Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Narcos Dizisi Konusu ve Oyuncuları

Kolombiya’nın dünyaca ünlü uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın gerçek hayatını konu alan Narcos (Narkoz) dizisinin konusu ve oyuncularını sizler için listeledik.
Narcos Dizisi Konusu ve Oyuncuları
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Narcos dizisi, uzun soluklu bir yapım olarak Pablo Escobar filmlerini bile geride bırakmayı başardı. Halihazır gerçek bir senaryonun eseri olan Narcos, konusu ve oyuncularıyla da büyük beğeni topladı. 2015 yılında ilk bölümü yayınlanan bu güzel dizi, IMDb’den 8,9 puan alarak da kaliteli bir yapım olduğunu tamamıyla gözler önüne sermiş oldu. Bizler de dizinin konusunu ve oyuncularını sizlerle buluşturarak, henüz bu etkileyici yapımı izlememiş olanların fikir sahibi olabilecekleri bir liste hazırlamaya karar verdik.

Şöhreti Kolombiya topraklarını aşıp, dünyanın dört bir yanına ulaşan Pablo Escobar’ın etkileyici hikayesinden esinlenilen seri, bu meşhur uyuşturucu baronunun, gerçek bir Robin Hood mu ya da para için kolayca adam öldürebilecek bir katil mi olduğunun cevabına ulaşmamızı sağlıyor. Tarihin en bilindik suçlularından olan, adına kitaplar yazılıp, filmler çekile Pablo Escobar, şimdi ise dizisiyle huzurlarınıza geliyor.

İşte karşınızda Narcos dizisinin konusu ve oyuncuları;

Narcos Dizisinin Konusu

Narcos Dizisinin Konusuİnsanı adeta uyuşturan müzikleri, başarılı oyuncularla donatılmış oyuncu kadrosu ve halihazırda suç dünyasının efsane isimlerinden biri olan Pablo Escobar’ın hayatından esinlenilmiş senaryosuyla beğenilerin odağı olan Narcos dizisi, mutlaka izlemeniz gereken başyapıtlar arasında yer alıyor. Dizinin ana karakteri, Pablo Emilio Escobar Gaviria; 1949 senesinde Kolombiya’nın Rionegro şehrindeki fakir bir semtte dünyaya geldi.

Çifçi bir babaya ve ilkokul öğretmeni bir anneye sahip ve ayrıca 6 da kardeşi vardı. Elbette ki bu kardeşler arasında böylesine bilindik olmasının bir nedeni vardı. Hırslı ve çalışkan biriydi. Fakat çalışmanın fakirliğe kar etmeyeceğini düşünerek, önce mezar taşlarını çalıp turistlere sattı. Sonrasında ise arabalar ve karaborsa ürünlerle suç dünyasına giriş yapmış oldu.

1970’li yıllarda ise artık uyuşturucu olayına tamamıyla girmiş ve çeşitli lakaplar takılmaya başlanmıştı. Çünkü Kolombiya’nın ünlü Medellin Karteli’nin patronuydu. Don Pablo, El Doctor (Doktor), El Magico (Sihirbaz) ve El Patron unvanlarıyla tanınır hale gelmişti. Forbes dergisi tarafından dünyanın en zengin 7 insanı arasında gösteriliyordu.

Narcos Konusu

Günde en az yarım milyon dolar kazanıyor, bu paraları tutması için kullanılan lastiklere ise haftada 2500 dolar harcıyordu. Ayrıca kazandığı büyük miktarda paraları da mahallesine okul, hastane ve çeşitli kamu alanları tahsis etmek için kullanıyor, bu nedenle de Kolombiya’nın fakir kesimlerinde Robin Hood olarak çağırılıyordu.

80’li yıllarda ise Amerika’daki uyuşturucu trafiğinin %80’i, patronu olduğu Medellin Karteli tarafından sağlanıyor, akılalmaz yollarla Amerika’ya uyuşturucu kaçırıyorlardı. Sonraları Kolombiya Liberal Partisi’nden aday olan Don Pablo, dönülmesi zor bir yola adım atmıştı. Ayrıca Kolombiya hümeti Amerika tarafından da destekleniyor ve iki taraf da Pablo’nun düşmesini istiyordu. İşte 8,9 IMDb puanına sahip bu yapım, suç dünyasının efsane isminin etkileyici dönemlerini gözler önüne seriyor.

Narcos Dizisi Oyuncuları

Narcos Dizisi OyuncularıDikkat çekici konusunun yanı sıra güçlü ve başarılı oyuncu kadrosuyla da hayranlık uyandırıyor. Pablo Escobar’ı canlandıran Wagner Moura’dan, Steve Murphy’ye hayat veren Boyd Holbrook’a kadar birbirinden başarılı isimleri bünyesinde barındıran dizinin oyuncuları huzurlarınıza geliyor.

Pablo Escobar – Wagner Moura

Pablo Escobar - Wagner MouraPablo Escobar; orta sınıftan gelmiş, zeki, hırslı bir uyuşturucu baronudur. Medellin Karteli’nin patronu olduktan sonra, günde yarım milyon dolar kazanan bir milyarder haline gelmiştir. Medellin Karteli’ni kurduktan sonraki sürecin anlatıldığı hikayesiyle, en çok izlenenlerden biri olmayı başardı. 80’li yıllarda küresel çapta uyuşturucu trafiğini elinde bulundurmayı başarmış, halka yapmış olduğu yardımlarla da sevilen biriydi. Fakat Kolombiya Liberal Partisi’nden aday olduktan sonra daha da güçlenen Escobar’ın adı, 200 yargıcın, binlerce sivil, polis ve devlet yetkilisinin öldürülmesiyle anıldı. Böylece 90’lı yıllara doğru halkın desteği azaldı.

Oyunculardan Wagner Moura, başkaraktere hayat veriyor. Brezilya doğumlu bu 44 yaşındaki başarılı oyuncu, etkileyici oyunculuğuyla hem birçok ödülün sahibi hem de yapımın en sevilen oyuncularından biri olmayı başarıyor. Aynı zamanda Elysium, Özel Tim, Serra Pelada, Güneşin Ardında ve Carandiru gibi filmlerde de yer alan Moura, oyunculuğuyla da bizleri kendisine hayran bıraktı.

Javier Pena – Pedro Pascal

Javier Pena - Pedro PascalKolombiya’da DEA (Drug Enforcement Administration – Narkotik Bürosu) ajanı olarak görev yapan ve önemli karakterlerden olan Javier Pena, uyuşturucu kralı için yapılan soruşturmadan sorumlu başkahramanlardan biriydi. Aslen Teksas doğumlu olan Pena, 1984 yılında Amerika’nın Narkotik Bürosu’na katıldı ve dört yıl sonra Kolombiya, Bogota’ya giderek göreve başladı. Görevi sonlandıktan sonra ise 2014 yılının Ocak ayına kadar Houston’da görevli özel ajan olarak çalışmaya devam etti.

Ödüllü oyunculardan biri olan Pedro Pascal, Javier Pena rolüyle karşımıza geliyor. Aslen Şili doğumlu olan 41 yaşındaki oyuncu, daha önce de televizyon tarihinin efsanelerinden Game of Thrones’da Oberyn Martel karakteriyle karşımıza gelmişti. 2015 yılında ise Heidi Klum ile birlikte ünlü şarkıcı Sia’nın “Fire Meet Gasoline” parçasının klibinde yer alan Pascal, son olarak ise 17 Şubat 2017 yılında vizyona giren Çin Seddi filminde oynadı.

Steve Murphy – Boyd Holbrook

Steve Murphy - Boyd HolbrookGöz önünde olan bir başka karakter ise DEA ajanı ve Javier Pena’nın ortağı Stephen Murphy karakteriydi. Murphy, Pena’dan daha aktif bir rolde görünse de gerçekte durum tam olarak bu şekilde değildi. Gerçek hikayede Murphy, kartelin yakalanmasından sadece birkaç gün önce Kolombiya topraklarına gelmişti. Fakat senaryoda Escobar’ı yakalamak için gerçekleştirilen avın en önemli isimlerinden biri olarak gösterilen Murphy, en beğenilen karakterlerinden biri olmayı başarıyor.

DEA ajanı Steve Murphy’yi canlandıran 35 yaşındaki, Amerikalı oyuncu Boyd Holbrook, sergilemiş olduğu performansla beğenileri kazanmıştı. Lisede marangozluk yapan, daha sonra ise heykel, müzik ve fotoğrafçılık gibi çeşitli sanat dallarıyla uğraşan Holbrook, Kentucky’den New York’a taşındıktan sonra ise modellik yapmıştır. Sonrasında ise oyunculuğa başlayan Holbrook; Run All Night, Kanunun Ötesinde ve Küçük Kazalar gibi filmlerde de rol aldı.

Tata Escobar – Paulina Gaitan

Tata Escobar - Paulina Gaitan13 yaşından beri sevgilisi olan Tata Escobar, gerçek adıyla Maria Victoria Henao, yapmış olduğu fedakarlıklarla ve sakin yapısıyla, hayranlarının da beğenisini kazanmıştı. Bu iki aşık, Tata’nın ailesinin karşı çıkmasına rağmen evlendiklerinde; Escobar 25, Tata ise 15 yaşındaydı. Evlendikten sonra ise suçlarla dolu yaşantıya karşın, iki çocuğuyla birlikte sıradan bir kadın olarak, hayatına devam etti.

Henüz 25 yaşında Meksikalı bir oyuncu olmasına rağmen, En İyi Kadın Oyuncu Dalında Ariel Ödülü’ne aday gösterilen Paulina Gaitan da beğenilen oyuncularından biri olarak karşımıza geliyor. İsimsiz, Kan Kokusu, Önemsiz Şeyler ve Crossing Point gibi yapımlarda da yer alan Paulina Gaitan, genç yaşta büyük başarılara imza atan bir kadın oyuncu olarak karşımıza geliyor.

Connie Murphy – Joanna Christie

Connie Murphy - Joanna ChristieDünyanın en büyük uyuşturucu baronunun peşinde koşturan Ajan Murphy’nin eşi, Connie Murphy, Steve ile tanışana kadar Miami’de hemşirelik yapıyordu. Sonrasında ise Steve Murphy ile hayatını birleştiren Connie, eşiyle birlikte Kolombiya’ya taşındı. Burada her türlü zorluk ve sıkıntıyla karşılaşan Connie, Steve’i Kolombiya’da bırakarak yeniden Miami’ye döndü.

Toplamda 14 bölüm boyunca Connie Murphy rolüyle karşımıza çıkan Joanna Christie, kısa sürede izleyicinin beğenisini kazanan oyunculardan biri haline geldi. 34 yaşındaki İngiliz oyuncu Joanna Christie, ayrıca 2010 yapımı bir kısa film olan The Girl and The Fish’de de rol almıştı.

Horatio Carrillo (Hugo Martinez) – Maurice Compte

Horatio Carrillo (Hugo Martinez) - Maurice CompteHikayenin en sert ve en hırslı karakterlerinden bir olan Albay Horatio Carrillo ile listemize devam ediyoruz. Kardeşi gibi sevdiği kuzeni tarafından öldürüldükten sonra, suçla mücadele etmek adına acımasız işkencelere imza atan ve bir çocuğu bile gözünü dahi kırpmadan vurabilen Albay Carillo, gerçek hayatta Albay Hugo Martinez’den ilham alınarak yaratılmış kurgusal bir karakterdir.

Daha önce True Memories of an International Assassin, Kanunun Ötesinde, Tehlikeli Takip ve Dream Catcher filmlerinin yanı sıra Breaking Bad dizisinde de rol almış olan Maurice Compte, en etkili oyuncularından bir tanesidir.

Cesar Gaviria – Raul Mendez

Cesar Gaviria - Raul MendezEski Kolombiya Devlet Başkanı Cesar Gaviria, görev yapmış olduğu 1990 ve 1994 yılları arasında suçla etmiş olduğu mücadeleyle oldukça tanınır hale geldi. Önemli karakterlerden biri olarak yer alan Cesar Gaviria, suçlu iadesi yanlısı olduğu için en büyük hedeflerinden bir tanesiydi. İşlemiş olduğu cinayetlerle verilen destek azaldı ve bu halkın desteğini suçlarla mücadele eden Cesar Gaviria toplamaya başladı.

20’nin üzerinde yapımda yer almasına rağmen, Narcos dizisiyle tanınır hale gelen Raul Mendez de Paulina Gaitan gibi dizide rol alan Meksikalı oyunculardan bir tanesidir. The Incident, Kilometre 31 ve hatta 2005 yapımı Zorro Efsanesi filminde de küçük rollerden birini kapan Mendez’in yıldızı da bu yapımla parlamıştır.

Gustavo Gaviria – Juan Pablo Raba

Gustavo Gaviria - Juan Pablo RabaGustavo Gaviria; Pablo Escobar’ın kuzeni olmasının yanı sıra Medellin Karteli’nin de mali işlerinden sorumludur. Adeta eli ayağı olan Gustavo, ayrıca Escobar’a olan bağlılığıyla da Narcos izleyicilerinin takdirini kazanmıştı. Aslında gerçekleştirilen uyuşturucu trafiğini geliştiren beyin Gustavo’dan başkası değildi. Narcos dizisinde ise “biz haydutuz, ispiyoncu değil” repliği de izleyicilerin hafızalarına yer eden sahnelerden ve sözlerden biridir.

40 yaşındaki Kolombiyalı oyuncu Juan, canlandırmış olduğu Gustavo karakteriyle izleyicilerin beğenisini kazanan oyunculardan biri olmayı başarmıştı. Orange Day ve Secreto De Confesion filmlerinin yanı sıra son olarak da 2016 yapımı 7 yıl filmiyle seyirci karşısına çıkmıştır.

Jose Rodriguez Gacha – Luis Guzman

Jose Rodriguez Gacha - Luis GuzmanMedellin Karteli’nin bir diğer lideri olan Jose Gonzalo Rodriguez Gacha da Pablo Escobar gibi Forbes dergisinin Dünyanın En Zengin Milyarderleri listesine adını yazdırmış isimlerden bir tanesiydi. El Mexicano (Meksikalı) lakabıyla tanınan Gacha da fakir bir ailede yetişmişti. Özellikle de oğluna olan düşkünlüğü ve acımasız yapısıyla Narcos dizisinin dikkat çeken karakterlerinden olan Jose Rodriguez Gacha da dünya tarihine damgasını vurmuş suçlulardan bir tanesidir.

Genellikle aksiyon ve komedi filmlerinde rol alan Luis Guzman, Narcos dizisinin en bilindik oyuncuları arasındadır. 50’nin üzerinde yapımda rol alan Guzman, liseden mezun olduktan sonra sosyal hizmet uzmanı olarak çalışsa da hayalindeki meslek olan oyunculuğa Miami Vice dizisiyle ulaşmıştır. Sonrasında ise Kemik Koleksiyoncusu, Manolya, Trafik ve Gizemli Adaya Yolculuk gibi birçok ünlü filmde görev almıştır.

Valeria Velez (Virginia Vallejo) – Stephanie Sigman

Valeria Velez (Virginia Vallejo) - Stephanie SigmanKolombiyalı yazar, gazeteci ve televizyon spikeri Virginia Vallejo’dan ilham alınan karakter Valeria Velez, El Patron’un sevgilisi olarak karşımıza gelmişti. 1983 ve 1987 yılları arasında aşk yaşayan Velez, özellikle de Narcos’un ilk sezonunda dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Bu arada gerçek Velez karakterine ilham veren Virginia Vallejo’nun, 18 Ağustos 1989’da Pablo  tarafından öldürüldüğü belirtilen başkan adayı Luis Carlos Galan’nın suikastinin komplo olduğunu ileri sürerek, dönemin Adalet Bakanı Alberto Santofimio’ya dava açtığını ve “delil yetersizliğinden” davanın kapandığını da belirtelim.

Oyunculuğunun yanı sıra güzelliğiyle de dikkat çeken 1987 doğumlu Meksikalı oyuncu Stephanie Sigman, Narcos dizisinde Valeria Velez karakterine hayat vermişti. Aynı zamanda James Bond’un devam filmlerinden Spectre, War on Everyone, Pioneer ve Miss Bala gibi filmlerde de rol alan Sigman, 2017 yılında da Annabelle 2 filmiyle karşımıza gelecek.

Poison – Jorge A. Jimenez

Poison - Jorge A. JimenezPablo Escobar’ın “ya rüşveti alırsın ya da kurşunu yersin anlamına gelen” “plata o plomo (gümüş ya da kurşun” politikasına sonuna kadar bağlılık gösteren Poison, kelimenin tam anlamıyla kanlı bir katildir. Ayrıca dönemin en çok aranılanlar listesine gelen ve kartelin bir diğer sağ kolu olan Poison da bağlılığıyla bu uyuşturucu baronunun güvenini kazanmayı başarmıştır.

Narcos dizisinden önce Machete Kills (Ustura Dönüyor) filminde de küçük bir rolde görev alan Jorge A. Jimenez, Poison karakteriyle Narcos’un en dikkat çeken oyuncularından biri olmayı da başarmıştır.

Dandeny Munoz Mosquera (La Quica) – Diego Catano

Dandeny Munoz Mosquera (La Quica) - Diego CatanoLa Quica (Şişko Kız) lakaplı, Dandeny Munoz Mosquera, Poison ile birlikte Medellin Karteli’nin bilindik katillerinden bir tanesidir. Narcos dizisinde de oldukça dikkat çeken karakterlerden biri olan La Quica, dönemin Kolombiya’sında öldürülen birçok insanın katil zanlısıdır. İşlediği suçlar arasında en büyüğü ise 110 sivilin hayatını kaybettiği, Avianca 203 tipi uçağı bombalamasıdır.

Narcos dizisi oyuncularından 26 yaşındaki Meksikalı Diego Catano, dizinin kilit karakterlerinden biri olan La Quica’ya hayat vermiştir. Aynı zamanda Duck Season, Year of the Nail, Lake Tahoe ve İçimdeki Çöl gibi filmlerde de rol almıştır.

Gilberto Rodriguez Orejuela – Damian Alcazar

Gilberto Rodriguez Orejuela - Damian Alcazar2. sezonda ağırlığını koymaya başlayan Cali Karteli’nin kurucusu Gilberto Rodriguez Orejuela, 3. sezonun en önemli karakteri olacak. Pablo’dan sonra uyuşturucu trafiğinin kontrolünü eline alan Gilberto Orejuela ve Cali Karteli, Pablo’nun aleyhinde birçok girişimde bulunmuşlardı. Gilberto, kardeşi Miguel ile birlikte Pablo Escobar’dan kalan yeri fazlasıyla dolduracak ve gelen gideni aratacak gibi görünüyor.   

Yeni sezonunun kilit oyuncularından biri olarak karşımıza gelen Damian Alcazar, Gilberto Rodriguez Orejuela’ya hayat veriyor. İkinci sezonda kendisini göstermeye başlayan ödüllü oyuncu Alcazar, 40’ın üzerinde film ve dizide rol almıştır.

Orta halli bir aileden gelip, dünyanın en büyük uyuşturucu baronlarından biri haline gelen El Patron, öldüğünde en az 25 bin kişiyle uğurlanmıştı. Belki de bu Kolombiyalı uyuşturucu baronunu diğerlerinden farklı kılan özellik, halkın onu seviyor olmasıydı. Peki, sizce Escobar azılı bir katil miydi, yoksa gerçek bir halk kahramanı mıydı?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.