Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Video Oyunlarından Uyarlanmış Yüksek Hasılatlı En İyi 14 Film

İşte karşınızda video oyunlarından uyarlanmış tüm zamanların en iyi filmleri...
Video Oyunlarından Uyarlanmış Yüksek Hasılatlı En İyi 14 Film
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Özellikle gençler arasında video oyunlarının ne kadar popüler olduğunu biliyoruz elbette. Bunu anlamak için dersten koptukları arada karaladıkları defterlere, teneffüslerde ettikleri sohbetlere bakmamız yeterli. Video oyunları dünyası, sürekli gelişen ve yenilenen bir ortam. Bazı oyunların tarihi daha yeniyken, bazıları gerçek anlamda bir efsane. Milyonların ilgisini çeken bu oyunlar, üreticilerine de oldukça iyi kazandırıyor. Nasıl kazandırmasın ki zamane gençleri onlarla yatıp onla kalkıyor. Bu durumun farkında olan film yapımcıları da fırsatı iyi değerlendiriyor. Böylece ekranlardan aşina olduğumuz çizgi karakterler, karşımıza sinemada çıkıyor.

Evet, şimdiye kadar video oyunu temel alınarak yapılmış birçok sinema filmi olduğunu biliyoruz. Ancak rakamsal olarak karşılaştırdığımızda, video oyunlarının onlardan uyarlanmış filmlere göre oldukça fazla olduğunu görüyoruz. Tabi ki bunun birçok sebebi var. Başta eleştirmenlerin bu film türüne sıcak bakmamaları sayılabilir. Bu filmlerde rol almak istemeyen ünlü oyuncular da başka bir neden. Ama sebep ne olursa olsun, kazanacakları milyon dolarları ellerinin tersiyle ittikleri bir gerçek. Listemizi incelediğinizde sizler de bana hak vereceksiniz. Oyunlarıyla çocukluğumuzun, filmleriyle gençliğimizin hayallerini süsleyen bu filmlere ve hasılatlarına birlikte göz atmaya ne dersiniz?

14 Max Payne

Vizyon Tarihi: 17 Ekim 2008

Dünya Çapındaki Gişe Hasılatı: 85.416.905 Dolar

Max Payne2001 yılında PC Gamers tarafından çıkartılan video oyunu, Max Wayne isimli karakterin etrafında dönen bir intikam hikayesini konu alıyor. Ailesi öldürülen ve onların intikamını almak için şehri yerle bir eden Max Wayne’yi, filmde Mark Wahlberg canlandırıyor. Oyuncunun Mila Kunis ile birlikte muhteşem bir performans sergilediği yapım için ayrılan bütçe ise 35 milyon dolar olarak belirtilmiş. Diğer taraftan, film konusu itibariyle pek beğenilmemiş olsa da Max Wayne’nin dünya çapında elde ettiği gişe hasılatı yaklaşık 86 milyon dolara ulaşmayı başarmış.

13 Sessiz Tepe (Silent Hill)

Vizyon Tarihi: 21 Nisan 2006

Dünya Çapındaki Gişe Hasılatı: 97.607.453 Dolar

Sessiz Tepe (Silent Hill)Sessiz Tepe 1999 yılında Konami tarafından tasarlanmış bir korku oyunudur. Resident Evil’e rakip olarak tasarlanan Sessiz Tepe, 2006 yılındaki sinema versiyonuyla kayda değer bir başarı kazanmıştır. Küçük bir kızın, araba kazasından sonra gizemli bir kasabada kaybolmasıyla başlayan hikayede, anne kızını bulmaya çalışıyor. Radha Mitchell ve Jodelle Ferland’ın başrol oynadığı yapımın bütçesi 50 milyon dolar. Dünya çapındaki gişe hasılatı ise yaklaşık 98 milyon dolar olarak karşımıza çıkıyor.

12 Street Fighter

Vizyon Tarihi: 23 Aralık 1994

Dünya Çapındaki Gişe Hasılatı: 99.423.521 Dolar

Street Fighter1987 yılında Capcom şirketi tarafından tasarlanan dövüş oyunu, Takashi Nishiyama ve Hiroshi Matsumoto imzası taşımaktadır. Piyasaya sürüldüğünden bu yana geniş bir hayran kitlesi edinen video oyunundaki karakterler, ülkeleri temsil etmektedir. Oyunun beyaz perde uyarlamasında, başrolde yer alan Jean Claude Van Damme, Colonel Guide karakterine hayat vermiştir. 35 milyon dolarlık bütçeyle hazırlanan yapımın, dünya çapında kazandığı gişe hasılatı ise yaklaşık 100 milyon dolara ulaşmıştır.

11 Hitman

Vizyon Tarihi: 21 Kasım 2007

Dünya Çapındaki Gişe Hasılatı: 99.965.792 Dolar

Hitmanİlk olarak 2000 yılında piyasaya sürülen video oyunu, Ajan 47 isimli suikastçı karakterin serüvenlerinini konu alıyor. Bourne Identity’ye benzeyen oyunun sinema uyarlaması ise 2007 yılında vizyona girmiş olup, başrolünü Timothy Olyphant canlandırmıştır. 24 milyon dolarlık bütçeyle çekilen filmin dünya çapında elde ettiği kazancı ise yaklaşık 100 milyon dolar olarak belirtiliyor.

10 Ölümcül Deney (Resident Evil)

Vizyon Tarihi: 12 Mart 2002

Dünya Çapındaki Gişe Hasılatı: 102.441.078 Dolar

Ölümcül Deney (Resident Evil)1996 yılında Sony Playstation tarafından tasarlanan video oyunu, zombilere karşı verilen savaşı konu almaktadır. Chris Redfield ve Jill Valentine’nin mücadeleleri etrafında dönen hikayenin beyaz perde uyarlamasında ise biraz değişiklik yapılmıştır. 2002 yapımı başarılı filmin başrolünde Alice karakteriyle Milla Jovovich’i, Rain karakteriyle ise Michelle Rodriguez’i görüyoruz. 35 milyon dolarlık bütçeyle çekilen filmin dünya çapında elde ettiği gişe hasılatı ise 102.441.078 dolar olarak karşımıza çıkıyor.

9 Ölümcül Dövüş (Mortal Kombat)

Vizyon Tarihi: 18 Ağustos 1995

Dünya Çapındaki Gişe Hasılatı: 122.195.920 Dolar

Ölümcül Dövüş (Mortal Kombat)Streey Fighter’i andıran video oyunu, Midway Games tarafından 1992 yılında piyasaya sürülmüştür. Epey beğenilen dövüş oyununun beyaz perde uyarlaması ise 1995 yılında vizyona çıkarılmıştır. Christophe Lambert, Robin Shou, Linden Ashby, Bridgette Wilson gibi oyuncuların canlandırdığı Ölümcül Dövüş karakterlerinin nefes kesen dövüş sahnelerini izlediğimiz filmin bütçesi 18 milyon dolar. Küçük bir bütçeyle yapılmasına rağmen filmin dünya çapında elde ettiği kazancı 122.195.920 dolara ulaşmayı başarmış.

8 Ölümcül Deney: Kıyamet (Resident Evil: Apocalypse)

Vizyon Tarihi: 10 Eylül 2004

Dünya Çapındaki Gişe Hasılatı: 129.394.835 Dolar

Ölümcül Deney: Kıyamet (Resident Evil: Apocalypse)Aslında isim olarak bir video oyununu temsil etmese de Ölümcül Deney: Kıyamet de konusunu Ölümcül Deney video oyunlarının çeşitli versiyonlarından almıştır. Diğer taraftan 2004 yılında vizyona giren yapım, serinin ilk filmi kadar başarılı olmasa da yine de yaklaşık 130 milyon dolarlık gişe hasılatı yapmayı başarmıştır.

7 Ölümcül Deney: İnsanlığın Sonu (Resident Evil: Extinction)

Vizyon Tarihi: 21 Eylül 2007

Dünya Çapındaki Gişe Hasılatı: 147.717.833 Dolar

Ölümcül Deney: İnsanlığın Sonu (Resident Evil: Extinction)Serinin 3. filmi olan Ölümcül Deney: İnsanlığın Sonu ise 21 Eylül 2007 tarihinde vizyona girmiş ve yaklaşık 150 milyon dolarlık gişe hasılatıyla epey başarılı olmuştur. 45 milyon dolarlık bütçeyle çekilen bu yapımda Alice yine Umbrella Corporation ve zombilerle savaşmaktadır. Zombi virüsünün Alaska haricinde tüm insanlara hatta hayvanlara bile yayıldığı yapımda Alice, virüsten etkilenmemiştir. Ancak Umbrella Corporation’un Alice’yi yakalayarak üzerinde yaptığı değişimle, Alice insanüstü güçler kazanarak karşımıza çıkıyor.

6 Lara Croft Tomb Raider: Yaşamın Kaynağı (Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life)

Vizyon Tarihi: 25 Haziran 2003

Dünya Çapındaki Gişe Hasılatı: 156.505.388 Dolar

Lara Croft Tomb Raider: Yaşamın Kaynağı (Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of LifeLara Croft Tom Raider: Yaşamın Kaynağı tam olarak orijinal video oyununu yansıtmasa da oyunun versiyonlarının oluşturulduğunu söyleyebiliriz. Lara Croft Tomb Raider video oyunu ilk olarak 1996 yılında çıkmış ve başarılı kadın karakteriyle büyük bir kesimin hayranlığını kazanmıştır. Sonuçta beyaz perdeye uyarlanan yapımın 2. filmi, Angelina Jolie’nin etkileyici performansının da katkısıyla 156.505.388 dolarlık gişe hasılatının sahibi olmuştur. Yine de filmin bütçesinin 95 milyon dolar olduğu düşünülünce, Lara Croft Tomb Raider: Yaşam Kaynağı’nın beklentileri tam olarak karşılayamadığını söyleyebiliriz.

5 Hız Tutkusu (Need for Speed)

Vizyon Tarihi: 14 Mart 2014

Dünya Çapındaki Gişe Hasılatı: 203.277.636 Dolar

Hız Tutkusu (Need for Speed)Bir otomobil yarışı oyunu olarak 1997 yılında piyasaya sürülen Hız Tutkusu ya da Need for Speed, çıktığı günden beri kendi alanındaki en popüler oyun serilerinden biri olmayı başarmıştır. Video oyununun beyaz perde uyarlaması ise 2014 yılında vizyona girmiş olup, 66 milyon dolarlık bütçe ile çekilmiştir. Ayrıca Hızlı ve Öfkeli serisine benzeyen yapımda, Breaking Bad isimli diziden hazırladığımız Aeron Paul’un performansı birçok eleştirmenden tam not almış. Sonuçta, Hız Tutkusu’nun dünya çapında elde ettiği kazanç, 203.277.636 dolar olarak belirtiliyor.

4 Ölümcül Deney: İntikam (Resident Evil: Retribution)

Vizyon Tarihi: 14 Eylül 2012

Dünya Çapındaki Gişe Hasılatı: 240.159.255 Dolar

Ölümcül Deney: İntikam (Resident Evil: Retribution)65 milyon dolara çekilmiş olan serinin 5. filmi, önceki yapımlarına göre çok beğenilmemiş olsa da 240 milyon dolarlık gişe hasılatıyla pek de kötü sayılamayacak bir kazanç elde etmiş. 2012 yılında yapılan Ölümcül Deney: İntikam’ın yalnızca 65 milyon dolarlık bütçeyle çekilmiş olduğunu da belirtmek isteriz. Sonuçta, beğenilen karakter Alice’nin hayran sayısını bir kat daha arttıran yapım, Milla Jovovich’e de büyük katkı sağlamış oldu.

3 Lara Croft: Tomb Raider

Vizyon Tarihi: 15 Haziran 2001

Dünya Çapındaki Gişe Hasılatı: 274.703.340 Dolar

Lara Croft: Tomb Raider2001 yılında vizyona giren Lara Croft: Tomb Raider’in ise listemizdeki en başarılı filmlerden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 115 milyon dolarlık büyük bir bütçeyle çekilen film, uyarlandığı video oyununa en çok benzeyen filmlerden biri olarak da gösterilebilir. Eleştirmenler tarafından çok beğenilmemiş olsa da Angelina Jolie bu filmde gerçekten inanılmaz bir performans sergilemiştir. Lara Croft: Tomb Raider’in dünya çapında elde ettiği kazancı yaklaşık 275 milyon dolara ulaşmıştır.

2 Ölümcül Deney: Ölümden Sonra (Resident Evil: Afterlife)

Vizyon Tarihi: 10 Eylül 2010

Dünya Çapındaki Gişe Hasılatı: 296.221.663 Dolar

Ölümcül Deney: Ölümden Sonra (Resident Evil: Afterlife)2010 yılı için, video oyunlarından uyarlanmış yapımların altın çağı diyebiliriz. Listemizde olan 1 ve 2 numaralı filmlerin ikisi de 2010 yapımı. Serinin 4. filmi olan Ölümcül Deney: Ölümden Sonra, video oyununun hayranları ve bazı eleştirmenler tarafından başarılı olarak gösterilmese de elde ettiği kazancıyla bunun aksini ispat etmektedir. Sonuçta, 60 milyon dolarlık bütçe ile yapılan film, yaklaşık 297 milyon dolarlık gişe hasılatı yapmıştır.

1 Pers Prensi: Zamanın Kumları (Prince of Persia: The Sands of Time)

Vizyon Tarihi: 28 Mayıs 2010

Dünya Çapındaki Gişe Hasılatı: 335.154.643

Pers Prensi: Zamanın Kumları (Prince of Persia: The Sands of Time)İşte listemizin 1 numarasına geldik. Video oyunu olarak 1989 yılında çıkan ve ilk başlarda başarısız olan Pers Prensi’nin beyaz perde uyarlaması ise 2010 yılında yapılmıştır. Başrolde Jake Gyllenhaal ve Gemma Artenton’u gördüğümüz yapım için ayrılan bütçe 200 milyon dolar. Sonuçta, Pers Prensi: Zamanın Kumları 335.154.643 dolarlık gişe hasılatıyla, kendi alanında tüm zamanların en çok kazanan filmi olmayı başarmıştır.

Evet, sizin de görmüş olduğunuz gibi popüler video oyunlarından uyarlanan filmler, gerçekten de karlı bir yatırım olabiliyor. Sonuçta, beyaz perdeye uyarlanabilecek o kadar çok video oyunu var ki yapımcıların bunları neden değerlendirmediğini anlayamıyorum. Kim bilir, belki de bundan sonra gelecek yeni bir uyarlama listedeki tüm yapımların gişe hasılatını geçmeyi bile başarabilir. Bu ara siz, hangi video oyununun filme uyarlanmasını isterdiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın