Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Virüs Filmleri: Salgın Hastalıkların İşlendiği En İyi 20 Film

Yaşadığımız veya yaşayabileceğimiz birçok hastalığı konu alan bu filmler, insana keyif vermenin yanı sıra birçok konuda bilgi vermesi ile daha çok dikkat çekiyor.
Virüs Filmleri: Salgın Hastalıkların İşlendiği En İyi 20 Film
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bu aralar gündemde, 2020 başlarında Çin’in Wuhan şehrinden yayılmaya başlayan ve bir çok ülkelere yayılan corona virüsü var. Dünya böyle bir tehdit altındayken, insanlarda haliyle konuyla ilgili filmler izlemek istiyorlar. Bizde bu konuda çekilmiş olan başarılı filmleri sizler için listeledik.

Salgın konulu, IMDb sırasına göre hazırlanmış 20 film listesi:

20 Veba (Carriers)

Veba (Carriers)IMDb Puanı: 6,0
Yapım Yılı: 2009

Filmimiz dünya üzerinde ki toplumların tek tek ölmesi ve yalnızca 4 arkadaşın hayatta kalmasını konu alıyor. Bu 4 arkadaş kendilerine güvenli bir yer arıyorlar ve bu hastalıktan kurtulmayı planlıyorlar.

Peki hayatta kalmayı başarabilecekler mi?

Yönetmenliği David Postor ve Alex Postor ikilisinin yaptığı filmde; Chris Pine başrolü oynuyor.

19 Kolera Günlerinde Aşk (Love in the Time of Cholera)

Kolera Günlerinde Aşk (Love in the Time of Cholera)IMDb Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 2007

Bir kadın ve ona aşık olan iki adamı konu alan filmimiz, uzun bir zaman diliminde geçiyor. Listemizdeki filmlerin haricinde aynı zamanda aşk filmleri izlemekten de keyif alıyorsanız bu filmi kaçırmamalısınız. Senaryonun kalitesi ve konuların objektife işlenmesi görülmeye değer.

Mike Newell’in yönetmenliğini konuşturduğu filmde; Javier Bardem, Benjamin Bratt ve Giovanna Mezzogiorna başrolü paylaşıyor.

Bu tarz filmleri izlemek çok keyif verici. Çarpıcı bir dram ve yanı başında sonsuz tutku kesinlikle filmin içine girmenizi sağlıyor.

18 Salgın (The Crazies)

Salgın (The Crazies)IMDb Puanı: 6,5
Yapım Yılı: 2010

Bu tarz filmler, geçmişte ve günümüzde yaşanan, ileride ise yaşanabilecek bir çok problemin oluşturabileceği sorunlara karşı önlem almamızı kolaylaştırıyor. Çünkü yazılmış senaryolar gerçek bir hikaye gibi düşünülüp, izleyiciye tam anlamıyla geçmesi için geliştiriliyor.

Filmin konusundan bahsetmemiz gerekirse, bir kasabanın su hattına karışan virüs, suyu içen insanların delirmelerini sağlıyor. Bunun zamanla birçok insanda görülmesi ile kasabada panik başlıyor. Kahramanlarımız ise deliren arkadaş ve komşularına karşı kendilerini korumaya çalışıyorlar.

Radha Mitchell, Danielle Panabaker ve Timothy Olyphant gibi ismi çok duyulmamış ünlüler oyuncu kadrosunda yer almasına rağmen, rollerinin hakkını veriyorlar.

17 Ürperti (Shivers)

Ürperti (Shivers)IMDb Puanı: 6,5
Yapım Yılı: 1975

Bu tarz eski yapım filmleri sevmeyenler, bu filmi izlemezseniz çok şey kaçıracaksınız.  Genetik kodlar ile ilgili birçok deneyler yapan profesör, yaptığı yanlış bir hareketten dolayı insanlığı tehlikeye atmıştır.

Deney sonrası insanların bir çoğunda yanlış giden bir çok hareket gözlemlemektedir. Virüsü bünyesinde barındırdan insanlar, cinsel konuda oldukça fazla istekte bulunurlar. Bu ilişkiler sonucunda da hastalık hızla yayılır.

Bu olaylar yaşanırken, virüsün çıkmasına neden olan profesörümüz, insanlığın hayatını kurtarmak için bir çözüm yolu bulmaya çalışmaktadır.

David Cronenberg’in yazıp yönettiği filmin başrolünü, Paul Hampton üstleniyor.

Şüphesiz ki listemizin en ilginç filmlerinden biri olan Ürperti, ilginç çekim teknikleri ve senaryosu ile fark yaratmayı başarıyor.

16 Öldüren Kelimeler (Pontypool)

Öldüren Kelimeler (Pontypool)IMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2008

Tony Burgess’in romanından uyarlanan filmimiz, işinde çokta başarılı olmayan bir radyo yayıncısının başından geçiyor. Ufak bir kasabada ki klisenin alt katında faaliyette olan radyo da işe başlayan karakterimiz, işe gittiği sırada bir çok farklı söylemle karşılaşır.

İnsanlar anlamsız cümleler kurarak adeta deliriyorlardır. İşin garip tarafı şudur ki hiçbir yerde bu olay ile ilgili haber veya kanıtı olan bir bilgi yoktur. Hızla tüm kasabayı saran bu akıl almaz olayın karşısında ne yapacaklarını bilemezler…

Bruce McDonald’ın yönetmen koltuğunda görev aldığı filmde, Stephen McHattie ve Georgina gibi isimler yer alıyor.

15 Tehdit (Outbreak)

Tehdit (Outbreak)IMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 1995

California’da bir kasabada ortaya çıkan salgın hastalık, zamanla Amerika’ya da sıçramıştır. Virüs kontrol altına alınmazsa önce tüm Amerika, sonrasında ise tüm Dünya yok olacaktır. Bu konuda uzman olan Albay Sam, bu problemi çözmek için mücadele eder.

1995 yapımı Tehdit’i, Wolfgang’ın gözünden izliyoruz. Oyuncu kadrosunda ise Dustin Hoffman, Morgan Freeman ve Rene Russo gibi ünlü isimler yer alıyor.

Filmin senaryosu ve çekim teknikleri son derece başarılı. Filmin soft sahneler ile desteklenmesi de son derece keyifli dakikalar geçirmenize neden olacak.

14 Körlük (Blindness)

Körlük (Blindness)IMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2008

Filmin senaryosunda Jose Saramago’nun Ensalo Sobre a Cegueira adlı romanından esinlenilmiştir. Konusu, çekimi ve aldığı ödüller söz konusu olduğunda listemizde ki diğer bütün filmlerden farklı bir yapıya sahiptir.

Evet ortada bir salgın var fakat bu salgın insanların kör olmasına neden oluyor. Bu durumu araştırmak ve kontrol altına alınması için kör olan insanlar karantina altına alınıyorlar. Bu karantina bölgesinde ki bir adamın kendini kral ilan etmesi ve yemek stoğunu ele geçirmesi ile filmimiz bambaşka olaylara konu oluyor.

Bir salgın filminden fazlası olan bu film toplumsal açıdan bir çok konuda alt mesajlar veriyor.

Dünyaca ünlü Fernando Meireless’in yönetmenliğini yaptığı filmde, Mark Ruffalo, Julianne Moore ve Gael Garcia Bernal oynuyor.

13 Salgın (Contagion)

Salgın (Contagion)IMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2011

Salgın, 2011 yapımı bir film olmasına rağmen, 2020’nin en çok izlenen filmlerinden biri olmayı başardı. Bunun nedeni ise filmde ele alınan salgın hastalığının, günümüz sorunu Corona ile aynı etkileri göstermesi. Filmin yeniden gündeme gelmesi üzerine senaristi Scott Z. Burns ise bu olayın sadece tesadüf olduğunu açıkladı.

Film ile ilgili şikayetçi olduğumuz tek konu, IMDb’den aldığı puan. O yüzden puana bakmadan izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Hızla bulaşan hastalık, panik halindeki halk ve çözüm arayan insanlar…

Iron Man ile yıldızı parlayan Gwyneth Paltrow’un başrolü canlandırdığı filmi, Steven Soderbergh yönetiyor.

12 Ölümcül Deney (Resident Evil)

Ölümcül Deney (Resident Evil)IMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2002

2000’li yılların belki de en sevilen filmlerinden bir tanesi olan Ölümcül Deney’i izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Özel bir şirkete ait olan genetik araştırma merkezinde denek olan hırsız, içeride geliştirmeye çalıştıkları bir virüsü ele geçirir ve bu araştırma merkezinin çalışanlarını etkilemek için virüsü kullanır.

Virüsten etkilenen insanlar zombiye dönüşmüşlerdir. Bu zombileri yöneten ise bu merkezin yapay zekasıdır. Bu kadar tehdit varken bir ekip bu merkezi temizlemek için yola çıkar…

Paul W.S. Anderson’un yazıp yönettiği filmde, başrolü Milli Jovovich ve Michelle Rodriguez paylaşıyor.

Devam filmleriyle de karşımıza gelen müthiş seri, bol aksiyon sahneleri ile büyüleyici anlar sunmayı başarıyor.

11 Grip (Flu)

Grip (Flu)IMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2013

Geçmiş senelerde, dünya üzerinde birçok toplumun zarar gördüğü ve toplumsal yıkımalara neden olan bulaşıcı hastalıklar meydana gelmiş. Biz bunların bir çoğunu bilmiyoruz. Fakat 2020’nin en çok konuşulan konusu; neredeyse Dünya’nın her tarafına yayılmış olan Corona(COVID-19) virüsü.

Filmimizde ki bulaşıcı hastalığın belirtileri de Covid-19 ile birbirine çok yakın. Bu yüzden izlemenizi ve bu konular hakkında filmlerden de işinize yarayabilecek bilgiler kazanmanızı isteriz.

Sung-su Kum’un yönettiği filmde; Roxanne Aparicio ve Hyuk Jang başrolleri paylaşıyor.

10 Sıcak Kalpler (Warm Bodies)

Sıcak Kalpler (Warm Bodies)IMDb Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 2013

Filmin senaryosunda, ünlü yazar Isaac Marion’un Sıcak Bedenler adlı romanından esinlenilmiştir. Filmimiz komik, romantik ve zombi olaylarını konu alıyor. Ana karakterimiz zombi R ile Julie’nin yaşadığı aşk anlatılıyor. “Zombi ve insan aşk yaşayabilir mi?” Sorusunun cevabını bu filmde bulabilirsiniz.

Nicholas Hoult ve Teresa Palmer’in başrolü üstlendikleri filmi, Jonathan Levine yönetiyor.

9 Dünya Savaşı Z (World War Z)

Dünya Savaşı Z (World War Z)IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2013

Bir filmde Brad Pitt oynarsa o film güzeldir, gibi bir cümleyi kurmamıza neden olan bu filmi kesinlikle izlemelisiniz. Çin’de ortaya çıkan ve insanların yaşamsal birçok fonksiyonlarını etkileyen bir hastalık sonucunda insanlar ve virüsü taşıyan hastalar arasında bir savaş yaklaşmaktadır. Peki bu savaşın kazananı insanlar mı yoksa hastalar mı olacaktır?

Brad Pitt ile beraber, Mireille Enos ve Daniella Kertesz’in başrolü paylaştıkları Dünya Savaşı Z’i, Marc Forster yönetiyor.

8 Yeryüzündeki Son Aşk (Perfect Sense)

Yeryüzündeki Son Aşk (Perfect Sense)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2011

Aşk ve dram dolu Yeryüzündeki Son Aşk, listemizde ki filmler arasında bizim favorimiz. Dünya üzerinde ki insanlar, bir salgın hastalık yüzünden sevme duygularını kaybetmeye başlarlar. Bu hastalık ortaya çıkmadan kısa bir süre önce ise bir doktor ve şef, ikili ilişkide birbirlerine karşı yakınlaşmaya başlarlar. Tüm insanlığın elinde olmadan kaybettiği aşka, bu ikili tutunabilecek mi?

David Mackenzie’nin yönettiği filmin başrolünü, Ewan McGregor ve Eva Green üstleniyor.

7 Uzay Mikrobu (The Andromeda Strain)

Uzay Mikrobu (The Andromeda Strain)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 1971

Micheal Crichton’un bir hastalık ile ilgili yazmış olduğu romandan esinlenilen film, 1971 yapımı olmasına rağmen günümüz filmlerinin bir çoğundan başarılı.

ABD tarafından uzaya gönderilen uydunun, bir kasabaya düşmesi ve bu olaydan sonra orada yaşayan insanların bir çoğunun ölmesi üzerine ülke kırmızı alarma geçer. Kasaba karantina altına alınır ve alanında uzman birçok bilim insanı bu durumu çözmek için çalışmalara başlarlar.

Robert Wise’nin yönettiği Uzay Mikrofonu’nun oyuncu kadrosunda, James Olson ve David Wayne bulunuyor.

6 Ben Efsaneyim / I Am Legend

Ben Efsaneyim / I Am LegendIMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2007

Kanser hastalığına tedavi bulan bilim insanları, kanseri ortadan kaldırmışlardır fakat farklı bir hastalığın doğmasına neden olmuşlardır. İnsanlığın neredeyse hepsi zombiye dönüşmüştür.

Kahramanımız ise her gün bu hastalığın çözümünü bulmaya ve aynı zamanda dünyanın farklı noktasında hayatta kalan insanlara ulaşmaya çalışıyor.

Son dönemlerin adeta bir kült filmi olan Ben Efsaneyim, aksiyon sahneleri ve hızlı ilerleyişi ile görsel şölen sunmayı başarıyor.

Will Smith’in başrole hayat verdiği filmi, Francis Lawrence yönetiyor.

5 Ölülerin Şafağı (Dawn of the Dead)

Ölülerin Şafağı (Dawn of the Dead)IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2004

Sarah Polley, Ving Rhames ve Mekhi Phifer gibi isimler başrolü üstlenirken, Zack Snyder ise yönetmenliği yapıyor. Gelde bu filmi izleme.

Karakterimiz Ana, bir hastanede hemşire olarak çalılşmaktadır. İşten çıktığı bir akşam eve döner ve herşey çok normal ilerlemektedir. Fakat sabah kalktığında insanların zombiye dönüşmeye başladığını fark eder. Bu durum karşısında hala sağlıklı olan insanlar ortak bir nokta da toplanıp kendilerini savunmaya çalışırlar.

4 Ölüm Çığlığı (REC)

Ölüm Çığlığı (REC)IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2007

Filmin konusuna geçmeden önce şunu söyleyelim, filmin çekim tekniği izlediğimiz filmlerin bir çoğundan farklı kullanılmış. Bütün filmi amatör bir gazetecinin kamerasından izliyoruz, bu da film boyunca gerilim dolu dakikalar yaşamamıza neden oluyor.

Gelelim konusuna… Yıllardır gazeteci olan Angela ve kameraman Pablo, bir ev kazası ihbarı üzerine itfaiye ekipleri ile beraber olay yerine giderler. Burada ise karşılaştıkları şey ev kazasından fazlasıdır. Ben Efsaneyim’i izleyen ve gerilim türünü sevenler bu filmi kesinlikle izlemeli.

Jaume Balaguero ve Paco Plaza’nın yönettiği filmde, Manuela Velasco, Jorge-Yamam Serrano ve Ferran Terreza gibi oyuncular yer alıyor.

3 28 Gün Sonra (28 Days Later)

28 Gün Sonra (28 Days Later)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2002

Londra’da ki bir laboratuvarda, maymunlar üzerinde çeşitli deneyler yapılmaktadır. Bu deneyler sonucu insanlığın yararına çalışmalar yapmayı planlıyorlardır. Bir grup insan tarafından bu maymunların serbest bırakılması sonucu bir virüs ortaya çıkar.

İnsanlar maymunların yakınlarında oldukları zaman etkileniyor ve aynı zamanda virüsü diğer insanlara da taşıyorlardır. Bu hastalık ise bulaştığı insanları son derece agresif, sinirli ve delirmiş bir ruh haline sokmaktadır. İşin en kötü kısmı şudur ki hastalığın bulaştıktan sonra vücutta aktif olması yalnızca 15 saniye sürmektedir.

Alex Garland’ın kaleminden ve Danny Boyle’nin gözünden izlediğimiz filmde; Cillian Murphy, Christopher Eccleston ve Naomle Harris başrolü paylaşıyor.

2 Son Umut (Children of Men)

Son Umut (Children of Men)IMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 2006

Dünyada üremenin son bulması ve bunun beraberinde insanlığın yok olacağını düşünen insanlar son derece huzursuzlanmışlardır. Bu durumlar beraberinde birçok siyasi sorunları da beraber getirir. Dünya üzerinde ki sistemlerin bir çoğu çöker ve ülkelerde problemler yaşanmaya başlanır.

Bir tarafta insanlığın geleceği için araştırma yapanlar, bir tarafta yaşanan olaylara karşı kendini bırakmış ve anı yaşayan insanlar, bir tarafta ise insanlara psikolojik ve fiziksel destek verenler…

Alfonso Cuaron’un senaryoyu ve yönetmenliği üstlendiği filmde, Clive Owen, Chiwetel Ejiofor ve Julianne Moore gibi usta isimler rollerin hakkını veriyorlar.

1 12 Maymun (Twelve Monkeys)

12 Maymun (Twelve Monkeys)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 1995

Son derece tehlikeli ve aynı zamanda bulaşıcı olan bir hastalık insanlığın sonunu getirmek üzeredir. Bunun için bir insan, zaman makinesi ile geçmişe gönderilir ve amacı ortaya çıkan bu hastalığın çözümünü bulmak veya başlamadan bitirmektir.

Eğer ki listede izlemediğiniz filmler arasında bu yapım varsa, önce 12 Maymun’u izleyin.

Bruce Wills’in başrol olarak şov yaptığı yapımı, Terry Gilliam yönetiyor. İyi Seyirler.

Sizin listemizde en beğendiğiniz film hangisi? Veya hangi filmi bu listede görmek isterdiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.