Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın Sonu Konulu En İyi 70 Kıyamet Filmi Listesi

Dünyanın sonu ile ilgili filmler, yaşanan felaketlerle ve kıyamet sonrası olaylarla bazen bizleri düşündürmeyi ve ürpertmeyi başarıyorlar.
Dünyanın Sonu Konulu En İyi 70 Kıyamet Filmi Listesi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Mahşer Günü geldiğinde, gezegende yaşayan insanların nasıl hayatta kalabileceklerini ve kıyamet sonrası dünyanın nasıl bir yer olacağını etkileyici bir şekilde beyazperdeye yansıtan bu filmler; çeşitli teorilerin gerçeğe dönüşme ihtimallerini de gözler önüne seriyorlar.

Bu yapımların çok izlenenlerden olmasının en büyük sebebi de gerçeğe yakın ihtimallerin işlenmesi olabilir. Uzaylı, zombi, doğal afet ve kıyamet sonrası filmlerinden oluşan en iyi dünyanın sonu filmleri listesini huzurlarınıza getiriyoruz. Toplamda 70 filmden oluşan listemizin, IMDb puanına göre sıralandıklarını da belirtmeden geçmeyelim.

İşte karşınızda dünyanın sonu ile ilgili en iyi kıyamet filmleri;

70 Karanlık Saat (The Darkest Hour)

Karanlık Saat (The Darkest Hour)IMDb Puanı: 5,0
Yapım Yılı: 2011

2011 yılının Aralık ayında vizyona giren Karanlık Saat (The Darkest Hour); iki internet girişimcisinin hayallerindeki işleri kurmak amacıyla Moskova’yı ziyaret etmeleriyle başlıyor. Sonrasında ise Natalie ve Anne adında iki turistle tanışan bu ikili Zvezda Gece Kulübü’de eğlenirler. Fakat gizemli bir fırtına ile gelen dünya dışı yaşam formları eğlencenin ve yaşamın bittiğinin habercileridir.

69 Dünya: Yeni Bir Başlangıç (After Earth)

Dünya: Yeni Bir Başlangıç (After Earth)IMDb Puanı: 5,0
Yapım Yılı: 2013

Dünya insanlar tarafından terk edilmiş ve uzayda yaşanmaya başlamıştır. Bir baba oğulun uzay yolculuğu sırasında, gemilerinde arıza oluşur ve Dünya’ya inme kararı alırlar. Fakat beklediklerinden çok daha kötü olaylar onları bekliyor olacaktır. Yeni yaratıklar, yeni canlılar meydana gelmiştir ve insanlar için burası artık güvenli değildir.

68 Kayıp Gelecek (The Lost Future)

Kayıp Gelecek (The Lost Future)IMDb Puanı: 5,0
Yapım Yılı: 2010

2500lü yılları konu alan Kayıp Gelecek, insanlığın yok olmak üzere olduğu ve dünyayı doğanın neredeyse tamamen ele geçirmesini konu alıyor. Öyle ki her taraf ağaçlarlar böceklerle ve hayvanlarla dolmuş. E tabii bir çok vahşi hayvanda bu olaylar ile birlikte beraberinde gelmiş. İnsanların hayatta kalması içinse bu yaratıklardan kendilerini koruması gerekmektedir.

67 The Colony

The ColonyIMDb Puanı: 2013
Yapım Yılı: 5,3

Dünya, kirliliği ve dengelerin bozulmasını daha fazla kaldıramayıp, iklimsel değişikliğe maruz kalır. Yüzyıllardır olmayan ve canlı hayatına tehdit oluşturan buz devrine tekrar dönülmüştür. Bu sebepten dolayı da insanlığın neredeyse tamamı yok olmuştur. Bir ekip ise kendilerine sığınak yapmış ve hayatını burada sürdürmektedir. Bir gün başka bir gruptan sinyal gelmesi ile tüm hayatları değişir.

66 Dünyanın Durduğu Gün (The Day the Earth Stood Still)

Dünyanın Durduğu Gün (The Day the Earth Stood Still)IMDb Puanı: 5,5
Yapım Yılı: 2008

1951 yapımı Dünyanın Durduğu Gün (The Day the Earth Stood Still) filmi; Keanu Reeves, Jennifer Connelly ve Jon Hamm gibi oyunculardan oluşan kadroyla 2008 yılında yeniden çekildi. Uzaylı Klaatu ve birden çok güce sahip devasa robotu Gort Washington’a iniş yapar. Barış için yeryüzünün yok olması gerektiğini düşünen Klaatu, daha sonra ise dünyada hala bir umut olduğunu görür. Fakat ordu tarafından yok edilir. Sonrasında ise olanlar olur.

65 Pixels

PixelsIMDb Puanı: 5,5
Yapım Yılı: 2015

80’li ve 90’lı yılların atari salonlarını süsleyen; Pack-Man, Centipede ve Dokey Kong gibi karakterler dünyamızı yok etmek için görevlendirilseler ne olurdu? 2015 yılının komedi türünde kıyamet filmi Pixels; Adam Sandler, Peter Dinklage, Michelle Monaghan, Josh Gad ve Kevin James’den oluşan kadrosuyla bu soruya cevam veriyor.

64 Battleship

BattleshipIMDb Puanı: 5,8
Yapım Yılı: 2012

Başrollerinde Rihanna, Taylor Kitsch, Brooklyn Decker ve Alexander Skarsgard’ın yer aldığı yüksek bütçeli Battleship filmi, uzaylı istilasını konu ediniyor. Dünyadan gönderilen sinyallerden dolayı, dünya dışında var olan yaşam formları gezegeni yok istila etmeye çalışır. Ancak Hawaii’de tatbikatta olan ABD Donanması, dünyayı kurtamak için çabalayacaktır.

63 2012

2012IMDb Puanı: 5,8
Yapım Yılı: 2009

Roland Emmerich’in olağanüstü bir şekilde pazarlamış olduğu 2012 filmi; John Cusack, Woody Harrelson, Danny Glover, Chiwetel Ejifor gibi başarılı isimleri de bünyesinde barındırıyor. Maya Takvimi’ne göre dünyanın 2012 yılında son bulacağı iddia ediliyordu. Bu durumu etkileyici görsel efektler ve güçlü bir kadroyla harmanlayıp beyazperdeye uyarlayan Emmerich de bu 2009 yapımı filmiyle büyük bir gişe başarısına imza attı.

62 Göçebe (The Host)

Göçebe (The Host)IMDb Puanı: 5,9
Yapım Yılı: 2013

2013 yılında vizyona giren Göçebe (The Host) filmi bazı izleyicilerin beğenisini kazanırken, bazılarının ise “basit bir yapım” olarak nitelendirmiş olduğu bir bilim kurgu filmi olarak karşımıza geldi. Halihazırda uzaylıların istila etmiş olduğu dünyada, virüs benzeri bir salgının baş göstermesiyle insanlık bu savaşı kaybetmiştir. Fakat insan bedenini ve zihnini ele geçiren bu virüs, genç bir kızın beynine yerleşmiş olsa da genç kız güçlü iradesi sayesinde bu duruma karşı koyar ve insanlık için yeni bir umut doğar.

61 Doomsday

DoomsdayIMDb Puanı: 6,0
Yapım Yılı: 2008

Geçmişte İskoçya topraklarında ortaya çıkan bir virüs ile bölge karantinaya alınır ve ülkedeki insanlar da ölüme terk edilirler. Yaklaşık 30 yıl boyunca İskoçya’da kontrol altında tutulan bu ölümcül virüs, daha sonra ise İngiltere’de baş gösterir. Bilim insanlarından ve askerlerden oluşan bir ekip bu virüs hakkında detaylı bilgi alabilmek adına İskoçya’ya gönderilirler. Böylelikle de cehenneme doğru ilk adımı atmış olurlar.

60 Haberci (The Postman)

Haberci (The Postman)IMDb Puanı: 6,1
Yapım Yılı: 1997

Kevin Costner’ın hem başrolünde hem de yönetmen koltuğunda yer aldığı 1997 yapımı Haberci (The Postman) filmi David Brin’in 1985 yılında yazmış olduğu bir bilim kurgu romanından uyarlanmıştır. 2013 yılında patlak veren bir savaş sonrası, dünya ilkel döneme geri dönmüştür. Kabilelere bölünmüş topluluklar ise bu dönemde birbirleriyle iletişim kurmaya karşılaşırlar. Postacı ise bu kabilelere umut taşıyan bir kahraman haline gelir.

59 Su Dünyası (Waterworld)

Su Dünyası (Waterworld)IMDb Puanı: 6,2
Yapım Yılı: 1995

Yine Kevin Costner’ın başrollerinde oynadığı ve yönetmenliğini üstlendiği bir bilim kurgu filmini daha karşınıza getiriyoruz.  Gelecekte buzulların tamamen erimesiyle, bütün karalar su altında kalmıştır. Bir umutla dünyayı gezen bir denizcinin hikayesinin anlatıldığı bu yapım, gişede hatırı sayılır bir başarıya ulaşmıştır.

58 Ateş Krallığı (Reing of Fire)

Ateş Krallığı (Reing of Fire)IMDb Puanı: 6,2
Yapım Yılı: 2002

Christian Bale, Gerard Butler ve Matthew McConaughey gibi isimlerin yer aldığı Ateş Krallığı (Reing of Fire), kıyamet sonrası bir dönemi anlatmaktadır. Yüzyıllardır uyumakta olan bir ejderhanın kazayla uyandırılmasıyla göklerin ve yer yüzünün hakimi olması, insanlığın ise ejderhalar ile olan amansız mücadelesini konu almaktadır.

57 Ölüler Ülkesi (Land of the Dead)

Ölüler Ülkesi (Land of the Dead)IMDb Puanı: 6,2
Yapım Yılı: 2006

Simon Baker, Asia Argento, John Leguizamo ve Dennis Hooper’ın başrollerinde oynamış oldukları Ölüler Ülkesi (Land of the Dead); yaşayan ölülerin ele geçirdiği dünyada hayatta kalmaya çalışan ve şehirlerini zombilerden geri almak için çabalayan bir grup insanın hikayesi anlatılıyor.

56 Derin Darbe (Deep Impact)

Derin Darbe (Deep Impact)IMDb Puanı: 6,2
Yapım Yılı: 1998

1998 yılında vizyona giren Derin Darbe (Deep Impact); Tea Leoni, Morgan Freeman, Elijah Wood ve Robert Duvall’dan oluşan kadrosuyla dikkatleri üzerine çekmişti. Dinozorları bile yok edebilen bir kuyruklu yıldızın dünyaya çarpması ve tüm canlıların yok olma tehlikesini etkileyici görsellerle gözler önüne seren Derin Darbe de dünyanın sonu konulu en iyi filmler arasına adını yazdırıyor.

55 Kehanet (Knowing)

Kehanet (Knowing)IMDb Puanı: 6,2
Yapım Yılı: 2009

Nicolas Cage ve Rose Byrne ikilisinin başrollerde oynadığı 2009 yapımı Kehanet (Knowing) filminin yönetmen koltuğunda ise Alex Proyas oturuyor. 1959 yılının sonbaharında ilkokul çocukları gelecek hayallerini resme dökerek bir kapsülün içerisine yerleştirirler. Bu kapsül 50 yıl boyunca saklanıyor. Kapsül açıldığında ise öğrencilerden birinin resim yerine sayılarla doldurmuş olduğu bir kağıt göze çarpar ve bu sayılar son 50 yılda gerçekleşen felaketlerin tarihleridir.

54 Labirent: Alev Deneyleri (Maze Runner: The Scorch Trials)

Labirent: Alev Deneyleri (Maze Runner: The Scorch Trials)IMDb Puanı: 6,3
Yapım Yılı: 2015

2015 yılının en iyi filmleri arasında yer alan Labirent: Alev Deneyleri (Maze Runner: The Scorch Trials); serinin ikinci filmi olarak karşımıza geliyor. Konusu itibariyle ilk filmiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Labirent: Ölümcül Kaçış (Maze Runner); bol aksiyonlu ikinci filmiyle de beğeni kazandı.

53 The Flu

The FluIMDb Puanı: 6,3
Yapım Yılı: 2017

Listemizde ki bir diğer hastalık temalı film olan The Flu, vizyona çıktığı andan itibaren adından sıkça bahsettirdi. Hatta bu dönemlerde daha çok konuşulmaya başlandı. Konusuna değinmek gerekirse, hava ile insanlara bulaşan ve bir buçuk gün sonra ölüme neden olan bir virüs anlatılıyor. Peki işler bu kadar ciddiyken, insanlar nasıl tedbir almalı?

52 Rammbock

RammbockIMDb Puanı: 6,3
Yapım Yılı: 2010

Alman yapımı bir zombi filmi olan Rammbock, bir saat sürse de etkileyici bir film olarak listemize girmeyi başarıyor. Eski kız arkadaşı ile yeniden barışmak isteyen Michael, Berlin’e gitmeye karar verir. Fakat şehrin zombiler tarafından istila edildiğini bilmemektedir. Kız arkadaşı Gabi ise ortalarda yoktur. Hem hayatta kalma mücadelesi veren hem de Gabi’yi bulmaya çalışan Michael’ın hikayesinin anlatıldığı Rammbock da en iyi filmler arasına adını yazdırıyor.

51 Dead Snow

Dead SnowIMDb Puanı: 6,3
Yapım Yılı: 2009

Bu kez ise komedi ve korku türlerini bünyesinde barındıran bir Norveç yapımıyla listemize devam ediyoruz. Dead Snow adıyla karşımıza gelen bu zombi filmi; II. Dünya Savaşı’ndaki Nazi askerlerinin geri dönüşünü eğlenceli bir dille anlatıyor.

50 Terminatör 3: Makinelerin Yükselişi (Terminator 3: Rise of the Machines)

Terminatör 3: Makinelerin Yükselişi (Terminator 3: Rise of the Machines)IMDb Puanı: 6,3
Yapım Yılı: 2003

Efsanevi Terminator serisinin üçüncü filmi olan ve 2003 yılında vizyona giren Terminatör 3: Makinelerin Yükselişi (Terminator 3: Rise of the Machines); tam olarak uzaylı istilasını konu edinmese de en iyilerden bir tanesidir. John Connor’ın dünyanın kurtulmasına yardım etmesinin ardından 10 yıl geçmiştir ve Skynet bu 10 yıl içerisinde ortaya çıkmamıştır. John Connor ise evi, kredi kartı, telefon numarası, işi ve kimliği olmayan biri olarak yaşamaya başlamışır. Ancak Skynet T-X adını verdiği yok etme makinesiyle hem Connor’ın hem de dünyanın sonunu getirme planları yapmaktadır.

49 Yarından Sonra (The Day After Tomorrow)

Yarından Sonra (The Day After Tomorrow)IMDb Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 2004

Roland Emmerich’in yönetmen koltuğunda oturduğu bir diğer etkileyici bir filmi karşınıza getiriyoruz. Jake Gyllenhaal, Dennis Quaid ve Sela Ward gibi başarılı isimlerin yanı sıra Shameles dizisinde yer alan Emmy Rossum’un da yıldızının parladığı Yarından Sonra (The Day After Tomorrow) da dünyanın sonu konulu en iyi filmler arasında yer alıyor.

48 İstila (Monsters)

İstila (Monsters)IMDb Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 2010

NASA, güneş sisteminde yeni bir yaşam kaynağı keşfeder ve kaynaktan örnekler toplamaya başlar. Ancak yaşanan talihsiz bir kaza sonucunda bu örnekler çeşitli bölgelere dağılırlar. Kaynakta bulunan yeni yaşam formları da böylelikle hayat bulmaya başlarlar ve Meksika’nın neredeyse tamamını işgal ederler.

47 Vampir İmparatorluğu (Daybreakers)

Vampir İmparatorluğu (Daybreakers)IMDb Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 2009

Vampir İmparatorluğu (Daybreakers), adından da anlaşılacağı üzere zombiler yerine vampirleri konu alıyor. 2009 yılında vizyona giren Vampir İmparatorluğu; Ethan Hawke, Willem Dafoe ve Sam Neil gibi başarılı isimleri de bünyesinde barındırıyor. Spierig Kardeşlerin yönetmiş oldukları bu etkileyici yapım da en iyi filmlerden biri olarak listemizi süsülüyor.

46 Seçilmiş (The Giver)

Seçilmiş (The Giver)IMDb Puanı: 6,5
Yapım Yılı: 2014

Yaşanan bir kaos sonrası değişen dünya düzeni ile insanlık adeta ilk çağlara geri dönmüştür. “Yaşlılar” adında bir grup farklılıkları tanımlayan dünya üzerindeki bütün nitelikleri ortadan kaldırmış ve dünya yaşanması zor bir yer haline gelmiştir. Duygu ve hissiz bir toplum meydana gelmiş, Jonas adındaki bir genç ise görevlendirilecek yaşa ulaşmıştır. Fakat Jonas, bu görevde beklemediği bir sürprize denk gelecektir.

45 Dünyalar Savaşı (War of the Worlds)

Dünyalar Savaşı (War of the Worlds)IMDb Puanı: 6,5
Yapım Yılı: 2005

Shameless dizisi oyuncularından Justin Chatwin’in ve Dakota Fanning’in yıldızının parladığı 2005 yapımı Dünyalar Savaşı (War of the Worlds); Tom Cruise gibi başarılı bir ismi de bünyesinde barındırıyor. Steven Spielberg tarafından yönetilen bu etkileyici film, yıldırımlarla dünyaya inen uzaylıların, insanları kaynak olarak kullanmasını konu alıyor.

44 Buraya Kadar (This Is the End)

Buraya Kadar (This Is the End)IMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2013

Aslında kıyamet filmleriyle dalga geçen, dünyanın sonu konulu bir film olan Buraya Kadar (This Is the End); uzaylı istilasından, doğal afetlere kadar birçok unsuru bünyesinde barındırıyor. Seth Rogen, James Franco, Jonah Hill, Jay Baruchel, Danny McBride ve Craig Robinson’ın yanı sıra Rihanna, Backstreet Boys, Channing Tatum ve Emma Watson gibi isimlerin de konuk oyuncu olarak yer aldıkları Burya Kadar, sizleri kesinlikle güldürmeyi başaracak.

43 Tehdit (Outbreak)

Tehdit (Outbreak)IMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 1995

Oldukça tehlikeli bir hastalık, hayati bir tehdit oluşturmaktadır ve şehre yaklaşmaktadır. Bir ormandan şehre kadar gelmeyi başaran ve hastalığa neden olan virüsler, insanlara bulaştıktan sonra daha kolay yayılacaktır. Hatta öyle ki sırf bunun için, o şehrin yok edilmesini isteyenler dahi vardır. Tam bu sırada Albay ve bu konuda uzman olan eşi, virüsü kontrol altına almaya çalışacaktır.

42 Salgın (Contagion)

Salgın (Contagion)IMDb Puanı: 2011
Yapım Yılı: 6,7

2011 yılında vizyona girmesine rağmen, 2020 yılının neredeyse en çok izlenen ve konuşulan filmi olan Salgın (Contagion), Corona virüsüne benzer bir virüsü konu alıyor. Hatta konusu yaşadıklarımıza o kadar benzer ki, senaristine bu durum soruldu ve kendisi sadece tesadüften ibaret olduğunu söyledi. Bir virüsün tüm insanlığı nasıl etkisi altına aldığını ve bir grup insanın mücadelesini konu alıyor.

41 İşaretler (Signs)

SignsIMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2002

Rahipliği bırakan, kafa dinlemek için bir çiftlik evine yerleşen ve kardeşi, kızı ile beraber yaşayan Hess, hayatına mutlu bir şekilde devam etmektedir. Bir gün bahçesinde beliren bir işaretle karşı karşıya gelir. Bu işaret daha önce karşılaşmadıkları türden bir işarettir. Tam da bu sırada, etraftaki bir çok tarlada da benzer işaretlerin yer aldığını görürler. Dünyaya yaklaşan bir şey vardır, ama ne? Bu işaretler ne anlama geliyor?

40 Armageddon

ArmageddonIMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 1998

1998 yapımı en iyi filmler arasında yer alan Armageddon’un güçlü oyuncu kadrosu da oldukça dikkat çekiyor. Michael Bay’in yönetmen koltuğunda oturduğu bu yapım; Bruce Willis, Liv Tyler ve Ben Affleck gibi başarılı oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.

39 The Final Hours

The Final HoursIMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2013

Sona yaklaştığımızı öğrenseniz, siz neler yapardınız? İşte bu yapımda, bu sorunun cevapları yer alıyor. Kıtaların yok olmaya başlaması ile beraber insanlar son dakikalarını kafasına göre değerlendirmek istiyor. Ağlayan da var cinayet işleyende veya parti yapanda var sessizce oturup ölümü bekleyende. Tam da durumlar böyleyken, küçük bir kızın babasını aradığını gören kahramanımızın ona yardım etme hikayesini konu alıyor. IMDb’den orta derece bir puan alsa da, beklentilerinizi karşılayacağını düşünüyorum.

38 İlk ve Son Aşkım (Seeking a Friend for the End of the World)

İlk ve Son Aşkım (Seeking a Friend for the End of the World)IMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2012

2012 yapımı İlk ve Son Aşkım (Seeking a Friend for the End of the World) filmi; Keira Knightley ve Steve Carell ikilisinin başarılı oyunculuklarıyla hayranlık uyandırdıkları bir yapımdı. Dünyaya çarpması ve yeryüzündeki yaşamı tamamıyla yok edeceği bilinen Matilda asteroiti kısa süre içerisinde gezegene çarpacaktır. Fakat iki kafadar kıyamet kopmadan önce hayatlarının aşkını bulmak için yola çıkarlar ve başlarına oldukça komik olaylar gelir.

37 Ölümcül Deney (Resident Evil)

Ölümcül Deney (Resident Evil)IMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2002

Adeta efsaneleşen ve video oyunlarından uyarlanmış yüksek hasılatlı en iyi filmler arasına adını yazdıran Ölümcül Deney (Resident Evil); vizyona girdiği ilk andan bu yana bizleri kendisine hayran bırakmıştı. Son filmi 2016 yılında vizyona giren Ölümcül Deney, konusu ve görselleriyle de en iyi zombi filmlerinden biri olarak karşımıza geliyor.

36 Sessiz Dünya (The Quiet Earth)

Sessiz Dünya (The Quiet Earth)IMDb Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 1985

Flashlight adı verilen bir proje üzerinde çalışan Zac, dünyayı çepeçevre saracak bir enerji dalgası meydana getirmeye çalışmaktadır. Bu uğraşılar sırasında bir sabah uyandığında dünyanın tamamıyla sessiz bir yer olduğunun farkına varır. Civarda yaşayan hiçbir canlı kalmamıştır ve bu durumun üzerinde çalışmış olduğu projeden kaynaklandığının farkındadır.

35 Tanrının Kitabı (The Book of Eli)

Tanrının Kitabı (The Book of Eli)IMDb Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 2010

Başrollerinde Danzel Washington, Mila Kunis ve Gary Oldman gibi güçlü isimlerin yer aldığı Tanrının Kitabı (The Book of Eli); güneş patlaması ile küle dönen dünyada hayatta kalanların kıyamet sonrası yaşadıklarını anlatmaktadır.

34 Sıcak Kalpler (Warm Bodies)

Sıcak Kalpler (Warm Bodies)IMDb Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 2013

Romantik zombi filmi olur mu diye düşünebilirsiniz. Fakat 2013 yılında vizyona giren Sıcak Kalpler (Warm Bodies), komedi ve romantizmi bir arada sunan en iyi zombi filmlerinden bir tanesidir. Ayrıca bu film; Nicholas Hoult, Teresa Palmer, Dave Franco, Analeigh Tipton ve John Malkovich gibi isimlerden oluşan kadrosuyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

33 Yok Oluş (Annihilation)

Yok Oluş (Annihilation)IMDb Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 2008

Gizemli bir adada, doğa üstü bir atmosferin yer aldığını düşünen insanlar buradan korkmaktadırlar. Nedeni ise giden araştırmacıların hepsinin ölmesi. İşler böyle olunca, buraya olan ilgi artıyor ve nedeni öğrenilmek istiyor. Giden her ekibin aynı amacı var, keşif yapmak, haritalamak ve örnekler toplamak. İşte işler böyle bir durumdayken, görev için o bölgeye giden bir ekibin yaşadıklarını izliyoruz.

32 Pasifik Savaşı (Pasific Rim)

Pasifik Savaşı (Pasific Rim)IMDb Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 2013

Göklerde aramış olduğumuz uzaylılar ya devasa okyanusların dibinde yaşıyorlarsa? İşte 2013 yılında gösterime giren Pasifik Savaşı (Pasific Rim); okyanusun dibinde var olan bu canavarlarla, isanlığın savaşını anlatıyor. Charlie Hunnam, Idris Elba, Rinko Kikuchi, Charlie Day ve Ron Perlman’dan oluşan kadrosuyla da dikkat çeken bu yapım da en iyi filmlerden biri olarak listemizde yer alıyor.

31 Kurtuluş Günü (Independence Day)

Kurtuluş Günü (Independence Day)IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 1996

Usta ve ünlü oyuncuların bulunduğu kadrosunun yanı sıra bünyesinde barındırmış olduğu görsel efektlerle de Oscar Ödülü kazanan Kurtuluş Günü (Independence Day), dünyanın sonu konulu en iyiler arasına adını yazdırıyor. Roland Emmerich tarafından yönetilen bu yapım da uzaylılarının dünyayı istila etmesini anlatıyor.

30 28 Hafta Sonra (28 Week Later)

28 Hafta Sonra (28 Week Later)IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2007

28 Gün Sonra, vizyona girdiği yıllar oldukça çok konuşulmuş ve insanların takdirini toplamıştı. 28 Hafta Sonra ise bu filmin devamı olarak karşımıza geliyor. Tam da dünyamız yeni bir virüs olan “Covid-19” ile tanışmışken, bu filmi izleyebilirsiniz. Film, virüs sonrası insanların eski hayatlarına geçmesi için hazırlandıklarını görüyoruz. Fakat bir kişide olan virüs tam da bu sırada yeniden aktif olursa ne olur? 

29 Canavar (Cloverfield)

Canavar (Cloverfield)IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2010

2016 yılında vizyona giren Cloverfield Yolu No: 10 ile arasında “kan bağı” olan Canavar (Cloverfield) filmi, düşük bütçesine rağmen beğeni toplamayı başardı. New York’ta bir barda kutlanan veda partisi sırasında, oldukça güçlü bir gürültü duyulur. Sonrasında ise barda bulunan davetliler kendilerini sokağa atarlar ve New York’un harabeye dönmüş haline tanıklık ederler. Tam o sırada devasa bir canavar görülür. Aslında bu yapım efsanevi Godzilla filmiyle de benzerlikler taşıyor.

28 Dünyanın Sonu (The World’s End)

Dünyanın Sonu (The World’s End)IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2013

Dünyanın Sonu (The World’s End); Simon Pegg, Nick Frost, Martin Freeman, Rosamund Pike ve Paddy Considine gibi isimlerin bulunduğu başarılı oyuncu kadrosuyla eğlenceli bir yapım haliine geliyor. Dünyanın sonunu getirmeye çalışan arkadaş grubunun eğlenceli maceralarını anlatan bu yapım da komedi ve aksiyon sevdalılarını bekliyor.

27 Dünya Savaşı Z (World War Z)

Dünya Savaşı Z (World War Z)IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2013

Brad Pitt, Mireille Enos, Daniella Kertesz ve David Morse gibi başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla dikkat çeken Dünya Savaşı Z (World War Z), devam filmiyle de bizleri fazlasıyla heyecanlandıracak gibi görünüyor. İlk olarak Güney Kore’de ortaya çıkan bir virüs ile zombileşen bireyler ve virüsten korunmak için çabalayan insanlar arasındaki savaşı konu alan bu yapım da en iyi filmlerden biri olarak listemizi süslüyor.

26 Oblivion

OblivionIMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2013

2013 yılının kıyamet sonrası konulu en iyi filmleri arasında yer alan Oblivion, birbirinden güçlü oyunculardan oluşan kadrosuyla da oldukça dikkat çekmişti. 2077 yılında geçen bu film; 60 yıl öncesinde Sıkeyv (Scavengers-Scavs) adındaki uzaylılar tarafından dünyanın istila edilmesini ve yeryüzündeki suları kendi enerji kaynakları olarak kullanmasını anlatmaktadır.  

25 Kar Küreyici (Snowpiercer)

Kar Küreyici (Snowpiercer)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2013

Küresel ısınmayı durdurmak üzere yapılan bir deney, 2031 yılında ters tepmiştir. Böylelikle yeryüzü buzlarla kaplı bir cehenneme dönüşmüştür. Kıyametten kurtulan bir grup insan ise hiç durmadan dünyayı turlayan bir trende yaşamak zorunda kalmıştır. Fakat bu tren içerisinde bile bir sınıf ayrımı vardır. Kar Küreyici (Snowpiercer); başarılı oyunculardan oluşan kadrosu ve etkileyici senaryosuyla 2013 yılının en iyi filmler arasında yer alıyor.

24 9 (Nine)

9 (Nine)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2009

Yapımcılığını Tim Burton ve Timur Bekmambetov ikilisinin üstlendiiği 9 (Nine); Elijah Wood, John C. Reilly, Jennifer Connolley ve Crispin Glover gibi oyuncuların sesleriyle hayat buluyor. Bu animasyon filmi; yakın gelecekte askeri alanda kullanılmak için üretilen yapay zeka robotlarının insanlığa karşı açmış olduğu savaşı, sonrasında ise 9’un kıyamet sonrası bir dünyaya doğmasını konu alıyor.

23 Öldüren Sis (The Mist)

Öldüren Sis (The Mist)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2007

Stephen King’in eserinden ilham alınarak beyazperdeye uyarlanan Öldüren Sis (The Mist); korku gerilim türünün en iyi örneklerinden bir tanesidir. Öldüren Sis; izemli bir sis içerisine gizlenmiş ölümcül yaratıkların insanları teker teker avlamasını ve süpermarkete gizlenmiş bir grup insanın bu durumdan kurtulma çabalarını konu alıyor.

22 Yeryüzündeki Son Aşk (Perfect Sense)

Yeryüzündeki Son Aşk (Perfect Sense)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2011

Eva Green ve Ewan McGregor ikilisinin başrollerini paylaştıkları Yeryüzündeki Son Aşk (Perfect Sense) filmi; bir şef ve bir doktorun, dünyayı yok eden bir salgın içerisindeki romantizm dolu yakınlaşmalarını konu ediniyor.

21 Yol (The Road)

Yol (The Road)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2009

Yüzüklerin Efendisi serisinin Aragorn’u Viggo Mortensen’in yanı sıra Charlize Theron, Guy Pearce ve Robert Duvall’ın da yer aldığı Yol (The Road) filmi de kıyamet sonrasını en iyi anlatan filmlerden bir tanesidir. Oğluyla birlikte kıyamet sonrası bir dünyada kalmaya çalışan babanın hikayesini anlatan Yol filmi de 2009 yılının en iyileri arasında yerini alıyor.

20 Melankoli (Melancholia)

Melankoli (Melancholia)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2011

2011 yapımı dünyanın sonu konulu bir Danimarka filmi olan Melankoli (Melancholia); Kristen Dunst, Charlotte Gainsbourg, Alexander Skarsgard ve Kiefer Sutherland gibi başarılı oyuncuları bünyesinde barındırıyor. Konusu itibariyle de oldukça dikkat çeken Melankoli, en iyi filmler listemizde ilk sıralara da adını yazdırmayı başarıyor.

19 Gün Işığı (Sunshine)

Gün Işığı (Sunshine)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2007

Danny Boyle tarafından yönetilen, Chris Ewans, Cillian Murphy ve Rose Byrne gibi güçlü oyuncuları da kadrosunda bulunduran Gün Işığı (Sunshine), en iyi filmlerden bir tanesidir. 2057 yılında güneşin git gide yok olmasını ve sekiz kişilik bir ekibin bu yok oluşu durdurmak adına vermiş oldukları mücadele anlatılıyor.

18 Ben Efsaneyim (I Am Legend)

Ben Efsaneyim (I Am Legend)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2007

Will Smith’in başrollerinde, Francis Lawrence’ın ise yönetmen koltuğunda görev aldığı  2007 yapımı Ben Efsaneyim (I Am Legend), gelmiş geçmiş en iyi dünyanın sonu konulu filmler arasına adını yazdırıyor. İnsan yapımı bir virüsten etkilenmeyen ve dünyada hayatta kalan tek insan olduğunu düşünen Robert Neville’in yaşamına devam etmek için vermiş olduğu ve anti virüs üremek için gösterdiği zorlu çabayı konu alıyor.

17 Ölülerin Şafağı (Dawn of the Dead)

Ölülerin Şafağı (Dawn of the Dead)IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2004

1978 yapımı Zombi filminin yeniden uyarlanmış hali olan ve 2004 yılında seyirciyle buluşan Ölülerin Şafağı (Dawn of the Dead) de en iyi zombi filmleri arasında yer alıyor. Hemşire olarak görev yapan Ana, günlük mesaisini bitirip evine dönmüştür. Eşiyle güzel bir gece geçirip uyandıklarında ise her şey tamamıyla değişecektir. Yan komşusu eşini öldürmüş, fakat yeniden bir zombi olarak dirilmiştir. Ana kaçmak için sokağa çıktığında ise mahallenin bir kaosun içerisinde olduğunu fark eder.

16 Dogma

DogmaIMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 1999

Aslında doğal afet filmi olmamasına rağmen, en iyi filmler arasına adını yazdıran Dogma; Ben Affleck, George Carlin, Matt Damon, Salma Hayek ve Alan Rickman gibi ünlü oyunculardan oluşan kadrosuyla dikkat çekiyor. Cennetten cehenneme sürgün edilen iki melek dünyaya gönderilirler. Cennete geri dönüş şansları ise Azrail’e yardım etmekten geçmektedir.

15 Zombi Ekspresi (Train to Busan)

Zombi Ekspresi (Train to Busan)IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2016

Kore yapımı bir zombi filmi olan ve 2016 yılında vizyona giren Zombi Ekspresi (Train to Busan), her sahnesiyle sizlere heyecan dolu anlar yaşatmayı hedefliyor. 2016 yılının en çok izlenen filmler arasında yer alarak Kore rekoru kıran Zombi Ekspresi; insanlığı zombileştiren bir virüsün yayılma anında Seul – Busan arasında sefer gerçekleştiren bir trende hayatta kalma mücadelesi veren bir grup insan anlatılıyor.

14 28 Gün Sonra (28 Days Later)

28 Gün Sonra (28 Days Later)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2002

2002 yılının etkileyici yapımlarından biriyle listemize devam ediyoruz. Cillian Murphy, Naomie Harris ve Brandan Gleeson gibi başarılı oyuncuların yer adlığı 28 Gün Sonra (28 Days Later), dönemin en iyi zombi filmleri arasında yer alıyor. Londra’da denek maymunların serbest bırakılmasıyla yayılan virüs, insanları cinayete meyilli birer ölüm makinesine dönüştürüyor. Salgın başladığında hastanede olan Jim ise 28 gün baygın yattıktan sonra hayalet bir şehir ile karşı karşıya kalıyor.

13 Çılgın Max 2: Yol Savaşçısı (Mad Max 2: The Road Warrior)

Çılgın Max 2: Yol Savaşçısı (Mad Max 2: The Road Warrior)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 1981

Çılgın Max (Mad Max) serisinin ikinci filmi olan Çılgın Max 2: Savaşçı (Mad Max 2: The Road Warrior), nükleer savaş ile harabeye dönen dünyada, Avustralya kıtasında hayatta kalmaya çalışan Max adındaki karakterin hayatta kalma mücadelesine devam ediyor. Hatta Su Dünyası gibi birçok filmin de bu yapımın taklidi olduğu söyleniyor.

12 Zombieland

zombieland.jpgIMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2009

Emma Stone, Jesse Eisenberg, Woody Harrelson, Abigail Breslin ve Bill Murray gibi başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla dikkat çeken Zombieland, komedi ve korku türlerinin harmanından oluşuyor. Zombilerin istila ettikleri bir dünyada hayatta kalmak için çabalayan dört kafadarın hikayesinin anlatıldığı bu yapım da güçlü oyuncu kadrosuyla en iyi filmler arasına adını yazdırıyor.

11 5. Element (The Fifth Element)

5. Element (The Fifth Element)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 1997

1997 yılında vizyona giren ve efsaneler arasına adını yazdıran 5. Element (The Fifth Element), aslında bir Fransız filmidir. Milla Jovovich ve Bruce Willis ikilisinin başrollerini paylaştıkları bu yapım, gelecekte dünyaya çarpacak bir meteoru durdurmak için çaba gösteren ikilinin aksiyon ve macera dolu hikayesini anlatmaktadır.

10 Yaşayan Ölülerin Gecesi (Night of the Living Dead)

Yaşayan Ölülerin Gecesi (Night of the Living Dead)IMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 1968

1968 yapımı kült bir korku filmi olan Yaşayan Ölülerin Gecesi (Night of the Living Dead), en iyi zombi istilası konulu kıyamet filmleri listesinde zirveye ortak oluyor. Zombi istilasından kaçarak, hayatta kalabilmek için ıssız bir çiftlik evine sığınan bir grup insanın hikayesinin anlatıldığı bu etkileyici gerilim dolu yapım, kısıtlı bütçesine rağmen izleyicileri kendisine hayran bırakıyor.

9 Son Umut (Children of Men)

Son Umut (Children of Men)IMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 2006

2006 yapımı Son Umut (Children of Men) filmi; yakın gelecekte dünya yaşanması zor bir hale gelmiştir. Özellikle kısırlık yeryüzündeki en büyük sorunlardan biri haline gelmiştir. Fakat bir mülteci tabiri caize son umudu rahminde taşımaktadır. Clive Owen, Julianne Moore, Michael Caine ve Chiwetel Ejiofor gibi başarılı oyuncuların yer aldıkları Son Umut filmi de listemizin ilk sıralarına adını yazdırıyor.

8 Zombilerin Şafağı (Shaun of the Dead)

https://img.paratic.com/dosya/2017/03/en-iyi-dunyanin-sonu-konulu-kiyamet-filmleri-zombilerin-safagi-shaun-of-the-dead.jpgIMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 2004

Simon Pegg ve Nick Frost ikilisi İngiliz sinemasının tozunu attırmayı başarıyorlar. Birçok ödülü bünyesinde barındıran Zombilerin Şafağı (Shaun of the Dead); hayatı çıkmaza giren Shaun’un bir anda kahraman olma yolunda ilerleyişini anlatıyor. Bütün zamanını yakın arkadaşı Ed ile birlikte bir barda sorunlarını çözmek için geçiren Shaun, kız arkadaşı tarafından terk edilir ve hayatını düzene sokmaya karar verir. Ancak zombi istilası bu duruma çomak sokacaktır.

7 Yarının Sınırında (Edge of Tomorrow)

Yarının Sınırında (Edge of Tomorrow)IMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 2014

Tom Cruise ve Emily Blunt ikilisinin harikalar yarattığı, Doug Liman’ın ise yönetmen koltuğunda oturduğu Yarının Sınırında (Edge of Tomorrow) filmi de hayranlık uyandıran yapımlardan bir tanesidir. İnsanlığın, dünya dışından gelen yaşam formlarıyla arasındaki savaşı konu alan bu yapım da en iyi kıyamet filmlerinden bir tanesidir.

6 Yenilmezler (The Avengers)

Yenilmezler (The Avengers)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2012

Birbirinden ünlü isimlerden oluşan kadrosuyla 2012 yılına damgasını vuran Yenilmezler (The Avengers), uzaylı istilasını konu alan etkileyici bir süper kahraman filmdir. Marvel çizgi romanı karakterlerinden oluşan süper kahramanların SHIELD birliği bünyesinde toplanması ve kötü Tanrı Loki’ye karşı savaşarak dünyayı kurtarmalarını anlatıyor.

5 12 Maymun (Twelve Monkeys)

12 Maymun (Twelve Monkeys)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 1995

Bruce Willis’in başrollerinde oynadığı bir diğer efsanevi filmle listemize devam ediyoruz. Ayrıca Brad Pitt gibi güçlü bir ismi de bünyesinde barındıran 12 Maymun (Twelve Monkeys); dünyanın yok olmasını önlemek adına gelecekten gönderilen bir adamın, gönderildiği tarihte bir akıl hastanesine kapatılmasını anlatmaktadır.

4 Maymunlar Cehennemi (Planet of the Apes)

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 1968

Yenilenmiş versiyonuyla da büyük bir başarıya ulaşan Maymunlar Cehennemi (Planet of the Apes), ilk olarak 1968 yılında vizyona girmişti. Akademi Onur Ödülü’nün de sahibi olan bu efsanevi yapım, Pierre Boulle’in “La Planete des Singes” adlı eserinden uyarlanmış bir başyapıttır.

3 WALL·E

WALL·EIMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 2008

Kıyamet sonrası bir geleceği anlatan animasyon filmi WALL·E; her sahnesiyle efsaneleşmeyi başarmış yapımlardan bir tanesidir. İnsanlar dünyayı terk etmiş olsalar da WALL-E adındaki bir çöpçü robotu mesleğini sürdürmeye devam etmektedir. Fakat günün birinde EVE adında bir keşif robotu dünyaya gönderilir ve içimizi ısıtan etkileyici bir hikaye böylelikle başlamış olur.

2 Yıldızlararası (Interstellar)

Yıldızlararası (Interstellar)IMDb Puanı: 8,6
Yapım Yılı: 2014

Matthew McConaughey ve Anne Hathaway ikilisinin başrollerini paylaştıkları 2014’ün en iyi kıyamet filmi, Yıldızlararası (Interstellar); tahılları yok eden bir küf yüzünden insanlık tarım toplumu seviyesine gerilemiştir. Tarımla uğraşan eski NASA pilotu Cooper’ın kızı Murph ise bir hayaletin yerçekimsel dalga kullanarak kendisine koordinatlar gönderdiğini keşfeder. Durum böyle olunca da insanlığı kurtaracak başka bir yaşam alanının keşfedileceği umudu yeşerir ve Cooper bu yeni dünyayı bulabilmek adına uzaya gönderilir. Fakat bu amaca ulaşabilmek için solucandeliğinden geçmesi gerekecektir.

1 The Matrix

The MatrixIMDb Puanı: 8,7
Yapım Yılı: 1999

Efsanevi yapımlardan biri olan Matrix ile listemizi sonlandırıyoruz. Yapay zeka robotları tarafından ele geçirilmiş dünya da bir simülasyon içerisinde yaşayan insanların uyanışını konu alan bu olağanüstü yapım, gelmiş geçmiş en iyi kıyamet filmlerinden biri olarak karşımıza geliyor.

Dizi Bonusu The Walking Dead

The Walking DeadIMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2010

2010 yılından bugüne devam eden The Walking Dead dizisi, efsaneleşmeyi başarmış yapımlardan bir tanesidir. Zombi istilasını konu alan bu yapım, hayatta kalmayı başaran bir grubun yaşam mücadelesini konu almaktadır.

Dizi Bonusu Utopia

UtopiaIMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 2013-2014

Birbirlerini hiç tanımayan ve hayatın farklı noktalarında bulunan bir grup insan Utopia adında bir çizgi romanın formunda tanışıp bir araya gelirler. Kısa bir sonra ise bu çizgi romanın aslında son yıllarda yaşanmış felaketlere ışık tuttuğunu fark ederler. Fakat felaketlerin en büyüğü The Network adı verilen bir organizasyon tarafından gerçekleştirilecektir.

Oyun Bonusu The Last of Us

The Last of UsIMDb Puanı: 9,8

Naugthy Dog tarafından 2013 yılında piyasaya sürülen The Last of Us, oldukça beğeni kazanmayı başarmış bir video oyunuydu. Sonrasında etkileyici bir seri haline gelen The Last of Us; salgın sonucu insanlığın tükenme noktasına geldiği bir dünyada yaşam mücadelesi veren bir grup insanı konu almaktadır.

Kıyamet konusu hemen hemen herkesi korkutur ve hüzünlendirir. Bu nedenle de çoğu birey bu konudan uzak durmaya çalışır. Fakat özellikle de Hollywood’un başarılı yapımcıları, kıyamet temalı filmler meydana getirerek, servetlerini daha da katlamaya devam ederler. Peki, listemizde yer alan en iyi kıyamet filmlerinden hangileri sizlerin de favorileri arasında yer alıyor?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın