Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Korku Filmleri: En İyi 100 Korkunç Film [Türk -Yabancı]

Korku, birçok kişinin favori film alanı. Türe bağımlı olanların bile daha önce izlemedikleri filmlerle karşılaşabilecekleri en iyiler listesi;
Korku Filmleri: En İyi 100 Korkunç Film [Türk -Yabancı]
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Görselleri ve konularıyla yüreğimizi ağzımıza getiren bu yapımlar, içimizi ürpertmeye ve izlerken adeta boncuk boncuk terlememize neden oluyorlar. Fakat ne olursa olsun bir çoğumuzu da etkilemeyi başarıyorlar.

İşte karşınızda tüylerinizi diken diken edecek, tüm zamanların en iyi korku filmleri;

100 Karadedeler Olayı

Karadedeler OlayıIMDb Puanı: 4,0
Yapım Yılı: 2011

1989 yılında Kırklareli Lüleburgaz ilçesinin Davutlu köyünde gerçekleştiği iddia edilen ve yönetmen Erkan Bağkan’ın ise “kurgu değil, belgesel” olarak nitelendirdiği Karadedeler Olayı, 16 Eylül 2011 tarihinde izleyicilerle buluştu. Çekim tarzıyla Blair Witch ve Paranormanl Activity filmlerini andıran bu yerli yapım, izleyicilerin birçoğunu etkilemeyi başarmıştı.

IMDb Puanı bir hayli düşük olmasına rağmen, ülkemizde bu olayın çok fazla konuşulması ve sırlarının çözülememesinden dolayı listemize dahil ettik.

99 El Cin

El CinIMDb Puanı: 5,0
Yapım Yılı: 2013

Ürpertici yerli filmlerin usta yönetmeni Hasan Karacadağ tarafından yazılıp yönetilen El-Cin, 2013 yılında izleyici karşısına çıkmıştı. Coğrafyamızın en bilinen ve en mistik olgularından “cinler alemiyle” bizleri buluşturuyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Fulya Zenginer, Serdal Genç ve Oğuzhan Yıldız gibi isimler yer alıyor.

98 Ada: Zombilerin Düğünü

Ada: Zombilerin DüğünüIMDb Puanı: 5,2
Yapım Yılı: 2010

Korku ve komedi türlerinin harmanından oluşan ve ilk Türk zombi filmi olarak karşımıza gelen Ada: Zombilerin Düğünü, 2010 yılında vizyona girmişti. Facebook üzerinden zombi rolünü için insan toplayan bu yapım Talip Ertürk ve Murat Emir Eren ikilisinin yönetimiyle şekilleniyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Cansel Elçin, Taner Birsel ve Sırrı Süreyya Önder gibi bilindik isimler yer alıyor.

97 Lanetli Gözyaşları

Lanetli GözyaşlarıIMDb Puanı: 5,3
Yapım YılıÇ 2019

Psikolojik olarak son derece kötü zamanlar geçiren bir anne, çocuklarını ve kendini bir gölde ölüme sürükler. Çocukların cesedi bulunur fakat annenin cesedi hiçbir zaman bulunmaz. Aradan geçen yıllar sonunda bu annenin hayaleti buraya gelir.

Filmi Micheal Chaves yönetmenliği yapıyor. Oyuncu kadrosunda, Patrica Velasquez ve Linda Cardellini gibi ünlü oyuncular yer alıyor.

96 Lanetli Tepe (House on Haunted Hill)

Lanetli Tepe (House on Haunted Hill)IMDb Puanı: 5,6
Yapım Yılı: 1999

90’lı yılların sonlarına doğru vizyona giren Lanetli Tepe (House on Haunted Hill), aslında 1959 yapımı House on Haunted Hill filminin yeniden hayat bulmuş halidir. Geoffrey Rush, Famke Janssen, Ali Larter’ın başrollerini paylaştıkları bu yapımın 2007 yılında da Return to House on Haunted Hill adında bir devam filmi de çekilmiştir.

95 Koğuş (The Ward)

Koğuş (The Ward)IMDb Puanı: 5,6
Yapım Yılı: 2010

2010 yapımı gerilim ve psikolojik türü de içinde barındıran Koğuş (The Ward); Amber Heard, Danielle Panabaker ve Jared Harris gibi ünlü isimlerinden oluşan kadrosuyla da merak uyandırıyor. Psikiyatrda tanışan kadınlara geceleri uğrayan gizemli bir misafiri konu alan Koğuş filmi de listemizin bonusu oluyor.

94 Hayvan Mezarlığı (Pet Sematary)

Hayvan Mezarlığı (Pet Sematary)IMDb Puanı: 5,7
Yapım Yılı: 2019

Şehir hayatından yorulan bir çift, kırsal bir kasabaya yerleşirler. Evlerine yerleştikleri sırada kedilerinin ölmesi onları oldukça üzecektir. Yakınlarda ki bir mezarlığa gömdükleri kedileri, gizemli bir şekilde yeniden dünyaya gelir. Aile bu mezarlığın sırrını çözerler ve kısa süre önce vefat eden çocuğunu mezardan çıkartıp hayat bulması için bu mezara gömmeyi planlarlar.

93 Baskın: Karabasan

Baskın: KarabasanIMDb Puanı: 5,8
Yapım Yılı: 2015

Kısa filmleriyle uluslararası sinema dünyasında da adını duyurmayı başaran Can Evrenol’un ellerinde hayat bulan 2016 yapımı Baskın: Karabasan filmiyle listemize devam ediyoruz.. Cin temasından uzak olağanüstü bir senaryo ve işleyişe sahip olan, atmosferi, kostümleri ve müzikleriyle de beğeni toplayan Baskın: Karabasan; katıldığı birçok festivalden de ödülle ayrılmayı başardı.

92 Karanlık Sular

Karanlık SularIMDb Puanı: 5,8
Yapım Yılı: 1994

Türk sinemasının en güzel örneklerinden bir tanesi olan, sadece yerli sinemada değil, aynı zamanda uluslararası sanat camiasında da kendisine yer bulan başarılı bir Kutluğ Ataman filmiyle listemize devam ediyoruz. 25 Ağustos 1995 tarihinde Türk sinemalarında yerini alan Karanlık Sular; Gönen Bozbey, Metin Uygun, Daniel Chace, Eric Pio, Semiha Berksoy, Haluk Kurdoğlu, Tülin Oral ve Cevat Kurtuluş gibi isimleri de bünyesinde barındırıyordu. Mystfest Italy’de ve SİYAD’den En İyi Film ödülleri ile ayrılan Karanlık Sular, Amerikan Film Akademisi’nin arşivlerinde de yerini aldı.

91 Dehşet Sokağı (The Amityville Horror)

Dehşet Sokağı (The Amityville Horror)IMDb Puanı: 6,0
Yapım Yılı: 2005

Ryan Reynolds, Chloe Grace Moretz, Melissa George ve Jimmy Bennett’in başrollerinde yer aldıkları Dehşet Sokağı (The Amityville Horror), 2000’li yılların en iyilerinden bir tanesidir. Lutz ailesi, tüyler ürperten bir cinayetin işlendiği eve taşınmaya karar verirler. Fakat taşınana kadar yaşanan olaylardan haberleri yoktur. Sonrasında bir cinayetin işlendiğini öğrenseler de evden taşınmak istemezler. Sonrasında ise 28 gün boyunca yaşanacak bir vahşet başlamış olur.

90 Korku Kapanı (Wrong Turn)

Korku Kapanı (Wrong Turn)IMDb Puanı: 6,1
Yapım Yılı: 2003

Korku Kapanı (Wrong Turn); aşırı derecede korku öğesi içermemiş bir yapım olmasına rağmen, bolca rastlanan gerilim ve işkence sahneleriyle seyircilerin beğenisini kazanmayı başarmıştı. Tesadüfler zincirinden oluşan bu filmde; orman içerisinde yaya kalan bir grup gencin, insan etiyle beslenen karakterle olan amansız ve dehşet dolu mücadelesi konu alınıyor.

89 Kuduz Köpek (Cujo)

Kuduz Köpek (Cujo)IMDb Puanı: 6,1
Yapım Yılı: 1983

Stephen King’in eserinden uyarlanan Kuduz Köpek (Cujo) ve benzer dönemde vizyona giren bir diğer Stephen King eseri olan Hayvan Mezarlığı (Pet Sematary) da mutlaka izlemeniz gereken gerilim filmleri arasında yer alıyorlar. Eğer hayvanlardan korkmuyorsanız, bu iki yapımdan sonra bu dostlarımıza biraz daha temkinli yaklaşabilirsiniz.

88 Dabbe: Zehr-i Cin

Dabbe: Zehr-i CinIMDb Puanı: 6,1
Yapım Yılı: 2014

2014 yapımı Dabbe: Zehr-i Cin filmi, özellikle de içermiş olduğu dini öğelerle korkuyu daha da yüksek dozda izleyicilerle buluşturuyor. Sadece ilk üç günde bile 133 binden fazla seyirciye ulaşan Dabbe: Zehr-i Cin, 2010’lu yılların da beğenilen yapımlarından biri olarak karşımıza geliyor.

87 Musallat

MusallatIMDb Puanı: 6,1
Yapım Yılı: 2007

Şimdi ise Türk sinemasının bir diğer usta yönetmeni Alper Mestçi’nin en beğenilen filmlerinden bir tanesiyle listemize devam ediyoruz. 15 yaş sınırıyla 2007 yılında izleyicilerle buluşan Musallat, genellikle genç oyunculardan oluşan kadrosuyla beğeni toplamıştı. Burak Özçivit’in yer aldığı ilk sinema filmi olan Musallat; Biğkem Karavus, Kurtuluş Şakirağaoğlu ve Selma Kutluğ gibi isimleri de bünyesinde barındırıyordu.

86 Aynalar (Mirrors)

Aynalar (Mirrors)IMDb Puanı: 6,2
Yapım Yılı: 2008

Kiefer Sutherland, Paula Patton ve Amy Smart gibi ünlü isimlerin bulunduğu Aynalar (Mirrors) filmini izledikten sonra tabiri caizse aynalara küsebilirsiniz. 2008 yılında vizyona giren bu yapım; eski bir polisin, yangın faciasının yaşandığı bir evde gece bekçiliği yapmasıyla başlıyor. Her şeyin yanıp kül olduğu bu binada sadece aynalar sağlam kalmıştır. Felaketin ardından kalan bu aynalar, başka bir felakete neden olacaklardır.

85 Stigmata

StigmataIMDb Puanı: 6,2
Yapım Yılı: 1999

Kült bir yapımla daha listemize devam ediyoruz. Lanetli Tepe filmiyle aynı dönemde çıkan ve aklımızı başımızdan alan Stigmata; Vatikan rahiplerinden birinin, Brezilya’daki ilginç olayları araştırmak için görevlendirilmesiyle başlıyor. Gizemli bir varlık tarafından saldırıya uğrayan genç bir kadın, bilimin bile çözemediği bir acı içerisindedir. Rahip ise bu kadını kurtarmak için bazı kararlar vermek zorundadır.

84 Beyza’nın Kadınları

Beyza’nın KadınlarıIMDb Puanı: 6,2
Yapım Yılı: 2006

Aslında suç ve gerilim türlerinin harmanından oluşan Beyza’nın Kadınları, ben dahil birçok izleyicinin de tüylerini ürpertmeyi başarıyor. Güçlü kadrosuyla 2006 yılının başarılı filmlerinden bir tanesi olan Beyza’nın Kadınları, Mustafa Altıoklar yönetmenliğinde karşımıza geliyor. Filmin usta oyunculardan oluşan kadrosunda ise; Demet Evgar, Tamer Karadağlı, Levent Üzümcü, Engin Altan Düzyatan, Arda Kural, Berrak Tüzünataç ve Mine Çayıroğlu gibi birçok güçlü isim bulunuyor.

83 Paranormal Activity

Paranormal ActivityIMDb Puanı: 6,3
Yapım Yılı: 2007

Vizyona girmiş olduğu tarihten bugüne fark yaratmayı başarmış Paranormal Activity filmiyle listemize devam ediyoruz. 10 yıl önce seyirciyle buluşmasına rağmen, halen daha namını sürdürmeyi başaran Paranormal Activity; evlerinde doğaüstü bir gücün gezindiğini düşünen genç çiftin her tarafı güvenlik kameralarıyla donatmasını ve sonrasında ise yaşanan nefes kesen anları konu ediniyor.

82 Küçük Kıyamet

Küçük KıyametIMDb Puanı: 6,3
Yapım Yılı: 2006

Durul ve Yağmur Taylan kardeşlerin yönetmen koltuğunda, Doğu Yücel’in ise senarist koltuğunda oturduğu 2006 yılının bir diğer başarılı gerilim filmiyle daha listemize devam ediyoruz. İstanbul Depremi’nin ardından yaşanan “Felaket Beklentisi” travmasını temel alan bu yapımda; Cansel Elçin, Başak Köklükaya, İlker Aksum ve Binnur Kaya gibi birbirinden başarılı isimler bulunuyor.

81 Ölümcül Labirent

Ölümcül LabirentIMDb Puanı: 6,3
Yapım Yılı: 2019

Birbirini hiç tanımayan 6 kişiye bir kaçış oyunu bileti gelir. Bu 6 kişi bir oda da buluşurlar. Etap etap olan bu parkurdan 1. olarak kurtulan kişi büyük bir para ödülü alacaktır. Fakat her etap bir önceki etaba göre oldukça zordur.

80 Korku Gecesi (Fright Night)

Korku Gecesi (Fright Night)IMDb Puanı: 6,3
Yapım Yılı: 2011

Komşum Bir Vampir adlı eserden uyarlanan 2011 yapımı Korku Gecesi (Fright Night) filmi; Colin Farrell, Anton Yelchin ve David Tennant gibi ünlü isimleri bünyesinde barındırıyor. Popüler bir lise öğrencisi olan Charlie’nin yeni komşuları Jerry’nin yapmış olduğu tuhaf hareketlerden şüphelenmesi ve bu kuşkuların gerçek olması; gerilim dolu anların yaşanmasına neden olacaktır.

79 Dehşet Evi (Secuestrados)

Dehşet Evi (Secuestrados)IMDb Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 2010

2010 yılında vizyona giren Dehşet Evi (Secuestrados), korkunun yanı sıra yüksek dozda gerilimi de izleyicilerle buluşturuyor. İspanya yapımı en iyi gerilim filmleri arasında yer alan Dehşet Evi; yeni evlerine taşındıkları gece, üç kişinin saldırısına uğrayan bir ailenin gerilim dolu hikayesini konu alıyor.

78 Yaşam Kürü (A Cure for Wellness)

Yaşam Kürü (A Cure for Wellness)IMDb Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 2016

Genç ve başarılı bir çalışanın, CEO olarak gönderildiği Spa’da başlıyor. İnsanların çeşitli tedaviler için geldikleri bu yerde, görünenin aksine şeylerin yaşandığına inanan kahramanımız, hem gerçekleri öğrenmek hemde kötü durumu düzeltmek için bu sırların peşinden gidiyor.

Halka filminden tanıdığımız yönetmen Gore Verbinski, bu filmde de harika bir iş çıkarmış.

77 Tepenin Gözleri (The Hills Have Eyes)

Tepenin Gözleri (The Hills Have Eyes)IMDb Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 2006

Döneme damgasını vuran bir diğer yapım da Tepenin Gözleri (The Hills Have Eyes) filmiydi. Korku Kapanı gibi gerilim ve işkence konularını etkileyici bir şekilde işleyen Tepenin Gözleri; aslında ilk olarak 1977 yılında aynı isimle vizyona giren eserin yenilenmiş halidir.

76 İskelet Anahtar (The Skeleton Key)

İskelet Anahtar (The Skeleton Key)IMDb Puanı: 6,5
Yapım Yılı: 2005

Kate Hudson, Peter Sarsgaard ve usta oyuncu John Hurt’dan oluşan kadrosuyla dikkat çeken İskelet Anahtar (The Skeleton Key), listemizin en etkileyici örneklerinden biridir. İlk iki Halka filminin senaristi Ehren Kruger tarafından yazılan İskelet Anahtar; Deveraux ailesinin evinde hasta bakıcı olarak görev yapan Caroline’in başından geçen mistik olayları konu ediniyor.

75 Ölümcül Oyunlar (Funny Games)

Ölümcül Oyunlar (Funny Games)IMDb Puanı: 6,5
Yapım Yılı: 2007

Yıllar önce vizyona girmesine rağmen en iyiler arasına adını yazdıran Ölümcül Oyunlar (Funny Games); 2007 yılında yeniden sinemaya uyarlandı. Tatil için şehir dışına çıkan bir aileye karşı, iki gencin sebepsiz bir şekilde şiddet uygulamasını konu alan Ölümcül Oyunlar, korkudan öte işkence ve gerilim türlerinin en iyi örneklerinden biri olmayı başardı.

74 Blair Cadısı (Blair Witch)

Blair Cadısı (Blair Witch)IMDb Puanı: 6,5
Yapım Yılı: 1999

Düşük bütçesine rağmen büyük başarılar elde eden Blair Cadısı (Blair Witch); belgesel ekibinin Black Hills Ormanları için söylenen bir miti araştırmak için yola çıkmalarını ve sonrasında bu efsanenin gerçekleştiğini etkileyici bir dille gözler önüne seriyor. Bu yapım bazıları tarafından beğenilmese de eleştirmenler tarafından dönemin en iyi yapımlarından biri olarak gösteriliyor.

73 Sessiz Tepe (Silent Hill)

Sessiz Tepe (Silent Hill)IMDb Puanı: 6,5
Yapım Yılı: 2006

Sean Bean, Radha Mitchell ve Chris Britton’dan oluşan oyuncu kadrosuyla 2006 yılının en beğenilen yapımlardan biri haline gelen Sessiz Tepe (Silent Hill), konusuyla da şaşkınlık yaratmayı başarmıştı. Uyurgezer kızının rüyalarına giren Silent Hill’e gitme kararı alan Sharon’ın ve küçük kızının başına gelen gerilim dolu olayları konu alıyor.

72 Kabuslar Evi

Kabuslar EviIMDb Puanı: 6,5
Yapım Yılı: 2006

Türünün başarılı örneklerinden biri olarak karşımıza gelen Kabuslar Evi aslında birçok farklı hikayeyi bünyesinde barındırıyor. Çağan Irmak’ın ellerinde hayat bulan bu yapım; Hümeyra, Çetin Tekindor, Yetkin Dikinciler, Fikret Kuşkan, Hülya Koçyiğit, Levent Üzümcü, Okan Yalabık, Şerif Sezer ve Devrim Nas gibi usta isimler yer alıyorlar.

71 13. Cuma (Friday the 13th)

13. Cuma (Friday the 13th)IMDb Puanı: 6,5
Yapım Yılı: 1980

Bir diğer efsane koru ve gerilim filmi olan 13. Cuma (Friday the 13th) ile listemize devam ediyoruz. 1980 yılında ilk olarak seyirciyle buluşan bu yapımın en az 9 devam filmi daha çekilmiştir. Yıllar önce gizemli cinayetlere ev sahipliği yapan ve bir gençlik kampı olan Crystal Lake, on yıllar sonra yeniden halka açılır. Ancak bu kamp alanının açılmasıyla tarih tekerrür edecektir.

70 Çocuk Oyunu (Child’s Play)

Çocuk Oyunu (Child’s Play)IMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 1988

Çocukluğumuzu yiyip bitiren efsanevi bir korku gerilim filmiyle listemize devam ediyoruz. 1988 yılında vizyona giren ve birçok insanı oyuncak bebeklerden soğutan bir yapım olan Çocuk Oyunu (Child’s Play); suçlu bir seri katilin ruhunu içerisinde barındıran meşhur Chucky karakterini konu alıyor.

69 Hush

HushIMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2016

2016 yılının en iyilerinden, Hush ile listemize devam ediyoruz. Yaklaşık 90 dakika boyunca gerilim ve korku dolu anları seyircilerle buluşturan Hush; hem dilsiz hem de sağır bir kadın olarak, şehirden uzak bir evde yaşayan Maddie’nin ve ona dadanan psikopatın gerilim dolu hikayesini anlatıyor.

68 Mandy

MandyIMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2018

Mutlu bir hayat süren çiftimiz, bir tarikatın yaptıkları sayesinde hiç düşünmedikleri kötü olaylar yaşarlar. Eşine işkenceler yapılmasına neden olan tarikatı yok etmek isteyen kahramanımız, başına gelecek herşeyi göze alır.

Panos Cosmatos’un yazıpyönettiği filmde, Nicolas Cage başrolü oynuyor.

67 30 Gün Gece (30 Days of Night)

30 Gün Gece (30 Days of Night)IMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2007

Filmimiz Alaska’da geçiyor. Yılın 30 günü sabah olmayan bu kasabada, insanlar güneye gidiyorlar. Fakat bazı insanlar ise karanlığa rağmen bu bölgede kalıyorlar.

Hiçbir zaman bir olay yaşanmayan bu kasabaya, bu yıl sırlarla dolu bir grup gider. Amaçları bu karanlıktan yararlanarak insanlara işkenceler yapmaktır.

David Slade’in yönettiği filmde, Josh Hartnett, Danny Huston ve Melissa George oyuncu kadrosunda yer alıyor.

66 Drakula İstanbul’da

Drakula İstanbul’daIMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 1953

İlk Türk korku filmlerinden bir tanesi olan Drakula İstanbul’da, 1953 yılının Mart ayında gösterime girdi. Ali Rıza Seyfi’nin Bram Stoker’ın Kazıklı Voyvoda romanından uyarladığı; Ümit Deniz’in senaristliğini, Mehmet Muhtar’ın ise yönetmenliğini üstlendiği başarılı bir yapım olarak karşımıza geliyor.  Filmin oyuncu kadrosunda ise Atıf Kaptan, Bülent Oran, Ayfer Feray ve Cahit Irgat gibi usta isimler yer alıyor.

65 Cadılar Bayramı (Halloween)

Cadılar Bayramı (Halloween)IMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2018

Yıllar önce Cadılar Bayramı kutlandığı sırada bir katil, gözünü başrolümüze diker ve onu öldürmeye çalışır. Fakat istediğini yapamaz. Yıllar boyunca hapishane de kalan bu katil, nakil aracının kaza yapması sonucu bulunduğu yerden kaçar. Atladığı birşey vardır, peşinde intikam peşinde olan eski düşmanı olacaktır.

David Gordon Green’in
objektifinden izlediğimiz filmde; Judy Greer, Anda Matichak ve Jamie Lee Curtis gibi oyuncular yer alıyor.

64 Son Durak (Final Destination)

Son Durak (Final Destination)IMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2000

2000 yılına damgasını vuran Son Durak (Final Destination), konusuyla neredeyse hepimizi paranoyaklaştırmayı başarmıştı. Tesadüf ya da kaderin oyunu olarak peşi sıra gelen ölümlerin konu edildiği Son durak filmi de listemize adını yazdırıyor.

63 Şeytan Çarpması (The Exorcism of Emily Rose)

Şeytan Çarpması (The Exorcism of Emily Rose)IMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2005

2005 yılında vizyona giren ve Jennifer Carpenter, Laura Linney, Tom Wilkinson gibi ünlü isimleri bünyesinde barındıran Şeytan Çarpması (The Exorcism of Emily Rose) da içimizi ürperen bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Emily adında bir genç kızın ölümüyle başlayan olaylar, zamanla çok daha gizem ve gerilim dolu bir hal alacaktır.

62 Rose Red Konağı (Rose Red)

Rose Red Konağı (Rose Red)IMDb Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 2002

Stephen King’in tarafından kaleme alınan Rose Red Konağı (Rose Red); gerilim ve gizem türlerini bünyesinde barındırıyor. Aslında bir TV filmi olan Rose Red Konağı; Dr. Joyce Reardon tarafından konakta barınan doğaüstü güçleri uyandırmak adına 6 kişilik ekip tarafından düzenlenen geziyi ve sonrasında gerçekleşen olayları konu alıyor.

61 Saklambaç (Ready or Not)

Saklambaç (Ready or Not)IMDb Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 2019

Gerilimde zirveleri yaşayacağımız film, sevgili olan bir Alex ve Grece’in evlilik kararı almalarıyla başlıyor. Düğün günü geliyor fakat düğünden önce Alex’in ailesi Grece’i bir oyun için yanlarına çağırıyorlar.

Oyun şudur ki Grece sabah olana kadar damat ve akrabalara yakalanmamak zorundadır. İlk başta normal gelen bu oyun, ilerleyen saatlerde kabusa dönüşecektir.

60 1408

1408IMDb Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 2007

Yine etkileyici bir Stephen King eserinin uyarlamasıyla daha listemize devam ediyoruz. John Cusack ve Samuel L. Jackson ikilisinin başrollerini paylaştıkları 1408 filmi; sadece gözüyle görmüş olduğu şeylere inanan Mike Enslin adındaki yazarın 1408 adındaki perili olduğu söylenen odada kalmaya karar verir. Sonrasında ise doğaüstü olaylar gerçekleşmeye başlar.

59 Dabbe: Cin Çarpması

Dabbe: Cin ÇarpmasıIMDb Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 2013

Yine Hasan Karacadağ filmlerinden bir tanesiyle listemize devam ediyoruz. Dabbe serisinin en beğenilen ve en sevilen devam filmlerinden olan Dabbe 4: Cin Çarpması da adından anlaşılacağı üzere El-Cin ile benzer olgulara odaklanıyor. Filmin kadrosunda ise Cansu Kurgun, Irmak Örnek, Murat Özgen, Sultan Köroğlu Kılıç, Elçin Atamgüç ve Sabriye Günüç gibi oyuncular yer alıyor.

58 Siccin 3: Cürmü Aşk

Siccin 3: Cürmü AşkIMDb Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 2016

Alper Mestçi yönetiminde 2016 yılının en başarılı filmleri arasında adını yazdıran Siccin 3: Cürmü Aşk, tek başınıza izlememeniz gereken yapımlardan bir tanesidir. Sevdiği kadını geri kazanmak uğruna yapılan bir hatanın akla hayale sığmayacak kadar korkutucu anlara neden olmasını ve sonrasında gelişen gerilim dolu olayları konu alıyor.

57 Ruhlar Bölgesi (Insidious)

Ruhlar Bölgesi (Insidious)IMDb Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 2010

2010 yılının bir diğer başarılı senaryosuyla ürpermeye devam ediyoruz. Patrick Wilson, Rose Byrne ve Ty Simkins üçlüsünün etkileyici performansıyla tüm zamanların en iyilerinden biri olmayı başaran Ruhlar Bölgesi (Insidious), konusu ve görselleriyle de izleyicileri etkilemeyi başarıyor.

56 Lanet (Sinister)

Lanet (Sinister)IMDb Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 2012

Gerilim ve gizem türlerinin harmanından oluşan 2012 yapımı Lanet (Sinister); Ethan Hawke, Nicholas King, Juliet Rylance ve James Ronsone gibi ünlü isimleri bünyesinde barındırıyor. Ayrıca Paranormal Activity filminin yapımcıları tarafından oluşturulan ve The Exorcism of Emily Rose filminin yönetmeni Scott Derrickson tarafından yönetilen bu film de sizleri fazlasıyla etkileyecek gibi görünüyor.

55 Karabasan (The Babadook)

Karabasan (The Babadook)IMDb Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 2012

Birçok prestijli ödülün sahibi olan Karabasan (The Babadook) filmini izledikten sonra kolay kolay kendinize gelemeyebilirsiniz. Yakın dönemlerde vizyona giren Oculus filmini de bu yapımdan sonra izleyebilirsiniz. Eşini kaybetmiş yalnız bir anne ve sorunlu bir çocuk olan Samuel’in korku dolu hikayesini konu ediniyor. Her şey rastlantısal bir şekilde bulunan Mister Babadook adlı masal kitabının okunmasıyla başlıyor.

54 Jack’in Yaptığı Ev (The House That Jack Built)

Jack’in Yaptığı Ev (The House That Jack Built)IMDb Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 2018

Gözü dönen bir seri katilin yaklaşık 10 yıl boyunca işlediği cinayetleri ve başından geçen olayları konu alan filmimiz, sizi derin düşüncelere sokacak.

Dünyaca ünlü yönetmen Lars von Trier’in muhteşem bir şekilde yönettiği filmde, en az yönetmen kadar başarılı olan Matt Dillion, Uma Thurman ve Bruno Ganz gibi oyuncular yer alıyor.

53 Peşimdeki Şeytan (It Follows)

Peşimdeki Şeytan (It Follows)IMDb Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 2014

Peşimdeki Şeytan (It Follows); gizem, gerilim ve doğaüstü korku türlerini bünyesinde barındırıyor. 19 yaşındaki Jay, cinsel ilişki sonrasında tuhaf ve korkutucu sanrılar görmeye başlar. Gid gide paranoyaklaşır ve bir şeyin onu takip ettiği hissine kapılır. İlerleyen zamanlarda ise bu hissin gerçek olduğunu anlar ve korku dolu anlar başlamış olur.

52 Evdeki Düşman (Orphan)

Evdeki Düşman (Orphan)IMDb Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 2009

Çocuk oyuncu Isabelle Fuhrman’ın olağanüstü bir oyunculuk sergilemiş olduğu Evdeki Düşman (Orphan) filmi; Vera Farmiga, Peter Sarsgaard ve Jimmy Bennet gibi başarılı oyuncuları da bünyesinde barındırıyor. Doğmamış çocuklarının ölümünden sonra evlat edinmeye karar veren ve Esther adında bir çocuğu evlat edinen Coleman ailesinin başına gelenleri konu alan Evdeki Düşman filminin yapımcılığını ise Leonardo DiCaprio üstleniyor.

51 Biz (Us)

Biz (Us)IMDb Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 2019

Son zamanlarda bilim kurgu, aksiyon gibi türler çok fazla ön planda olduğu için bu tür yapımlar eskisi kadar ses getirmiyor. Fakat bu film bu yılların en iyi filmi olabilir.

Şehir hayatından oldukça sıkılan bir ailenin, tatil için gittiği yerde başlarına geleni konu alıyor. Gittikleri kasabada, kendilerine 4 kişi musallat olur. İlginç olan şudur ki, bu 4 kişi kendilerinin tıpa tıp aynısıdır.

50 Hellraiser: Şeytan Pusuda Bekliyor (Hellraiser)

Hellraiser: Şeytan Pusuda Bekliyor (Hellraiser)IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 1987

1987 yılının başarılı yapımlarından biri olan Hellraiser: Şeytan Pusuda Bekliyor (Hellraiser); eski çağlardan kalma bir akıl küpünün, başarılı bir şekilde çözüldüğü takdirde cennetin kapılarını açacağına inanılır. Berduş bir gezgin olan Frank ise bu küp ile farklı bir boyutun kapılarını açar ve olanlar olur.

49 Dehşet Kapanı (The Cabin in the Woods)

Dehşet Kapanı (The Cabin in the Woods)IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2011

2011 yılının en iyi yapımlardan olan Dehşet Kapanı (The Cabin in the Woods) adındaki bu yapımın başrollerini Kristen Connolly ve Chris Hemsworth ikilisi paylaşıyor. Beş kişilik bir arkadaş grubu tatile çıkmaya karar verir. Huzurlu ve eğlenceli vakitler geçirmek için gittikleri yerde, ormanın derinliklerinde ıssız bir kulübeye rastlarlar. Sonrasında ise gerilimin tavan yaptığı anlar adrenalin seviyemizi yükseltmeye başlar.

48 Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız

Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir KızIMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2014

Gece yarısı tüm suçluların sokakta olduğu kasabada, bir vampir tüm suçluları adeta dize getirmektedir. Yine sokakta olduğu akşam, bir adamla tanışır ve hiç ummadıkları şeylerle karşılaşırlar.

Ana Lily Amirpour’un yönetmen koltuğunda olduğu filmde, Shelia Vand ve Marandi başrolü üstleniyor.

47 El Hoyo

El HoyoIMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2019

Filmimiz, ilginç bir hapishane sistemini ve burada yer alan mahkumları konu alıyor. Filmin çekim teknikleri ve özgün senaryosu, sizi bir hayli etkileyecek.

Galder Gaztelu-Urrutia yönetmenliği üstlenirken, başrolde ise Ivan Massague ve Zorion Egulieor bulunuyor.

46 Nefesini Tut (Don’t Breathe)

Nefesini Tut (Don’t Breathe)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2016

2016 yapımı Nefesini Tut (Don’t Breathe), aslında tam olarak bir korku filmi sayılmaz. Fakat yaşanan olaylar, izlerken içimizdeki korkunun da artmasına neden oluyor. Unutulmaz efsane filmler arasında yer alan Avatar’da da boy gösteren Stephen Lang’in olağanüstü performansıyla etkileyici bir gerilim filmi haline gelen Nefesini Tut, 2016 yılının en iyileri arasına adını yazdırıyor.

45 Shutter

ShutterIMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2004

2004 yılında gösterime giren Tayland yapımı Shutter filmi konusu itibariyle fark yaratmayı başarmıştı. Daha sonra ise Resimdeki Hayalet ismiyle Amerikan sinemasına uyarlanan bu film; genç bir fotoğrafçı olan Thun’un fotoğraflarda fark etmiş olduğu gizemli simgeleri görmesi ve bu esrarı çözmeye çalışırken yaşamış olduğu korku dolu anları konu alıyor.

44 Halka (The Ring)

Halka (The Ring)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2002

1990’lı yıllarda vizyona giren Japon yapımı Ringu filminin Amerikan sinemasına uyarlanmış hali olan Halka (The Ring); özellikle de Samara karakteriyle efsaneleşmeyi başarmıştı. Naomi Watts’ın da başrolünde yer aldığı bu yapım, gelmiş geçmiş en iyi psikolojik yapımlardan bir tanesi.

43 Kanıma Gir (Let Me In)

Kanıma Gir (Let Me In)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2010

İçine kapanık bir çocuğun, komşusu ile tanıştıktan sonra yaşadıklarını konu alıyor. Vampir temasının işlendiği yapımda, dram çok güzel kullanılmış.

Matt Reeves’in senaryo ve yönetmenliği yaptığı filmde, Kodi Smit-McPhee, Richard Jenkins ve Chloe Grave Moretz yer alıyor. 

42 Cehenneme Bir Adım (The Descent)

Cehenneme Bir Adım (The Descent)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2005

Korku Kapanı ve Tepenin Gözleri filmleriyle benzerlikler taşımasına rağmen, konusu itibariyle hayranlık uyandıran ve birçok ödülün de sahibi olan Cehenneme Bir Adım (The Descent), 2005 yılının en iyi korku gerilim filmleri arasında yer alıyor. Mağara inişi yapmak isteyen 6 yakın arkadaşın, mağarada yaşayan vahşi yaratıklarla karşılaşmalarını ve sonrasında gerçekleşen korku dolu anları konu ediniyor.

41 Çığlık (Scream)

Çığlık (Scream)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 1996

Drew Barrymore, Courteney Cox ve Neve Campbell gibi dönemin beğenilen oyuncularını bünyesinde barındıran Çığlık (Scream), 1996 yılına damgasını vurmayı başarmıştı. En iyi korku gerilim filmleri arasına adını yazdıran Çığlık, 1978 yapımı Halloween filmiyle benzer bir yapıya sahip olsa da 90’lı yılların en beğenilen filmlerinden biri olarak huzurlarınıza geliyor.

40 Dehşet (The Changeling)

Dehşet (The Changeling)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 1980

Katıldığı festivallerden En İyi Senaryo ödülleriyle ayrılan 1980 yapımı Dehşet (The Changeling) olağanüstü bir psikolojik gerilim filmi olarak huzurlarınıza geliyor. Peter Medak tarafından yönetilen bu başarılı yapım, efsanevi aktör George C. Scott’ın muazzam performansının yanı sıra Trish Van Devere, Melvyn Douglas, Jean Marsh ve John Colicos gibi ustaların oyunculuklarıyla da şekilleniyor.

39 Ayin (Hereditary)

Ayin (Hereditary)IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2018

Toni Collette, Gabriel Byrne ve Milly Shapiro gibi ünlü oyuncuların yer aldığı Ayin’de, yönetmenliği ve senaryoyu Ari Aster üstleniyor.

Bir ailenin başına adeta bela olan sırlar ve bu sırlardan kaçmaya çalışan aile bireylerini izleyeceğimiz filmimiz, nefessiz bir görsel şölen sunuyor.

38 Ölü İkizler (Dead Ringers)

Ölü İkizler (Dead Ringers)IMDb Puanı: 7,3
Yapım yılı: 1988

Jeremy Irons’ın başrollerinde oynadığı Ölü İkizler (Dead Ringers) filminin bizleri korkutmasını sağlayan en büyük etken; bu yapımın gerçek hikayeden uyarlanmış olmasıdır. Birlikte jinekolog olan çalışan ikiz kardeşler, yanı görünüme sahip olsalar da kişilik konusunda birbirlerinden ayrılıyorlar. Fakat etkilendikleri kadınları da birbirleriyle paylaşabiliyorlar. Ancak Mantle kardeşlerden biri aşık olur ve bütün dengeler değişir.

37 Parçalanmış (Split)

Parçalanmış (Split)IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2016

James McAvoy’un başarılı oyunculuğuyla hayranlık uyandıran bir film haline gelen Parçalanmış (Split), 17 Şubat 2017 tarihinde de Türkiye’de vizyona girdi. Çoklu Kişilik Bozukluğu rahatsızlığı olan Kevin adında bir genç adam, suça meyilli olan alter egosuyla 3 kız kardeşi marketten kaçırıp, kendi bodrumuna hapseder. 23 farklı alter egosu bulunan Kevin, hep farklı karakterlerde bu küçük kızlara görünür. Korku ve gerilimin yüksek dozda verildiği Parçalanmış filmi de en iyiler arasına adını yazdırıyor.

36 O (It)

O (It)IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2017

Efsane 2017 yılında çok daha korkunç bir şekilde geri dönüyor. Belki de birçok insanın palyaçolardan nefret etmesinin sebebi ilk olarak 1990 yılında sinemaya uyarlanan Stephen King romanından kaynaklanabilir. 22. Dehşet Sokağı

35 Kötü Tohum

Kötü TohumIMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 1963

Türk sinemasının gelmiş geçmiş en iyi psikolojik gerilim filmlerinden bir tanesi olan Kötü Tohum, 1963 yılının Kasım ayında izleyicilerle buluştu. Maxwell Anderson’ın eserinden uyarlanan bu filmin yönetmen koltuğunda Nevzat Pesen otururken; Lale Oraloğlu, Alev Oraloğlu, Öztürk Serengil, Suna Pekuysal ve Bedia Muvahhit gibi ustalar da oyuncu kadrosunu oluşturuyorlardı.

34 Ölülerin Şafağı (Dawn of the Dead)

Ölülerin Şafağı (Dawn of the Dead)IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2004

1978 yapımı Dawn of the Dead filminin yenilenmiş hali olarak karşımıza gelen Ölülerin Şafağı (Dawn of the Dead), Zack Snyder’in başarılı yönetmenliğiyle çok daha etkileyici bir film haline geliyor. Salgın sonucu zombileşen dünyada hayatta kalmaya çalışan insanların korku ve gerilim dolu hikayesinin anlatıldığı Ölülerin Şafağı filmi de en iyiler arasına adını yazdırıyor.

33 Şeytanın Belkemiği (The Devil’s Backbone)

Şeytanın Belkemiği (The Devil’s Backbone)IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2001

İspanya – Meksika ortak yapımı etkileyici bir yapımla listemize hız kesmeden devam ediyoruz.  Şeytanın Bel Kemiği (The Devil’s Backbone) adı verilen bu film; İspanyol İç Savaşı’nın yani 1930’lu yılların sonlarını anlatıyor. Babasının yetimhaneye bıraktığı Carlos, yeniden babasına kavuşacağı hayalleriyle yanıp tutuşmaktadır. Ancak Carlos, bu hayallerin yanı sıra yetimhanedeki Jacinto isimli hayaletle de yaşamak zorunda kalır.

32 Doktor Uyku (Doctor Sleep)

Doktor Uyku (Doctor Sleep)IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2019

Stephen King romanında uyarlanan filmimizi, Mike Flanagan yönetiyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Ewan McGregor, Kyliegh Curran ve Rebecca Ferguson yer alıyor.

Çocukluk travmaları ve bağımlılığı ile uğraşan bir doktorun başından geçen konuları izleyeceğiniz film, son derece başarılı.

31 Ölüm Çığlığı (REC)

Ölüm Çığlığı (REC)IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2007

Gelmiş geçmiş en iyi filmler arasına adını yazdıran Ölüm Çığlığı (REC), İspanya’nın en başarılı yapımlarından da bir tanesidir. Gazeteci Angela adında bir kadın, TV muhabiri olmasıyla birlikte ilk görevine büyük bir heyecanla gider. Önce itfaiyecilerin konu olduğu bir haber ile görevlendirilen Angela, ihbar üzerine yanmış bir eve gitmeye karar verir. Sonrasında ise aslında bunun kazadan öte dehşet verici bir tuzak olduğu ortaya çıkar.

30 Yetimhane (El Orfanato)

Yetimhane (El Orfanato)IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2004

2000’li yılların en iyilerinden olan Yetimhane (El Orfanato), İspanya – Meksika ortak yapımı bir başyapıt olarak karşımıza geliyor. Bir zamanlar kendisinin de içerisinde yaşadığı yetimhaneyi satın alan Laura ve eşi Carlos, 7 yaşında engelli bir çocuğu da evlat edinerek, yetimhanede yaşamaya karar verirler. Fakat bu kasvetli binanın geçmişi çifti rahatsız etmekte kararlıdır.

29 Kara Büyü (The Wailing)

Kara Büyü (The Wailing)IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2016

2016 yılının sonlarına doğru vizyona giren Kore yapımı Kara Büyü (The Wailing) filmi de izleyicilere gerilim dolu anlar yaşatmayı başarıyor. Kibar ve zeki bir adamın, yakın komşuluklara ev sahipliği yapan bir dağ kasabasına taşınmasıyla, kasabada sırrı çözülmeyen bir salgın baş gösterir. Bu hastalığın kaynağının ise kasabaya yeni taşınan adam olduğu düşünülür. Jung-goo adında polis memuru ise bu yabancı hakkında bilgiler edindiği sırada, Moo-myung isimli bir kadınla tanışır. Tam da bu sırada polis memurunun da kızı salgına yakalanır.

28 Tez (Tesis)

Tez (Tesis)IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 1996

1995 yılında seyirciyle buluşan İspanyol yapımı Tez (Tesis) filmi, ülkenin bu türdeki başarısını tamamıyla gözler önüne sermişti. “Sinemada şiddet” temasını tez konusu olarak seçen üniversite öğrencisi Angela, Chema adında korku filmlerine bağımlı bir diğer öğrenciden yardım alır. Tezini hazırladığı sırada tez profesörünün bir sinema salonunda öldüğüne tanıklık eder. Filmin kasetini ele geçirdikten sonra ise olanlar olur.

27 Günah Tohumu (Carrie)

Günah Tohumu (Carrie)IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 1976

Stephen King’in ilk romanı olan Carrie eserinden beyazperdeye uyarlanan 1976 yapımı Günah Tohumu (Carrie) filmi; 2013 yılında yenilenmiş haliyle seyirci karşısına çıkmış olsa da ilk yapım kadar beğeni kazanamadı. Sissy Spacek’in olağanüstü bir performans sergilediği bu yapım da adını efsaneler arasına yazdırıyor.

26 Suspiria

SuspiriaIMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 1977

İtalyan yapımı dönemin dikkat çeken yapımlarından biriyle daha listemize devam ediyoruz. Gizem ve korku türünün en başarılı örneklerinden biri olan Suspiria; bale eğitimi almak için Amerika’dan Almanya’ya giden Suzy’nin başından geçen olayları konu alıyor. Özgün senaryosuyla da dikkat çeken bu etkileyici yapım son 50 yılın en iyileri arasında gösteriliyor.

25 Elm Sokağı Kabusu (A Nightmare on Elm Street)

Elm Sokağı Kabusu (A Nightmare on Elm Street)IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 1984

Robert Englund gibi bir ustanın başrolünde oynadığı ve Johnny Depp gibi ünlü bir oyuncunun yıldızının parladığı efsanevi bir yapım olan Elm Sokağı Kabusu (A Nightmare on Elm Street) ile listemize devam ediyoruz. İlk olarak 1984 yılında vizyona giren ve sonrasında en iyiler listesine girmeyi başaran Elm Sokağı Kabusu, Freddy Kruger karakteriyle özdeşleşmiştir.

24 İnsan Eti (The Texas Chain Saw Massacre)

İnsan Eti (The Texas Chain Saw Massacre)IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 1974

Teksas Katliamı olarak da bilinen 1974 yapımı İnsan Eti (The Texas Chain Saw Massacre) filmi, 30 bin dolarlık düşük bütçesine rağmen, gişede de harikalar yaratmayı başardı. İçerdiği şiddet görüntüleri nedeniyle birçok ülkede yasaklanan bu yapım, yine de popüler senaryolardan biri olmayı başardı ve devam filmleriyle seyirci karşısına çıkmaya devam etti.

23 Sessiz Bir Yer (A Quiet Place)

Sessiz Bir Yer (A Quiet Place)IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2018

Oldukça sessiz bir kasabada, sakin bir hayat yaşayan ailemiz hiçbir şekilde konuşmamaktadır. Oldukça sessiz bir hayat süren ailemiz, çocukların oda lambasını düşürmesi üzerine ilginç olaylar ile karşılaşırlar. Kesinlikle yüksek sesle izlemenizi tavsiye ederim.

John Krasinki’nin başrol ve yönetmenliği üstlendiği filmde, Emily Blunt ve Millicent Simmonds eşlik ediyor. 

22 Şeytanın Ölüsü (The Evil Dead)

Şeytanın Ölüsü (The Evil Dead)IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 1981

1981 yılında vizyona giren Şeytanın Ölüsü (The Evil Dead), dönemin en etkileyici yapımlarından biri olarak huzurlarınıza geliyor. Tatil yapmak için orman içerisinde bir kulübeyi tercih eden 5 genç, kötü ruhları derin uykularından uyandıran bir ses bandı bulurlar ve sonrasında ise korku dolu anlar başlamış olur. Aslında bu yapım ormanda cinayete kurban giden gençler klişesinin başlangıç noktası olabilir.

21 Gizemli Ada (The Wicker Man)

Gizemli Ada (The Wicker Man)IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 1973

Edward Woodward, Christopher Lee, Diane Cliento ve Britt Ekland gibi isimlerin başrollerini paylaşmış oldukları Gizemli Ada (The Wicker Man), kült bir film olarak listemizde yer alıyor. Neil adında bir polisin, yerlilerin bulunduğu bir adada kayıp bir kızı arama çabalarını ve sonrasında gerçekleşen gerilim dolu olayları müzikal türde anlatmıştır.

20 Dehşetin Nefesi (Jacob’s Ladder)

Dehşetin Nefesi (Jacob’s Ladder)IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 1990

Dönemin efsanevi filmleri arasında yer alan 1990 yapımı Dehşetin Nefesi (Jacob’s Ladder), özellikle de Tim Robbins’in başarılı performansıyla bizleri etkilemeyi başarmıştı. Vietnam gazisi Jacob, uyanıkken bile görmüş olduğu kabuslar yüzünden delirmek üzeredir. Peki, bu yaşadıkları sadece savaşın etkileri midir?

19 Korku Seansı (The Conjuring)

Korku Seansı (The Conjuring)IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2013

Vera Farmiga, Patrick Wilson ve Ron Livingston gibi isimleri bünyesinde barındıran 2013 yapımı Korku Seansı (The Conjuring); ilginç hikayesiyle listemizde yerini alıyor. 20 milyon dolarlık bütçesini gişede 15’e katlayarak 318 milyon dolarlık hasılat kazanmayı başaran Korku Seansı, gerçek hikayeden uyarlanmıştır.

18 28 Gün Sonra (28 Days Later)

28 Gün Sonra (28 Days Later)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2002

Londra’da genetik araştırmalar yapılan genetik laboratuarında, aktivistlerin denek maymunları özgürlüklerine kavuşturmasıyla bir salgın meydana gelir. 28 gün boyunca baygın yatan Jim ise uyandığında her şeyden habersizdir. Kimsenin görünmediği hayalet bir şehir ile karşılaşan Jim, tehlikenin de farkında değildir.

17 Diğerleri (Others)

Diğerleri (Others)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2001

Nicole Kidman’ın başrollerinde oynadığı, Alejandro Amenabar yönetimindeki Diğerleri (Others), konusu itibariyle de hayranlık uyandırıyor. II. Dünya Savaşı’nda eşini kaybetmiş, iki çocuk annesi olan Grace, büyük bir malikanede hayatını sürdürmektedir. Hizmetçi ilanı veren Grace’in kapısına üç kişi gelir. Grace hiç düşünmeden bu üçlüyü işe alır. Kadının küçük kızı ise bu sırada evin içerisinde bir çocukla arkadaşlık ettiğini söylemektedir. Grace başlarda inanmamış olsa da sisle birlikte gelen tehlike, korku dolu anların yaşanmasına neden olacaktır.

16 Testere (Saw)

Testere (Saw)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2004

İlk olarak 2004 yılında vizyona giren ve sonrasında ise bir efsane haline gelen Testere (Saw), gelmiş geçmiş en iyi korku gerilim filmleri arasında yer alıyor. Psikolojik gerilim türünün en iyi örneklerinden biri olan Testere, son olarak 2010 yılında adrenalin seviyemizi arttırmayı başarmıştı.

15 Teyzem

TeyzemIMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 1986

Sağlam bir pskiolojik gerilim filmi olan ve izleyicileri fazlasıyla ürpertmeyi başaran 1986 yapımı Teyzem filmi, gelmiş geçmiş en başarılı yerli yapımlardan bir tanesi olarak listemizde yer alıyor. Ümit Ünal’ın ödüllü senaryosunun, Halit Refiğ’nin usta yönetimiyle beyazperdeye aktarılmasının ürünü olarak karşımıza çıkan Teyzem filminin müzikleri ise Attila Özdemiroğlu’nun ellerinde hayat buluyor. Filmin kadrosunda ise Müjde Ar, Yaşar Alptekin, Necati Bilgiç ve Mehmet Akan gibi başarılı isimler yer alıyor.

14 Kuşlar (The Birds)

Kuşlar (The Birds)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 1963

Daphne du Maurier’in eserinden uyarlanan ve tüm zamanların en iyi korku filmleri arasında yer alan Alfred Hitchcock imzalı Kuşlar (The Birds), listemizin onu konuklarından bir tanesi olarak huzurlarınıza geliyor. Tippi Hedren, Rod Taylor, Suzanne Pleshette, Jessica Tandy ve Charles McGraw gibi usta isimler de filmin oyuncu kadrosunda yer alıyorlar.

13 Kapan (Get Out)

Kapan (Get Out)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2017

Hem ırkçılığı konu alan, hemde korkuyu kemiklerinize kadar hissedeceğiniz bu film, son yıllarda vizyona giren en etkileyici yapım diyebilirim.

Senaristliğini ve yönetmenliğini Jordan Peele’in üstlendiği filmde, Daniel Kaluuya ve Allison Williams ikilisi başrolü oynuyorlar.

12 Şeytanı Gördüm (Ang-ma-reul bo-at-da)

Şeytanı Gördüm (Ang-ma-reul bo-at-da)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2010

En iyi beyin yakan – kafa açan filmler arasında yer alan İhtiyar Delikanlı ve Lucy gibi etkileyici yapımlarda görev yapan Min-sik Choi, kez etkileyici bir gerilim filmiyle karşımıza geliyor. Özellikle gerilim dolu sahneleriyle şaşkınlık yaratan Şeytanı Gördüm (Ang-ma-reul bo-at-da), Kore yapımı en iyi korku ve gerilim filmlerinden bir tanesidir.

11 Yabancı (Halloween)

Yabancı (Halloween)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 1978

Cadılar Bayramı olarak da bilinen Yabancı (Halloween), işkence ve gerilim dolu korku filmlerinin başlangıç noktası sayılabilir. 1978 yılında vizyona giren bu John Carpenter filmi, düşük bütçesine rağmen, dünya sinemalarında inanılmaz bir gişe başarısına da imza atmıştır.

10 Yaşayan Ölülerin Gecesi (Night of the Living Dead)

Yaşayan Ölülerin Gecesi (Night of the Living Dead)IMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 1968

Yaşayan Ölülerin Gecesi (Night of the Living Dead), gelmiş geçmiş en etkileyici korku ve gerilim filmlerinden bir tanesidir. 1999 yılından itibaren ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilen bu yapım, zombi filmlerin de ilk örneklerinden bir tanesi olarak karşımıza geliyor. Ayrıca 114 bin dolarlık bütçesine rağmen, gişede 30 milyon dolarlık hasılat elde etmeyi de başarmıştır.   

9 Nosferatu Bir Dehşet Senfonisi (Nosferatu)

Nosferatu Bir Dehşet Senfonisi (Nosferatu)IMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 1922

1922 yılında seyirciyle buluşan Almanya yapımı bir başyapıt olarak karşımıza gelen Nosferatu Bir Dehşet Senfonisi (Nosferatu), listemizin onur konuklarından bir tanesidir. İlk Drakula filmi olmasına rağmen, telif ödemediği için yayından kaldırılmış ve bu unvanı 1931 Universal Pictures yapımı Drakula filmine kaptırmıştır.

8 Gir Kanıma (Lat den ratte komma in)

Gir Kanıma (Lat den ratte komma in)IMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 2008

2008 yapımı bir İsveç vampir filmi olan Gir Kanıma (Lat den ratte komma in), şaşkınlık yaratan konusuyla izleyicileri büyülemeyi başarıyor. Kendini aşağılayan okul arkadaşlarından intikam almak isteyen bir çocuğun, Eli isimli bir vampirin yardımıyla almış olduğu kanlı intikamının yanı sıra Hakan adında bir diğer vampirin ise mahallelileri öldürmesini konu alıyor.

7 Rosemary’nin Bebeği (Rosemary’s Baby)

Rosemary’nin Bebeği (Rosemary’s Baby)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 1968

1968 yılında vizyona giren bir Roman Polanski filmi olan Rosemary’nin Bebeği (Rosemary’s Baby), özellikle de türünün en güzel örneklerinden bir tanesidir. Sıradan bir ev hanımı olan Rosemary ve aktörlükle kafayı bozan eşi Guy, New York’a taşınırlar. Bu çift taşındıkları apartmandaki komşularıyla tanıştıktan sonra ise olanlar olur.

6 Şeytan (The Exorcist)

Şeytan (The Exorcist)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 1973

Türk versiyonuyla da karşımıza gelen 1973 yapımı Şeytan (The Exorcist) filmi, etkileyici sahnelerinin dışında sette yaşanan tuhaf olaylarla da dikkat çekmeyi başardı. Şeytan filminin çekimlerinde; iki kez set yanmış olup, ışık ve görüntü asistanı ölmüş, figüranlar kalp krizi geçirmiş, başrol oyuncusu Linda Blair ise kolunu kırmıştır.

5 Altıncı His (The Sixth Sense)

Altıncı His (The Sixth Sense)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 1999

Bruce Willis ve Haley Joel Osment ikilisinin harikalar yarattıkları Altıncı His (The Sixth Sense), en iyi psikolojik filmlerden biri olarak huzurlarınıza geliyor. Ölülerle konuşabildiğini ve onları görebildiğini iddia eden bir çocuk ile aynı durumda olan bir psikologun hikayesini konu alan Altıncı His, birçok prestijli ödülün de kazananı olmuştur. Aynı zamanda da “Ölü insanlar görüyorum (I see dead people)” repliği de filmle birlikte efsaneleşmeyi başarmıştır.

4 Şey (The Thing)

Şey (The Thing)IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 1982 

1951 ve 2011’deki versiyonlarına oranla oldukça büyük bir başarıya imza atan 1982 yapımı Şey (The Thing), bilim kurgu türünün en başarılı örneklerinden bir tanesidir. Kurt Russell’ın başrolünde oynadığı bu film de John Carpenter imzası taşıyor. Donmuş bir uzaylı canavarın yeniden canlandırılmasını ve sonrasında bilimsel araştırma yapılan istasyona sızarak buradaki herkesi öldürmesini konu alıyor. Daha sonra ise olayı araştırmaya gelen ekibin yaratığın gazabına uğramasıyla gerilim dolu anları etkileyici bir şekilde izleyicilerle paylaşıyor.

3 Cinnet (The Shining)

Cinnet (The Shining)IMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 1980

Stanley Kubrick yönetiminde 1980 yılında vizyona giren Cinnet (The Shining), adrenalin seviyenizi yükseltecek, nefessiz izlemenize neden olacak bir gerilim filmidir. Stephen King’in bir başka eserinin sinemaya uyarlanmış hali olan Cinnet, usta oyuncu Jack Nicholson’ın da olağanüstü performansıyla efsanevi bir film haline gelmiştir.

2 Yaratık (Alien)

Yaratık (Alien)IMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 1979

Ridley Scott’ın yönetmen koltuğunda, Sigourney Weaver, John Hurt, Ian Holm ve Tom Skerritt gibi oyuncuların da başrollerini paylaştıkları 1979 yapımı Yaratık (Alien), bilim kurgu türünde ürpertici  filmlerin en başarılı örneklerinden bir tanesidir. Özellikle de görsel efektleriyle dikkat çeken ve Oscar ödülünü elde etmeyi başaran bu yapımın 2017 yapımı Alien: Covenant adındaki devam filmi de fazlasıyla hayranlık uyandıracak gibi görünüyor.

1 Sapık (Psycho)

Sapık (Psycho)IMDb Puanı: 8,5
Yapım Yılı: 1960

Alfred Hitchcock’un en başarılı yapımlarından biri olan Sapık (Psycho), 1960 yılında vizyona girmesine rağmen, simgesel sahneleriyle efsaneleşmeyi başarmıştır. Psikozlu bir katilin konu edildiği bu benzersiz filmin başrollerini ise Anthony Perkins, Janet Leigth, John Gavin ve Vera Miles gibi usta isimler paylaşıyor.

Genellikle inli cinli filmler beyazperdelerde yerlerini aldı ve bizleri fazlasıyla ürpertmeyi başarmış olsalar da şimdilerde bu tarz filmler bizleri yavaş yavaş baymaya başladılar. Neyse ki bazı psikolojik gerilim örnekleri yeniden ürpermemizi sağladılar.Peki, listemizde yer alan en iyi korku filmlerine siz olsanız hangi filmleri eklemek isterdiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.