Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En İyi Kitaplar Listesi [Tüm Zamanların Çok Satan 15 Kitabı]

En iyi kitaplardan derlediğimiz, 15 eserden oluşan bu listede, özellikle tüm zamanların en çok satan kitaplarını bulacaksınız. Aşk, psikoloji, dünya klasikleri ve diğer kitap türleri arasından seçilmiş en popüler ve en çok okunan kitapları tanımaya ne dersiniz?
En İyi Kitaplar Listesi [Tüm Zamanların Çok Satan 15 Kitabı]
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Siz değerli okurlarımız için, daha önce de farklı türlerden oluşan birçok kitap listesi yayınlamıştık. Paratic.com arşivinde yer alan kitap listelerinin çoğu da ölmeden önce mutlaka okunması gereken, en çok satan ve en popüler kitaplardan oluşuyor. Ama hiç kitap okumanın faydalarından, daha doğrusu mucizelerinden bahsetmedik. Mucize diyorum çünkü elinizde tuttuğunuz şey, sadece 29 harfin kombinasyonlarından oluşan bir hazine. Evet, bu 29 harfin yan yana gelmesiyle oluşan kelimeler beraberinde sayfalar dolusu hikayelerin meydana gelmesini sağlıyor. Bu hikayeler sayesinde daha önce hiç görmediğimiz yerlere gittiğimizi, hayata karşı bakışımızın değiştiğini, bazen hırslanıp, bazen de gözyaşlarımızı tutamayacak kadar duygulandığımızı hissediyoruz.

Okumak bir alışkanlıktır, bağımlılıktır, bir kere tadına varan kişi bir daha asla bırakamaz. Ama keşke her bağımlılık okumak gibi olsa değil mi? Kitap okuyan insan stresten uzaklaşır, empati kurmasını öğrenir, beyni tembelliğe alışmaz, hafızası güçlenir, hayatın zorlukları karşısında daha güçlü durur, daha güzel düşünür ve daha güzel konuşur. Kitap okumanın insana kattığı faydalar saymakla bitmez. Peki ya hangi kitapları okumalıyız? İşte biz bu konuda, sizlere en doğru tercihleri yapmanızı sağlayacak en iyi kitap listelerini sunuyoruz. Bu yazımızda ise tüm zamanların en çok okunan ve çok satanlar listelerinde zirveden inmeyen 15 kitap tanıtımını bulacaksınız.

1 Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupéry

Küçük Prens - Antoine de Saint-ExupéryAntoine de Saint-Exupéry’nin 1943 yılında yazdığı, 96 sayfadan oluşan bu kısacık masalı, dünyanın en çok okunan ve en çok satan kitapları arasında başı çekmektedir. Fransızca orijinal adı Le Petit Prince olan kitap hem çocuklar hem yetişkinler için yazılmıştır. Küçük Prens’in insanlık adına verdiği öğütlerini okuduğumuz kitap, herkesin kitaplığında bulunmalı ve birçok kez okunmalıdır. Yazar kaleme aldığı bu öykü için, II. Dünya Savaşı’nın etkilerinin sürdüğü topluma karşı yapılmış bir eleştiri olarak niteler. Sinemaya, tiyatroya ve operaya uyarlanan Küçük Prens, bugüne kadar 210 ayrı dil ve lehçeye çevrildi. Bu da kitabın başarısının bir ispatı niteliğinde.

Küçük Prens Kitabının Özeti

Küçük Prens’in maceralarına tanık olduğumuz kitap 27 bölümden oluşuyor. Kitabın yazarının uçağı bozulunca, aniden Sahra Çölü’ne inmek zorunda kalır. Burada Küçük Prens’le tanışır. Küçük Prens önce kendi ülkesini ve yaşadığı toprakları anlatmaya başlar. Gezegeninde çok sevdiği bir gülü vardır ve ona daha iyi bakabilmenin yollarını aramak için, diğer gezegenlerde bir gezintiye çıkar. Her gittiği yerde farklı insan ve hayvanlarla karşılaşır. Felsefi yönü de yüksek olan kitapta küçük bir çocuğun gözünden dünyaya bakıyoruz. Küçük dostumuz bizlere; sevgi, saygı, dostluk, değer verme gibi insani duyguların önemini hatırlatıyor. Ölmeden önce mutlaka okunması gereken bir kitap olan Küçük Prens’i lütfen okuyun ve de okutturun.

İlginizi Çekebilir: En İyi Felsefe Kitapları

2 Simyacı – Paulo Coelho

Simyacı - Paulo CoelhoBrezilyalı yazar Paulo Coelho tarafından, 1988 yılında yazılan Simyacı, yazıldığı ilk günden bu yana en çok okunan romanlar listesinde, hep en üst sıralarda yer aldı. Bugüne kadar 26 dile çevrilen eser, yedi milyondan fazla satışa ulaştı. Mevlana’nın en önemli eseri olan Mesnevi’de yer alan bir öyküden yola çıkarak yazılan roman, tüm dünyada çok fazla sevildi ve çok güzel övgüler aldı. İçindeki çocuğu hala yaşatanlar için muhteşem bir kitap olan Simyacı, dünyanın en çok okunan kitaplarından biri. Öyle ki daha birçok başarılı projeye imza atmış olmasına rağmen, Paulo Coelho’dan bahsederken, Simyacı’nın yazarı ifadesi kullanılır.

Simyacı Kitabının Özeti

Hikayenin kahramanı Santiago, papazlık okuluna giden, boş zamanlarında koyun otlatan bir çocuktur. 16 yaşına geldiğinde aslında bir papaz olmak istemediğini anlar. Babasına okuldan ayrılmak ve bir gezginci olmak istediğini söyler. Babası da ona içerisinde üç adet altın bulunan bir kese vererek yollar. Santiago babasının verdiği paranın bir kısmıyla kendine bir koyun sürüsü alır ve dağ taş demeden gezmeye başlar. Bir süre sonra bir rüya görür; rüyasında Mısır Piramitleri’ne gitmesi ve orada bir hazine bulacağı söylenir. Santiago bu rüyasını bir falcıya anlatır, falcı ondan hazinenin onda birini isteyince rüyalara inanmaması gerektiğini düşünür ve Mısır’a gitmekten vazgeçer.

Sonra yaşlı bir adamla karşılaşır ve ona da planlarından bahseder. Falcı kadın ve bu yaşlı adamdan aldığı işaretler doğrultusunda sürüsünü satarak Mısır’a doğru yola koyulur. Santiago’nun maceralarını okuduğumuz Simyacı bir nasihatname tarzında aslında. Ana fikri ise mutluluğun uzaklarda değil yanı başımızda olduğu. Mutluluğu ararken gösterdiğimiz çaba, emek ve mücadele ise hayatın tadına varmamızı sağlayacak şeyler. Bir başyapıt eser olan Simyacı da kitaplığımızın olmazsa olmazlarından ve birden çok kez okunması gereken, muhteşem bir eser.

3 Uçurtma Avcısı – Khaled Hosseini

Uçurtma Avcısı - Khaled HosseiniKhaled Hosseini’nin (Halit Hüseyin) ilk romanı olan Uçurtma Avcısı, 2003 yılında yayınlandı. New York Times’ın en çok satanlar listesinde, uzun süre zirvede kalan kitabın bir diğer özelliği ise, Afgan asıllı biri tarafından yazılmış ilk İngilizce kitap olmasıdır. Arkadaşlık ve sadakat üzerine yazılmış olan kitap, bir biyografi romanı. Daha ilk sayfadan sizi kendine bağlayan kitap muhteşem bir kurgu içeriyor. Her sayfada içinizi yakan, duygu seline boğulduğunuz ve aynı zamanda sinirlendiğiniz Uçurtma Avcısı, 2007 yılında aynı isimle beyaz perdeye uyarlandı.

İlginizi Çekebilir: En İyi 50 Biyografi Filmi

Uçurtma Avcısı Kitabının Özeti

Romanda; Emir, Assef, Hasan, Süreyya, Ferit ve Rahim Han gibi karakterler görüyoruz. Kitabın ana kahramanı ise Emir’dir. Emir çocukluk arkadaşı olan Hasan’a yaptığı ihaneti bir türlü unutamaz. Emir, efendi Hasan ise onun hizmetkarıdır. Bu iki isim aynı zamanda çok iyi arkadaş ve süt kardeştirler. Emir ve Hasan arasında geçen diyaloglar, dostluğa ve arkadaşlığa olan bakış açınızı değiştirecek. Duygu seline kapılacağınız hikaye, Afganistan Krallığının çöktüğü, insanların toplu şekilde Amerika’ya göç ettiği dönemde geçmektedir. İki çocuğun birlikte büyüme hikayesini anlatan kitapta; sevgi, saygı ve sadakat gibi kavramların önemini bir kez daha hatırlamamız sağlanıyor.

4 Böğürtlen Kışı – Sarah Jio

Böğürtlen Kışı - Sarah JioAmerikalı yazar Sarah Jio tarafından, 2012 yılında kaleme alınan Böğürtlen Kışı, son yılların en popüler kitapları arasında yer alıyor. Sarah Jio gösterdiği performansla son yıllarda hem dünyada hem de ülkemizde en sevilen yazarlar arasına girmeyi başardı. Olayların birbiri arasında çok güzel bir ahenkle zincirlendiği bu duygusal roman, tadına doyamayacağınız anlar yaşatacak. Hem bir aşk öyküsüne hem de bir annenin fedakarlıklarına tanık olacaksınız.

Böğürtlen Kışı Kitabının Özeti

Daha önce en iyi aşk kitapları yazımızda yer verdiğimiz Böğürtlen Kışı, bir annenin evladı için yaptığı fedakarlıkları ve duygu yüklü bir aşk öyküsünü anlatıyor. Kitapta iki farklı dönemde yaşanan ve sonrasında birbiriyle kesişen olaylar zinciri anlatılmış. Duygusal bir kitap okurken aynı zamanda merak hissinizin uyanık kalması, kitabı bir çırpıda okuyup bitirmenizi sağlayacak. Böğürtlen Kışı kitabının daha detaylı incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.

5 Suç ve Ceza – Fyodor Dostoyevski

Suç ve Ceza - Fyodor DostoyevskiRus edebiyatının önde gelen isimlerinden biri olan Dostoyevski’nin Suç ve Ceza kitabı, yazarın başyapıt eseridir. En çok okunan dünya klasikleri arasında yer alan Suç ve Ceza, yazarın ikinci en uzun romanıdır. Yazıldığı günden bu yana yaklaşık 200 yıl geçmesine rağmen, hala en çok okunan kitaplar listesinde yer alır. Dostoyevski’nin, Sibirya Cezaevinden çıktıktan sonra keleme aldığı Suç ve Ceza, realist bakış açsıyla yazılmış en önemli eserlerden biridir. Dostoyevski’nin hayatı hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Suç ve Ceza Kitabının Özeti

Romanın kahramanı Rodion Romanovich Raskolnikov adında bir gençtir. Yoksul bir genç olan Raskolnikov’un hayata, topluma, ailesine, dostlarına ve toplum ahlakına bakış açısına tanık oluyoruz. Yazar öyle etkileyici bir üslup kullanmış ki, Raskolnikov bir katil olmasına rağmen ona sempati duyuyorsunuz hatta bazı yerlerde acıma duygunuz devreye giriyor. Suç ve Ceza kitabının detaylı incelemesi için buraya tıklayınız.

6 Milena’ya Mektuplar – Franz Kafka

Milena'ya Mektuplar - Franz KafkaSırada modern edebiyatın en önemli temsilcilerinden, kendine has tarzıyla bir ikon olan edebiyat severlerin kalbinde çok özel bir yere sahip olan Kafka’nın en sevdiğim kitabı var. Praglı yazar Franz Kafka’nın yayınlanmış birçok eseri anı, günlük ve mektup tarzındadır. Milena’ya Mektuplar da bunlardan biri. Bir mektup aşkının anlatıldığı kitap sizi edebiyata doyuracak. Kafka’nın ustalığının buram buram hissedildiği kitap büyüleyici aşk satırları içeriyor. Hepsi de alıntı yapılacak ve altı çizilecek cümleler. Size tavsiyem Kafka’nın baş döndürücü bu satırlarını, bir kadeh şarap eşliğinde okuyun. Franz Kafka’nın hayatını merak edenleri buraya alalım.

Milena’ya Mektuplar Kitabının Özeti

Mektuplaşmak, yeni neslin çok da bilmediği ve aşina olmadığı bir kavramdır. Eskiden mailler, cep telefonları, görüntülü aramalar olmadığı için sevgililer birbirlerine sürekli mektup yollarmış. Milena’ya Mektuplar kitabı ise bana göre iki sevgili arasında geçen, en güzel ve en sanatsal mektup zinciri. Fakat kitapta sadece Kafka’nın Milena’ya yolladığı mektupları okuyoruz. Yani Milena’dan gelen mektuplara yer verilmemiş. Bunun sebebinin de Milena’nın mektupların çoğunu yakması ve kitaba eklenmesine izin vermemesi olduğu biliniyor. Kafka birçok yerde; “Sevgili Bayan Milena…” diye başlıyor sözlerine. Sevgiliye duyulan aşk ve sadakat kelimelere daha nasıl güzel dökülür, nasıl böyle müthiş bir dille anlatılır bilemiyorum. Milena’ya Mektuplar benim de en sevdiğim ve kitaplığımın baş köşesinde duran, en değerli Kafka eserlerinden biridir. Duygusal sevenlerin okumasını şiddetle tavsiye ederim.

7 Şeker Portakalı – José Mauro De Vasconcelos

Şeker Portakalı - José Mauro De VasconcelosŞeker Portakalı, Brezilyalı yazar José Mauro De Vasconcelos tarafından 1968 yılında yazıldı. Yazarın en tanınan ve en çok okunan kitabı olan Şeker Portakalı, 16 dile çevrildi. Yazar, orijinal dili Portekizce olan kitapta, çocukluğunda yaşadığı olayların izlerinin olduğunu ifade ediyor. 2012 yılında beyaz perdeye uyarlanan Şeker Portakalı ardından gelen, Güneşi Uyandıralım ve Delifişek ile bir seri haline getirildi.

Şeker Portakalı Kitabının Özeti

Daha önce boks antrenörlüğü, hamallık, garsonluk gibi görevlerde çalışmış birinin, sonradan yazarlığa soyunması ve böyle bir kitap yazması gerçekten mucize gibi. İnsanın istedikten sonra her şeyi başarabileceğinin de ispatı! Romanın kahramanı yoksul bir çocuk olan Zeze’dir. Birbirine zıt birçok özelliğe aynı anda sahip olan Zeze; çok yaramaz, zeki, yaratıcı, çalışkan ve duygusal bir çocuktur. Öğretmeni mutlu olsun diye ona her gün çiçek götürür, öte yandan yaramazlıklarıyla mahalledeki insanlara dünyayı dar eder.

Günün birinde ailesi başka bir mahalleye taşınma kararı alır. Bu duruma çok üzülen Zeze yeni evinin bahçesindeki bir portakal ağacıyla dost olur. Zeze, gün boyunca yaptığı yaramazlıkları, yediği dayakları ve daha birçok şeyi bu ağaçla paylaşır. Zeze’nin duygusal yolculuğunu büyük-küçük herkesin okuması gerektiğine inanıyorum.

8 Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin AliEn popüler kitaplar listemize, yine daha önce aşk kitapları yazımızda yer verdiğimiz bir eserle devam ediyoruz. Türk edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan, Sabahattin Ali tarafından yazılan kitap, 1943 yılında yayınlandı. Sabahattin Ali, 177 sayfadan oluşan kitabını askerlik yaptığı dönemde, çadırında yazmıştır. Dışarıdan sakin ve sessiz duran ama içinde fırtınalar kopan Raif Efendi’nin aşkını anlatan kitap, Sabahattin Ali’nin en ünlü ve en sevilen kitabıdır. Sabahattin Ali hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Kürk Mantolu Madonna Kitabının Özeti

Romanın ana karakteri Raif Efendi; sessiz, içine kapanık, duygularını söylemeyen, eline vur ekmeğini al cinsten bir adamdır. Hayatına hiç beklenmedik bir anda, bir heyecan girer. Bir sanat galerisinde gördüğü tablodaki kadına aşık olur. Daha sonra tablodaki bu kadınla tanışır ve duyguları daha da şekillenir. Karakterleri çok farklı olmasına rağmen, birbirlerini tamamlayan Raif Efendi tablodaki kadın Maria arasında bir ilişki başlar. Masallardaki gibi başlayan aşkları ne yazık ki kötü sonla biter. Raif Efendi’nin Berlin’den ayrılmak zorunda kalması ile araya mesafeler girer. Bir süre sonra ilişkileri biter ve Raif Efendi yıllar sonra Maria’nın öldüğünü öğrenir.

9 Sol Ayağım – Christy Brown

Sol Ayağım - Christy BrownKitap hakkında bilgi vermeden önce, sizlere yazarını tanıtmak istiyorum. Christy Brown, 22 çocuklu bir ailede dünyaya geldi. Doğuştan beyin felci geçirmişti, uzun süre hareket bile edemedi. Doktorlar onun çok yaşamayacağını söylese de annesi inancını kaybetmedi ve oğlunun eğitimi için her şeyi yaptı. Bir süre sonra konuşmaya başladı, bu kez doktorlar çeşitli tedavi yöntemleri uygulayarak daha rahat hareket etmesini sağladılar. İnancın ve azmin sonucunu alan Brown sadece sol ayağını kullanarak hem resim yaptı hem yazdı. Bu kitap da yazarın kendi hayatını anlattığı romanıdır. Otobiyografi tarzında olan kitap, 1954 yılında yayınlandı. Christy Brown’un, engellerin hiçbir başarıya mani olmadığını gösteren muhteşem eseri, hepimize örnek olması adına mutlaka okunmalıdır.

Sol Ayağım Kitabının Özeti

Christy Brown ‘un sol ayağını kullanarak yazdığı ve kendi yaşam öyküsünü anlattığı kitabı aynı zamanda psikoloji kitabı türünde bir eserdir. En çok satanlar listesinde yer alan ve orada olmayı fazlasıyla hak eden kitabın çok sade ve duru bir dili var. Brown, doktorların ona zihinsel engelli teşhisi koyduğunu, hatta çok fazla ömrünün olmadığını ancak buna rağmen annesinin koşulsuz sevgisi ve sınırsız umuduyla şekillenen hayatını anlatıyor. Christy Brown, eliyle yapamadığı her şeyi ayağıyla yaptı, yaşayamadıklarını renklerle tablolarına yansıttı ve muhteşem bir başarı örneği olan hayatını yine sol ayağını kullanarak yazdı. İrlanda edebiyatının en iyileri arasında yer alan Brown ve kitaplarını okumanız, hayata karşı bakışınızı fazlasıyla değiştirebilecek güçtedir.

10 Çavdar Tarlasında Çocuklar – J. D. Salinger

Çavdar Tarlasında Çocuklar - J. D. SalingerRealizm türünde olan Çavdar Tarlasında Çocuklar, J. D. Salinger tarafından 1951 yılında yazıldı. Modern zamanların başyapıtı olarak değerlendirilen kitap hakkında çok fazla olumsuz eleştiri yapıldı ve hala da yapılmaya devam ediyor. Bunun sebebi ise çok fazla müstehcen ve argo satırların olması. Ahlak dışı olarak görüldüğü için, ABD’nin bazı bölgelerinde yasaklandı. İlginç olan şudur ki, birçok yerde yasaklanan kitap aynı zamanda en çok okunanlar arasında yer alıyor. Bu da bize okumanın önünde hiçbir engelin duramayacağını gösteriyor.

Çavdar Tarlasında Çocuklar Kitabının Özeti

Kitap hakkında sosyal medyada veya forumlara yazan yorumlara baktığınızda, genelde ergen kitabı olduğunu okursunuz. Romanın kahramanı Holden ergenlik döneminin sıkıntılarını yaşayan, birkaç kez okuldan atılan ve yaşadığı olayları argo sözcüklerle hatta küfür ederek anlatan bir karakterdir. 17 yaşında olan Holden herkesten nefret eder, insanları iki yüzlü ve samimiyetsiz bulur. Okuldan atıldıktan sonra geçirdiği üç günü kendi ağzından anlatır. Yazarın bu tercihi okuyucuların kitabı daha sempatik bulmasını sağlamıştır. Holden’in iç dünyasına indiğimiz ve kendini topluma ayak uydurma çabasına tanık olduğumuz kitap ergen kitabı olarak nitelendirilse de, aslında büyüklerin de muhakkak okuması gereken eserler arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir: En İyi Gençlik Kitapları

11 Nietzsche Ağladığında – Irvin D. Yalom

Nietzsche Ağladığında - Irvin D. YalomIrvin D. Yalom tarafından yazılan kitap 384 sayfadan oluşuyor. Nietzsche’nin hayatının anlatıldığı kitap, ümitsizliği konu edinen bir roman. Bu kitabın adını veya kitap içerisinden bir alıntıyı mutlaka bir yerlerde görmüş ve duymuşsunuzdur. Kitapta psikanaliz denince akla ilk gelen isimlerden biri olan Sigmund Freud’un düşüncelerine ve görüşlerine de rastlıyorsunuz. İlk sayfalarda düşüncelerinizde sancılar yaratan ama sonlara doğru olayları çözümlemeye başladığınız Nietzsche Ağladığında, çağımızın en çok okunan kitaplarından biridir. Nietzsche’nin hayatı hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.

Nietzsche Ağladığında Kitabının Özeti

İnsanı düşünmeye sevk eden kitapta, felsefeyle yoğrulmuş birçok konuyla karşılaşıyorsunuz. Yazar bu kitapta, Nietzsche, Salome, Sigmund Freud, Dr. Breuer’un bir arada olduğu bir öykü anlatıyor. Bu isimlerin gerçek hayatta yaptığı yazışmalar ve konuşmalar kitabın etkileyiciliğini daha da artırmaktadır. İçerisinde harika alıntılar olan bu kitap Nietzsche’yi tanımanız için güzel bir adım olabilir. Akıcı ve sürükleyici dili sayesinde sıkılmadan okuyacağınızı düşünüyorum.

12 Tutunamayanlar – Oğuz Atay

Tutunamayanlar - Oğuz AtayOğuz Atay’ın ilk romanı olan Tutunamayanlar, Türk edebiyatının en önemli eserleri arasındadır. Edebiyatta bir devrim olarak nitelendirilen eser, 1970 yılında TRT Roman Ödülü’ne layık görüldü. Oğuz Atay’ın üstün mizah yeteneği, taşlamaları ve ruhsal çözümlemelerinden oluşan kitap hem en çok yarım bırakılan hem de en çok okunan kitaplardan biri. Bu demek oluyor ki kitaba başta adapte olmak biraz zor. Kitabın tadına varıp, yazarın dilini gerçekten anladığınızda ise 671 sayfalık kocaman kitabın, nasıl bittiğini anlamıyorsunuz bile.

Tutunamayanlar Kitabının Özeti

Birçok ismin bulunduğu kitabın ana karakteri Selim Işık’tır. Arkadaşı Turgut Özben, Selim’in intihar ettiğini öğrenir ve onu ihmal ettiği düşüncesine kapılır. Ardından Selim’i tanıyan herkesle irtibata geçer, onların dilinden arkadaşını dinleyerek, daha yakından tanımayı amaçlar. Turgut arkadaşını çözmek adına birçok kişiyle konuşur ve Selim’in karakteri okuyucunun gözünde netlik kazanmaya başlar. Selim; sürekli sorgulayan, kendini hayatın dışında hisseden, herkes oradayken kendini orada göremeyen, kısaca hayata tutunamayan biridir.

13 Senden Önce Ben – Jojo Moyes

Senden Önce Ben - Jojo MoyesJojo Moyes tarafından yazılan Senden Önce Ben kitabına da, daha önce en iyi aşk kitapları listemizde yer vermiştik. Muhteşem bir aşk hikayesinin anlatıldığı kitap, mucizelere inanmayanların bir kez daha düşünmesini sağlayacak. Son yılların en çok okunan ve en çok satan kitapları arasında yer alan kitap, sıra dışı bir aşk öyküsünün yanında, hayata bakışınızı değiştiren, küçücük bir umudun bile insan hayatında ne denli büyük etkileri olduğunu gösteren, psikolojik kitap tadında bir eser.

Senden Önce Ben Kitabının Özeti

Romanın baş kahramanları Will ve Louisa’dır. Louisa Clark çok fazla yeteneği olmayan, çalıştığı cafe kapandığı için işsiz kalan, fakat zar zor geçinen ailesine yardım etmek zorunda olan, 26 yaşında genç bir kadındır. Çok fazla özelliği olmadığı için iş bulmakta zorlanır, öte yandan ne iş olursa yapmak zorunda olacak kadar da kendini mecbur hisseder. Will ise 2 yıl önce trafik kazası geçirmiş, tekerlekli sandalyeye mahkum ve hiçbir işini yapamayacak durumda olan bir adamdır. Louisa ona arkadaşlık etmesi ve neşe kaynağı olması için işe alınır. Kitapta, başlarda birbirini hiç sevmeyen ikilinin arasında doğan arkadaşlığa ve aşka tanık oluyoruz.

14 Sineklerin Tanrısı – William Golding

Sineklerin Tanrısı - William Golding1954 yılında yazılan Sineklerin Tanrısı, Nobel Edebiyat Ödülü sahibi William Golding tarafından kaleme alındı. Orijinal adı Lord of the Flies olan kitap bazı yayınevleri tarafından, İşte Bizim Dünya olarak da çevrilmiştir. Sineklerin Tanrısı 1963 ve 1990 yılında iki kez sinemaya uyarlandı. Alegorik roman türünde olan kitapta bir liderlik savaşına tanık oluyoruz. En çok okunan kitaplardan biri olan Sineklerin Tanrısı’nın, ölmeden önce okunması gereken kitaplar listesine mutlaka ekleyin.

Sineklerin Tanrısı Kitabının Özeti

Romanda ıssız bir adaya düşen bir grup çocuğun birbirleri arasında meydana gelen liderlik savaşını okuyoruz. Hayatta kalma mücadelesi veren bu çocuklar arasında çok sürmeden iş bölümü kavgası başlar ve yönetim şart olur. Görev dağılımında sorun yaşayan çocuklar, çözümü aralarında bir lider seçmekte bulurlar. Fakat çok sürmeden yeni bir sorun ortaya çıkar. Çocuklar arasında liderlik de sıkıntı yaratınca bu kez liderliği bölüşmeye karar verirler. Ateş yakma, yemek yapma, avcılık gibi görev dağılımının zamanla oturduğu bu grup bize insanların doğasında olan bir özelliği hatırlatıyor. Lider olmak her insanın doğasında vardır. Bunu kazanmak için ise dost olmak veya düşman olmak fark etmeksizin her yolu denerler.

15 Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

Fareler ve İnsanlar - John SteinbeckTrajedi türünde bir roman olan Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck tarafından 1937 yılında yazıldı. Yazarın Gazap Üzümleri isimli kitabına daha önce en iyi dünya klasikleri kitapları listesinde yer vermiştik. Nobel ödüllü yazar Steinbeck bu romanında ise bir insanın birey olma, evrende kendini gösterme ve kabullendirme savaşını anlatır. Bu konuyu anlatırken ise hayaller, gerçekler, planlar, zenginlik, yoksulluk, güçlü ve güçsüz olma gibi birçok kavram hakkında bilgi veriyor. Fazlasıyla duygusal satırlar içeren kitabı okurken gözyaşlarınızı tutamayacak ve okuyup bitirdikten sonra da etkisinden uzun süre kurtulamayacaksınız.

Fareler ve İnsanlar Kitabının Özeti

Romanın kahramanları George ve Lennie adında iki dosttur. George Milton oldukça zeki, ufak tefek biridir. Lennie Small ise tam tersi, akli dengesi tam olarak yerinde olmayan, güçlü, iri yarı bir adamdır. Bu iki isim büyük bunalımın olduğu dönemde geçimlerini sağlamak için gerekli olan işi ararlar ve bunun için de çiftlik çiftlik dolaşırlar. Uzun arayış sonunda Kaliforniya’daki bir çiftlikte iş bulurlar. Planları; paralarını biriktirip bir parça toprak almak ve temelli orada yaşamaktır.

Bu hayallerini gerçekleştirmek için gerekli olan parayı yavaş yavaş biriktirmeye başlarlar. Ancak, Lennie’nin yumuşak şeyleri okşama takıntısı hayallerinin gerçekleşmesine engel olur. Lennie çiftlik sahibinin karısının saçlarını okşarken yanlışlıkla öldürür. Lennie’nin peşine çiftlik sahibi ve adamları düşer. George arkadaşının vahşice öldürülmesine katlanamayacağından, onu diğerlerinden önce bulur. Önce hayallerini ve çok sevdiği tavşanları anlatarak sakinleştirir, sonrasında ise başına dayadığı silahı ateşleyerek öldürür.

Kitap okumak istiyorum ama ne okusam diye karar veremeyenler için hazırladığımız bir listeyi daha tamamladık. Eğer sürekli kitap okuyan biriyseniz, zaten kendi tarzınıza en yakın bulduğunuz bir yazar kitlesi ve kitap türleri vardır, seçmekte de hiç zorlanmazsınız. En çok satanlar ve en popüler kitaplardan oluşan bu liste ise okuma alışkanlığını yen edinenler için harika bir rehber olacaktır. Belki de içerisinde daha önce okuduğunuz kitaplar olabilir. Sizce bu listeye girmeyi hak edecek kadar iyiler mi? Ya da en iyi kitaplar listesinde olması gerektiğine inandığınız bir kitap var mı? Görüş ve önerilerinizi aşağıdaki iletişim mailinden bizlere yollayabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.