Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yaş Sınırlandırılması Getirilmesine Rağmen Gişede Rekor Kıran 10 Film

Listemizdeki filmlerin gişe rekorları kırmasına, yaş sınırlandırması engel olamamış. İşte Matrix, Tutku, Şeytan gibi efsanelerin yer aldığı liste:
Yaş Sınırlandırılması Getirilmesine Rağmen Gişede Rekor Kıran 10 Film
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Yaş sınırlandırılması, doğduğumuz andan itibaren hayatımızdaki yerini alır. 4 yaş üstü ibaresi ile bazı oyuncaklara, içeceklere erişmemize; 18 yaş üstü ibaresi ile içkili mekanlara girmemize, oy kullanmamıza ve hatta ehliyet almamıza getirilen engel ortadan kalkar. Çocukları ve gençleri kötü alışkanlıklardan, şiddetten ve korkudan uzak tutulması amacıyla yapılan bu sınırlandırılma; filmler için gişe açısından büyük sıkıntılara yol açmıştır. Milyon ve hatta milyar dolarlar harcanarak çekilen filmlere sınırlandırılma getirerek daha az kitleye hitap etmesi hem yapımcılar hem de oyuncular açısından zorlayıcı bir durumdur. Yaş sınırlandırılması getirilmeyen filmlere göre daha fazla kan, daha fazla şiddet, küfür, pornografi ve gerçekçiliği beyaz perdeye yansıtan 13 ila 18 yaş arası sınırlandırılma getirilen bu filmlerden bazıları, her şeye rağmen eleştirmenler tarafından tam not alarak gişede rekorları kırmayı başarmışlardır.

Birçoğu sinema sektöründe ve tarihinde birer efsane haline gelen bu filmlere, sınırlandırılmalar getirilmeseydi nasıl bir başarıya imza atacakları halen daha büyük bir merak konusudur. 100 milyon doların üzerinde hasılat elde etmiş ölüm içerikli filmler de bu kategorinin içerisinde yer almaktadır. Ticari başarılarının yanı sıra kullanılan görseller, senaryolarının işleyişi ve rol alan oyuncuların inanılmaz performansları bu yapımları daha da tatmin edici hale getirmektedir ve bu nedenle gişede büyük başarılara imza atmışlardır.

Huzurlarınızda yaş sınırlandırılmasına takılmalarına rağmen gişede hakimiyet kurmayı başaran filmler:

10 Sosyete Polisi

316 Milyon Dolar

Sosyete Polisi1984 yılında Hollywood’un en çok kazanç elde eden efsane oyuncular arasında yer alan Eddie Murphy’in başrolde oynadığı aksiyon komedi filmi olan Sosyete Polisi (Beverly Hills Cop), 316 milyon dolarlık hasılatı ile yayınlandığı yılın en çok kazanan filmi olmuştur. Bu film eleştirmenler tarafından fazlasıyla beğeni toplamasının yanı sıra, En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü ve Komedi/Müzikal Dalında En İyi Sinema Filmi olarak da Altın Küre Ödülü’nün sahibi olmuştur. Filmin bu başarısı Eddie Murphy’in de Hollywood’daki yerini iyice sağlamlaştırmıştır ve komedyenin bir film yıldızı haline dönüşmesine yardımcı olmuştur. İki devam filminin bulunduğu bir seri haline gelen bu filmin, dördüncü serisinin de bu yıl içerisinde vizyona gireceği belirtilştir.

9 Şeytan

441 Milyon Dolar

Şeytan1973 yılında doğaüstü olayları konu alan ve William Peter Blatty’in aynı isimli romanından uyarlanan Şeytan (Exorcist) filmi, tüm zamanların en etkili korku filmlerinden bir tanesidir. 441 milyon dolarlık hasılatının yanı sıra, 10 Akademi Ödülü’ne de aday olarak gösterilmiştir. Aday olarak gösterilmiş olduğu bu ödüllerden En İyi Görüntü ve En İyi Uyarlama Senaryo ödüllerinin de sahibi olmuştur.

8 300 Spartalı

456 Milyon Dolar

300 Spartalı1998 yılı çizgi roman serisi ile aynı isme sahip 300 veya 300 Spartalı filmi hem eleştirel açıdan hem de 456 milyon dolarlık hasılatı ile gişede oldukça büyük bir başarıya imza atmıştır. Ölülerin Şafağı, Çelik Adam, Batman vs Superman filmlerinin de yönetmeni olan Zack Snyder; filmin görsel başarısı sayesinde eleştirmenler tarafından tam not almıştır. İzleyici kitlesi tarafından da oldukça beğenilen bu filmin 2014 yılında 300: Bir İmparatorluğun Yükselişi adında da devam filmi çekilmiştir.

7 Felekten Bir Gece

467 Milyon Dolar

Felekten Bir GeceFelekten Bir Gece veya Hangover serisinin hem eleştirel açıdan hem de gişe açısından böylesine başarılı olacağı beklenilmiyordu. Bradley Cooper, Ed Helms, Zach Galifianakis ve Justin Bartha’nın baş rollerini paylaştığı 2009 yapımı bu komedi filmi büyük çapta eleştirel beğeni toplayıp, inanılmaz bir ticari başarı elde etmiştir. Serinin ilk filmi 467 milyon dolarlık gişe hasılatına ulaşmış ve Müzikal/Komedi dalında En İyi Altın Küre Ödülü’nü kazanmıştır. Cooper, Helms ve Galifanakis gibi isimler bu film ile özdeşleşmişlerdir. Serinin diğer iki devam filmlerinde de yer almışlardır. Ayrıca, Felekten Bir Gece filmi Amerika’da yaş sınırlandırılması getirilen en yüksek kazanca sahip komedi filmidir.

6 Er Ryan’ı Kurtarmak

481 Milyon Dolar

Er Ryan'ı Kurtarmak1998 yılı Steven Spielberg’in yönettiği Tom Hanks, Matt Damon, Vin Diesel gibi isimlerin rol aldığı destansı bir savaş filmi olan Er Ryan’ı Kurtarmak, evrensel çapta büyük başarılara imza atmıştır. 11 dalda Akademi Ödülü’ne aday gösterilmiş ve En İyi Görüntü Ödülü’nü Aşık Shakespeare filmine kaptırmasına rağmen, En İyi Yönetmen Ödülü’nün de dahil olduğu beş Oscar’ı elde etmeyi başarmıştır. Almış olduğu eleştirilerin neredeyse tamamının pozitif olmasının yanı sıra, 70 milyon dolarlık bir bütçe harcanarak 481 milyon dolarlık getiri elde edilmiştir. Er Ryan’ı Kurtarmak filmi, geçen yıl Keskin Nişancı (American Sniper) filmi unvanını elinden alana dek tüm zamanların yaş sınırlandırılması getirildiği halde en çok hasılat elde etmiş savaş filmiydi. “Kültürel, tarihsel veya estetik açıdan önemli” olarak kabul gören bu film, geçtiğimiz sene ABD Ulusal Film Arşivi’ndeki yerini almıştır.

5 Keskin Nişancı

543.5 Milyon Dolar

Keskin NişancıClint Eastwood tarafından yönetilen ve Bradley Cooper’in başrolde oynamış olduğu bu biyografik savaş draması, 2014 yılının son aylarında gösterime girdi. Dünya çapında yaş sınırlandırılması olmasına rağmen gişe hasılatlarıyla büyük bir başarıya imza attı. Cooper’in, Amerika tarihinin en ölümcül keskin nişancılarından biri olan Chris Kyle’yi canlandırdığı bu film, Ocak ayı açılış rekorunu kırmıştır. Vizyona girdiği andan beri tamı tamına 543.5 milyon dolarlık gişe elde eden Eastwood filmi, Er Ryan’ı Kurtarmak yapımının rekorunu da kırmayı başarmıştır. Eleştirel övgüler ile beş dalda Akademi Ödülü’ne aday gösterilmiş olup En İyi Görüntü ve En İyi Oyuncu ödüllerini evine götürmeyi başarmıştır.

4 Ted

549 Milyon Dolar

TedSeth MacFarlane’nin yönetmiş olduğu, Mark Whalberg ve Mila Kunis’in yer aldığı 2012 yapımı komedi filmi; 549 milyon dolarlık gişe kazancı sağlamıştır. Böylece hem vizyona girdiği yılın en çok kazanç sağlayan komedi filmi olmuş hem de Universal Studios tarafından yapılan en yüksek gişe hasılatı elde eden film olmuştur. Beğeniler topladıktan sonra 2015 yılında da Ted 2 adında bir devam filmi yayınlanmıştır.

3 Felekten Bir Gece Daha

581 Milyon Dolar

Felekten Bir Gece DahaBangkok’un en lüks gökdelen barları arasında yer alan Sky Bar’da bazı sahneleri çekilen Felekten Bir Gece Daha veya Hangover Part II filmi de 581 milyon dolarlık hasılatı ile büyük bir başarıya imza atmıştır. Bu bölüm, serinin ilk filminin bir kopyası olduğu söylenilerek ağır şekilde eleştirilmişti. Negatif yorumlara rağmen, bu film oldukça büyük bir başarıya imza attı ve serinin 351 milyon dolarlık hasılata ulaşan üçüncü bir filmdi daha çekildi.

2 Tutku: İsa Mesih’in Çilesi

611.9 Milyon Dolar

Tutku: İsa Mesih'in ÇilesiMel Gibson tarafından yönetilen ve Jim Caviezel’in başrolde oynamış olduğu 2004 yılındaki İsa’nın son 12 saatinin konu alındığı destansı drama, vizyona girdiği tarihte geniş çaplı tartışmalara neden olmuştu. Bazı eleştirmenler aşırı derecede şiddet kullanıldığını ve filmin bütçesinin Papa II. John Paul tarafından karşılandığına dair yorumlarda bulunmuşlardı. Bütün tartışmalar gişe açısından bu filme oldukça iyi yaradı ve dünya çapında 611.9 milyon dolarlık hasılata sahip olarak, tüm zamanların İngilizce olarak çekilmeyen en yüksek getirili filmlerinden biri oldu.

1 Matrix Reloaded

735.6 Milyon Dolar

Matrix Reloaded1999 yılında seri haline gelen Matrix, Wachowski Kardeşler tarafından yazılıp yönetilmiştir. Serinin ilk filmi de dahil olmak üzere üçlemenin tamamı gişede büyük bir başarıya imza atmıştır. Serinin ikinci filmi olan Matrix Reloaded ise 735.6 milyon dolarlık hasılat geliri ile Amerika ve sinema tarihinin en yüksek kazanca sahip yaş sınırlandırılması getirilen yapımı olmuştur. Üç filminin toplamı yaklaşık olarak 1.6 milyar dolar olan bu hikaye, herkes tarafından fazlasıyla beğenilmiştir. Ayrıca bu filmin dövüş sahnesi, en pahalı film sahneleri arasında yer almaktadır.

Şiddet, korku ve cinsellik gibi faktörler hayatın içinde olan gerçeklerdir; ancak bu gerçekler filmlere yansıdığı anda kötü örnek teşkil ettiği düşünülerek sınırlandırılma getirilmektedir. Bu sınırlamanın doğruluğuna ya da yanlışlığına hiç girmeden, sizlere sunmuş olduğumuz yaş sınırlandırılmasına takılmasına rağmen gişede harikalar yaratan bu filmler ile ilgili düşünce ve yorumlarınızı bizlerle paylaşırsanız, seviniriz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.