Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En İyi 15 Polisiye – Macera Kitabı [En Çok Okunanlar Listesi]

Meraklılarının bağımlısı olduğu, en çok okunan ve en iyi 15 polisiye - macera türünde yazılmış kitapların listesini bu yazıda bulacaksınız.
En İyi 15 Polisiye – Macera Kitabı [En Çok Okunanlar Listesi]
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Gizemli cinayetlerin ve suçların işlendiği; heyecan, merak ve şüphe dolu, kısaca suç ve suçlularla ilgili olan kitaplara genel olarak polisiye roman denir. Yazarların muhteşem kurgularıyla oluşan romanların genelinde de katilleri bulmak için görevli bir dedektif vardır. Örneğin Sir Arthur Conan Doyle’nin Sherlock Holmes karakteri veya Agatha Christie’nin Hercule Poirot karakteri bunlardan en bilinenleridir. Polisiye kitaplar elbette salt dedektifçilik hikayelerinden oluşmaz.

Paratic.com okurları için hazırladığımız bu yazıda en çok okunan gerilim, macera ve aksiyon kitaplarını görerek, polisiye kitapların ne kadar geniş bir yelpazede olduğunu anlayacaksınız. Şimdi dilerseniz heyecan ve meraktan hoşlanan, olayları çözümlemeyi seven okuyucularımızın ilgisi çekecek en iyi polisiye kitapları listesine geçelim. Dünyadan ve Türk edebiyatından derlediğimiz bu listede en beğenilen, en çok okunan ve en güzel 15 polisiye – macera romanlarını bulacaksınız.

Da Vinci Şifresi – Dan Brown

Da Vinci Şifresi - Dan Brownİlk basımı 2003 yılı olan Da Vinci Şifresi, 528 sayfadan oluşan polisiye, aynı zamanda edebi değeri yüksek bir kitaptır. Dan Brown tarafından kaleme alınan eser, yayınlandığı ilk andan itibaren büyük yankı uyandırdı. Daha ilk haftadan satış rekorları kırdı ve New York Times, Wall Street Journal gibi yayın organlarında en çok satanlar listesinde uzun süre zirvede kaldı. Gizemin, maceranın ve merakın doruk noktada olduğu kitapta, Hristiyanlık dini ve sanat tarihi açısından da birçok bilgi bulunuyor. Tartışmaya açık olan bu bilgiler ise kitabın popüleritesini daha da artırıyor. Olağanüstü bir kurguyla yazılmış olan kitabı okurken her sayfada yeni bir şeyler öğrendiğinizi hissedecek ve dahası kendinizi sürekli araştırma yaparken bulacaksınız.

Da Vinci Şifresi Kitabının Özeti

Bir cinayetle başlayan kitapta, cinayetin çözüm sürecinde birçok tez ortaya atılıyor. Ve bu tezler öyle şaşırtıcı öyle iddialı ki Hristiyan aleminde birçok tartışmaya yol açıyor. Bunun yanında Hz. İsa ve Leonardo da Vinci’nin hayatı hakkında da bazı bilgiler yer alıyor. Bildiğiniz gibi Leonardo da Vinci’nin eserleri, özellikle de Mona Lisa tablosu sırlarla doludur. İşte kitapta ünlü ressamın eserlerinin gizemi hakkında bazı ipuçları da paylaşılmış. Özellikle Leo’nun en ünlü eserlerinden biri olan Son Akşam Yemeği hakkında ortaya atılmış çok fazla görüş var. Kitabın genelinde anlatılan olaylar ve ortaya atılan görüşler, hem Hristiyanlık aleminde hem de dünya genelinde çok fazla eleştiri aldı. Özellikle İncil’in güvenilirliğini sorguladığı satırları büyük yankı uyandırdı.

Olasılıksız – Adam Fawer

Olasılıksız - Adam FawerAdam Fawer’ın 2005 yılında yayınladığı Olasılıksız, bilim-kurgu tarzında yazılmış ve son yılların en çok okunan polisiye kitaplarından biri. Kitabın daha ilk satırlarında sıra dışı bir kurgu olduğunu anlıyorsunuz. Olaylar arasındaki geçiş sizi biraz yorsa da, ilginç konusu gereği kitabı elinizden bırakamıyorsunuz. En iyi roman dallarında da birçok ödülün sahibi olan kitap, kesinlikle okunmaya değer. Adam Fawer, olayları okuyucuya anlatma işini muazzam bir şekilde yapıyor. En ince ayrıntıya kadar paylaşmasıyla, okuyan kişi olayı kendi yaşıyormuş gibi hissediyor. Özellikle ana karakter David Caine’nin hislerini bizzat yaşıyormuş gibi oluyorsunuz. Eğer polisiye tarzı sevenlerdenseniz, Olasılıksız’ı okunacaklar listenize mutlaka eklemelisiniz.

Olasılıksız Kitabının Özeti

Kitabımızın ana kahramanı olan David Caine olasılık dehası bir öğretim görevlisidir. Bu yeteneğini de kumarda kullanmak ister. Başlarda kazanır ama daha sonra kaybeder. Olayların olasılığını neredeyse kesin bir şekilde hesaplama yeteneği onun başına bazı işler açıyor. Epilepsi hastalığında doktor yapılacak çok fazla bir şey kalmadığını söyleyince, başka bir doktor David’e bir teklifle geliyor. Kendi çalıştığı tezini David üzerinde denemek istiyor. Bu çok iyi bir fikir olmasa da David, çok fazla borcu olduğu için teklifi kabul ediyor. Epilepsi hastalığının tedavisi için yapılan deneysel çalışmalar sırasında olasılıkları hesaplama yeteneği daha da gelişiyor ve tahminleri geleceği görme noktasına kadar ulaşıyor. En sonunda da bir teori olan Laplace’in şeytanına dönüşüyor. Fakat asıl olay David’in bu hale dönüşmesi değil, onun yeteneğini bilen ve peşinde olan insanlar. David’in ikizi Jasper, ajan Nava ve Dr. Tversky arasında geçen koşuşturma, nefesleri kesen bir kurguya sahip. Aksiyona doyacağınız kitabı hiç sıkılmadan ve her sayfasını daha merakla okuyacağınızın garantisini veririm.

Siyah Kan – Jean-Christophe Grangé

Siyah Kan - Jean-Christophe GrangéGenelde polisiye ve gerilim tarzında kitaplar yazan Parisli yazar Jean-Christophe Grangé, Siyah Kan’ı 2004 yılında kaleme aldı. Katilin baştan belli olduğu kitap sizi tam anlamıyla kendine bağlıyor. Bir katilin psikolojisine de değinen kitapta; katilin cinayeti neden ve nasıl işlediği konularına yer veriliyor. Özellikle cinayeti işlerkenki ruh hali yer yer midenizin bulanmasına yol açıyor. Psikoloji kitabı tarzında olması, aksiyon sevenlerin aklına ‘acaba sıkılır mıyım’ sorusunu getirmesin. Çünkü bu kitabı okurken sıkılmak şurada dursun, dikkatinizi başka bir yöne bile veremeyeceksiniz.

Siyah Kan Kitabının Özeti

İki bölümden oluşan kitabın birinci bölümünde, katilin insanları neden ve nasıl öldürdüğü anlatılıyor. İkinci bölümde ise cinayeti birebir yaşayarak, kanınızın donduğunu ve korkuyla yüzleştiğinizi hissediyorsunuz. Seri cinayetlere merakı olan gazeteci Marc Dupeyrat, Reverdi davasını araştırmaya başlar. Onun bu merakı ise daha önce yaşadığı olaylardan kaynaklanmaktadır. Hem bir dostunun bileklerini keserek intihar etmesi hem de sevgilisinin tecavüze uğrayarak, vahşi bir şekilde katledilmesi, Dupeyrat’ın seri cinayetleri araştırmasına vesile olur. Reverdi’nin mektupları sayesinde Güneydoğu Asya’ya bir yolculuğa çıkan Dupeyrat, cinayeti derinlemesine araştırır. Seri katilleri tanımanızı sağlayacak olan Siyah Kan, son zamanların en çok okunan ve en beğenilen polisiye romanları arasında.

Bab-ı Esrar – Ahmet Ümit

Bab-ı Esrar - Ahmet ÜmitAhmet Ümit, polisiye tarzında roman yazan en başarılı Türk yazarlarımızdan biridir. Bab-ı Esrar gibi diğer romanları da, sizi aksiyonun ve maceranın kucağına bırakıyor. 2008 yılında yayınlanan kitabı hemen herkes tarafından sevildi ve olumlu eleştiriler aldı. Yüzyıllardır açıklanamayan ve çözüme ulaşamayan bir cinayeti ele alan kitap, aynı zamanda din ve aşk konularına da değiniyor. Kalemi kusursuz olan Ahmet Ümit, Şems ve Mevlana hakkında öğretici bilgileri paylaştığı kitabında, son derece akıcı bir dil kullanmış.

Bab-ı Esrar Kitabının Özeti

Mevlana’yı Mevlana yapan, aşkı, güneşi, Şems’i… Yüzyıllardır çözülemeyen Şems-i Tebrizi’nin cinayeti anlatılıyor kitapta. Eğer Mevlana ve Şems hakkında daha önce bilginiz varsa, konuya hakimsinizdir. Biz yine de küçük bir hatırlatma yapalım; Mevlana’ya büyük bir aşkla bağlı olan Şems, başta Mevlana’nın oğlu olmak üzere, tüm Konya halkı tarafından eleştirilir, istenmez, hakarete maruz kalır. Şems Mevlana’nın iyiliği için bir dönem ondan uzaklaşır fakat iki dost arasındaki sevgi öyle büyüktür ki, bu ayrılığa dayanamayan Mevlana dostunu geri buldurur ve yanına getirtir. Ancak bu kavuşma Şems’in öldürülmesiyle yeniden son bulur. Evet Şems öldürülmüştür. Bazı kaynaklar başı kesilip bir kuyuya atıldığından bahseder, bazıları ölümünden bir süre sonra ellerinin Mevlana’ya yollandığını söyler. İşte tüm bu muammalar ve gizem, muhteşem bir kurgu ile bu kitapta anlatılıyor.

Akıl Oyunlarının Gölgesinde – Sherlock Holmes – Sir Arthur Conan Doyle

Akıl Oyunlarının Gölgesinde - Sherlock Holmes - Sir Arthur Conan DoyleSir Arthur Conan Dayle’nin yarattığı bir karakter olan Sherlock Holmes, dedektif ve polisiye kitaplarının belki de en çok okunan ve en bilinenidir. Öncelikle kitabın kahramanı Sherlock Holmes hakkında kısa bir bilgi verelim. Yazarın hayal ürünü olarak oluşturduğu Sherlock Holmes, en ince ayrıntıları bile ipucu olarak değerlendiren, olayların neredeyse hepsini çözümleyen, son derece zeki bir dedektiftir. Doyle bir seri olarak yazdığı Sherlock Holmes kitaplarının her birinde ayrı bir hikayeye ve maceraya yer verir. Akıl Oyunlarının Gölgesinde ise 12 hikayeden oluşan ve yazarın en çok okunan kitapları arasında. Sherlock Holmes serüvenlerinde genelde olaylar çok çabuk çözümlenir. Bu kadar kısa bir hikayede, bu kadar çok ayrıntı nasıl olur diye sorgularken, kitabı bir solukta bitirdiğinizi fark edersiniz.

Akıl Oyunlarının Gölgesinde – Sherlock Holmes Kitabının Özeti

Kıvrak zekasıyla kimsenin göremediklerini gören ve gizemli cinayetleri çözebilen Sherlock Holmes’in, birbirinden etkileyici 12 hikayesi yer alıyor kitapta. Sherlock bir sihirbaz değil, şapkadan tavşan filan da çıkarmıyor evet, ama başkasına hiç önemli gelmeyen hatta görülmeyen ipuçlarını bile öyle zekice tahlil ediyor ki dikkatine ve zekasına hayran kalıyorsunuz. Hayatta her şeyin ayrıntıda gizli olduğunu öğreten Sherlock, işini ciddiye alan aynı zamanda inanılmaz sempatik bir dedektif. Daha önce hiç Sherlock okumadıysanız, bu kitap sizin için bir başlangıç olabilir. Evet Sherlock hikayelerinde öyle aşırı gizem, muhteşem kurgular yoktur ama aksiyon ve polisiye seven herkesin beğenerek okuduğu kitaplar arasında yer alır.

Ejderha Dövmeli Kız – Stieg Larsson

Ejderha Dövmeli Kız - Stieg Larsson2005 yılında yayınlanan kitap, yazarın Milennium serisi olarak kaleme aldığı üçlemenin, birinci kitabıdır. Yazıldığı günden bu yana da Avrupa’da en çok okunan kitaplar listesinde boy göstermektedir. İsveçli gazeteci Stieg Larsson tarafından yazılan kitap, 41 ülkede de satış rekorları kırmıştır. Kitap hakkında yapılan uzman yorumları arasında; “hipnotize edici”, “saatli bomba”, “tam bir dinamit” ve “büyük bir açlıkla okunacaktır” gibi cümleler yer alıyor. Bu da kitabın ne denli müthiş bir kurgu ve etkileyici bir anlatıma sahip olduğunu bizlere gösteriyor.

Ejderja Dövmeli Kız Kitabının Özeti

Birçok kişinin başucu kitabım dediği Ejderha Dövmeli Kız, müthiş bir aksiyon ve merak uyandırıcı kurguya sahip. 646 sayfa olan kitap kalınlığına rağmen, sonuna hemen geldiğiniz, sayfaları hızla çevirdiğiniz bir konu içeriyor. 2011 yılında beyaz perdeye de uyarlanan kitap ilk başta sıradan bir macera romanı gibi görünse de, yazarın üslubu ve değindiği konular sayesinde kalitesini ortaya koyuyor. Kitapta geçen öykü ise kısaca şöyle; yaşlı Henrik Vanger’e her yıl doğum gününde kimden geldiği belli olmayan bir çiçek gelir. Vanger bu gizemli çiçeklerin kimden geldiğini araştırır fakat bir türlü bulamaz. Öte yandan, 1966 yılında yeğeni Harriet ortadan kaybolmuştur. Çiçekler de bu tarihten sonra gelmeye başlar. Bunun üzerine Vanger, konuyu çözmesi için Mikael Blomkvist’ten yardım ister. Blomkvist olayı çözmeye çalışırken, hikayemize Ejderha Dövmeli Kız girer ve bundan sonra bir dizi cinayet, katil ve kaybolan Harriet gibi konular işlenir. Büyük başarılara imza atan kitap konusu ve anlatımı gereği harika bir akıcılığa sahip.

Aklından Bir Sayı Tut – John Verdon

Aklından Bir Sayı Tut - John VerdonJohn Verdon’un 2010 yılında yayınlanan kitabı Aklından Bir Sayı Tut, kusursuz bir polisiye romanı. Her sayfasında merakınızın giderek arttığı ve okuyucuya müthiş bir gerilim yaratan kitap, son sayfaya kadar soluksuz bir şekilde okunuyor. Hikayenin kahramanlarının çok güzel bir şekilde ele alındığı, katilin son sayfalara kadar açıklanmadığı kitapta, betimlemelerden de faydalanılmış. Kendine has bir tarzı olan Verdon, cinayetleri çözerken katilin iç dünyasından da kesitler sunuyor.

Aklından Bir Sayı Tut Kitabının Özeti

Emekli dedektif Dave Gurney bir gün bir mektup alır. Mektupta 1 ile 1000 arasında bir sayı tutması istenir. Mektubu yollayan kişi ise tuttuğu sayıyı bilecek kadar Dave’i tanıyordur. Kitabın başında kurgu sadece bir kişi üzerinde yoğunlaşıyor düşüncesine kapılıyorsunuz ama ilerleyen sayfalarda karakter sayıları artıyor. Kitabın ana kahramanı Dave emekli olduktan sonra her şeyden uzaklaşıp kafa dinlemek istemektedir. Ancak aldığı bu mektupta, eski bir arkadaşı ondan yardım istediği için, kendini bir anda yeniden cinayet çözen bir dedektif olarak bulur.

Doğu Ekspresinde Cinayet – Agatha Christie

Doğu Ekspresinde Cinayet - Agatha ChristiePolisiye edebiyatında çok önemli bir yere sahip olan bir başka yazarımız ise 100’den fazla kitabı olan Agatha Christie’dir. Az önce bahsettiğimiz Sherlock Holmes benzeri bir dedektif de burada karşımıza çıkıyor. Ünlü dedektif Hercule Poirot karakterinin yaratıcısı olan Christie, Mary Westmacott takma adını kullanarak aşk kitapları da yazmıştır. Doğu Ekspresinde Cinayet, yazarın mutlaka okunması gereken, en ünlü kitapları arasında yer alıyor. Sayfa sayısı çok olmayan ve sakin ilerleyen kitap, buna rağmen sizi aksiyona doyuruyor.

Doğu Ekspresinde Cinayet Kitabının Özeti

Kitabın konusu bir trende bulunan cinayet üzerine kurulu. Londra’ya gitmekte olan tren hava şartları nedeniyle yoluna devam edemez. Bu bekleyiş esnasında, trenin odalarından birinde bir ceset bulunur. Kitabın tamamında ise bu cinayeti kimin işlediği araştırılır. Yazarın hemen her kitabında geçen dedektif Hercule Poirot da trende yolculuk yapmaktadır. İşlenen cinayeti çözmek için kolları sıvayan Poirot, trendeki herkesi sorguya çeker. Okurken herkesten şüphelendiğiniz kitap, sizi aynı zamanda düşünmeye sevk ediyor.

Melekler ve Şeytanlar – Dan Brown

Melekler ve Şeytanlar - Dan BrownListemiz bir Dan Brown romanıyla başlamıştık. Şimdi de usta yazarın 2000 yılında yayınlanan Melekler ve Şeytanlar isimli polisiye kitabı yer alıyor. Mükemmel bir çalışmanın ürünü olan eserde gizemin ve aksiyonun yanında; din, felsefe, fizik ve bilim gibi konular da işleniyor. Başlarda odaklanmakta ve konuya hakim olmakta zorlansanız da ilerleyen sayfalarda başınızı kitaptan kaldıramıyorsunuz. Kurgunun ve karakterlerin zekice harmanlanıp, olayların muhteşem bir şekilde örüldüğü kitapta illuminati kavramından da bahsediliyor. Bakınız: İlluminati Nedir?

Melekler ve Şeytanlar Kitabının Özeti

Yazarın başka bir kitabı olan Da Vinci Şifresi’nin ana karakteri Robert Langdon’a burada da yer verilmiş. Robert Langdon sabaha karşı bir faks alır ve bir fizikçinin göğsüne dağlanarak yazılmış olan bir yazıyı çözmesi istenir. Bu yazıda ise Katolik Kilisesiyle aralarında yüzyıllardır süren bir çekişme olan, illuminatinin sembolü bulunmaktadır. İlluminati kilisenin tekeline son vermek ister ve çalışmalarını gizli saklı sürdürür. Ancak bir süre sonra Katolik Kilisesi, illuminati örgütünün üyelerini katleder. Dolayısıyla illuminati adı verilen kardeşlik örgütü, arkadaşlarının intikamını almak için kenetlenir. Büyük bir donanımla hazırlanmış olan kitapta, en başta anlaşılmayan kavramlar ilerleyen sayfalarda anlam kazanıyor ve kafanızdaki taşlar yerine oturuyor.

Çırak – Tess Gerritsen

Çırak - Tess GerritsenRizzoli & Isles serisinin ikinci kitabı olan Çırak, yazarın 2002 yılında yayınlanan eseridir. Çırak, dili oldukça yalın ve anlaşılır, konusu gereği ise heyecanın tavan yaptığı bir kitap. Asıl mesleği doktorluk olan Tess Gerritsen, kariyer hayatındaki birikimlerini de kitabında konuşturmuş. Polisiye tarzındaki hikayede, cesetlerin geçtiği kısımlarda tıbbi bilgiler de eklenince, nefeslerin tutulduğu bir yapıt ortaya çıkmış. Genel okur kitlesinin yorumlarına göre, kitabı okuyan kesimin çoğu gündelik hayatında etkisini hissediyor. Katilin yanında, yatağında, odasında olduğunu düşünenler, kitabın ne denli gerçekçi bir dille anlatıldığını gösteriyor.

Çırak Kitabının Özeti

Bir serinin parçası olan Çırak, bir önceki kitapta geçen Cerrah’ın yolundan giden bir katil. Cerrah, boyunlarını keserek öldürdüğü kadınların rahimlerini alarak saklıyordu. Çırak’ın tek farkı ise, kurbanlarının rahimlerini almaması. Dedektif Rizzoli tam Cerrah konusunu açıklığa kavuşturup bittiğini düşünürken, yeniden bir cinayetler zinciri başlıyor. Daha önce yaşanan cinayetlerle benzerlik gösteren bu olaylar dedektifin kafasını karıştırıyor. Çünkü Cerrah yakalanmış ve cinayetlerin sonu gelmişti. Evinde ölü bulunan erkekler ve vücutları parçalanmış kadınlar daha önce gerçekleşen cinayetlerin kopyası şeklindeydi. Polisiye – gerilim sevenler bu kitabı mutlaka okumalı.

Sultanı Öldürmek – Ahmet Ümit

Sultanı Öldürmek - Ahmet ÜmitListemize bir başka Ahmet Ümit kitabıyla daha devam ediyoruz. Ahmet Ümit’in 2012 yılında yayınlanan Sultanı Öldürmek kitabı, aşk ve tarih konularını da içeren bir polisiye romandır. Fatih Sultan Mehmet’in hayatı, İstanbul fethi ve bir aşk için adanmış koca bir ömrü var kitapta. Yıllarca süren bu aşk öyküsü, polisiye kurguyla öyle güzel harmanlanmış ki yazarın zekasına ve yeteneğine hayranlıkla bakıyorsunuz. Usta yazar sürpriz sonları sevenler için, yine katil hakkında son sayfalara kadar en ufak bir ipucu vermiyor.

Sultanı Öldürmek Kitabının Özeti

Bir polisiye kitap olmasının yanında tarih ve aşk konularının da yoğun bir şekilde ele alındığı kitap, muhteşem bir kurguyla yazılmış. Osmanlı’nın kuruluş ve yükselme devri, İstanbul’un fethinin en ince ayrıntıları, siyasi tutumlar ve daha birçok konu aynı anda geçiyor. Osmanlı hakkında belgelerin de paylaşıldığı kitapta bir cinayet araştırılıyor. Yazar tüm hünerlerini sergileyerek yazdığı öyküde, okuyucunun katil hakkında fikrinin sürekli değişmesini sağlıyor. Katilin kim olduğu hakkında sürekli yeni tahminler yaparken, bir yandan da tarih hakkında yeni şeyler öğrenme ve araştırma isteği duyuyorsunuz.

Sil Baştan – Ken Grimwood

Sil Baştan - Ken Grimwoodİlk basımı 1987 olan Sil Baştan polisiye türde bir eser olmasına rağmen, 1988 yılında Dünya Fantezi En İyi Roman Ödülü’ne layık görüldü. Beyaz perdeye de uyarlanan kitap akıcı ve sürükleyici bir anlatıma sahip. Okurken düşünmenize ve kendi hayatınızı sorgulamanıza neden olan kitap, bir bakıma size ayna tutuyor. Bir çırpıda okuyacağınız kitapta, sıra dışı bir hikaye sizi bekliyor.

Sil Baştan Kitabının Özeti

Kitabın ana karakteri Jeff Winston 43 yaşındayken ölüyor. Jeff hayata gözlerini yeniden açıyor fakat tam 25 yıl öncesinde kalıyor. Yani kendini 18 yaşında, üniversite okuduğu yıllarda buluyor. Yaşadığı her şey, üniversitede kaldığı yatakhane, arkadaşları ve tüm hayatı eskisinin aynısı. Tek fark ise geleceği en ince ayrıntısına kadar bilmesi. İşte romanımızın sıra dışı tarafı da bu. Jeff gelecekte neler olacağını bilir. Çünkü bunların hepsini daha önce yaşamıştır. Buna sevdiği insanları hangi gün kaybedeceğini bilmesi ve hangi hataları yapacağı da dahil. Çok farklı bir kurguya sahip olan kitap, hayatımızı bir kez daha yaşama şansımız olsaydı, neler yapabileceğimizi düşündürüyor.

Şah Mat – Mario Mazzanti

Şah Mat - Mario MazzantiYine bir seri katil hikayesi var sırada. Sürükleyici bir anlatıma sahip olan kitapta, kimin ne olduğu, ne yaptığı kafaları karıştırıyor. Yazar okuyucudaki bu etkiyi de olayların yönünü sürekli değiştirmesiyle sağlıyor. Asıl suçluyu bulmaya çalışırken, kitabın içinde kaybolduğunuzu ve nefesini tutarak okuduğunuzu hissedeceksiniz. Adrenalin yüklü olan kitabın, zekice yazıldığı ve üzerinde büyük bir emek harcandığı çok açık.

Şah Mat Kitabının Özeti

Psikiyatri uzmanı doktor Claps, İtalyan polisine katillerin cinayetleri hangi psikolojiyle işlediği, neler hissettiği hakkında eğitim vermektedir. Katilin cinayeti nasıl planladığı, kurbanın üzerinde bıraktığı etkileri, cinayeti hazırlarken neler hissettiği kısaca bir suçlunun psikolojisini anlatmaktadır. İşine bağlı olan ve adının duyulmasını isteyen Claps, bu kez çok farklı bir katile, deyim yerindeyse sert kayaya denk gelmiştir. Söz konusu seri katil, işlediği cinayetleri üç hamlede bitecek ve şah mat olacak bir satranç maçına benzetir. Kitabın konusu da hangi taraf oyunu kazanacak, Claps ve İtalyan polisleri cinayetleri engelleyebilecek mi bunun üzerine kuruludur.

Kızıl Nehirler – Jean-Christophe Grangé

Kızıl Nehirler - Jean-Christophe GrangéBu kitabın türü için macera, aksiyon, polisiye, korku ve gerilim sıralamasını yapabiliriz. İnsanı kendine hapseden ve soluksuz okunan kitap, 20’den fazla dile çevrildi. Öyle ki kitabı elinize aldığınızda bitirmeden bırakmak istemeyeceksiniz. Hızla değişen ve gelişen olaylar, sizde bir sonraki sayfada acaba ne olacak merakı uyandırıyor. Bu da bir kitabın sürükleyici olmasındaki en önemli şarttır. Konu dışı gereksiz anlatımların olmaması da kitabı sadeleştirerek, okuyucunun sadece olaya odaklanmasını sağlıyor.

Kızıl Nehirler Kitabının Özeti

Yazarın en az Siyah Kan kitabı kadar başarılı olan Kızıl Nehirler, sadece Fransa’da değil, tüm dünyada en çok satanlar listesine girdi. Kitabın içeriğinden kısaca bahsedecek olursak; biri Fransız diğeri Arap olan ve kişisel özellikleri birbirine benzemeyen iki polis kitabımızın ana karakterlerini oluşturuyor. Bu polislerin tek ortak yanı ise ikisi de sokaklarda büyümüş, kötülüğü, zorbalığı ve yokluğu gördüğü için polis olmak istemiş. İkisinin çözmeye çalıştığı ve birbirine bağımsız olduğu düşünülen iki farklı cinayetin aslında bağlantılı olduğu anlaşılıyor. Daha doğrusu bağlantılı mı yoksa ilişkili mi soruları, okuyucunun kitabın satırlarında kaybolmasını sağlıyor.

Trendeki Kız – Paula Hawkins

Trendeki Kız - Paula Hawkins360 sayfadan oluşan Trendeki Kız, yine katilin son ana kadar bilinmediği hatta tahmin etmekte bile zorlanıldığı bir eser. Kitabın türü için psikolojik – polisiye diyebiliriz. Büyük heyecanla ve keyifle okunan kitap, en iyi polisiye romanları arasında yer alsa da beğenmeyen ve sıkıcı bulan okuyucular da yok değil. Her iyi olan, herkese aynı şekilde hitap etmeyebilir diyor ve Paula Hawkins’in çok da güzel kaleme aldığı romanı okumanızı öneriyorum.

Trendeki Kız Kitabının Özeti

Kitapta Rachel, Megan ve Anna baş karakterleri oluşturuyor. Rachel alkol aldığı zaman ne yapacağı belli olmayan ve trenleri seven bir kadın, Anna Tom’un yani Rachel’in eski kocasının karısı, Megan ise Scott’un eşidir. Rachel, Megan ve Scott’un hayatına sonradan dahil olan bir isimdir. İşe her gün tenle gidip gelen Rachel, sürekli bu çifti gözlemlemektedir. Bir yandan da kendi evinde eski kocasıyla başka bir kadının yani Tom ve Anna’nın mutlu mesut yaşadığını düşünerek deliye döner. Her alkol aldığında da bu çifte hayatı zindan eder. Bir gün demiryolunun yakınlarında bir kadın öldürülür. Hikayemiz de asıl bundan sonra başlar. Başarılı yazar Hawkins, hikayeyi üç kadının ağzından ayrı ayrı anlatarak, kitabını daha da değerli hale getiriyor.

Maceraperest ruhlu okuyucularımız için hazırladığımız bir kitap listesinin daha sonuna geldik. Daha önce sizlere dünya klasikleri kitapları ve en iyi kişisel gelişim kitaplarından oluşan listeler paylaşmıştık. Sizlerden gelen olumlu görüşler sayesinde, bu listelerin ne okuyacağına karar veremeyenlere yardımcı olduğunu bilmek, bizi tüm kitap türleri için en çok okunanlar listelerini hazırlamaya yöneltti. Aksiyon, polisiye ve gerilim tarzında yazılmış en iyi romanların olduğu bu listenin de işinize yarayacağını umuyoruz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın