Yatırım yapmaya başla!

En İyi 35 Vampir Filmi ve Önerileri Listesi

Aksiyon ve korku öğelerinin eksik olmadığı vampir filmleri, izleyicilerin en beğendikleri yapımlar arasında yer alıyorlar. Sarımsaklarınızı hazırlayın! Kan emici vampirler dünyasına yolculuğumuza başlıyoruz!
En İyi 35 Vampir Filmi ve Önerileri Listesi

En iyi vampir filmleri genellikle korku ve gerilim türünün en sevilen üyeleri olmayı başarıyorlar. Geçmişten bugüne bu kan emici varlıkların hayali ve ürpertici dünyasını gözler önüne seran bu filmler, bazen konularından çok görselleri ve aksiyon sahneleriyle izleyicilerin beğenilerini kazanıyorlar.

Fakat bazen ise işledikleri etkileyici konularla seyircilerini kendilerine hapseden bu filmler, tarihin de şaşkınlık yaratan olaylarını gözler önüne seriyorlar. Aslında vampir filmlerinin kökeni Osmanlı dönemine dayanıyor. Voyvoda III. Vlad ismi tanıdık geliyor mu? Gerçi bizler onu Kont Drakula ya da Kazıklı Voyvoda olarak tanıyoruz.

Düşmanlarını kazıklara çakarak işkence eden ve kanlarını içen bu psikopat Eflak beyliği voyvodası, 1400’lü yılların ortalarında yaşadı. Bazı kaynaklar III. Vlad’ın, Fatih Sultan Mehmed’in kan kardeşi olduğunu yazsa da Kont Drakula’nın sonu da aynı liderin elinden oluyor. İşte Osmanlı topraklarından çıkan vampir ve Drakula teması bazı filmlere de konu oluyor.

Huzurlarınızda en iyi vampir filmleri listesi;  

En İyi Vampir Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Dracula’sından kan emici aşıklara ve vampir avcılarına kadar daha birçok kahramanın yer aldığı ürkütücü vampir filmleri listesine başlıyoruz.

35. Alacakaranlık (Twilight)

IMDb Puanı: 5,2

Alacakaranlık (Twilight)Stephenie Meyer’in en iyi gençlik kitapları arasında yer alan roman serisinden uyarlanan Alacakaranlık (Twilight), romantik bir vampir filmi olarak karşımıza gelmişti. Türkiye’de de geniş çaplı bir hayran kitlesine ulaşmayı başaran 2008 yapımı Alacakaranlık, daha sonra bir film serisi olarak devam etti. Fakat bu seri pek fazla başarılı olamadı ve tepkilerin odak noktası haline geldi. Yine de alışılmış vampir filmlerinin dışında bir konuyla karşımıza gelerek, bu yapımlara farklı bir boyut kazandıran Alacakaranlık serisi listemizde yer almayı hak etti. Kristen Stewart, Robert Pattison ve Taylor Lautner üçlüsünün yanı sıra Kellan Lutz, Anna Kendrick ve Westworld dizisinden Angela Sarafyan gibi başarılı isimlerin de yıldızı parladı.

34. Kutsal Savaşçı (Priest)

IMDb Puanı: 5,7

Kutsal Savaşçı (Priest)

Çizgi romandan uyarlanan 2011 yapımı Kutsal Savaşçı (Priest) filmi, Iron Man ve Yenilmezler gibi süper kahraman filmlerinden hatırladığımız Paul Bettany’nin oyunculuk performansıyla şekilleniyor. Asırlar boyunca süren vampir ve insanların savaşı nihayet sona ermiştir. Savaşın kazananı insanlık olmuş ve vampirler tecrit edilmiş bir bölgeye gönderilmiştir. Ancak vampirler rahat durmazlar ve bir rahibin yeğenini kaçırırlar. Konusuyla dikkat çeken bu Scott Stewart filminde, Bettany’nin yanı sıra Maggie Q ve Karl Urban gibi ünlü isimler de yer alıyor.

33. Abraham Lincoln: Vampir Avcısı (Abraham Lincoln: Vampire Hunter)

IMDb Puanı: 5,9

Abraham Lincoln: Vampir Avcısı (Abraham Lincoln: Vampire Hunter)ABD İç Savaşı ve köleliğe karşı vermiş olduğu mücadeleyle dünya siyasetinin en etkili isimlerinden biri olan Abraham Lincoln, bu kez bir vampir avcısı olarak karşımıza geliyor. Uçuk bir hikayenin, etkileyici görsellerle süslenerek beyazperdeye uyarlanmış hali olan 2012 yapımı Abraham Lincoln: Vampir Avcısı (Abraham Lincoln: Vampire Hunter), aslında pek de fazla beğenilmemişti. Ancak tarihten kesitleri gözler önüne sererek beğeni toplayan bu fantastik film, Seth Grahame-Smith romanından uyarlanmıştı. Ayrıca Benjamin Walker, Dominic Cooper, Mary Elizabeth Winstead, Anthony Mackie ve Rufus Sewell’dan oluşan oyuncu kadrosuyla da merak uyandırmıştı.

32. Van Helsing

IMDb Puanı: 6,0

Van HelsingBir diğer vampir ve canavar avcısıyla daha listemize devam ediyoruz. En iyi animelerden Helsing’den (Herushingu) ilham alınarak beyazperdeye uyarlanan Van Helsing, aslında çok daha başarılı bir film, hatta belki de bir seri haline getirilebilirdi. Ancak ortalama bir yapım olarak sinemalardaki yerini almış oldu. Vampirlerin yanı sıra kurtadam ve Frankenstein gibi varlıkların da boy gösterdikleri bu film; Kate Beckinsale, Hugh Jackman, Richard Roxburg, Elena Anaya ve David Wenham gibi güçlü oyuncuları da bünyesinde barındırıyordu.  

31. Vampirler (Vampires)

IMDb Puanı: 6,1

Vampirler (Vampires)Vampirler tarafından öldürülen ailesinin öcünü alabilmek için gözü kara bir avcıya dönüşen Jack Crow ve ekibinin hikayesinin anlatıldığı 1998 yapımı Vampirler (Vampires) filmi, vizyona girdiği dönemin en iyilerinden bir tanesi olmayı başarmıştı. Yıldız Adam ve Yaşıyorlar gibi uzay filmlerine de imza atan John Carpenter’ın ustalık işlerinden biri olan bu film; James Woods’un başarılı performansıyla da beğeni topladığı bir yapım haline gelmişti.

30. Karanlık Gölgeler (Dark Shadows)

IMDb Puanı: 6,2

Karanlık Gölgeler (Dark Shadows)Bir vampir, 200 yıl sonra toprak altından çıkıp, günümüz dünyasına uyansaydı ne olurdu? 1960’lı yılların popüler gotik gerilim dizisinden uyarlanan Karanlık Gölgeler (Dark Shadows), korku ve komedi türlerinin yanı sıra sektörlerde gerçekleşen 200 yıllık değişimi de eleştirel bir dille gözler önüne seriyor. Zengin ve çapkın bir vampir olan Barnabas Collins’in lanetlendiği için 200 yıl sonra yeniden uyanışını ve bu kötülüğü yapan cadıdan intikam alma çabalarını anlatan 2012 yapımı Tim Burton filmi güçlü oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor. Johnny Depp gibi başarılı bir ismin yanı sıra Eva Green, Chloe Grace Moretz, Helena Bonham Carter, Jonathan Frid ve Michelle Pfieiffer gibi güçlü oyuncular da kadroda yer alıyor.

29. Dracula: Başlangıç (Dracula: Untold)

IMDb Puanı: 6,3

Dracula: Başlangıç (Dracula: Untold)Vampir filmlerinin vazgeçilmez karakterlerinden Drakula’nın doğuşunu gözler önüne seren 2014 yapımı Dracula: Başlangıç (Dracula: Untold) filmi, özellikle de Osmanlı ordusunu ve Fatih Sultan Mehmed’i kötülediği gerekçesiyle eleştirilerin de odak noktası haline gelmişti. III. Vlad’ın hikayesinden ilham alınarak meydana getirilen ve Bram Stoker eserinden uyarlanan bu filmin oyuncu kadrosu da oldukça dikkat çekmişti. Luke Evans, Dominic Cooper ve Sarah Gadon üçlüsünün yanı sıra en pahalı televizyon dizilerinden Game of Thrones’tan hatırladığımız Charles Dance ve Art Parkinson da bu filmde boy gösterdiler.

28. The Addiction

IMDb Puanı: 6,4

The AddictionŞimdi ise yaklaşık 20 yıl öncesinin etkileyici vampir filmlerinden bir tanesiyle listemize devam ediyoruz. Alışılmış vampir filmlerinden farklı olarak, insanın bastırmaya çalıştığı kötülük ve şiddeti felsefik bir bakış açısıyla gözler önüne seren The Addiction, türünün en başarılı örneklerinden de bir tanesidir. Usta oyuncu Christopher Walken’in ve Lili Taylor’ın olağanüstü performanslarıyla şekillenen bu yapım, Nicholas St. John tarafından yazılmış ve Abel Ferrara’nın usta yönetmenliğiyle beyazperdeye taşınmıştır.

27. Vampir İmparatorluğu (Daybreakers)

IMDb Puanı: 6,5

Vampir İmparatorluğu (Daybreakers)Son yılların başarılı kıyamet filmlerinden biri olan Vampir İmparatorluğu (Daybreakers), 2009 yılına damgasını vurmayı başarmıştı. 2019 yılında bir salgın sonucunda vampirleşmeye başlayan insanlığın, bir grup bilim insanı tarafından kurtarılma çabalarını konu alan bu yapım, Kader (Predestination) gibi ters köşe filmlere de imza atan Spierig kardeşlerin en başarılı filmlerinden bir tanesidir. Ethan Hawke, Willem Dafoe, Sam Neil ve Isabel Lucas gibi güçlü oyuncuları da kadrosunda barındıran Vampir İmparatorluğu, türünün de en eşsiz örneklerinden biri olarak listemizde yer alıyor.

26. Gece Nöbeti (Nochnoy Dozor)

IMDb Puanı: 6,5

Gece Nöbeti (Nochnoy Dozor)Hollywood filmlerine biraz ara verip, Rusya yapımı, başarılı bir fantastik aksiyon filmiyle listemize devam ediyoruz. Tarantino’nun Rusya şubesi, Kazakistan doğumlu ünlü yönetmen Timur Bekmambetov’un, Sergey Lukyanenko eserinden uyarladığı Gece Nöbeti (Nochnoy Dozor), 2004 yılında vizyona girmişti. Aydınlık ve Karanlık tarafın destansı savaşını konu alan bu film; Konstantin Khabensky, Janna Friske, Mariya Poroshina ve Vladimir Menşov gibi başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla da beğeni topluyor.  

25. Vampir Cehennemi (Stake Land)

IMDb Puanı: 6,5

Vampir Cehennemi (Stake Land)Medeniyetin yok olduğu, vampir ve zombilerin kol gezdiği kıyamet sonrası bir dönemde yapayalnız kalan Martin’in hayatta kalma mücadelesinin anlatıldığı 2010 yapımı Vampir Cehennemi (Stake Land), aslında bir serinin devam filmi olarak karşımıza çıkıyor. Nick Damici, Jim Mickle ve Connor Paolo gibi pek de fazla tanınmamış oyunculardan oluşan kadrosuyla bile beğeni toplayan bu yapım, başarılı korku filmlerinden Cadılar Bayramı’nın (Halloween) yıldızı Danielle Harris’i de bünyesinde barındırıyor.

24. Bir Vampir Hikayesi (Byzantium)

IMDb Puanı: 6,5

Bir Vampir Hikayesi (Byzantium)Şimdi ise mitoloji filmlerinin değişmez yıldızlarından Gemma Arterton’ın başrollerinde yer aldığı etkileyici bir vampir filmiyle listemize devam ediyoruz. Moira Buffini eserinin Neil Jordan tarafından sinemaya uyarlanmış hali olan Bir Vampir Hikayesi (Byzantium); 200 yıllık geçmişlerini saklayan iki kadın vampirin yeniden mazileriyle yüzleşme hikayelerini konu alıyor. 2012 yılının bu başarılı filminde; Arterton’ın yanı sıra Cennetimden Bakarken ve Göçebe filmlerinin yıldızı Saoirse Ronan da bulunuyor.

23. Açlık (The Hunger)

IMDb Puanı: 6,6

Açlık (The Hunger)Uyuşturucu filmlerinden 1981 yapımı Christiane F. adındaki filmin de kadrosunu güçlendiren efsanevi isim David Bowie’nin başrollerinde oynadığı etkileyici bir yapımla daha zirveye doğru yolculuğumuz devam ediyoruz. 1983 yapımı bir Tony Scott filmi olan, kadrosunda ise Catherine Deneuve, Susan Sarandon ve Willem Dafoe gibi güçlü isimleri barındıran Açlık (The Hunger) da gelmiş geçmiş en iyi vampir filmlerinden biri olmayı başarıyor.

22. 30 Gün Gece (30 Days of Night)

IMDb Puanı: 6,6

30 Gün Gece (30 Days of Night)Çizgi romandan uyarlanan ve kısa sürede sevilen vampir filmlerinden biri haline gelen 30 Gün Gece (30 Days of Night); Alaska’nın küçük bir kasabası, her kış 1 aylığına geceye bürünür. Elbette ki bu karanlık, gizemli olayları ve varlıkları da beraberinde getirir. 2007 yılında vizyona giren ve konusuyla merak uyandıran bu David Slade filmi; Josh Hartnett, Melissa George, Danny Huston ve Ben Foster’dan oluşan oyuncu kadrosuyla da oldukça dikkat çekiyor.

21. Cronos

IMDb Puanı: 6,7

CronosBaşarılı bir Meksika filmi olan 1993 yapımı Cronos ile listemize devam ediyoruz. Antika dükkanında çalışan Jesus, tamı tamına 450 yıldır var olan mekanik bir kapsül bulur. Bu ilginç icat, kullanıcısına gençlik ve sonsuz kuvvet bahşetmektedir. Elbette ki bu hediyenin bir de karşılığı vardır. Guillermo del Toro’nun hem yönetmen hem de senarist koltuğunda oturduğu ilk film olan Cronos; Ron Pearlman, Federico Luppi ve Claudio Brook gibi isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da takdir toplamıştır.

20. Vampirin Gölgesi (Shadow of the Vampire)

IMDb Puanı: 6,9

Vampirin Gölgesi (Shadow of the Vampire)Elias Merhige yönetiminde meydana getirilen bu film; yaklaşık 100 yıl önce vizyona giren Nosferatu filminin çekimi sırasında, Alman yönetmen F.W. Murnau’nun yaşamış olduğu olayları gözler önüne seriyor. Kurgu mu yoksa gerçek mi olduğu halen daha tartışılan bu olaylar 2000 yapımı Vampirin Gölgesi (Shadow of the Vampire) filmiyle gün yüzüne çıkıyor. Bu etkileyici filmin oyuncu kadrosunda ise Willem Dafoe, John Malkovich, Udo Kier ve Cary Elwes gibi güçlü isimler bulunuyor.

19. Karanlıklar Ülkesi (Underworld)

IMDb Puanı: 7,0

Karanlıklar Ülkesi (Underworld)İlk olarak 2003 yılında, Len Wiseman yönetmenliğinde vizyona giren ve etkileyici bir film serisi haline gelen Karanlıklar Ülkesi (Underworld), son filmiyle 2016 yılında izleyici karşısına çıkmıştı. Vampirler ve kurtadamlar arasındaki amansız mücadeleyi, etkileyici görsel efektlerle gözler önüne seren ilk film, serinin en beğenilen yapımı olarak karşımıza gelmişti. Ayrıca Kate Beckinsale, Scott Speedman, Kevin Grevioux, Michael Sheen ve Bill Nighy gibi güçlü oyunculardan oluşan kadrosuyla da fark yaratmıştı.

18. Karanlık Bastığında (Near Dark)

IMDb Puanı: 7,0

Karanlık Bastığında (Near Dark)Gerilim, komedi ve korku türlerinin harmanından oluşan Karanlık Bastığında (Near Dark); sinema tarihinin Oscar kazanan ilk kadın yönetmeni Kathryn Bigelow’un ellerinde hayat bulmuştu. 1987 yılında izleyicilerle buluşan bu yapım, Caleb Colton adındaki genç bir çiftçinin yaşadıklarını gözler önüne sermektedir. Bill Paxton’ın yanı sıra Lance Henriksen ve Adrian Pasdar gibi güçlü isimleri de bünyesinde barındıran bu yapım da tüm zamanların en iyi vampir filmlerinden biri olarak listemizde yer alıyor.

17. Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız (A Girl Walks Home Alone at Night)

IMDb Puanı: 7,0

Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız (A Girl Walks Home Alone at Night)Şimdi ise İran’ın kötülüklerle dolu Bad City kasabasında, suç ve suçlularla savaşan bir kadın vampirle tanışıyoruz. Geceleri hayat kadınları ve uyuşturucu satıcılarından geçilmeyen bu suç kasabasında, tek başına dolaşan ve birer birer suçluları aylayan genç bir vampir vardır. Yaşadığı kasabayı lanetlerinden arındırmak isteyen bu vampir, bir gün Arash adında bir gençle tanışır ve olaylar farklı bir boyut kazanır. Ana Lily Amirpour’un hem yönetmen hem de oyuncu olarak karşımıza geldiği Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız (A Girl Walks Home Alone at Night) filmi; How I Met Your Mother dizisinden hatırladığımız Marshall Manesh, Sheila Vand ve Arash Marandi gibi isimleri de oyuncu kadrosunda barındırıyor.

16. Komşum Bir Vampir (Fright Night)

IMDb Puanı: 7,1

Komşum Bir Vampir (Fright Night)2011 ve 2013 yıllarında yenilenen efsanevi bir Tom Holland filmiyle zirveye doğru yaklaşıyoruz. 1985 yılında izleyicilerle buluşan Komşum Bir Vampir (Fright Night) filmi; Charley adındaki lise öğrencisinin yeni taşınan komşularının garip davranışlar sergilediklerini fark etmesiyle gelişen olayları konu alıyor. Filmin başrollerini ise Chris Sarandon, Roddy McDowall ve Stewart Stern üçlüsü paylaşıyor.

15. Bıçağın İki Yüzü (Blade)

IMDb Puanı: 7,1

Bıçağın İki Yüzü (Blade)Marvel’ın en sevilen çizgi roman kahramanlarından biri olan Blade, 1998 yılında Stephen Norrington imzalı etkileyici bir filmle izleyici karşısına çıkmıştı. Müzikleri, dövüş sahneleri ve efektleriyle beğeni toplayan Bıçağın İki Yüzü (Blade) adındaki bu film, daha sonra ise bir seri haline getirildi. Yarı vampir yarı insan olan ve “Gündüz Gezen” olarak adlandırılan Blade, annesinin öcünü alabilmek için vampirleri avlamaya başlar. Her devam filminde ise yeni insanlarla birlikte mücadelesini sürdürür. Vizyona girdiği ilk andan itibaren unutulmaz filmler arasına adını yazdıran bu yapım, özellikle de Wesley Snipes’ın olağanüstü performansıyla hayat bulmuştu.

14. Kan Arzusu (Bakjwi)

IMDb Puanı: 7,1

Kan Arzusu (Bakjwi)Her ülkeye uğrayan vampirlerin yolu bu kez Güney Kore’ye düşüyor. 2009 yılında Kan Arzusu (Bakjwi) adıyla vizyona giren ve etkileyici Kore filmleri arasında yer alan bu yapım; romantizm ve korku türlerinin harmanından oluşuyor. Kim Ok-bin, Song Kang-Ho, Ha-kyun Shin, Kim Hae-sook ve Mercedes Cabral gibi başarılı isimleri de bünyesinde barındıran bu film, çarpıcı konusuyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

13. Martin

IMDb Puanı: 7,2

MartinNeredeyse her türü bünyesinde barındıran 1977 yapımı Martin, sıra dışı konusuyla fark yaratan benzersiz bir vampir filmi olarak karşımıza geliyor. Kan ihtiyacını karşılamak için insan öldürmek dışında başka bir vasfı olmayan ve niteliksiz bir vampir olan Martin’in, kendisini dışlayan katolik büyük babasının evinde yaşadığı zorlukları konu ediniyor. George A. Romero’nun hem yönetmen hem senarist hem de oyuncu olarak karşımıza geldiği bu filmde; John Amplas ve Tom Savini gibi isimler de yer alıyor.

12. Kanıma Gir (Let Me In)

IMDb Puanı: 7,2

Kanıma Gir (Let Me In)Son yılların başarılı felaket filmlerinden Canavar (Cloverfield) ile adını dünyaya duyuran Matt Reeves, bu kez bir vampir filmiyle karşımıza geliyor. Aslında Gir Kanıma adındaki İsveç filminin yeniden uyarlanmış hali olan ve 2010 yılında vizyona giren Kanıma Gir (Let Me In); Chloe Grace Moretz, Kodi Smit-McPhee, Richard Jenkins, Dylan Minette ve Elias Koteas gibi başarılı oyuncuları da kadrosunda barındırıyor.

11. Kayıp Çocuklar (The Lost Boys)

IMDb Puanı: 7,2

Kayıp Çocuklar (The Lost Boys)Joel Schumacher imzalı başarılı yapımlardan biri olan Kayıp Çocuklar (The Lost Boys), vizyona girmiş olduğu 1987 yılının en beğenilen gençlik filmlerinden bir tanesi olmayı başardı. Kendini vampir avcısı sanan bir çocuk, serserilerden oluşan motor çetesinde gördüğü bir kızın büyüsüne kapılan bir ağabey ve sorunlu iki çocuğuyla yaşam mücadelesi veren dul bir annenin hikayesini anlatan bu yapım tamamıyla hayranlık uyandırıyor. Filmin kadrosunda ise Sam Haim, Corey Feldman, Keifer Sutherland ve Dianne Wiest gibi isimler yer alıyor.

10. Canavar Ekibi (The Monster Squad)

IMDb Puanı: 7,2

Canavar Ekibi (The Monster Squad)Vampir filmlerinin klasikleşmiş ismi olan Drakula’nın, Kurtadam ve Frankenstein gibi fantastik canavarlardan oluşan ekibiyle dünyayı ele geçirme planlarını konu alan 1987 yapımı Canavar Ekibi (The Monster Squad) filmi de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor. Duncan Regehri Stephen Macht, Tom Noonan, Andre Gower ve Robby Kiger gibi isimler ise filmin oyuncu kadrosunu oluşturuyorlar.

9. Korkusuz Vampir Avcıları (Dance of the Vampires)

IMDb Puanı: 7,3

Korkusuz Vampir Avcıları (Dance of the Vampires)En bilindik biyografi filmlerinden bir tanesi olan, Piyanist gibi bir başyapıta imza atan Roman Polanski’nin hem yönetmen hem senarist hem de oyuncu olarak karşımıza çıktığı kült bir vampir filmiyle listemize devam ediyoruz. 1967 yılında vizyona giren Korkusuz Vampir Avcıları (Dance of the Vampires); 2014 yılında ise Vampirlerin Dansı adıyla bir müzikal olarak sahnelenmiştir. Polanski’nin yanı sıra Sharon Tate, Jack MacGowran, Fredy Mayne ve Aldie Bass gibi oyuncuları da bünyesinde barındıran bu film de en iyilerden biri olarak listemize adını yazdırıyor.

8. Sadece Aşıklar Hayatta Kalır (Only Lovers Left Alive)

IMDb Puanı: 7,3

Sadece Aşıklar Hayatta Kalır (Only Lovers Left Alive)Gerçek anlamda “ölümsüz aşkı” ve bu aşkı yaşayan iki depresif vampirin hayatını konu alan 2013 yapımı Sadece Aşıklar Hayatta Kalır (Only Lovers Left Alive), olağanüstü bir vampir filmi olarak karşımıza geliyor. Jim Jarmusch tarafından yazılıp yönetilen bu film, güçlü oyunculardan oluşan kadrosuyla da oldukça dikkat çekiyor. Filmin başrollerini Tom Hiddleston ve Tilda Swinton ikilisi paylaşırken; Mia Wasikowska, John Hurt, Anton Yelchin ve Jeffrey Wright gibi başarılı oyuncular da kadroda yer alıyor.

7. Günbatımından Şafağa (From Dusk Till Dawn)

IMDb Puanı: 7,3

Günbatımından Şafağa (From Dusk Till Dawn)Pulp Fiction, Zincirsiz, Soysuzlar Çetesi, The Hateful Eight ve Kill Bill gibi filmlerin efsanevi yönetmeni Quentin Tarantino, bu kez bir başrol oyuncusu olarak karşımıza geliyor. Robert Rodriguez tarafından yönetilen 1996 yapımı Günbatımından Şafağa (From Dusk Till Dawn), ayrıca George Clooney, Salma Hayek, Danny Trejo ve Tom Savini gibi güçlü oyuncuları da bünyesinde barındıran benzersiz bir yapım olarak en iyiler arasına adını yazdırıyor.

6. Dracula’nın Dehşeti (Horror of Dracula)

IMDb Puanı: 7,4

Dracula'nın Dehşeti (Horror of Dracula)Hafızalara kazınan savaş sahneleri ile efsaneleşmiş bir film serisi olan Yüzüklerin Efendisi’nin Saruman’ı, Christopher Lee’nin Drakula, Star Wars serisinin General Tarkin’in ise Van Helsing olarak izleyicilerle buluştuğu etkileyici bir yapımla listemize devam ediyoruz. 1958 yılının başarılı yapımlarından biri olan Dracula’nın Dehşeti (Horror of Dracula), İngiliz Hammer yapım şirketi tarafından meydana getirilen Drakula serisinin de ilk filmidir. Bu filmin yönetmenliğini ise Terence Fisher üstlenmiştir.

5. Dracula

IMDb Puanı: 7,5

DraculaEfsanevi Baba (Godfather) serisinin yönetmeni Francis Ford Coppola imzalı bir başyapıtla ilk beş içerisine girmiş bulunuyoruz. Bram Stoker’ın kısa hikayesinden uyarlanan 1992 yapımı Dracula, dev isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da tüm zamanların en iyi vampir filmlerinden biri olmayı başarıyor. Gary Oldman’ın Drakula olarak izleyici karşısına çıktığı bu filmde; Winona Ryder, Keanu Reeves ve Anthony Hopkins gibi usta oyuncular da yer alıyor.

4. Vampirle Görüşme (Interview with the Vampire)

IMDb Puanı: 7,6

Vampirle Görüşme (Interview with the Vampire)Güçlü kadrosuyla fark yaratan, uyarlama bir vampir filmiyle daha listemize devam ediyoruz. Anne Rice romanının Neil Jordan tarafından beyazperdeye uyarlanmış hali olan, 1994 yapımı Vampirle Görüşme (Interview with the Vampire) filmi de oyuncularıyla dikkat çekmeyi başarıyor. Filmin başrollerinde ise Tom Cruise, Brad Pitt, Kristen Dunst, Antonio Banderas ve Christian Slater gibi birbirinden güçlü isimler yer alıyor.

3. Aylak Vampirler (What We Do in the Shadows)

IMDb Puanı: 7,6

Aylak Vampirler (What We Do in the Shadows)Tüm dünyayı karış karış gezen vampirler, Yeni Zelanda’da ise komedi türünde karşımıza çıkıyorlar. Vampirlerin gündelik yaşamlarını ve normal insanlardan farklı olmayan sorunlarını konu alan 2014 yapımı Aylak Vampirler (What We Do in the Shadows), vampir filmlerine de farklı bir boyut kazandırıyor. Taika Waititi ve Jemaine Clement ikilisinin hem yazıp hem yönetip hem de başrollerini paylaştıkları bu film de en iyiler arasına adını yazdırıyor.

2. Nosferatu: Bir Dehşet Senfonisi

IMDb Puanı: 8,0

Nosferatu: Bir Dehşet SenfonisiBaşyapıt niteliği taşıyan ve benzersiz bir Alman filmi olan 1922 yapımı Nosferatu: Bir Dehşet Senfonisi ile zirveye doğru yaklaşıyoruz. Korku türünün sayılı klasiklerinden biri olarak karşımıza gelen ve listemizde yer alan birçok yapım gibi Bram Stoker’in kısa hikayesinden uyarlanan bu filmin yönetmen koltuğunda ise F.W. Murnau oturuyor. Max Schreck, Greta Schröder, Gustav von Wangenheim gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da efsaneleşmeyi başarıyor.

1. Gir Kanıma (Lat den ratte komma in)

IMDb Puanı: 8,0

Gir Kanıma (Lat den ratte komma in)2008 yapımı en iyi İsveç filmlerinden biri olmayı başaran Gir Kanıma (Lat den ratte komma in), John Ajvide Lindqvist’in aynı adı taşıyan romanından beyazperdeye aktarılmıştır. Thomas Alfredson’un yönetmen koltuğunda oturduğu bu film, Lina Leandersson’un ustalara taş çıkaran performansıyla başarılı bir yapım haline gelmiştir. En iyi vampir filmi olarak listemizde ilk sırada yer alan Gir Kanıma; Kare Hadebrant, Per Ragnar ve Ika Nord gibi oyuncuları da bünyesinde barındırmaktadır.

Vampir Filmleri Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara Sorular

Vampir Filmleri Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara SorularVampir ve Drakula temaları aslında Osmanlı topraklarından çıkmış olsa da daha sonraları değişime uğrayarak, Batı dünyasının Cadılar Bayramı’na ve popüler kültürüne meze oldu. Son çıkan Drakula filmlerinden biri olan Dracula: Başlangıç adındaki yapımda ise Fatih Sultan Mehmed’in adı ve Osmanlı ordusu karalandı.

Belki de ilerde bu durumla ilgili gerçekçi bir yapım karşımıza gelebilir. Bu arada listemizde yer alan filmlere doyamayanlar; Blood Lad, Owari no serafu, Vanpaia naito, Hellsing (Herushingu), Helsing Ultimate gibi vampir konulu en iyi animelere de göz atabilirler.  Peki, listemizde yer alan en iyi vampir filmlerinden hangileri sizlerin de favorileri arasında yer alıyor?


Okur Yorumları
  1. evet dracula başlangıç filmini bu nedenle bitirmeden kapattım ancak bram stokerdan dracula filminde de türklerden pek dostane bahsetmese bile kesinlikle aynı şekilde bir nefret hissi uyandırmadı ve gayet mükemmel bir yapım ortaya çıkardı bunun haricinde vampirle görüşme alacakaranlık gibi mükemmel filmlerin tekrar film sektöründe karşımıza çıkmasını isterdim… lstendeki neredeyse bütün filmleri izledim ama yine de teşekkürler…


Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Listeler kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum