Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hapishane Filmleri: En İyi 50 Cezaevinden Kaçış Filmi

Parmaklıklar arkasında yaşanan olayları bütün gerçekliğiyle gözler önüne sermeye devam eden bu yapımlar, ayrıca özgürlüklerine yeniden kavuşmak isteyen mahkumların hikayelerini de konu alıyorlar.
Hapishane Filmleri: En İyi 50 Cezaevinden Kaçış Filmi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Listemizde ki yapımlar kötü şartlarda mahkumiyetlerini sürdüren ve özgürlükleri tamamıyla kısıtlanan tutuklularla empati kurabilmemizi sağlıyorlar. Özgürlüklerin kısıtlandığı ve çeşitli işkencelerin uygulandığı, kimi zaman gerçek kimi zaman ise kurgusal olayların yansıtıldığı bu yapımlar dramın tokat gibi yüze vuran en başarılı örnekleri olarak karşımıza geliyorlar.

En iyi hapishaneden kaçış filmleri ise bazen zekice kurgulanmış planlarla özgürlüğe koşan mahkumların, bazen de bu yolda hayatını kaybeden özgür tutsakların hikayelerini konu alıyorlar. IMDb puanına göre sıralamış olduğumuz en iyi hapishane ve cezaevinden kaçış filmlerini huzurlarınıza getiriyoruz.

50 Maskeli Beşler: İntikam Peşinde

Maskeli Beşler: İntikam PeşindeIMDb Puanı: 4,2
Yapım Yılı: 2005

IMDb’den almış olduğu puan her ne kadar düşük olsa da, neredeyse tüm Türkiye’nin gönlünü kazanan Maskeli Beşler: İntikim Peşinde ile listemize başlıyoruz. Son derece garip bir ekip olan bu beşli, hapisten kaçma planı üzerine çalışırlar ve bu durum sonrasında hayatlarında birçok şeyin değişeceği maceralar başlar.

Murat Aslan’ın senaryo ve yönetmenliğini üstlendiği yapımda, Şafak Sezer, Mehmet Ali Alabora, Peker Açıkalın ve Cengiz Küçükayvaz gibi usta isimler yer alıyor.

49 Gotti

GottiIMDb Puanı: 4,8
Yapım Yılı: 2018

Yönetmenliği Kevin Connolly’nin üstlendiği ve Leo Rossi, Lem Bobbs ikilisinin kaleminden izlediğimiz Gotti izlenmeye değer. IMDb’den almış olduğu düşük puanın nedenini hala anlayamadığımız yapım, açıkcası izleyebileceğiniz ve sıkılmayacağınız konuya sahip.

Yapımda mafya ilişkilerinin ve hapis hayatını yoğun olarak izliyoruz. Aynı zamanda John Travolta, Kelly Preston ve Spencer Rocco Lofranco gibi isimler oyuncu kadrosunda yer alıyor.

48 Kaçış Planı 2 (Escape Plan 2)

Kaçış Planı 2 (Escape Plan 2)IMDb Puanı: 5,0
Yapım Yılı: 2018

Rocky karakteri ile tüm dünyada üne kavuşan Sylvester Stallone’un kadroda yeniden yer aldığı Kaçış Planı 2 (Escape Plan 2), ilk olarak 2013 yılında karşımıza gelmişti. Birçok ağır eleştiriye uğrasa da hayranlarını tatmin etmeyi başarmıştı.

2019 yılında serinin 3. filmi karşımıza gelmişti fakat neredeyse hiç tutmamıştı. Steven C. Miller’ın yönettiği yapım, kurgularıyla ve hikayesiyle listemizde yerini alıyor.

47 En Uzun Mesafe (The Longest Yard)

En Uzun Mesafe (The Longest Yard)IMDb Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 2005

Son derece başarılı işlere imza atan, şimdilerde emekliliği yaşayan karakterimizin başından geçen olaylar hikayeyi şekillendiriyor. Alkol içtiği bir mekandan çıktışta, arabasına biner ve polislere yakalanması ile ceza yolculuğu başlar.

Alışık olmadığı insanlarla iç içe yaşamaya başlar ve bulunduğu durum fazlasıyla zorlayıcıdır. Burada ise sarıldığı motivasyon kaynağı yıllardır severek oynadığı futbol olacaktır.

46 Hür Kan (Lock Up)

Hür Kan (Lock Up)IMDb Puanı: 6,4
Yapım Yılı: 1989

Johm Flynn’in yönetmen koltuğunda oturduğu, en iyi suç ve aksiyon filmlerinden biri olan 1989 yapımı Hür Kan (Lock Up); Sylvester Stallone, Donald Sutherland, John Amos, Tom Sizemore ve Sonny Landham gibi başarılı oyuncuları da kadrosunda barındırıyor. Tamirci ve futbolcu Frank Leone’un, gönderildiği hapishanede zorlu şartlara rağmen, sakinliğini korumaya çalışarak özgürlüğüne kavuşabilme mücadelesi konu edilmektedir.

45 Sıradışı Sanıklar (Mean Machine)

Sıradışı Sanıklar (Mean Machine)IMDb Puanı: 6,5
Yapım Yılı: 2001

Listemizde ki açık ara en komik film olan Sıdarışı Sanıklar (Mean Machine), eğlenceli dakikaları izleyiciler ile buluşturuyor. Ayrıca Jason Statham, Vnnie Jones ve David Kelly gibi dünyaca tanınmış oyuncular da kadroda yer alıyorlar.

Çıkış tarihini bekleyen onlarca mahkumun boş vakitlerini değerlendirdiği şeyler apaçık ortadadır, spor. Aynı zamanda yaptıkları sporlar ile de birçok kişi dostluklar edinecektir. Gardiyanlar arasında ki çekişme de bir hayli izlenesi.

44 Gerçeğin Peşinde (Man on a Ledge)

Gerçeğin Peşinde (Man on a Ledge)IMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2012

İşlemediğiniz bir suç yüzünden yargılansaydınız ne yapardınız? Veya nasıl hissederdiniz? Bunun gibi birçok sorunun cevabını bulacağınız Gerçeğin Peşinde (Man on a Ledger), Asger Leth’in objektifinden son derece kaliteli bir hal alıyor.

Son derece pahalı bir elması çaldığı iddiasıyla neredeyse bir ömür ile yargılanan kahramanımızın, kardeşi ve onun sevgilisi ile gerçekleri ortaya çıkarmak için verdiği mücadeleyi izliyoruz.

43 Hayvan Fabrikası (Animal Factory)

Hayvan Fabrikası (Animal Factory)IMDb Puanı: 6,6
Yapım Yılı: 2000

Yine güçlü bir oyuncu kadrosuna sahip olan etkileyici bir filmle listemize devam ediyoruz. Ünlü oyuncu Steve Buscemi’nin hem yönetmen koltuğunda hem de başrollerinde oynadığı Hayvan Fabrikası (Animal Factory); unutulmaz efsane filmler arasında ilk sıralarda yer alan Terminatör serisi ile yıldızı parlayan Edward Furlong, Willem Dafoe, Mickey Rourke ve Danny Trejo gibi birbirinden başarılı isimleri de bünyesinde barındırıyor.

Uyuşturucudan dolayı hapse düşen genç Ron, tutuklu kaldığı süre boyunca tecavüze uğramak en büyük korkusudur. Bu nedenle hapishanede sözü geçen bir diğer mahkum Earl’ün himayesine girer. Ancak belki de asıl korkması gereken isim Earl’dür.

42 Kaçış Planı (Escape Plan)

Kaçış Planı (Escape Plan)IMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2013

2013 yılının bir diğer başarılı yapımıyla listemize devam ediyoruz. En iyilerden biri olan Kaçış Planı (Escape Plan), Miles Chapman eserinin Mikael Hafström tarafından beyazperdeye uyarlanmış halidir. Aksiyon filmlerinin süper starları, Sylvester Stallone ve Arnold Schwarzenegger’in başrollerini paylaştıkları bu yapım; Jim Caviezel, 50 Cent olarak bilinen ünlü rap şarkıcısı Curtis Jackson ve Vinnie Jones gibi başarılı isimleri de bünyesinde barındırıyor.

41 Mavi Gözlü Dev

Mavi Gözlü DevIMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2007

Halihazırda en iyi sosyalizm filmleri listesine de adını yazdıran Mavi Gözlü Dev, şair Nazım’ın, Nazım Hikmet Ran’ın Bursa Cezaevi’nde hapis yattığı dönemleri anlatıyor. Bizleri 1941 yılı sonrasına götüren bu Biket İlhan filmi; Yetkin Dikinciler, Dolunay Soysert, Özge Özberk, Ahmet Mümtaz Taylan ve Uğur Polat gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da dikkat çekiyor. Komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle mahkum edilen Nazım Hikmet’in 28 yıl hapis cezası almış ve bu dönemlerde efsanevi bir isim haline gelmiştir.

40 F Tipi Film

F Tipi FilmIMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2012

Güçlü bir kadroya sahip bir diğer başarılı yerli yapımla daha listemize devam ediyoruz. Ezel Akay, Sırrı Süreyya Önder ve Reis Çelik gibi ünlü yönetmenlerin yanı sıra Hüseyin Karabey, Barış Pehlivan, Aydın Bulut ve Vedat Özdemir’in de yönetmen koltuğunda oturduğu 2012 yapımı F Tipi Film de en iyiler arasına adını yazdırıyor.

30 yılı aşkın süredir protest ve özgün müziğin başarılı gruplarından olan Grup Yorum tarafından geliştirilen bu yapımda; Ezel Akay, Fırat Tanış, Erkan Can, Gizem Soysaldı, Serkan Keskin, Bülent Emrah Parlak, Civan Canova, Tansu Biçer ve Derya Durmaz gibi birbirinden başarılı oyuncular da yer alıyor.

39 Son Kale (The Last Castle)

Son Kale (The Last Castle)IMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2001

Rod Lurie tarafından yönetilen Son Kale (The Last Castle) filmi, 2001 yılına damga vuran yapımlardan bir tanesiydi. David Scarpa romanından uyarlanan bu film; Robert Redford, James Gandolfini, Mark Ruffalo, Steve Burton ve Delroy Lindo gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da en iyi filmler arasında yer almayı başarıyor.

Bu yapımda; ülkesinde kahraman gözüyle bakılan, taktik uzmanı bir generalin görev sırasında emre itaat etmemsinden dolayı hapse mahkum edilmesine ve bulunduğu cezaevindeki sadistçe uygulamalara karşı mahkumlardan oluşan bir orduyla, yönetim arasında gerçekleşen savaş konu ediliyor.

38 Dog Pound

Dog PoundIMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2010

2010 yapımı bir Kim Chapiron filmi olan Dog Pound, farklı sosyal statüden ve değişik suçlardan ıslahevine düşmüş üç gencin hapiste yaşadıkları konu edilmiştir. Başrollerde yer alan Adam Butcher, Shane Kippel ve Mateo Morales ise sergilemiş oldukları başarılı oyuculuk performanslarıyla beğeni toplamayı başarmışlardır.

37 Bronson

BronsonIMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2008

Şimdi ise gerçek bir hikaye ile listemize devam ediyoruz. Kelimenin tam anlamıyla Tom Hardy’nin, Charles Bronson (Michael Pterson) rolüyle adeta döktürdüğü 2008 yapımı Bronson filmi, Nicholas Winding Refn tarafından çekilmişti. Ayrıca Kelly Adams, Matt King, Amanda Burton ve Juliet Oldfield gibi isimlerin de oyuncu kadrosunda bulunduğu bu etkileyici yapım; 80’li yılların en ünlü mahkumlarından Michael Peterson’ın gerçek yaşam hikayesi anlatılıyor.

36 Brubaker

BrubakerIMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 1980

Gelmiş geçmiş en iyi filmlerden biri olarak gösterilen Brubaker, Stuart Rosenberg ve Bob Rafelson ikilisinin başarılı yönetimleriyle karşımıza geliyor. Başrollerinde Robert Redford ve Morgan Freeman gibi iki usta ismin yer aldığı bu 80 yapımı film; 1968 Arkansas Cezaevi Skandalı’nı konu ediniyor. Tom Murton ve Joe Hyams imzalı kitaptan uyarlanan bu film; Arkansas Cezaevi’ndeki rüşvet, işkence, cinayet ve cinsel taciz gibi sarsıcı olayları etkileyici bir dille gözler önüne seriyor.

35 İlk Canilik (Murder in the First)

İlk Canilik (Murder in the First)IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 1995

Mark Rocco imzalı etkileyici bir film olan İlk Canilik (Murder in the First), 1995 yılına damgasını vuran yapımlardan da bir tanesiydi. Kevin Bacon ve Christian Slater ikilisinin başrollerini paylaştıkları bu film; Gary Oldman ve Embeth Davidtz gibi ünlü oyuncuların yanı sıra Shameless dizisinin usta oyuncusu William H. Macy’yi de kadrosunda barındırıyor. Ayrıca İlk Canilik filmi, konusuyla da hayranlık uyandırmayı başarıyor.

34 Shot Caller

Shot CallerIMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2017

Son dönemlerin gözde yönetmeni Ric Roman Waugh’un yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği Shot Caller, 2017 yılında beyaz perde de yerini aldı. Vizyona girdiği tarihten bu yana, hem gişe olarak hemde IMDb puanı ile beklentilerini kısmen yerine getirdi.

Son derece prestijli bir hayat yaşayan Jacob’un, istemeden de olsa bir kişinin ölümüne sebep olması ile hikaye başlar. Bu olaydan sonra ki hayatı hiç tahmin edemediği şekilde ilerler ve hayat onu mafya olma yoluna sokar…

33 Yüksek Risk (Starred Up)

Yüksek Risk (Starred Up)IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2013

2013 yapımı başarılı bir hikayeyle daha yolumuza devam ediyoruz. Jonathan Asser tarafından yazılıp, David Mackenzie tarafından yönetilen Yüksek Risk (Starred Up); Jack O’Connell’ın yanı sıra en çok izlenen filmlerden biri olan Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi filminin de dikkat çeken isimlerinden biri olan Ben Mendelsohn ve Şehrin Azizleri filminin yıldızı Rupert Friend gibi güçlü oyuncuları da kadrosunda barındırıyor.

32 Yenilmez (Undisputed) 3

Yenilmez (Undisputed) 3IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2010

Aksiyon ve dövüş ağırlıklı bir film serisi olan Yenilmez, ilk olarak Wesley Snipes ile 2002 yılına damgasını vurmuştu. Ancak 2010 yılında vizyona giren Yenilmez (Undisputed) 3 filmi, özellikle de Yuri Boyka karakterini canlandıran Scott Adkins’in başarılı performansıyla izleyicilerin beğenisini kazanmıştı. 2017 Nisan’ında vizyona gireceği belirtilen Yenilmez 4 ya da orijinal adıyla Boyka: Undisputed filmi de bu başarıyı devam ettirecek gibi görünüyor.

31 Adalet Peşinde (Law Abiding Citizen)

Adalet Peşinde (Law Abiding Citizen)IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2009

Hem etkileyici bir kaçış hem de çarpıcı bir intikam filmi olan Adalet Peşinde (Law Abiding Citizen), 2009 yılında vizyona girmiş ve izleyicilerin fazlasıyla beğenisini kazanmıştı. F. Gary Gray tarafından yönetilen bu filmin yapımcılığını ve senaristliğini ise Kurt Wimmer üstlenmişti. Gerard Butler ve Jamie Foxx ikilisinin başrollerini paylaştıkları Adaletin Peşinde filmi de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor.

30 Suç Çıkmazı (Felon)

Suç Çıkmazı (Felon)IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2008

2008 yılında vizyona giren Suç Çıkmazı (Felon) filminin yönetmen koltuğunda Ric Roman Waugh otururken; Val Kilmer, Stephen Dorf ve Marisol Nichols gibi isimler ise oyuncu kadrosunu bulunuyorlar. Sıradan ve her şeyin yolunda gittiği bir hayata sahip olan Porter ailesinin evine bir gece hırsız girer ve bu olayla birlikte ailenin hayatı tamamen değişecektir. Sopayla hırsızı öldüren aile babası cinayet suçundan dolayı hapse girer ve burada birçok aykırı olaya şahit olacaktır.

29 Ölüm Yolunda (Dead Man Walking)

Ölüm Yolunda (Dead Man Walking)IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 1995

Esaretin Bedeli ve en iyi beyin yakan filmler arasında yer alan Dehşetin Nefesi gibi unutulmaz yapımların yıldız ismi Tim Robins, 1995 yapımı Ölüm Yolunda (Dead Man Walking) filminin ise yönetmeni olarak karşımıza geliyor. Oscar ödüllü bir yapım olan Ölüm Yolunda, Susan Sarandon, Sean Penn ve Jack Black gibi başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla da en iyi hapishane filmleri arasına adını yazdırıyor.

28 Onaltıncı Raund (The Hurricane)

Onaltıncı Raund (The Hurricane)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 1999

Hurricane lakaplı Rubin Carter adında bir boksörün gerçek yaşam öyküsünün konu edildiği Onaltıncı Raund (The Hurricane) filmi de vizyona girmiş olduğu 1999 yılına damgasını vuruyor. Norman Jewison tarafından yönetilen bu yapım; Denzel Washington, Vicellous Reon Shannon, Deborah Kara Unger, Liev Schreiber ve John Hannah’dan oluşan oyuncu kadrosuyla da oldukça dikkat çekiyor.

27 Carandiru

CarandiruIMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2003

Tüm zamanların en iyi hapishane filmlerinden biri olan 2003 yapımı Carandiru ile listemize devam ediyoruz. Narcos dizisinin yıldızı Wagner Moura ve Rodrigo Santoro ikilisinin başrollerini paylaştıkları bu Hector Babenco filmi; Latin Amerika’nın en büyük hapishanesi Carandiru’da 1992 yılında gerçekleşen ve tam 111 mahkumun ölümüne neden olan isyanı gözler önüne seriyor.

26 Açlık (Hunger)

Açlık (Hunger)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2008

Çarpıcı bir hapishane filmi olan Açlık (Hunger), 2008 yılının en iyi filmlerinden bir tanesiydi. Steve McQueen tarafından yazılıp yönetilen bu yapım, Bobby Sands’in hapishanedeki günlerini anlatıyor. İnsanlık dışı muamelelere maruz kalan ve ölüm orucuna giren Sands’in önderliğindeki mahkumların direnişinin konu edildiği bu yapım; Michael Fassbender ve Liam Cunningham gibi iki güçlü ismi de bünyesinde barındırıyor.

25 Alcatraz’dan Kaçış (Escape from Alcatraz)

Alcatraz’dan Kaçış (Escape from Alcatraz)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 1979

1979 yılının efsanevi yapımlarından biri olan Alcatraz’dan Kaçış (Escape from Alcatraz) da en iyi hapishaneden kaçış filmleri arasında yer alıyor. J. Campbell Bruce’un aynı adlı romanının Don Siegel tarafından sinemaya uyarlanmış hali olan bu başarılı film; western yapımlarının yıldızı Clint Eastwood, Patrick McGoohan, Roberts Blossom ve Fred Ward gibi usta oyuncuları da kadrosunda barındırıyor.

24 Kaba Güç (Brute Force)

Kaba Güç (Brute Force)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 1947

Şimdi de 1947 yılının en iyi kara filmlerinden biri olan Kaba Güç (Brute Force) ile listemize devam ediyoruz. Ülkemizde ayrıca Vahşi Kuvvet adıyla da bilinen bu yapım da Robert Patterson’ın eserinden uyarlanmıştır. En iyi hapishane filmleri arasına adını yazdıran Kaba Güç filminin yönetmen koltuğunda Jules Dassin otururken, başrollerinde ise Burt Lancester yer alıyor.

23 Hücre 211 (Celda 211)

Hücre 211 (Celda 211)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2009

2009 yılında vizyona giren ve Goya En İyi Film Ödülü’nün sahibi olan Hücre 211 (Celda 211), Daniel Monzon yönetimiyle karşımıza geliyor. Luis Tosar ve Alberto Ammann’ın başrollerini paylaştıkları bu yapım özellikle de sıra dışı konusuyla izleyicileri kendisine hayran bırakıyor.

Tavandan kafasına düşen bir parçanın etkisiyle bayılan bir gardiyan, arkadaşları tarafından hapishanenin boş olan 211 numaralı hücresine götürülür. Fakat bu gardiyan uyandığında kendisini isyan çıkarmış mahkumların içerisinde bulur. Hayatta kalmak için mahkum gibi davranmaktan başka şansı yoktur.

22 Deney (Das Experiment)

Deney (Das Experiment)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2001

Sürpriz sonlu en iyi ters köşe filmler arasında yer alan Who am I ile birlikte en başarılı Alman yapımlarından biri olan Deney (Das Experiment), 2001 yılına damga vurmuştu. Çöküş ve İstila filmlerinin de yönetmeni Oliver Hirschbiegel tarafından çekilen bu yapım; Moritz Bleibtreu, Christian Berkel ve Oliver Stokowski gibi güçlü oyunculardan oluşan kadrosunun yanı sıra sarsıcı konusuyla da etkileyici bir hapishane filmi olmayı başarmıştı.

21 Neredesin be Birader? (O Brother, Where Art Thou?)

Neredesin be Birader? (O Brother, Where Art Thou?)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2000

Homeros’un Odysseia destanından uyarlanan 2000 yapımı Neredesin be Birader? (O Brother, Where Art Thou?) filmi, Coen Kardeşler’in imzasını taşıyor. Bir komedi filmi olarak karşımıza çıkan bu etkileyici yapım; George Clooney, Tim Blake Nelson, John Turturro, John Goodman ve Holly Hunter gibi güçlü oyunculardan oluşan kadrosuyla bizleri 1930’lu yıllara götürüyor.

20 Alkatraz Kuşçusu (Birdman of Alcatraz)

Alkatraz Kuşçusu (Birdman of Alcatraz)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 1962

En bilindik hapishane filmlerinden biri olan Alkatraz Kuşçusu (Birdman of Alcatraz), başrolünde Brad Pitt’in yer alacağı belirtilen Alkatraz Delisi (Madman of Alcatraz) filmiyle 2003 yılında yeniden çekilecekti. Fakat bu proje gerçekleşmedi. Thomas E. Gaddis kitabından uyarlanan 1962 versiyonu ise Burt Lancaster’ın efsanevi performansıyla izleyicileri büyülemeyi başardığı unutulmaz bir film olmaya devam ediyor.

19 İçerdekiler (Down by Law)

İçerdekiler (Down by Law)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 1986

Hayat Güzeldir filmiyle efsaneleşen Roberto Benigni ve Nicoletta Braschi ikilisinin yanı sıra Tom Waits ve John Lurie gibi usta isimleri de bünyesinde barındıran 1986 yapımı İçerdekiler (Down by Law) de en iyi hapisten kaçış filmleri arasında yer alıyor. Bu güzel yapımın yönetmenliğini ve senaristliğini ise Jim Jarmusch üstleniyor.

18 Yeraltı Peygamberi (Un Prophete)

Yeraltı Peygamberi (Un Prophete)IMDb Puanı: 7,9
Yapım Yılı: 2009

Almanya sinemasını bir kenara bırakıp, çarpıcı bir Fransız filmiyle listemize devam ediyoruz. Cannes Film Festivali’nden Büyük Ödül ile ayrılan Yeraltı Peygamberi (Un Prophete); Fransa’da hapse mahkum edilen bir Arap gencin, mahpusluk yıllarında hayatının tamamıyla değişmesini ve bir mafya patronuna dönüşmesini konu alıyor. Filmin başrollerinde ise Tahar Rahim ve Niels Arestrup bulunuyor.

17 Blood in Blood out (Bound by Honor)

Blood in Blood out (Bound by Honor)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 1993

1993 yılında vizyona giren Blood in Blood out ya da Bound by Honor adıyla bilinen bu filmin yönetmen koltuğunda Taylor Hackford oturuyor. Miklo Velka, Cruz Candelaria ve Paco Aguilar adında üç gencin çete savaşlarının sonucunda hapis ve askerlikle sonuçlanan hikayeleri konu ediliyor. Ross Thomas’ın kitabından uyarlanan bu yapımın başrollerinde ise Benjamin Bratt, Damian Chapa ve Jesse Borrego yer alıyor.

16 Casuslar Kampı (Stalag 17)

Casuslar Kampı (Stalag 17)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 1953

William Holden’ın En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandığı 1953 yapımı Casuslar Kampı (Stalag 17) filmi, bizleri II. Dünya Savaşı’na götürüyor. Alman esir kampında mahkum olan askerlerin yaşadıklarını anlatan bu Billy Wilder filminde Otto Preminger, Robert Strauss, Don Taylor ve Peter Graves gibi ustalar da bulunuyor.  

15 Kelebek (Papillon)

Kelebek (Papillon)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 1973

Gelmiş geçmiş en iyi hapisten kaçış filmlerinden biri olan 1973 yapımı Kelebek (Papillon), gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır. Franklin J. Schaffner’ın yönetmen koltuğunda oturduğu bu filmin başrollerini ise Steve McQueen ve Dustin Hoffman ikilisi paylaşıyor. Ayrıca Victor Jory, Don Gordon ve Ratna Assan gibi birbirinden başarılı isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da takdir topluyor.

14 Sorgulama (Przesluchanie)

Sorgulama (Przesluchanie)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 1989

Polonya sinemasının çarpıcı örneklerinden bir tanesiyle en iyi hapishane filmleri listesine devam ediyoruz. Ryszard Bugajski’nin belki de tek önemli filmi olan Sorgulama (Przesluchanie), Interrogation adıyla da biliniyor. Krystyna Janda, Janusz Gajos ve Agnieszka Holland gibi isimler de bu filmin oyuncu kadrosunu oluşturuyorlar.

13 Babam İçin (In the Name of the Father)

Babam İçin (In the Name of the Father)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 1993

Oscar ödüllü Daniel Day-Lewis’in oyunculuğuyla devleştiği efsanevi filmlerden biri olan 1993 yapımı Babam İçin (In the Name of the Father); Pete Postlethwaite, Emma Thompson, John Lynch ve Tom Wilkinson gibi usta oyuncuları da bünyesinde barındırıyor. Jim Sheridan tarafından yönetilen bu etkileyici yapım da en iyi hapishane filmleri arasına adını yazdırıyor.

12 Duvar

DuvarIMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 1983

En başarılı Yılmaz Güney filmlerinden biri olan ve Cannes Film Festival’ine damgasını vuran 1983 yapımı Duvar filmi de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor. Tuncel Kurtiz ve Ayşe Emel Mesci dışında, filmdeki tüm oyuncular ilk kez kamera karşısına geçmelerine rağmen, hem izleyicilerin hem de eleştirmenlerin takdirini toplamayı başarmışlardır. Fransa’da çekilen bu film; Güney’in 1976 senesinde Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukluevi’nde hapis yattığı sırada, çocuklar koğuşunda başlayıp, tüm cezaevine yayılan isyanı etkileyici bir dille gözler önüne seriyor.

11 Parmaklıklar Arkasında (Cool Hand Luke)

Parmaklıklar Arkasında (Cool Hand Luke)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 1967

Stuart Rosenberg’in yönetmen koltuğunda oturduğu 1967 yapımı Parmaklıklar Arkasında (Cool Hand Luke) filmi, usta aktör George Kennedy’ye de En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandırmıştı. Paul Newman’ın ise başrolünde yer aldığı bu yapımda Dennis Hooper ve Harry Dean Stanton gibi başarılı isimler de bulunuyordu.

10 Büyük Firar (The Great Escape)

Büyük Firar (The Great Escape)IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 1963

60’lı yıllara damgasını vuran ve II. Dünya Savaşı’nda Alman esir kamplarından kaçmaya çalışan subayların gerçek hikayelerinin anlatıldığı Büyük Firar (The Great Escape); Paul Brickhill romanından uyarlanmıştır. John Sturges’ın yönetmen koltuğunda oturduğu bu film; Steve McQueen, James Garner ve Charles Bronson’ın yanı sıra en iyi bilim kurgu filmlerinden biri olan Jurassic Park’ın yaratıcısını canlandıran Richard Attenborough gibi başarılı ve usta oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.

9 Pardon

PardonIMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2005

Usta oyuncu Ferhan Şensoy ve Mert Baykal ikilisinin ellerinde hayat bulan 2005 yapımı Pardon filmi, komedi dram türlerinin harmanından oluşan benzersiz yerli filmlerden de bir tanesiydi. Özellikle de replikleriyle de efsaneleşmeyi başaran bu yapım; Ferhan Şensoy, Rasim Öztekin, Zeki Alasya, Sermiyan Midyat, Ali Çatalbaş, Bülent Kayabaş ve Erol Günaydın gibi usta oyuncuları da bünyesinde barındırıyordu.

8 Hücre 7 Mucizesi (Miracle in Cell No. 7)

Hücre 7 Mucizesi (Miracle in Cell No. 7)IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2013

En iyi Kore filmleri arasında yer alan Hücre 7 Mucizesi (Miracle in Cell No. 7), etkileyici konusuyla izleyicileri dakikalarca ağlatmayı ve hüzne boğmayı başarıyor. Lee Hwan-kyung’un yönetmen koltuğunda oturduğu bu yapım, Seung-yong Ryoo, Park Shin-hye ve Kal So-won’dan oluşan oyuncu kadrosuyla da 2013 yılının en beğenilen filmleri arasına adını yazdırıyor.

7 Prangalı Hapishane Kaçağıyım (I am a Fugitive from a Chain Gang)

Prangalı Hapishane Kaçağıyım (I am a Fugitive from a Chain Gang)IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 1932

Efsanelerle listemizin zirvesine doğru yaklaşıyoruz. Howard J. Green ve Brown Holmes ikilisinin yazdığı, Mervyn LeRoy’un ise yönetmen koltuğunda oturduğu Prangalı Hapishane Kaçağıyım (I am a Fugitive from a Chain Gang) filmi 1932 yılında izleyicilerle buluşmuştu. Paul Muni, Glenda Farrell, Helen Vinson ve Preston Foster gibi başarılı isimler ise bu filmin oyuncu kadrosunu oluşturuyordu.

6 Bir İdam Mahkumu Kaçtı (A Man Escaped)

Bir İdam Mahkumu Kaçtı (A Man Escaped)IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 19566

Robert Bresson tarafından yazılıp yönetilen Bir İdam Mahkumu Kaçtı (A Man Escaped) filmi, 1956 yılına damgasını vuran yapımlardan bir tanesiydi. En iyi hapishaneden kaçış filmleri arasına da adını yazdıran bu yapım, François Leterrier ve Charles Le Clainche ikilisinin olağanüstü oyunculuklarıyla çok daha etkileyici bir film haline gelmişti.

5 Uçurtmayı Vurmasınlar

Uçurtmayı VurmasınlarIMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 1989

Bir diğer başarılı yerli film olan Uçurtmayı Vurmasınlar da 80’lerin sonlarına damga vurmayı başarmıştı. Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukluevi’nin kadınlar koğuşunda çekilen bu Tunç Başaran filmi, Feride Çiçekoğlu’nun eserinden uyarlanmıştı. 1989 yılının Kasım ayında vizyona giren bu film; Nur Sürer, Ozan Bilen, Füsun Demirel, Meral Çetinkaya, Güzin Özipek, Güzin Özyağcılar, Özlem Savaş, Ayla Arslancan, Ayben Erman ve Sabriye Kara gibi güçlü oyunculardan oluşan kadrosuyla da beğeni toplamıştı.

4 Geçmişin Gölgesinde (American History X)

Geçmişin Gölgesinde (American History X)IMDb Puanı: 8,5
Yapım Yılı: 1998

David McKenna tarafından yazılan ve Tony Kaye yönetimiyle etkileyici bir film haline gelen 1998 yapımı Geçmişin Gölgesinde (American History X), konusuyla izleyicileri kendisine hayran bırakmayı başarmıştı. Edward Norton, Edward Furlong ve Beverly D’Angelo’nun başrollerinde yer aldıkları bu yapım, gişede de bütçesini ikiye katlayarak, efsanevi filmler arasına adını yazdırmıştı.

3 Delik (Le Trou)

Delik (Le Trou)IMDb Puanı: 8,5
Yapım Yılı: 1960

60’larla zirveye doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Her sahnesiyle gerilimi iliklerinize kadar hissettirecek bir Jacques Becker filmi olan Delik (Le Trou), 1960 yılında vizyona girmişti. Michel Constantin, Jean Keraudy, Philippe Leroy, Marc Michel ve Raymond Meunier gibi ustalardan oluşan kadrosuyla da en iyi hapishane filmleri arasına adını yazdırıyor.

2 Yeşil Yol (The Green Mile)

Yeşil Yol (The Green Mile)IMDb Puanı: 8,6
Yapım Yılı: 1999

Unutulma yapımlardan biri olan ve replikleriyle izleyicileri gözyaşlarına boğmayı başaran 1999 yapımı Yeşil Yol (The Green Mile) da döneme damgasını vuran filmlerden bir tanesiydi. Stephen King romanının Frank Darabont tarafından beyazperdeye uyarlanmış hali olan Yeşil Yol; Michael Clarke Duncan, Tom Hanks, Doug Hutchinson, David Morse ve Sam Rockwell gibi usta isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da efsaneleşmeyi başarmıştı.

1 Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)

Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)IMDb Puanı: 9,3
Yapım Yılı: 1994

Efsanevi bir başyapıt olan, fakat gişeden darbe yemiş başyapıt niteliğindeki filmler arasında yer alan Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption), 1994 yılında vizyona girmiş, sonrasında ise efsaneleşmeyi başarmıştı. Frank Darabont imzalı bu benzersiz yapım da Stephen King romanından uyarlanmıştı. Tim Robbins ve Morgan Freeman ikilisinin adeta devleştikleri Esaretin Bedeli de en iyi hapishane filmleri arasında ilk sırada yer alıyor.  

Peki, izleyicileri derinden etkileyen listemizdeki yapımlardan hangileri sizlerin de favorileri arasında yer alıyor?

En iyilerden oluşan listemiz sizlere yeterli gelmediyse, Orange is the New Black, Oz ve Prison Break gibi birbirinden başarılı dizilere de göz atmak isteyebilirsiniz. Listemizde yer alan bu başarılı yapımların her biri parmaklıklar ardındaki hayatları irdeleyerek, bizleri düşüncelere sürüklüyorlar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.