Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En İyi 20 Psikoloji Kitabı [Etkili ve Çok Okunanlar Listesi]

Şimdi sizi şizofreni, nevrotik kişilikler ve cinayetlerin anlatıldığı; mutlaka okunması gereken, en iyi 20 psikoloji kitabı ile baş başa bırakıyorum.
En İyi 20 Psikoloji Kitabı [Etkili ve Çok Okunanlar Listesi]
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Psikoloji; insan ve hayvanların davranışlarının bilişsel sürelerini inceleyen bilim dalıdır. İnsanların davranışlarının altında yatan nedenleri araştırarak, buna çözüm bulmaya çalışır. Bu bilim dalıyla uğraşan kişilere psikolog adı verilir. Psikologlar; insanların davranışlarını yakından inceler, davranışların nedenlerini bulup, bilimsel olarak açıklamaya çalışır. Psikolojinin asıl amacı ise insanların öncelikle kendi benlikleri, sonrasında ise toplumdaki diğer insanlarla uyumlu olmalarını sağlamaktır. Takdir edersiniz ki günümüzde birçok sorun; insanların birbirini dinlememesinden, karşılıklı oturup konuşamamasından ve sürekli tartışmasından kaynaklanıyor. İşte psikologlar insanların ruh hallerini anlayarak, onların daha sağlıklı bireyler olmasını sağlıyor.

Bir de diğer insanların psikolojik yaşantılarını merak eden bir kitle var. Burada ise konumuz olan psikoloji kitapları giriyor devreye. Bu kitaplar; bazen insanların travmatik ruh hallerini, kurgusal bir şekilde ele alıyor bazen de sadece ders verme amaçlı, eğitsel ve öğretici olarak yazılabiliyor. Bugünkü yazımda, size kendi benliğinizi bulmanızda ve ruh halinizi analiz etmenizde yardımcı olacak, birbirinden etkileyici 20 psikoloji kitabına yer verdim. Şimdiden keyifli okumalar dilerim.

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri – Gary Small, Gigi Vorgan

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri - Gary Small, Gigi Vorganİnsanların garip alışkanlıklarını, takıntılarını ve sıradışı hayatlarını merak edenleri buraya alalım. Çünkü bu kitapta daha önce hiç duymadığınız, yaşanmış ilginç hikayeleri bulacaksınız. Dr. Garry Small mesleki yaşamı boyunca tecrübe ettiği vakaları bu kitapta toplamış. Hastalarıyla arasında geçen diyaloglar, teşhis aşaması ve sonrasında oluşan hikayeler gerçekten ilgi uyandırıcı. Akıcı bir dile sahip olan kitabı okurken hem eğleniyorsunuz hem de şükür ediyorsunuz. Evet yanlış duymadınız! Bu kitap sayesinde yeryüzünde hiç duymadığınız psikolojik hastalıkları duyacak, sağlığınız için şükür edeceksiniz. 30 yıllık doktorluk hayatında biriktirdiği gözlemleri bu kitapta toplayan Dr. Gary bir yazar olmadığı için, kitapta fazlasıyla terimsel öğe bulabilirsiniz.

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri Kitabının Özeti

Yukarıda kitap hakkındaki yorumumda da bahsettiğim gibi, yazarımız bir doktor. 30 yıl boyunca hastalarını inceliyor, onlar hakkındaki gözlemlerini, tedavi aşamasını ve bu süreçte geçen tüm olayları toplayarak bu kitapla bizlere ulaştırıyor. Daha önce hiç duymadığınız hikayeler kadar, sıradan psikolojik vakaları da okuyabilirsiniz. Kitapseverler de bilir ki gerçek hikayeler her zaman kurgudan daha güzeldir. İnsan o hikayelerin gerçekten yaşandığını bilince, daha dikkatli ve meraklı bir şekilde alır kitabı eline. Bu kitabı okurken bol bol güleceksiniz, ama bunun yanında çok trajik satırlar da yok değil. 336 sayfadan oluşan Bir Psikiyatristin Gizli Defteri kitabıyla, Dr. Gary Small’ın zihninde, sıradışı bir yolculuğa hazır mısınız?

Bilinçaltı – Sigmund Freud

Bilinçaltı - Sigmund FreudFreud seven hatta abartı olmayacaksa bağımlısı olan bir kitle vardır. Bu kitle eminim Freud’un her kitabını okumuştur. Onu tanımayanlar için kesinlikle tavsiye edeceğim bir kitap olan Bilinçaltında, insanın bilinçaltını tanımanızı sağlayacak bir serüven karşılıyor sizi. Freud, psikanalitik kuramının kurucusu olan bir nörologdur. Hastalar üzerinde nasıl çalıştığı ve kendi kuramı hakkında bilgilerin olduğu bu kitap, aklınızdaki birçok soruya cevap olacak nitelikte. Bilinçaltı nedir, bilinçaltındaki duyguları nasıl yok edebiliriz gibi soruların yanıtlarını bulacağınız bu kitap, psikanalizle ilgilenenler için önerimdir.

Bilinçaltı Kitabının Özeti

Psikanalizin babası olarak bilinen Sigmund Freud, hastaları üzerinde yaptığı çalışmalara ve elde ettiği sonuçlara yer veriyor bu kitabında. Kitabın tanıtım bülteninde, hastaların tedavi aşamalarında hipnotik teknikleri denediğini söylüyor. Bu teknik sayesinde hem hastaya herhangi bir şeyi yapıp yapmama telkini veriyor, hem de kendi merakına cevap buluyordu. İşte kitap Freud’un bu çalışmalarının yer aldığı vakalardan oluşuyor. Psikanaliz kuramını tüm dünyaya tanıtan Freud bu kitabında aynı zamanda, kuramının inceliklerine de yer veriyor.

Akıl Hastalarının İç Dünyası – Bert Kaplan

Akıl Hastalarının İç Dünyası - Bert KaplanBert Kaplan tarafından kaleme alınan Akıl Hastalarının İç Dünyası kitabı sayesinde, daha önce bildiğiniz birçok şeyde yanıldığınızı ve bakış açınızın değiştiğini hissedeceksiniz. Delilik yani akıl hastalığını ele alan bu kitap, toplumda bilinen birçok yanlışa ışık tutuyor. Akıl hastanelerinde yatan hastaların ruh halleri, kriz anında ne hissettikleri gibi konulara yer veren kitap sayesinde, hayata biraz da olsa onların gözünden bakabileceksiniz. Belki de kitabı okuduktan sonra, onlarla daha iyi anlaşacak daha doğrusu onların gözünden bakmayı öğreneceksiniz.

Akıl Hastalarının İç Dünyası Kitabının Özeti

Kitabımız akıl hastalarının hayatlarını ve psikolojik durumlarını ele alıyor. Sağlıklı bir bireyken akıl hastalığına geçiş sürecini ayrıntısıyla anlatıyor. Hastanelerde yatan akıl hastalarının ne yaşadığı, ne hissettiği, kriz anında beyinlerinde oluşan düşünceler gibi birçok konuya açıklık getirilmiş. Okuyucuyu sıkmadan kısa kısa öykülerin yer verildiği kitapta, Dostoyevski ve Tolstoy gibi ünlü isimlerin yaşadığı olaylara da yer verilmiş.

İlginizi Çekebilir: Renklerin Anlamları ve Psikolojik Etkileri

Açlık – Knut Hamsun

Açlık - Knut HamsunSıradaki kitabımız tam 127 yıllık bir geçmişe sahip. Evet ilk basım yılı 1890 olan Açlık adını alan kitap, biyografi türünde yazılmış bir psikolojik roman. Kitabı okuyan herkes neden bu kadar geç okuduğuna dair sorguluyor kendini. İnsanın var olma mücadelesini anlatan kitap, hayata bakış açımızı değiştirerek, olayların üstesinden gelmede gücümüzü artıyor. Bu özelliği sayesinde aslında benim diyen kişisel gelişim kitaplarına da meydan okuyor. 160 sayfadan oluşan kitabın ince olduğuna bakmayın, içerisine sizi derinden etkiyecek kocaman bir hikaye sığdırılmış. Şiddetle tavsiye ettiğim kitaplar arasında.

Açlık Kitabının Özeti

Knut Hamsun, Norveç kökenli bir yazardır. Açlık adını verdiği kitabı ise onun dünyaca tanınmasına vesile olan en önemli romanıdır. Kitapta başarılı bir yazar olmaya çalışan gencin; açlık, sefalet ve yokluk arasında geçen hayat mücadelesi anlatılıyor. Açlık ve sefalet içinde geçen yıllar öyle zarif ve asil bir dille anlatılmış ki yazara aşık oluyorsunuz. Ve daha önemlisi kitabı okuduktan sonra, sokakta aç gezen insanların yanından geçerken, umursamaz halleriniz için kendinizi sorguluyorsunuz. Eğer vicdanlı biriyseniz bu vurdumduymazlığınızdan utanacaksınız, bile diyebilirim. İnsanın var olma mücadelesinin ve yokluk içinde süren savaşının anlatıldığı kitabı okurken gözyaşlarınızı tutamayacaksınız.

Duyguların Psikolojisi – Nevzat Tarhan

Duyguların Psikolojisi - Nevzat TarhanProf. Dr. Nevzat Tarhan tarafından yazılan kitap, oldukça açık ve anlaşılır bir dile sahip. Okuyan herkesin sıkılmadan, anlatılmak isteneni anlayacağını düşünüyorum. Duyguların insan hayatındaki etkisini anlatan kitabı elinize aldığınızda, bitirmeden bırakmak istemeyeceksiniz. Nefret, kıskançlık, korku gibi duyguların kaynaklarının ne olduğunu öğrenmenizi sağlayan kitap sayesinde, kendi sorunlarınızı da kolaylıkla çözebildiğinizi hissedeceksiniz. Kitabı okuyan kitlenin genel yorumuna baktığımızda ise olumsuz eleştirinin yok denecek kadar az olduğunu söyleyebilirim.

Duyguların Psikolojisi Kitabının Özeti

Nevzat Tarhan Duyguların Psikolojisi kitabında, insanda var olan tüm olumlu-olumsuz duygulara yer veriyor. Nedir bu duygular? Nefret, özlem, sevgi, kıskançlık, korku, intikam, güven, dürüstlük, bencillik, üzüntü ve daha nicesi… İnsanı insan yapan asıl duygulardan bahsediyoruz yani. Yazar kitabında bu duyguların kaynağına iniyor, nedenlerini araştırıyor. Bunları tek tek çözümlerken, olumsuz duyguların nasıl yok edileceğinin de ipuçlarını veriyor. Aynı zamanda olumlu duygularımızı nasıl kullanacağımız konusunda bize ışık tutuyor. Çünkü bazı insanlar çok merhametli ve iyi olabilir. Ama bu duygularını aktif bir şekilde kullanmadıktan sonra, ne kendine ne başkasına faydası olmaz öyle değil mi? İşte yazarımız duygularımızı etkin bir şekilde kontrol ederek, doğru amaçla kullanmamıza yardımcı oluyor.

İnsan Olmanın Psikolojisi – Abraham Maslow

İnsan Olmanın Psikolojisi - Abraham MaslowBu kitabı tercih etmeniz için illa ki psikolojiye ilginiz olması gerekmiyor. Psikolojiyle ilgilenmeyen insanların bile keyifle okuyacağı İnsan Olmanın Psikolojisi kitabında, insana dair özellikler çok açık bir şekilde ele alınmış. Okuduktan sonra kendinizle daha dürüst bir şekilde yüzleştiğinizi göreceksiniz. Kuraldışı Yayınları‘ndan çıkan kitap, Maslow’un hümanist psikolojiyle ilgili değerlendirmelerini içeriyor.

İnsan Olmanın Psikolojisi Kitabının Özeti

Abraham Maslow, hümanist psikolojinin kurucuları arasında sayılmaktadır. Dili biraz ağır olan kitapta; insana dair yaklaşımlarına, varlık ve yokluk tanımlarına yer veriyor. İnsanın kendi farkındalığına varmasını sağlayan kitap sayesinde, eksikliklerinizi keşfedip, tamamlamaya çalıştığınızı görüyorsunuz. Bu kitap sadece kendinizi anlamaya çalışmakta değil, tüm insanlığı anlamanızda da size kılavuzluk edecek kadar önemli bilgiler içeriyor. Hümanist psikolojiyi öğrenmek ve tanımak isteyenler için önereceğim en önemli eserlerden biri diyebilirim.

İyi Hissetmek – David Burns

İyi Hissetmek - David BurnsListemizin 7. sırasında yer alan İyi Hissetmek kitabı, adının boşa olmadığını ispat eden kitaplar arasında. Gerçekten de kitabı okuyup bitiren herkes, eskisinden çok daha pozitif, umutlu, yani daha iyi hissettiğini söylüyor. Diyelim ki kendinizle alakalı bir sorunu tespit ettiniz, bunun kaynağını da biliyorsunuz. Ama bir türlü çözüm bulamıyorsunuz. İşte bu kitap size sorunlarınızın çözümünde rehber olacak. İç huzursuzluğundan kurtulup, kendini daha iyi hissetmek isteyenler için harika bir kitap. Kesinlikle okumalısınız.

İyi Hissetmek Kitabının Özeti

Nedir insanların kötü hissetmesine sebep olan duygular? Gelecek kaygısı, korku, üzüntü, endişe, suçluluk duygusu, karamsarlık ve buna benzer negatif şeyler… İnsanlar genelde bu duyguları hissetmeye başlayıp mutsuz olduğu anlarda, diğer bir deyişle depresyonda oldukları dönemlerde, psikiyatriste giderler. Alınan ilaçlar sayesinde geçici veya kesin olarak çözüm bulurlar. David Burns’un bu kitabı ise size ilaç kullanmadan, kaygılarınızdan kurtulmanın yollarını anlatıyor. Bilimsel olarak denenmiş ve kanıtlanmış tekniklerin yer aldığı kitap sayesinde, sorunların üstesinden daha kolay gelerek, hayata daha olumlu bakmanız amaçlanıyor.

Bir Cinayetin Psikanalizi – Jed Rubenfeld

Bir Cinayetin Psikanalizi - Jed RubenfeldPolisiye türünde yazılmış olan kitapta yazar, Sigmund Freud ile birlikte cinayeti çözmeye çalışır. Tabi ki gerçek hikaye ile kurgusal öğeler harmanlanarak anlatılır. Okurken kendinizi öyle kaptırıyorsunuz ki cinayet mahalindeymiş gibi hissediyorsunuz. Bölüm bölüm yazılmış olan kitapta, ruh bilimi de işin içine katılmış. 488 sayfadan oluşan kitap, sürükleyici olmasına rağmen, tarihsel öğeler sebebiyle ağır bir dile sahip. İşlenen bir cinayetin psikolojik yanlarını da ele alan kitap, polisiye roman sevenler için harika bir tercih olabilir.

Bir Cinayetin Psikanalizi Kitabının Özeti

Kitabın konusu, 1900’lü yıllarda, soylular arasında yaşanan bir cinayet. Bir gün New York’ta, oldukça görkemli bir apartmanın, bir dairesinde avizeye asılmış halde bir kadın cesedi bulunur. Kadın çok güzeldir. Cinsel işkencenin yanında, kırbaçlanmak gibi ağır şiddete de maruz kalmıştır. Ertesi gün ise başka bir kadın, katilin elinden son anda kurtulur. Fakat işin ilginç yanı, kadın bu olayla ilgili en ufak bir şey hatırlamamaktadır. Hikaye asıl bundan sonra başlar. Doktor kazadan son anda kurtulmaya çalışan kadını tedavi etmeye başlıyor, aynı zamanda bir önceki cinayeti de araştırmaktan kendini alıkoyamıyor. Gerçek olaylara dayanan kitaba, kurgusal detaylar da eklenince, tadına doyum olmayan bir polisiye roman çıkıyor ortaya.

İlginizi Çekebilir: En İyi Beyin Yakan – Kafa Açan 60 Film Önerisi

Şizofreni Yalnız Oynanmaz – Rahmi Vidinlioğlu

Şizofreni Yalnız Oynanmaz - Rahmi Vidinlioğlu2000 yılında Rahmi Vidinlioğlu tarafından yazılan kitap, şizofreni psikolojisinin derinliklerine inmiş. Kitap, eşine az rastlanan türden. Anlatımı ne uzun ne kısa. Ama okuyan herkes, “tadı damağımda kaldı” diyor. Şiirsel üslubu sayesinde çabuk okunan kitap, aslında bir roman. Birçok kitap kurdunun kitaplığında yer edinen Şizofreni Yalnız Oynanmaz kitabı, bir aşk hikayesini anlatıyor. Aşkın fedakarlığı, ihanet karşısında dahi sevginin gücünü anlatan kitap, sizi kendine bağlayacak. Hatta birçok kere okumak isteyeceğinizin garantisini veririm.

Şizofreni Yalnız Oynanmaz Kitabının Özeti

Az önce de belirttiğim gibi, diğer psikoloji kitaplarından çok farklı olan eser, şiirsel anlatımıyla sizi kendine bağlıyor ve elinizden düşürmek istemiyorsunuz. Buram buram aşk kokan kitap, aynı zamanda felsefi ve psikoloji içeriyor. Başlarda ısınmakta güçlük çekseniz de ilerleyen sayfalarda kitabın içine akıyorsunuz. Yazılan duyguları yaşıyorsunuz adeta. Aşk, karamsarlık, acı ve sabır ile yoğrulmuş bir kitap. Her cümlesini en derin duygularınızla hissediyorsunuz. Yazar şiirsel üslubunun yanında, teşbih ve psikanalizden de yardım alıyor hikayesini anlatırken. Başucu kitabı olmaya aday bu eseri okurken, kendinizi acının odağında buluyorsunuz.

Algı Kapıları Cennet ve Cehennem – Aldous Huxley

Algı Kapıları Cennet ve Cehennem - Aldous HuxleyHuxley bu kitabında, insan algılarının boyutlarını analiz ediyor ve gözlemlerini okuyucusuyla paylaşıyor. “İnsan algıladığı ölçüde anlar ve başarır,” görüşünden yola çıkan yazar, insanın algısını açmanın yollarına değiniyor. Kitabın ilk basımı, 1954 yılında gerçekleşmiş. Yayınlandığı ilk günden bu yana, büyük merak ve ilgiyle okunan kitap, algı ve hafıza konusunda size yeni kapılar açacak harika bir yapıt.

Algı Kapıları Cennet ve Cehennem Kitabının Özeti

128 sayfadan oluşan kitabın orijinal adı, The Doors of Perception. İmge Yayınevi‘nden çıkan kitap, hayatın her alanında algı kapılarını kaldırmayı sağlıyor. Yani insanın algılamasına engel olacak tüm setler kaldırılmalı ve her şey tertemiz görünmelidir diyor. Kitabın konusu ise çok enteresan. Farklı tür bir kaktüsten alınan madde insana enjekte ediliyor. 8-10 saat sonrasında insanın algısında belirgin değişiklik oluyor. Bu madde bağımlılık yapmıyor, birçok kişi üzerinde deneniyor. Özellikle şizofreni hastalarına uygulandığında, hastanın dünyasına erişilebiliyor. Yazar yaptığı deneyimleri ve sonuçlarını paylaştığı kitabında, algının meditasyonla olan ilişkisinden de bahsediyor.

Beni Sessiz de Sevebilir misin? – Kemal Sayar

Beni Sessiz de Sevebilir misin? - Kemal Sayar2014 yılında yayınlanan kitap, deneme tarzında hazırlanmış. Akademisyen ve psikiyatrist olan Kemal Sayar, bu kitabında kısa öykülere yer vermiş. Okuyucuyu yormayan, duru anlatımı sayesinde çok hızlı ilerleyen kitap, 160 sayfadan oluşuyor. Yani bir solukta okunacak kitaplardan. İlk izleniminiz, klasik aşk hikayesi içerdiği olabilir. Başlarda öyle gibi olsa da aslında kitabın, özlü sözler ve psikolojik konulara değinen bir kitap olduğunu anlıyorsunuz. Kitaba zenginlik katan bir diğer öğe ise görseller. İçerisindeki resimlerle anlatımı zenginleştiren eser, okuyucuyu bu yönden de fethetmeyi başarıyor.

Beni Sessiz de Sevebilir misin? Kitabının Özeti

Kitabın genelinde kısa yazılar ve bolca resim görüyorsunuz. Bir aşk kitabı gibi algılansa da aslında insan ilişkilerini ele alan bir psikoloji kitabı. Kemal Sayar usta kalemini bu kitapta da konuşturmuş. Deneme tarzında olan kitap okuyanın aklında çok tatlı bir anı olarak kalmayı garantiliyor. Kitabı okudukça anlatılanları kendi hayatınıza uyarlıyor ve aslında sizlerin de aynı şeyleri yaşadığınızı anlıyorsunuz. Yazar sıklıkla özlü sözlere ve alıntılara yer vermiş. Bu da tez canlı okuyucuların en sevdiği yazım şeklidir. Timaş Yayınları‘ndan çıkan bu kısa ve huzurlu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

Sevginin ve Şiddetin Kaynağı – Erich Fromm

Sevginin ve Şiddetin Kaynağı - Erich FrommErich Fromm’un en iyi kitaplarından biri olan Sevginin ve Şiddetin Kaynağı kitabında, insanoğlunun doğasında yatan şiddet ele alınmış. Ama hastalıklı olan şiddetten bahsediyor yazar. Bunun altında yatan ve tetikleyen faktörleri inceliyor. Psikoloji tarzında sevenler için başucu kitabı niteliğinde olan eserde, insanın hem iyiyi hem de kötüyü başarabilecek güçte olduğu anlatılıyor. Kitabı okurken veya bitirdikten sonra kendinizi sorguladığınızı hissedeceksiniz. Davranışlarınızın altında yatan etkenlere artık daha hakim olduğunuzu göreceksiniz.

Sevginin ve Şiddetin Kaynağı Kitabının Özeti

“Yaratmayan insan yok etmek ister” diyor kitabın bir yerinde… İnsanın yaratırken ve yok ederken hissettiği duyguları anlamaya çalışıyor. Şiddetin altında yatan etkenleri sorguluyor. İnsan sevgiyi de şiddeti de barındırabilir. Önemli olan hangisini kullandığıdır. Şiddetin türlerine de yer verilen kitapta, psikolojinin sevgi ve şiddet üzerindeki etkileri ele alınıyor. Yazara göre hastalıklı şiddet bu iki dengenin en altında yer alıyor. Ermiş ve hümanist peygamber gibi kişiler ise bu skalanın en üst basamağında yer alıyor. Konusu itibariyle merak uyandıran kitabı, okunacaklar listenize eklemenizi öneririm.

Tavsiye Ederiz: Narsist Ne Demek? Narsisizm Nedir? Narsistik Kişilik Bozuklukları

Keşfedilmemiş Benlik – Carl Gustav Jung

Keşfedilmemiş Benlik - Carl Gustav JungListemizin 13. sırasında da oldukça eski ve yıllanmış bir kitap karşılıyor bizi. Kitabımızın ilk basım yılı 1957. Carl Gustav Jung tarafından yazılan kitap, sadece psikoloji severlerin değil, herkesin ilgisini çekecek nitelikte. Öyle ki kitabı okuyup bitirdikten sonra, bir psikologla sohbet etmişçesine rahatladığınızı hissediyorsunuz. 112 sayfadan oluşan kitap bu kadar kısa olmasına rağmen, üzerinizde büyük etkiler bırakacak kadar da başarılı. İnsanın benliğine, bilinç dışı öğelerine ışık tutan harika bir kitap.

Keşfedilmemiş Benlik Kitabının Özeti

Keşfedilmemiş Benlik kitabı, okuyanın kendini tanımasını, benliğinde yatan duyguları keşfetmesini sağlıyor. Bireylerin toplumdaki yerlerine ve gittikçe azalan değerine değiniyor. Bunları anlatırken de felsefi ve dinsel öğelerden yardım alıyor. 60 yıllık bir eser olan kitap, olayları anlatırken seçtiği kelimeler ve tekniklerle, modern çağda da hala severek okunmayı başarıyor. Toplumu bireylerin oluşturduğunu söyleyen yazar, ancak kaliteli bireylerin gerçek bir toplum oluşturacağını da ekliyor.

İlginizi Çekebilir: Yalnız Yaşayan İnsanlar Neden Daha Güçlü?

İnsanın Dört Zindanı – Ali Şeriati

İnsanın Dört Zindanı - Ali Şeriatiİranlı sosyolog ve filozof olan Ali Şeriati’nin bu kitabı, yaptığı bir konferanstan derlenmiş bilgileri içeriyor. Kitap 77 sayfadan oluşmasına rağmen, içerdiği bilgiler nedeniyle oldukça kapsamlı ve dolu bir eser. İnsan ile beşer arasındaki farka değinen kitap, bakış açınızı tamamen değiştirecek güce sahip. İnsanın düşüncelerini etkisi altına alan dört öğeden bahsediliyor kitapta. Ali Şeriati’ni şimdiye kadar tanımadıysanız kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Özellikle bu kitabı sayesinde hayatın size sunduğu kapıların, aslında o kadar da kapalı olmadığını anlıyorsunuz.

İnsanın Dört Zindanı Kitabının Özeti

Ali Şeriati 1970 yılında, Abadan’da yaptığı bir konferansta, insanı etkisi altına alan, düşüncelerini zincirleyen dört faktörden bahseder. Kitabımız ise konferansın derlemesinden oluşmuştur. Ali Şeriati’ne göre insanı tutsak eden bu dört zindan; doğanın, toplumun, tarihin ve insanın zorlayıcı gücüdür. Yazara göre ilk üç zindan bir şekilde atlatılabilir; ama insanı asıl tutsak eden, özgürlüğünü kısıtlayan şey yine kendisidir. İnsan en karanlık zindanını, yine kendisi hazırlar yani. Kitapta temsili zindan olarak ifade edilen kavramlar tek tek değerlendirilmiş. Bunlardan kurtulmanın yolları ise hem felsefik hem de psikolojik olarak açıklanmış.

Annem ve Hayatın Anlamı – Irvin D. Yalom

Annem ve Hayatın Anlamı - Irvin D. YalomEn iyi ve en çok okunan psikoloji kitapları listemde mutlaka olması gereken kitaplardan birine geldi sıra. Annem ve Hayatın Anlamı… Hani hep deriz ya anın tadını çıkarın, zamanı ertelemeyin, sevdiklerinizle doyasıya vakit geçirin diye. İşte bu kitap bu doğruları bize çok net bir şekilde gösteriyor. Hayatın ertelenmemesi ve her şeyin şimdi yaşanması gerektiğini anlatıyor. Hayata bir defa geldiğimizi ve tekrarı olmadığını hatırlatan kitap, masalsı ve etkileyici öyküler içeriyor. Benim şiddetle tavsiye ettiğim kitaplar arasında diyebilirim.

Annem ve Hayatın Anlamı Kitabının Özeti

Irvin D. Yalom, 314 sayfadan oluşan bu harika kitabında kendisinin ve hastalarının yaşadığı bazı konulara yer veriyor. Kısa kısa öykülerin yer aldığı kitap, farklı hayatları tanımanıza olanak sağlıyor. Hem gerçek hem masalsı öğelerin bulunduğu kitap hayata karşı duruşunuzu değiştiriyor. Ne dün ne de yarın, önemli olan şimdiki zamandır diyor kitap. Bu nedenle hayatı ertelemeyin ve her şeyi şimdi yaşayın diyor. Kitapta özellikle kanser gibi ağır bir hastalık karşısında, hastaların psikolojileri ele alınıyor. O dönemde ne hissettikleri, yarın ölecek olsalar önceliklerinin ne olduğu gibi sorular, etkileyici hikayelerle anlatılmış.

İnsan ve Davranışı – Doğan Cüceloğlu

İnsan ve Davranışı - Doğan CüceloğluPsikoloji denince olmazsa olmazlarımızdan biri tabi ki Doğan Cüceloğlu’nun kitaplarıdır. İnsan ve Davranışı kitabı, kitaplığınızda mutlaka olması gereken ve arada sırada açıp okumanızı tavsiye ettiğim kitaplardan biri. 591 sayfadan oluşan kitap sizi biraz sıkabilir. Çünkü ders kitabı niteliğinde olduğundan, kullanılan terimler ve anlatım tamamen bilimsel. Bu da kitabı sadece psikoloji sevenlerin özellikle de psikoloji dalında eğitim gören öğrencilerin tercih etmesine sebep oluyor.

İnsan ve Davranışı Kitabının Özeti

Doğan Cüceloğlu’nun, 2011 yılında çıkardığı bu kitabı modern psikolojinin temel kavramlarını anlatıyor. Kitap bir roman veya hikaye tarzında değil. Akademisyenlerin de katkılarıyla hazırlanan kitap için, psikoloji alanında uzun yıllar rehber olacak dev bir yapıt desek yanlış olmaz sanırım. Bu kitap sayesinde, insan psikolojisi nedir, nasıl anlaşılır, nasıl incelenir gibi birçok soruya yanıt buluyorsunuz. Özellikle psikolojiyle ilgilenen kişilerin ve bu alanda ilerlemek isteyen öğrencilerin alıp okuması gereken muhteşem bir kitap.

Kitleler Psikolojisi – Gustave Le Bon

Kitleler Psikolojisi - Gustave Le BonBireyler grupları yani kitleleri, kitleler ise toplumları oluşturur. Bir toplumu harekete geçiren, yeni kararlar aldıran, savaşa veya güzel şeylere iten nedir peki? Kitabımız toplumu harekete geçiren davranışları ele alıyor. Bunları analiz ederek, kitlelerin psikolojisini anlamlandırmaya çalışıyor. Aslında toplumu yöneten şeyin zeka ve eğitim olduğu sanılır ama, kitap bu düşünceyi ekarte ediyor. Peki nedir kitleleri harekete geçiren asıl unsurlar?

Kitleler Psikolojisi Kitabının Özeti

Tutku Yayınevi‘nden çıkan kitap 208 sayfadan oluşuyor. Dili bazı okuyanlar tarafından sıkıcı bulunmuş. Bu da sayfalar arasında benzer cümlelerin yer almasından kaynaklanıyor. Gustave Le Bon bu kitabında sosyal psikolojiyi ele almış. Kitlelerin genel psikolojisinden, onları yöneten unsurlardan bahsetmiş. Kitabın anlatımında tarihsel donelere de yer verildiğinden, kronolojik sıraya göre bir anlatım hakim. Yazar kitlelerin psikolojik yapılarını çözmek, anlamak ve bunu okuyucuya aktarmak istiyor kitabında. Kitleler neleri başarabilir, zararlı kitle ve faydalı kitle nedir gibi soruların da yanıtlarını veriyor.

Çağımızın Nevrotik Kişiliği – Karen Horney

Çağımızın Nevrotik Kişiliği - Karen HorneyEğer öneri üzerine aldıysanız bu kitabı, başlarda size tavsiye eden kişiye teşekkür edersiniz. Çünkü hayal kırıklığı yaşamamış olursunuz. Kitabı okumaya devam edip, kendinizi kaptırdığınızda ise iyi ki önermiş dersiniz. Çünkü kitabımız harika bir eserdir. Kitabın adından da anlaşılacağı gibi, günümüzün nevrotik kişiliğinden bahsediyor. Kitapta nevrotik kişiliklerin tanımı yapılırken, bu problemin üstesinden gelmenin yollarına da değinilmiş.

Çağımızın Nevrotik Kişiliği Kitabının Özeti

Yazıldığı günden bu yana ilgiyle okunan ancak bir o kadar da eleştirilen Çağımızın Nevrotik Kişiliği kitabı, psikolojik rahatsızlıkları ele alıyor. Nevrotik kişilerden ve bu kişilerde görülen davranış bozukluğundan bahsediyor. Bu anlatımı ise sistematik bir şekilde okuyucuya sunduğundan, olaylara hakim olmanız daha kolaylaşıyor. Okurken ben de mi nevrotiğim diye soruyorsunuz kendinize. Ya da etrafınızdaki insanları sorguluyorsunuz, acaba o da mı nevrotik diye. İlgi çekici bir o kadar da düşündürücü olan kitabı okumadan geçmeyin derim.

Olağan Psikopatlar – Kevin Dutton

Olağan Psikopatlar - Kevin DuttonKitabın ismi zaten başlı başına merak uyandırıcı. Eğer biraz kuşkucu ve psikoloji seven bir yapınız varsa, bu kitabı raflarda gördüğünüz an okuma isteği doğacaktır. Psikopat deyince akıllara hemen seri katiller, tecavüzcüler, şiddet yanlısı insanlar gelir öyle değil mi? İşte kitabımız psikopat kelimesinin sadece bunlardan ibaret olmadığını gösteriyor. Günlük hayatta iş arkadaşımız, otobüste selamlaştığımız güler yüzlü teyzemiz bile psikopat olabilir. Hatta sizin idolünüz olan, dünyanın tanıdığı başarılı insanlar bile psikopat olabilir. Kitabı okurken “vay be” dediğinizi duyar gibiyim.

Olağan Psikopatlar Kitabının Özeti

Kevin Dutton 280 sayfadan oluşan kitabında, toplumda yer alan ve göremediğimiz psikopatları görmemizi sağlıyor. Yazarımız psikopatlığın insanın doğasında var olan bir duygu olduğunu savunuyor. Kitabı okumaya başladığınızda şaşırtıcı satırlarla karşılaşabilirsiniz. Üstelik konusu gereği biraz da tedirgin edici. Çünkü hep kınadığımız, ben asla yapmam dediğimiz davranışları, aslında uygun şartlar geldiğinde, bir an bile yapabileceğimizi gösteriyor. Arka kapakta da dediği gibi karanlık yanlarımızı ortaya çıkarıyor.

Kendini Arayan İnsan – Rollo May

Kendini Arayan İnsan - Rollo MayKişisel gelişim ve psikoloji kitaplarının hemen hepsinde, insanın içinde yatan ve farkında olmadığı kişilikleri ortaya çıkarılır. Bu bazen cesarettir bazen korku; bazen şiddet olabilir bazen de merhamet. Rollo May da bu kitabında insanın içindeki güçten bahsediyor. Kitabın dili okuyucuyu sıkmıyor. Esprilerden ve eğlenceli ifadelerden yardım alınmış. Kitap eleştirmenleri May’ın bu kitabı için korkmayan ve kendine güvenen herkesin okuyabileceği bir kitap şeklinde yorum yapıyor.

Kendini Arayan İnsan Kitabının Özeti

Okuyan Us Yayınevi‘den çıkan kitap 272 sayfadan oluşuyor. Yazarımız kitabı yazmasındaki amacın; çağımızın en büyük sorunu olan endişe ve güvensizliğe karşı bir çözüm bulmak olduğunu söylüyor. Çoğu insanın kendini aramadığından, kendi içindeki gücü göremediğinde yakınan yazar, bu kitabı sayesinde, insanların kendi güçlerinin farkına varmalarını istiyor. Kitabın konusu sıradan gibi görünse de aslında bildiklerinizin dışında ezber bozan bir içeriğe sahip. Hem rahat okunabilen hem de sizi düşünmeye sevk eden bu psikoloji kitabını da okunacaklar listenize eklemenizi tavsiye ederim.

En çok okunan psikoloji kitapları listemi hazırlarken, her okuyucuya uygun olan kitapları seçmeye özen gösterdim. Şizofreniden, bir katilin ruh haline; duygusal tramvadan, yoksulluğa kadar birçok konuyu elen alan kitaplara yer verdim. Bunların arasında kendi zevkinize uygun olanları seçebilirsiniz. Son olarak sizlerin de beğendiği ve etkileyici bulduğu psikoloji kitapları varsa bizlerle paylaşmanızdan sevinç duyarız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın