Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tüm Zamanların En Zengin 10 NBA Yıldızı

Kobe Bryant, LeBron James, Shaquille O’Neal, Michael Jordan ve diğerleri! Karşınızda tüm zamanların en zengin 10 NBA yıldızı ve servetleri:
Tüm Zamanların En Zengin 10 NBA Yıldızı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Turnikeye çıkarken yapılan ribaund ve bloklar, serbest atış ve jump shotlarla basketbol, dünya çapında geniş bir hite sahip gelmiş geçmiş en popüler spor dallarından bir tanesidir. Görsel bir şov şeklinde geçen müsabakalar dahi yediden yetmişe hepimizi TV karşısına kilitlemeyi başarır. Basketbol ülkemizde her ne kadar futbolun gölgesinde kalsa da yeni neslin dev adamları aynı kanaatte değil. Okullarda artırılan etkinliklerle her biri, birer Michael Jordan olma yolunda hızla ilerliyor.

Basketbol denilince aklımıza ilk gelen pek tabi ki NBA. Amerika Birleşik Devletleri’nin dünyaya sunduğu heyecan dolu karşılaşmalar, dünyanın en iyi basketbol oyuncularıyla birer efsaneye dönüşüyor. Hal böyle olunca da dünyanın en çok kazanan basketbolcuları da NBA liginde yer alıyor. Los Angeles Lakers’ten Miami Heat’a, Boston Celtics’ten San Antonio Spurs’a kadar tüm takımlar; sadece bulunduğu bölgeyi temsil etmiyor. Zira bu ekiplerin hepsinin dünya üzerinde de birçok taraftarı bulunuyor.

Futbol ve basketbol arasındaki popülerlik ve buna bağlı olarak sporcuların sağladıkları kazanç, hangisinde daha fazla olduğu yönündeki tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Hemen hemen benzer işlerle uğraşan sporcuların gelirlerini arttırdığı reklam gibi sponsorluklar da benzerdir. Fakat kazanç anlamındaki aradaki fark, göze sokulacak kadar açıktır. Daha önce sizlere dünyanın en zengin futbolcuları başlıklı yazımızı sunmuştuk, bugün de basketçileriyle birlikteyiz. Bakalım odalarımızın duvarlarını afişleriyle süsleyen parkenin dev adamları ne kadar zengin?

Huzurlarınızda tüm zamanların en zengin NBA yıldızları:

10 Tim Duncan

130 Milyon Dolar

Tim DuncanOnun neredeyse yapmış olduğu her atış potaya girer. Günümüzde bir NBA oyuncusunun sadece bir takımla bütün bir kariyerini geçirmesi oldukça nadir görülür; ancak Tim Duncan, San Antonio Spurs ile bunu başardı. Sporculuk kariyerine yüzücü olarak başlayan Duncan, yaşadığı yerdeki tek Olimpik havuz olan Hurricane Hugo yıkıldıktan sonra elinde sadece basketbol kaldı. Açıkçası bu durum isabetli bir atış olmuş. Duncan’ın etkileyici bir lise basketbol kariyeri vardı ve hem karakterini hem de yeteneklerini kanıtlayabileceği Wake Forest Üniversitesi’ne kayıt oldu.

1997 NBA Draft (Oyuncu Seçmeleri’ne) katıldı ve Spurs tarafından seçilen Duncan, NBA kariyerine oldukça etkileyici başladı ve Yılın Çaylağı Ödülü’nü kazandı. O zamandan beri, 15 All-Star Karşılaşması’na adını yazdırdı ve takımının 5 NBA şampiyonluğu kazanmasına yardımcı oldu. Ayrıca kendisi de 3 kez MVP Ödülü’nü (En Değerli Oyuncu) kazandı. Olcukça yetenekli olması ödülleri de beraberinde getirdi ve NBA ona verdiği sözü tutarak; Duncan’a geçtiğimiz yıl sözleşmede bulunan 10.3 milyon dolarlık opsiyon dışında, her yıl ortalama 20 milyon dolarlık ödeme gerçekleştirdi.

DÜNYANIN EN ZENGİN 10 BOKSÖRÜ İÇİN TIKLAYIN.

9 Gary Payton

130 Milyon Dolar

Gary PaytonD-E-F-A-N-S! Günümüzde Oklahoma City Thunder olarak bilinen Seattle SuperSonics takımında 13 yıl boyunca gard olarak oynayan Gary Payton’un şeytani defansif yeteneklerinden dolayı ona “The Glove” (Eldiven) lakabı takıldı. Takımın tarihi boyunca en iyi oyuncusu olarak kabul edilen Payton, inanılmaz bir lise kariyerine sahip olduğu Oregon State’de 1999 NBA seçmelerinde ikinci olarak seçildi.

2013 yılında Basketbol Hall of Fame müzesinde yerini alan Payton, 9 kez NBA All-Star müsabakasına katılarak servetinin büyük bir kısmını oluşturmaya başlarken; SuperSonics takımında oynarken de sayısız sponsorluk anlaşmalarına imza attı. Payton, takımda en yüksek maaşa sahip olmasının yanı sıra, en pahalı sözleşmenin de üzerinde onun imzası vardı. SuperSonics onunla 80 milyon dolar değerinde yedi yıllık sözleşme imzaladığında, Payton sadece 6 yıllık profesyonel bir basketbolcuydu. Ondan önce NBA’nın en skorer gardı olarak yıllık 1 milyon dolar kazanıyordu. Şimdilerde ise Payton, saha dışında da Fox Sports 1 kanalında analizci olarak yüksek miktarda paralar kazanmaya devam ediyor.

8 Grant Hill

180 Milyon Dolar

Grant HillSporcu olmak onun genlerinde var! Babası Calvin Hill, emekli bir NFL Pro Bowl oyuncusuydu. Bu yüzden Grant Hill’in büyüdüğünde NBA’da yıldız bir sporcu olması bizleri şaşırtmadı. İnanılmaz bir lise kariyerinin ardından Hill, başarılı olma umuduyla seçmiş olduğu Duke Üniversitesiyle de bunu sürdürdü. Dört yıl boyunca burada kalan Hill, tüm zamanların en iyi üniversite oyuncularından bir olmayı da ihmal etmedi.

1994 yılında seçildiği Detroit Pistons takımında Hill, yaşamış olduğu çeşitli sakatlanmalara rağmen uzun ve verimli bir kariyer geçirdi. 7 defa All-Star Karşılaşması’na seçildi ve Pistons takımının yanı sıra Orlando Magic, Phoenix Suns ve Los Angeles Clippers gibi takımlarla da anlaşmalar imzalayarak 140 milyon dolarlık kazanç sağladı. FILA ve McDonald’s gibi ünlü markaları da içerisine alan 80 milyon dolarlık sponsorluk sözleşmelerine de imza atan Grant Hill, College Basketball Hall of Fame müzesine kaldırılan NBA’nın büyük yıldızlarından bir tanesi olmayı başardı.

KORTLARIN YILDIZLARI: DÜNYANIN EN ZENGİN 5 TENİSÇİSİ İÇİN TIKLAYIN.

7 Kevin Garnett

190 Milyon Dolar

Kevin GarnettBir lisenin spor salonundan NBA arenalarına uzanan Kevin Garnett, 1995 seçmelerinde Minnesota Timberwolves tarafından 5. sıradan seçtiğinde, 20 yıl içinde NBA seçmelerine liseden direkt olarak katılan ilk basketbolcu oldu. Timberwolves takımında 10 yılın üzerinde performans sergileyen Garnett, sonrasında Boston Celtics ve Brooklyn Nets takımlarının formalarını giymiş olsa da 2015 yılından itibaren Timberwolves forması giymeye başlamıştır.

15 kez All-Star karşılaşmasına seçilerek rekor kırmasının yanı sıra, MVP Ödülü kazanmış ve 22 yıldır şampiyonluk yüzü görmeyen Boston Celtics ile 2008 yılında şampiyonluk da yaşamıştır. Hatta 2000 Yaz Olimpiyatları’nda bir de altın madalya alan Garnett, tahmini olarak kariyeri boyunca 315 milyon dolarlık kazanç sağlayarak tüm zamanların en çok kazanan oyuncularından bir tanesi olmuştur.

6 Hakeem Olajuwon

200 Milyon Dolar

Hakeem OlajuwonYaklaşık 2.13 metre uzunluğundaki Hakeem Olajuwon namı diğer “The Dream”, Nijerya’da doğup büyüse de Houston Üniversitesi’nde oynamak için Birleşik Devletler’e doğru yol almıştır. Cougars ile Final Four için seyahat yapan Olajuwon, katıldığı NBA seçmelerinde Michael Jordan’ın da aralarında bulunduğu yıldız oyuncuların arasından sıyrılmayı başarıp, 17 yılını harcayacağı Houston Rockets takımı tarafından 1984 yılında ilk sırada seçilmiştir. İki defa MVP Ödülü kazandıktan sonra Olajuwon, kariyerini 2002 senesinde Toronto Raptors takımında sonlandırmıştır.

Houston’un en sevilen oyuncularından biri haline gelen Olajuwon, tüm zamanların en iyi merkez oyuncularından biri olarak kabul edilmesi ile aynı zamanda da en zengin oyuncularından bir tanesi olmuştur. Servetinin büyük bir kısmını Spalding ve L.A. gibi markalar ile sponsorluk anlaşmaları sayesinde kazanmasına rağmen, NBA kariyerinden sonra da gayrimenkul girişimlerinde ne kadar başarılı olduğunu kanıtladı. Açık bir şekilde zeki bir işadamı olan Olajuwon, Rockets’ten kazandığı 16.7 milyon doların devede kulak gibi göründüğü, sadece nakit alımlı gayrimenkul işleri yürütmektedir.

DÜNYANIN EN ZENGİN 10 PROFESYONEL KAYKAYCISI İÇİN TIKLAYIN.

5 Kobe Bryant

280 Milyon Dolar

Kobe BryantListemizde bulunan sadece üç aktif NBA oyuncusu olması ile Kobe Bryant’ın ilk beşte olması bizleri şaşırtmıyor. 1996 yılında Charlotte Hornets tarafından 13. sırada seçilse de kısa süre sonra “evim” dediği Los Angeles Lakers ile takas edilmiştir. 17 kez All Star Karşılaşmaları’na adını yazdıran Bryant, 2008 yılında MVP Ödülü kazandı ve takımı ile 5 şampiyonluğa imza attı. Şu anda bile kariyerinde herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermemiştir.

Lakers ile yaptığı etkileyici sözleşmeler ve sayısız sponsorluk anlaşmaları sayesinde sektördeki en zengin oyuncularından biri olan Bryant, şimdilerde dağ olmuş serveti ile kariyerine mutlu mesut devam etmektedir. Bryant, sadece 2014 ve 2015 yılında sponsorluktan 57 milyon dolar kazandı ve Lakers takımından da 56 milyon dolarlık maaş aldı. 2003 yılındaki cinsel saldırı skandalı bile Bryant’ın servetinin artmasına engel olamadı.

4 LeBron James

300 Milyon Dolar

 LeBron JamesHerkes LeBron gibi olmak ister! Listemizdeki son spor hayatına devam eden oyuncu olmasının yanı sıra, basketbol tarihinin en genç NBA süper starlarından da bir tanesi olmuştur. Ohio Akron’da dünyaya gelen James, liseden sonra 2003 NBA seçmelerinde Cleveland Cavaliers takımı tarafından ilk sırada seçildi. Tüm zamanların en skorer ismi olarak adını tarihe yazdırdığı etkileyici bir yedi yıllık kariyerin ardından Cavaliers ile yollarını ayırıp 2010 senesinde Miami Heat ekibine katıldı.

Miami ile 2 defa şampiyonluk yaşayan James, şimdilerde dördüncü kez MVP Ödülü kazanmasının yanı sıra 11 defa da All-Star’a seçildi. Sonrasında da şüphesiz ki NBA tarihinin en büyük yıldızlarından bir tanesi oldu. İnanılmaz başarıları ile “King (Kral)” lakabı takılan James, ayrıca bir sürü saçma sponsorluklar ile anlaşmaya vardı. James, 2014 yılında 30 milyon dolarlık Beats Audio şirketinin sadece yüzde birlik hissesine sahip oldu. Sonrasında ise bu hissesini 3 milyon dolara Apple şirketine devretti. Kasım 2015 tarihine gelindiğinde James, sadece sponsorluklardan 44 milyon dolarlık kazanç elde etmişti. Şu anda tam anlamıyla herkes LeBron olmak isteyecek!

TÜM ZAMANLARIN EN ZENGİN 10 AMERİKAN GÜREŞÇİSİ İÇİN TIKLAYIN.

3 Shaquille O’Neal

350 Milyon Dolar

Shaquille O'NealBasketbol için büyük, bizler için daha da büyük bir star var sırada. NBA’nın “Superman”ı lakaplı Shaquille O’Neal, LeBron ve Kobe’den önce NBA dünyasını sallamıştır. 2.13 metre boyundaki O’Neal, Louisiana State Üniversitesi’ndeyken 1992 yılında Orlando Magic tarafından ilk sırada seçildi. Orlando Magic’den sonra Los Angeles Lakers, Miami Heat, Phoenix Suns, Cleveland Cavaliers gibi takımlarda da yer almış ve 2011 yılında Boston Celtics takımında basketbol kariyerini sonlandırmıştır.

19 yıllık etkileyici kariyeri ile “Shaq”, 4 NBA şampiyonluğu kazanmış ve 15 kez All-Star Karşılaşması’na seçilmiştir. Yer aldığı her maçta 23.7 sayı ve 10.9 ribaund ortalamasıyla oynayan O’Neal, basketbol tarihinin en iyi merkez oyuncusu olarak kabul ediliyor. Etkileyici basketbol kariyerinden sonra; aktör, rap şarkıcısı ve reality show sunucusu olarak yoluna devam eden Superman, halen daha TNT’nin Inside the NBA programı ve çeşitli sponsorluk anlaşmaları ile servetini arttırmaya devam ediyor. Basketbol kariyeri boyunca yıllık 20 milyon dolar kazanan O’Neal, görünüşe göre kendi boyutundan daha büyük bir hayat yaşıyor.

2 Magic Johnson

500 Milyon Dolar

Magic JohnsonMichigan, Michigan State Üniversitesi’nde ve lisede şampiyonluklar kazandıktan sonra 1979 NBA seçmelerinde Los Angeles Lakers tarafından ilk sırada seçildi. NBA tarihinin en ünlü oyun kurucularından bir tanesi olan Johnson; Lakers’te oynadığı 13 sezon boyunca 5 NBA şampiyonluğu, 3 MVP Ödülü kazandı ve Barselona’daki 1992 Yaz Olimpiyatları’nda altın madalya kazanan “Rüya Takım” kadrosunda yer aldı.

Bütün kariyerini Lakers’e adayan Johnson, NBA kariyerinde servetini kazanmaya başlasa da mal varlığının büyük bir kısmını NBA sonrası kariyerinde oluşturmuştur. Starbucks ve 24 Hour Fitness gibi çeşitli şirketlerin ortağı olan Johnson, iş dünyasında da başarılı bir iş adamı olduğunu kanıtlamıştır. Ayrıca MLB takımlarından Los Angeles Dodgers takımının da sahibi olan Johnson; sadece basketbol salonlarında değil, gerçek hayatta da “büyü” yapabildiğini herkese göstermiştir.

DÜNYANIN EN ZENGİN 5 BALE SANATÇISI İÇİN TIKLAYIN.

1 Michael Jordan

1 Milyar Dolar

Michael JordanBirçok insan tarafından NBA tarihinin en iyi oyuncusu olarak kabul edilen Michael Jordan, ayrıca 1 milyar dolarlık etkileyici net geliri ile de gelmiş geçmiş en zengin basketbolcudur. 1984 yılında Chicago Bulls tarafından ilk sıradan seçilen “Air Jordan”; Chicago ile 6 NBA şampiyonluğu yaşayıp, 2001 yılında Washington Wizards takımında basketbol kariyerini sonlandırmıştır. 5 kez MVP seçildi ve 10 defa 30.1 sayı ve 6.2 ribaundluk ortalamayı yakaladı.

EFSANEVİ BASKETBOLCU MİCHAEL JORDAN’ın MİLYAR DOLARLIK SERVETİNDEKİ HİKAYEYİ DAHA AYRINTILI İNCELEMEK İÇİN TIKLAYIN.

Jordan, aynı zamanda en iyi defansif basketbolculardan da bir tanesidir. Michael Jordan profesyonel kariyerinde sadece değerli anlaşmalara imza atmadı; ayrıca Coca-Cola, Gatorade, Hanes ve Wheaties gibi markalarla çeşitli sponsorluk anlaşmaları da imzaladı ve NBA tarihinin en zengin oyuncusu oldu. Nike ile de kendi ayakkabısını üreterek başarısına devam eden Jordan, Charlotte Hornets takımının da 2014 yılında %89’luk hissesini satın aldı. Tüm bunlar ona NBA’nın ilk milyarder sporcusu unvanını kazandırmıştır.

Birçoğu çocukluğumuzun ve gençliğimizin efsane isimlerinden oluşan yıldızların sadece 3 tanesi dışında kalanlar emekliye ayrılmış olsalar bile, yapmış oldukları yatırımlar ile servetlerini katlamaya devam ediyorlar. NBA’da sergilemiş oldukları inanılmaz performanslar ile birçoğumuza basketbolu sevdirmeyi başardılar. Halen daha bu efsane isimler yer aldıkları konsol oyunları ile bizleri mest etmeye devam ediyorlar. Peki, küçük bir çocukken ya da şu anda listemizde bulunan bu efsane NBA yıldızlarından hangilerinin yerinde olmak isterdiniz? Sorumuzun cevabını yorumlarınız ile birlikte bizlerle paylaşırsanız seviniriz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın