Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

En İyi 50 Gençlik ve Üniversite Filmi Listesi [Türk -Yabancı]

En iyi gençlik ve üniversite filmleri; bazen bizileri eğlendiren bazen de hüzünlendiren; ama bütünüyle yüzümüzde bir tebessüm oluşmasına sebebiyet veren filmlerdir. İşte sizlere bu filmlerden oluşan 50 maddelik muhteşem bir liste:

Gençlik filmleri; dertlerden uzak, aşka, eğlenceye en yakın olunan zamanları hatırlatır bizlere. Aynı zamanda fütursuzca gülünen, yeri geldi mi en derinden hüzünlenilen; ama her bir anıyla hayatın en unutulmaz günleri anımsamamıza yardımcı olurlar. Sahi lise yahut üniversite günlerini kim unutabilir ki? Evet, o günlerin değeri yaşarken pek anlaşılmıyor ancak üzerinden bir miktar zaman geçti mi de en gereksiz anıya bile sıkı sıkıya sarılmak istiyor insan.

Pekâlâ, bizi o günlere götüren filmler? Okulun, gençliğin ele avuca sığmaz ruhunu olanca eğlencesiyle anlatan o hikâyeler? Tabii, gençlik dediğimizde aklınıza yalnızca dur durak bilmeyen bir koşuşturmaca gelmesin. Nasıl yeri geldiğinde âşık olup, yemeden içmeden kesiliyorsak işte onun birebir tezahürünü de filmler de görmek mümkün. Bazen çok hüzünlendiren, bazen bolca kahkahalar attıran ancak her bir anıyla gençliğin bir parçası olan filmlere dilerseniz gelin birlikte göz atalım.

İşte “En İyi Gençlik ve Üniversite Filmleri” huzurlarınızda…

En İyi Yabancı Gençlik ve Üniversite Filmleri Listesi

En iyi yabancı gençlik filmleri ile genellikle lise döneminde tanışıyoruz, değil mi? Arkadaş grubumuzun en iyi aktivitelerinden birisi olarak sinemaya gelen filmleri kovalıyor ve sonra toplu bir şekilde izlemeye gidiyoruz. Üstelik bu filmleri yalnızca gençlerin sevdiğini de söyleyemeyiz. Gençlik dönemini geride bırakmış kişiler, belki özlemlerini gidermek belki de fütursuzca gülmek için bu filmleri izlemeye bayılıyor. İşte gençlik ve üniversite dönemlerini anlatan en iyi 40 yabancı film sizlerle:

40 17 Again (17 Yeniden – 2009)

17 Again (17 Yeniden – 2009)Mutsuz bir evlilik ve sürüncemede giden iş hayatı… 40’lı yaşlarda olan biri için bundan daha kötü bir senaryo söz konusu dahi olamaz herhalde! Peki, tam da işler böylense tersine giderken size 17 yaşına geri dönme şansı tanınsa nasıl olur? Mike O’Donnel için artık, lisedeki şaşalı günlerine geri dönme vaktidir. Zac Efron’un başrolü oynadığı ve fantastik hikâyesiyle ilgi çeken 17 Again, “O günlere” geri dönmek isteyenlerin kaçırmaması gereken oldukça eğlenceli bir film.

39 Accepted (Hayali Üniversite – 2006)

Accepted (Hayali Üniversite – 2006)Lise bitmiş, üniversiteye yerleşme vakti gelip çatmıştır. Pekâlâ, ya başvurduğunuz hiçbir okul sizi kabul etmezse? O zaman çare basit: Kendi üniversitenizi kurmak!  Bartleby Gaines’ın tüm sistemi hiçe sayıp kendi üniversitesini kurduğu ve en az kendi kadar umutsuz bir dolu insanı okuluna topladığı film, sıra dışı bir üniversite hayatı sunmasıyla da muadillerden ayrılan, oldukça keyifli ve tam anlamıyla gerçek bir gençlik filmi. Yönetmenliğini Steve Pink’in yaptığı, başrollerini ise Justin Long ve Jonah Hill’in paylaştığı film, yerinde durmayan eğlencesiyle dikkat çekmeyi başarıyor.

Tavsiye Ederiz: En İyi Beyin Yakan – Kafa Açan 60 Film Listesi ve Önerileri

38 Road Trip (Geyik Muhabbeti – 2000)

Road Trip (Geyik Muhabbeti – 2000)Adıyla müsemma bir şekilde, başından sonuna dek tam bir “Geyik Muhabbeti” servis eden Road Trip, yasadışı bir kasetin yanlış adrese gitmesinden dolayı yollara düşen ve 2000 km uzaklıktaki Boston, Massachusetts’a olabildiğince çabuk ulaşmak zorunda kalan dört kafadarın yol hikâyesini içinde barındırıyor. Bu gençlerin olaylar karşısındaki tutumlarına hayran olacağınız ve kahkahalarınızı tutmayacağınız Road Trip’in yönetmenliğini, daha sonrası The Hangonver’ı da yönetecek olan Todd Phillips yaparken, başrollerini ise Sean William Scott, Breckin Meyer, Paulo Costanzo gibi gençler isimler paylaşıyor.

37 Youth In Revolt (Ateşli Gençlik – 2009)

Youth In Revolt (Ateşli Gençlik – 2009)Aşkınız için neleri göze alırsınız yahut onun için hangi zorluklara katlanırsınız? Bir “ilk aşk” filmi olan ve bunu dinamik mizahıyla harmanlayan Youth in Revolt, bir yandan ailesiyle sorunlar yaşayan Nick Twisp’in durumunu eğlenceli bir şekilde servis ederken bir yandan da onun âşık olduğu Sheeni Saunders’a açılma sürecini ele almaktadır. Başrollerini Michael Cera ve Portia Doubleday’in paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda ise gençlik filmleriyle tanıdığımız Miguel Arteta oturuyor.

36 EuroTrip (Avrupa Muhabbeti – 2004)

EuroTrip (Avrupa Muhabbeti – 2004)A’dan Z’ye bir gençlik filmi olan ve her bir anıyla kahkaha atmanıza olanak sağlayan EuroTrip, Amerikalı Scotty’nin yazıştığı Alman güzel Mika’nın peşinden kendini yollara vurmasını konu almaktadır. Scotty’nin bu yolculuktaki en yardımcıları ise en yakın arkadaşı Cooper Harris ve sınıftan arkadaşları olan ikizler Jamie ve Jenny olacaktır. Bu dört gencin, Avrupa’nın muhtelif yerlerinde gezdikleri ve gezerken de fütursuzca güldürdükleri EuroTrip, yalnızca bir gençlik filmi olarak değil aynı zamanda bir yol filmi olarak da oldukça değerli bir yerde durmaktadır. Efsanevi soundtracki “Scotty Doesn’t Know” ile hafızalara kazınan ve Avrupa’yı ayağımıza getiren filmin başrollerinde, Scott Mechlowicz, Jacob Pitts, Michelle Trachtenberg, Travis Wester gibi genç isimler yer almaktadır.

35 A Lot Like Love (Aşk Gibi Bir Şey – 2005)

A Lot Like Love (Aşk Gibi Bir Şey – 2005)Gençliğin yalnız üniversite hayatından ibaret olmadığını; iş hayatına atılırken ki dönemde de aşkın varlığının ne denli önemli olduğunu vurgulayan A Lot Like Love, Los Angeles-New York uçuşunda ilk defa karşılaşan ve sonrasında 7 yıllık bir sürece yayılacak olan aşk hikâyesinin başkahramanları Oliver Martin ve Emily Friehl’in yaşadıklarını odak noktasına alır.Yer yer tebessüm ettiren ama çokça saf bir aşk hikâyesini önümüze getiren filmin yönetmenliğini daha sonrasında Made in Dagenham gibi efsanevi bir kadın filminin altına imzasını atacak olan Nigel Cole yaparken, başrollerini ise dönemin popüler ve genç oyuncuları Ashton Kutcher ve Amanda Peet paylaşmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Aklımıza Yer Etmiş 60 Unutulmaz Efsane Film Listesi

34 BASEketball (1998)

BASEketball (1998)Farz edelim ki ne basketbolda ne de beyzbolda bir profesyonel olma ihtimaliniz yok. Ancak gel gör ki, iki spor dalında da çok iyi yaptığınız şeyler var. Peki, buna nasıl bir çözüm bulurdunuz? İşte küçük yaşlardan beri ayrılmayan ve çocuksu ruhlarını asla kaybetmeyen Joe ve Doug’ın hikâyesi, Amerika’nın popüler iki sporu olan basketbol ve beyzbolu birleştirip, BASEketball’u ortaya koymalarıyla başlıyor. Onlar artık bu yeni spor dalının en bilindik ve en başarılı iki profesyonelidir. Yaratıcı hikâyesiyle ilgi uyandıran ve mizahi atmosferiyle fark yaratan filmin başrollerinde ise Matt Stone ve Trey Parker yer almaktadır.

33 This is the End (Buraya Kadar – 2013)

This is the End (Buraya Kadar – 2013)Hollywood’un genç ama popüler starlarının bilinmeyen taraflarıyla yüzleşmeye hazır mısınız? Hem de kıyametin koptuğu günde! Evan Goldberg ve Seth Rogen’ın birlikte yazıp yönettiği filmde; bir parti için James Franco’nun evinde buluşan bir dolu yıldız –ki bunların içinde Rihanna’dan Emma Watson’a kadar birçok kişi vardır- yeryüzünde meydana gelen doğaüstü olaylarla ne yapacaklarını şaşırırlar. Kimi yarılan yeryüzünün içine düşüp ölürken, kimi de zombilerin saldırısıyla farklı bir kimliğe bürünürler. Tam da bu sırada, Johan Hill ve Seth Rogen’ın başı çektiği bir grup yıldız James Franco’nun evine kaçmayı başarmış ve bu korunaklı evde nasıl hayatta kalabileceklerinin planı yapmaya başlamışlardır. Kimin dost, kimin düşman olduğu hiçbir zaman anlaşılmayan ve bununla birlikte sınırsız bir mizah armağan eden This is the End, genç Hollywood starlarının gerçek yüzleriyle bizleri tanıştırırken bir yandan da son yılların en eğlenceli filmlerinden birini izleyenlerine servis ediyor.

32 The Girl Next Door ( Komşu Kızı – 2004)

The Girl Next Door ( Komşu Kızı – 2004)18 yaşındasınız, yan dairenize gizemli ve güzel bir kadın taşınıyor; duygularınıza hâkim olamayıp bu kadına âşık oluyorsunuz. Ancak ortada gizli bir durum söz konusudur; o da bu güzeller güzeli kadının eski bir porno yıldızı olması! Her bir anıyla yüzlerde tebessüm oluşturma potansiyeline sahip olan The Girl Next Door, Danielle ve Matthew Kidman’ın yeni başlayan ama çokça olaylara gebe arkadaşlığını konu alırken, oldukça da eğlenceli dakikalar vadediyor. Başrollerini Elisha Cuthbert ve Emile Hirsch’in paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda ise Luke Greenfield oturmaktadır.

31 What If (Ya Aşksa – 2014)

What If (Ya Aşksa – 2014)En başta da dile getirdiğimiz gibi, aşk gençliğin en büyük mucizelerinden biridir. Nitekim What If’te bu mucizenin en eğlenceli anlatılarından biri olarak karşımıza gelmektedir. Wallace ve Chantry’nin iki yakın arkadaş olarak başlayan ilişkileri, zamanla bir duygu karmaşasına yol açacak ve bu ikilinin hissettiklerini sorgulamasına sebebiyet verecektir. Ya birbirlerine âşık olmuşlarsa? Aşkın ve mizahın harikulade bir bileşimi olan What If, Harry Potter ile birlikte hayatımıza giren Daniel Radcliffe ve Zoe Kazan’ı başrollerinde barındırırken, yönetmeni olarak ise Michael Dowse ile arzı endam etmektedir.

30 Everybody Wants Some!! (Herkes Biraz İster- 2016)

Everybody Wants Some!! (Herkes Biraz İster- 2016)80’lere doğru bir yolculuğa çıkıp, o dönemin retro havasını iliklerinize kadar hissetmeye ne dersiniz? Bir kolej beyzbol takımının etrafında geçen olayları merkezine alan Everybody Wants Some!!, bu yıl çekilmiş olmasına karşın gerek atmosferi gerek diyalogları gerekse sinematografisi ile şimdiden en iyi gençlik filmleri listesinde zirveye zorlamaktadır. Son olarak Boyhood ile karşımıza çıkan usta yönetmen Richard Linklater’ın yönetmenliğini yaptığı film, bu yıl !f İstanbul’un da en çok ilgi çeken gençlik filmleri arasında yer almıştır.

29 The World’s End (Dünyanın Sonu – 2013)

The World’s End (Dünyanın Sonu – 2013)En son yirmi yıl önce lise mezuniyetinde bir araya gelen ve on iki adet barı bulunan küçük kasabalarında on bir bar gezmeyi başaran beş arkadaş, bu sefer yirmi yıl sonra bir araya gelmiş ve on iki barın hepsinde de bir bira içme konusunda mutabakata varmıştır. Ancak ortada bir problem vardır: o da istemeden de olsa dünyanın sonunu getirmeleridir. Ruhu genç kalanların filmi olan The World’s End, bir gençlik ritüelinde de öte fantastik yapısıyla ilgi odağı olmayı başaran hayli enteresan bir film. Özellikle Garry King karakterinin nevi şahsına münhasır tavırlarıyla akıllara kazınan filmin yönetmen koltuğunda ise Edwar Wright oturmaktadır.

Buna da Bakın: En İyi 40 Aksiyon – Macera Filmi ve Önerileri Listesi

28 American Pie (Amerikan Pastası – 1999)

American Pie (Amerikan Pastası – 1999)Gençlik filminin adeta sözlük karşılığı olan ve sonrasında sayısız devam filmi çekilen Amerikan Pastası’nın orijinal ilk filmi, bir nesli üniversite hayatının güzellikleriyle tanıştıran film olarak da bilinmektedir. Eğlencesi, aşka karşı bakış açısı hatta ve hatta cinsel esprileriyle 2000’lerin başına damgasını vuran film, sadece mizahı ile değil cesur yapısıyla da ilgi odağı olmayı başarıyor. Hala açıp izlediğinde ilk gün ki tadı veren ve fütursuzca kahkaha atmamıza olanak sağlayan Amerikan Pastası, devam filmlerinin düşük seviyesi yüzüyle başarısız bir seri olarak anılsa da, 1999 yılında çekilen ilk filmin tadıyla hafızalarımızda yer almayı sürdürüyor.

27 Frequently Asked Questions About Time Travel (Zaman Yolculuğu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular – 2009)

Frequently Asked Questions About Time Travel (Zaman Yolculuğu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular – 2009)Adeta et ve tırnak olduğunuz yakın arkadaşlarınızla gittiğiniz barda, tuvaletin bir zaman makinesi olduğunu keşfetseniz ne yapardınız? Farklı zaman dilimleri arasında oradan oraya sürüklenen ve yaşanan hadiselerin önüne geçmekte zorlanan üç yakın arkadaşın başından geçenlerinin anlatıldığı FAQ About Time Travel, zamanda yolculuk temalı filmleri sevenlerin ve aynı zamanda gülmekten çenesinin ağarmasını isteyenlerin asla kaçırmaması gereken bir film. Gençliğin en büyük hayallerinden biri olan zamanda yolculuğu ayağımıza getiren filmin yönetmenliğini ise Gareth Carrivick yapmaktadır.

26 The Spectacular Now (Şu An Muhteşem – 2013)

The Spectacular Now (Şu An Muhteşem – 2013)Gece yine içkiyi fazla kaçırmış, sabah ise bilmediğiniz bir bahçede, tanımadığınız bir kız tarafından uyandırılmışsınız. Pekâlâ, sizi uyandıran o kızın, tam da hayatınızın merkezine yerleşeceğini bilseniz ne yapardınız? Bir gençlik filminden ne ararsanız The Spectacular Now içinde bulmak mümün; havuz partileri, çılgın arkadaşlıklar ve tabii ki aşk. Ancak filmin bunu kendine has şekilde yapışı, tüm filmi hayranlıkla izlemenize olanak sağlıyor. Whiplash’ın yıldızı Miles Teller’ın başrolü Shailene Woodley ve Brie Larson ile paylaştığı, filmin yönetmen koltuğunda ise James Ponsoldt oturuyor.

25 Easy A (Adı Çıkmış – 2010)

Easy A (Adı Çıkmış – 2010)Bu yıl La La Land ile tüm ödüllere ambargo koyan ve adından sıkça söz ettiren Emma Stone’un başrolünde yer aldığı Easy A, bir lise öğrencisi olan Olive’in uğradığı iftiradan sonra izlediği ilginç yolu odak noktasına almaktadır. Öncesinde okulun adeta görünmez kızı olan ama sonrasında adeta popülerlikte çığır açan Olive’in hikâyesi sizlere hem bolca kahkahalar attıracak hem de unuttuğunuz o lise günlerinin cıvıltısını önünüze getirecek. Nathaniel Hawthorne’ın Kızıl Damga isimli kitabından sinemaya uyarlanan filmin yönetmenliği ise Will Gluck yapmaktadır.

Tavsiye Ederiz: IMDb Puanları ile Son 10 Yılın En İyi Filmleri

24 School of Rock (Hababam Rock – 2003)

School of Rock (Hababam Rock – 2003)Rock müzik tutkunları buraya, bu film tam size göre! Müzik grubundan atılan ve bir okulda öğretmen olarak işe başlayan Dewey Finn’in içindeki müzik aşkını söndürememesi, ona öğretmen olarak gittiği okulda yeni kapılar açacak ve eğlenceli dakikaları önümüze getirecektir. Gençlik filmlerinin medar-ı iftiharı Richard Linklater’ın yönetmenliğini yaptığı Hababam Rock, bir yandan kulaklarınızın pasını silerken bir yandan da kahkahayı huzurlarınıza getirecektir.

Tavsiye Ederiz: Başarı – Azim Konulu En İyi 60 Motivasyon Filmleri

23 Old School (Eski Dostlar – 2003)

Old School (Eski Dostlar – 2003)Okul yıllarına geri dönmeyi kim istemez; hem de hiç ders olmadan! Mezuniyetlerinin üzerinden on yıl geçmiş ve hayattan oldukça yorulmuş olan “Eski Dostlar” okul yıllarındaki ekibi bir araya toplayıp, hiç dersin olmadığı bir okul ütopyasını hayata geçirirler. Sınırsız kahkaha ve eğlence vadeden film, aynı zamanda içinde barındırdığı dostluk temasıyla da bir hayli ilgi çekmeyi başarıyor. Geyik Muhabbeti ve The Hangover’ın yaratıcısı Todd Phillips’in yönetmenliğini yaptığı filmin başrollerinde ise komedinin usta oyuncuları olarak adlandırabileceğimiz Will Ferell, Vince Vaughn ve Luke Wilson yer alıyor.

22 21 Jump Street (Liseli Polisler – 2012)

21 Jump Street (Liseli Polisler – 2012)Polis okulundan yeni mezun olan Schmidt ve Jenko, gizli görev için bir liseye yerleştirilirler. Asıl amaçları burada işlenen suçları raporlamak yahut önüne geçmekken, yaşlarının da getirisiyle ortama ayak uydurup adeta birer liseli hüviyetine bürünmeleri, bu ikiliyi hiç beklemedikleri olaylar silsilesinin ortasına bırakır. Jonah Hill ve Channing Tatum’un başrolleri paylaştığı 21 Jump Street, dur durak bilmeyen komedisi ile gençlik filmleri içerisinde pırıl pırıl parlayan bir film olarak öne çıkıyor.

21 It’s Kind Of a Funny Story (Komik Bir Hikâye – 2010)

It’s Kind Of a Funny Story (Komik Bir Hikâye – 2010)Sadece basit bir gençlik filmi olarak nitelendiremeyeceğimiz, aksine oldukça naif bir atmosfere sahip olan It’s Kind Of a Funny Story, birtakım rutin testler için muayeneye giden Craig’in hastaneye yatırılmasıyla başlayan olayları konu almaktadır. Craig’in burada karşısına çıkacak insanlar ise, onun hayatının akışının tümden değişmesine sebebiyet verecektir. Keir Gilchrist’in ile birlikte başrolü paylaşan ve komedi filmlerinin aranan, nevi şahsına münhasır oyuncusu olan Zach Galifianakis hiç şüphe yok ki filme en fazla artı katan değer olarak öne çıkıyor.

20 Love, Rosie (2014)

Love, Rosie (2014)En yakın arkadaştan sevgili olmaz diyenlerden misiniz? O zaman Love, Rosie’yi henüz seyretmediniz! Alex ve Rose çocukluktan itibaren ayrılmaz birer ikilidir; ancak hayat onları başka yöne itmek ve farklı sürprizler hazırlamaktan da asla geri durmaz. Gelin görün ki, bu iki gencin yolu da en zor şartlarda her daim kesişecektir. Duru bir komedi olarak başlayan ancak sonrasında saf bir aşk hikâyesine evrilen Love, Rosie; iki duyguyu da aynı anda yaşatan ve gençliği asla kaçırmamak gerektiğini öğütleyen oldukça naif bir olarak karşımızda. Başrollerini güzel oyuncu Lily Collins ve Sam Claflin’in paylaştığı filmin yönetmenliğini ise Christian Ditter üstleniyor.

19 The Dreamers (Düşler, Tutkular ve Suçlar – 2003)

The Dreamers (Düşler, Tutkular ve Suçlar – 2003)“Renklerin yönetmeni” olarak anılan ve çektiği her filmle gündem olmayı başaran Bernardo Bertolucci’nin yönettiği film, ciddi ve realist tavrıyla bu listedeki tüm filmlerden ayrılan bir yapıya sahip. Ancak gelin görün ki The Dreamers; gençliği yansıtışı, onların gündelik dertlerine eğilişi ve de en önemlisi aşka açtığı pencereyle “ben gencim” diyen herkesin izlemesi, hatta idrak etmesi gereken bir film olarak öne çıkıyor. 68’ yılında Paris’te çıkan öğrenci ayaklanmasının merkezinde geçen ve üç gencin birbiri arasındaki ilişkisine eğilen film, bir an olsun sıkmayan aksine git gide içine çeken tavrıyla da takdir toplamayı başarıyor. Güzeller güzeli Eva Green ile birlikte, Louis Garrel ve Michael Pitt’in başrolünde yer aldığı film, hiç şüphe yok ki Bertolucci’nin filmografisinin de en özel yapımlarından biri.

18 The Way Way Back (Geri Dönüş Yolu – 2013)

The Way Way Back (Geri Dönüş Yolu – 2013)Annesinin erkek arkadaşıyla birlikte yaz tatiline çıkmak zorunda kalan Duncan, bir yandan bu yeni düzene hiç istemese de alışmaya çalışırken, bir yandan da geldikleri bu küçük kasabanın tadını çıkarmaya çalışacaktır. Onun bu aşamadaki en büyük yardımcısı ise Water Wizz çalışanı Owen olacaktır. Duncan’ın bu neşeli adamla kurduğu dostluk, onun içine kapanıklığını yıkmakla kalmayacak unutamayacağı bir yaz tatili geçirmesine de olanak sağlayacaktır. Başından sonuna dek takındığı naif atmosferle dikkat çeken The Way Way Back, buna ek olarak zaman zaman ortaya koyduğu mizah ile de adından söz ettirmeyi başarıyor. Başrollerini Liam James, Sam Rockwell ve Steve Carell’ın paylaştığı film, çocukluğumuzun en güzel dönemi olan yaz tatilini olabilecek en mükemmel şekilde karşımıza getirmesiyle alkışı fazlasıyla hak ediyor.

17 Scott Pilgrim vs. the World (Scott Pilgrim Dünyaya Karsi – 2010)

Scott Pilgrim vs. the World (Scott Pilgrim Dünyaya Karsi – 2010)Hem güzel hem de akıllı bir kıza âşık oldunuz. Ancak onu elde etmek için eski sevgililerini dövmek zorundasınız, ne yapardınız? İşte bu sıra dışı konudan filizlenen ve izleyenlerine oldukça fantastik bir hikâye servis eden Scott Pilgrim vs. the World, bir yandan azmin vücut bulmuş hali olarak karşımıza gelirken bir yandan da bolca atılacak kahkahayı yüzlerden eksik etmiyor. Michael Cera ve Mary Elizabeth Winstead’ın başrolleri paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda ise Edgar Wright oturuyor.

16 Juno (2007)

Juno (2007)Oldukça sevimli bir lise öğrencisi olan Juno, gençliğin getirdiği heyecan ve merakla okuldan arkadaşı Bleeker ile birlikte olur. Ancak beklenmedik bir hata sonucu hamile kalan Juno’nun hayatı tümden değişmek üzeredir. Bu süre zarfı içerisinde olgunlaşacak ama bir yandan da izleyenlerini bolca güldürecektir. Gençlik heyecanının en muazzam tezahürlerinden biri olan Juno, başrollerinde yer alan Ellen Page ve Michael Care’nın samimi oyunculuklarıyla şaha kalkarken, izleyenlerinin yüzünden tebessümün bir an olsun eksilmesine ise izin vermiyor. Roma Film Festivali’nden En İyi Film ödülüyle dönen ve Altın Küre’de de 3 dalda adaylığı bulunan Juno, hiç şüphe yok ki gençlik filmlerinin içerisindeki en doyurucu yapımlardan bir tanesi olarak öne çıkıyor.

15 Garden State (Eve Dönüş -2004)

Garden State (Eve Dönüş -2004)Epey zamandır uzak olduğu kasabasına, annesinin cenazesi için geri dönen Andrew’un, burada Sam ile tanışması, ona hayatın bambaşka kapılarının açılması konusunda yardımcı olacaktır. İçine kapanık bir genç olan Andrew’un artık dış dünyayla iletişimini arttırma vakti gelmiştir. Nitekim onun için “Eve Dönüş” gerçek anlamda tam da şimdi başlıyordur. Zach Braff’in yazıp, yönettiği aynı zamanda başrolü üstlendiği filmde ona Sam rolüyle yardımcı olan isim ise, gülüşü dillere destan olan Natalie Portman’dır. Çekildiği yıl Sundance Film Festivali’nde Offical Selection’a girme başarısı gösteren Garden State, birçok festivalden de ödül alarak başarısını taçlandırmıştır.

14 Superbad (Çok Fena – 2007)

Superbad (Çok Fena – 2007)Yerinde duramayan, deyim yerindeyse zıp zıp zıplayan bir gençlik komedisi ile tanışmaya hazır mısınız? Liseden mezun olmaya hazırlanan ve çok fazla dış dünya ile iletişim halinde olmayan iki kafadar Seth ve Evan için, ortalığın tozunu dumana katma zamanı gelmiştir. Onların neşesinin izleyiciye birebir olarak geçtiği Superbad, hayat dolu gençlerin enerjisi ile gülmek isteyenler için adeta biçilmiş bir kaftan. Şimdilerin aranan oyuncuları olan ancak filmin çekildiği yıllarda henüz kariyerlerinin başında olan Jonah Hill, Michael Cera ve Emma Stone’un başrolü paylaştığı Superbad, tadına doyulmaz mizahi ve gençliği bu denli samimi işleyişiyle gönüllerde taht kurmayı başaran bir film olarak öne çıkıyor.

13 Rushmore (Çılgın Liseliler – 1998)

Rushmore (Çılgın Liseliler – 1998)Masalsı yönetmen Wes Anderson’dan, nevi şahsına münhasır bir lise komedi izlemeye hazır mısınız? Okulun karizmatik ve fazla sosyal öğrencisi Max Fischer’ın etrafına kurulu olaylar örgüsünde, bolca gülecek ve bu şahane sinematografiye hayran olacaksınız. Jason Schwartzman, Bill Murray ve Olivia Williams gibi isimlerin başrolleri paylaştığı Rushmore, Wes Anderson sinemasını bizlere sevdiren üst düzey anlatısıyla ilgi odağı olmayı başaran bir film.

12 Flipped (İlk Aşk – 2010)

Flipped (İlk Aşk – 2010)Duyguların en saf, en temiz olduğu yıllardan yani çocukluktan itibaren süre gelen anlatısıyla önümüze gelen Flipped, bir yandan naif bir aşk hikâyesini bizlere armağan ederken bir yandan da yüzlerde tebessüm oluşturmayı ihmal etmeyen bir film. Bir ağacın gölgesinde geçen ve finaliyle oldukça mutlu etmeyi başaran Flipped’ın yönetmen koltuğunda Bob Reiner otururken, başrollerini ise genç oyuncular Madeline Carrol ve Callan McAuliffe paylaşmaktadır.

11 Dazed and Confused (Genç ve Heyecanlı – 1993)

Dazed and Confused (Genç ve Heyecanlı – 1993)Son sınıf olmaya hazırlanan ve bunu olabildiğince şatafatlı bir şekilde kutlamak isteyen bir grup liselinin başına gelen ilginç hadiseleri konu alan Dazed and Confused bir olaydan çok, duruma odaklanmasıyla fark yaratan ve gençliğin tüm heyecanını olabildiğince coşkulu şekilde anlatan bir film. Gençlik filmlerinin usta ismi Richard Linklater’ın yönetmen koltuğunda oturduğu film, kalabalık oyuncu kadrosu ile de dinamizmini her daim yukarılarda tutmayı başarıyor. Şimdilerde popüler olan ancak o zaman henüz daha gencecik olan Mila Jovovich, Ben Affleck, Matthew McConaughey, Adam Golberg gibi isimleri bünyesinde barındıran film, aradan geçen yıllara rağmen hala en nefis gençlik filmlerinden biri olarak anılmaya devam etmektedir.

10 Me and Earl and the Dying Girl (Ben, Earl ve Ölen Kız – 2015)

Me and Earl and the Dying Girl (Ben, Earl ve Ölen Kız – 2015)Greg, yakın arkadaşı Earl ile birlikte, adeta kendi dünyasında bir hayat yaşamaktadır. Greg’in annesi ise bu durumdan oldukça rahatsızdır. Onun kanser ve sınıftan arkadaşı olan Rachel ile arkadaşlık kurmasını ister ve türlü emrivakilerle bunu da gerçekleştirir. Başta birbirlerine pek sıcak yaklaşmayan Greg ile Rachel, daha sonrasında çok yakın arkadaş olurlar ve Earl ile birlikte ayrılmaz bir üçlü haline gelirler. Ancak hayat her daim tozpembe değildir… Yeri geldiğinde güldüren, yeri geldiğinde ise boğazda bir yumru haline alan Me and Earl and the Dying Girl, son yılların en tatmin edici gençlik filmlerinden biri olarak öne çıkıyor.

9 The Fault in Our Stars (Aynı Yıldızın Altında – 2014)

The Fault in Our Stars (Aynı Yıldızın Altında – 2014)Gençliğin en muazzam duygusu olan aşkın, en duru anlatımlarından biriyle buluşmaya hazır mısınız? The Fault in Our Stars, hastalıklara göğüs geren duygusal yapısıyla fark yaratan, çoğunlukla hüzünlendiren ancak asla ajite etmeyen havasıyla üst düzey bir film olarak karşımıza gelmektedir. Amerika’dan Amsterdam’a kadar uzanan hikâye, John Green’in aynı adlı romanından Scott Neustadter ve Michael H. Weber tarafından beyazperdeye uyarlanırken, yönetmenliğini ise Josh Boone üstlenmektedir.

8 Ferris Bueller’s Day Off (Ferris Bueller’la Bir Gün – 1986)

Ferris Bueller's Day Off (Ferris Bueller'la Bir Gün – 1986)Kırmızı bir Ferrari, Chicago’ya uzanan bir yolculuk ve tabii ki de Ferris Bueller’sın dur durak bilmeyen maceraperest ruhu… Lise son sınıf öğrencisi olan Ferris, sevgilisi Sloane ve yakın arkadaşı Cameron’u da yanına alarak okulu kırar ve ondan sonra dur durak bilmeyen bir seyirliği önümüze getirir. Çekildiği dönemde oldukça ses getiren ve gençlik filmlerinin atalarından olarak kabul edilen Ferris Bueller’s Day Off, izleyenleri maceradan maceraya koşturan ve de en önemlisi kaliteli mizahı ile buluşturan bir film olarak öne çıkıyor.

7 Im Juli (Temmuz’da – 2000)

Im Juli (Temmuz’da – 2000)Türk yönetmen Fatih Akın imzalı olan Im Juli, gençliğin tüm heyecanını içinde barındırmasının yanı sıra, yol hikâyelerini sevenlerin de kaçırmaması gereken bir film olarak arzı endam ediyor. Berlin’den Türkiye’ye uzanan hikâye, öğretmen olan Daniel’ın gerçek aşkı bulmak için sarf ettiği çabayı odak noktasına alırken; bir yandan da gözümüzün önündeki gerçek değerleri fark etmemizin önemini defaatle irdeliyor. Ünlü Alman oyuncu Moritz Bleibtreu’nun başrolü Christiane Paul ile paylaştığı film, üst düzey eğlencesiyle fark yaratıyor.

6 The Breakfast Club (Kahvaltı Kulübü – 1985)

The Breakfast Club (Kahvaltı Kulübü – 1985)Cezalı oldukları bir cumartesi gününü, okulda birlikte geçirmek zorunda kalan 5 liselinin hikâyesini odak noktasına alan The Breakfast Club, samimi anlatısıyla göz doldururken bir yandan tebessüm ettirmeyi başarıyor. Gençlik filmi adında lanse edebileceğimiz ancak okul kütüphanesinden çıkıp, her yaştaki bireye hitap etmeyi başarabilen bu içten filmin yönetmen koltuğunda ise John Hughes oturmaktadır.

5 C.R.A.Z.Y. (Çılgın – 2005)

C.R.A.Z.Y. (Çılgın – 2005)Gençliğin kimi zaman en büyük problem yaşadığı kişiler, ona en yakınları olan anne ve babasıdır. Nitekim böyle bir listenin olamazsa olmazlarından biri de bu sebeple C.R.A.Z.Y.’dir. Baş gösteren ailevi sorunlar, bunların çözüm yolları ve Kudüs’e kadar uzanan bir hikâye. Dramatik yoğunluğu fazla olsa da güldürmeyi asla ihmal etmeyen film, daha sonrasında Dallas Buyers Club gibi ödül avcısı bir filmin altına imzasını atacak Jean-Marc Vallée imzası taşırken, farklı yapısıyla da dikkat çekmeyi başarıyor.

4 Sing Street (2016)

Sing Street (2016)Yeni gittiği okula alışma süreci yaşayan Conor, hoşlandığı kızı etkilemek ve o güzel kızı klipinde oynatmak adına bir müzik grubu kurar. Bu dakikadan sonra, müzik ve eğlencenin iç içe geçişini izlediğimiz film, bir yandan gençliğin verdiği heyecanla, tadına doyulmaz bir eğlence servis ederken bir yandan da en saf duygu olan aşkı huzurlarımıza getiriyor. Bu yılın en çok ses getiren filmlerinden biri olan ve her bir dakikasıyla içimizi ısıtan Sing Street, gösterildiği her festivalde ilgi ile takip edilen filmlerden biri olarak da öne çıkıyor.

3 The Perks of Being a Wallflower (Saksı Olmanın Faydaları – 2012)

The Perks of Being a Wallflower (Saksı Olmanın Faydaları – 2012)Liseye yeni başlayan, içine kapanık ve aynı zamanda da oldukça çekingen bir çocuk olan Charlie, yeni okulunun popüler kardeşleri Sam ve Patrick ile ilginç bir şekilde yakın arkadaş olmayı başarır. Bu dakikadan sonra duygusal atmosferini olabildiğince yukarı çeken ve oldukça içten bir hikâyeyi izleyenlerine armağan eden The Perks of Being a Wallflower, dünyayı tanıma evresinde olan Charlie’nin hikâyesiyle gönülleri fethetmeyi başarıyor. Stephen Chbosky’nin kendi kitabından beyazperdeye uyarladığı filmin başrollerinde ise Harry Potter serisi ile tanıdığız Emma Watson’ın yanı sıra Logan Lerman ve Ezra Miller yer alıyor.

2 Before Sunrise (Gün Doğmadan Önce – 1995)

Before Sunrise (Gün Doğmadan Önce - 1995)Birçok üniversite öğrencisinin hayalidir: İnterrail yapmak ve orada âşık olmak. İşte Before Sunrise bunun en canlı örneği olarak karşımızda beliriyor. Trende tanışan ve Viyana’da inip, tüm günü orda geçirmeyi kararlaştıran Jesse ile Celine’in hikâyesi, hiç şüphe yok ki sinema tarihinin en mükemmel anlatılarından birini temsil etmektedir. Daha sonrasında 2 devam filmi daha çekilecek olan ve “Before Üçlemesi” adıyla anılacak halkanın ilk filmi olan Before Sunrise, bu iki gencin şehri turlarken ettikleri sohbetle hafızalara kazınan ve izleyenlerini gönülden yakalayan bir film olarak öne çıkıyor. Listemizin favori ismi olan Richard Linklater’in yönettiği Before Sunrise’ın başrollerinde ise Ethan Hawke ve Julie Delpy yer alıyor.

1 3 Idiots (3 Aptal – 2009)

3 Idiots (3 Aptal – 2009)Birçoklarına Bollywood’u ve Aamir Khan’ı sevdiren film olarak da nam salan 3 Idiots, eğitim sistemine getirdiği haklı eleştiri ve bunu yaparken üzerine giydiği mizah zırhıyla adından söz ettiren bir film. Mühendislik fakültesinde geçen ve okulun başından sonuna kadar olan 4 yıllık zaman dilimini ele alan 3 Idiots; izleyenlerine uçsuz bucaksız kahkahalar vadederken bir yandan da düşünmeye sevk etmeyi ihmal etmiyor. “All iz Well” şarkısıyla hafızlarımıza kazınan ve üniversite hayatının en mükemmel anlatılarından biri olarak beliren filmin yönetmenliğini ise Rajkumar Hiranı üstleniyor.

Tavsiye Ederiz: Bollywood’un Yıldızı Aamir Khan’ın En İyi 10 Filmi

En İyi Türk Gençlik Filmleri

Son yıllarda ve özellikle de milenyum sonrasında çekilen Türk filmleri, ön yargımızı kırdı diyebiliriz. Özellikle de gençlik filmleri ile sevgimizi yeniden kazanan Türk sineması, bu yolda kendini geliştirmeye de devam ediyor. Yine de en iyi Türk gençlik filmleri hangileri diye sorulduğunda aklımızda ilk canlanan Hababam Sınıfı Serisi oluyor. İşte sizlere gençlik temalı en iyi Türk filmleri listesi:

10 Plajda (2006)

Plajda (2006)

Murat Şeker imzalı Plajda, tiyatro oyuncusu olan ancak maddi zorluklar yaşayan Ali ve Can ismindeki iki kafadarın, bir mafya hesaplaşmasına şahit olmasıyla değişen hayatlarını konu almaktadır. İstanbul’dan güney sahillerine uzanan ve iç ısıtan bir film olan Plajda, bünyesinde barındırdığı genç isimlerin dinamizmiyle eğlencesini yukarılara taşımasıyla dikkat çekiyor. Sarp Apak, Gürgen Öz, Serenay Sarıkaya ve Tuba Ünsal’ın başrolleri paylaştığı film, aynı zamanda çok özlediğimiz yaz aylarını da adeta ayaklarımıza getiriyor.

9 Zaman Makinesi 1973 (2014)

Zaman Makinesi 1973 (2014)Adıyla müsemma bir şekilde, izleyenlerini 1973 yılında doğru bir yolculuğa çıkaran Zaman Makinesi 1973; Tolga’nın baba mirası eski Anadol arabasıyla geçmişe gidişini konu almaktadır. Tolga’nın gittiği 1973 yılı ise, hippiliğin Türkiye’de moda olduğu yıllardır. Modern İstanbul hayatından sonra, kendini bir anda hippilerin kabına sığmaz yaşantısında bulan Tolga, en başta şikâyet ettiği bu durumdan git gide memnun olmaya başlayacaktır. Aram Gülyüz’ün yönetmenliğini yaptığı bu deli dolu filmin başrollerinde ise Gürgen Öz ve Seda Bakan yer alıyor.

8 Şaşkın (2006)

Şaşkın (2006)Malum, üniversite yıllarındaki aşk hayatı şaşkınlıklarla doludur. Aynı Onur Ünsal’ın hayat verdiği Mehmet’in içinde bulunduğu haleti ruhiye gibi… Radyoda duyduğu sese âşık olan ve ev arkadaşını da yanına alarak onu bulmak için Antalya’nın yolunu tutan Mehmet’in hikâyesi tam da burada başlıyor. Sonrası ise birbirini ardını izleyen enteresan ve tesadüfî olaylar silsilesi… Şahin Alparslan’ın yönettiği film, gençliğin en saf duygusu olan aşkı naif bir şekilde ele almasıyla muadillerimden ayrılmayı başarıyor.

7 Nadide Hayat (2015)

Nadide Hayat (2015)Eşi vefat ettikten sonra, yarım bıraktığı üniversiteye geri dönme kararı alan Nadide’nin, başına gelen ilginç olayları konu alan Nadide Hayat, bir yandan bu orta yaşlı kadının ortama ayak uyduramama problemini ele alırken, bir yandan da üniversite gençliğinin kendi içerisindeki sorunlara ışık tutuyor. Çağan Irmak imzalı film, Demet Akbağ’ın alıştığımız üst düzey performansıyla evlerimize konuk olurken, genç oyuncuların en az onu aratmayacak güçlü duruşlarıyla anlatısını yukarılara çekmeyi başarıyor.

Buna da Bakın: Yeşilçam’ın En Çok Ağlatan 13 Türk Filmi

6 Okul (2004)

Okul (2004)Korku-komedi türünde olan ve 2000’lerdeki ilk korku filmimiz olarak lanse edebileceğimiz Okul, izleyenlerinin bir yandan tüylerini diken diken ederken, bir yandan da merkezine aldığı lise vesilesiyle bolca güldürmeyi başarıyor. Taylan Biraderler’in yönetmen koltuğunda oturduğu ve dönemin genç oyuncuları Nehir Erdoğan, Berk Hakman, Sinem Kobal gibi isimlerin başrol oynadığı film, o yaşlardaki aşk, arkadaşlık ve ÖSS kaygısına açtığı parantezle de takdir toplamayı başarıyor.

İlginizi Çekebilir: Türk Korku Sinemasının En İyi ve Unutulmaz 13 Filmi

5 Çekmeköy Underground (2014)

Çekmeköy Underground (2014)Hayalleri olan ve bu hayallerin peşinden var güçleriyle gitmeye çalışan bir grup gencin, yaşadıkları çevre ve hayatlarına giren insanlarla imtihanına şahitlik ettiğimiz Çekmeköy Underground; okuldan uzak, hayata ve gençliğe oldukça yakın, minimalist yapısıyla dikkat çeken bir film. Yönetmenliğini Ayşin Türkmen Keskin’in yaptığı film, aynı zamanda içinde barındırdığı özgün müziklerle de Çekmeköy ruhunu olabildiğince realist yansıtmasıyla fark yaratıyor.

4 Son Ders: Aşk ve Üniversite (2008)

Son Ders: Aşk ve Üniversite (2008)Sinemamızın elle tutulur ender üniversite temalı filmlerinden olan Son Ders: Aşk ve Üniversite, bir yandan 80’lerin siyasi atmosferini günümüze entegre ederken, bir yandan da üniversite öğrencilerinin aşk, arkadaşlık ve tabii ki eğlence gibi gündelik alışkanlıklarını önümüze getiriyor. Türk tiyatrosunun usta ismi Ferhan Şensoy’un başrolünde yer aldığı ve kendisine bir kez daha hayran olmamıza olanak sağlayan filmde, Kaan Urgancıoğlu, Ekin Türkmen ve Durul Bazan gibi isimler de ustaya enerjileriyle eşlik ederek, seyir zevkini yukarılara taşıyor.

3 Ah Nerede (1975)

Ah Nerede (1975)Tarık Akan’ın, Gülşen Bubikoğlu’nu minibüsün camından öptüğü sahneyi hangimiz unutabiliriz ki? Sinemamızın en samimi, en içten filmlerinden birisi olan Ah Nerede, üniversite okumak için İstanbul’a gelen ama okula gitmenin dışında her işe karışan üç kardeşin hayatlarını merkezine alır. Tabii bir yandan da muazzam duygusal bir aşk servis ederken, bir yandan da aile olabilmenin önemine dem vurur. Orhan Aksoy’un yönetmenliğini yaptığı ve Tarık Akan, Gülşen Bubikoğlu, Halit Akçatepe ve Hulusi Kentmen gibi Yeşilçam döneminin en güçlü oyuncularını içinde barındıran film, günümüzde dahi popülerliğini korumaktadır.

2 Sınav (2006)

Sınav (2006)Malumunuz, adı ne olursa olsun, üniversiteye giriş sınavı her daim lise öğrencilerini en derinden yaralayan hususlardan biri olmuştur. Hayatın tek bir sınava bağlı olduğu düşüncesi, çocuk beyinlere günden güne deklere edilir ve aileler de çocuklarını tahmin edemeyecekleri kadar zorlu bir sürecin içine bırakırlar. İşte, Sınav filmi tüm o zorlu süreçten en kolay şekilde yırtmaya çalışan bir grup lise öğrencisinin kalkıştığı zorlu bir işi ele alır. Bunu yaparken o dönemin yarattığı psikolojik çöküntüyü mizah ile harmanlayarak vermeyi başaran Sınav, esasen “güldürürken düşündürenler” sınıfının da en şeffaf örneklerinden biridir. Yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak’ın yaptığı ve başrollerini İsmail Hacıoğlu, Yağmur Atacan gibi genç isimlerin paylaştığı film de aynı zamanda aksiyonun sinemasının ünlü yıldızı Jean-Claude Vam Damme da yer almaktadır.

1 Hababam Sınıfı Serisi

Hababam Sınıfı SerisiSahi, ilkokul yahut lise yıllarında hangimiz Hababam Sınıfı olmaya özenmedik ki? Haylaz mı haylaz, ama bir o kadar da duygu yüklü birçok genci içinde barındıran Hababam Sınıfı serisi, hiç şüphe yok ki Türk Sineması’nın yüz aklarından biridir. Mahmut Hocasıyla, Badi Ekremiyle, İnek Şabanıyla, Güdük Necmisiyle ya da saymadığımız her bir bireyle efsane olmuş, hala ilk gün ki tazeliğini koruyan leziz bir eserdir o. Rıfat Ilgaz’ın kitabından Ertem Eğilmez tarafından beyazperdeye uyarlanan ve o gün bugündür de a’dan z’ye herkesi içine çekmeyi başaran Hababam Sınıfı, aradan bir 40 yıl daha geçse yine izleyenlerini güldürmeyi başaracak nadir filmlerden biridir.

Listemizde Bulunan Üniversite ve Gençlik Filmleri Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Listemizde Bulunan Üniversite ve Gençlik Filmleri Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?Üniversite ve gençlik temalı daha birçok film olduğunu elbette biliyoruz. Biz sizin için 40 yabancı, 10 Türk olmak üzere bu listeyi hazırladık. Zaten eminim hemen herkes bu filmleri izlemiştir. Peki, siz bu filmlerden hangisini daha çok seviyorsunuz? Ek olarak sizin favori gençlik filmleri listenizde neler yer alıyor? Evet, bilgi paylaştıkça güzeldir ve sizlerle bu muhteşem listeyi paylaşarak yüzünüzdeki tebessümü arttırmak istedik.


Tüm yorumları görmek için tıklayın. (1)

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSize daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum