından ihanete uğrayan Porter’ın intikam yolundaki zorlu ilerleyişini konu alan Gününü Göreceksin de en iyi intikam filmlerinden biri olarak listemizde yer alıyor.

15. Bıçağın İki Yüzü (Blade)

IMDb Puanı: 7,1

Bıçağın İki Yüzü (Blade)En bilindik vampir filmlerinden biri olan ve aksiyon sahneleriyle izleyicilerin gönlünde taht kuran Bıçağın İki Yüzü (Blade); vampirlerin acımasızca saldırısına uğrayan annesinin intikamını almak için yola düşen yarı insan yarı vampir bir adamın hikayesini konu alıyor. Wesley Snipes’ın Blade rolüyle adeta devleştiği bu yapım da Marvel çizgi romanının uyarlaması olarak karşımıza geliyor.

14. Desperado

IMDb Puanı: 7,2

DesperadoAdını duyar duymaz, müziğinin kulağımıza çalındığı efsanevi yapımlardan biri olan Desperado; sevgilisini katleden Bucho’dan intikam almak için yola koyulan El Mariachi’nin hikayesini anlatıyor. Robert Rodriguez tarafından yönetilen bu yapım; Antonio Banderas, Salma Hayek, Steve Buscemi ve Danny Trejo gibi başarılı oyuncuları da bünyesinde barındırıyor. Desperado’nun devam filmi olan  Bir Zamanlar Meksika’da adındaki bu yapımda ise Johnny Depp, Eva Mendes ve Enrique Iglesias gibi ünlü isimler yer alıyor.

13. Yüz Yüze (Face/Off)

IMDb Puanı: 7,3

Yüz Yüze (Face/Off)Simgesel bir intikam filmi olan 1997 yapımı Yüz Yüze (Face/Off), Nicolas Cage ve John Travolta ikilisinin başarılı performanslarıyla şekilleniyor. John Woo yönetmenliğinde karşımıza gelen bu film, konusu ve hafızalara kazınan sahneleriyle de efsaneleşmeyi başarıyor. Oğlunu öldürdüğünü düşündüğü güçlü bir suçlunun peşinde olan bir FBI ajanını ve devamında yaşadıklarını konu alan bu film de en iyiler arasına adını yazdırıyor.

12. Günah Tohumu (Carrie)

IMDb Puanı: 7,4

Günah Tohumu (Carrie)Brian De Palma imzalı Günah Tohumu (Carrie), korku filmleri listesinde de ilk sıralara adını yazdırıyor. Stephen King’in Carrie adlı romanın beyazperdeye uyarlanmış hali olan Günah Tohumu, ilk olarak 1976 yılında izleyicilerle buluşmuş ve büyük bir beğeni toplamıştı. Daha sonra bu yapım 1999 ve 2013 yıllarında yeniden izleyici karşısına çıkmıştı.

11. Köpekler (Straw Dogs)

IMDb Puanı: 7,5

Köpekler (Straw Dogs)Gordon Williams’ın The Siege of Trencher’s Farm kitabının Sam Peckinpah tarafından sinemaya uyarlanmış hali olan 1971 yapımı Köpekler (Straw Dogs); Susan George, Dustin Hoffman, Peter Vaughan ve Del Henney gibi usta isimlerden oluşan güçlü oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor. Dönemin etkileyici filmi; modern bir insanın, damarına basıldığında şiddet yanlısı bir canavara dönüşüm hikayesini konu alıyor.

10. Kardeş Gibiydiler (Sleepers)

IMDb Puanı: 7,6

Kardeş Gibiydiler (Sleepers)Barry Levinson’ın, Lorenzo Carcaterra romanından uyarladığı 1996 yapımı Kardeş Gibiydiler (Sleepers); Brad Pitt, Robert De Niro, Kevin Bacon, Jason Patric ve Dustin Hoffman gibi güçlü oyunculardan oluşan kadrosuyla döneme damgasını vurmuştu. 4 çocukluk arkadaşının şakalaşırken, yaşlı bir adamın yaralanmasına neden olmaları, hayatlarını tamamıyla değiştirecektir. Bu dört arkadaş 1 yıl hapse mahkum edilirler ve cezaevinde kaldıkları süre boyunca gardiyanların kötü muamelesine ve cinsel istismara maruz kalırlar. Cezaları bitip, serbest bırakılan bu 4 arkadaş, yıllar geçmesine rağmen yaşadıkları travmayı üzerlerinden atamazlar. Ancak tam 13 yıl sonra gardiyanlardan intikam alma fırsatını yakalarlar.

9. Ölümsüz Aşk (The Crow)

IMDb Puanı: 7,6

Ölümsüz Aşk (The Crow)James O’Barr tarafından meydana getirilen popüler bir çizgi romanı, ünlü yönetmen Alex Proyas’ın da ilk uzun metrajlı filminin yaratılmasına ön ayak oluyor. 1994 yılında vizyona giren Ölümsüz Aşk (The Crow); Brandon Lee’nin yanlış doldurulmuş bir silahla sette hayatını kaybettiği yapım olarak da biliniyor. Bir müzisyen ve nişanlısının serseriler tarafından katledilmesini, daha sonra ise müzisyenin ruhunun bir kargada yeniden hayat bularak intikam almasını konu ediniyor.  

8. Kanunsuz Josey Wales (The Outlaw Josey Wales)

IMDb Puanı: 7,9

Kanunsuz Josey Wales (The Outlaw Josey Wales)Usta isimlerden Clint Eastwood’un hem yönetmen hem de başrol oyuncusu olarak karşımıza çıktığı 1976 yapımı Kanunsuz Josey Wales (The Outlaw Josey Wales) filmi; ailesini vahşice öldürenlerden intikamını alan fakat daha sonra bir grup katil tarafından kovalanmaya başlayan Wales’ın hikayesini anlatıyor. Eastwood’un yanı sıra Sondra Locke, Chief Dan George, Bill McKinney ve John Vernon gibi isimler de filmin kadrosunda yer alıyor.

7. Genç Kız Pınarı (Jungfrukallan)

IMDb Puanı: 8,1

Genç Kız Pınarı (Jungfrukallan)Kiliseye giderken Çobanlar tarafından tecavüze uğrayıp katledilen bir kızın öcü, tecavüzcülerin kaçarak evine sığındıkları Töre tarafından alınacaktır. İnanç, intikam ve pişmanlık üçlemesinin işlediği 1960 yapımı Genç Kız Pınarı (Jungfrukallan), Altın Küre ve Oscar ödüllerinin de kazananı olmuştur. Ingmar Bergman tarafından yönetilen bu yapım; Max von Sydow, Gunnel Lindblom ve Birgitta Pettersson gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da döneme damgasını vurmuştur.

6. Cesur Yürek (Braveheart)

IMDb Puanı: 8,4

Cesur Yürek (Braveheart)Tarihi savaş filmleri arasında sarsılmaz bir yere sahip olan Cesur Yürek (Braveheart); Mel Gibson’ın da efsaneleştiği yapımlardan bir tanesiydi. Çocukluk aşkına tecavüz ettikten sonra katlede İngiliz askerlerinden intikam alan ve dönemin efsanevi isimlerinden biri haline gelen William Wallace’ın hayatının anlatıldığı bu yapım, olağanüstü replikleriyle de izleyicileri gaza getirmeyi başarmıştır.  

5. Gladyatör (Gladiator)

IMDb Puanı: 8,5

Gladyatör (Gladiator)İhanete uğramakla kalmayıp, ailesi de Commodus tarafından katledilen Maximus, hayatta kalmayı başarır. Daha sonra ise gladyatör olarak arenalara gönderilen bu eski generalin aklında sadece intikam vardır. Ridley Scott imzası taşıyan 2000 yapımı Gladyatör (Gladiator) filmi, dönemin Oscar’larını silip süpürmeyi başarmış bir intikam filmi olarak karşımıza geliyor. Ayrıca Russell Crowe da Maximus karakteriyle izleyicilerin kalplerini fethetmeyi başarıyor.

4. Akıl Defteri (Memento)

IMDb Puanı: 8,6

Akıl Defteri (Memento)Christopher Nolan tarafından yazılıp yönetilen ve kardeşi Jonathan Nolan’ın kısa hikayesinden uyarlanan 2000 yapımı Akıl Defteri (Memento) filmi; bütünüyle sinema tarihinin başyapıtlarından biri olarak listemizde yer alıyor. Guy Pearce’ın olağanüstü oyunculuğu; Carrie-Anne Moss ve Joe Pantoliano gibi başarılı oyuncuların da katkılarıyla şekillenen Akıl Defteri; beyin yakan işleyişiyle de intikam temalı kusursuz bir psikolojik gerilim filmi olmayı başarıyor.

3. Sevginin Gücü (Leon)

IMDb Puanı: 8,6

Sevginin Gücü (Leon)Güçlü oyunculardan oluşan kadrosu ve etkileyici konusuyla izleyicilerin gönüllerinde taht kurmayı başarmış bir diğer efsane ile zirveye doğru yaklaşıyoruz. Luc Besson yönetmenliğine 1994 yılında vizyona giren ve gelmiş geçmiş en başarılı yapımlardan biri olan Sevginin Gücü (Leon); Natalie Portman ve Jean Reno ikilisinin yanı sıra Gary Oldman, Danny Aiello ve Michael Badalucco gibi güçlü oyunculardan oluşan kadrosuyla da takdir topluyor.

2. Batıda Kan Var (C’era una volta il West)

IMDb Puanı: 8,7

Batıda Kan Var (C'era una volta il West)Yine Charles Bronson ve yine benzersiz bir intikam filmiyle zirveye bir adım daha yaklaşıyoruz. Claudia Cardinale, Henry Fonda, Jason Robards ve Gabriele Ferzetti gibi ustaların da yer aldığı Batıda Kan Var (C’era una volta il West), 1970’li yıllara damgasını vuran benzersiz bir film olmayı başardı. İtalyan yönetmen Sergio Leone’nin ellerinde hayat bulan bu film; müzikleriyle de beğenilerin odak noktası haline gelmişti.

1. Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)

IMDb Puanı: 9,3

Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)Zorbalık ve zorbalara büyük bir ders veren Andy’nin hikayesinin anlatıldığı Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption) ile listemizi sonlandırıyoruz. Stephan King’in romanından uyarlanan bu efsanevi film Frank Darabont’un usta yönetmenliğinin yanı sıra Tim Robbins ve Morgan Freeman’ın olağanüstü oyunculuklarıyla hayat bulmuştu. 1994 yılında vizyona giren bu yapım aslında tam olarak bir intikam filmi olmasa da filmin sonlarına doğru aslında kelimenin tam anlamıyla “intikamın soğuk yenen bir yemek” olduğunu gözler önüne seriyor.

İntikam Filmleri Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara Sorular

İntikam Filmleri Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara SorularHer ne kadar sorunlarımızı insancıl yollarla halletmek istesek de damarımıza basıldığında, sevdiklerimize, ideallerimize dokunulduğunda en temel içgüdümüz olan intikam arzusu ortaya çıkabiliyor. Bu arzu bazen hayatımızda da gerçeğe dönüşebiliyor. Elbette ki yaşanmaması gereken çoğu olayı da beraberinde getiriyor. Fakat vizyona giren bazı intikam filmleri biraz da olsa bu arzuyu dizginleyebilmemizi sağlıyorlar.

İntikam filmlerinin başlangıcında birçoğumuz kötü karakterlerin acı verici bir şekilde yok olmalarını isteriz. Fakat çoğu zaman filmlerin sonunda ya kahramanımız da hayata gözlerini yumar veya filmin kötü adamı işkence dolu bir sonla karşılaşır. Kısacası çoğu zaman intikam için kullanılan atasözleri gerçeğe dönüşür. Bizler de hainlik yapan kötü adam için bile üzüldüğümüzle kalırız. Peki, gelelim sorumuza. Siz olsanız en iyi intikam filmleri listemize hangi yapımları eklemek isterdiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.