Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Oynadığı Filmlerle Yalnızca Hollywood’dan En Çok Kazanç Elde Eden Efsane Oyuncular

Tom Cruise, Robert De Niro, Morgan Freeman, Cameron Diaz ve dahası… Sizce oynadıkları filmlerden en çok kazanç elde edenler hangi ünlü isimler?
Oynadığı Filmlerle Yalnızca Hollywood’dan En Çok Kazanç Elde Eden Efsane Oyuncular
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

20. yüzyılın başı, dünya sinema sektörü açısından büyük önem taşır. Ülkelerin savaş eşiğinde olduğu bu dönemde, bugün herkesin sinemanın kalbi olarak nitelendirdiği Amerikan sineması ilk filmleriyle seyirciyi selamlar. Aslında modern sinemanın Fransa topraklarında doğduğu biliniyor; ama Amerika’nın bu konudaki başarısı, ülkeyi çok daha farklı bir noktaya çıkarır ve hepimizin ismini ezberlediği Hollywood’u oluşturur. Şehri bu denli önemli yapansa, kuşku yok ki yetiştirdiği birbirinden önemli oyuncular. Başarının getirisi her zaman karşılıklı olmuştur. Yıldız isimler performanslarıyla Hollywood’un en çok kazanan film şirketleri ve kuruluşlarını meydana getirirken, onlar da yönetmen ve oyuncularını akıl almaz bir servete kavuşturmuştur.

İşin maddi boyutunu şu şekilde anlatırsak vahametinin de daha iyi anlaşılacağı kanısındayım. Hollywood’da çekilen tek filmin bütçesi, başka bir ülkenin bütün filmlerinin maliyetinden daha fazla olabiliyor. Tabi ki bu durum, filmlerin unutulmaz olmasını sağlayan oyunculara da yansıyor. Bugün sizlerle işin biraz da bu boyutuna bakacağız. Bir film için, tamamlandıktan sonra en önemli şey kuşku yok ki izleyiciden aldığı tepki ve bunun neticesinde elde ettiği gişe hasılatıdır. Zaten film yapımcılarının da farklı yüzler aramak yerine, tekrar tekrar aynı oyunculara yönelmesi bu yüzdendir. Çünkü Hollywood’da öyle starlar var ki film çok kötü olsa dahi, ismiyle o yapımın birçok kişi tarafından izlenmesini sağlayabilir. Kuşku yok ki bu nokta da en büyük referans, filmin doğduğu topraklardan gelen ilk yorumlardır, yani Amerika’dan. Aslından bugün sizlerle bir ölçüde bu duruma göz atacağız. Referansımızsa Hollywood’un en başarılı oyuncularından bazıları.

Bakalım Hollywood’un en çok sevilen oyuncuları kariyerleri boyunca rol aldığı filmlerde toplamda ne kadarlık bir gişe hasılatı elde etmiş. Listemizde yer alan gelirler, filmlerin yurt içi yani Amerika’daki hasılatlarını göstermektedir, dünya genelindeki gelirleri ise farklıdır. İyi seyirler dileriz…

İşte karşınızda yurt içi hasılatlarıyla Hollywood’un en çok kazanan 17 oyuncusu:

17 Robert De Niro

2.927 Milyar Dolar

 Robert De NiroListemizin 17. sırasında, Sıkı Dostlar (Goodfellas) ve Baba 2 (The Godfather Part II) filmleriyle hafızalara kazınan Robert De Niro’yu görüyoruz. Tabi ki ünlü oyuncunun kayda değer filmleri yalnızca bu ikisi değil. Robert De Niro’nun Ben Stiller ile oynadığı Zor Baba ve Dünür isimli film de oyuncuya epey para kazandırmıştır. Buna ek olarak Robert De Niro, çok sayıda filmde oynamış olmasına rağmen; listedeki diğer aktörlerin kazançlarının önüne geçememiştir. Ancak yine de başarılı oyuncuyu Hollywood’un en çok kazanan aktörlerinden biri olarak nitelendirebiliriz. Robert De Niro’nun rol aldığı 75 filmin yurt içi toplam gişe hasılatı 2.927.000.000 dolardır.

16 Liam Neeson

2.941 Milyar Dolar

Liam NeesonŞu an 63 yaşında olan Liam Neeson ise listemizin 16. sırasında yer alıyor. Ortalama kazançları 47 milyon dolar olan 62 uzun metrajlı filmde yer alan oyuncu, 96 Saat (Taken) serisinden oldukça kazançlı çıkmıştır. Diğer taraftan, Liam Neeson’un oynadığı en pahalı film ise George Lucas tarafından yönetilen Yıldız Savaşları Bölüm 1: Gizli Tehlike olarak bilinmektedir.

15 Gary Oldman

3.030 Milyar Dolar Dolar

Gary OldmanEvet, 57 yaşındaki İngiliz oyuncu Gary Oldman da Hollywood’un en çok kazanan aktörleri arasında. Ortalama kazançları 84.000.000 dolar olan 36 filmde yer alan Gary Oldman’un en yüksek gişe hasılatı elde ettiği filmi ise Christopher Nolan’ın yönettiği Kara Şövalye’dir. Oyuncunun en çok hatırlanan filmleri arasında da yine Kara Şövalye, Batman Başlıyor ve Kara Şövalye Yükseliyor gibi serileri sayabiliriz. Sonuçta Gary Oldman’ın Hollywood filmlerinin toplam yurt içi hasılatı 3.030.000.000 doları bulaktadır.

14 Cameron Diaz

3.031 Milyar Dolar

Cameron DiazCameron Diaz denilince aklımıza ilk gelen aktrisin güzelliği oluyor. Ancak görünen o ki Diaz; Scarlett Johansson, Jennifer Lawrence gibi isimlerin önüne geçmiş ve Hollywood’un en çok kazanan oyuncularından biri olmuş. Sonuçta Diaz’ın 34 filminin yurt içinde elde ettiği toplam gişe hasılatı 3.031.000.000 dolar olarak belirtiliyor.

13 Ian McKellen

3.150 Milyar Dolar

Ian McKellenYüzüklerin Efendisi, Hobbit ve X-Men serileriyle hatırlanan Ian McKellen, toplam 31 filmde oynamış. Şu an 76 yaşında olan ünlü oyuncunun en çok kazanan filmi ise Peter Jackson’un yönetmenliğini yaptığı Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü olmuş. Bu filmin yurt içinde elde ettiği gişe hasılatı ise 377 milyon dolar olarak belirtiliyor.

12 Stellan Skarsgard

3.172 Milyar Dolar

Stellan SkarsgardListemizde yer alan bir diğer isim, her bir filmi 75.5 milyon dolarlık kazancıyla dikkat çeken Stellan Skarsgard. Toplam 42 filmde yer alan Stellan Skarsgard’ın en çok kazanan filmi ise 623 milyon dolarlık gişe hasılatı yapan Yenilmezler. Ayrıca Skarsgard’ın rol aldığı Thor, Ejderha Dövmeli Kız ve Can Dostum filmleri de oldukça başarılı olmuştur.

11 Bruce Wills

3.186 Milyar Dolar

Bruce WillsHollywood’un en ünlü aktörlerinden biri olan Bruce Wills ise tam 58 filmde oynamıştır. Zor Ölüm, Cehennem Melekleri, Red, Armageddon filmleriyle hafızalara kazınan ünlü isimin ortalama gişe hasılatı ise 55 milyon dolar civarındadır. Diğer taraftan Bruce Wills’in en çok kazanan filmi ise 293 milyon dolar yurt içi hasılatıyla Altıncı His olarak gösterilmiştir.

10 Michael Caine

3.262 Milyar Dolar

Michael CaineŞu anda 82 yaşında olan Michael Caine ise her biri ortalama 58 milyon dolarlık gişe hasılatıyla dikkat çeken 56 filmde oynamıştır. Michael Caine’nin en çok kazanan filmi ise tıpkı Gary Oldman gibi, yurt içinde 535 milyon dolar hasılat yapan Kara Şövalye olarak karşımıza çıkıyor. Sonuçta, ünlü oyuncunun 56 filminin yurt içinde elde ettiği toplam kazanç 3.262.000.000 dolar olarak belirtilmiş.

9 Johnny Depp

3.271 Milyar Dolar

Johnny DeppListemizin bir diğer ismi ise Karayip Korsanları’ndaki Jack Sparrow karakteriyle tüm dünyanın hayranlığını kazanan Johnny Depp. Her biri ortalama 74.3 milyon dolar yurt içi hasılatı yapan 44 filmde yer alan aktörün en kazançlı filmi ise 423.3 milyon dolar hasılat elde eden Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı olmuştur.

8 Robin Williams

3.279 Milyar Dolar

Robin WilliamsAladdin, Müthiş Dadı ve Müzede Bir Gece gibi filmleriyle hatırlanan Robin Williams, gerçekten Hollywood’un en büyük yeteneklerinden biriydi. 63 yaşında hayata veda eden başarılı oyuncunun filmlerinin yurt içinde elde ettiği toplam gişe hasılatı ise 3.279.300.000 dolar olarak belirtilmiş.

7 Robert Downey Jr.

3.539 Milyar Dolar

Robert Downey Jr.Tony Stark karakteriyle gönüllere taht kuran Robert Downey Jr., rol aldığı 50’nin üzerinde filmle Hollywood’un en çok kazanan aktörleri arasında yer alıyor. Aktörün en yüksek yurt içi hasılatını yaptığı filmi ise Yenilmezler olarak belirtiliyor. Sonuçta, Robert Downey Jr.’in oynadığı filmlerin toplamda elde ettiği yurt içi hasılatı ise 3.539.000.000 dolar olarak belirtilmiş.

ROBERT DOWNEY JR.’nin EN PAHALI 10 FİLMİ

6 Tom Cruise

3.585 Milyar Dolar

Tom CruiseElbette Tom Cruise de listemizde yer alıyor. Bir filmin başarılı olmasını garantileyen nadir Hollywood yıldızlarından biri olan Cruise, her biri ortalama 100 milyon dolarlık yurt içi gişe hasılatı yapan 36 filmde yer almıştır. Bununla birlikte ünlü oyuncu; Görevimiz Tehlike, Top Gun, Azınlık Raporu, Dünyalar Savaşı gibi daha sayısız başarılı filmde yer almıştır. Dünyalar Savaşı, 243 milyon dolarlık kazancıyla oyuncunun en yüksek hasılat yapan filmi olmuştur.

5 Eddie Murphy

3.810 Milyar Dolar

Eddie MurphyEddie Murphy olmadan olmazdı… Çatlak Profesör, Sosyete Polisi ve Dr. Doolittle gibi filmleriyle hatırlanan Eddie Murphy’in yer aldığı filmlerin yurt içinde elde ettiği toplam hasılat ise 3.810 milyar dolar olarak belirtiliyor.

4 Harrison Ford

3.935 Milyar Dolar

Harrison FordIndiana Jones filmleri ile ünlü olan Harrison Ford da listemizde yer alan Hollywood yıldızları arasında. Diğer taraftan Yıldız Savaşları’ndaki karakteriyle de hafızalara kazınan oyuncu, 40 sinema filminde yer almıştır. Harrison Ford’un yer aldığı filmlerin her biri ortalama 100 milyon dolar gişe hasılatı elde etmiş, bunlar da 3.935 milyar dolar toplam yurt içi gişe hasılatına denk gelmektedir.

3 Tom Hanks

4.264 Milyar Dolar

Tom HanksDa Vinci Şifresi, Sevginin Bağladıkları, Yeşil Yol ve daha birçok başarılı filmde yer alan Tom Hanks’in filmlerinin yurt içinde elde ettiği toplam gişe hasılatı ise 4.264 milyar dolar olarak belirtilmektedir.

2 Morgan Freeman

4.315 Milyar Dolar

Morgan FreemanListemizin 2. sırasında yer alan aktör ise Morgan Freeman. Her biri 75 milyon dolarlık gişe hasılatı yapan 58’in üzerinde filmde yer alan Morgan Freeman’ın en çok kazanan filmi ise yine Kara Şövalye olarak karşımıza çıkıyor. Sonuçta başarılı oyuncunun filmlerinin toplam yurt içi hasılatı 4.315 milyar dolar olarak belirtiliyor.

1 Samuel L. Jackson

4.589 Milyar Dolar

Samuel L. Jacksonİşte listemizin 1 numarası ve 66 yaşındaki başarılı oyuncu Samuel L. Jackson… Her biri 70 milyon dolarlık gişe hasılatı yapan 66 filmde yer alan Samuel L. Jackson; Yıldız Savaşları, Zor Ölüm, Jurassic Park, Yenilmezler, Ucuz Roman gibi astronomik rakamlar kazanan filmlerde yer almıştır. Sonuçta, oyuncunun yer aldığı filmlerin yurt içinde elde ettiği toplam gişe hasılatı 4.589 milyar doları bulmuştur.

Listemizde yer alan isimlerin her biri kuşku yok ki birer efsane. Hatta beklide filmlerini bir değil, birkaç kere izledik. Aslında sinema dünyasının bu isimlerle kolaya kaçtığını da rahatlıkla söyleyebilirim. Çünkü filmin kalitesi, senaryodan çok oyuncu kadrosuyla ölçülmeye başlandı. Kısacası senaryo kötü bile olsa, bu oyunculardan herhangi birine başrol vermen yeterli. Tabi ikna edebilirlerse… Şimdi söyleyin bakalım, listede yer alan oyunculardan performansını en beğendiğiniz hangisi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın