Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En İyi 40 Vampir Filmi ve Önerileri Listesi

Aksiyon ve korku öğelerinin eksik olmadığı, kan emici vampirler dünyasına yolculuğumuza başlıyoruz. Sarımsaklarınızı hazırlayın!
En İyi 40 Vampir Filmi ve Önerileri Listesi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Geçmişten bugüne bu kan emici varlıkların hayali ve ürpertici dünyasını gözler önüne seran bu filmler, bazen konularından çok görselleri ve aksiyon sahneleriyle izleyicilerin beğenilerini kazanıyorlar.

Fakat bazen ise işledikleri etkileyici konularla seyircilerini kendilerine hapseden bu filmler, tarihin de şaşkınlık yaratan olaylarını gözler önüne seriyorlar. Aslında vampir filmlerinin kökeni Osmanlı dönemine dayanıyor. Voyvoda III. Vlad ismi tanıdık geliyor mu? Gerçi bizler onu Kont Drakula ya da Kazıklı Voyvoda olarak tanıyoruz.

Düşmanlarını kazıklara çakarak işkence eden ve kanlarını içen bu psikopat Eflak beyliği voyvodası, 1400’lü yılların ortalarında yaşadı. Bazı kaynaklar III. Vlad’ın, Fatih Sultan Mehmed’in kan kardeşi olduğunu yazsa da Kont Drakula’nın sonu da aynı liderin elinden oluyor. İşte Osmanlı topraklarından çıkan vampir ve Drakula teması bazı filmlere de konu oluyor.

Huzurlarınızda IMDb puanına göre sıralanmış en iyi vampir filmleri listesi;

40 Laz Vampir Tirakula

Laz Vampir TirakulaIMDb Puanı: 4,0
Yapım Yılı: 2012

Yaptığımız film listeleri genelde IMDb olarak yüksek ve olumlu eleştirileriler alan yapımlarla oluşturuluyor. Fakat bu tarz filmler artık neredeyse hiç çekilmiyor. Bu yüzden bu listede her telden filmi bulacaksınız. İlk ve tek Türk filmi ile listemize başlayalım…

Son derece eğlenceli, boş vaktinizi değerlendirebileceğiniz “Tirakula”, Osmanlı döneminde doğan ve ölen bu azılı katilin yeniden canlanmasını konu alıyor. Bununla beraber birçok komik olayda beraberinde geliyor.

39 Alacakaranlık (Twilight)

Alacakaranlık (Twilight)IMDb Puanı: 5,2
Yapım Yılı: 2008

Stephenie Meyer’in en iyi gençlik kitapları arasında yer alan roman serisinden uyarlanan Alacakaranlık (Twilight), romantik bir film olarak karşımıza gelmişti. Türkiye’de de geniş çaplı bir hayran kitlesine ulaşmayı başaran 2008 yapımı Alacakaranlık, daha sonra bir film serisi olarak devam etti. Fakat bu seri pek fazla başarılı olamadı ve tepkilerin odak noktası haline geldi. Yine de alışılmış filmlerin dışında bir konuyla karşımıza gelerek, bu yapımlara farklı bir boyut kazandıran Alacakaranlık serisi listemizde yer almayı hak etti. Kristen Stewart, Robert Pattison ve Taylor Lautner üçlüsünün yanı sıra Kellan Lutz, Anna Kendrick ve Westworld dizisinden Angela Sarafyan gibi başarılı isimlerin de yıldızı parladı.

38 Vampir Akademisi (Vampire Academy)

Vampir Akademisi (Vampire Academy)IMDb Puanı: 5,5
Yapım Yılı: 2014

Bir romandan uyarlanan yapım, genç vampirlerin bir okulda yetişmelerini anlatıyor. Harry Potter serisi kadar kaliteli bir kurguya ve hikayeye sahip olmasada, bu tarz filmler kendini sevdirmeyi başarıyor. Ayrıca gençlik filmleri severlerin hoşuna gidecek eğlenceli karakterlerle de beklentileri karşılıyor.

Mark Waters’ın yönetmenliğini üstlendiği filmde, Richelle Mead ve Daniel Waters ikilisinin kaleminden izliyoruz. Ayrıca Zoey Deutch, Lucy Fry ve Danila Kozlovsky gibi genç yetenekler oyuncu kadrosunda yer alıyor.

37 Vampir Kız Kardeşler (Die Vampirschwestern)

Vampir Kız Kardeşler (Die Vampirschwestern)IMDb Puanı: 5,6
Yapım Yılı: 2012

Saat 12yi geçince özel güçlerini kullanan iki genç kardeşin, insan hayatına alışmaya çalışmasını konu alıyor. Aynı zamanda yaşadıkları ilginç olaylarla da hikayesiyle daha izlenebilir bir hal alıyor. Senaryoyla bütünleşen kurgu da ailenizle izleyebileceğiniz bu iki kardeşi sizlerle buluşturuyor. Wolfgang Groos’un yönetmen koltuğunda yer aldığı yapımda, Marta Martin, Christiane Paul ve Laura Antonia Roge gibi oyuncular yer alıyor.

36 Kutsal Savaşçı (Priest)

Kutsal Savaşçı (Priest)IMDb Puanı: 5,7
Yapım Yılı: 2011

Çizgi romandan uyarlanan 2011 yapımı Kutsal Savaşçı (Priest) filmi, Iron Man ve Yenilmezler gibi süper kahraman filmlerinden hatırladığımız Paul Bettany’nin oyunculuk performansıyla şekilleniyor. Asırlar boyunca süren vampir ve insanların savaşı nihayet sona ermiştir. Savaşın kazananı insanlık olmuş ve diğerleri tecrit edilmiş bir bölgeye gönderilmiştir. Ancak yenilgiyi hazmedemeyip rahat durmazlar ve bir rahibin yeğenini kaçırırlar. Konusuyla dikkat çeken bu Scott Stewart filminde, Bettany’nin yanı sıra Maggie Q ve Karl Urban gibi ünlü isimler de yer alıyor.

35 Vampirin Çırağı (Cirque du Freak: The Vampire’s Assistant)

Vampirin Çırağı (Cirque du Freak: The Vampire's Assistant)IMDb Puanı: 5,8
Yapım Yılı: 2009

İki azılı çete yıllardır barış içerisinde yaşamaktadırlar. Genç bir çocuğun farkında olmadan bozduğu bu barış, her iki çeteninde tüm hayatını değiştirir. Bu duruma vesile olan çırak ise olayları çözmek için elinden geleni yapacaktır. Bu başarılı yapımı Paul Weitz yönetiyor ve senaryosunu üstleniyor. Chris Massoglia, Salma Hayek ve John C. Reilly’de oyuncu kadrosunda yer alıyorlar.

34 Abraham Lincoln: Vampir Avcısı

Abraham Lincoln: Vampir AvcısıIMDb Puanı: 5,9
Yapım Yılı: 2012

ABD İç Savaşı ve köleliğe karşı vermiş olduğu mücadeleyle dünya siyasetinin en etkili isimlerinden biri olan Abraham Lincoln, bu kez bir avcı olarak karşımıza geliyor. Uçuk bir hikayenin, etkileyici görsellerle süslenerek beyazperdeye uyarlanmış hali olan 2012 yapımı filmimiz, aslında pek de fazla beğenilmemişti. Ancak tarihten kesitleri gözler önüne sererek beğeni toplayan bu fantastik film, Seth Grahame-Smith romanından uyarlanmıştı. Ayrıca Benjamin Walker, Dominic Cooper, Mary Elizabeth Winstead, Anthony Mackie ve Rufus Sewell’dan oluşan oyuncu kadrosuyla da merak uyandırmıştı.

33 Van Helsing

Van HelsingIMDb Puanı: 6,1
Yapım Yılı: 2004

Bir diğer avcıyla daha listemize devam ediyoruz. En iyi animelerden Helsing’den (Herushingu) ilham alınarak beyazperdeye uyarlanan Van Helsing, aslında çok daha başarılı bir film, hatta belki de bir seri haline getirilebilirdi. Ancak ortalama bir yapım olarak sinemalardaki yerini almış oldu. Vampirlerin yanı sıra kurtadam ve Frankenstein gibi varlıkların da boy gösterdikleri bu film; Kate Beckinsale, Hugh Jackman, Richard Roxburg, Elena Anaya ve David Wenham gibi güçlü oyuncuları da bünyesinde barındırıyordu.  

32 Vampirler (Vampires)

Vampirler (Vampires)IMDb Puanı: 6,2
Yapım Yılı: 1998

Vampirler tarafından öldürülen ailesinin öcünü alabilmek için gözü kara bir avcıya dönüşen Jack Crow ve ekibinin hikayesinin anlatıldığı 1998 yapımı Vampirler (Vampires) filmi, vizyona girdiği dönemin en iyilerinden bir tanesi olmayı başarmıştı. Yıldız Adam ve Yaşıyorlar gibi uzay filmlerine de imza atan John Carpenter’ın ustalık işlerinden biri olan bu film; James Woods’un başarılı performansıyla da beğeni topladığı bir yapım haline gelmişti.

31 Karanlık Gölgeler (Dark Shadows)

Karanlık Gölgeler (Dark Shadows)IMDb Puanı: 6,2
Yapım Yılı: 2012

Bir vampir, 200 yıl sonra toprak altından çıkıp, günümüz dünyasına uyansaydı ne olurdu? 1960’lı yılların popüler gotik gerilim dizisinden uyarlanan Karanlık Gölgeler (Dark Shadows), korku ve komedi türlerinin yanı sıra sektörlerde gerçekleşen 200 yıllık değişimi de eleştirel bir dille gözler önüne seriyor. Zengin ve çapkın biri olan Barnabas Collins’in lanetlendiği için 200 yıl sonra yeniden uyanışını ve bu kötülüğü yapan cadıdan intikam alma çabalarını anlatan 2012 yapımı Tim Burton filmi güçlü oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor. Johnny Depp gibi başarılı bir ismin yanı sıra Eva Green, Chloe Grace Moretz, Helena Bonham Carter, Jonathan Frid ve Michelle Pfieiffer gibi güçlü oyuncular da kadroda yer alıyor.

30 Dracula: Başlangıç (Dracula: Untold)

Dracula: Başlangıç (Dracula: Untold)IMDb Puanı: 6,3
Yapım Yılı: 2014

Vazgeçilmez karakterlerden Drakula’nın doğuşunu gözler önüne seren 2014 yapımı Dracula: Başlangıç (Dracula: Untold) filmi, özellikle de Osmanlı ordusunu ve Fatih Sultan Mehmed’i kötülediği gerekçesiyle eleştirilerin de odak noktası haline gelmişti. III. Vlad’ın hikayesinden ilham alınarak meydana getirilen ve Bram Stoker eserinden uyarlanan bu filmin oyuncu kadrosu da oldukça dikkat çekmişti. Luke Evans, Dominic Cooper ve Sarah Gadon üçlüsünün yanı sıra en pahalı televizyon dizilerinden Game of Thrones’tan hatırladığımız Charles Dance ve Art Parkinson da bu filmde boy gösterdiler.

29 The Addiction

The AddictionIMDb Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 1995

Şimdi ise yaklaşık 25 yıl öncesinin etkileyici filmlerden bir tanesiyle listemize devam ediyoruz. Alışılmış ve senaryosuyla farklı olarak, insanın bastırmaya çalıştığı kötülük ve şiddeti felsefik bir bakış açısıyla gözler önüne seren The Addiction, türünün en başarılı örneklerinden de bir tanesidir. Usta oyuncu Christopher Walken’in ve Lili Taylor’ın olağanüstü performanslarıyla şekillenen bu yapım, Nicholas St. John tarafından yazılmış ve Abel Ferrara’nın usta yönetmenliğiyle beyazperdeye taşınmıştır.

28 Drakula’nın Kızı (Dracula’s Daughter)

Drakula’nın Kızı (Dracula's Daughter)IMDb Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 1936

Sene 1936’da vizyona giren bu yapım, günümüz birçok filmine ışık tutuyor. Senaryosu ve kurgusuyla da hayranlık uyandırıyor. Babasının ölümünden sonra normal hayata adapte olmaya çalışan Dracula’nın kızının hikayesini konu alıyor. Fakat bu düşündüğü kadar kolay olmayacak, gerilim ve dram dolu dakikaları beraberinde getirecektir.

27 Vampir İmparatorluğu (Daybreakers)

Vampir İmparatorluğu (Daybreakers)IMDb Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 2009

Son yılların başarılı kıyamet filmlerinden biri olan Daybreakers, 2009 yılına damgasını vurmayı başarmıştı. 2019 yılında bir salgın sonucunda vampirleşmeye başlayan insanlığın, bir grup bilim insanı tarafından kurtarılma çabalarını konu alan bu yapım, Kader (Predestination) gibi ters köşe filmlere de imza atan Spierig kardeşlerin en başarılı filmlerinden bir tanesidir. Ethan Hawke, Willem Dafoe, Sam Neil ve Isabel Lucas gibi güçlü oyuncuları da kadrosunda barındıran yapım, türünün de en eşsiz örneklerinden biri olarak listemizde yer alıyor.

26 Gece Nöbeti (Nochnoy Dozor)

Gece Nöbeti (Nochnoy Dozor)IMDb Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 2004

Hollywood filmlerine biraz ara verip, Rusya yapımı, başarılı bir fantastik aksiyon filmiyle listemize devam ediyoruz. Tarantino’nun Rusya şubesi, Kazakistan doğumlu ünlü yönetmen Timur Bekmambetov’un, Sergey Lukyanenko eserinden uyarladığı Gece Nöbeti (Nochnoy Dozor), 2004 yılında vizyona girmişti. Aydınlık ve Karanlık tarafın destansı savaşını konu alan bu film; Konstantin Khabensky, Janna Friske, Mariya Poroshina ve Vladimir Menşov gibi başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla da beğeni topluyor.  

25 Vampir Cehennemi (Stake Land)

Vampir Cehennemi (Stake Land)IMDb Puanı: 6,5
Yapım Yılı: 2010

Medeniyetin yok olduğu bir dönemde yapayalnız kalan Martin’in hayatta kalma mücadelesinin anlatıldığı 2010 yapımı Stake Land, aslında bir serinin devam filmi olarak karşımıza çıkıyor. Nick Damici, Jim Mickle ve Connor Paolo gibi pek de fazla tanınmamış oyunculardan oluşan kadrosuyla bile beğeni toplayan bu yapım, başarılı korku filmlerinden Cadılar Bayramı’nın (Halloween) yıldızı Danielle Harris’i de bünyesinde barındırıyor.

24 Bir Vampir Hikayesi (Byzantium)

Bir Vampir Hikayesi (Byzantium)IMDb Puanı: 6,5
Yapım Yılı: 2012

Şimdi ise mitoloji filmlerinin değişmez yıldızlarından Gemma Arterton’ın başrollerinde yer aldığı etkileyici bir filmle listemize devam ediyoruz. Moira Buffini eserinin Neil Jordan tarafından sinemaya uyarlanmış hali olan filmimiz, 200 yıllık geçmişlerini saklayan iki kadının yeniden mazileriyle yüzleşme hikayelerini konu alıyor. 2012 yılının bu başarılı filminde; Arterton’ın yanı sıra Cennetimden Bakarken ve Göçebe filmlerinin yıldızı Saoirse Ronan da bulunuyor.

23 30 Gün Gece (30 Days of Night)

30 Gün Gece (30 Days of Night)IMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2007

Çizgi romandan uyarlanan ve kısa sürede sevilen filmlerden biri haline gelen 30 Gün Gece (30 Days of Night); Alaska’nın küçük bir kasabası, her kış 1 aylığına geceye bürünür. Elbette ki bu karanlık, gizemli olayları ve varlıkları da beraberinde getirir. 2007 yılında vizyona giren ve konusuyla merak uyandıran bu David Slade filmi; Josh Hartnett, Melissa George, Danny Huston ve Ben Foster’dan oluşan oyuncu kadrosuyla da oldukça dikkat çekiyor.

22 Açlık (The Hunger)

Açlık (The Hunger)IMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 1983

Uyuşturucu filmlerinden 1981 yapımı Christiane F. adındaki filmin de kadrosunu güçlendiren efsanevi isim David Bowie’nin başrollerinde oynadığı etkileyici bir yapımla daha zirveye doğru yolculuğumuz devam ediyoruz. 1983 yapımı bir Tony Scott filmi olan, kadrosunda ise Catherine Deneuve, Susan Sarandon ve Willem Dafoe gibi güçlü isimleri barındıran Açlık (The Hunger) da gelmiş geçmiş en iyilerden biri olmayı başarıyor.

21 Cronos

CronosIMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 1993

Başarılı bir Meksika filmi olan 1993 yapımı Cronos ile listemize devam ediyoruz. Antika dükkanında çalışan Jesus, tamı tamına 450 yıldır var olan mekanik bir kapsül bulur. Bu ilginç icat, kullanıcısına gençlik ve sonsuz kuvvet bahşetmektedir. Elbette ki bu hediyenin bir de karşılığı vardır. Guillermo del Toro’nun hem yönetmen hem de senarist koltuğunda oturduğu ilk film olan Cronos; Ron Pearlman, Federico Luppi ve Claudio Brook gibi isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da takdir toplamıştır.

20 Vampirin Gölgesi (Shadow of the Vampire)

Vampirin Gölgesi (Shadow of the Vampire)IMDb Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 2000

Elias Merhige yönetiminde meydana getirilen bu film; yaklaşık 100 yıl önce vizyona giren Nosferatu filminin çekimi sırasında, Alman yönetmen F.W. Murnau’nun yaşamış olduğu olayları gözler önüne seriyor. Kurgu mu yoksa gerçek mi olduğu halen daha tartışılan bu olaylar 2000 yapımı filmle gün yüzüne çıkıyor. Bu etkileyici filmin oyuncu kadrosunda ise Willem Dafoe, John Malkovich, Udo Kier ve Cary Elwes gibi güçlü isimler bulunuyor.

19 Karanlıklar Ülkesi (Underworld)

Karanlıklar Ülkesi (Underworld)IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2003

İlk olarak 2003 yılında, Len Wiseman yönetmenliğinde vizyona giren ve etkileyici bir film serisi haline gelen Karanlıklar Ülkesi (Underworld), son filmiyle 2016 yılında izleyici karşısına çıkmıştı. Vampirler ve kurtadamlar arasındaki amansız mücadeleyi, etkileyici görsel efektlerle gözler önüne seren ilk film, serinin en beğenilen yapımı olarak karşımıza gelmişti. Ayrıca Kate Beckinsale, Scott Speedman, Kevin Grevioux, Michael Sheen ve Bill Nighy gibi güçlü oyunculardan oluşan kadrosuyla da fark yaratmıştı.

18 Karanlık Bastığında (Near Dark)

Karanlık Bastığında (Near Dark)IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 1987

Gerilim, komedi ve korku türlerinin harmanından oluşan Karanlık Bastığında (Near Dark); sinema tarihinin Oscar kazanan ilk kadın yönetmeni Kathryn Bigelow’un ellerinde hayat bulmuştu. 1987 yılında izleyicilerle buluşan bu yapım, Caleb Colton adındaki genç bir çiftçinin yaşadıklarını gözler önüne sermektedir. Bill Paxton’ın yanı sıra Lance Henriksen ve Adrian Pasdar gibi güçlü isimleri de bünyesinde barındıran bu yapım da tüm zamanların en iyilerden biri olarak listemizde yer alıyor.

17 Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız

Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir KızIMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2014

Şimdi ise İran’ın kötülüklerle dolu Bad City kasabasında, suç ve suçlularla savaşan bir kadınla tanışıyoruz. Geceleri hayat kadınları ve uyuşturucu satıcılarından geçilmeyen bu suç kasabasında, tek başına dolaşan ve birer birer suçluları aylayan genç biri vardır. Yaşadığı kasabayı lanetlerinden arındırmak isteyen bu kişi, bir gün Arash adında bir gençle tanışır ve olaylar farklı bir boyut kazanır. Ana Lily Amirpour’un hem yönetmen hem de oyuncu olarak karşımıza geldiği Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız (A Girl Walks Home Alone at Night) filmi; How I Met Your Mother dizisinden hatırladığımız Marshall Manesh, Sheila Vand ve Arash Marandi gibi isimleri de oyuncu kadrosunda barındırıyor.

16 Komşum Bir Vampir (Fright Night)

Komşum Bir Vampir (Fright Night)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 1985

2011 ve 2013 yıllarında yenilenen efsanevi bir Tom Holland filmiyle zirveye doğru yaklaşıyoruz. 1985 yılında izleyicilerle buluşan film; Charley adındaki lise öğrencisinin yeni taşınan komşularının garip davranışlar sergilediklerini fark etmesiyle gelişen olayları konu alıyor. Filmin başrollerini ise Chris Sarandon, Roddy McDowall ve Stewart Stern üçlüsü paylaşıyor.

15 Bıçağın İki Yüzü (Blade)

Bıçağın İki Yüzü (Blade)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 1988

Marvel’ın en sevilen çizgi roman kahramanlarından biri olan Blade, 1998 yılında Stephen Norrington imzalı etkileyici bir filmle izleyici karşısına çıkmıştı. Müzikleri, dövüş sahneleri ve efektleriyle beğeni toplayan Bıçağın İki Yüzü (Blade) adındaki bu film, daha sonra ise bir seri haline getirildi. Yarı vampir yarı insan olan ve “Gündüz Gezen” olarak adlandırılan Blade, annesinin öcünü alabilmek için ava başlar. Her devam filminde ise yeni insanlarla birlikte mücadelesini sürdürür. Vizyona girdiği ilk andan itibaren unutulmaz filmler arasına adını yazdıran bu yapım, özellikle de Wesley Snipes’ın olağanüstü performansıyla hayat bulmuştu.

14 Kan Arzusu (Bakjwi)

Kan Arzusu (Bakjwi)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2009

Her ülkeye uğrayan bu azılı katillerin yolu bu kez Güney Kore’ye düşüyor. 2009 yılında Kan Arzusu (Bakjwi) adıyla vizyona giren ve etkileyici Kore filmleri arasında yer alan bu yapım; romantizm ve korku türlerinin harmanından oluşuyor. Kim Ok-bin, Song Kang-Ho, Ha-kyun Shin, Kim Hae-sook ve Mercedes Cabral gibi başarılı isimleri de bünyesinde barındıran bu film, çarpıcı konusuyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

13 Martin

MartinIMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 1977

Neredeyse her türü bünyesinde barındıran 1977 yapımı Martin, sıra dışı konusuyla fark yaratan benzersiz bir film olarak karşımıza geliyor. Kan ihtiyacını karşılamak için insan öldürmek dışında başka bir vasfı olmayan ve niteliksiz biri olan Martin’in, kendisini dışlayan katolik büyük babasının evinde yaşadığı zorlukları konu ediniyor. George A. Romero’nun hem yönetmen hem senarist hem de oyuncu olarak karşımıza geldiği bu filmde; John Amplas ve Tom Savini gibi isimler de yer alıyor.

12 Kanıma Gir (Let Me In)

Kanıma Gir (Let Me In)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2010

Son yılların başarılı felaket filmlerinden Canavar (Cloverfield) ile adını dünyaya duyuran Matt Reeves, bu kez başka bir filmle karşımıza geliyor. Aslında Gir Kanıma adındaki İsveç filminin yeniden uyarlanmış hali olan ve 2010 yılında vizyona giren Kanıma Gir (Let Me In); Chloe Grace Moretz, Kodi Smit-McPhee, Richard Jenkins, Dylan Minette ve Elias Koteas gibi başarılı oyuncuları da kadrosunda barındırıyor.

11 Canavar Ekibi (The Monster Squad)

Canavar Ekibi (The Monster Squad)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 1987

Filmlerin klasikleşmiş ismi olan Drakula’nın, Kurtadam ve Frankenstein gibi fantastik canavarlardan oluşan ekibiyle dünyayı ele geçirme planlarını konu alan 1987 yapımı Canavar Ekibi (The Monster Squad) filmi de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor. Duncan Regehri Stephen Macht, Tom Noonan, Andre Gower ve Robby Kiger gibi isimler ise filmin oyuncu kadrosunu oluşturuyorlar.

10 Günbatımından Şafağa (From Dusk Till Dawn)

Günbatımından Şafağa (From Dusk Till Dawn)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 1996

Pulp Fiction, Zincirsiz, Soysuzlar Çetesi, The Hateful Eight ve Kill Bill gibi filmlerin efsanevi yönetmeni Quentin Tarantino, bu kez bir başrol oyuncusu olarak karşımıza geliyor. Robert Rodriguez tarafından yönetilen 1996 yapımı Günbatımından Şafağa (From Dusk Till Dawn), ayrıca George Clooney, Salma Hayek, Danny Trejo ve Tom Savini gibi güçlü oyuncuları da bünyesinde barındıran benzersiz bir yapım olarak en iyiler arasına adını yazdırıyor.

9 Kayıp Çocuklar (The Lost Boys)

Kayıp Çocuklar (The Lost Boys)IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 1987

Joel Schumacher imzalı başarılı yapımlardan biri olan Kayıp Çocuklar (The Lost Boys), vizyona girmiş olduğu 1987 yılının en beğenilen gençlik filmlerinden bir tanesi olmayı başardı. Kendini avcı sanan bir çocuk, serserilerden oluşan motor çetesinde gördüğü bir kızın büyüsüne kapılan bir ağabey ve sorunlu iki çocuğuyla yaşam mücadelesi veren dul bir annenin hikayesini anlatan bu yapım tamamıyla hayranlık uyandırıyor. Filmin kadrosunda ise Sam Haim, Corey Feldman, Keifer Sutherland ve Dianne Wiest gibi isimler yer alıyor.

8 Vampirlerin Dansı (Dance of the Vampires)

Vampirlerin Dansı (Dance of the Vampires)IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 1967

En bilindik biyografi filmlerinden bir tanesi olan, Piyanist gibi bir başyapıta imza atan Roman Polanski’nin hem yönetmen hem senarist hem de oyuncu olarak karşımıza çıktığı kült bir filmle listemize devam ediyoruz. 1967 yılında vizyona giren yapım; 2014 yılında ise bir müzikal olarak sahnelenmiştir. Polanski’nin yanı sıra Sharon Tate, Jack MacGowran, Fredy Mayne ve Aldie Bass gibi oyuncuları da bünyesinde barındıran bu film de en iyilerden biri olarak listemize adını yazdırıyor.

7 Sadece Aşıklar Hayatta Kalır (Only Lovers Left Alive)

Sadece Aşıklar Hayatta Kalır (Only Lovers Left Alive)IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2013

Gerçek anlamda “ölümsüz aşkı” ve bu aşkı yaşayan iki depresif bir karakterin hayatını konu alan 2013 yapımı Sadece Aşıklar Hayatta Kalır (Only Lovers Left Alive), olağanüstü bir film olarak karşımıza geliyor. Jim Jarmusch tarafından yazılıp yönetilen bu film, güçlü oyunculardan oluşan kadrosuyla da oldukça dikkat çekiyor. Filmin başrollerini Tom Hiddleston ve Tilda Swinton ikilisi paylaşırken; Mia Wasikowska, John Hurt, Anton Yelchin ve Jeffrey Wright gibi başarılı oyuncular da kadroda yer alıyor.

6 Dracula’nın Dehşeti (Horror of Dracula)

Sadece Aşıklar Hayatta Kalır (Only Lovers Left Alive)IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 1958

Hafızalara kazınan savaş sahneleri ile efsaneleşmiş bir film serisi olan Yüzüklerin Efendisi’nin Saruman’ı, Christopher Lee’nin Drakula, Star Wars serisinin General Tarkin’in ise Van Helsing olarak izleyicilerle buluştuğu etkileyici bir yapımla listemize devam ediyoruz. 1958 yılının başarılı yapımlarından biri olan Dracula’nın Dehşeti (Horror of Dracula), İngiliz Hammer yapım şirketi tarafından meydana getirilen Drakula serisinin de ilk filmidir. Bu filmin yönetmenliğini ise Terence Fisher üstlenmiştir.

5 Dracula

DraculaIMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 1992

Efsanevi Baba (Godfather) serisinin yönetmeni Francis Ford Coppola imzalı bir başyapıtla ilk beş içerisine girmiş bulunuyoruz. Bram Stoker’ın kısa hikayesinden uyarlanan 1992 yapımı Dracula, dev isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da tüm zamanların en iyilerden biri olmayı başarıyor. Gary Oldman’ın Drakula olarak izleyici karşısına çıktığı bu filmde; Winona Ryder, Keanu Reeves ve Anthony Hopkins gibi usta oyuncular da yer alıyor.

4 Vampirle Görüşme (Interview with the Vampire)

Vampirle Görüşme (Interview with the Vampire)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 1994

Güçlü kadrosuyla fark yaratan, uyarlama bir filmle daha listemize devam ediyoruz. Anne Rice romanının Neil Jordan tarafından beyazperdeye uyarlanmış hali olan, 1994 yapımı film de oyuncularıyla dikkat çekmeyi başarıyor. Filmin başrollerinde ise Tom Cruise, Brad Pitt, Kristen Dunst, Antonio Banderas ve Christian Slater gibi birbirinden güçlü isimler yer alıyor.

3 Aylak Vampirler (What We Do in the Shadows)

Aylak Vampirler (What We Do in the Shadows)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2014

Tüm dünyayı karış karış gezen vampirler, Yeni Zelanda’da ise komedi türünde karşımıza çıkıyorlar. Gündelik yaşamlarını ve normal insanlardan farklı olmayan sorunlarını konu alan 2014 yapımı film, bu hikayelere de farklı bir boyut kazandırıyor. Taika Waititi ve Jemaine Clement ikilisinin hem yazıp hem yönetip hem de başrollerini paylaştıkları bu film de en iyiler arasına adını yazdırıyor.

2 Gir Kanıma (Lat den ratte komma in)

Gir Kanıma (Lat den ratte komma in)IMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 2008

2008 yapımı en iyi İsveç filmlerinden biri olmayı başaran Gir Kanıma (Lat den ratte komma in), John Ajvide Lindqvist’in aynı adı taşıyan romanından beyazperdeye aktarılmıştır. Thomas Alfredson’un yönetmen koltuğunda oturduğu bu film, Lina Leandersson’un ustalara taş çıkaran performansıyla başarılı bir yapım haline gelmiştir. En iyi film olarak listemizde ilk sırada yer alan Gir Kanıma; Kare Hadebrant, Per Ragnar ve Ika Nord gibi oyuncuları da bünyesinde barındırmaktadır.

1 Nosferatu: Bir Dehşet Senfonisi

Nosferatu: Bir Dehşet SenfonisiIMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 1922

Başyapıt niteliği taşıyan ve benzersiz bir Alman filmi olan 1922 yapımı Nosferatu: Bir Dehşet Senfonisi ile zirveye doğru yaklaşıyoruz. Korku türünün sayılı klasiklerinden biri olarak karşımıza gelen ve listemizde yer alan birçok yapım gibi Bram Stoker’in kısa hikayesinden uyarlanan bu filmin yönetmen koltuğunda ise F.W. Murnau oturuyor. Max Schreck, Greta Schröder, Gustav von Wangenheim gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da efsaneleşmeyi başarıyor.

Listemizde yer alan filmlere doyamayanlar; Blood Lad, Owari no serafu, Vanpaia naito, Hellsing (Herushingu), Helsing Ultimate gibi animelere de göz atabilirler.  Peki, listemizde yer alan en iyi vampir filmlerinden hangileri sizlerin de favorileri arasında yer alıyor?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın