Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İlluminati Nedir? Ünlüleri Kimlerdir? Simgeleri ve Hakkındaki Gerçekler Nelerdir?

İlluminati nedir, ne zaman ortaya çıkmış, nasıl gelişmiştir, hangi ünlüler illuminati üyesidir? Epey geniş olan konuya ne olduğunu öğrenerek başlayalım.
İlluminati Nedir? Ünlüleri Kimlerdir? Simgeleri ve Hakkındaki Gerçekler Nelerdir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Latince illuminatus sözcüğünden gelen illuminati, aydınlanmışlar anlamına gelmektedir. Ve anlamıyla, sözcüğün insanlara ifade ettiği şey arasında büyük bir çelişki bulunmaktadır. Ama her neyse! Çünkü bu konudan daha sonra ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğiz. Sonuçta; illuminati yıllardır tartışılan ve üzerine sayısız farklı teori üretilen bir kavram.

Varlığı hala kanıtlanamayan illuminati örgütünün tarihteki önemli olayların arkasındaki gizli oluşum olduğunu söyleyenlerden tutun da bu örgütün pek çok ünlü kişiliğin ölümünden sorumlu olduğunu savunanlar bulunmaktadır. Ve söylenenlere bakılıp, üzerinde detaylıca düşünüldüğünde illuminati oluşumun gerçekliğine inanmamak gerçekten çok zor diye düşünüyorum.

O kadar tesadüfün bir araya gelmesi, illuminati üyesi olduğu ileri sürülen ünlülerin bahsedilen simge ve sembolleri insanın gözüne sokarcasına kullanmaları ve bu gibi durumlar illuminatinin varlığını sağlam tezlerle inandırıcı hale getirmektedir. Gerçi sizin illuminati hakkında ne düşündüğünüzü bilemem ama birazdan söyleyeceklerimi duyana kadar kararınızı vermeyin derim.

İlluminati Nedir?Neredeyse hiç kimsenin tepkisiz kalamadığı ve çürütmek ya da doğrulamak amaçlı herkesin bir şekilde konunun ayrıntılarını öğrenmek istediği illuminati üzerine yazılan, çizilen, söylenen sayısız farklı şey bulunmakta. Ve bugün burada yapacağımız şey, illuminati hakkında merak ettiğiniz hemen her şeye değinmeye çalışmak ve kafanızdaki deli soruları bir nebze de olsa yanıtlamanıza yardım etmek olacak.

Şimdi gelin, illuminati nedir sorunsalına kısaca kavramın ne ifade ettiğiyle başlayalım, ardından bu örgütün ne zaman, neden, kim tarafından kurulduğuna ve şimdiye kadar varlığını nasıl sürdürdüğüne değinerek devam edelim.

İlluminati Nedir? Kısaca Tanımı

İlluminati Nedir? Kısaca Tanımıİlluminati nedir sorusuna pek çok farklı şekilde cevap verilse de bu sözcüğün Latince illuminatus sözcüğünden geldiği ve aydınlanmışlar-aydınlanmış olanlar kelimesini ifade ettiği hususunda herkesin hemfikir olduğu açık bir gerçek. Yani illuminati hakkındaki şüphe götürmez gerçekliklerden bir tanesi, hatta belki de yegane olanı sözcüğün kökeni ve kelime anlamı! Çünkü illuminati nedir sorusunun diğer cevapları farklı biçimlerde yorumlanmakta ve kişilerin inanışlarına göre değişkenlik göstermektedir.

Ancak bu soruya kısaca verilebilecek ortak bir cevap tabii ki vardır. O da illuminatinin batıl inançlara, ön yargılara ve dinin sosyal hayat üzerindeki etkilerine karşı kurulmuş bir topluluk olarak ortaya çıktığıdır. Ve bu topluluk yıllar öncesinde amacından sapmış, yaptıkları uzun vadeli planlarla dünya düzenini bozmak ve kendi kurallarını uygulamak isteyen gizli bir örgüt haline dönüşmüştür. Yani varsayımlar bu yöndedir.

Buna da Bakın: Spiritüel Ne Demek? Spiritüalizm Nedir?

İlluminatinin Doğuşu ve Örgütün Günümüze Kadar Gelişi Hakkındaki Gerçekler

İlluminatinin Doğuşu ve Örgütün Günümüze Kadar Gelişi Hakkındaki GerçeklerÖncelikle illuminatinin 1776 yılında kurulmuş bir topluluk olduğunu belirtelim. Aydınlanma Çağı döneminde kurulmuş olan bu topluluk, dinin sosyal hayat üzerindeki etkisine, iktidarın kötü amaçlar için kullanılmasına, batıl inanışlara ve ön yargılı düşüncelere karşı bir tepki niteliği taşımaktadır. Zaman içinde topluluğa katılan isimler, yaşanan gelişmelerle birlikte topluluk değişime uğramış, başlangıçtaki amacı dışına çıkmaya başlamıştır.

Çünkü modern illuminati, zihin kontrolü teknikleri kullanarak, devletleri yıkmayı, dini yok etmeyi, sosyal düzeni bozmayı ve benzeri amaçları güdüleyen bir topluluk olarak gösterilmektedir. Ama yukarıda da söylediğim gibi illuminatinin varlığına inanan milyonlarca insan olsa da böyle bir oluşumun olduğu hala kanıtlanamamıştır. Her neyse, konuyu dağıtmadan illuminatinin doğuşundan bahsetmeye devam edelim.

Adam WeishauptEvet, 1 Mayıs 1776’da Adam Weishaupt tarafından kurulan topluluğun masonluğu model aldığı söylenmektedir. Adam Weishaupt topluluğun adını mükemmelleştiriciler olarak belirlemek istemiş, ancak örgüt Baveryan Iluminati olarak anılmıştır. İlk başta kurucusuyla birlikte toplamda 5 üyesi olan topluluk, Avrupa’da hızla yayılmış ve 10 yıl içerisinde kendisine 2000’e yakın üye edinmiştir.

Tıpkı masonluk gibi bu örgütte de gizlilik esas alınmış, üstlerin sözlerine itaat edileceğine dair yeminler edilmiştir. Ancak 1977 yılında yönetici grubun yöneticisi olan Karl Theodor Bavyera, İlluminati dahil olmak üzere bütün gizli toplulukları yasaklamıştır. Ve Baveryan hükümetinin 1785 yılında yayınladığı bildiri, grubun tamamen dağılmasına yol açmış. Kurucu Adam Weishaupt ile birlikte diğer öncüler kaçmış ve gruba dair bütün belgeler toplatılıp yayınlanmıştır.

Ancak aralarında ünlü yazarların da bulunduğu pek çok kişinin savına göre grup hala varlığını sürdürmektedir. İlluminatinin varlığını savunanlar arasında Mark Dice, Jüri Lina, Morgan Gricar gibi isimler bulunmaktadır. Hatta bazı komplo teorilerinde Amerika’nın başkanlarının da bulunduğu pek çok ünlü ismin gruba üye olduğu belirtilmektedir. Doğrudan ya da dolaylı olarak illuminatiye hizmet eden kişiler arasında dünyaca ünlü müzisyenler de bulunmaktadır. Hatta Fransız İhtilali, John F. Kennedy suikasti gibi önemli olayların arkasında da bu yapılanmanın olduğu öne sürülmektedir.

İlluminati Örgütünün Amaçları Nelerdir?

İlluminati Örgütünün Amaçları Nelerdir?İlluminatinin amacı dini inanışları ortadan kaldırmak, sosyal düzeni bozmak, hükümetleri ortadan kaldırmak ve yeni bir dünya düzeni kurmaktır. Yani örgütün böyle amaçlara hizmet ettiğine inanılmaktadır. Çeşitli komplo teorilerine göre örgüt 10 kişi tarafından yönetilmekte ve bu 10 kişi örgütün yanı sıra dünyayı da yönetmektedir.

Zihin kontrol tekniklerini kullanan ve subliminal mesajlar konusunda ustalıkla hareket ettiği ileri sürülen örgütün, dünyayı kendi kuralları doğrultusunda yönetebilmek için yavaş ama istikrarlı adımlar attığı söylenmektedir. Backmasking ve 25. kare yöntemlerini de ustalıkla kullanan örgüt, deyim yerindeyse karda yürüyüp izini belli etmemektedir.

İlluminati hakkında öne sürülen düşüncelerden bir diğeri de örgütün şeytana tapmasıdır. Zaten illuminatinin sembollerinden bir tanesi, aynı zamanda tapınak şövalyelerinin kullandığı şeytani semboldür. Ama Baphomet’in anlamı din ve inanışlara göre farklılık göstermektedir.

Mesela; Paganlar için Baphomet, Yunan mitolojisinde tanrı olan Pan niteliğindedir. Mason ve onların uzantısı olarak düşünülen diğer gizli örgütlerde ise Baphomet, dünyanın yaratıcısı olan keçi başlı tanrıdır. İşte bu alnında pentagram yıldızı olan keçi başlı figür illuminatinin simgelerinden biri olarak gösterilmektedir.

İlluminati Üyeleri Ünlüler Kimlerdir?

İlluminati Üyeleri Ünlüler Kimlerdir?Yukarıda da belirttiğim gibi, burada yaptığımız tek şey illuminati üzerine söylenenleri size aktarmak! Ve konu illuminati olduğunda, bu örgüte üye olan müzisyenlerden bahsetmemek mümkün değil. Gerçi bu konuda kesin bir bilgi yok ama aşağıdaki ünlülerin illuminati üyesi olabileceği düşüncesinin bile sizi fazlasıyla şaşırtacağından eminim.

Madonna

MadonnaBir dünya starı olan Madonna’nın illuminati üyesi olduğunu duymuş muydunuz? Hatta Madonna’nın İlluminati isimli bir şarkısı bile var. Oldukça garip sözleri olan şarkıda ünlü sanatçının neye gönderme yaptığı tartışılır ancak illuminatiye inananlar Madonna’nın bu grubun içerisinde yer aldığına körü körüne inanıyorlar denilebilir. Ayrıca şarkıcının illuminati sembollerinden biri olarak gösterilen piramit figürünün olduğu bir ceketle poz verdiği, tek göz işaretleri yaptığı da biliniyor.

Jay-Z

Jay-ZJay-Z de eşi Beyonce gibi illuminati üyeleri arasında! Üçgeni ve içerisindeki tek gözü simgeleyen fotoğrafıyla adeta “ben illuminati üyesiyim” diye haykıran sanatçı, illuminati prensesi olarak gösterilen Rihanna’nın da bir zamanlar prodüktörlüğünü yapmıştır.

Justin Bieber

Justin BieberKoluna yaptırdığı tek göz dövmesi ile illuminati üyeleri arasında gösterilen bir diğer isim de bebek surat Justin Bieber! Milyonlarca genç kızın taparcasına hayran olduğu Bieber, böyle bir örgüt gerçekten varsa, onların fazlasıyla işlerine yarayacaktır diye düşünüyorum.

Kanye West

Kanye WestEvet, Kanye West de illuminati ünlüleri arasında gösteriliyor. Jay-Z ile ne kadar yakın olduğu bilinen Kanye West de kameralara elleriyle yaptığı üçgen işaretiyle poz veren isimlerden. Ego kralı olarak anılan Kanye West sizce de bu topluluğun bir üyesi olabilir mi?

Tavsiye İçerik: Ego, İd ve Süperego Nedir? Nasıl Aşılır? Egoist Kime Denir?

Beyonce

BeyonceTıpkı eşi Jay-Z gibi Beyonce de sık sık üçgen işareti yapıyor. Ya da tek göz figürlü takılar takıyor, kıyafetler giyiyor. Hatta bazı teorisyenlere göre kliplerinde de subliminal mesajlar veriyor. Hatta söylenenlere göre Beyonce’yi illuminati üyesi yapan eşi Jay-Z’dir. Bu arada Beyonce ve Jay-Z’nin dünyanın en zengin ünlü çiftleri arasında yer aldığını da ayrıca hatırlatmak isterim.

Celine Dion

Celine DionHarikulade sesiyle hepimizi büyüleyen Celine Dion da bu gizli topluluğun bir parçası! Albüm kapağında yaptığı tek göz işaretiyle illuminati üyesi olduğu varsayılan sanatçı da aniden yıldızı parlayan ünlüler arasında.

Lady Gaga

Lady GagaLady Gaga da illuminati simge ve sembollerini gözümüze gözümüze sokan ünlüler arasında. Yaptığı tek göz işaretleri, üçgen, piramit figürlü kıyafetleri, saçına, şapkalarına taktığı boynuzları ve makyajları ile başarılı sanatçının da illuminati üyesi olduğu söyleniyor.

Rihanna

RihannaAz önce de söylediğim gibi Rihanna da illuminatiye üye ünlüler arasında gösteriliyor. Kliplerindeki gizli mesajları, tek göz pozları ve benzerleriyle Rihanna illuminati prensesi olarak anılıyor. Zaten sanatçının bu isimde bir şarkısı da var.Tüm bu ünlü kişiliklerin yanı sıra, Shakira, Drake, Katy Perry, Taylor Swift, Hayley Williams, Paris Hilton, Maroon 5, Britney Spears, Justin Timberlake gibi isimlerin de gizli örgütün üyesi olduğu söyleniyor.

İlluminati Sembolleri Nelerdir?

İlluminati Sembolleri Nelerdir?Gelin, dünyada yeni bir düzen kurmak istediği öne sürülen illuminati isimli yapılanmanın simgelerini tek tek inceleyelim. Bakalım, gizli örgüt hangi sembolleri kullanıyormuş.

Baphomet

BaphometTapınak şövalyelerinin tanrısı olduğu söylenen Baphomet de illuminati sembollerinden bir tanesi. Keçi kafalı, kanatlı, üst kısmı kadın, alt kısmı ise erkek olan figür Pagan inanışındaki Pan’ları andırıyor.

666

666Deccal’in sembolü, şeytanın ve satanizmin işareti gibi anlamları olan 666 illuminati simgeleri arasında. Ve ünlülerin baş ve işaret parmağını birleştirip, elleriyle tek göz işareti yapması, 666’ya gönderme yapmaları anlamına geliyor.

Damalı Yüzey ya da Damalı Zemin

Damalı Yüzey ya da Damalı ZeminDamalı zeminleri her yerde görebiliriz. Kafelerde, restoranlarda, evlerin zeminlerinde. Ve varsayımlara göre doğaüstü varlıklarla iletişimi kolaylaştıran siyah ve beyaz renklerle oluşturulmuş damalı zemin de illuminatinin sembolleri arasında.

Pentagram

PentagramSatanizm sembolü olarak da gösterilen pentagram illuminatinin bir diğer sembolü. Sık sık karşılaştığımız bu figür, tarihte pek çok farklı yerde kullanılmıştır. Pentagram işaretinin ne ifade ettiği konusunda net bir tanım yapılmasa da bazı kaynaklarda en üst köşenin ruhu, diğer köşelerin ise hava, su, ateş ve toprağı sembolize ettiği ileri sürülmektedir.

Piramit ve Tek Göz

Piramit ve Tek GözPiramit ve tek göz, hem ayrı ayrı hem de bir arada kullanılan illuminati sembolleri arasında yer almaktadır. Her şeyi gören göz olarak da belirtilen Horus’un gözü ve Mısır’ın en büyük piramiti olan Keops, yukarıda da bahsettiğimiz gibi illuminatiye üye oldukları ileri sürülen ünlülerin kıyafet ve aksesuarlarında sıklıkla kullandıkları sembollerden başlıcalarıdır.

İlluminati Tarafından Öldürüldüğü Düşünülen Ünlüler

İlluminati Tarafından Öldürüldüğü Düşünülen ÜnlülerKomplo teorisyenlerine göre illuminatiye karşı çıkanlar öldürülüyor. Ve bu ölümlere genellikle intihar süsü veriliyor. Siyasetçilerden tutun da pek çok ünlü isme varana kadar bir dizi önemli kişiliğinin ölümünün arkasında gizli topluluğun olduğu düşünülüyor. Örneğin; John F. King, Prenses Diana, John Lennon illuminatinin kurbanları.

Michael Jackson

Michael JacksonMichael Jackson illuminati karşıtı ünlüler arasında! Örgüte katılmayı reddettiği öne sürülen ünlü kişiliğin hakkında çıkan dedikoduları duymuşsunuzdur. Tacizci, sübyancı gibi iftiralara maruz kaldığını ve bunu örgütün yaptığını dile getiren Jackson evinde ölü bulunmuştu. Nitekim komplo teorileri bu ölümün intihar süsü verilmiş bir cinayet olduğunu öne sürmektedir.

Amy Winehouse

Amy WinehouseSöylentilere göre Amy Winehouse ölümünden 3 gün önce “bir piramide boyun eğecek değilim, onlar benim hayatımı düzenleyemez” gibi sözler sarf etmiş. Medyada yapılan açıklamaya göre yüksek dozda uyuşturucudan ölen genç sanatçı, illuminatinin varlığına inananlara göre örgüt tarafından öldürülmüştür.

Aaliyah

AaliyahKısa süre içerisinde üne kavuşan ve geleceği fazlasıyla parlak görülen Aaliyah da illuminati kurbanları arasında gösterilen bir isim. Varsayımlara göre Aaliyah, örgüt üyesi olan Beyonce’nin rakibi olarak görülüyordu. Ve sanatçı 22 yaşında bir uçak kazasına kurban gitmişti. Kaçınılmaz sonuç da Beyonce’nin Aaliyah’tan sonra hızla yükselmesi olmuştu.

Kurt Cobain

Kurt CobainNirvana’nın solisti olan Kurt Cobain’i hepiniz tanıyorsunuz, değil mi? Peki, ünlü kişiliğin illuminatiye katılmayı reddettiğini ve bu nedenle cinayete kurban gittiğini biliyor muydunuz? Daha doğrusu; daha önce bu bilgiyle karşılaşmış mıydınız? Evet, pompalı tüfekle kendini vurduğu söylenen Kurt Cobain’in ölümünün arkasında da örgütün olduğu düşünülüyor.

Whitney Houston

Whitney HoustonAşırı dozda uyuşturucudan ölü bulunan bir diğer ünlü de Whitney Houston! Sanatçının ölümü herkesi şok etmişti çünkü Houston’un uyuşturucu bağımlılığıyla mücadele ettiği biliniyor ve müptelalıktan kurtulduğu düşünülüyordu. İşte bu nedenle de örgütün varlığına inananla, başarılı kişiliğin illuminati kurbanı olduğu görüşünü savunmaktadır.

SONUÇ:

İlluminati hakkında söylenen hemen her şeyden ve konuyla ilgili merak edebileceğiniz detaylardan bahsetmeye çalıştık. Peki, edindiğiniz bunca bilgiden sonra illuminati hakkında ne düşünüyorsunuz? İlluminati sahiden de hem yıllardır varlığını koruyabilmiş hem de gizli kalmayı başarabilmiş bir topluluk olabilir mi dersiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.