Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En İyi 60 Gençlik ve Üniversite Filmi Listesi [Türk -Yabancı]

Bu müthiş filmler, yaşımız kaç olursa olsun bizleri etkilemeye devam ediyor ve her bir anıyla unutulmaz günlerini anımsamamıza yardımcı oluyorlar. Lafı çok uzatmıyoruz ve size görsel şölen yaşatacak yapımlar ile baş başa bırakıyoruz.
En İyi 60 Gençlik ve Üniversite Filmi Listesi [Türk -Yabancı]
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Lise yahut üniversite günlerini kim unutabilir ki? Evet, o günlerin değeri yaşarken pek anlaşılmıyor ancak üzerinden bir miktar zaman geçti mi de en gereksiz anıya bile sıkı sıkıya sarılmak istiyor insan.

Pekâlâ, bizi o günlere götüren filmler? Okulun, gençliğin ele avuca sığmaz ruhunu olanca eğlencesiyle anlatan o hikâyeler? Tabii, bu tarz yapımlarda aklınıza yalnızca dur durak bilmeyen bir koşuşturmaca gelmesin. Nasıl yeri geldiğinde âşık olup, yemeden içmeden kesiliyorsak işte onun birebir tezahürünü de filmler de görmek mümkün. Bazen çok hüzünlendiren, bazen bolca kahkahalar attıran ancak her bir anıyla gençliğin bir parçası olan filmlere dilerseniz gelin birlikte göz atalım:

60 Çekmeköy Underground

Çekmeköy UndergroundIMDb Puanı: 5,6
Yapım Yılı: 2015

Hayalleri olan ve bu hayallerin peşinden var güçleriyle gitmeye çalışan bir grup gencin, yaşadıkları çevre ve hayatlarına giren insanlarla imtihanına şahitlik ettiğimiz Çekmeköy Underground; okuldan uzak, hayata ve gençliğe oldukça yakın, minimalist yapısıyla dikkat çeken bir film.

Yönetmenliğini Ayşin Türkmen Keskin’in yaptığı film, aynı zamanda içinde barındırdığı özgün müziklerle de Çekmeköy ruhunu olabildiğince realist yansıtmasıyla fark yaratıyor.

59 Gençlik Ateşi (Bring It On)

Gençlik Ateşi (Bring It On)IMDb Puanı: 6,0
Yapım Yılı: 2000

Meşhur bir futbol takımının, meşhur amigo ekibi oldukça ünlenmişlerdir. Hatta öyle bu ekip öyle bir hal alır ki, takımdan daha çok konuşulmaya başlarlar. Defalarca kez kazandıkları amigo yarışmasına hazırlanırlar ve amaçları bu yarışmayı bir kez daha kazanmaktır.

Peyron Reed’in yönetmen koltuğunda yer aldığı filmin başrollerinde ise Kristen Dunst, Jesse Bradford ve Eliza Dushku gibi isimler yer alıyor.

58 Asi Kız (Wild Child)

Asi Kız (Wild Child)IMDb Puanı: 6,1
Yapım Yılı: 2008

Arkadaş ortamının bozukluğu nedeniyle babası tarafından yatılı okula giden karakterimiz, oldukça şımarık ve burnu havada biridir. Gittiği yatılı okul, tahmin ettiği gibi değildir ve oldukça zorlanıyordur. Geriye tek bir seçenek kalır, ortama uyum sağlamak!

Emma Roberts’in başrolü oynadığı filmi, Nick Moore yönetiyor.

57 Çılgın Cuma (Freaky Friday)

Çılgın Cuma (Freaky Friday)IMDb Puanı: 6,1
Yapım Yılı: 2003

“Ne izlesem?” sorusuna cevap niteliğinde ki bu filmi kaçırmayın. Annesi ile anlaşamayan ve sürekli sıkıntı yaşayan anne kız, gittikleri bir lokantada yedikleri kurabiye sayesinde birbirlerinin vücutlarına geçerler. İlk başlarda zor geçen bu süreç sonrasında duruma alışan ikili, birbirlerinin problemlerini ve hayatlarını daha iyi anlamaya başlarlar.

Mark Waters’ın yönetmen koltuğuna oturduğu filmde, Jamie Lee Curtis, Lindsay Lohan ve Mark Harmon başrolü oynuyorlar.

56 Seksi Futbolcu (She’s the Man)

Seksi Futbolcu (She's the Man)IMDb Puanı: 6,3
Yapım Yılı: 2006

17 yaşındaki bir kız kendi takımının elenmesinden dolayı, erkeklerin yer aldığı takıma girmeye çalışır. İkiz kardeşinin kılığına girer ve onun yerine takımda yer alır. Oyunculardan birine aşık olur fakat bunu ona söyleyemez. Bu sırada aşık olduğu kişiye birinin daha aşık olduğunu öğrenir ve olaylar iyice karışır.

Amanda Bynes’in başrolü oynadığı filmi, Andy Fickman‘ın gözünden izliyoruz.

55 17 Yeniden (17 Again)

17 Yeniden (17 Again)IMDb Puanı: 6,3
Yapım Yılı: 2009

Mutsuz bir evlilik ve sürüncemede giden iş hayatı… 40’lı yaşlarda olan biri için bundan daha kötü bir senaryo söz konusu dahi olamaz herhalde! Peki, tam da işler böylense tersine giderken size 17 yaşına geri dönme şansı tanınsa nasıl olur? Mike O’Donnel için artık, lisedeki şaşalı günlerine geri dönme vaktidir.

Zac Efron’un başrolü oynadığı ve fantastik hikâyesiyle ilgi çeken 17 Again, “O günlere” geri dönmek isteyenlerin kaçırmaması gereken oldukça eğlenceli bir film.

54 Çılgınlar Sınıfı (Acccepted)

Çılgınlar Sınıfı (Acccepted)IMDb Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 2006

Lise bitmiş, üniversiteye yerleşme vakti gelip çatmıştır. Pekâlâ, ya başvurduğunuz hiçbir okul sizi kabul etmezse? O zaman çare basit: Kendi üniversitenizi kurmak!  Bartleby Gaines’ın tüm sistemi hiçe sayıp kendi üniversitesini kurduğu ve en az kendi kadar umutsuz bir dolu insanı okuluna topladığı film, sıra dışı bir üniversite hayatı sunmasıyla da muadillerden ayrılan, oldukça keyifli ve tam anlamıyla gerçek bir gençlik filmi. Yönetmenliğini Steve Pink’in yaptığı, başrollerini ise Justin Long ve Jonah Hill’in paylaştığı film, yerinde durmayan eğlencesiyle dikkat çekmeyi başarıyor.

53 Zaman Makinesi 1973

Zaman Makinesi 1973IMDb Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 2014

Adıyla müsemma bir şekilde, izleyenlerini 1973 yılında doğru bir yolculuğa çıkaran Zaman Makinesi 1973; Tolga’nın baba mirası eski Anadol arabasıyla geçmişe gidişini konu almaktadır. Tolga’nın gittiği 1973 yılı ise, hippiliğin Türkiye’de moda olduğu yıllardır. Modern İstanbul hayatından sonra, kendini bir anda hippilerin kabına sığmaz yaşantısında bulan Tolga, en başta şikâyet ettiği bu durumdan git gide memnun olmaya başlayacaktır.

Aram Gülyüz’ün yönetmenliğini yaptığı bu deli dolu filmin başrollerinde ise Gürgen Öz ve Seda Bakan yer alıyor.

52 Geyik Muhabbeti (Road Trip)

Geyik Muhabbeti (Road Trip)IMDb Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 2000

Adıyla müsemma bir şekilde, başından sonuna dek tam bir “Geyik Muhabbeti” servis eden Road Trip, yasadışı bir kasetin yanlış adrese gitmesinden dolayı yollara düşen ve 2000 km uzaklıktaki Boston, Massachusetts’a olabildiğince çabuk ulaşmak zorunda kalan dört kafadarın yol hikâyesini içinde barındırıyor. Bu gençlerin olaylar karşısındaki tutumlarına hayran olacağınız ve kahkahalarınızı tutmayacağınız Road Trip’in yönetmenliğini, daha sonrası The Hangonver’ı da yönetecek olan Todd Phillips yaparken, başrollerini ise Sean William Scott, Breckin Meyer, Paulo Costanzo gibi isimler paylaşıyor.

51 Ateşli Gençlik (Youth İn Revolt)

Ateşli Gençlik (Youth İn Revolt)IMDb Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 2009

Aşkınız için neleri göze alırsınız yahut onun için hangi zorluklara katlanırsınız? Bir “ilk aşk” filmi olan ve bunu dinamik mizahıyla harmanlayan Youth in Revolt, bir yandan ailesiyle sorunlar yaşayan Nick Twisp’in durumunu eğlenceli bir şekilde servis ederken bir yandan da onun âşık olduğu Sheeni Saunders’a açılma sürecini ele almaktadır.

Başrollerini Michael Cera ve Portia Doubleday’in paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda ise gençlik filmleriyle tanıdığımız Miguel Arteta oturuyor.

50 Nadide Hayat

Nadide HayatIMDb Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 2015

Eşi vefat ettikten sonra, yarım bıraktığı üniversiteye geri dönme kararı alan Nadide’nin, başına gelen ilginç olayları konu alan Nadide Hayat, bir yandan bu orta yaşlı kadının ortama ayak uyduramama problemini ele alırken, bir yandan da üniversite öğrencilerinin kendi içerisindeki sorunlara ışık tutuyor. Çağan Irmak imzalı film, Demet Akbağ’ın alıştığımız üst düzey performansıyla evlerimize konuk olurken, yeni oyuncuların en az onu aratmayacak güçlü duruşlarıyla anlatısını yukarılara çekmeyi başarıyor.

49 Nerve

NerveIMDb Puanı: 6,5
Yapım Yılı: 2016

Son zamanlarda izlediğimiz en güzel filmlerden kesinlikle bir tanesi. Senaryo, müzikler ve  çekim teknikleri oldukça başarılı. Bir kitap uyarlaması olan Nerve, günümüz gençlerine tam oturan bir film. Sosyal medya ve internetin işlendiği konusu ve filmin ilerleyişi, kendini sıkmadan izlettirecek.

Dave Franco,  Emily Meade ve Emma Roberts gibi isimlerin yer aldığı filmi, Henry Joost, Ariel Schulman ikilisi yönetiyor.

48 Sınav

SınavIMDb Puanı: 6,5
Yapım Yılı: 2006

Malumunuz, adı ne olursa olsun, üniversiteye giriş sınavı her daim lise öğrencilerini en derinden yaralayan hususlardan biri olmuştur. Hayatın tek bir sınava bağlı olduğu düşüncesi, çocuk beyinlere günden güne deklere edilir ve aileler de çocuklarını tahmin edemeyecekleri kadar zorlu bir sürecin içine bırakırlar. İşte, Sınav filmi tüm o zorlu süreçten en kolay şekilde yırtmaya çalışan bir grup lise öğrencisinin kalkıştığı zorlu bir işi ele alır. Bunu yaparken o dönemin yarattığı psikolojik çöküntüyü mizah ile harmanlayarak vermeyi başaran Sınav, esasen “güldürürken düşündürenler” sınıfının da en şeffaf örneklerinden biridir.

Yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak’ın yaptığı ve başrollerini İsmail Hacıoğlu, Yağmur Atacan gibi isimlerin paylaştığı film de aynı zamanda aksiyonun sinemasının ünlü yıldızı Jean-Claude Vam Damme da yer almaktadır.

47 BASEketball

BASEketballIMDb Puanı: 6,5
Yapım Yılı: 1998

Farz edelim ki ne basketbolda ne de beyzbolda bir profesyonel olma ihtimaliniz yok. Ancak gel gör ki, iki spor dalında da çok iyi yaptığınız şeyler var. Peki, buna nasıl bir çözüm bulurdunuz? İşte küçük yaşlardan beri ayrılmayan ve çocuksu ruhlarını asla kaybetmeyen Joe ve Doug’ın hikâyesi, Amerika’nın popüler iki sporu olan basketbol ve beyzbolu birleştirip, BASEketball’u ortaya koymalarıyla başlıyor. Onlar artık bu yeni spor dalının en bilindik ve en başarılı iki profesyonelidir. Yaratıcı hikâyesiyle ilgi uyandıran ve mizahi atmosferiyle fark yaratan filmin başrollerinde ise Matt Stone ve Trey Parker yer almaktadır.

46 Avrupa Muhabbeti (EuroTrip)

Avrupa Muhabbeti (EuroTrip)IMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2004

A’dan Z’ye bir müthiş bir film olan ve her bir anıyla kahkaha atmanıza olanak sağlayan EuroTrip, Amerikalı Scotty’nin yazıştığı Alman güzel Mika’nın peşinden kendini yollara vurmasını konu almaktadır. Scotty’nin bu yolculuktaki en yardımcıları ise en yakın arkadaşı Cooper Harris ve sınıftan arkadaşları olan ikizler Jamie ve Jenny olacaktır. Bu dört gencin, Avrupa’nın muhtelif yerlerinde gezdikleri ve gezerken de fütursuzca güldürdükleri EuroTrip, aynı zamanda bir yol filmi olarak da oldukça değerli bir yerde durmaktadır. Efsanevi soundtracki “Scotty Doesn’t Know” ile hafızalara kazınan ve Avrupa’yı ayağımıza getiren filmin başrollerinde, Scott Mechlowicz, Jacob Pitts, Michelle Trachtenberg, Travis Wester gibi isimler yer almaktadır.

45 Okula Dönüş (Back to School)

Okula Dönüş (Back to School)IMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 1986

Son derece başarısız bir öğrencinin, kolej hayatında gidişatı pek iyi değildir. Bunun üzerine son derece zengin ve akıllı olan İş Adamı babası, oğlunun okuduğu koleje kaydını yaptırır. Kahkahalarla izleyeceğiniz, son derece keyifli bir film. Ayrıca Iron Man ile adından sıkça bahsettiren Robert Downey Jr.’ın filmdeki performansı oldukça başarılı.

Rodney Dangerfield, Burt Young ve Sally Kellerman’ın oyuncu kadrosunda yer aldığı filmi, Alan Metter yönetiyor.

44 Aşk Gibi Bir Şey (A Lot Like Love)

Aşk Gibi Bir Şey (A Lot Like Love)IMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2005

Gençliğin yalnız üniversite hayatından ibaret olmadığını; iş hayatına atılırken ki dönemde de aşkın varlığının ne denli önemli olduğunu vurgulayan A Lot Like Love, Los Angeles-New York uçuşunda ilk defa karşılaşan ve sonrasında 7 yıllık bir sürece yayılacak olan aşk hikâyesinin başkahramanları Oliver Martin ve Emily Friehl’in yaşadıklarını odak noktasına alır.

Yer yer tebessüm ettiren ama çokça saf bir aşk hikâyesini önümüze getiren filmin yönetmenliğini daha sonrasında Made in Dagenham gibi efsanevi bir kadın filminin altına imzasını atacak olan Nigel Cole yaparken, başrollerini ise dönemin popüler oyuncuları Ashton Kutcher ve Amanda Peet paylaşmaktadır.

43 Buraya Kadar (This İs The End)

Buraya Kadar (This İs The End)IMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2013

Hollywood’un popüler starlarının bilinmeyen taraflarıyla yüzleşmeye hazır mısınız? Hem de kıyametin koptuğu günde! Evan Goldberg ve Seth Rogen filmin yönetmenliğini üstlenmişlerdir.

Bir parti için James Franco’nun evinde buluşan bir dolu yıldız vardır. Bunların içinde Rihanna’dan Emma Watson’a kadar birçok kişi yer almaktadır. Yeryüzünde meydana gelen doğaüstü olaylarla ne yapacaklarını şaşırırlar. Kimi yarılan yeryüzünün içine düşüp ölürken, kimi de zombilerin saldırısıyla farklı bir kimliğe bürünürler.

Olayların kızıştığı sırada, Johan Hill ve Seth Rogen’ın başı çektiği bir grup yıldız James Franco’nun evine kaçmayı başarmış ve bu korunaklı evde nasıl hayatta kalabileceklerinin planı yapmaya başlamışlardır.

Kimin dost, kimin düşman olduğu hiçbir zaman anlaşılmayan ve bununla birlikte sınırsız bir mizah armağan eden This is the End, Hollywood starlarının gerçek yüzleriyle bizleri tanıştırırken bir yandan da son yılların en eğlenceli filmlerinden birini izleyenlerine servis ediyor.

42 Project X

Project XIMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2012

IMDb puanına fazla takılmayın ve hemen bu filmi izleyin. Lisenin ezik öğrencilerinin bir doğum günü partisi yapma hayali ve başlarına gelenler kahkaha dolu anlar yaşatacak cinsten. Bir parti yapabileceklerine, yapsalar bile kimsenin gelmeyeceğine inanan arkadaşlar, tarihin en çılgın ve en kalabalık partisine imza atarlar.

Felekten Bir Gece yönetmeni Todd Phillips’in yapımcılığını üstlendiği filmde, Thomas Mann, Jonathan Daniel Brown ve Oliver Cooper başrolleri paylaşıyorlar.

41 Saved!

Saved!IMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2004

Erkek arkadaşının eşcinsel olduğunu öğrenen başrol, onu kendine bağlamak için beraber oluyor. Bu olayların sonucunda işler düşündüğü gibi gitmiyor ve hamile olduğunu öğreniyor. Senaryoda ki alt metinler ve anlatılmak istenenler, ders niteliğinde.

Brian Dannelly’nin yazıp yönettiği filmde; Jena Malone, Mandy Moore ve Macaulay Culkin oyuncu kadrosunda yer alıyorlar.

40 Komşu Kızı (The Girl Next Door)

Komşu Kızı (The Girl Next Door)IMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2004

18 yaşındasınız, yan dairenize gizemli ve güzel bir kadın taşınıyor; duygularınıza hâkim olamayıp bu kadına âşık oluyorsunuz. Her bir anıyla yüzlerde tebessüm oluşturma potansiyeline sahip olan The Girl Next Door, Danielle ve Matthew Kidman’ın yeni başlayan ama çokça olaylara gebe arkadaşlığını konu alırken, oldukça da eğlenceli dakikalar vadediyor.

Başrollerini Elisha Cuthbert ve Emile Hirsch’in paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda ise Luke Greenfield oturmaktadır.

39 Ya Aşksa (What If)

Ya Aşksa (What If)IMDb Puanı: 6,8
Yapım Yılı: 2013

Aşk gençliğin en büyük mucizelerinden biridir. Nitekim What If’te bu mucizenin en eğlenceli anlatılarından biri olarak karşımıza gelmektedir. Wallace ve Chantry’nin iki yakın arkadaş olarak başlayan ilişkileri, zamanla bir duygu karmaşasına yol açacak ve bu ikilinin hissettiklerini sorgulamasına sebebiyet verecektir. Ya birbirlerine âşık olmuşlarsa? Aşkın ve mizahın harikulade bir bileşimi olan What If, Harry Potter ile birlikte hayatımıza giren Daniel Radcliffe ve Zoe Kazan’ı başrollerinde barındırırken, yönetmeni olarak ise Michael Dowse ile arzı endam etmektedir.

38 Herkes Biraz İster (Everybody Wants Some!!)

Herkes Biraz İster (Everybody Wants Some!!)IMDb Puanı: 6,9
Yapım Yılı: 2016

80’lere doğru bir yolculuğa çıkıp, o dönemin retro havasını iliklerinize kadar hissetmeye ne dersiniz? Bir kolej beyzbol takımının etrafında geçen olayları merkezine alan Everybody Wants Some!!, yakın zamanda çekilmiş olmasına karşın gerek atmosferi gerek diyalogları gerekse sinematografisi ile şimdiden en iyiler listesinde adını yazdırmaktadır. Son olarak Boyhood ile karşımıza çıkan usta yönetmen Richard Linklater’ın yönetmenliğini yaptığı film, bu yıl !f İstanbul’un da en çok ilgi çeken filmler arasında yer almıştır.

37 Dünyanın Sonu (The World’s End)

Dünyanın Sonu (The World's End)IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2013

En son yirmi yıl önce lise mezuniyetinde bir araya gelen ve on iki adet barı bulunan küçük kasabalarında on bir bar gezmeyi başaran beş arkadaş, bu sefer yirmi yıl sonra bir araya gelmiş ve on iki barın hepsinde de bir bira içme konusunda mutabakata varmıştır. Ancak ortada bir problem vardır: o da istemeden de olsa dünyanın sonunu getirmeleridir. The World’s End, bir gençlik ritüelinde de öte fantastik yapısıyla ilgi odağı olmayı başaran hayli enteresan bir film. Özellikle Garry King karakterinin nevi şahsına münhasır tavırlarıyla akıllara kazınan filmin yönetmen koltuğunda ise Edwar Wright oturmaktadır.

36 Amerikan Pastası (American Pie)

Amerikan Pastası (American Pie)IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 1999

Gençlik filminin adeta sözlük karşılığı olan ve sonrasında sayısız devam filmi çekilen Amerikan Pastası’nın orijinal ilk filmi, bir nesli üniversite hayatının güzellikleriyle tanıştıran film olarak da bilinmektedir. Eğlencesi, aşka karşı bakış açısı hatta ve hatta cinsel esprileriyle 2000’lerin başına damgasını vuran film, sadece mizahı ile değil cesur yapısıyla da ilgi odağı olmayı başarıyor.

Hala açıp izlediğinde ilk gün ki tadı veren ve fütursuzca kahkaha atmamıza olanak sağlayan Amerikan Pastası, devam filmlerinin düşük seviyesi yüzüyle başarısız bir seri olarak anılsa da, 1999 yılında çekilen ilk filmin tadıyla hafızalarımızda yer almayı sürdürüyor.

35 Son Ders: Aşk ve Üniversite (2008)

Son Ders: Aşk ve ÜniversiteIMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2008

Sinemamızın elle tutulur ender üniversite temalı filmlerinden olan Son Ders: Aşk ve Üniversite, bir yandan 80’lerin siyasi atmosferini günümüze entegre ederken, bir yandan da üniversite öğrencilerinin aşk, arkadaşlık ve tabii ki eğlence gibi gündelik alışkanlıklarını önümüze getiriyor.

Türk tiyatrosunun usta ismi Ferhan Şensoy’un başrolünde yer aldığı ve kendisine bir kez daha hayran olmamıza olanak sağlayan filmde, Kaan Urgancıoğlu, Ekin Türkmen ve Durul Bazan gibi isimler de ustaya enerjileriyle eşlik ederek, seyir zevkini yukarılara taşıyor.

34 Şeytan Tüyü (Handsome Devil)

Şeytan Tüyü (Handsome Devil)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2016

İlham verici, akıcı ve oyuncuların şov yaptığı, soluksuz izleyeceğiniz bir film. Babasının zoruyla yatılı okula giden Ned, burada ki öğrencilerin ön yargıları sonucunda kendini oldukça dışlanmış hisseder. Gittiği okulda saygı duyulmak veya sevilmek için geçerli olan tek kural Rugby sporunda başarılı olmaktır, fakat Ned bu konuda başarılı değildir. Oda arkadaşı ise Rugby’de başarılı olmasına rağmen diğer öğrencilerle anlaşamamaktır. Bu iki karakterin arkadaş olması ve kendilerini tanımasını izleyeceğimiz film, bir çok konuda sizi etkilemeyi başaracak.

33 Zaman Yolculuğu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Zaman Yolculuğu Hakkında Sıkça Sorulan SorularIMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2009

Adeta et ve tırnak olduğunuz yakın arkadaşlarınızla gittiğiniz barda, tuvaletin bir zaman makinesi olduğunu keşfetseniz ne yapardınız? Farklı zaman dilimleri arasında oradan oraya sürüklenen ve yaşanan hadiselerin önüne geçmekte zorlanan üç yakın arkadaşın başından geçenlerinin anlatıldığı FAQ About Time Travel, zamanda yolculuk temalı filmleri sevenlerin ve aynı zamanda gülmekten çenesinin ağarmasını isteyenlerin asla kaçırmaması gereken bir film. O yaşların en büyük hayallerinden biri olan zamanda yolculuğu ayağımıza getiren filmin yönetmenliğini ise Gareth Carrivick yapmaktadır.

32 Şu An Muhteşem (The Spectacular Now)

Şu An Muhteşem (The Spectacular Now)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2013

Gece yine içkiyi fazla kaçırmış, sabah ise bilmediğiniz bir bahçede, tanımadığınız bir kız tarafından uyandırılmışsınız. Pekâlâ, sizi uyandıran o kızın, tam da hayatınızın merkezine yerleşeceğini bilseniz ne yapardınız? Bu tarz bir filmden ne ararsanız The Spectacular Now içinde bulmak mümün; havuz partileri, çılgın arkadaşlıklar ve tabii ki aşk. Ancak filmin bunu kendine has şekilde yapışı, tüm filmi hayranlıkla izlemenize olanak sağlıyor. Whiplash’ın yıldızı Miles Teller’ın başrolü Shailene Woodley ve Brie Larson ile paylaştığı, filmin yönetmen koltuğunda ise James Ponsoldt oturuyor.

31 Adı Çıkmış (Easy A)

Adı Çıkmış (Easy A)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2010

Bu yıl La La Land ile tüm ödüllere ambargo koyan ve adından sıkça söz ettiren Emma Stone’un başrolünde yer aldığı Easy A, bir lise öğrencisi olan Olive’in uğradığı iftiradan sonra izlediği ilginç yolu odak noktasına almaktadır. Öncesinde okulun adeta görünmez kızı olan ama sonrasında adeta popülerlikte çığır açan Olive’in hikâyesi sizlere hem bolca kahkahalar attıracak hem de unuttuğunuz o lise günlerinin cıvıltısını önünüze getirecek. Nathaniel Hawthorne’ın Kızıl Damga isimli kitabından sinemaya uyarlanan filmin yönetmenliği ise Will Gluck yapmaktadır.

30 Hababam Rock (School of Rock)

Hababam Rock (School of Rock)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2003

Rock müzik tutkunları buraya, bu film tam size göre! Müzik grubundan atılan ve bir okulda öğretmen olarak işe başlayan Dewey Finn’in içindeki müzik aşkını söndürememesi, ona öğretmen olarak gittiği okulda yeni kapılar açacak ve eğlenceli dakikaları önümüze getirecektir. Listemizin medar-ı iftiharı Richard Linklater’ın yönetmenliğini yaptığı Hababam Rock, bir yandan kulaklarınızın pasını silerken bir yandan da kahkahayı huzurlarınıza getirecektir.

29 Komik Bir Hikâye

Komik Bir HikâyeIMD Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2010

Sadece basit bir film olarak nitelendiremeyeceğimiz, aksine oldukça naif bir atmosfere sahip olan It’s Kind Of a Funny Story, birtakım rutin testler için muayeneye giden Craig’in hastaneye yatırılmasıyla başlayan olayları konu almaktadır. Craig’in burada karşısına çıkacak insanlar ise, onun hayatının akışının tümden değişmesine sebebiyet verecektir.

Keir Gilchrist’in ile birlikte başrolü paylaşan ve komedi filmlerinin aranan, nevi şahsına münhasır oyuncusu olan Zach Galifianakis hiç şüphe yok ki filme en fazla artı katan değer olarak öne çıkıyor.

28 Eski Dostlar (Old School)

Eski Dostlar (Old School)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2003

Okul yıllarına geri dönmeyi kim istemez; hem de hiç ders olmadan! Mezuniyetlerinin üzerinden on yıl geçmiş ve hayattan oldukça yorulmuş olan “Eski Dostlar” okul yıllarındaki ekibi bir araya toplayıp, hiç dersin olmadığı bir okul ütopyasını hayata geçirirler. Sınırsız kahkaha ve eğlence vadeden film, aynı zamanda içinde barındırdığı dostluk temasıyla da bir hayli ilgi çekmeyi başarıyor.

Geyik Muhabbeti ve The Hangover’ın yaratıcısı Todd Phillips’in yönetmenliğini yaptığı filmin başrollerinde ise komedinin usta oyuncuları olarak adlandırabileceğimiz Will Ferell, Vince Vaughn ve Luke Wilson yer alıyor.

27 Liseli Polisler (21 Jump Street)

Liseli Polisler (21 Jump Street)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2012

Polis okulundan yeni mezun olan Schmidt ve Jenko, gizli görev için bir liseye yerleştirilirler. Asıl amaçları burada işlenen suçları raporlamak yahut önüne geçmekken, yaşlarının da getirisiyle ortama ayak uydurup adeta birer liseli hüviyetine bürünmeleri, bu ikiliyi hiç beklemedikleri olaylar silsilesinin ortasına bırakır. Jonah Hill ve Channing Tatum’un başrolleri paylaştığı 21 Jump Street, dur durak bilmeyen komedisi ilelistemizde pırıl pırıl parlayan bir film olarak öne çıkıyor.

26 Love, Rosie (2014)

Love, Rosie (2014)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2014

En yakın arkadaştan sevgili olmaz diyenlerden misiniz? O zaman Love, Rosie’yi henüz seyretmediniz! Alex ve Rose çocukluktan itibaren ayrılmaz birer ikilidir; ancak hayat onları başka yöne itmek ve farklı sürprizler hazırlamaktan da asla geri durmaz. Gelin görün ki, bu iki gencin yolu da en zor şartlarda her daim kesişecektir.

Duru bir komedi olarak başlayan ancak sonrasında saf bir aşk hikâyesine evrilen Love, Rosie; iki duyguyu da aynı anda yaşatan ve yaşımızın dönemini asla kaçırmamak gerektiğini öğütleyen oldukça naif bir olarak karşımızda. Başrollerini güzel oyuncu Lily Collins ve Sam Claflin’in paylaştığı filmin yönetmenliğini ise Christian Ditter üstleniyor.

25 Mükemmel Uyum (Pitch Perfect)

Mükemmel Uyum (Pitch Perfect)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2012

Aynı zamanda müzikal film izlemeyi de seviyorsanız bu filmi kesinlikle izlemelisiniz. Vizyona girdiği 2012 yılında, filmin müzikleri rekor kırmayı başarmıştı. Filmimiz, bir öğrencinin sesinin keşfedilmesi ve bunun üzerine bir müzik grubu kurulmasını konu alıyor.

İlk filmin kalitesi ve gişesi sonucu Mükemmel Uyum, seri filmleri ile karşımıza gelmeye devam ediyor. Jason Moore’nin yönettiği filmde Anna Kendrick, Rebel Wilson ve Brittany Snow gibi ünlüler yer alıyor.

24 Düşler, Tutkular ve Suçlar

Düşler, Tutkular ve SuçlarIMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2003

“Renklerin yönetmeni” olarak anılan ve çektiği her filmle gündem olmayı başaran Bernardo Bertolucci’nin yönettiği film, ciddi ve realist tavrıyla bu listedeki tüm filmlerden ayrılan bir yapıya sahip. Ancak gelin görün ki The Dreamers; dinçliği yansıtışı, onların gündelik dertlerine eğilişi ve de en önemlisi aşka açtığı pencereyle  herkesin izlemesi, hatta idrak etmesi gereken bir film olarak öne çıkıyor.

68’ yılında Paris’te çıkan öğrenci ayaklanmasının merkezinde geçen ve üç gencin birbiri arasındaki ilişkisine eğilen film, bir an olsun sıkmayan aksine git gide içine çeken tavrıyla da takdir toplamayı başarıyor. Güzeller güzeli Eva Green ile birlikte, Louis Garrel ve Michael Pitt’in başrolünde yer aldığı film, hiç şüphe yok ki Bertolucci’nin filmografisinin de en özel yapımlarından biri.

23 Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi

Senden Nefret Etmemin 10 SebebiIMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 1999

1999 yapımı filmimiz, iki ablanın birbirinin tam zıttı yaşantısı ve aile baskısını konu alıyor. Karakterlerimizden birisi, erkeklerle hiç ilgilenmez ve son derece cool takılır. Diğeri ise oldukça güzel, bakımlı ve birçok erkeğin peşinden koştuğu birisidir. Ailenin istediği, ya ikisinin aynı anda sevgilisi olması, yada kimsenin sevgilisi olmamasıdır.

Gil Junger’in yönettiği filmin oyuncu kadrosunda; Julia Stiles, Heath Ledger ve Gordon-Levitt yer alıyor.

22 Geri Dönüş Yolu (The Way Way Back)

Geri Dönüş Yolu (The Way Way Back)IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2013

Annesinin erkek arkadaşıyla birlikte yaz tatiline çıkmak zorunda kalan Duncan, bir yandan bu yeni düzene hiç istemese de alışmaya çalışırken, bir yandan da geldikleri bu küçük kasabanın tadını çıkarmaya çalışacaktır. Onun bu aşamadaki en büyük yardımcısı ise Water Wizz çalışanı Owen olacaktır. Duncan’ın bu neşeli adamla kurduğu dostluk, onun içine kapanıklığını yıkmakla kalmayacak unutamayacağı bir yaz tatili geçirmesine de olanak sağlayacaktır.

Başından sonuna dek takındığı naif atmosferle dikkat çeken The Way Way Back, buna ek olarak zaman zaman ortaya koyduğu mizah ile de adından söz ettirmeyi başarıyor. Başrollerini Liam James, Sam Rockwell ve Steve Carell’ın paylaştığı film, çocukluğumuzun en güzel dönemi olan yaz tatilini olabilecek en mükemmel şekilde karşımıza getirmesiyle alkışı fazlasıyla hak ediyor.

21 Juno

JunoIMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2007

Oldukça sevimli bir lise öğrencisi olan Juno, yaşının getirdiği heyecan ve merakla okuldan arkadaşı Bleeker ile birlikte olur. Ancak beklenmedik bir hata sonucu hamile kalan Juno’nun hayatı tümden değişmek üzeredir. Bu süre zarfı içerisinde olgunlaşacak ama bir yandan da izleyenlerini bolca güldürecektir. Ergenlik heyecanının en muazzam tezahürlerinden biri olan Juno, başrollerinde yer alan Ellen Page ve Michael Care’nın samimi oyunculuklarıyla şaha kalkarken, izleyenlerinin yüzünden tebessümün bir an olsun eksilmesine ise izin vermiyor.

Roma Film Festivali’nden En İyi Film ödülüyle dönen ve Altın Küre’de de 3 dalda adaylığı bulunan Juno, hiç şüphe yok ki listemizin içerisindeki en doyurucu yapımlardan bir tanesi olarak öne çıkıyor.

20 Eve Dönüş (Garden State)

Eve Dönüş (Garden State)IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2004

Epey zamandır uzak olduğu kasabasına, annesinin cenazesi için geri dönen Andrew’un, burada Sam ile tanışması, ona hayatın bambaşka kapılarının açılması konusunda yardımcı olacaktır. İçine kapanık biri olan Andrew’un artık dış dünyayla iletişimini arttırma vakti gelmiştir. Nitekim onun için “Eve Dönüş” gerçek anlamda tam da şimdi başlıyordur.

Zach Braff’in yazıp, yönettiği aynı zamanda başrolü üstlendiği filmde ona Sam rolüyle yardımcı olan isim ise, gülüşü dillere destan olan Natalie Portman’dır. Çekildiği yıl Sundance Film Festivali’nde Offical Selection’a girme başarısı gösteren Garden State, birçok festivalden de ödül alarak başarısını taçlandırmıştır.

19 Scott Pilgrim Dünyaya Karşı

Scott Pilgrim Dünyaya KarşıIMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2010

Hem güzel hem de akıllı bir kıza âşık oldunuz. Ancak onu elde etmek için eski sevgililerini dövmek zorundasınız, ne yapardınız? İşte bu sıra dışı konudan filizlenen ve izleyenlerine oldukça fantastik bir hikâye servis eden Scott Pilgrim vs. the World, bir yandan azmin vücut bulmuş hali olarak karşımıza gelirken bir yandan da bolca atılacak kahkahayı yüzlerden eksik etmiyor.

Michael Cera ve Mary Elizabeth Winstead’ın başrolleri paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda ise Edgar Wright oturuyor.

18 Çılgınlar Okulu

Çılgınlar OkuluIMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 1978

Düşük bütçeli, yüksek kaliteli Çılgınlar Okulu, listemizin demirbaşlarından bir tanesi. Üniversite hayatını dibine kadar yaşayacağınız bu film, size son derece keyifli ve bol kahkahalı dakikalar sunacak.

John Landis’in yönettiği filmde, Karen Allen, Tom Hulce ve John Belushi gibi isimler yer alıyor.

17 Çok Fena (Superbad)

Çok Fena (Superbad)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2007

Yerinde duramayan, deyim yerindeyse zıp zıp zıplayan bir gençlik komedisi ile tanışmaya hazır mısınız? Liseden mezun olmaya hazırlanan ve çok fazla dış dünya ile iletişim halinde olmayan iki kafadar Seth ve Evan için, ortalığın tozunu dumana katma zamanı gelmiştir. Onların neşesinin izleyiciye birebir olarak geçtiği Superbad, hayat dolu enerjisi ile gülmek isteyenler için adeta biçilmiş bir kaftan.

Şimdilerin aranan oyuncuları olan ancak filmin çekildiği yıllarda henüz kariyerlerinin başında olan Jonah Hill, Michael Cera ve Emma Stone’un başrolü paylaştığı Superbad, tadına doyulmaz mizahi ve bu denli samimi işleyişiyle gönüllerde taht kurmayı başaran bir film olarak öne çıkıyor.

16 Ah Nerede

Ah NeredeIMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 1975

Tarık Akan’ın, Gülşen Bubikoğlu’nu minibüsün camından öptüğü sahneyi hangimiz unutabiliriz ki? Sinemamızın en samimi, en içten filmlerinden birisi olan Ah Nerede, üniversite okumak için İstanbul’a gelen ama okula gitmenin dışında her işe karışan üç kardeşin hayatlarını merkezine alır. Tabii bir yandan da muazzam duygusal bir aşk servis ederken, bir yandan da aile olabilmenin önemine dem vurur.

Orhan Aksoy’un yönetmenliğini yaptığı ve Tarık Akan, Gülşen Bubikoğlu, Halit Akçatepe ve Hulusi Kentmen gibi Yeşilçam döneminin en güçlü oyuncularını içinde barındıran film, günümüzde dahi popülerliğini korumaktadır.

15 Genç ve Heyecanlı (Dazed and Confused)

Genç ve Heyecanlı (Dazed and Confused)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 1993

Son sınıf olmaya hazırlanan ve bunu olabildiğince şatafatlı bir şekilde kutlamak isteyen bir grup liselinin başına gelen ilginç hadiseleri konu alan Dazed and Confused bir olaydan çok, duruma odaklanmasıyla fark yaratan ve tüm heyecanını olabildiğince coşkulu şekilde anlatan bir film. Usta isim Richard Linklater’ın yönetmen koltuğunda oturduğu film, kalabalık oyuncu kadrosu ile de dinamizmini her daim yukarılarda tutmayı başarıyor.

Şimdilerde popüler olan ancak o zaman henüz daha gencecik olan Mila Jovovich, Ben Affleck, Matthew McConaughey, Adam Golberg gibi isimleri bünyesinde barındıran film, aradan geçen yıllara rağmen hala en nefis filmlerden biri olarak anılmaya devam etmektedir.

14 Çılgın Liseliler (Rushmore)

Çılgın Liseliler (Rushmore)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 1998

Masalsı yönetmen Wes Anderson’dan, nevi şahsına münhasır bir lise komedi izlemeye hazır mısınız? Okulun karizmatik ve fazla sosyal öğrencisi Max Fischer’ın etrafına kurulu olaylar örgüsünde, bolca gülecek ve bu şahane sinematografiye hayran olacaksınız. Jason Schwartzman, Bill Murray ve Olivia Williams gibi isimlerin başrolleri paylaştığı Rushmore, Wes Anderson sinemasını bizlere sevdiren üst düzey anlatısıyla ilgi odağı olmayı başaran bir film.

13 İlk Aşk (Flipped)

İlk Aşk (Flipped)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2010

Duyguların en saf, en temiz olduğu yıllardan yani çocukluktan itibaren süre gelen anlatısıyla önümüze gelen Flipped, bir yandan naif bir aşk hikâyesini bizlere armağan ederken bir yandan da yüzlerde tebessüm oluşturmayı ihmal etmeyen bir film. Bir ağacın gölgesinde geçen ve finaliyle oldukça mutlu etmeyi başaran Flipped’ın yönetmen koltuğunda Bob Reiner otururken, başrollerini ise ünlü oyuncular Madeline Carrol ve Callan McAuliffe paylaşmaktadır.

12 Sosyal Ağ (The Social Network)

Sosyal Ağ (The Social Network)
IMDb Puanı: 7,7

Yapım Yılı: 2010

Mark Zuckerberg’in üniversite yıllarını konu alan biyografi konulu Sosyal Ağ’ı listemize koymasak olmazdı. Facebook’un kuruluş amacı ve ilk süreçlerini konu alan bu filmi izlemenizi kesinlikle tavsiye ederiz. 2010 yılından beri hala birçok blogda ve sosyal mecralarda adından sıkça bahsettiren film, oldukça keyifli ve ilham verici.

David Fincher’ın gözünden izlediğimiz filmde, Jesse Eisenberg, Justin Timberlake ve Andrew Garfield gibi isimler yer alıyor.

11 Ben, Earl ve Ölen Kız

Ben, Earl ve Ölen KızIMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2015

Greg, yakın arkadaşı Earl ile birlikte, adeta kendi dünyasında bir hayat yaşamaktadır. Greg’in annesi ise bu durumdan oldukça rahatsızdır. Onun kanser ve sınıftan arkadaşı olan Rachel ile arkadaşlık kurmasını ister ve türlü emrivakilerle bunu da gerçekleştirir. Başta birbirlerine pek sıcak yaklaşmayan Greg ile Rachel, daha sonrasında çok yakın arkadaş olurlar ve Earl ile birlikte ayrılmaz bir üçlü haline gelirler. Ancak hayat her daim tozpembe değildir… Yeri geldiğinde güldüren, yeri geldiğinde ise boğazda bir yumru haline alan Me and Earl and the Dying Girl, son yılların en tatmin edici filmlerinden biri olarak öne çıkıyor.

10 Aynı Yıldızın Altında

Aynı Yıldızın AltındaIMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2014

18’li yaşların en muazzam duygusu olan aşkın, en duru anlatımlarından biriyle buluşmaya hazır mısınız? The Fault in Our Stars, hastalıklara göğüs geren duygusal yapısıyla fark yaratan, çoğunlukla hüzünlendiren ancak asla ajite etmeyen havasıyla üst düzey bir film olarak karşımıza gelmektedir. Amerika’dan Amsterdam’a kadar uzanan hikâye, John Green’in aynı adlı romanından Scott Neustadter ve Michael H. Weber tarafından beyazperdeye uyarlanırken, yönetmenliğini ise Josh Boone üstlenmektedir.

9 Temmuz’da (Im Juli)

Temmuz’da (Im Juli)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2000

Türk yönetmen Fatih Akın imzalı olan Im Juli, tüm heyecanını içinde barındırmasının yanı sıra, yol hikâyelerini sevenlerin de kaçırmaması gereken bir film olarak arzı endam ediyor.

Berlin’den Türkiye’ye uzanan hikâye, öğretmen olan Daniel’ın gerçek aşkı bulmak için sarf ettiği çabayı odak noktasına alırken; bir yandan da gözümüzün önündeki gerçek değerleri fark etmemizin önemini defaatle irdeliyor.

Ünlü Alman oyuncu Moritz Bleibtreu’nun başrolü Christiane Paul ile paylaştığı film, üst düzey eğlencesiyle fark yaratıyor.

8 Ferris Bueller’la Bir Gün

Ferris Bueller’la Bir GünIMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 1986

Kırmızı bir Ferrari, Chicago’ya uzanan bir yolculuk ve tabii ki de Ferris Bueller’sın dur durak bilmeyen maceraperest ruhu… Lise son sınıf öğrencisi olan Ferris, sevgilisi Sloane ve yakın arkadaşı Cameron’u da yanına alarak okulu kırar ve ondan sonra dur durak bilmeyen bir seyirliği önümüze getirir.

Çekildiği dönemde oldukça ses getiren Ferris Bueller’s Day Off, izleyenleri maceradan maceraya koşturan ve de en önemlisi kaliteli mizahı ile buluşturan bir film olarak öne çıkıyor.

7 Kahvaltı Kulübü (The Breakfast Club)

Kahvaltı Kulübü (The Breakfast Club)IMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 1985

Cezalı oldukları bir cumartesi gününü, okulda birlikte geçirmek zorunda kalan 5 liselinin hikâyesini odak noktasına alan The Breakfast Club, samimi anlatısıyla göz doldururken bir yandan tebessüm ettirmeyi başarıyor. Listemize lanse edebileceğimiz ancak okul kütüphanesinden çıkıp, her yaştaki bireye hitap etmeyi başarabilen bu içten filmin yönetmen koltuğunda ise John Hughes oturmaktadır.

6 Çılgın (C.R.A.Z.Y.)

Çılgın (C.R.A.Z.Y.)IMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 2005

Ergenliğinde psikolojik sıkıntılar yaşananların en yakınları, anne ve babasıdır. Nitekim böyle bir listenin olamazsa olmazlarından biri de bu sebeple C.R.A.Z.Y.’dir. Baş gösteren ailevi sorunlar, bunların çözüm yolları ve Kudüs’e kadar uzanan bir hikâye.

Dramatik yoğunluğu fazla olsa da güldürmeyi asla ihmal etmeyen film, daha sonrasında Dallas Buyers Club gibi ödül avcısı bir filmin altına imzasını atacak Jean-Marc Vallée imzası taşırken, farklı yapısıyla da dikkat çekmeyi başarıyor.

5 Sing Street

Sing StreetIMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 2016

Yeni gittiği okula alışma süreci yaşayan Conor, hoşlandığı kızı etkilemek ve o güzel kızı klipinde oynatmak adına bir müzik grubu kurar. Bu dakikadan sonra, müzik ve eğlencenin iç içe geçişini izlediğimiz film, bir yandan yaşının verdiği heyecanla, tadına doyulmaz bir eğlence servis ederken bir yandan da en saf duygu olan aşkı huzurlarımıza getiriyor.

2016 yılının en çok ses getiren filmlerinden biri olan ve her bir dakikasıyla içimizi ısıtan Sing Street, gösterildiği her festivalde ilgi ile takip edilen filmlerden biri olarak da öne çıkıyor.

4 Saksı Olmanın Faydaları

Saksı Olmanın FaydalarıIMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2012

Liseye yeni başlayan, içine kapanık ve aynı zamanda da oldukça çekingen bir çocuk olan Charlie, yeni okulunun popüler kardeşleri Sam ve Patrick ile ilginç bir şekilde yakın arkadaş olmayı başarır. Bu dakikadan sonra duygusal atmosferini olabildiğince yukarı çeken ve oldukça içten bir hikâyeyi izleyenlerine armağan eden The Perks of Being a Wallflower, dünyayı tanıma evresinde olan Charlie’nin hikâyesiyle gönülleri fethetmeyi başarıyor. Stephen Chbosky’nin kendi kitabından beyazperdeye uyarladığı filmin başrollerinde ise Harry Potter serisi ile tanıdığız Emma Watson’ın yanı sıra Logan Lerman ve Ezra Miller yer alıyor.

3 Gün Doğmadan Önce (Before Sunrise)

Gün Doğmadan Önce (Before Sunrise)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 1995

Birçok üniversite öğrencisinin hayalidir: İnterrail yapmak ve orada âşık olmak. İşte Before Sunrise bunun en canlı örneği olarak karşımızda beliriyor. Trende tanışan ve Viyana’da inip, tüm günü orda geçirmeyi kararlaştıran Jesse ile Celine’in hikâyesi, hiç şüphe yok ki sinema tarihinin en mükemmel anlatılarından birini temsil etmektedir.

Daha sonrasında 2 devam filmi daha çekilecek olan ve “Before Üçlemesi” adıyla anılacak halkanın ilk filmi olan Before Sunrise, bu iki gencin şehri turlarken ettikleri sohbetle hafızalara kazınan ve izleyenlerini gönülden yakalayan bir film olarak öne çıkıyor. Listemizin favori ismi olan Richard Linklater’in yönettiği Before Sunrise’ın başrollerinde ise Ethan Hawke ve Julie Delpy yer alıyor.

2 3 Aptal (3 Idiots)

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==IMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 2009

Birçoklarına Bollywood’u ve Aamir Khan’ı sevdiren film olarak da nam salan 3 Idiots, eğitim sistemine getirdiği haklı eleştiri ve bunu yaparken üzerine giydiği mizah zırhıyla adından söz ettiren bir film. Mühendislik fakültesinde geçen ve okulun başından sonuna kadar olan 4 yıllık zaman dilimini ele alan 3 Idiots; izleyenlerine uçsuz bucaksız kahkahalar vadederken bir yandan da düşünmeye sevk etmeyi ihmal etmiyor.

“All iz Well” şarkısıyla hafızlarımıza kazınan ve üniversite hayatının en mükemmel anlatılarından biri olarak beliren filmin yönetmenliğini ise Rajkumar Hiranı üstleniyor.

1 Hababam Sınıfı Serisi

Hababam Sınıfı SerisiIMDb Puanı: 9,4
Yapım Yılı: 1975

Sahi, ilkokul yahut lise yıllarında hangimiz Hababam Sınıfı olmaya özenmedik ki? Haylaz mı haylaz, ama bir o kadar da duygu yüklü birçok genci içinde barındıran Hababam Sınıfı serisi, hiç şüphe yok ki Türk Sineması’nın yüz aklarından biridir. Mahmut Hocasıyla, Badi Ekremiyle, İnek Şabanıyla, Güdük Necmisiyle ya da saymadığımız her bir bireyle efsane olmuş, hala ilk gün ki tazeliğini koruyan leziz bir eserdir o.

Rıfat Ilgaz’ın kitabından Ertem Eğilmez tarafından beyazperdeye uyarlanan ve o gün bugündür de a’dan z’ye herkesi içine çekmeyi başaran Hababam Sınıfı, aradan bir 40 yıl daha geçse yine izleyenlerini güldürmeyi başaracak nadir filmlerden biridir.

Üniversite ve gençlik temalı daha birçok film olduğunu elbette biliyoruz. Biz sizin için 60 filmden oluşan bu listeyi hazırladık. Peki, siz bu filmlerden hangisini daha çok seviyorsunuz? Ek olarak sizin favori gençlik filmleri listenizde neler yer alıyor?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.