Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hollywood’un En Zengin 10 Film Yapımcısı

Harvey Weinstein, Steven Spielberg, George Lucas! Onlar unutulmaz filmlere imzalarını atan ünlü yapımcılar! İşte Hollywood'un en zengin yapımcıları:
Hollywood’un En Zengin 10 Film Yapımcısı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Yapımcılar genellikle yanlış anlaşılarak, filmin içerisinde sadece mali rolü üstlenen kişiler olarak bilinir. Buna bağlı olarak da film endüstrisi halkın gözünde küçümsenir. Aslında yapımcılar şov yapmak için çalışır. Film, En İyi Görüntü Oscar’ını kazandığında, yapımcı yere göğe sığdırılamaz. Çoğu kişinin gözünde, yapımcıların yaptıkları iş de oldukça basit; yönetmen, yazarları işe alırlar ve para harcayacağı film konularını seçerler.

Gerçekte yaptıkları iş o kadar basit mi? Konu ne olursa olsun bir şeye karar vermek ve o projenin en yüksek idari sorumlusu olmak ciddi bir bilgi birikimi gerektirir. Çekimler sırasında yapımcılar, çekim prodüksiyonundaki düzenlemeyi ve müzikal gelişimi denetler. Özetle yapımcı, filmin hayata geçmesi için gerekli olan en önemli kişidir. Şüphe yok ki film sektörünün en önde gelen isimleri Hollywood’dadır. Sizler için hazırladığımız listede ise en çok kazanan 10 Hollywood yapımcısına göz atacağız:

İşte karşınızda Hollywood’un en zengin 10 film yapımcısı:

10 Kathleen Kennedy

150 Milyon Dolar

Kathleen KennedyKathleen Kennedy film sektöründe en güçlü kadınlardan biridir. 1981 yılından beri Steven Spielberg’in yanında mega hitleri üretiyor. George Lucas Kennedy’i, Lucas Film’in halefi olarak seçti. Kennedy 2012 yılında Hollywood’un en etkili kişilerden biri olarak kabul edildi.

Kennedy, E.T. the Extra-Terrestrial ve Jurassic Park üçlemesi dahil 80’li ve 90’lı yılların en çok gişe yapan filmlerinden bazılarını üretmiştir. Lucas Film; Star Wars ve Indiana Jones filmlerin de üreticisidir.

9 Harvey Weinstein

200 Milyon Dolar

Harvey WeinsteinHarvey Weinstein Hollywood’un en etkili ve güçlü yapımcılarından biri olarak bilinir. O, 2005 yılından bu yana, Weinstein Company yapım şirketinin eş başkanı olarak bilinir. Weinstein’in, sektörde büyük olasılıkla 302’den daha fazla projesi var.

Weinstein çoğu zaman istediğini elde etmek için acımasız tavrı ile bilinir. Harwey, Zoraki Kral, Soysuzlar Çetesi, Rambo ve Yüzüklerin Efendisi üçlemesi gibi oldukça başarılı filmlerin yapımcısı olmuştur. Başarısını kesinlikle kanıtlayan bir yapımcıdır.

8 Brian Grazer

200 Milyon Dolar

Brian GrazerBu listedeki yapımcıların bazıları, yönetici veya yazar olarak bu işe başladı, ancak Brian Grazer, gerçek anlamda bir yatırımcıdır. Brian’ın 1978 yılından bu yana yayımlanan 148 projesi ve TV şovları, 43 Akademi Ödülü ve 131 Emmy Ödülü için aday gösterildi. Da Vinci’nin Şifresi, Melekler ve Şeytanlar ve Robin Hood büyük repertuarından bazılarıdır.

7 Joel Silver

300 Milyon Dolar

Joel SilverJoel Silver, yaklaşık 40 yıldır Hollywood film yapımcısıdır. IMDb’ye göre Joel, Jerry Bruckheimer ile birlikte 1980’lerde, aksiyon film tarzına yeni bir boyut kazandırdı.

Joel; Matrix, Ölümcül Silah, Sherlock Holmes ve Hollywood’un önde gelen başarılı filmlerin yapımcılığını üstlenmiştir.

6 Michael Bay

430 Milyon Dolar

Michael BayMichael Bay sadece film uzmanı değil, aynı zamanda sanayi sektöründe de büyük bir üne sahiptir. Bay yapımlarının entelektüel değeri, neredeyse bütün projelerinin oldukça popüler olmasını sağlamıştır.

Micheal Bay; Transformers, Teenage Mutant Ninja Turtles, Teksas Katliamı, Pearl Harbor ve 1998 yılında üretilen Armageddon gibi filmlerin yapımcılığını üstlenmiştir.

5 Peter Jackson

450 Milyon Dolar

Peter JacksonPeter Jackson, bu listede herkesten daha az projeye imza atsa da 21. Yüzyılın en başarılı yapımcı ve yönetmenlerinden biridir. Yeni Zelanda doğumlu yapımcı; Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit üçlüsünün hem yapımcısı hem de yönetmenidir.

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü filmi; En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo dalında 3 Oscar kazandı. Peter Jackson’ın imzasını taşıyan bir filmin gişede başarılı olacağına emin olabilirsiniz.

4 James Cameron

700 Milyon Dolar

James CameronJames Cameron tüm zamanların en yüksek gişe rekorunu kıran Avatar ve Titanik’in yapımcılığını yapmıştır. Yapımcı ve ekibi Titanik’ten 2.186 milyar dolar, Avatar’dan 2.788 milyar dolar kazanç elde etti. Bu filmler dünya çapında herkes tarafından büyük beğeniyle izlendi.

3 Jerry Bruckheimer

850 Milyon Dolar

Jerry BruckheimerJerry Bruckheimer, sinemada oldukça etkin bir yapımcıdır. Akıllı kararları onu, Hollywood’un en çok aranan ve başarılı yapımcılarından biri yapmıştır. Bruckheimer, 1972 yılından beri projeleriyle bilinir. Karayip Korsanları, onun en popüler ve başarılı olduğu film serisidir.

2 Steven Spielberg

3.5 Milyar Dolar

Steven SpielbergSteven Spielberg, Yeni Hollywood döneminin önde gelen öncülerindendir. Ayrıca Steven, tarihinin en popüler ve ilham verici yönetmenlerinden biri olarak bilinir. Spielberg’in 150 yapım projesi, 53 yönetmen projesi ona toplamda 3.5 milyar dolarlık servet getirmiştir.

Filmlerinden Testere üçlüsü, E.T. ve Jurassic Park en yüksek hasılat yapan filmleri olarak gişe rekorlarını elde etti. Spielberg’ün yönettiği ve yapımcı kimliği ile kazandıklarının brütü 8.5 milyar doları aşıyor.

1 George Lucas

4.3 Milyar Dolar

George LucasGeorge Lucas, tartışmasız film endüstrisi tarihinin en başarılı mali destekçisidir. Lucas, son derece başarılı Indiana Jones serisinin başarısına, popüler Star Wars üçlemesini de ekleyerek bu alandaki başarısını kanıtladı. Lucas, bilim-kurgu filminde devrim yaratan ve en ünlü yapımcılardan biridir.

Çoğu sahnesini ezbere bildiğimiz Hollywood filmlerinin yapımcılarına göz attık. Listedeki isimlerin hepsi film konusundaki başarılarını defalarca kanıtlamışlardır. Merak ediyorum, en sevdiğiniz film hangi yapımcıya ait?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.