Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En İyi 15 Aşk Kitabı [Güzel ve Çok Okunanlar Listesi]

Kitapsever, romantik okuyucularımız için harika bir listeyle karşınızdayız. Karşınızda mutlaka okunması gereken, en iyi ve en güzel aşk kitapları...
En İyi 15 Aşk Kitabı [Güzel ve Çok Okunanlar Listesi]
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Kitap okumak elbette bir tutkudur, hatta ondan öte bir bağımlılıktır. Kitap okumanın tadına varan birisi, günün bir bölümünü mutlaka okumaya ayırır. Kitap okuyamadığı gün, bir şeylerin eksik olduğunu hisseder ve huzursuz olur. Bunun dışında bir de herkes için ayrı önem arz eden kitaplar vardır. Herkes zevkine ve ruhuna hitap eden tarzda kitaplara yönelir. Kimisi polisiye sever kimi siyasi, kimisi kişisel gelişim kitaplarında boğulurken kimisi duygusal satırlardan vazgeçemez.

Bu yazımızda ise sizlere dünya ve Türk edebiyatında yer alan, en çok okunan, en beğenilen ve en güzel 15 aşk kitabını bir araya getirdik. Derlediğimiz aşk romanlarından verdiğimiz kısa bilgilerle, kitaplar hakkında bir ön bilgi edineceğinizi umuyoruz.

Kolera Günlerinde Aşk – Gabriel García Márquez

Kolera Günlerinde Aşk - Gabriel García MárquezEn iyi aşk kitapları listemize Kolombiyalı yazar Gabriel García Márquez’in, bir kitabıyla başlıyoruz. Kendine has bir üslubu olan Márquez, 20. yüzyılın en önemli yazarlarından biridir. 1972 ve 1982 yıllarında aldığı Nobel Edebiyat Ödülleri de bu başarıyı doğrular nitelikte. 1985 yılında yazdığı Kolera Günlerinde Aşk, bir roman kitabıdır. Uzun soluklu bir aşkın anlatıldığı kitap, 2007 yılında beyaz perdeye uyarlandı. Hikayeleri farklı bir tarzda ele alan Márquez, bu kitabıyla okuyucunun duygu seline kapılmasını sağlıyor.

Kolera Günlerinde Aşk Kitabının Özeti

Kitap size akıllardan silinmeyecek bir aşk hikayesini anlatıyor. İçerisinde şehvet, tutku, aşk, hüzün, felsefe ne ararsanız var. Çok az karakterle böyle büyük bir hikaye yaratmak da ancak Márquez gibi usta yazarların işidir zaten. Konusu bizim Türk filmlerindeki, kavuşamayan aşıklara benzese de, detaylarında çok daha fazlası olduğunu söyleyebiliriz. Kahramanımız çok küçük yaşta gördüğü kıza aşık olur ve bu aşk yaklaşık 50 yıl sürer. Ancak aradan geçen yıllar içerisinde farklı kadınlarla birlikte olmayı da ihmal etmez. Konusu sürükleyici olsa da, yazarın dili gereği biraz ağır bir anlatımı olan kitabı, kafanızda başka düşünceler olmadığı bir zamanda, odaklanarak okumanızı tavsiye ederim.

Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin AliKürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali’nin, 1943 yılında yazdığı ve en ünlü romanıdır. Kitabı askerlik yaptığı dönemde yazmış ve parça parça gazetede yayınlanmasını sağlamıştır. 1941 yılında 48 bölüm olarak, Büyük Hikaye başlığı altında yazılan kitap, 1943 yılında roman olarak basıldı. Kitap Türk edebiyatının en sevilen ve en unutulmaz eserleri arasında yer alıyor. Eğer daha önce Sabahattin Ali okumadıysanız, bu kitap ile yazarın betimlemelerine ve anlatımına hayran kalabilirsiniz. Yaşadığı hayat kadar ölümü de üzüntü verici olan Sabahattin Ali’nin diğer eserlerine yer verdiğimiz hayatı hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kürk Mantolu Madonna Kitabının Özeti

Kitabın kahramanları; sessiz, içine kapanık, ona yapılan haksızlığa bile boyun eğmiş Raif Efendi ile Maria Puder’dir. Raif Efendi yıllar önce Berlin’de bir sanat galerisine gider ve burada bir tablo dikkatini çeker. Tablodaki kadına yani Kürk Mantolu Madonna’ya karşı daha önce hiç beslemediği duyguları hissetmeye başlar ve düzenli olarak tabloyu görmeye gider. Fakat Raif Efendi tabloyu izlerken, başka birinin gözleri de onun üzerindedir. Raif Efendi’yi izleyen kadın, tablonun sahibi Maria Puder’dir. Zaman içerisinde ikili arasında önce güzel bir arkadaşlık, ardından tutkulu bir aşk başlar. Bir süre sonra Raif’in babası ölür ve Berlin’den ayrılmak zorunda kalır. İkili arasında bir süre daha mektupla devam eden ilişki mutsuz sonla bitiyor. Kürk Mantolu Madonna 2 saat içerisinde okuyabileceğiniz, ancak sizi yıllar öncesine götürecek ve edebiyatı sevdirecek, muazzam bir eserdir.

Aşk ve Gurur – Jane Austen

Aşk ve Gurur - Jane AustenTüm zamanların en duygusal ve romantik aşk kitabı sayılan Aşk ve Gurur’u daha önce dünya klasikleri kitapları listemizde paylaşmıştık. İlk olarak 1813 yılında basılan kitabın orijinal adı Pride and Prejudice’dir. Yani kitabımız tam 200 yıllık bir geçmişe sahip. Kitap önyargı ve gururun aşka olan etkilerini ele alıyor. Kitapta oldukça fazla karakter ve bu karakterlerin de kendilerine has özellikleri var. Dolayısıyla biraz bilgi yoğunluğu olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak yazar akıcı anlatımı ve sürükleyici konusuyla bunu okuyucuya yansıtmıyor. Jane Austen’in Aşk ve Gurur kitabını, çoğu yerde mutlaka okunması gereken kitaplar arasında görebilirsiniz. Duygusal seviyorum diyenler için, harika bir tercih olacaktır.

Aşk ve Gurur Kitabının Özeti

Romanda en büyükleri Elizabeth ve Jane olmak üzere, taşrada yaşayan beş kız kardeş yer alıyor. Ana kahramanımız ise kendini gayet güzel yetiştirmiş, boş zamanlarında kitap okuyup, insanlara iyilik yapan Elizabeth. Darcy ise, soylu bir aileye mensup, genç, yakışıklı ve kibirli biridir. Kitabın konusu bu iki genç arasında geçen tutkulu fakat önyargıyla dolu aşkını anlatıyor. Yazar sıradan bir aşk hikayesini anlatmasına rağmen, önyargının aşkta nasıl bir engel teşkil ettiğini ve toplumsal farkı vurgulayarak okuyucunun sık sık düşünmesini sağlamış.

Senden Önce Ben – Jojo Moyes

Senden Önce Ben - Jojo MoyesSenden Önce Ben, Jojo Moyes’in 2013 yılında basılan ve son yılların en çok okunan aşk kitaplarından biri. Eğer bu kitabı okursanız, yazarın bir sonraki kitabı Senden Sonra Ben’i okumadan geçmemelisiniz. Kitap size bir aşk romanından daha fazlasını sunuyor. Hayata bakış açınızı değiştirecek olan kitap, biraz da psikoloji tadında. Yeri gelmişken eğer psikolojiye merakınız varsa, en iyi psikoloji kitapları listemize de bakabilirsiniz. Kitabı okurken kahramanların duygularını bizzat siz yaşıyormuş gibi hissediyorsunuz. Yazar kullandığı anlatımla, okuyucuya bir film izletiyor hissi vermiş. Oldukça etkileyici bir hikayeye sahip olan kitabı, elinize aldığınızda bir an önce bitirmek isteyecek kadar sürükleyici olduğunu göreceksiniz.

Senden Önce Ben Kitabının Özeti

Kitabın baş karakteri Will Traynor’un geçirdiği bir kaza sonrası hayatı tamamen değişir. Bundan sonraki hayatını tekerlekli sandalyede geçirmek zorunda kalan Will, ruhsal olarak çok kötü günler geçirir, hatta ölümü bile düşünür. Bu duruma fazlasıyla üzülen ailesi, hem bir arkadaş hem de yaşam enerjisi olması adına, Lou adında bir kızı bakıcı olarak işe alır. İşte kitabımızın konusunu oluşturan aşk hikayesi de bundan sonra başlar.

Aşk-ı Memnu – Halit Ziya Uşaklıgil

Aşk-ı Memnu - Halit Ziya UşaklıgilAşk-ı Memnu yani Yasak Aşk, Halit Ziya Uşaklıgil’in, 1900 yılında yayınladığı bir aşk romanıdır. Geçtiğimiz yıllarda bir televizyon dizisine uyarlanan Aşk-ı Memnu, Türk edebiyatının unutulmaz eserleri arasında yer alıyor. Kadının sadakatsizliği üzerine kurulu bir aşk hikayesini anlatan kitap, Halit Ziya Uşaklıgil’in yazarlık hayatında doruk noktası olarak nitelendirilecek bir başyapıt. Kitap işlediği ihtiras, tutku ve yasak aşk ile tam bir duygu fırtınası estiriyor. Yazıldığı dönem gereği eski Türkçe kelimelerin fazlasıyla kullanıldığı kitap, işlediği karakterlerle de Türk edebiyatının en ses getiren romanları arasında yer alıyor. Kulağa hoş gelen ve en çok kullanılan eski Türkçe kelimelerine yer verdiğimiz yazımız ilginizi çekebilir.

Aşk-ı Memnu Kitabının Özeti

Kitabın konusunu aslında 2008 yılında yapılan, başrollerini Beren Saat ve Kıvanç Tatlıtuğ’un paylaştığı televizyon dizisinden hatırlıyorsunuzdur. Firdevs Hanım’ın Bihter ve Peyker adında iki kızı vardır. Eşi geçirdiği kalp krizi sonucu ölünce, o zamanın zengin isimlerinden Adnan Bey’le evlenmek ister. Fakat Adnan Bey, kendinden yaşça oldukça küçük olan Bihter’i ister. Bihter Adnan Bey’le evlenir, ve ilk karısından olan çocukları Nihal ve Bülent ile birlikte yaşamaya başlar. Ancak çiftin arasındaki yaş farkı zamanla Bihter’in sıkılmasına neden olur. Bu sıkılma yerini soğumaya ve Bihter’in eşini aldatmasına bırakır. Adnan Bey’in yeğeni Behlül’le aynı evde yaşamalarının da etkisiyle, ihtiras ve tutku dolu bir yasak ilişkinin temelleri atılır. Firdevs Hanım iki genç arasında başlayan aşkı fark edince, Behlül ve Nihal’i evlendirmeye karar verir. Bu birlikteliği kabullenemeyen Bihter, Behlül ve Nihal’in düğün günü odasında intihar eder.

Uğultulu Tepeler – Emily Brontë

Uğultulu Tepeler - Emily BrontëUğultulu Tepeler veya Rüzgarlı Bayır, Emily Brontë’nin 1847 yılında yayınladığı ilk ve tek romanıdır. Daha önce dünya klasikleri listemizde de bahsettiğimiz kitap, bir solukta okunacak bir aşk öyküsünü anlatıyor. Kitap kurgu olarak çok güzel hazırlanmış fakat karakterler biraz sizi gerebilir. Üstelik karışık bir soy ağacına sahip ailedeki isimleri ezberlemek, ilk başlarda sizi biraz yorabilir. Bakınız: Soy ağacı Nedir?

Uğultulu Tepeler Kitabının Özeti

Kitabımızın konusu intikam ve nefret duyguları üzerine kurulmuş bir hikayeden oluşuyor. Ana karakter olan Heathcliff, küçükken yaşadığı sorunlardan mı yoksa gerçekten karakterinin böyle olmasından mı bilinmez, gözünü intikam bürümüş bir gençtir. Catherina’ya duyduğu aşk sebebiyle de herkesin hayatını zindana çevirir. Hikayenin geçtiği yer Uğultulu Tepeler adındaki malikanedir. İngiliz edebiyatında çok fazla tartışılan ve yadırganan roman, aşkın da nefret kadar yıkıcı bir duygu olduğunu anlatıyor.

Yüreğim Seni Çok Sevdi – Canan Tan

Yüreğim Seni Çok Sevdi - Canan TanSırada aşk kitapları denince akla ilk gelen Türk yazarlarımızdan birinin kitabı var. Romantik ve aşk kitapları konusunda çok iyi olan Canan Tan, bu kitabını 2007 yılında yayınladı. Kitap hemen her yaşta kitlenin okuyabileceği, herkesin kendinden bir şeyler bulacağı öğeler içeriyor. Yazar yarattığı kurguyla, hiç aşk romanı okumam diyen birini bile kendine hayran bırakıyor. Aşk romanlarının hepsinin aynı olduğunun düşünenler var aranızda biliyorum. Evet bu düşünce kısmen doğrudur da. Fakat her yazar anlattığı kitabına kattığı küçük ayrıntılarla, öyküsüne farklılık katar. Yüreğim Seni Çok Sevdi kitabında ise, hayran kalınası bir fedakarlık örneği izliyoruz.

Yüreğim Seni Çok Sevdi Kitabının Özeti

Aslı işletme bölümünde okuyan bir üniversite öğrencisidir. Kendiyle aynı üniversitede okuyan Murat ile tanışır. Fakat Murat zengin bir aileden geldiği için, Aslı ilk başlarda ondan uzak durur. Ancak Murat bin bir yol deneyerek Aslı’nın kalbini kazanır. Bunlar arasında Nazım Hikmet’in yazdığı aşk şiirleri de vardır. İkili arasındaki ilişki hızla ilerler, Murat Aslı’yı ailesiyle tanıştırır. Fakat Murat’ın ailesi Aslı’yı gelinleri olarak kabul etmez. Bunun üzerine Aslı, eğitimine devam etme bahanesiyle Amerika’ya gider. Aradan geçen zaman içerisinde ikisi de farklı kişilerle evlenir. Kitap, yazarın başka bir romanı olan Piraye’yi andırsa da küçük farklılıklar içeriyor.

Beyaz Geceler – Fyodor Dostoyevski

Beyaz Geceler - Fyodor DostoyevskiRus edebiyatının köşe taşlarından biri olan Dostoyevski’nin yazdığı her kitap dünya çapında en çok okunanlar arasına girmeyi başarmıştır. 1848 yılında yazılan ve 96 sayfadan oluşan kitap kısa bir aşk hikayesini anlatıyor. İlginç olan Dostoyevski’nin hem mühendis olup hem de insanın kalbine dokunacak kadar başarılı bir aşk kitabı yazmasıdır. Birkaç saat içerisinde okuyup bitirebileceğiniz kitap, daha önce hiç klasik okumayanlar için, hafif bir başlangıç olabilir. Dili, kurgusu ve konusuyla okuyucuda olumlu hisler bırakan güzel bir eser.

Beyaz Geceler Kitabının Özeti

Kitabın ana kahramanı Petersburg gecelerinde gezerken bir kızla tanışır. Nastenka adındaki kız da, romanın kahramanı kadar yalnızdır. Nastenka başka bir adama aşıktır ve bir yıldır ondan haber alamaz. Yaşadığı olayı ve duyduğu üzüntüleri, kitabın kahramanı hayalpereste anlatır. Fakat hayalperest zamanla Nastenka’ya karşı özel duygular beslemeye başlar. Bir süre sonra aşkını itiraf eder. Sevgilisinden ümidini kesen Nastenka da hayalperestin aşkına karşılık verir. Ancak tam mutlu olacaklar derken, Nastenka’nın eski sevgilisi çıkagelir. Hayalperest ise başladığı yere geri döner ve yeniden yalnız kalır.

Anna Karenina – Lev Tolstoy

Anna Karenina - Lev TolstoySırada yine Rus edebiyatının önde gelen isimlerinden birisi var. Dünya edebiyatında da çok önemli bir yere sahip olan Lev Tolstoy Anna Karenina’yı 1877 yılında yazdı. Kitap 125 yazarın katıldığı oylamada, bugüne kadar yazılmış en iyi roman olarak belirlendi. Konusu gereği Aşk-ı Memnu ile benzer yönler içeriyor. Karakterlerin analizi muhteşem şekilde yapılmış olan Anna Karenina Tolstoy’un başyapıt eserlerinden biridir.

Anna Karenina Kitabının Özeti

Romanın asıl kahramanı Anna, evli bir kadındır. Sıkıcı giden evliliğinde bir gün genç bir adamla tanışır ve aşk yaşamaya başlar. Tüm yadırgamalara, itirazlara rağmen Anna Vronski ile, doludizgin bir aşk yaşar. Bir gün Vronski atından düşer ve yaralanır. Anna sevgilisinin öldüğünü düşünür ve yasak ilişkisini kocasına anlatır. Sevgilisinin ölmediğini anlayınca kocasından ayrılmak ister, fakat kocası boşanma talebini reddeder. Buna rağmen aşkına devam eden Anna bir süre sevgilisiyle kaçarak İtalya’da yaşar. Geri döndüğünde ise eşini aldatan, toplum tarafından dışlanan bir kadın haline gelir.

Böğürtlen Kışı – Sarah Jio

Böğürtlen Kışı - Sarah JioSarah Jio son yılların en parlayan yazarları arasında. Yağmur Sonrası, Yeşil Deniz Kabuğu, Agapi yazarın en çok okunan kitapları arasında yer alıyor. Böğürtlen Kışı ise bunlar arasında en sevilen ve en çok konuşulanı. Sosyal medya sayfalarında Böğürtlen Kışı kitabının alıntılarını eminim görmüşsünüzdür. Kitap inanılmaz akıcılıkta bir dile ve etkileyici bir konuya sahip. Son sayfaya kadar heyecanla okuyacağınız kitabı bitirdikten sonra da, tadının damağında kaldığını hissedeceksiniz. Kitapta bir aşk hikayesinin yanında, bir annenin evladı için neleri feda edebileceğine tanık oluyorsunuz.

Böğürtlen Kışı Kitabının Özeti

Kitabın ana karakteri Vera, bir partide tanıştığı Charles ile aşk yaşamaya başlar. Ancak Charles’in ailesi Vera’yı fakir olduğu için istemez. Bunun üzerine Vera sevgilisinin çocuğunun taşımasına rağmen söylemeden ayrılır. Aradan zaman geçer, Vera arkadaşı Caroline’nin evinde yaşamaya başlar. Bu arada bir oğlu olur. Çalışmak zorunda olduğu için, oğlunu geceleri evde tek başına bırakarak, işe gitmek zorundadır. Yine böyle işe gittiği bir gece, eve döndüğünde oğlunu bulamaz. Mayıs ayı olmasına rağmen de kar ve fırtına vardır. Polise gidip oğlunun kaçırıldığını söyler ama polisler oğlunun kendisinin gitmiş olabileceğini düşünerek yardım etmeye yanaşmaz. Bunun üzerine çaresiz kalan Vera Charles’a haber verir. Kader, aşk, sevgi, umut, fedakarlık ve hüzün gibi birçok duyguyu aynı anda hissedeceğiniz kitap, kesinlikle okunmaya değer.

Masumiyet Müzesi – Orhan Pamuk

Masumiyet Müzesi - Orhan PamukOrhan Pamuk’u aşk kitapları kategorisinde görünce biraz şaşırabilirsiniz. Evet, bu kitap biraz tarzının dışında ama okuyunca bir aşk romanından çok daha fazlası olduğunu göreceksiniz. Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazarımız, Orhan Pamuk’un aşk türünde yazdığı bu kitap 2008 yılında yayınlandı. Yazar kusursuz betimlemeleriyle; kıskançlık, tutku, gel-gitler, hayal kurma, sabır gibi duyguları somut kavramlar gibi işlemiş. Oldukça hacimli olan kitap 465 sayfadan oluşuyor. Anlatımı ve dili son derece akıcı olsa da sayfaların art arda akmasını isteyip, sabırsızlanabilirsiniz. Bu arada eklemeden geçmeyelim, ödüllü yazarımız Orhan Pamuk, 2015 yılında yapılan Dünyanın En Etkili Kanaat Liderleri arasında dördüncü olmuştu. Haberin detaylarına buradan bakabilirsiniz.

Masumiyet Müzesi Kitabının Özeti

Kitap, insanı gözyaşına boğan ve duygusal Yeşilçam filmleri tadında, zengin oğlan, fakir kızın aşkını anlatıyor. Fakat Kemal’in Füsun’a duyduğu aşk öyle basit bir kurguyla anlatılmıyor. Zaten kitap bir aşk hikayesinden çok fazlasına sahip. Kemal, uzaktan akrabası olan Füsun ile aşk yaşamaya başlar fakat bir yandan da ailesinin ısrarı yüzünden başka biriyle nişanlanmak zorunda kalır. Bir süre gizli saklı devam eden aşkları, Füsun’un buluşma yerine gelmemesiyle son bulur. Aradan zaman geçer, Kemal nişanı atar ve Füsun’u görmeye gider. Fakat Füsun bir başkasıyla evlenmiştir. Kemal her defasında, Füsun’un bir eşyasını çalarak biriktirmeye başlar. Masumiyet Müzesi de bu şekilde oluşuyor. Orhan Pamuk kitabının ardından 2012 yılında, İstanbul’un Beyoğlu semtinde, Masumiyet Müzesi’ni açtı. Romanı okuyanlar müzeyi ziyaret ederek de, Kemal ile Füsun’un yaşadığı aşkı, daha derinden hissedebilirler.

Vadideki Zambak – Honoré de Balzac

Vadideki Zambak - Honoré de BalzacEn çok okunan dünya klasikleri kitapları arasında yer alan Vadideki Zambak, Balzac’ın 1835 yılında yazdığı, duygusal romanıdır. Masum ama imkansız bir aşk hikayesinin anlatıldığı kitabın karakter sayısı oldukça az. Balzac ustalığını konuşturduğu bu kitapta aşkı ve acıyı, okuyucunun kendi yaşıyormuş gibi hissetmesine sebep olacak kadar başarılı bir şekilde tasvir etmiş. En ufak ayrıntılara bile değinmesiyle o dönemin toplumsal bakış açısını da günümüze taşımayı başarıyor.

Vadideki Zambak Kitabının Özeti

Kitabın ana karakteri Felix zor bir çocukluk dönemi geçirmiştir. Kendinden yaşça büyük, üstelik evli ve çocuklu bir kadın olan Henriette’e büyük bir aşkla bağlanmıştır. Henriette, onu dostu gibi gördüğü için bu duygulara karşılık vermez. Fakat romanımızın kahramanı Felix, bu reddedilmeye rağmen sevdiği kadına duyduğu aşktan vazgeçmez. Büyük bir tutkuyla bağlı olduğu aşk, imkansızlık ve umutsuzluk doludur. O dönemin şartlarıyla bugünü kıyasladığımızda, özellikle de bir erkeğin böyle büyük bir sadakatle sevmesi insanı şaşkına uğratıyor. Ama yazar bu aşkı o kadar başarılı bir şekilde betimlemiş ki Felix’i birebir tanıyormuş gibi hissediyorsunuz.

Eylül – Mehmet Rauf

Eylül - Mehmet RaufMehmet Rauf’un 1901 yılında yayınlanan Eylül kitabı, Türk edebiyatının ilk psikolojik romanı olmasıyla özel bir yere sahiptir. Yine yasak bir aşk öyküsü anlatılan kitapta, aşkın psikolojik boyutları ele alınıyor. Eserin dili yazıldığı dönem göz önünde bulundurulursa biraz ağır gelebilir. Aslında kitabın çok karmaşık olmayan bir kurgusu var. Fakat yazarın olayları ele alışı, betimlemeleri, karakterlerin iç dünyalarına inmesiyle muazzam bir esere dönüşüyor. Yazıldığı günden bu yana, bir asırdan fazla zaman geçmiş olan kitap, günümüz aşklarına bakıldığında hala okunabilirliğini ve etkisini koruyacak kadar, genel duygular içeriyor.

Eylül Kitabının Özeti

Kitapta Suad, Süreyya ve Necip Bey arasında geçen bir aşk üçlemesi anlatılıyor. Suad ve Süreyya evlidir, yanlarına ziyaretlerine gelen akrabaları Necip Bey, Suad’a aşık olur. Suad kocasına ihanet etmek istemediğinden bu aşka karşılık vermez, fakat içten içe de Necip Bey’e bir şeyler hissetmeye başlar. Zaten yalnızlık ve karamsarlık duyguları içerisinde olan Necip Bey, Suad’a duyduğu aşk yüzünden kendine kızmaktadır. Çünkü, birçok kadının kocasını aldattığı için, o güne kadar kimseyle evlenmemiştir. Suad’ın diğer kadınlar gibi olmadığını, eşi Süreyya’ya ne kadar sadık olduğunu gördükten sonra hayranlığı daha artar.

İçinde Aşk Saklı – Judith McNaught

İçinde Aşk Saklı - Judith McNaughtEğer şimdiye kadar hiç Judith McNaught romanı okumadıysanız, en kısa zamanda temin ederek okumanızı tavsiye ederim. New York Times’ın en çok satanlar listesine giren yazarın kitapları, okunurluğu kolay, akıcı ve insanı yormayan konulardan oluşuyor. Judith McNaught kitapları için, chick lit tarzı romanlar tanımlamasını yapabiliriz. İlk basımı 1985 yılı olan kitapta aşkın ve tutkunun yanında, eğlenceli, esprili kısımlar da yer alıyor. Romantik Kraliçe ve Yüreğin Kraliçesi diye bilinen Judith McNaught, bu kitabıyla sizi derinden etkilemeyi başarıyor.

İçinde Aşk Saklı Kitabının Özeti

Tarihi aşk romanı olan kitabımız Clayton ve Whitney arasında geçen inişli çıkışlı aşk öyküsünü anlatıyor. Whitney oldukça şımarık ve özgür ruhlu bir kızdır. Çocukluğundan beri Paul ile evlenmek ister. Fakat Paul bu ilgiden rahatsızdır ve dahası duyguları karşılıklı değildir. Whitney babasının isteğiyle teyzesinin yanına gider. Burada kaldığı 3 yıl boyunca karakterinde olumlu değişimler gözlenir. Paul’den ümidini kesmediği ve hala onu düşündüğü bir dönemde, Clayton ile tanışır. Kitabın bundan sonrasında ise ikili arasında süren çetrefilli aşk günleri anlatılmıştır.

Dudaktan Kalbe – Reşat Nuri Güntekin

Dudaktan Kalbe - Reşat Nuri Güntekin1925 yılında yayınlanan Dudaktan Kalbe, Reşat Nuri Güntekin’in hüzün dolu aşk hikayesini anlattığı romanıdır. Kitaptaki teşbih ve betimlemelerle, edebiyata doyduğunuzu hissediyorsunuz. Akıcı bir anlatıma sahip olan kitabı hangi yaşta olursanız olun, arada bir çıkarıp okumakta fayda var. Türk edebiyatının unutulmaz eserlerinden olan kitap birçok film ve televizyon dizisine de ilham olmuştur.

Dudaktan Kalbe Kitabının Özeti

Hüseyin Kenan, dayısı tarafından oldukça disiplinli bir şekilde büyütülmüştür. Mutsuz ve zor bir çocukluk döneminden sonra, müzik eğitimi almak için Avrupa’ya gider ve çok başarılı bir kemancı olur. Daha sonra dayısının ısrarıyla Türkiye’ye döner. Kitabın diğer kahramanı Lamia ise, daha Kenan’ı görmeden, kemanının sesine aşık olmuş, çocuk denecek yaşta bir genç kızdır. Kenan ilk etapta Lamia’ya çocuk gözüyle bakar ama daha sonra ona aşık olur. Lamia ise Kenan’ın aşkına inanmaz. İmkansız bir aşka dönüşen ilişkide, Lamia başka bir adamla evlenir ve Kenan intihar ederek hayatına son verir.

Kitap seçiminde sizlere rehber olmasını ve işinizi kolaylaştırmasını umduğum bir listenin daha sonuna geldik. Seçtiğimiz eserler hem dünya hem Türk edebiyatında önemli bir yere sahip, unutulmaz yapıtlardan oluşuyor. Bunun dışında okunurluk istatistiklerine baktığımızda, dünyanın en çok okunan aşk kitapları arasında da yer alıyorlar. Kitap incelemelerini yaparken, eski dönemde yazılmış olanların konularını genel olarak yasak aşkların oluşturduğunu göreceksiniz. Daha yakın tarihte yazılanlar ise toplumsal statü ve ekonomik farklılıklar nedeniyle kavuşamayan aşıkları ele alıyor. Bunlar da bize bir bakıma, kitapların yazıldığı dönemlerin toplum görüşleri hakkında fikir veriyor. Peki ya sizin bu konuda görüşleriniz nedir? Bir kadın olarak Anna ve Bihter gibi eşinizi aldatır mıydınız? Ya da Felix adındaki genç adamın yaptığı gibi bir kadına imkansız ve sonsuz bir aşkla bağlanır mıydınız?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın