Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En İyi 15 Gençlik Kitabı [En Çok Okunanlar Listesi]

Bu listede fantastik, macera, aşk, dostluk, bilim-kurgu tarzında yazılmış ve mutlaka okunması gereken gençlik kitaplarını bulabilirsiniz.
En İyi 15 Gençlik Kitabı [En Çok Okunanlar Listesi]
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Gençlik kitapları dediğimiz grup 14-18 yaş aralığındaki okurlara hitap eden eserlerden oluşur. Böyle bir sınırlama ve tanımlama var evet ama benim kişisel görüşüm, her kitap her yaş grubu tarafından okunmalıdır. Örneğin; değerli yazarlarımızdan İpek Ongun genelde genç kızlara yönelik kitaplar yazar. Bunların çoğu ise bir genç kızın gizli defteri tarzında, iç dünyaları hakkında bilgi verir. Sizce böyle bir kitabın, genç kızı olan anne ve babalar tarafından da okunması uygun olmaz mı? Bu sayede göremedikleri şeyleri görebilir ve ergenlik döneminde olan kızlarını daha iyi anlayabilirler.

Şimdi gelelim en çok okunan gençlik kitapları listesine… Paratic.com’un kitapkurdu okurları için hazırladığımız bu listede en iyi gençlik kitaplarını bulacaksınız. Harry Potter, Hobbit, Alacakaranlık gibi en popüler kitaplardan oluşan listede, birbirinden etkileyici 15 gençlik romanı hakkında bilgi bulacaksınız.

Harry Potter ve Felsefe Taşı – J. K. Rowling

Harry Potter ve Felsefe Taşı - J. K. RowlingGençlik kitapları denince ilk sırada hiç şüphesiz Harry Potter gelmektedir. Bir seri şeklinde yazılmış olan eserin, her sayısı birbirinden etkileyici ve okunmaya değer. J. K. Rowling’in 1997 yılında yayınladığı Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın aynı isimde filmi de bulunuyor. Serinin ilk kitabı olan Harry Potter ve Felsefe Taşı, birçok ödülün sahibi oldu. Dünya genelinde satış rekorları kıran kitap, ülkemizde ise ilk kez 1999 yılında yayınlanmaya başladı. Müthiş bir akıcılığı olan kitap sadece genç kesime değil, her yaştan okur kitlesine hitap ediyor. Harry Potter’ın maceralarına ortak olmak istiyorsanız, serinin tamamını okumanızı öneririm.

Harry Potter ve Felsefe Taşı Kitabının Özeti

Kitabın kahramanı Harry Potter küçük yaşta ailesini kaybeden genç bir büyücüdür. Teyzesi ve eniştesiyle birlikte yaşayan Harry Potter, onlar tarafından çok sevilmez ve kötü bir çocukluk dönemi geçirir. Bir gün Harry’e Hogwarts Cadılık Okulundan mektup gelir. Eniştesi Harry’nin mektubu okumasına izin vermez. Öte yandan bu mektupların arkası kesilmez, hatta bir gün evin her yerinden mektup yağmaya başlar. Bunun üzerine eniştesi ailesini alarak, küçük bir adada yaşamaya karar verir. Bir gün Hogwarts Cadılık Okulunun bekçisi dev gelir ve Harry’e her şeyi anlatır. Aslında anne ve babası bir kazada ölmemiş, karanlık büyücü Voldemort tarafından öldürülmüşlerdir. Harry’nin serüveni de bundan sonra başlar.

Arkadaşlar Arasında – İpek Ongun

Arkadaşlar Arasında - İpek OngunDaha çok genç kızlara hitap eden kitaplarıyla bildiğimiz İpek Ongun’un bu eseri, ilk olarak 1997 yılında yayınlandı. Serinin ikinci sayısı olan kitap, Bir Genç Kızın Gizli Defteri 2 alt başlığına sahip. Daha çok lise çağlarındaki genç kızlara hitap etse de aslında her yaştan insanın keyifle okuyabileceği bir eser. Dili son derece anlaşılır ve yalın olan kitabın sürükleyiciliği de tam kıvamında. Elinize aldıktan sonra birkaç saat içerisinde bittiğini göreceksiniz.

Arkadaşlar Arasında Kitabının Özeti

Yazar kitabın ana karakteri Serra üzerinden, genç kızların yaptığı doğru ve yanlışlara değiniyor. O yaşlarda neler hissederler, hangi şeyler onlar için doğrudur veya yanlıştır gibi soruların cevaplarını bulabileceğiniz harika bir kitap. Ergenlikte döneminde olan bir genç kızın iç dünyasına tanık olacağınız bu kitapta, onlar gibi görüp, düşünmeyi öğreniyorsunuz. Bu yüzden sadece 15-16 yaş grubu gençler değil, anne ve babalar da okumalıdır. Böylece çocuklarının zihninde geçen düşünceleri tanıma fırsatı bulabilirler.

Yeşil Kiraz – Gülten Dayıoğlu

Yeşil Kiraz - Gülten DayıoğluGülten Dayıoğlu tarafından kaleme alınan Yeşil Kiraz, iki kitaptan oluşan bir seri. 14-17 yaş arası genç kızlar için uygun olan bu kitapta da bir genç kızın iç dünyasına yolculuk ediyorsunuz. Psikoloji kitabı tadında olan eser, genç okuyucularımız için bir rehber olurken, bu yaşlarda çocuğu olan ebeveynler için eğitici nitelikte olan bir kitap. Toplumdaki insanların farklılığına, marka ve gösteriş düşkünlüğünün getirdiği yanlışlara değinen kitap, oldukça anlaşılır bir dile sahip.

Yeşil Kiraz Kitabının Özeti

Kitabımızın kahramanı Kiraz, hayatından memnun olmayan, sürekli şikayet eden ve gözü yükseklerde olan bir genç kızdır. Hayatın gerçeklerini görmemizi sağlayan eserde, Kiraz’ın toplum atlama savaşına, kendini sürekli başkalarıyla kıyaslama ve daha iyi gösterme çabasına tanık oluyoruz. Kendini toplumun daha üst sınıflarına çıkarmak için yapmadığı şey kalmıyor Kiraz’ın. Bunlar arasında yalan, hırs, aldatmaca gibi davranışlar da var. Tüm bunların yanında bir de Kiraz’ın yaşadığı aşka tanık oluyoruz. Gençlerin hayattan ders almasını sağlayacak, muhteşem bir kitap diyebilirim.

Alacakaranlık – Stephenie Meyer

Alacakaranlık - Stephenie MeyerStephenie Meyer’in 2005 yılında yayınlanan vampir ve aşk konulu Alacakaranlık kitabı serinin birinci kitabıdır. Her sayfası heyecan ve gerilim dolu olan kitabı bir solukta okuyorsunuz. Serinin filmi de yapıldı ancak tavsiyem, önce kitabı okumanızdır. Çünkü filmdeki bazı farklılıklar, kitaba başlamadan kafanızda birçok şeyin şekillenmesine neden olacaktır. İstatistiklere göre, yazarın kalemini ustaca konuşturduğu bu fantastik roman, genelde 17-35 yaş aralığındaki kişiler tarafından okunmuş. Dünyanın en başarılı vampir konulu kitapları arasında yer alan Alacakaranlık serisinin diğer kitapları ise; Yeni Ay, Tutulma ve Şafak Vakti’dir.

Alacakaranlık Kitabının Özeti

Kitabın baş kahramanları Bella ve Edward adında iki gençten oluşuyor. Bir vampir olan Edward Cullen, Washington’a taşınır. Burada 17 yaşındaki İsabella (Bella) ile tanışır ve ikili arasında bir aşk başlar. Öykünün Bella’nın dilinden aktarılması, kadın okuyucuların daha çok hoşuna gitmiş olmalı ki okur bilgilerine baktığımızda büyük bir kısmını genç kadınların oluşturduğunu görüyoruz. Bella ve Edward arasında sıradan bir aşk hikayesi okumuyoruz. Zamanla Edward’ın Bella’nın hayatına girmesi, ona zarar vereceği düşüncesiyle zaman zaman uzaklaşmak istemesi, vampirlik özelliklerini kontrol altına almaya çalışması gibi daha birçok şey, kitabın cazibesini artıyor. Aynı zamanda aşk kitabı kategorisine giren Alacakaranlık serisi bestseller kitaplar arasında yer alıyor.

Gençlerle Başbaşa – Ali Fuad Başgil

Gençlerle Başbaşa - Ali Fuad BaşgilAli Fuad Başgil’in 1949 yılında yayınlanan kitabı, içerdiği öğretici ve aydınlatıcı bilgiler sayesinde bir rehber görevi görüyor. Yazar bu kitabın genç ve tecrübesiz çıraklara rehber olacağını belirtir. Öte yandan edebiyat eleştirmenleri, kitabın aslında hayat tecrübesi olmayan, hayattan öğrenmesi gereken daha çok şey olan tüm insanlar için uygun olduğunu ifade ediyor. Yani öğrenmeye açık her yaştan insan bu kitabı keyifle okuyabilir. Yazarın kullandığı sade ve anlaşılır dil, üslubundaki naiflik kitaba ayrı bir lezzet katıyor.

Gençlerle Başbaşa Kitabının Özeti

Ders kitabı olacak kadar başarılı ve öğretici olan kitapta; çalışmak, dürüstlük, sevgi, saygı, aklın ve iradenin gücü gibi konulara değiniliyor. İki farklı genç modeli üzerinden ele alınan bu konular, okuyanın ufkunu açacak kadar etkili satırlar içeriyor. Gençlerin giderek yozlaştığı, birbirleri şurada dursun anne babalarına bile saygısızca davrandığı, teknolojik aletlerin ve internetin kölesi olduğu günümüz koşullarına baktığımızda, kitabın ne kadar doğru noktalara parmak bastığını görebilirsiniz. Sade ve öz bir anlatımı olan kitabı sadece gençler değil, herkes okumalıdır.

Gregor ve Gri Kehanet – Suzanne Collins

Gregor ve Gri Kehanet - Suzanne CollinsÜnlü Açlık Oyunları kitabının yazarı Suzanne Collins’ten tadına doyulmaz bir seri daha. Gregor ve Gri Kehanet, Yeraltı Günlükleri serisinin birinci kitabı. Serinin diğer kitaplarına ise Gregor ve Felaket Kehaneti, Gregor ve Kan Kehaneti, Gregor ve Zaman Kehaneti, Gregor ve Sır Kehaneti isimleriyle ulaşabilirsiniz. 304 sayfadan oluşan kitap 2003 yılında yayınlandı. Çocuk ve genç edebiyatı kategorisine giren eser, bilim-kurgu tarzında yazılmış heyecan dolu bir hikaye anlatıyor.

Gregor ve Gri Kehanet Kitabının Özeti

Kitabımızın kahramanı 11 yaşındaki Gregor’dur. Yeraltı Günlükleri serisinin tamamında ise Gregor’un maceralarına tanık oluyoruz. Gregor’un babası bir gün evinden çıkar ve bir daha dönmez. Babasının kaybolmasından sonra Gregor, kız kardeşlerine bakma görevini üstlenir. Henüz 11 yaşında olan Gregor elbette bu büyük sorumluluğu yerine getirmekte bir hayli zorlanır. Bir gün 2 yaşındaki kardeşi Bota, evlerinin bodrumundaki bir boşluktan aşağı düşer ve kaybolur. Kardeşini bulmak için arkasından giden Gregor’un, yeraltı dünyasındaki yolculuğu da bu şekilde başlar.

Hayaletin Kaderi – Joseph Delanay

Hayaletin Kaderi - Joseph DelanayWardstone Günlükleri serisinin 8. kitabı olan Hayaletin Kaderi, fantastik korku edebiyatı kategorisinde, en çok okunan kitaplar arasına girmeyi başardı. Serinin tamamı 10 kitaptan oluşuyor. İngiliz yazar Joseph Delanay tarafından kaleme alınan eser, 256 sayfadan oluşuyor. Heyecan, korku, gerilim gibi duyguların fazlasıyla yoğun olduğu kitap, 2013 yılında The Seventh Son adıyla da beyaz perdeye uyarlandı.

Hayaletin Kaderi Kitabının Özeti

Öncelikle kitabın sizi çok fazla etkileyeceğini ve gece geç saatlerde okumamanızı tavsiye ederim. Yok ben adrenalinden hoşlanırım, uykumun arasında ensemde bir nefes geziyormuşçasına korkmak istiyorum diyorsanız, bu kitap tam size göre. Kitabın kahramanlarından Tom ve Alice, Mona adasından çıkarak Zümrüt adasına gitmeye karar verirler. Yolculuk esnasında ve adada, farklı büyücüler ve cadılarla karşılaşırlar. Tom ve Alice umacı adı verilen yaratıklarla uğraşırken, kan kabı çatlar. Kelt cadısının iki kız kardeşi Tom’u karga tanrıya vermek ister. Bu tarz bir kurgudan oluşan kitabı soluksuz okuyacağınızdan eminim.

Yaş On Yedi – İpek Ongun

Yaş On Yedi - İpek OngunGençlik kitapları listemizde yer alan ikinci İpek Ongun kitabıyla devam ediyoruz. Yazarın en çok okunan kitaplarından biri olan Yaş On Yedi, hemen her genç kızın lise çağlarında okuduğu bir eserdir. İpek Ongun naif ve dostane dilini bu kitabında da okuyucuya yansıtmış. Gençlerin yaşadığı sorunlara değinen yazar, öyle toz pembe, sıradan hayallerin olduğu bir dünya anlatmıyor. Tam aksine gerçek dünyayla tanışmanıza vesile oluyor. Aile sevgisi, arkadaşlar arasında yaşanan sorunlar, okul dersleri gibi konuların yer aldığı kitapta, bazen hüzünlenip bazen de kendinizi kahkahalar içinde bulabilirsiniz.

Yaş On Yedi Kitabının Özeti

Kitabımızın kahramanı Bahar, annesinin ölümüyle birlikte kendini olgunlaşmak zorunda hisseder. Hikayenin ilk başlarında Bahar’ın yaşadığı zorluklar, duygularının büyümesi ve kendini daha sorumluluk sahibi görmesi gibi gelişmelere yer veriliyor. Bahar’ın yaşadığı bu zor günlerde yanında babası, anneannesi ve dedesinden başka bir de Sevgi adında arkadaşı vardı. Sevgi, annesinin kaybettiği ilk günden bu yana Bahar’ı hiç yalnız bırakmamıştır. Bahar’ın bir süre okuldan izin alması, tekrar okula döndüğünde arkadaşlarının onun acısını unutturmaya çalışması gibi olayların anlatıldığı hikayede, hüzün, dostluk ve aşk konularına da yer veriliyor. Bahar’ın gözünden bir genç kızın yaşadığı zorluklara tanık oluyoruz.

Harry Potter ve Sırlar Odası – J. K. Rowling

Harry Potter ve Sırlar Odası - J. K. RowlingHarry Potter serinin ikinci kitabı olan Sırlar Odası 1998 yılında yayınlandı. Türkçe çevirisi ise 2001 yılında yapılarak, Harry Potter sevenlerine sunuldu. Dünyada ve ülkemizde en çok okunan fantastik romanlar arasında yer alan Harry Potter, sadece gençlerin değil yetişkinlerin de ilgisini çekmektedir. Harry’nin maceralarına ortak olurken, biz de büyücülük okuluna gidiyor, Harry’nin yaşadığı heyecanları aynı oranda hissediyoruz.

Harry Potter ve Sırlar Odası Kitabının Özeti

Büyücülük okuluna gitmek isteyen Harry’i Dobby adındaki bir ev cini durdurmaya çalışmaktadır. Çünkü okulda Harry için bir tuzak kurulmuştur ve Dobby bunu engellemeye çalışır. Fakat Harry büyülü arabayı kullanarak okula gitmeyi başarır. Ancak Dobby’nin korktuğu olur ve Sırlar Odası’nda bir şey öğrencilere saldırmaya başlar. Harry’nin Sırlar Odası’nın açan kişi olduğu düşünülür. En son 50 yıl önce Sırlar Odası’nı açanlar okuldan kovulmuştur. Peki odanın kapılarını açan asıl kişi kimdir? Harry’nin macera dolu mücadelesi de böylece başlamış olur.

Aynı Yıldızın Altında – John Green

Aynı Yıldızın Altında - John GreenJohm Green’in 2012’de yayınlanan kitabı Aynı Yıldızın Altında, gençlik edebiyatı kategorisinde yer alan, en güzel aşk kitaplarından biri. Yazarın altıncı kitabı olan eser, 2012 yılında Time dergisi tarafından, yılın en iyi romanı seçildi. Bunun yanında New York Times, Wall Street Journal, Amazon ve Indiebound’un da en çok satanlar listesinde birinci sırada yer aldı. İçten ve dokunaklı bir öykünün anlatıldığı romanı daha çok kadın okurların tercih ettiğini görüyoruz.

Aynı Yıldızın Altında Kitabının Özeti

Romanın kahramanı Hazel Gracein, kanser hastasıdır ve çok az ömrü kalmıştır. Doktorlar onu birkaç yıl daha yaşatacak çözümü bulduklarını söyleseler de hastalığının ölümcül olduğunun farkındadır. İyileşme sürecinde kendine moral olsun diye destek gruplarına katılmaktadır. Bir gün burada Augustus adında bir gençle tanışır. Hazel’in hayatı bundan sonra çok farklı bir boyut kazanır. Augustus’a bir kitap önerir ve kitap bitene kadar görüşmeme kararı alırlar. Bunun üzerine çocuk Hazel’i görebilmek için kitabını bir an önce okuyup bitirir. Okudukları kitapta cevaplanmamış birçok soru vardır. Augustus Hazel’i mutlu edebilmek için kitabın yazarına ulaşmaya çalışır. Kanser hastalarının ruh hallerini anlatan kitap oldukça akıcı bir dile ve sürükleyici bir konuya sahip.

Yüzüklerin Efendisi – J. R. R. Tolkien

Yüzüklerin Efendisi - J. R. R. TolkienSerinin ilk kitabı Yüzük Kardeşliği alt başlığıyla yayınlandı. Özellikle genç okuyucuların talep göstermesinin yanında, her yaştan kitlenin de severek okuduğu harika bir kitap. Öyle ki fantastik, bilim-kurgu ve polisiye kitaplar arasında en çok okunanlardan biri olarak değerlendiriliyor. Oxford Üniversitesi profesörü, J. R. R. Tolkien tarafından yazılan kitapta, modern dünyadan orta dünyaya doğru bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Orta dünya kayalardan, ağaçların kovuklarına kadar en ince ayrıntısına kadar anlatılıyor.

Yüzüklerin Efendisi Kitabının Özeti

Yaşadığımız yüzyılın en çok okunan 100 kitabı arasında birinci sırada gelen Yüzüklerin Efendisi, size savaş, hırs, dostluk üzerine kurulmuş macera dolu bir hikaye sunuyor. Kitabın kahramanları birazdan da yer vereceğimiz, Hobbit kitabında maceradan maceraya koşan Bilbo Baggins’in 111. doğum günü kutlamasıyla başlıyor. Bilbo yüzüğü Frodo’ya bırakarak Hobbitköy’e gider. Gandalf, Frodo’ya yüzüğü saklamasını söyler ve hemen ardından yüzük hakkında yıllar süren bir araştırma başlar. Bu araştırmalar neticesinde Gandalf, yüzüğün yıllar önce kara efendi Sauron tarafından, orta dünya halkına hükmetmek için yaptığı bir yüzüktür. Bu yüzüğün Sauron’un eline geçmemesi için verilen mücadele sırasında oluşan yüzük kardeşliği, size tadına doyulmaz bir roman sunuyor.

İlk Aşk – John Green

İlk Aşk - John GreenAynı Yıldızın Altında romanının yazarından bir duygusal kitap daha yer alıyor listemizde. 320 sayfadan oluşan kitap kurgu ve aşk romanı türünde. Sohbet havasında geçen kitabın akıcı ve anlaşılır dili çok kolay okumanızı sağlıyor. Ayrıca anlatılan hikayenin bazı yerlerinde hüzünlenip bazı yerlerinde tebessüm ederek bir çırpıda okuyup bitiriyorsunuz. Hafif ama sizi düşündürmeye yönelten bir konusu olan kitap, macera dolu bir deneyim öyküsü anlatıyor.

İlk Aşk Kitabının Özeti

Romanın ana karakteri Colin oldukça zeki bir çocuktur. Katherine gibi bir sevgili hayal eder ve bunu başarabilmek için de birçok yol dener. 19 kez deneyip başarısız olduktan sonra, bu kez zekasıyla bir şeyler yapmaya çalışır. 19. Katherine ile de başarısız bir birliktelik yaşadıktan sonra, kendini sorgulamaya başlar. En yakın arkadaşı Hasan ile bir yolculuğa çıkar ve aynı zamanda mezar olan bir müzeye gelirler. Colin burada Lindsey adında bir kızla tanışır. İlginç olan ise Lindsey’in o güne kadar sadece bir tane sevgilisi olmuştur ve onun adı da Colin’dir. Lindsey 19 kez başarısız bir ilişki yaşayan Colin’e yardım etmek ister, bir süre sonra bu ikili arasında bir yakınlaşma olur. Aynı dönemde Lindsey’in sevgilisi olan Colin onu aldatır. Zamanlama o kadar muhteşem olmuştur ki Lindsey, Hasan ve Colin, daha önce neden başarısız ilişkiler yaşadığının formülünü bulur ve aynı zamanda Lindsey sevgilisinden ayrılır. Birlikte buldukları formülü kendi üzerlerinde denerler ve aralarında güzel bir ilişki başlar.

Hobbit – J. R. R. Tolkien

Hobbit - J. R. R. TolkienYüzüklerin Efendisi kitabı yazarının diğer bir eseri olan Hobbit, epik fantezi ve macera türü bir romandır. Tolkien Hobbit kitabında yarattığı karakterlerin çok fazla sevildiğini görünce serinin devamı olarak Yüzüklerin Efendisi’ni de yazdı. 1937 yılında yazılan kitap 2012 yılında beyaz perdeye uyarlandı. Ancak kitap o kadar çok aksiyon ve macera dolu ki filmin yapımcısı tek kitap üzerinden 3 film oluşturdu. Serinin diğer filmleri de 2013 ve 2014 yıllarında gösterime girdi.

Hobbit Kitabının Özeti

Hobbit’te, Yüzüklerin Efendisi serisinin öncesi anlatılıyor. Kahramanımız Bilbo Baggins sakin ve huzurlu hayatını devam ederken, bir anda hiç beklemediği bir yolculuğa çıkar. Büyücü Gandalf, Bilbo ve Thorin, ejderhada bulunan ve kendi atalarına ait olan hazineyi almak için hep birlikte yola koyulurlar. Bu yolculukta ise başlarına gelmeyen kalmaz. Elflere tutsak olurlar, trollere yakalanırlar ve en nihayetinde hazinenin olduğu dağa ulaşırlar. Ulaşırlar ulaşmasına da şimdi sırada korkunç ejderhanın elinden hazineyi almak vardır. Tolkien’in muhteşem kalemiyle Bilbo’nun maceralarına eşlik etmeye ne dersiniz?

Pabucumun Ajanı – Asude

Pabucumun Ajanı - AsudeSırada bana şeker gibi bir kitap öner de şöyle kahkahalarla güleyim, stres atayım diyenler için bir kitabımız var. İnanılmaz eğlenceli ve keyifli olan Pabucumun Ajanı, iki kitaptan oluşan bir seri. Güldürürken düşündüren kitap 504 sayfadan oluşuyor. Bu kadar kalın olmasına rağmen ise şaşılacak şekilde hızlı bitiyor. Ancak kitaba kendinizi kaptırıp, kahkahalarla okuduğunu görünce, bu keyif biraz daha sürsün istiyorsunuz ve kitabı bitirdikten sonra yeniden okuma kararı alıyorsunuz.

Pabucumun Ajanı Kitabının Özeti

Kitabın baş kahramanlarını Deniz ve Tuna isimli iki genç paylaşıyor. Tuna bizim dünyamızdan değilmişcesine garip bir adam. Deniz ise son derece doğal, içten ve bildiğimiz Türk kızı. Bin bir yalan ve oyunla Tuna’nın şirketinde işe başlar. Birbirlerine karakter olarak tamamen zıt olan bu iki genç, birlikte çalışmalarının da etkisiyle zamanla birbirlerinden hoşlanmaya başlarlar. Ancak ikisi de birbirinden kurtulmak istemektedir. Öte yandan bir türlü de ayrılamazlar. Deniz ve Tuna’nın ilişkisinde yaşanan bu gelgitleri yazar o kadar eğlenceli bir şekilde okuyucuya aktarmış ki mizaha doyduğunuzu hissedeceksiniz.

Çığlık – Becca Fitzpatrick

Çığlık - Becca FitzpatrickYine bir serisi olan kitap var sırada. Hush Hush serisinin ikinci kitabı olan Çığlık, 2010 yılında yayınlandı. Fantezi türünde olan roman, gençlik edebiyatının en sevilen eserlerinden biri. Kitapta müthiş bir aşk hikayesi olsa da yazarın muhteşem kurgusu ve gizemi sayesinde, bir polisiye roman okuyormuş gibi hissediyorsunuz. Dili son derece anlaşılır ve akıcı, konusu ise bir solukta okunacak kadar sürükleyici. Eğer, yazarın bundan önceki kitabı olan Fısıltı’yı okuduysanız, ardından gelen Çığlık’ı da mutlaka okumak isteyeceksiniz.

Çığlık Kitabının Özeti

Serinin ilk kitabı olan Fısıltı’da, kahramanımız Nora’yı herkes öldürmek için uğraşmış fakat başarılı olamamıştı. Patch ise sevdiği kadını korumak için her şeyi yapmıştı. Çığlık’ta ise bu iki ismin aşkına tanık oluyoruz. Fakat aşkları çok enteresan bir şekilde ilerliyor. Başlarda herkes gibi hoşlanma süreçleri geçiyor, sonra Nora Patch’e kör kütük aşık oluyor ve bunu ona söylüyor. Fakat ilginç olan Nora’nın koruyucu meleği görevini üstlenen Patch bu duyguya karşılık vermiyor ve ondan uzaklaşıyor. Bunun üzerine Nora tipik kadın triplerine giriyor ve Patch’i kıskandırmaya çalışıyor. Tüm bunlar olurken de Nora kendini yeniden yaşam mücadelesinin içinde buluyor. Onu öldürmek isteyen insanlara karşı kendini korumaya çalışır ve kitap şaşırtıcı bir sonla biter.

Genç okurlarımız için hazırladığımız, 15 kitabın yer aldığı listemizi tamamladık. En çok okunan gençlik kitapları arasından seçerek oluşturduğumuz listede, genel olarak fantastik romanlar ağırlıklı. Bu demek oluyor ki 14-18 yaş grubu gençler daha çok, Harry Potter, Yüzüklerin Efendisi gibi fantastik – macera romanlarını seviyor. Listemizde bu serilerinde bir – iki kitabına yer verebildik. Ama özellikle Harry Potter serisinin tüm sayılarının aynı oranda okunduğunu ve hepsinin birbirinden güzel olduğunu belirtmek isteriz. Eğer sizin de bu listede yer almayı hak ettiğini düşündüğünüz gençlik kitapları varsa bize yazabilirsiniz. Sizden gelen tavsiyelerle, genç okuyucularımıza daha çok kitap önerme fırsatı bulacağız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın