Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bugüne Kadar Yayınlanmış En Pahalı 7 Televizyon Dizisi

Yıllar geçse de beğeni kazanan diziler arasında en pahalıya mal olanların hangileri olduğunu biliyor musunuz? İşte sizin için hazırladığımız listemiz:
Bugüne Kadar Yayınlanmış En Pahalı 7 Televizyon Dizisi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Günümüzde 7’den 70’e hepimiz televizyona bağımlı bir şekilde hayatımızı sürdürüyoruz. İşten, okuldan ya da herhangi bir yerden evimize geldiğimizde yaptığımız ilk iş, kumandanın düğmesine basmak oluyor. Çeşitli televizyon programları, müzik kanalları, şovlar, diziler ve filmler bizleri bu sihirli kutuya daha da bağımlı hale getirmektedir. Özellikle de belli başlı programlar ve diziler, bizleri kendilerine hapsetmektedir ve ileriki bölümlerinde neler olacağını veya nasıl devam edeceklerini günler, aylar, hatta belki de bir yıl boyunca heyecanla beklemek zorunda kalırız.

Ancak, her televizyon yapımı bizi kendisine bağlamaz. Çünkü bunun için güzel görsel efektler, oldukça başarılı kurgu ve mükemmel oyunculuk performansları gerekmektedir. Ülkemizde yapılan dizilerin bazıları efektler ile olmasa da uyarlanmış ya da sıfırdan yaratılmış etkileyici senaryolarıyla milyonların kendisine ulaşmasını sağlamaktadır. Bunun dünyadaki en büyük örneği ise şüphesiz ki Game Of Thrones (Taht Oyunları) yapımıdır. Bu dizinin her sezonu bizleri kendisine aşık ederken, diğer sezonun yayınlanması için en azından 1 yıl boyunca beklemek zorunda bırakmaktadır. Kullanılan görsel efektler, etkileyici kostümler, inanılmaz bir senaryo ve yaratılan yeni bir dünya ile gezegenin dört bir yanındaki insanları kendisine hayran bırakmayı başarmıştır. Elbette ki böylesine iyi bir yapım olmasının en önemli öğelerinden biri de dizinin etkileyici görselleri, başarılı ekibi, kullanılan efektler gibi özellikleri için harcanan yüklü miktarlarda paralardır.

Bazı diziler ya da filmler yüksek bütçeler ile çekilmiş olmalarına rağmen, başarıyı yakalayamayıp milyonlarca dolar ziyan eden filmler olsalar da bazıları milyonların kalbine taht kurarak efsaneleşmeyi başarmıştır. Listemizde bulunan dizelerin her biri birer başarı hikayesi olup, fiyat değerleri bölüm başına harcanan bedeli içermektedir. Şimdi dilerseniz birlikte, televizyon dünyasının en pahalı dizilerinin hangileri olduklarına ve bu yapımlar için ne kadar para harcandığına bir göz atalım.

İşte karşınızda bugüne kadar yayınlanmış en pahalı 7 televizyon dizisi:

7 Lost

4 Milyon Dolar

LostSon bölümünde “çok bozmuş” olan Lost dizisinin ülkemizde de hayranları oldukça fazladır. Zamanla dünya çapında herkesin bağımlısı olduğu Lost dizisinin her bölümü için 4 milyon dolar harcanmıştır. 70 adet yetişkin ve bir de köpek ile başlanılan, çekimleri Hawaii, Oahu’da yapılan Lost’un maliyeti fazlasıyla yüksektir.

2004 yılından 2010’a kadar 6 yıl süren ABC kanalının dizisi, bir grup insanın uçak kazası sonucu gizemli ve vahşi bir adada hayatta kalma mücadelelerini ve daha sonra adadaki diğer insanlar ile tanıştıktan sonraki heyecan dolu maceralarını konu almaktaydı. Bu ilgi çekici konuya sahip dizi bir anda milyonlarca insanın en çok izlediği yapım haline geldi.

6 Fringe

4 Milyon Dolar

FringeFringe’in ilk bölümü tamı tamına 10 milyon dolara çekilmiştir ve geri kalan her bölümü için 4 milyon dolarlık bir harcama yapılmıştır. Bilim kurgu ve gerilim temalı bu dizi, 2008’den 2013’e kadar devam etmiştir. Çıldırdığı düşünülen eski bir bilim adamının ve oğlunun, FBI ile bir ekip oluşturarak bizlere oldukça tuhaf gelen; ancak mantıklı bir sebebi olan geleceğe dair oluşabilecek ilginç suçları araştırdıkları oldukça ilgi çekici bir senaryonun ürünüdür.

Bu dizi oldukça etkileyici bir şekilde başlayıp geniş kitlelere ulaşmayı başardı, fakat daha sonra mevcut izleyicilerini elinde tutmak için büyük bir mücadele verdi. Çünkü dizinin çok karmaşık bir hikayesi olduğundan takip etmek çok zordu ve bir bölümünü bile kaçırdığınızda, olay örgüsünü yakalamanız daha da zorlaşıyordu. 2012 yılında Fox kanalının yönetim kurulu başkanı Kevin Reilly, Fringe dizisinin pahalı bir program olduğunu ve 2013 yılında sonlandırılacağını belirtmişti. Böylece efsane dizilerden birinin daha sonu gelmiş oldu.

5 Deadwood

4.5 Milyon Dolar

DeadwoodHBO kanalında bulunan diğer diziler gibi Deadwood dizisi de oldukça pahalı bir diziydi ve her bölümü 4.5 milyon dolara çekiliyordu. Bu vahşi batı dizisi 2004 yılından 2006’ya kadar devam etti ve kurgusal öğeler ile gerçek olayların birleştirilmiş olması izleyicileri kendine çekmeyi başardı.

Güney Dakota’daki altın madenleri ile çevrelenmiş Deadwood kasabasında geçen gerçek olaylar baz alınarak çekilmiştir. Bu dizi oldukça geniş ve eşsiz bir ekibe, mükemmel tasarlanmış batı setine sahipti. Ayrıca, atlar ve vagonlar da bu yüksek maliyetli dizinin içerisinde yer almaktaydı. 2005 yılında Deadwood; tasarımı, sinematografi gibi özellikleri ile 5 Emmy Ödülü’nü evine götürmeyi başarmıştı. Ancak sonunda dizinin yüksek bütçe ile çekiliyor olması, bu yapımın sonu oldu.

4 Boardwalk Empire

5 Milyon Dolar

Boardwalk EmpireHBO dizi yapımlarında hiçbir masraftan kaçınmamıştır ve bu durum Boardwalk Empire dizisi içinde geçerli olmuştur. Her bölümü en az 5 milyon dolara mal olan Boardwalk Empire, oldukça detaylı sahneleri nedeniyle çekimleri 15 gün sürmüştür. USA Today’in belirttiğine göre dizinin Brooklyn’de bulunan ahşap platformu tamı tamına 2 milyon dolara mal olmuştur. Ayrıca Boardwalk Empire dizisinin ilk bölümünün de 18 milyon dolara çekildiği söylenmektedir.

Bu popüler dizi “İçki Yasağı” dönemini ve hem politikacı hem gangster hem de Atlantic City’in tek hakimi olan Nucky Thompson adındaki bir içki kaçakçısının yaşam hikayesini konu almaktadır. 5 sezonu yayınlanmış olan bu dizinin final sezonu 7 Eylül’de seyircileri ile buluşacaktır.

3 Game Of Thrones

6 Milyon Dolar

Game Of ThronesDünyanın belki de gelmiş geçmiş en büyük hayran kitlesine sahip dizisi olan ve HBO tarafından yapılan Game of Thrones dizisinin bölüm başına maliyeti 6 milyon dolardır. Dizinin ilk bölümü ise 10 milyon dolara çekilmiştir. HBO’nun diğer popüler dizileri gibi bu harcamalar film ekibi odaklı olsa da çekimlerde kullanılan güzel ve devasa setlerin yanı sıra, dizinin efektlerine de yüklü miktarda harcamalar yapılmıştır. Yaklaşık 10 milyon doları bulan Game of Thrones dizisinin en maliyetli düğünleri de dizinin değerini oldukça arttırmaktadır.

İnanılmaz derecede popüler olan televizyon dizisi George R.R. Martin’in çok satanlar serisi olan Buz ve Ateş’in Şarkısı kitaplarından uyarlanmıştır. HBO, Game of Thrones dizisini; “Yazları on yıllar sürer. Kışları bir ömür boyu sürebilir. Demir Taht için mücadele başladı. Bu mücadele sıcak güney topraklarından, arzu ve entrikalarla dolu engin ve vahşi doğu topraklarına kadar uzanacaktır ve 250 metrelik buzdan duvarın krallığı, duvarın ötesinde yatan karanlık güçlere karşı koruduğu donmuş kuzeyde son bulacaktır. Krallar ve kraliçeler, şövalyeler ve hainler, yalancılar, lordlar ve dürüst bir adam… hepsi Game of Thrones’da hayat bulacak,” şeklinde tanıtmıştır. 24 Nisan’da 6. Sezonunun ilk bölümü yayınlanacak olan dizi, dünyanın dört bir yanında bulunan milyonlara hitap etmektedir.

2 Rome

9 Milyon Dolar

RomeHBO, Rome dizisi ile gerçekten kendisini aşmıştır. Bu tarihsel drama 2005 yılından 2007’ye kadar sürmüştür ve hem şanlı hem de sıradan Romalıların hayat hikayelerini konu almıştır. Bu dizi Roma döneminde birinin nasıl hayatta kalabileceğini doğru ve ilgi çekici bir şekilde anlatmıştır. HBO dizinin yapımında dönemi anlatan ayrıntılı kostümler ve oldukça detaylı set tasarımları kullanmıştır. Bu nedenle de yapımın her bir bölümü için harcanan bütçe 9 milyon doları bulmuştur. Sahneler ve manzaralara böylesine yüksek bir bütçe harcanırken, dizi düşüşe geçti ve HBO bu yapımı sonlandırmak zorunda kaldı.

1 Friends

10 Milyon Dolar

FriendsMonica, Rachel, Phoebe, Joey, Chandler ve Ross; Friends dizisinin tamı tamına on yıllık televizyon başarısna ulaşmasına yardımcı olmuşlardır. 1994 yılından 2004 yılına kadar süren dizinin birçok sahnesi bir kahvecide ve karakterlerin evlerinde çekilmiştir. Peki, bu popüler televizyon dizisini böylesine pahalı yapan etken nedir? Elbette ki dizinin başarısına katkıda bulunan oyunculardır.

Yıllar geçtikçe izleyiciler de kimyaları tutan bu altı arkadaş ile büyüdüler ve bu ekim git gide popüler olmaya başladı. Bu nedenle dizinin oyuncuları daha fazla para almayı istedi. Sezonlar boyunca Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry ve David Schwimmer daha yüksek ücretler alabilmek için bir araya geldiler. Final sezonuna kadar ekip üyeleri bölüm başına 1 milyon dolar kazandı. Bu nedenle de dizinin bütçesi 10 milyon dolar gibi oldukça yüksek bir rakama fırladı.

Film ya da dizi sektörü başlı başına riskli bir alandır. Milyon dolarlar yatırdığınız yapımlar bir anda efsaneleşip Star Wars, Game Of Thrones, Avatar, Friends gibi markalaşabilir ya da John Carter, Pluto Nash’ın Maceraları, Gigli gibi hayal kırıklıkları ile sonlanabilir. En az görseller kadar, yapımlarda yer alan oyuncuların performansları da oldukça önemli bir etkendir. Bu nedenle mükemmel bir yapım yaratmak için dizi veya filmlere yüksek rakamlarda harcamalar yapmanız gerekmektedir. Sunmuş olduğumuz tüm zamanların en pahalı televizyon dizilerinden hangileri maliyetleri ile sizleri de şaşırtmayı başardı? Sorumuzun cevabı ile konumuz hakkındaki düşünce ve yorumlarınızı da bizlerle paylaşırsanız, seviniriz…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.