Yatırım yapmaya başla!

Hapishane Filmleri: En İyi 40 Cezaevinden Kaçış Filmi

En iyi hapishane filmleri, parmaklıklar arkasında yaşanan olayları bütün gerçekliğiyle gözler önüne seriyorlar. Ayrıca özgürlüklerine yeniden kavuşmak isteyen mahkumların bu zorlu yoldaki maceralarını anlatan en iyi hapishaneden kaçış filmlerini de huzurlarınıza getiriyoruz.
Hapishane Filmleri: En İyi 40 Cezaevinden Kaçış Filmi

En iyi hapishane filmleri, kötü şartlarda mahkumiyetlerini sürdüren ve özgürlükleri tamamıyla kısıtlanan tutuklularla empati kurabilmemizi sağlıyorlar. Özgürlüklerin kısıtlandığı ve çeşitli işkencelerin uygulandığı, kimi zaman gerçek kimi zaman ise kurgusal olayların yansıtıldığı bu yapımlar dramın tokat gibi yüze vuran en başarılı örnekleri olarak karşımıza geliyorlar.

En iyi hapishaneden kaçış filmleri ise bazen zekice kurgulanmış planlarla özgürlüğe koşan mahkumların, bazen de bu yolda hayatını kaybeden özgür tutsakların hikayelerini konu alıyorlar. Genellikle bu tarz yapımlarda aksiyon sahnelerine bolca rastlansa da işkencelerin ve zorlu hapishane koşullarına maruz kalan tutukların yaşadıkları bizleri tamamıyla hüzne boğuyorlar. IMDb puanına göre sıralamış olduğumuz en iyi hapishane ve cezaevinden kaçış filmlerini huzurlarınıza getiriyoruz.

İşte karşınızda en iyi hapishane filmleri listesi;

En İyi Hapishane Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Neredeyse her biri 7,0 IMDb puanının üzerinde olan en iyi hapishane filmleri, genellikle bizleri kurtulması zor bir dramın içerisine sürüklüyorlar. İzlerken bir anlığına da olsa özgürlüğümüzü kaybetmişiz gibi hissettirecek bu başarılı yapımları cezaevinde geçen ve hapishaneden kaçış filmleri olarak ikiye ayrılmış şekilde sizlerle buluşturuyoruz.

Cezaevinde Geçen En İyi Hapishane Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Cezaevinde geçen en iyi hapishane filmleri, kader mahkumlarının ve hatta suçsuz yere yıllarca cezaevinde kalan insanların yaşadıkları zorlukları bütün gerçekçilikleriyle gözler önüne seriyorlar.

27. Hür Kan (Lock Up)

IMDb Puanı: 6,3

Hür Kan (Lock Up)Johm Flynn’in yönetmen koltuğunda oturduğu, en iyi suç ve aksiyon filmlerinden biri olan 1989 yapımı Hür Kan (Lock Up); Sylvester Stallone, Donald Sutherland, John Amos, Tom Sizemore ve Sonny Landham gibi başarılı oyuncuları da kadrosunda barındırıyor. Tamirci ve futbolcu Frank Leone’un, gönderildiği hapishanede zorlu şartlara rağmen, sakinliğini korumaya çalışarak özgürlüğüne kavuşabilme mücadelesi konu edilmektedir.

26. Hayvan Fabrikası (Animal Factory)

IMDb Puanı: 6,6

Hayvan Fabrikası (Animal Factory)Yine güçlü bir oyuncu kadrosuna sahip olan etkileyici bir hapishane filmiyle listemize devam ediyoruz. Ünlü oyuncu Steve Buscemi’nin hem yönetmen koltuğunda hem de başrollerinde oynadığı Hayvan Fabrikası (Animal Factory); unutulmaz efsane filmler arasında ilk sıralarda yer alan Terminatör serisi ile yıldızı parlayan Edward Furlong, Willem Dafoe, Mickey Rourke ve Danny Trejo gibi birbirinden başarılı isimleri de bünyesinde barındırıyor.

Uyuşturucudan dolayı hapse düşen genç Ron, tutuklu kaldığı süre boyunca tecavüze uğramak en büyük korkusudur. Bu nedenle hapishanede sözü geçen bir diğer mahkum Earl’ün himayesine girer. Ancak belki de asıl korkması gereken isim Earl’dür.

25. Mavi Gözlü Dev

IMDb Puanı: 6,7

Mavi Gözlü DevHalihazırda en iyi sosyalizm filmleri listesine de adını yazdıran Mavi Gözlü Dev, şair Nazım’ın, Nazım Hikmet Ran’ın Bursa Cezaevi’nde hapis yattığı dönemleri anlatıyor. Bizleri 1941 yılı sonrasına götüren bu Biket İlhan filmi; Yetkin Dikinciler, Dolunay Soysert, Özge Özberk, Ahmet Mümtaz Taylan ve Uğur Polat gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da dikkat çekiyor. Komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle mahkum edilen Nazım Hikmet’in 28 yıl hapis cezası almış ve bu dönemlerde efsanevi bir isim haline gelmiştir.   

24. F Tipi Film

IMDb Puanı: 6,8

F Tipi FilmGüçlü bir kadroya sahip bir diğer başarılı yerli yapımla daha listemize devam ediyoruz. Ezel Akay, Sırrı Süreyya Önder ve Reis Çelik gibi ünlü yönetmenlerin yanı sıra Hüseyin Karabey, Barış Pehlivan, Aydın Bulut ve Vedat Özdemir’in de yönetmen koltuğunda oturduğu 2012 yapımı F Tipi Film de en iyiler arasına adını yazdırıyor.

EN İYİ POLİTİK FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

30 yılı aşkın süredir protest ve özgün müziğin başarılı gruplarından olan Grup Yorum tarafından geliştirilen bu yapımda; Ezel Akay, Fırat Tanış, Erkan Can, Gizem Soysaldı, Serkan Keskin, Bülent Emrah Parlak, Civan Canova, Tansu Biçer ve Derya Durmaz gibi birbirinden başarılı oyuncular da yer alıyor.

23. Son Kale (The Last Castle)

IMDb Puanı: 6,9

Son Kale (The Last Castle)Rod Lurie tarafından yönetilen Son Kale (The Last Castle) filmi, 2001 yılına damga vuran yapımlardan bir tanesiydi. David Scarpa romanından uyarlanan bu film; Robert Redford, James Gandolfini, Mark Ruffalo, Steve Burton ve Delroy Lindo gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da en iyi hapishane filmleri arasında yer almayı başarıyor.

Bu yapımda; ülkesinde kahraman gözüyle bakılan, taktik uzmanı bir generalin görev sırasında emre itaat etmemsinden dolayı hapse mahkum edilmesine ve bulunduğu cezaevindeki sadistçe uygulamalara karşı mahkumlardan oluşan bir orduyla, yönetim arasında gerçekleşen savaş konu ediliyor.

22. Dog Pound

IMDb Puanı: 7,0

Dog Pound2010 yapımı bir Kim Chapiron filmi olan Dog Pound, farklı sosyal statüden ve değişik suçlardan ıslahevine düşmüş üç gencin hapiste yaşadıkları konu edilmiştir. Başrollerde yer alan Adam Butcher, Shane Kippel ve Mateo Morales ise sergilemiş oldukları başarılı oyuculuk performanslarıyla beğeni toplamayı başarmışlardır.

21. Bronson

IMDb Puanı: 7,1

BronsonŞimdi ise gerçek bir hikaye ile listemize devam ediyoruz. Kelimenin tam anlamıyla Tom Hardy’nin, Charles Bronson (Michael Pterson) rolüyle adeta döktürdüğü 2009 yapımı Bronson filmi, Nicholas Winding Refn tarafından çekilmişti. Ayrıca Kelly Adams, Matt King, Amanda Burton ve Juliet Oldfield gibi isimlerin de oyuncu kadrosunda bulunduğu bu etkileyici yapım; 80’li yılların en ünlü mahkumlarından Michael Peterson’ın gerçek yaşam hikayesi anlatılıyor.

20. Brubaker

IMDb Puanı: 7,1

BrubakerGelmiş geçmiş en iyi hapishane filmlerinden biri olarak gösterilen Brubaker, Stuart Rosenberg ve Bob Rafelson ikilisinin başarılı yönetimleriyle karşımıza geliyor. Başrollerinde Robert Redford ve Morgan Freeman gibi iki usta ismin yer aldığı bu 80 yapımı film; 1968 Arkansas Cezaevi Skandalı’nı konu ediniyor. Tom Murton ve Joe Hyams imzalı kitaptan uyarlanan bu film; Arkansas Cezaevi’ndeki rüşvet, işkence, cinayet ve cinsel taciz gibi sarsıcı olayları etkileyici bir dille gözler önüne seriyor.

19. İlk Canilik (Murder in the First)

IMDb Puanı: 7,3

İlk Canilik (Murder in the First)Mark Rocco imzalı etkileyici bir hapishane filmi olan İlk Canilik (Murder in the First), 1995 yılına damgasını vuran yapımlardan da bir tanesiydi. Kevin Bacon ve Christian Slater ikilisinin başrollerini paylaştıkları bu film; Gary Oldman ve Embeth Davidtz gibi ünlü oyuncuların yanı sıra Shameless dizisinin usta oyuncusu William H. Macy’yi de kadrosunda barındırıyor. Ayrıca İlk Canilik filmi, konusuyla da hayranlık uyandırmayı başarıyor.

18. Yüksek Risk (Starred Up)

IMDb Puanı: 7,4

Yüksek Risk (Starred Up)Yine 2010 yapımı başarılı bir hapishane filmiyle daha yolumuza devam ediyoruz. Jonathan Asser tarafından yazılıp, David Mackenzie tarafından yönetilen Yüksek Risk (Starred Up); Jack O’Connell’ın yanı sıra en çok izlenen filmlerden biri olan Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi filminin de dikkat çeken isimlerinden biri olan Ben Mendelsohn ve Şehrin Azizleri filminin yıldızı Rupert Friend gibi güçlü oyuncuları da kadrosunda barındırıyor.

17. Suç Çıkmazı (Felon)

IMDb Puanı: 7,5

Suç Çıkmazı (Felon)2008 yılında vizyona giren Suç Çıkmazı (Felon) filminin yönetmen koltuğunda Ric Roman Waugh otururken; Val Kilmer, Stephen Dorf ve Marisol Nichols gibi isimler ise oyuncu kadrosunu bulunuyorlar. Sıradan ve her şeyin yolunda gittiği bir hayata sahip olan Porter ailesinin evine bir gece hırsız girer ve bu olayla birlikte ailenin hayatı tamamen değişecektir. Sopayla hırsızı öldüren aile babası cinayet suçundan dolayı hapse girer ve burada birçok aykırı olaya şahit olacaktır.

16. Ölüm Yolunda (Dead Man Walking)

IMDb Puanı: 7,6

Ölüm Yolunda (Dead Man Walking)Esaretin Bedeli ve en iyi beyin yakan filmler arasında yer alan Dehşetin Nefesi gibi unutulmaz yapımların yıldız ismi Tim Robins, 1995 yapımı Ölüm Yolunda (Dead Man Walking) filminin ise yönetmeni olarak karşımıza geliyor. Oscar ödüllü bir yapım olan Ölüm Yolunda, Susan Sarandon, Sean Penn ve Jack Black gibi başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla da en iyi hapishane filmleri arasına adını yazdırıyor.

15. Onaltıncı Raund (The Hurricane)

IMDb Puanı: 7,6

Onaltıncı Raund (The Hurricane)Hurricane lakaplı Rubin Carter adında bir boksörün gerçek yaşam öyküsünün konu edildiği Onaltıncı Raund (The Hurricane) filmi de vizyona girmiş olduğu 1999 yılına damgasını vuruyor. Norman Jewison tarafından yönetilen bu yapım; Denzel Washington, Vicellous Reon Shannon, Deborah Kara Unger, Liev Schreiber ve John Hannah’dan oluşan oyuncu kadrosuyla da oldukça dikkat çekiyor.

GERÇEK HAYATTAN UYARLANMIŞ EN İYİ BİYOGRAFİ FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

14. Carandiru

IMDb Puanı: 7,6

CarandiruTüm zamanların en iyi hapishane filmlerinden biri olan 2003 yapımı Carandiru ile listemize devam ediyoruz. Narcos dizisinin yıldızı Wagner Moura ve Rodrigo Santoro ikilisinin başrollerini paylaştıkları bu Hector Babenco filmi; Latin Amerika’nın en büyük hapishanesi Carandiru’da 1992 yılında gerçekleşen ve tam 111 mahkumun ölümüne neden olan isyanı gözler önüne seriyor.

13. Açlık (Hunger)

IMDb Puanı: 7,6

Açlık (Hunger)Çarpıcı bir hapishane filmi olan Açlık (Hunger), 2008 yılının en iyi filmlerinden bir tanesiydi. Steve McQueen tarafından yazılıp yönetilen bu yapım, Bobby Sands’in hapishanedeki günlerini anlatıyor. İnsanlık dışı muamelelere maruz kalan ve ölüm orucuna giren Sands’in önderliğindeki mahkumların direnişinin konu edildiği bu yapım; Michael Fassbender ve Liam Cunningham gibi iki güçlü ismi de bünyesinde barındırıyor.

12. Yenilmez (Undisputed) 3

IMDb Puanı: 7,6

Yenilmez (Undisputed) 3Aksiyon ve dövüş ağırlıklı bir film serisi olan Yenilmez, ilk olarak Wesley Snipes ile 2002 yılına damgasını vurmuştu. Ancak 2010 yılında vizyona giren Yenilmez (Undisputed) 3 filmi, özellikle de Yuri Boyka karakterini canlandıran Scott Adkins’in başarılı performansıyla izleyicilerin beğenisini kazanmıştı. 2017 Nisan’ında vizyona gireceği belirtilen Yenilmez 4 ya da orijinal adıyla Boyka: Undisputed filmi de bu başarıyı devam ettirecek gibi görünüyor.

11. Hücre 211 (Celda 211)

IMDb Puanı: 7,7

Hücre 211 (Celda 211)2009 yılında vizyona giren ve Goya En İyi Film Ödülü’nün sahibi olan Hücre 211 (Celda 211), Daniel Monzon yönetimiyle karşımıza geliyor. Luis Tosar ve Alberto Ammann’ın başrollerini paylaştıkları bu yapım özellikle de sıra dışı konusuyla izleyicileri kendisine hayran bırakıyor.

Tavandan kafasına düşen bir parçanın etkisiyle bayılan bir gardiyan, arkadaşları tarafından hapishanenin boş olan 211 numaralı hücresine götürülür. Fakat bu gardiyan uyandığında kendisini isyan çıkarmış mahkumların içerisinde bulur. Hayatta kalmak için mahkum gibi davranmaktan başka şansı yoktur.

10. Alkatraz Kuşçusu (Birdman of Alcatraz)

IMDb Puanı: 7,8

Alkatraz Kuşçusu (Birdman of Alcatraz)En bilindik hapishane filmlerinden biri olan Alkatraz Kuşçusu (Birdman of Alcatraz), başrolünde Brad Pitt’in yer alacağı belirtilen Alkatraz Delisi (Madman of Alcatraz) filmiyle 2003 yılında yeniden çekilecekti. Fakat bu proje gerçekleşmedi. Thomas E. Gaddis kitabından uyarlanan 1962 versiyonu ise Burt Lancaster’ın efsanevi performansıyla izleyicileri büyülemeyi başardığı unutulmaz bir film olmaya devam ediyor.

9. Deney (Das Experiment)

IMDb Puanı: 7,8

Deney (Das Experiment)Sürpriz sonlu en iyi ters köşe filmler arasında yer alan Who am I ile birlikte en başarılı Alman yapımlarından biri olan Deney (Das Experiment), 2001 yılına damga vurmuştu. Çöküş ve İstila filmlerinin de yönetmeni Oliver Hirschbiegel tarafından çekilen bu yapım; Moritz Bleibtreu, Christian Berkel ve Oliver Stokowski gibi güçlü oyunculardan oluşan kadrosunun yanı sıra sarsıcı konusuyla da etkileyici bir hapishane filmi olmayı başarmıştı.

8. Yeraltı Peygamberi (Un Prophete)

IMDb Puanı: 7,9

Yeraltı Peygamberi (Un Prophete)Almanya sinemasını bir kenara bırakıp, çarpıcı bir Fransız filmiyle listemize devam ediyoruz. Cannes Film Festivali’nden Büyük Ödül ile ayrılan Yeraltı Peygamberi (Un Prophete); Fransa’da hapse mahkum edilen bir Arap gencin, mahpusluk yıllarında hayatının tamamıyla değişmesini ve bir mafya patronuna dönüşmesini konu alıyor. Filmin başrollerinde ise Tahar Rahim ve Niels Arestrup bulunuyor.

7. Blood in Blood out (Bound by Honor)

IMDb Puanı: 8,0

Blood in Blood out (Bound by Honor)1993 yılında vizyona giren Blood in Blood out ya da Bound by Honor adıyla bilinen bu filmin yönetmen koltuğunda Taylor Hackford oturuyor. Miklo Velka, Cruz Candelaria ve Paco Aguilar adında üç gencin çete savaşlarının sonucunda hapis ve askerlikle sonuçlanan hikayeleri konu ediliyor. Ross Thomas’ın kitabından uyarlanan bu yapımın başrollerinde ise Benjamin Bratt, Damian Chapa ve Jesse Borrego yer alıyor.

6. Babam İçin (In the Name of the Father)

IMDb Puanı: 8,1

Babam İçin (In the Name of the Father)Oscar ödüllü Daniel Day-Lewis’in oyunculuğuyla devleştiği efsanevi filmlerden biri olan 1993 yapımı Babam İçin (In the Name of the Father); Pete Postlethwaite, Emma Thompson, John Lynch ve Tom Wilkinson gibi usta oyuncuları da bünyesinde barındırıyor. Jim Sheridan tarafından yönetilen bu etkileyici yapım da en iyi hapishane filmleri arasına adını yazdırıyor.

5. Sorgulama (Przesluchanie)

IMDb Puanı: 8,1

Sorgulama (Przesluchanie)Polonya sinemasının çarpıcı örneklerinden bir tanesiyle en iyi hapishane filmleri listesine devam ediyoruz. Ryszard Bugajski’nin belki de tek önemli filmi olan Sorgulama (Przesluchanie), Interrogation adıyla da biliniyor. Krystyna Janda, Janusz Gajos ve Agnieszka Holland gibi isimler de bu filmin oyuncu kadrosunu oluşturuyorlar.

4. Duvar

IMDb Puanı: 8,1

DuvarEn başarılı Yılmaz Güney filmlerinden biri olan ve Cannes Film Festival’ine damgasını vuran 1983 yapımı Duvar filmi de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor. Tuncel Kurtiz ve Ayşe Emel Mesci dışında, filmdeki tüm oyuncular ilk kez kamera karşısına geçmelerine rağmen, hem izleyicilerin hem de eleştirmenlerin takdirini toplamayı başarmışlardır. Fransa’da çekilen bu film; Güney’in 1976 senesinde Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukluevi’nde hapis yattığı sırada, çocuklar koğuşunda başlayıp, tüm cezaevine yayılan isyanı etkileyici bir dille gözler önüne seriyor.

ÖDÜLLÜ TÜRK FİLMLERİ LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN.

3. Uçurtmayı Vurmasınlar

IMDb Puanı: 8,5

Uçurtmayı VurmasınlarBir diğer başarılı yerli film olan Uçurtmayı Vurmasınlar da 80’lerin sonlarına damga vurmayı başarmıştı. Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukluevi’nin kadınlar koğuşunda çekilen bu Tunç Başaran filmi, Feride Çiçekoğlu’nun eserinden uyarlanmıştı. 1989 yılının Kasım ayında vizyona giren bu film; Nur Sürer, Ozan Bilen, Füsun Demirel, Meral Çetinkaya, Güzin Özipek, Güzin Özyağcılar, Özlem Savaş, Ayla Arslancan, Ayben Erman ve Sabriye Kara gibi güçlü oyunculardan oluşan kadrosuyla da beğeni toplamıştı.

2. Yeşil Yol (The Green Mile)

IMDb Puanı: 8,5

Yeşil Yol (The Green Mile)Unutulma yapımlardan biri olan ve replikleriyle izleyicileri gözyaşlarına boğmayı başaran 1999 yapımı Yeşil Yol (The Green Mile) da döneme damgasını vuran filmlerden bir tanesiydi. Stephen King romanının Frank Darabont tarafından beyazperdeye uyarlanmış hali olan Yeşil Yol; Michael Clarke Duncan, Tom Hanks, Doug Hutchinson, David Morse ve Sam Rockwell gibi usta isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da efsaneleşmeyi başarmıştı.

1. Geçmişin Gölgesinde (American History X)

IMDb Puanı: 8,6

Geçmişin Gölgesinde (American History X)David McKenna tarafından yazılan ve Tony Kaye yönetimiyle etkileyici bir film haline gelen 1998 yapımı Geçmişin Gölgesinde (American History X), konusuyla izleyicileri kendisine hayran bırakmayı başarmıştı. Edward Norton, Edward Furlong ve Beverly D’Angelo’nun başrollerinde yer aldıkları bu yapım, gişede de bütçesini ikiye katlayarak, efsanevi filmler arasına adını yazdırmıştı.

Bonus: Pardon

IMDb Puanı: 8,2

PardonUsta oyuncu Ferhan Şensoy ve Mert Baykal ikilisinin ellerinde hayat bulan 2005 yapımı Pardon filmi, komedi dram türlerinin harmanından oluşan benzersiz yerli filmlerden de bir tanesiydi. Özellikle de replikleriyle de efsaneleşmeyi başaran bu yapım; Ferhan Şensoy, Rasim Öztekin, Zeki Alasya, Sermiyan Midyat, Ali Çatalbaş, Bülent Kayabaş ve Erol Günaydın gibi usta oyuncuları da bünyesinde barındırıyordu.

Bonus: Hücre 7 Mucizesi (Miracle in Cell No. 7)

IMDb Puanı: 8,2

Hücre 7 Mucizesi (Miracle in Cell No. 7)En iyi Kore filmleri arasında yer alan Hücre 7 Mucizesi (Miracle in Cell No. 7), etkileyici konusuyla izleyicileri dakikalarca ağlatmayı ve hüzne boğmayı başarıyor. Lee Hwan-kyung’un yönetmen koltuğunda oturduğu bu yapım, Seung-yong Ryoo, Park Shin-hye ve Kal So-won’dan oluşan oyuncu kadrosuyla da 2013 yılının en beğenilen filmleri arasına adını yazdırıyor.

En İyi Hapishaneden Kaçış Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Özgür sanılan dünyaya kavuşabilmek adına, olağanüstü bir şekilde oluşturulan planların uygulandığı en iyi hapishaneden kaçış filmleri, bazen sonlarıyla bizleri mutlu ediyor bazen ise yaşanılan ölümlerle derin bir sessizliğin içerisine sürüklüyorlar. Bu arada bir hapishane filmi olmamasına rağmen, cezaevinden kaçışı ve sonrasında gerçekleşen olayları konu edinen Gerçeğin Peşinde filmini de listemize dahil edebilirsiniz.

13. Kaçış Planı (Escape Plan)

IMDb Puanı: 6,7

Kaçış Planı (Escape Plan)2013 yılının bir diğer başarılı yapımıyla listemize devam ediyoruz. En iyi hapishaneden kaçış filmlerinden biri olan Kaçış Planı (Escape Plan), Miles Chapman eserinin Mikael Hafström tarafından beyazperdeye uyarlanmış halidir. Aksiyon filmlerinin süper starları, Sylvester Stallone ve Arnold Schwarzenegger’in başrollerini paylaştıkları bu yapım; Jim Caviezel, 50 Cent olarak bilinen ünlü rap şarkıcısı Curtis Jackson ve Vinnie Jones gibi başarılı isimleri de bünyesinde barındırıyor.

12. Adalet Peşinde (Law Abiding Citizen)

IMDb Puanı: 7,4

Adalet Peşinde (Law Abiding Citizen)Hem etkileyici bir hapishaneden kaçış hem de çarpıcı bir intikam filmi olan Adalet Peşinde (Law Abiding Citizen), 2009 yılında vizyona girmiş ve izleyicilerin fazlasıyla beğenisini kazanmıştı. F. Gary Gray tarafından yönetilen bu filmin yapımcılığını ve senaristliğini ise Kurt Wimmer üstlenmişti. Gerard Butler ve Jamie Foxx ikilisinin başrollerini paylaştıkları Adaletin Peşinde filmi de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor.

11. Alcatraz’dan Kaçış (Escape from Alcatraz)

IMDb Puanı: 7,6

Alcatraz'dan Kaçış (Escape from Alcatraz)1979 yılının efsanevi yapımlarından biri olan Alcatraz’dan Kaçış (Escape from Alcatraz) da en iyi hapishaneden kaçış filmleri arasında yer alıyor. J. Campbell Bruce’un aynı adlı romanının Don Siegel tarafından sinemaya uyarlanmış hali olan bu başarılı film; western yapımlarının yıldızı Clint Eastwood, Patrick McGoohan, Roberts Blossom ve Fred Ward gibi usta oyuncuları da kadrosunda barındırıyor.

10. Kaba Güç (Brute Force)

IMDb Puanı: 7,7

Kaba Güç (Brute Force)Şimdi de 1947 yılının en iyi kara filmlerinden biri olan Kaba Güç (Brute Force) ile listemize devam ediyoruz. Ülkemizde ayrıca Vahşi Kuvvet adıyla da bilinen bu yapım da Robert Patterson’ın eserinden uyarlanmıştır. En iyi hapishane filmleri arasına adını yazdıran Kaba Güç filminin yönetmen koltuğunda Jules Dassin otururken, başrollerinde ise Burt Lancester yer alıyor.  

9. İçerdekiler (Down by Law)

IMDb Puanı: 7,8

İçerdekiler (Down by Law)Hayat Güzeldir filmiyle efsaneleşen Roberto Benigni ve Nicoletta Braschi ikilisinin yanı sıra Tom Waits ve John Lurie gibi usta isimleri de bünyesinde barındıran 1986 yapımı İçerdekiler (Down by Law) de en iyi hapisten kaçış filmleri arasında yer alıyor. Bu güzel yapımın yönetmenliğini ve senaristliğini ise Jim Jarmusch üstleniyor.

EN İYİ DUYGUSAL FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

8. Casuslar Kampı (Stalag 17)

IMDb Puanı: 8,0

Casuslar Kampı (Stalag 17)William Holden’ın En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandığı 1953 yapımı Casuslar Kampı (Stalag 17) filmi, bizleri II. Dünya Savaşı’na götürüyor. Alman esir kampında mahkum olan askerlerin yaşadıklarını anlatan bu Billy Wilder filminde Otto Preminger, Robert Strauss, Don Taylor ve Peter Graves gibi ustalar da bulunuyor.  

7. Kelebek (Papillon)

IMDb Puanı: 8,0

Kelebek (Papillon)Gelmiş geçmiş en iyi hapisten kaçış filmlerinden biri olan 1973 yapımı Kelebek (Papillon), gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır. Franklin J. Schaffner’ın yönetmen koltuğunda oturduğu bu filmin başrollerini ise Steve McQueen ve Dustin Hoffman ikilisi paylaşıyor. Ayrıca Victor Jory, Don Gordon ve Ratna Assan gibi birbirinden başarılı isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da takdir topluyor.

6. Prangalı Hapishane Kaçağıyım (I am a Fugitive from a Chain Gang)

IMDb Puanı: 8,1

Prangalı Hapishane Kaçağıyım (I am a Fugitive from a Chain Gang)Efsanelerle listemizin zirvesine doğru yaklaşıyoruz. Howard J. Green ve Brown Holmes ikilisinin yazdığı, Mervyn LeRoy’un ise yönetmen koltuğunda oturduğu Prangalı Hapishane Kaçağıyım (I am a Fugitive from a Chain Gang) filmi 1932 yılında izleyicilerle buluşmuştu. Paul Muni, Glenda Farrell, Helen Vinson ve Preston Foster gibi başarılı isimler ise bu filmin oyuncu kadrosunu oluşturuyordu.

EN İYİ SOYGUN FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

5. Bir İdam Mahkumu Kaçtı (A Man Escaped)

IMDb Puanı: 8,2

Bir İdam Mahkumu Kaçtı (A Man Escaped)Robert Bresson tarafından yazılıp yönetilen Bir İdam Mahkumu Kaçtı (A Man Escaped) filmi, 1956 yılına damgasını vuran yapımlardan bir tanesiydi. En iyi hapishaneden kaçış filmleri arasına da adını yazdıran bu yapım, François Leterrier ve Charles Le Clainche ikilisinin olağanüstü oyunculuklarıyla çok daha etkileyici bir film haline gelmişti.

4. Parmaklıklar Arkasında (Cool Hand Luke)

IMDb Puanı: 8,2

Parmaklıklar Arkasında (Cool Hand Luke)Stuart Rosenberg’in yönetmen koltuğunda oturduğu 1967 yapımı Parmaklıklar Arkasında (Cool Hand Luke) filmi, usta aktör George Kennedy’ye de En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandırmıştı. Paul Newman’ın ise başrolünde yer aldığı bu yapımda Dennis Hooper ve Harry Dean Stanton gibi başarılı isimler de bulunuyordu.

3. Büyük Firar (The Great Escape)

IMDb Puanı: 8,2

Büyük Firar (The Great Escape)60’lı yıllara damgasını vuran ve II. Dünya Savaşı’nda Alman esir kamplarından kaçmaya çalışan subayların gerçek hikayelerinin anlatıldığı Büyük Firar (The Great Escape); Paul Brickhill romanından uyarlanmıştır. John Sturges’ın yönetmen koltuğunda oturduğu bu film; Steve McQueen, James Garner ve Charles Bronson’ın yanı sıra en iyi bilim kurgu filmlerinden biri olan Jurassic Park’ın yaratıcısını canlandıran Richard Attenborough gibi başarılı ve usta oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.

2. Delik (Le Trou)

IMDb Puanı: 8,5

Delik (Le Trou)60’larla zirveye doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Her sahnesiyle gerilimi iliklerinize kadar hissettirecek bir Jacques Becker filmi olan Delik (Le Trou), 1960 yılında vizyona girmişti. Michel Constantin, Jean Keraudy, Philippe Leroy, Marc Michel ve Raymond Meunier gibi ustalardan oluşan kadrosuyla da en iyi hapishane filmleri arasına adını yazdırıyor.

1. Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)

IMDb Puanı: 9,3

Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)Efsanevi bir başyapıt olan, fakat gişeden darbe yemiş başyapıt niteliğindeki filmler arasında yer alan Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption), 1994 yılında vizyona girmiş, sonrasında ise efsaneleşmeyi başarmıştı. Frank Darabont imzalı bu benzersiz yapım da Stephen King romanından uyarlanmıştı. Tim Robbins ve Morgan Freeman ikilisinin adeta devleştikleri Esaretin Bedeli de en iyi hapishane filmleri arasında ilk sırada yer alıyor.  

Bonus: Neredesin be Birader? (O Brother, Where Art Thou?)

IMDb Puanı: 7,8

Neredesin be Birader? (O Brother, Where Art Thou?)Homeros’un Odysseia destanından uyarlanan 2000 yapımı Neredesin be Birader? (O Brother, Where Art Thou?) filmi, Coen Kardeşler’in imzasını taşıyor. Bir komedi filmi olarak karşımıza çıkan bu etkileyici yapım; George Clooney, Tim Blake Nelson, John Turturro, John Goodman ve Holly Hunter gibi güçlü oyunculardan oluşan kadrosuyla bizleri 1930’lu yıllara götürüyor.

En İyi Hapishane Filmleri Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara Sorular

En İyi Hapishane Filmleri Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara SorularEn iyi hapishane filmlerinden oluşan listemiz sizlere yeterli gelmediyse, Orange is the New Black, Oz ve Prison Break gibi birbirinden başarılı hapishane konulu dizilere de göz atmak isteyebilirsiniz. Listemizde yer alan bu başarılı yapımların her biri parmaklıklar ardındaki hayatları irdeleyerek, bizleri düşüncelere sürüklüyorlar.

EN İYİ PSİKOLOJİK GERİLİM FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

En iyi hapishaneden kaçış ve cezaevinde geçen filmleri huzurlarınıza getirdik. Peki, izleyicileri derinden etkileyen en iyi hapishane filmlerinden hangileri sizlerin de favorileri arasında yer alıyor?Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Listeler kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum