Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En Az Filmleri Kadar Servetleriyle de Akıllara Durgunluk Veren Dünyanın En Zengin Yönetmenleri

Hepimizin çok sevdiği unutulmaz filmlerin yönetmenleri de önemlidir. Peki en zengin olanları size hangisi?
En Az Filmleri Kadar Servetleriyle de Akıllara Durgunluk Veren Dünyanın En Zengin Yönetmenleri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Sinemanın kalbinin attığı yerlerden bir tanesi olan Hollywood, rahatlıkla milyar dolarlar kazanabileceğiniz bir film endüstrisidir. Bir yıl içerisinde yirminin üzerinde film çekerek, sadece yurt içi satışlardan bile 100 milyon dolardan çok daha fazlasını kazanabilirsiniz. 2016 filmleriyle güncellenen tüm zamanların en çok gişe yapan filmleri arasında yer alan 1.6 milyar dolar hasılat elde eden Jurassic World, J.J. Abrams’ın 1.8 milyar dolarlık Star Wars: Güç Uyanıyor filmi ya da gelmiş geçmiş en yüksek gişe hasılatına sahip 2.8 milyar dolarlık Avatar gibi yapımlar, hem bünyelerinde barındırmış oldukları oyunculara hem de yönetmenlerine yüksek miktarlarda paralar kazandırmaya devam ediyorlar.

Ancak seyircileri büyük bir beklenti içerisine sokan bu tarz filmlerin başarısının veya başarısızlığının en büyük sorumlusu olarak yönetmenler gösterilmektedir. Yönetmenler, bu sanat eserlerinin yapım aşamasındaki en yetkili kişilerdir. Rol dağılımından, tasarımlarına ve sanatsal yönetimine kadar filmlerin her detayına hakim olmak zorundalardır. Çünkü bu ufak detaylar, sinema tarihine damgasını vuran filmlerin birer efsane haline gelmesine ön ayak olan öğelerdir.

Yıllar boyunca sinema dünyasından birçok başarılı yönetmen gelip geçmiş olsa da hiçbiri, listemizde yer alanlar kadar büyük bir servet elde edemedi. Listede yer alan yönetmenlerin birçoğu, beklendik isimlerden oluşuyor. Elbette ki, finansal başarı her zaman eleştirel başarıyla el ele gitmiyor. Bu nedenle de listede yer alan zengin yönetmenlerin bazıları, geniş kitlelerce eleştiriliyor ve beğenilmiyorlar. Ancak listemizde her iki başarıya da rahatlıkla ulaşan isimler de yok değil.

Dilerseniz dünyanın en zengin yönetmenleri listesinin hangi isimlerden oluştuğuna bir göz atalım ve bu isimlerin sinema endüstrisinde ne kadar başarılı olduklarına da sizler karar verin:

10 Gore Verbinski

Serveti: 110 Milyon Dolar

Gore VerbinskiGore Verbinski, Hollywood kariyerine 1996 yılında, The Ritual filmiyle başlamış olsa da Julia Roberts ve Brad Pitt gibi başarılı iki ismin başrolünde oynadığı Meksikalı filmi, bu ünlü yönetmenin tanınmasını sağladı. Daha sonra ise 2002 yapımı psikolojik korku filmi olan Halka ile büyük bir gişe başarısına imza atan Verbinski, şimdiye kadar çekilmiş en yüksek bütçeli Hollywood filmleri arasında yer alan Karayip Korsanları serisi ile dünyanın en başarılı yönetmenlerden biri olduğunu sinema sektörüne kanıtlamış oldu. Video klip yönetmenliği ile başlamış olduğu kariyerini dünyanın en zengin yönetmenlerinden biri olarak devam ettiren Verbinski, 110 milyon dolarlık servetiyle listemizin onuncu sırasında yer alıyor.

9 Roland Emmerich

Serveti: 110 Milyon Dolar

Roland EmmerichAdeta 10 parmağında 10 marifet olan Alman asıllı yönetmen, senarist ve yapımcı Roland Emmerich, 1984 yılında The Noah’s Ark Principle filmi ile sektöre ilk adımını attı. 1992 yılında yönetmenliğini yapmış olduğu Evrenin Askerleri (Universal Soldier) filmiyle Hollywood’da tanınmaya başladı. Daha sonraları ise Yıldız Geçidi (Stargate), Kurtuluş Günü (Independence Day) ve Godzilla gibi gişe rekortmeni filmlerin hem senaristliğini hem de yönetmenliğini üstlenen bu başarılı isim, 2007 yapımı Yarından Sonra (The Day After Tomorrow) filmiyle de başarısını taçlandırmayı başarmıştı. Ancak MÖ 10.000 ve 2012 filmleriyle aynı başarıyı devam ettiremeyip, sinemaseverler tarafından fazlasıyla eleştirilen Emmerich, 110 milyon dolarlık bir servete sahip.

8 Ridley Scott

Serveti: 140 Milyon Dolar

Ridley ScottAlien, Bıçak Sırtı (Blade Runner), Gladyatör, Hannibal, Kara Şahin Düştü (Black Hawk Down), Cennetin Krallığı (Kingdom of Heaven), American Gangster, Yalanlar Üstüne (Body of Lies), Prometheus ve bu yıla damgasını vuran Marslı gibi eşsiz filmlerin yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendi. Elbette ki, üç kez Oscar’a ve iki kez de Altın Küre’ye aday olarak gösterilen Sir Ridley Scott’tan bahsediyoruz. Tam olarak 1963 yılından bu yana sinema sektörünün içerisinde olan Scott, 1977 yılında başlamış olduğu yönetmenlik kariyerini bir dolu başyapıt ile süslemeyi başardı. Dünyanın en başarılı ve en zengin yönetmenlerinden Ridley Scott’un bu filmlerden kazanmış olduğu toplam servetinin ise 140 milyon dolar olarak belirtiliyor.

7 Christopher Nolan

Serveti: 150 Milyon Dolar

Christopher NolanBaşarılı bir İngiliz yönetmeni geride bırakıp, henüz 46 yaşında sinemanın en prestijli ödüllerini kazanmayı başaran ve üç dalda Oscar’a aday gösterilen Christopher Nolan ile listemize devam ediyoruz. Akıl Defteri (Momento), Başlangıç (Inception), Çelik Adam (Man of Steel) ve Yıldızlararası (Interstellar) gibi başyapıtların yanı sıra, sinema sektörünün talihini değiştiren dünyanın en iyi film serileri arasında yer alan Batman Kara Şövalye filmlerine de imzasını atan Nolan, kısa sürede dünyanın en başarılı yönetmenlerinden biri haline geldi. Ayrıca tanınmış bir yazar ve yapımcı da olan Nolan, genellikle sosyolojik, felsefi ve etik kavramları bünyesinde barındıran filmleriyle 150 milyon dolarlık bir servet oluşturmayı da başardı.

6 Tyler Perry

Serveti: 400 Milyon Dolar

Tyler PerryTyler Perry, sadece başarılı bir yönetmen olarak değil, aynı zamanda oyunculuk ve oyun yazarlığıyla da sektörde oldukça tanınıyor. Kayıp Kız (Gone Girl), Ninja Kaplumbağalar 2 ve Uzay Yolu gibi başarılı filmlerde rol alarak oyunculuk kariyerini süslemeyi başaran Perry, Renklerin Hikayesi, Madea Goes to Jail, Meet the Browns ve Neden Evlendim gibi yapımların birçoğunda oyunculuğunun yanı sıra, yönetmenliğiyle de takdir topladı. Ayrıca 2011 yılında yıllık 130 milyon dolarlık kazancıyla Forbes dergisi tarafından eğlence sektörünün en çok kazanan erkeklerinden biri olarak nitelendirildi. House of Payne ve The Haves&Have Nots dizileriyle de başarısına katkıda bulunan Perry’nin şuan ki serveti, 400 milyon doların biraz üzerindedir.

5 Michael Bay

Serveti: 430 Milyon Dolar

Michael BayYüksek bütçeli aksiyon filmleri denilince akla ilk gelen isimlerden biri olan Michael Bay; Armageddon, Pearl Harbor, Bad Boys ve Transformers gibi gişede büyük başarılara imza atan filmlerin yönetmenliğini yapmıştır. Genellikle biçimsel görselleri, hızlı düzenlemeleri ve aşırı özel efekt kullanımı ile tanınan Michael Benjamin Bay, yaklaşık olarak 430 milyon dolarlık bir servete sahip.

4 Peter Jackson

Serveti: 600 Milyon Dolar

Peter JacksonSinemaseverlerin oldukça yakından tanıdığı yönetmenlerden bir tanesi olan, Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit serileriyle özdeşleşen Peter Jackson, 600 milyon dolarlık servetiyle listemizde dördüncü sırada yer alıyor. Tamı tamına üç kez Akademi Ödülü kazanan bu Yeni Zelandalı yönetmen, ilk olarak 1987 yılında Bad Taste filmiyle sinema sektörüne giriş yaptı. Daha sonraları birçok başarılı filme imzasını atmış olsa da 2001 yapımı Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği, Jackson için adeta dönüm noktası oldu. Peter Jackson ayrıca, Sıkı Aynasızlar (Hot Fuzz) ve Yasak Bölge 9 (District 9) filmlerinin de yönetmenliğini yaptı.

3 James Cameron

Serveti: 700 Milyon Dolar

James CameronMilyar dolarlık gişe hasılatlarıyla zirvede yer alan Hollywood filmleri listesinde ilk sırada yer alan 2.8 milyar dolarlık Avatar, sektörün efsanevi yapımlarından Titanik, Terminatör ve halen daha televizyonlarda reyting rekorları kırmayı başaran Rambo: İlk Kan gibi enfes filmlerden bazılarında senarist bazılarında ise yönetmen olarak görev aldı. Kimden mi bahsediyoruz? Sektörün en can alıcı filmlerine imza atan, elbette ki, Akademi Ödülü’nü tamı tamına altı kez kazanmayı başarmış, 700 milyon dolarlık bir servete sahip James Cameron’dan başkası olamaz.

2 Steven Spielberg

Serveti: 3.6 Milyar Dolar

Steven SpielbergSinema sektörünün en etkili ve en bilindik isimlerinden olan Steven Spielberg, gişe hasılatı kıran filmleri ve DreamWorks Studios şirketine olan ortaklığıyla yaklaşık 3.6 milyar dolarlık dev bir servetin de sahibi olmayı başarıyor. Uzun süredir sektörün içerisinde olan Spielberg; Jaws, E.T, Indiana Jones, Jurassic Park, Schindler’in Listesi, Er Ryan’ı Kurtarmak, Yapay Zeka, Azınlık Raporu, Sıkıysa Yakala, Dünyalar Savaşı, ve Lincoln gibi başyapıtlarla sinema tarihine yön vermeye devam ediyor.

DÜNYANIN EN ZENGİN ÜNLÜ ÇİFTLERİ İÇİN TIKLAYIN.

1 George Lucas

Serveti: 5.1 Milyar Dolar

George Lucasİşte huzurlarınızda, 5.1 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin yönetmeni, George Lucas. Spielberg ile yaratmış olduğu Indiana Jones serisinin yanı sıra, gelmiş geçmiş dünyanın en çok hayran kitlesine sahip film serisi olan Star Wars’ı da sinema tarihine kazandırmayı başarmıştır. Spielberg ile birlikte dünyanın en büyük yönetmenleri arasında yer alan Geroge Walton Lucas Jr. 1965 yılından bu yana sektöre yön vermeye devam ediyor.  

Bizlere farklı bir dünyanın kapılarını açan, olağanüstü bir zeka ile kurgulanıp, beyaz perdeyi renklendiren filmler, her zaman için övgü toplamayı ve ödüllendirilmeyi hak ediyorlar. Elbette ki, bizleri bir süreliğine bu dünyadan soyutları başaran bu yapımların arkasındaki isimler de bu başarılarının meyvelerini gişe kazançlarıyla toplayarak, akılalmaz servetler oluşturmayı başarıyorlar. Peki, listemizde yer alan dünyanın en zengin yönetmenleri arasından sizce hangileri, bu akılalmaz servetleri sonuna kadar hak ediyor?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.