Paylaşım

En İyi 15 Mısır Filmi Listesi ve Alternatif Önerileri


 

Genellikle eski Mısır mitolojisi ve firavun konulu filmlere aşinayız. Fakat mısır yapımı, sanatsal filmler pek de fazla bilinmiyor. Biz de hem eski Mısır uygarlığı konulu hem de Mısır yapımı filmlerden oluşan bir liste hazırladık. İşte en iyi Mısır filmleri;

Antik Mısır mitolojisine ait filmler, bünyelerinde barındırmış oldukları efsanevi yaratıklar, tanrılar, firavunlar ve gerçekleşen savaşlarla her daim favorilerimiz arasında yer almışlardır. Ancak en iyi mitoloji filmleri arasında yer alan yapımlara oranla, Mısır yapımı filmler pek de fazla ilginizi çekmemiş olabilirler. Elbette ki İran, Hint veya Pakistan sinemalarına göre gölgede kalmış olan Mısır sinemasına ait yapımların ilgi görmemeleri çok normal.

Bizler de IMDb puanlarına göre sıralanmış en iyi Antik Mısır konulu ve Mısır yapımı filmleri huzurlarınıza getirmeye karar verdik. Hollywood ve Bollywood yapımlarından sıkılmış olanlar için ideal bir alternatif olabilecek başarılı yapımların yanı sıra farklı ülkeler tarafından eski Mısır’ı konu alan filmlerin de yer aldığı etkileyici eserlerle sizleri baş başa bırakıyoruz.

En İyi Mısır Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Geneli Antik Mısır konulu ya da firavun filmlerinden oluşan listemizde belki de adını hiç duymadığınız yapımlar da yer alıyor. Şimdi dilerseniz 15 filmden meydana gelen en iyi Mısır filmlerine birlikte bir göz atalım.

En İyi Antik Mısır Konulu Filmler Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Antik Mısır konulu filmlerin neredeyse hepsi Hollywood’un ellerinde hayat buluyor. 10 filmden oluşan en iyiler listemize Nil’in İncisi (The Jewel of the Nile) ve Joseph gibi yapımları da ekleyebilirsiniz.

10. Akrep Kral (The Scorpion King)

IMDb Puanı: 5,5

Akrep Kral (The Scorpion King)2002 yapımı Akrep Kral (The Scorpion King); genellikle klişelerle donatılmış bir film olarak tanımlanmış olsa da içermiş olduğu aksiyon sahneleriyle izleyicileri gaza getirmeyi başarıyor. Filmi izledikten sonra bir ok almaya ya da  koltuklar üzerinde, oradan oraya zıplamaya başlayabilirsiniz. Böyle tepkiler gayet normaldir. Endişelenmeyin. Aynı zamanda Godsmack imzalı “I Stand Alone” parçasıyla da ateşe körükle giden bu film; Chuck Russell tarafından çekilmiş olup, başrollerinde “The Rock” adıyla da tanıdığımız Dwayne Johnson yer almaktadır.

9. Mısır Tanrıları (Gods of Egypt)

IMDb Puanı: 5,5

Mısır Tanrıları (Gods of Egypt)Vasat bir film olmasına rağmen, güçlü oyuncu kadrosuyla ve görselleriyle merak uyandıran Mısır Tanrıları (Gods of Egypt); mitoloji meraklılarının tercih edebilecekleri filmlerden de bir tanesidir. 140 milyon dolarlık bütçesiyle de 2016 yılının en yüksek bütçe ile çekilmiş filmleri arasına adını yazdıran bu yapım, izleyicilere tam bir görsel şölen sunuyor. Ra, Set ve Horus gibi Mısır tanrılarının yanı sıra iki aşığın da hikayesini konu edinen bu film; Gerard Butler, Nikolaj Coster-Waldau, Rufus Sewell ve Geoffrey Rush gibi usta oyuncuları da kadrosunda barındırıyor.

8. Göç: Tanrılar ve Krallar (Exodus: Gods and Kings)

IMDb Puanı: 6,0

Göç: Tanrılar ve Krallar (Exodus: Gods and Kings)Olağanüstü bir kadroya ve muhteşem görsellere sahip olmasına rağmen, senaryosu yetersiz olduğu için çerezlik bir filme dönüşen Göç: Tanrılar ve Krallar (Exodus: Gods and Kings) ile listemize devam ediyoruz. Kitab-ı Mukaddes’ten ilham alınarak meydana getirilen bu 2014 yapımı film; Musa ve Firavun arasında yaşanan mücadelelerin yanı sıra dinlerin doğuşunu ve bu dönemde Mısırlıların yaşamış oldukları zorlukları da konu alıyor. Yönetmen koltuğunda Ridley Scott’ın oturduğu Exodus: Gods and Kings; Christian Bale, Joel Edgerton, Sigourney Weaver, Aaron Paul, Ben Kingsley ve John Tuturro gibi usta isimler de oyuncu kadrosunu oluşturuyorlar.

7. Firavunun Gözdesi (The Egyptian)

IMDb Puanı: 6,6

Firavunun Gözdesi (The Egyptian)Şimdi ise Michael Curtiz yönetmenliğinde 1954 yılının en iyi Mısır filmleri arasına adını yazdıran Firavunun Gözdesi (The Egyptian) filmiyle listemize devam ediyoruz. Başrollerinde Gene Tierney, Jean Simmons, Victor Mature, Edmund Purdom ve Bella Darvi gibi dönemin başarılı isimlerinin yer aldıkları bu Altın Küre ödüllü film, konusuyla da dikkat çekiyor. Firavun hizmetinde bir hekimin hikayesinin anlatıldığı bu yapım; özellikle de entrika ve ihtiras arayanlar için oldukça ideal bir filmdir.

6. Asteriks ve Oburiks: Görevimiz Kleopatra (Asterix & Obelix: Mission Cleopatre)

IMDb Puanı: 6,6

Asteriks ve Oburiks: Görevimiz Kleopatra (Asterix & Obelix: Mission Cleopatre)Özellikle de Türkçe dublajlı versiyonu ile benim de favorilerim arasında yer alan Asteriks ve Oburiks: Görevimiz Kleopatra (Asterix & Obelix: Mission Cleopatre); Erkan Taşdöğen, Sezai Aydın, Erkan Can, Ali Poyrazoğlu ve Müşfik Kenter gibi usta isimlerin sesleriyle çok daha etkileyici bir yapım haline gelmişti. Laz aksanlı müteahhit Temellius, Asteriks ve Oburiks’in, Kleopatra tarafından Sezar için oldukça büyük bir sarayın inşasında görevlendirilmelerini anlatıyor. Gerard Depardieu, Christian Clavier, Eduard Baer, Alain Chabat, Jamel Debbouze, Gerard Darmon ve Monica Belluci gibi ünlü isimlerden oluşan kadrosuyla da keyifli bir Mısır filmi olarak listemizi süslüyor.

5. Mumya (The Mummy)

IMDb Puanı: 7,0

Mumya (The Mummy)Aslında 1932 yapımı aynı isimli filmin yeniden sinemaya uyarlanmış hali olan 1999 yapımı Mumya (The Mummy), 2017 yılında da etkileyici bir versiyonla karşımıza gelecek. Stephen Sommers’ın yönetmen koltuğunda oturduğu Antik Mısır temalı bir aksiyon macera filmi olan Mumya da keyifli bir yapım olarak huzurlarınıza geliyor. Brendan Fraser, Rachel Weisz, John Hannah, Arnold Vosloo ve Patricia Velasquez gibi ünlü oyuncuları da bünyesinde barındıran bu film, sizleri unutulmaz bir Mısır macerasına davet ediyor.

EN İYİ FANTASTİK FİLMLER LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN.

4. Kleopatra (Cleopatra)

IMDb Puanı: 7,0

Kleopatra (Cleopatra)Dönemin en pahalı ve tüm zamanların en iyi eski Mısır temalı filmlerinden biri ile listemize devam ediyoruz. 1963 yılının ABD – İngiltere ortak yapımı Kleopatra (Cleopatra) filmi, toplamda kazanmış olduğu 4 Oscar ödülüyle de tüm zamanlara damga vurmayı başarıyor. Elizabeth Taylor, Richard Burton, Rex Harrison, Roddy McDowall ve Martin Landau gibi usta oyuncuları da kadrosunda barındırıyor. Güzeller güzeli bir kraliçe olan VII. Kleopatra’nın hayatını konu edinen bu etkileyici film de en iyiler arasına adını yazdırıyor.

3. Yıldız Geçidi (Stargate)

IMDb Puanı: 7,1

Yıldız Geçidi (Stargate)Zamanda yolculuk konusunu olağanüstü bir şekilde işleyen ve kült filmler arasına adını yazdıran bir Roland Emmerich filmiyle listemize devam ediyoruz. Gerek senaryosu, gerek dönemi anlatan öğeleri gerekse oyunlarıyla tüm zamanların en başarılı Mısır filmlerinden biri olmayı da başardı. Roland Emmerich ve Dean Devlin tarafından yazılan bu yapım; Kurt Russell, James Spader ve Jaya Davidson gibi güçlü isimleri de bünyesinde barındırıyor.

2. Agora

IMDb Puanı: 7,2

AgoraBugüne kadar yapılmış en cesur filmlerden biri olan Agora, 2009 yılında izleyicilerle buluştu. Tamamıyla sade bir anlatımın kullanıldığı bu etkileyici film; İskenderiye’de gerçekleşen dini olayları ve gerçekleri gün yüze çıkarıyor. Hıristiyanlık, Paganlık ve Yahudilik inançlarını aşırı derecede yaşandığı bu dönemlerde gerçekleşen kanlı olayları olağanüstü bir şekilde izleyicilerle paylaşan Agora, görselleri ve oyuncu kadrosuyla da beğeni topluyor. Rachel Weisz, Max Minghella, Oscar Isaac, Ashraf Barhom, Rupert Evans ve daha birçok başarılı oyuncudan oluşan kadrosunun yanı sıra özgün ve çarpıcı senaryosuyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

1. 10 Emir (The Ten Commandments)

IMDb Puanı: 7,9

10 Emir (The Ten Commandments)Maymunlar Cehennemi ve Ben-Hur gibi sinema tarihine yön veren filmlerin de yıldız oyuncu olarak karşımıza çıkan Charlton Heston, 1956 yapımı 10 Emir (The Ten Commandments) filminin de başrollerinde yer alıyor. Ayrıca Yul Brynner ve Anne Baxter gibi başarılı isimlerin de yer aldığı bu film; Göç: Tanrılar ve Krallar (Exodus: Gods and Kings) gibi Kitab-ı Mukaddes’ten esinlenilerek meydana getirilmiştir.

Animasyon Bonusu: Mısır Prensi (The Prince of Egypt)

IMDb Puanı: 7,0

Mısır Prensi (The Prince of Egypt)Listemizde animasyon bonusu olarak yer alan 1998 yapımı Mısır Prensi (The Prince of Egypt), belki de çoğu Mısır filminden çok daha başarılı bir yapımdır. Val Kilmer, Ralph Fiennes, Sandra Bullock, Michelle Pfeiffer, Steve Martin, Danny Glover, Jeff Goldblum, Helen Mirren, Patrick Stewart ve Martin Short gibi daha birçok ünlü oyuncunun sesleriyle hayat bulan bu yapım da Musa ve Firavun arasındaki mücadeleyi gözler önüne seriyor.

EN İYİ ANİMASYON FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

Bonus: Kutsal Hazine Avcıları (Raiders of the Lost Ark)

IMDb Puanı: 8,5

Kutsal Hazine Avcıları (Raiders of the Lost Ark)George Lucas’ın yapımcı, Steven Spielberg’in ise yönetmen koltuğunda oturduğu efsanevi Indiana Jones serisinin ilk filmi de bonuslarımız arasında yer alıyor. Harrison Ford, Karen Allen, John Rhys-Davies, Alfren Molina ve daha birçok usta oyuncunun da kadroda bulunduğu bu film, benzersiz bir maceraya yelken açmak isteyenleri bekliyor. Nepal’den Kahire’ye uzanan eğlenceli ve tehlikeli maceranın hayranlık uyandıran bir dille anlatıldığı Kutsal Hazine Avcıları (Raiders of the Lost Ark) da en iyiler arasına adını yazdırıyor.

Mısır Yapımı En İyi Filmler Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Şimdi ise Mısır yapımı en başarılı filmlerle listemize devam ediyoruz. Bazıları festivallerde ön plana çıkan bu 5 film arasından izlenecekler listenize eklemek isteyeceğiniz yapımlar olacaktır. Ayrıca bu listeye Kahire Zamanı (Cairo Time) ve 11 Eylül (11’09”01 September 11) gibi iki başarılı filmi de ekleyebilirsiniz.

5. Anlat Şehrazat (Ehky ya Scheherazade)

IMDb Puanı: 6,8

Anlat Şehrazat (Ehky ya Scheherazade)2010 yılında İstanbul Film Festivali’nde de gösterime giren 2009 yapımı etkileyici bir Mısır filmiyle listemize devam ediyoruz. Anlat Şehrazat (Ehky ya Scheherazade) adıyla vizyona giren bu film; kadınların erkekler tarafından şiddet görmelerini sanatsal bir gözle işleyerek izleyicilerin beğenilerini kazanmayı başarıyor. Hem eğlenceli hem de travmatik bir işleyişe sahip olan bu başarılı Mısır filminin yönetmen koltuğunda ise Yousry Nasrallah oturuyor.

4. Çatışma (Eshtebak)

IMDb Puanı: 8,1

Çatışma (Eshtebak)Mısır’ın ödüllü filmlerinden biri olan, Cannes ve İstanbul Film Festivalleri’nde büyük bir beğeni toplayan Çatışma (Eshtebak), 2016 yılına da damga vurmayı başarmıştı. Mohamed Diab yönetimiyle benzersiz bir film haline gelen Mısır’ın Oscar adayı filmi Çatışma (Eshtebak); 2013 yılında gerçekleşen Mısır Askeri Darbesi sırasında yaşanan olayları hayranlık uyandıran bir dille anlatıyor.

EN İYİ POLİTİK FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

3. Meydan (Al Midan)

IMDb Puanı: 8,1

Meydan (Al Midan)Son dönemlerin dünya çapında etki yaratan olaylarından biri olan Arap Baharı’nın peşi sıra gelen 2011 Mısır Devrimi, Tunus’ta gerçekleşen Yasemin Devrimi’ni de ateşlemişti. Geçtiğimiz günlerde tahliye edilen Hüsnü Mübarek’in istifasıyla sonuçlanan Mısır Devrimi’ni konu alan Meydan (Al Midan), 2013 yılının en başarılı yapımlarından biri olarak listemizi süslüyor. Belgesel nitelikli bir film olan Meydan’ın yönetmen koltuğunda ise Jehane Noujaim oturuyor.

2. Esma (Asmaa)

IMDb Puanı: 8,3

Esma (Asmaa)Amr Salama tarafından yazılıp, yönetilen ve Mısırın en iyi filmlerinden biri olan Esma (Asmaa), 2011 yılında izleyicilerle buluştu. Geçmişte oldukça renkli bir hayata sahip olan Esma, kızına ve babasına bakmak, bir yandan da AIDS hastalığıyla mücadele etmek zorundadır. Ülkede her doktora giden fakat HIV-pozitif olduğu için dışlanan Esma’nın yaşamını konu alan bu film de hayranlık uyandırmayı başarıyor.

1. The Blue Elephant

IMDb Puanı: 8,3

The Blue ElephantÜlkemizdeki korku filmleriyle benzer öğeleri işleyen, oldukça ilginç bir Mısır filmi olarak karşımıza çıkan 2014 yapımı The Blue Elephant; farklı dilde psikolojik gerilim filmi arayanlar için fazlasıyla ideal bir öneri olabilir. Oldukça uzun bir film olmasına rağmen kendisini izlettirmeyi başaran The Blue Elephant, ayrıca Mavi Fil adıyla da biliniyor.

EN İYİ KORKU FİLMLERİ LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN.

En İyi Mısır Filmleri Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara Sorular

En İyi Mısır Filmleri Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara SorularHollywood, Antik Mısır’ın fantastik dünyasıyla uğraşadursun, Arap Yarımadası’nın asi çocuğu Mısır ise politik ve sosyal mesaj ağırlıklı filmlerle festivallerde başarıdan başarıya koşmaya devam ediyor. Arap dünyasındaki farkını sinemaya da yansıtan Mısır, büyük bir kitleye ulaşamamış olsa da gerçek sanatseverlerin hayranlığını kazanıyor.

EN İYİ HİNT FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

Şimdi ise sıra geldi sorumuza. Hollywood ve Mısır yapımı en iyi filmlerin yer aldığı listemiz, öncelikle farklı bir lezzet arayanlar için oldukça ideal bir öneri olabilir. Peki, siz olsanız bu listeye hangi filmleri eklemek isterdiniz?

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın