Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Pablo Escobar Hakkında 40 Şaşırtıcı Gerçek

Pablo Escobar, 1980’li yıllarda dünya uyuşturucu trafiğinin neredeyse %90’ını kontrol eden bir uyuşturucu baronu. Onu diğer suçlulardan ayıran şey ise hem sıra dışı hayatı hem de ölümü;
Pablo Escobar Hakkında 40 Şaşırtıcı Gerçek
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı; ölümünün üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala merak edilen isimler arasındadır.

Tam adı Pablo Emilio Escobar Gaviria olan Kolombiyalı uyuşturucu baronu, 1980’li yıllarda neredeyse tüm dünyanın uyuşturucu trafiğini kontrol eder hale gelmiştir. Öyle ki 1989’da Forbes dergisi tarafından dünyanın en zengin 7. adamı olarak gösterilmiştir.

Suç dünyasında hızla yükselmesine rağmen yaptığı hayır işleriyle halkın gözünde bir kahraman olmayı da başarmıştır.

Ancak bunlar, Narcos dizisi ile daha da ünlenen Pablo Escobar hakkında bilinmesi gereken sadece birkaç şeydir. Alt başlıklarda kötü şöhretiyle tüm dünyanın tanıdığı uyuşturucu baronunun bilinmeyenlerini öğrenebilirsiniz.

Navigasyon

Pablo Escobar Kimdir?

Pablo Escobar Kimdir?

Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı, hem nefret edilen hem de sevilen bir kişilik. Onunla ilgili inkar edilemeyecek gerçekse öyle ya da böyle tüm dünya tarafından merak edilmesi.

1949 yılında Rionegro’da dünyaya gelen baron, ufak tefek suçlara henüz küçük bir çocukken başladı. Karaborsa ürünlerden sonra kaçakçılık yapmanın daha çok para getirdiğini anlayarak bu alana yöneldi.

Hızla yükselen hırslı genç, çok geçmeden suç dünyasında ismini duyurdu. Rakiplerini tek tek ortadan kaldırarak uyuşturucu trafiğinin kontrolünü ele geçirdi. 24 yaşındayken ileride karısı olacak 13 yaşındaki Maria Victoria Henao ile tanıştı. 1976’da ailesinin karşı çıkmasına rağmen onunla evlendi.

El Patron ve Eşi Maria Victoria Henao;

Maria Victoria Henao

Bir sene sonra ilk çocuğu Juan Pablo, 1984’de de kızları Manuela dünyaya geldi. Hem çocuklarına hem de eşine fazlasıyla düşkündü. Mesela kızı doğum gününde bir unicorn istiyor diye satın aldığı ata kanat ve boynuz eklettirdi.

Yani bir yandan uyuşturucu kaçırma işinden çuvalla para kazanırken, bir diğer yandan da iyi bir aile babası olduğu söylenebilir. Ayrıca bir dönem yaptığı hayır işleriyle halkın gözünde bir kahraman imajı yaratmayı da başardı.

1991’de tutuklandığında kendisinin yaptırdığı La Catedral isimli lüks hapishanede kalmasına izin verildi. Fakat başka bir hapishaneye gönderilmek istendiğinde buradan kaçtı. 16 ay boyunca arandı ve 2 Aralık 1993’de yakalandığı çatıda vurularak öldürüldü.

Gazetelerde polislerin uyuşturucu baronunun cesedinin yanında gülümseyerek poz verdiği resimler yayınlandı. Uyuşturucu baronu son yolculuğuna binlerce kişinin katıldığı bir cenazeyle uğurlandı.

Pablo Escobar Hakkındaki Şaşırtıcı Gerçekler

Pablo Escobar Hakkındaki Şaşırtıcı GerçeklerKısaca bilgi verdiğimize göre şimdi uyuşturucu baronu hakkındaki şaşırtıcı gerçeklere geçebiliriz. Bakalım; Escobar’ı yalnızca Narcos’dan tanıyanlar, onun hakkındaki bu gerçekleri öğrendikten sonra da diziyi aynı bakış açısıyla seyredebilecekler mi?

1. Ne Zaman Doğdu?

Pablo Escobar Kimdir? 1 Aralık 1949’da çiftçilik yapan babası ile köy öğretmeni olan annesinin 7 çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Yoksulluğu hiçbir zaman sevmedi ve gelecekte ne kadar zengin olacağına o zamanlarda karar verdi.

2. Çocukluğu!

Escobar’ın çocukluğu!Çocukluğundan beri hırslı bir kişiliğe sahipti. Zaten ileride bir milyoner olacağına, daha arkadaşlarıyla oyun oynaması gereken yaşlarında karar verdi. Hatta söylenilenlere göre hayallerinden biri Kolombiya Başkanı olmaktı!

3. Suç İşlemeye Ne Zaman Başladı?

Escobar suç işlemeye ne zaman başlamış?Escobar’ın suç hayatına oldukça küçük bir yaştayken, mezar taşları çalıp başka köylere satmasıyla başladığı söylenmektedir. Daha sonra ise Escobar; kaçak sigara ve sahte piyango biletleri satışı yaparak, suç dünyasında ismini duyurmaya başlamıştır.

4. Yükselişi!

Escobar Suç Dünyasına Giriyor!Suç dünyasına girdikten sonra hızla yükseldi. ABD dışında pek çok ülkeye uyuşturucu sattı, hatta ticareti için bir okyanus adasına havaalanı yaptırdı.

5. Bu Kadar Paket Lastiğiyle Ne Yaptı?

Pablo Escobar bu kadar paket lastiğiyle ne yapmışBu ismin o dönemler ne kadar zengin olduğunu, sahip olduğu nakit parayı aylık olarak balyalamak için harcadığı 2.500 adet paket lastiğinden anlayabilirsiniz.

6. Parasının Saklı Olduğu Yerler!

Escobar’ın parasının saklı olduğu yerlerSahip olduğu tonlarca parayı; duvarların içerisinde, depolarda, bodrum katlarda ve daha pek çok yerde sakladı. Paraların saklandığı yerde çıkan bir yangın, sel ya da farelerin kemirmesi sonucunda, kaybedeceği para miktarı 100 milyon doları buluyordu. Söylenen o ki her yıl baronun %10’luk serveti fareler tarafından mideye indiriliyordu.

7. Evindeki Manidar Dekorasyon!

Evindeki Manidar Dekorasyon!İlk uyuşturucu ticareti yaptığı uçağını, büyük malikanesine bir hatıra olarak koydurdu.

8. Her Ne kadar Suçlu Olsa da Aynı Zamanda Fedakar ve İyi bir Baba!

Escobar her ne kadar suçlu da olsa, aynı zamanda fedakar ve iyi bir babaymışTutuklu olduğu hapishaneden kaçmayı başarsa da Kolombiya ormanlarını geçmek Escobar ve ailesi için hiç kolay olmadı. Buna ek olarak, rivayet o ki ailesiyle birlikte sığınmış olduğu dağ evinde soğuktan titreyen kızını ısıtabilmek için 2 milyon dolar nakit parayı bir an bile tereddüt etmeden yaktı.

9. En Büyük Korkusu Neydi?

Escobar’ın en büyük korkusu neydiSuçluların iade edilmesi sistemiydi. İşte bu yüzden de Kolombiya’nın 10 milyar dolar değerindeki devlet borcunu ödemeyi seve seve kabullendi.

10. İnanılmaz Gücü!

Escobar’ın gücüKurduğu uyuşturucu imparatorluğu, Kolombiya hükümetinden çok daha güçlü ve büyüktü.

11. ABD’ye Günlük 15 Ton Kokain Soktu

ABD’ye Günlük 15 Ton Kokain SoktuKaçırdığı muazzam miktarda kokain miktarı gerçekten şaşırtıcı. Tarihte hiç kimsenin günlük 15 ton kokain taşıma rekorunu kıramadığı söyleniyor.

12. 1993 Yılındaki Büyük Saldırının Şüphelisi!

1993 yılındaki büyük saldırının şüphelisi1993 yılında Dünya Ticaret Merkezi’nin bodrum katına yerleştirilen bombanın patlaması neticesinde binada büyük hasar oluştu. Saldırıda 6 kişi hayatını kaybetti ve 1000’den fazla kişi yaralandı. Bu saldırının arkasındaki şüpheli isimlerden bir tanesidir.

13. Learjet’i

Pablo Escobar’ın Learjet’iDev isim, uyuşturucu kaçakçılığından kazanmış olduğu paraları Kolombiya’ya sokmak için Learjet marka özel bir iş jeti satın aldı. Bu jet, her uçuşu sırasında Kolombiya’ya 100 milyon dolar civarında nakit para taşıyordu.

14. Denizaltıyla Uyuşturucu Taşıyan Baron!

Denizaltıyla Uyuşturucu Taşıyan Baron!Uyuşturucu ağını o kadar genişletmiş ki uçakların, helikopterlerin, tırların ve gemilerin yetmediği durumlarda denizaltı bile kullandı.

15. Modern Robin Hood!

Modern Robin HoodSayısız insanı katleden ve zehir tacirliği yapan bu isim aynı zamanda modern Robin Hood olarak da ünlendi. Çünkü fakir insanlara yardım etmiş ve onlar için; evler, okullar, hastaneler vs. yaptırmıştır.

16. Halkın Desteğini Kaybeden Escobar!

Halkın Desteğini Kaybeden Escobar!Arandığı dönemde hem Amerika’ya hem de Kolombiya’ya karşı savaş açarak öldürülecek her polis için para ödülü koydu. Ayrıca arasının bozulduğu bürokrat Cesar Gaviria’nın bineceği uçağı da düşürerek 110 kişinin ölümüne sebep oldu.

17. Çocuk Kaçakçısı!

Çocuk kaçakçısıKolombiya’nın en büyük 2. şehri olan Medellin’in yöneticilerinden birinin çocuğunu kaçırdı ve neticesinde fidye olarak 100.000 dolar elde etti.

18. Hayatı Boyunca Kaç Kişiyi Öldürmüş Olabileceğini Tahmin Edebilir misiniz?

Pablo Escobar’ın hayatı boyunca kaç kişiyi öldürmüş olabileceğini tahmin edebilir misiniz200 yargıç ve 1000 polis, gazeteci ve bürokratla birlikte toplam 4000’den fazla insanın ölümünden sorumlu olduğu tahmin ediliyor.

19. Hatıra Fotoğrafı!

Hatıra Fotoğrafı!ABD tarafından her yerde arandığı dönemde oğluyla birlikte Beyaz Saray’ın önünde fotoğraf çektirerek anı ölümsüzleştirmiştir.

20. Serveti Ne Kadar?

Pablo Escobar’ın serveti ne kadarOğlu Juan yapmış olduğu bir açıklamada; Forbes’in yalan haber yaptığını, çünkü servetinin ne kadar olduğunu hiç kimsenin bilemeyeceğini açıkça belirtmiştir. Veliahtının yapmış olduğu açıklama gayet mantıklı görünüyor.

21. Kullanmış Olduğu Halk Otobüsü!

Escobar’ın kullanmış olduğu halk otobüsüYine bir firar sırasında Escobar ve ordusu, güvenli bir yere sığınabilmek için şoför koltuğunda uyuşturucu baronunun oturduğu bir halk otobüsü ile kaçmışlardır.

22. Yapmış Olduğu İnanılmaz Açıklama!

Pablo Escobar’ın yapmış olduğu inanılmaz açıklamanın ne olduğunu biliyor musunuz“Ben çiçek ihracatı yapan iyi kalpli ve dürüst bir adamım” şeklinde açıklama yapara tüm dünyayı şok etmiştir.

23. Bonny&Clyde Otomobili!

Escobar’ın Bonny&Clyde otomobiliTüm büyük suçluları romantik bir şekle sokmayı seviyordu. Bonny Elizabeth Parker ile Clyde Chestnus Barrow isimli dünyaca ünlü suçluların kaçarken kullandığı otomobili satın alması, bunun bir kanıtı.

24. Kendisinden 12 Yaş Küçük Eşi

Pablo Escobar ile eşi İleride eşi olacak kız arkadaşıyla görüşmeye başladığında 25 yaşındaydı. Kız arkadaşı ise sadece 13!

25. Escobar’ı Konu alan Mükemmel bir Yapım!

19. Escobar’ın zalimliğini konu alan mükemmel bir yapımOrijinal adı Escobar: Paradise Lost olarak bilinen 2014 yapımı Escobar: Kayıp Cennet’i eğer hala izlemediyseniz, çok şey kaçırmışsınız demektir.

26. Sıra Dışı Şakaları!

Pablo Escobar’ın sıra dışı şakalarıDünyanın en büyük ve güçlü suçluları arasında gösterilen ismin tuhaf şakalar yapmaktan hoşlandığını biliyor muydunuz? Örneğin; Escobar bir adamından kahve getirmesini istemiş ve daha sonra ağzının köpürmesini sağlayacak bir ilaç almış.

Bunun neticesinde, adamını kendisini zehirlemeye çalıştığını söyleyerek suçlamış.. Zavallının suratına 10 dakika boyunca silahını doğrultarak, şaka mağduruna unutulmaz anlar yaşatmış.

27. Çocuklarının Doğum Günlerindeki İlginç Gelenek!

Çocuklarının doğum günlerindeki ilginç gelenekBir Meksika geleneği olarak bilinen ve özel törenlerde içi şeker ya da oyuncakla doldurulan Pinatas isimli unsurlar, çocuklarının doğum günlerinde şeker yerine parayla dolduruluyordu.

28. Escobar ve Sarayları Aratmayan Malikanesi!

Escobar, saray gibi bir malikaneye sahiptiKendisi ve ailesi için satın aldığı 20 kilometrekare büyüklüğündeki evi (Morroquin), içerisinde hayvanat bahçesi bile olan saray mahiyetinde bir malikane olarak tasarlattı. Zürafaların, su aygırlarının, fillerin ve daha başka pek çok türün bulunduğu hayvanat bahçesinin haricinde, tenis kortu, havaalanı ve futbol sahası gibi tesisler bulunuyordu.

29. Ölümünden Sonra Malikanesine Ne Oldu?

Ölümünden Sonra Malikanesine Ne Oldu?Don Pablo, El Padrino, El Señor, El Doctor, El Mágico ve El Baron takma isimleriyle de tanınan Escobar’ın malikanesi ölümünden sonra bir tema park haline getirildi.

30. Escobar’ın Ustaca Tasarlanmış Kaçakçılık Metodu!

Escobar’ın ustaca tasarlanmış kaçakçılık metoduDünyaca ünlü suçlunun tasarlamış olduğu metot, o zamanlarda kimsenin aklına gelmezdi. Zira uyuşturucuyu Amerika’ya sokabilmek için sıvı kokaine batırılmış pantolonları kullanmıştır. Ayrıca uçakların lastiklerinde de uyuşturucu taşımıştır.

31. “Pablo Escobar My Father” İsimli Kitap Hakkında Ne Biliyorsunuz?

“Pablo Escobar My Father” isimli kitap hakkında ne biliyorsunuzBu kitap, ünlü ismi en iyi tanıyan kişilerden biri olan oğlu Juan tarafından yazılmıştır.

32 İnşa Ettirdiği Lüks Hapishane

İnşa Ettirdiği Lüks HapishaneHotel Escobar ya da Club Medellin olarak da bilinen La Catedral isimli hapishanede, jakuzi, bar, futbol sahası ve şelale bulunuyordu. Ayrıca verilen bilgilere göre bu hapishanedeki görevliler, uyuşturucu kaçakçısı tarafından görevlendirilmiş adamlardı.

33 Kişisel Gelişime Verdiği Önem

Kişisel Gelişime Verdiği ÖnemSeçtiği yolda bu kadar başarılı olması, liderlik özelliği de dahil işlerin kendiliğinden gerçekleştiği anlamına gelmiyor. Kişisel gelişime inanan uyuşturucu baronu, zamanın kişisel gelişim kitaplarını incelerdi. Evinde bulunanlar arasında, bu alanda bir klasik haline gelen Olumlu Düşünmenin Gücü (The Power of Positive Thinking) isimli kitabın İspanyolca çevirisi vardı.

34 Asla Uyuşturucu Kullanmadı

Asla Uyuşturucu KullanmadıMedellin kartelinin bir üyesi olan Jairo Velasquez Vasquez (Popeye), yaptığı bir açıklamada milyonlarca dolarlık uyuşturucunun sahibi olmasına rağmen El Baron’un kokain kullanmadığını söyledi. Sadece birkaç bira içtiğini ve asla sarhoş olmadığını da sözlerine ekledi.

35 Efsanevi Ajanlar Steve Murphy ve Javier F. Peña’nın Kitabı

Efsanevi Ajanlar Steve Murphy ve Javier F. Peña’nın KitabıSuçlunun yakalanmasına yardım eden Steve Murphy ve Javier F. Peña tarafından yazılan kitapta çarpıcı detaylara yer verildi. Buna göre suçlu La Catedral’de kaldığı süre içinde krallar gibi yaşadı. Ofisinde dantelli gecelikler ve cinsel oyuncaklar vardı. Saklandığı güvenli evlerden tümünün tertemiz ve orantılı banyoları vardı. Yani temiz ve düzenli banyolara düşkündü.

36. BİLİNEN Ölümü!

Pablo Escobar’ın ölümüAtalarımızın da dediği gibi, su testisi su yolunda kırılmış. Nitekim 1993 yılında girmiş olduğu silahlı çatışmada vurularak öldürüldü. Bununla birlikte Amerika, Escobar’ın ölümünü tarihteki en büyük insan avı olarak nitelendirmiştir.

37. Yakalanma Sebebi?

Escobar'ın Yakalanma Sebebi?Ailesine fazlasıyla düşkün olan Kolombiyalı uyuşturucu baronunun yakalanmasının sebebi, oğluyla yaptığı uzun telefon görüşmesi olmuş.

38. Ölümünün Ardından Düzeni Bozulan Kolombiya!

Escobar'dan Sonra Düzeni Bozulan Kolombiya!Ölümünden sonra Kolombiya’daki karteller birbirine girmiş ve yıllardır korunan düzen bozulmuştur. Hatta 1994 yılındaki FIFA Dünya Kupası’nda kendi kalesine gol atan futbolcu Andrés Escobar’ın öldürülmesi de yeraltı dünyasının düzeninin ne kadar bozulmuş olduğunun örnekleri arasında gösterilmektedir.

39. Sebastian Morroquin: Aç Kaldık”

Pablo Escobar'ın Oğlunun Babası Hakkındaki AçıklamalarıOğlu Sebastian Morroquin, babasının hayatını anlatan Narcos dizisini eleştirerek, gerçeklerin çarpıtıldığını söyledi. Son yıllarda bir sürü sıkıntı çektiklerini dile getiren Sebastian, babasının arandığı yıllarda yanında kimsesinin kalmadığını savundu. Milyonlarca dolarları olduğu halde dışarı çıkamadıkları için aç kaldıkları anlattıkları arasındaydı.

40. İntihar mı Etti?

Pablo Escobar İntihar mı Etti?
Ona göre babası, ailesini kurtarmak için bile bile ölüme gitti. Çünkü hayatının hiçbir döneminde telefon kullanmayan ve telefonun ölüm olduğunu söyleyen babası o gün oğluna 7 kez telefon açmış. Buna ek olarak oğluna hep eğer bir gün kuşatılacak olursa silahındaki 14 kurşunu düşmanlarına, son kurşunu da kendisine sıkacağını söylermiş.

Ayrıca intihar etmek için sağ kulağa ateş edilmesi gerektiğini de vurgularmış. Otopsi raporunda ölüm nedeninin sağ kulaktan giren kurşun olduğu belirtiliyormuş. Kısacası; bir döneme damgasını vuran ünlü uyuşturucu kaçakçısı, oğluna göre ailesini koruyabilmek için ölmeyi tercih etmiş.

Pablo Escobar’ın Sözleri

Sözleri Hayatı hakkında bilinmeyenlerin ardından bir de sözlerine göz atalım. İşte ünlü kişilikten dikkat çekici birkaç alıntı;

Kolombiya Mezar ABD Hapishane İyidir

Bu söz, suçlunun iade edilmesi sisteminden ne kadar korktuğunu kanıtlıyor.

Bazen Tanrı Gibi Hissediyorum

Emrinde yüzlerce adam ve kocaman bir imparatorlukla, karşısında kimsenin duramadığı bir güç olduğu zamanlarda böyle düşünmesi olağan görünüyor.

İmparatorluklar Kan Ateş Yaratılır

Uyuşturucu baronunun bu sözü, pek çok kişiye göre tastamam doğru.

Bir Milyon Akıllı Adam

Tarihin her döneminde durumun tam olarak bu olduğu görüşüne ne dersiniz?

Herkesin Bedeli Vardır

Paranın her şeyi satın alabileceği fikrine ne dersiniz?

Sizin de gördüğünüz gibi Escobar’ın tüm dünya tarafından merak edilen bir isim olması gayet olağan. Sonuçta karşımızda kötü şöhretiyle olsa da hafızalara kazınmış, kurduğu imparatorlukla dünyanın en zenginleri arasına girmiş biri duruyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.