Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En İyi 20 Mısır Filmi Listesi ve Alternatif Önerileri

Genellikle eski Mısır mitolojisi ve firavun konulu filmlere aşinayız. Fakat mısır yapımı, sanatsal filmler pek de fazla bilinmiyor. Biz de her iki türün harmanından oluşan bir liste hazırladık.
En İyi 20 Mısır Filmi Listesi ve Alternatif Önerileri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bünyelerinde barındırmış oldukları efsanevi yaratıklar, tanrılar, firavunlar ve gerçekleşen savaşlarla her daim favorilerimiz arasında yer almışlardır. Ancak en iyi mitoloji filmleri arasında yer alan yapımlara oranla, bu filmler pek de fazla ilginizi çekmemiş olabilirler.

Bizler de IMDb puanlarına göre sıralanmış en iyi Mısır yapımı filmleri huzurlarınıza getirmeye karar verdik. Hollywood ve Bollywood yapımlarından sıkılmış olanlar için ideal bir alternatif olabilecek başarılı yapımların yanı sıra farklı ülkeler tarafından beyaz perdeye uyarlanan filmlerin de yer aldığı etkileyici eserlerle sizleri baş başa bırakıyoruz.

Sizler için hazırladığımız, birbirinden başarılı 20 film önerisi;

20 Mısır Tanrıları (Gods of Egypt)

Mısır Tanrıları (Gods of Egypt)IMDb Puanı: 5,4

Düşün bir puan almasına rağmen, güçlü oyuncu kadrosuyla ve görselleriyle merak uyandıran Mısır Tanrıları (Gods of Egypt); mitoloji meraklılarının tercih edebilecekleri filmlerden de bir tanesidir. 140 milyon dolarlık bütçesiyle de 2016 yılının en yüksek bütçe ile çekilmiş filmleri arasına adını yazdıran bu yapım, izleyicilere tam bir görsel şölen sunuyor. Ra, Set ve Horus gibi Mısır tanrılarının yanı sıra iki aşığın da hikayesini konu edinen bu film; Gerard Butler, Nikolaj Coster-Waldau, Rufus Sewell ve Geoffrey Rush gibi usta oyuncuları da kadrosunda barındırıyor.

19 Akrep Kral (The Scorpion King)

Akrep Kral (The Scorpion King)IMDb Puanı: 5,5
Yapım Yılı: 2002

2002 yapımı Akrep Kral (The Scorpion King); genellikle klişelerle donatılmış bir film olarak tanımlanmış olsa da içermiş olduğu aksiyon sahneleriyle izleyicileri gaza getirmeyi başarıyor. Filmi izledikten sonra bir ok almaya ya da  koltuklar üzerinde, oradan oraya zıplamaya başlayabilirsiniz. Böyle tepkiler gayet normaldir. Endişelenmeyin. Aynı zamanda Godsmack imzalı “I Stand Alone” parçasıyla da ateşe körükle giden bu film; Chuck Russell tarafından çekilmiş olup, başrollerinde “The Rock” adıyla da tanıdığımız Dwayne Johnson yer almaktadır.

18 Teslim Olmak Yok (Karmouz War)

Teslim Olmak Yok (Karmouz War)IMDb Puanı: 5,7
Yapım Yılı: 2018

İngiliz askerlerin Mısırlı bir imamın kızına tecavuz etmesi ve bunun karşılığında son derece cesur bir kahramanın intikamı alışını izliyoruz.

Başrolde ise tüm dünyanın Yenilmezler filmi ile tanıdığı Scott Adkins (Uri Boyka) yer alıyor. Bu ismin yanı sıra, Amir Karara, Gdahah Abdulrazeq ve Ahmed el-Sakka oyuncu kadrosundaki diğer isimler.

Filmin yönetmenliğini ise Peter Mimi üstleniyor.

17 Göç: Tanrılar ve Krallar (Exodus: Gods and Kings)

Göç: Tanrılar ve Krallar (Exodus: Gods and Kings)IMDb Puanı: 6,0
Yapım Yılı: 2014

Olağanüstü bir kadroya ve muhteşem görsellere sahip olmasına rağmen, senaryosu yetersiz olduğu için çerezlik bir filme dönüşen Göç: Tanrılar ve Krallar (Exodus: Gods and Kings) ile listemize devam ediyoruz. Kitab-ı Mukaddes’ten ilham alınarak meydana getirilen bu 2014 yapımı film; Musa ve Firavun arasında yaşanan mücadelelerin yanı sıra dinlerin doğuşunu ve bu dönemde yaşamış oldukları zorlukları da konu alıyor. Yönetmen koltuğunda Ridley Scott’ın oturduğu Exodus: Gods and Kings; Christian Bale, Joel Edgerton, Sigourney Weaver, Aaron Paul, Ben Kingsley ve John Tuturro gibi usta isimler de oyuncu kadrosunu oluşturuyorlar.

16 Firavunun Gözdesi (The Egyptian)

Firavunun Gözdesi (The Egyptian)IMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 1954

Şimdi ise Michael Curtiz yönetmenliğinde 1954 yılının en iyiler arasına adını yazdıran Firavunun Gözdesi (The Egyptian) filmiyle listemize devam ediyoruz. Başrollerinde Gene Tierney, Jean Simmons, Victor Mature, Edmund Purdom ve Bella Darvi gibi dönemin başarılı isimlerinin yer aldıkları bu Altın Küre ödüllü film, konusuyla da dikkat çekiyor. Firavun hizmetinde bir hekimin hikayesinin anlatıldığı bu yapım; özellikle de entrika ve ihtiras arayanlar için oldukça ideal bir filmdir.

15 Asteriks ve Oburiks: Görevimiz Kleopatra

Asteriks ve Oburiks: Görevimiz Kleopatra (Asterix & Obelix: Mission Cleopatre)IMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2002

Özellikle de Türkçe dublajlı versiyonu ile benim de favorilerim arasında yer alan Asteriks ve Oburiks: Görevimiz Kleopatra (Asterix & Obelix: Mission Cleopatre); Erkan Taşdöğen, Sezai Aydın, Erkan Can, Ali Poyrazoğlu ve Müşfik Kenter gibi usta isimlerin sesleriyle çok daha etkileyici bir yapım haline gelmişti. Laz aksanlı müteahhit Temellius, Asteriks ve Oburiks’in, Kleopatra tarafından Sezar için oldukça büyük bir sarayın inşasında görevlendirilmelerini anlatıyor. Gerard Depardieu, Christian Clavier, Eduard Baer, Alain Chabat, Jamel Debbouze, Gerard Darmon ve Monica Belluci gibi ünlü isimlerden oluşan kadrosuyla da keyifli bir yapım olarak listemizi süslüyor.

14 Anlat Şehrazat (Ehky ya Scheherazade)

Anlat Şehrazat (Ehky ya Scheherazade)IMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2009

2010 yılında İstanbul Film Festivali’nde de gösterime giren 2009 yapımı etkileyici bir yapımla listemize devam ediyoruz. Anlat Şehrazat (Ehky ya Scheherazade) adıyla vizyona giren bu film; kadınların erkekler tarafından şiddet görmelerini sanatsal bir gözle işleyerek izleyicilerin beğenilerini kazanmayı başarıyor. Hem eğlenceli hem de travmatik bir işleyişe sahip olan bu başarılı Mısır filminin yönetmen koltuğunda ise Yousry Nasrallah oturuyor.

13 Mumya (The Mummy)

Mumya (The Mummy)IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 1999

Aslında 1932 yapımı aynı isimli filmin yeniden sinemaya uyarlanmış hali olan 1999 yapımı Mumya (The Mummy), 2017 yılında da etkileyici bir versiyonla karşımıza gelecek. Stephen Sommers’ın yönetmen koltuğunda oturduğu Antik Mısır temalı bir aksiyon macera filmi olan Mumya da keyifli bir yapım olarak huzurlarınıza geliyor. Brendan Fraser, Rachel Weisz, John Hannah, Arnold Vosloo ve Patricia Velasquez gibi ünlü oyuncuları da bünyesinde barındıran bu film, sizleri unutulmaz bir maceraya davet ediyor.

12 El Kanz (The Treasure)

El Kanz (The Treasure)IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2017

Dincilerin ve toplumun arasındaki çatışmayı ele alan El Kanz (The Treasure), son dönemlerin en izlenesi filmi. Siyasetçilerin muhafazakar kesimi ele alması ve diğer kesimin ise toplumda yaşanan bu olaylara karşı çıkmasını anlatıyor.

Sharif Arafah’ın yönetmenliği üstlendiği filmde, Mohamad Ramadan, Mohammed Saat ve Hind Sabri başrolleri paylaşıyor.

11 Kleopatra (Cleopatra)

Kleopatra (Cleopatra)IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 1963

Dönemin en pahalı ve tüm zamanların en iyi eski Mısır temalı filmlerinden biri ile listemize devam ediyoruz. 1963 yılının ABD – İngiltere ortak yapımı Kleopatra (Cleopatra) filmi, toplamda kazanmış olduğu 4 Oscar ödülüyle de tüm zamanlara damga vurmayı başarıyor. Elizabeth Taylor, Richard Burton, Rex Harrison, Roddy McDowall ve Martin Landau gibi usta oyuncuları da kadrosunda barındırıyor. Güzeller güzeli bir kraliçe olan VII. Kleopatra’nın hayatını konu edinen bu etkileyici film de en iyiler arasına adını yazdırıyor.

10 Yıldız Geçidi (Stargate)

Yıldız Geçidi (Stargate)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 1994

Zamanda yolculuk konusunu olağanüstü bir şekilde işleyen ve kült filmler arasına adını yazdıran bir Roland Emmerich filmiyle listemize devam ediyoruz. Gerek senaryosu, gerek dönemi anlatan öğeleri gerekse oyunlarıyla tüm zamanların en başarılı Mısır filmlerinden biri olmayı da başardı. Roland Emmerich ve Dean Devlin tarafından yazılan bu yapım; Kurt Russell, James Spader ve Jaya Davidson gibi güçlü isimleri de bünyesinde barındırıyor.

9 Mısır Prensi (The Prince of Egypt)

Mısır Prensi (The Prince of Egypt)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 1998

Listemizde animasyon bonusu olarak yer alan 1998 yapımı Mısır Prensi (The Prince of Egypt), belki de çoğu Mısır filminden çok daha başarılı bir yapımdır. Val Kilmer, Ralph Fiennes, Sandra Bullock, Michelle Pfeiffer, Steve Martin, Danny Glover, Jeff Goldblum, Helen Mirren, Patrick Stewart ve Martin Short gibi daha birçok ünlü oyuncunun sesleriyle hayat bulan bu yapım da Musa ve Firavun arasındaki mücadeleyi gözler önüne seriyor.

8 Agora

AgoraIMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2009

Bugüne kadar yapılmış en cesur filmlerden biri olan Agora, 2009 yılında izleyicilerle buluştu. Tamamıyla sade bir anlatımın kullanıldığı bu etkileyici film; İskenderiye’de gerçekleşen dini olayları ve gerçekleri gün yüze çıkarıyor. Hıristiyanlık, Paganlık ve Yahudilik inançlarını aşırı derecede yaşandığı bu dönemlerde gerçekleşen kanlı olayları olağanüstü bir şekilde izleyicilerle paylaşan Agora, görselleri ve oyuncu kadrosuyla da beğeni topluyor. Rachel Weisz, Max Minghella, Oscar Isaac, Ashraf Barhom, Rupert Evans ve daha birçok başarılı oyuncudan oluşan kadrosunun yanı sıra özgün ve çarpıcı senaryosuyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

7 Çatışma (Eshtebak)

Çatışma (Eshtebak)IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2016

Mısır’ın ödüllü filmlerinden biri olan, Cannes ve İstanbul Film Festivalleri’nde büyük bir beğeni toplayan Çatışma (Eshtebak), 2016 yılına da damga vurmayı başarmıştı. Mohamed Diab yönetimiyle benzersiz bir film haline gelen Mısır’ın Oscar adayı filmi Çatışma (Eshtebak); 2013 yılında gerçekleşen Mısır Askeri Darbesi sırasında yaşanan olayları hayranlık uyandıran bir dille anlatıyor.

6 Peki Şimdi Nereye? (Where do we go Not?)

Peki Şimdi Nereye? (Where do we go Not?)IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2011

Toplumsal baskılar ile birlikte birçok konuda insanları rahatsız eden dinsel çatışmaların konu alındığı bu yapım, yaşantılara ve kültüre şahitlik edeceğiniz eserlerden bir tanesi.

Nadine Labaki’nin yönetmenliğini, senaryosunu, yapımcılığını ve oyunculuk yaptığı filmde, Claude Baz Moussawbaa ve Yvonne Maalouf başrolü paylaşıyorlar.

5 10 Emir (The Ten Commandments)

10 Emir (The Ten Commandments)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 1956

Maymunlar Cehennemi ve Ben-Hur gibi sinema tarihine yön veren filmlerin de yıldız oyuncu olarak karşımıza çıkan Charlton Heston, 1956 yapımı 10 Emir (The Ten Commandments) filminin de başrollerinde yer alıyor. Ayrıca Yul Brynner ve Anne Baxter gibi başarılı isimlerin de yer aldığı bu film; Göç: Tanrılar ve Krallar (Exodus: Gods and Kings) gibi Kitab-ı Mukaddes’ten esinlenilerek meydana getirilmiştir.

4 Meydan (Al Midan)

Meydan (Al Midan)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2013

Son dönemlerin dünya çapında etki yaratan olaylarından biri olan Arap Baharı’nın peşi sıra gelen 2011 Mısır Devrimi, Tunus’ta gerçekleşen Yasemin Devrimi’ni de ateşlemişti. Geçtiğimiz günlerde tahliye edilen Hüsnü Mübarek’in istifasıyla sonuçlanan Mısır Devrimi’ni konu alan Meydan (Al Midan), 2013 yılının en başarılı yapımlarından biri olarak listemizi süslüyor. Belgesel nitelikli bir film olan Meydan’ın yönetmen koltuğunda ise Jehane Noujaim oturuyor.

3 The Blue Elephant

The Blue ElephantIMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2014

Ülkemizdeki korku filmleriyle benzer öğeleri işleyen, oldukça ilginç bir Mısır filmi olarak karşımıza çıkan 2014 yapımı The Blue Elephant; farklı dilde psikolojik gerilim filmi arayanlar için fazlasıyla ideal bir öneri olabilir. Oldukça uzun bir film olmasına rağmen kendisini izlettirmeyi başaran The Blue Elephant, ayrıca Mavi Fil adıyla da biliniyor.

2 Esma (Asmaa)

Esma (Asmaa)IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2011

Amr Salama tarafından yazılıp, yönetilen ve Mısırın en iyi filmlerinden biri olan Esma (Asmaa), 2011 yılında izleyicilerle buluştu. Geçmişte oldukça renkli bir hayata sahip olan Esma, kızına ve babasına bakmak, bir yandan da AIDS hastalığıyla mücadele etmek zorundadır. Ülkede her doktora giden fakat HIV-pozitif olduğu için dışlanan Esma’nın yaşamını konu alan bu film de hayranlık uyandırmayı başarıyor.

1 Kutsal Hazine Avcıları (Raiders of the Lost Ark)

Kutsal Hazine Avcıları (Raiders of the Lost Ark)IMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 1981

George Lucas’ın yapımcı, Steven Spielberg’in ise yönetmen koltuğunda oturduğu efsanevi Indiana Jones serisinin ilk filmi de bonuslarımız arasında yer alıyor. Harrison Ford, Karen Allen, John Rhys-Davies, Alfren Molina ve daha birçok usta oyuncunun da kadroda bulunduğu bu film, benzersiz bir maceraya yelken açmak isteyenleri bekliyor. Nepal’den Kahire’ye uzanan eğlenceli ve tehlikeli maceranın hayranlık uyandıran bir dille anlatıldığı Kutsal Hazine Avcıları (Raiders of the Lost Ark) da en iyiler arasına adını yazdırıyor.

Hollywood ve Mısır yapımı en iyi filmlerin yer aldığı listemiz, öncelikle farklı bir lezzet arayanlar için oldukça ideal bir öneri olabilir. Peki, siz olsanız bu listeye hangi filmleri eklemek isterdiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın