Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Zengin 10 Profesyonel Kaykaycısı

Kaykay yapmak pek çok insan için tehlikeli bulunsa da bazıları buna hayatını adar. Burada ise en zengin olanları göreceksiniz.
Dünyanın En Zengin 10 Profesyonel Kaykaycısı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Evet, sevgili paratic.com okuyucuları. Bugün sizler için yine oldukça eğlenceli bir yazı hazırladık. Bu yazımızın konusunda ise dünyanın en zengin profesyonel kaykaycıları bulunuyor. Biliyorsunuz ki kaykaycılık, adrenalini seven pek çok amatör kişi tarafından da yapılabilen ekstrem bir spor dalıdır. Bu sporun ortaya çıkış tarihi ise ancak 20. yüzyılın ortalarından sonralara kadar uzanmaktadır. Pek uzun bir geçmişi olmamakla birlikte, bu spor Kaliforniya’da yaşayan gençlerin rüzgarsız günlerde sörf yapamamaları sebebiyle ortaya çıkmıştır. Zira bu gençler, yine ekstrem bir spor olan sörfün yerine geçebilecek, ortak özellikleri bulunan ve bir tahta panelin altına tekerlekler yerleştirmek suretiyle icat edilmiş kaykay adı verilen bu spor dalının türemesini sağlamışlardır.

Günümüzde küçük, büyük demeden pek çok insanın eline bir kaykay alarak yaptığı bu spor dalı, çağımızın en popüler spor dallarından bir tanesi olmuştur. Evet, bu heyecan dolu spor herkes tarafından belli bir ölçüde yapılabilir; ancak biz sizlere birazdan, bu işin ustası olmuş dünyanın en zengin profesyonel kaykaycılarını sunuyor olacağız. Onlar, dünya çapında oldukça sevilen bir spor geleneğinin en üst düzey temsilcileri. İşte bu spor ile ünlenmiş başarılı ve oldukça varlıklı kaykaycıları, gelin birlikte inceleyelim.

İşte karşınızda dünyanın en başarılı profesyonel kaykaycıları:

10 Eric Koston

15 milyon dolar

Eric KostonListemizin ilk sırasına 15 milyon dolarlık bir servete sahip olan, 29 Nisan 1975’te Bagkok, Tayland’da doğmuş Eric Koston ile başlıyoruz. Kaykay yapmaya ilkokuldayken başlayan Eric Koston, daha 90’lı yıllarda kendine sponsorlar bulmuş ve 1993 yılında profesyonel bir kaykaycı olmayı başarmıştı. Başarılı sporcunun sponsorları arasında; Girl Skateboards, Spitfire Wheels, Nike SB Shoes, Skullcandy Headphones, Independent Trucks, Jessup Griptane ve Oakley gibi isimler bulunuyor. Ayrıca bu milyoner sporcu; 2000 X Games, 2000-2003 Gravity Games, 2002 Gravity Games Street ve 2003 X Games Street Competition yarışlarında birçok sayıda şampiyonluk kazanmış bir isim olmayı başarmıştır.

Bununla birlikte Eric Koston, birçok ünlü video oyunu ve TV şovunda yer almış ünlü bir kaykaycı olmuştur. İlaveten, bu milyoner profesyonel kaykaycı The Philo-Thai Centre ve The Berrics olmak üzere iki popüler kaykay parkının ortak kurucusu olarak da bilinmektedir.

9 Ryan Sheckler

16 Milyon Dolar

Ryan ShecklerListemizin 9. sırasında bulunan isim 16 milyon dolarlık servete sahip, tam ismi Ryan Allen Sheckler olan, Amerikalı profesyonel bir kaykaycıdır. 30 Aralık 1989 doğumlu olan bu genç kaykaycı, ayrıca MTV’de yayınlanan “Life of Ryan” isimli dizinin de yıldızı olmuştur. Başarılı isim, 2003 yılında World Cup of Skateboarding, Vans Triple Crown, Slam City Jam ve Gravity Games’te yarışmalarını kazandıktan sonra profesyonel bir kaykaycı olmuştur.

Sponsorları arasında Red Bull, Volcom Clothing, Panasonic, Oakley Eyewear ve Plan B Skateboards gibi markaları olan genç sporcu; 2008 yılında ise X Games isimli yarışmada birinci olarak ününe ün katmıştır. Bununla birlikte Ryan Sheckler MVP2: Most Vertical Primate, Grind, Street Dreams, Tooth Fairy, What’s New, Scooby-Doo?, True Jackson, VP, Dishdogz, Almost: Round Three gibi yapımlarda yer almıştır. 16 milyon dolarlık servete sahip olan bu başarılı sporcu, kurmuş olduğu Sheckler Foundation isimli hayır kuruluşuyla çocuklara ve sakat sporculara yardım etmektedir.

8 Chad Muska

16 Milyon Dolar

Chad Muska20 Mayıs 1977 doğumlu olan Chad Muska, 16 milyon dolar değerindeki serveti ile listemizin 8. sırasında yer alan bir isimdir. Bu başarılı kaykaycı, yapımcılığını Shorty’s isimli şirketin yaptığı 1998 yılının “Fulfill the Dream” isimli kaykay videosuyla ün kazanmaya başlamıştır. Daha sonra 2008 yılında Angel Cabada ile ortak bir iş kurarak, Los Angeles’da bulunan Factory413 isimli mağazasını açmıştır.

Bu başarılı isim, Transworld Skateboarding isimli dergi tarafından 2011 yılının en etkili 12. kaykaycısı olarak gösterilmiştir. Son olarak Chad Muska, kaykaycılığın yanı sıra Wu-Tang Clan ve Ice-T gibi efsanevi hip hop sanatçıları için yapmış olduğu müziklerle de tanınıyor.

7 Jason Lee

18 Milyon Dolar

Jason LeeListemizin 7. sırasında yer alan ismin, Alvin and the Chipmunks isimli ünlü animasyon filmindeki Dave Seville karakterine hayat veren Jason Lee olduğunu biliyor muydunuz? Evet, Jason Lee 18 milyon dolarlık servete sahip olan profesyonel bir kaykaycıdır. 25 Nisan 1970 doğumlu olan isim, My Name is Earl, The Incredibles ve tabii ki Alvin and the Chipmunks filmleriyle daha çok oyuncu olarak tanınan başarılı bir kaykaycıdır.

Jason Lee, NBC’de yayınlanan komedi dizisi My Name is Earl’deki başarısı sayesinde 2 Altın Küre Ödülü (Best Performance by an Actor in a TV Series) ile Screen Actors Guild Award (Outstanding Performance by a Male Actor) gibi önemli ödüller almaya hak kazanmıştır. Jason Lee, bir sitkom oyuncusu olmadan önce Stereo Skateboard’u kuran isim olmuştu. Bununla beraber, başarılı ismin sponsorları arasında Stereo, Dekline Footwear, Zumiez ve WeSC gibi isimler bulunuyor.

6 Rodney Mullen

30 Milyon Dolar

Rodney MullenListemizin 6. sırasında, 30 milyon dolarlık servete sahip olan 17 Ağustos 1966 doğumlu Rodney Mullen yer alıyor. Başarılı isim büyük servetini, tarihteki gelmiş geçmiş en etkileyici kaykaycı olduğu için kazanmasıyla tanınıyor. Bununla birlikte, Rodney Mullen 1980 yılında Powell-Peralta Bones Brigade’i kuran isim olmuştur. 1991 yılında da Plan B’ye katılan sporcunun buradaki varlığı ise kısa sürmüştür. Ayrıca birçok ünlü kaykay videosunda yer alan Rodney Mullen, yazar Sean Mortimer ile birlikte “The Mutt: How to Skateboard and Not Kill Yourself” isimli otobiyografisini kaleme almıştır. İlaveten, milyoner kaykaycı; Tony Hawk Underground, Tony Hawk Underground 2, Tony Hawk’s Providing Ground, Tony Hawk American Wasteland ve Tony Hawk: Ride gibi birçok ünlü Tony Hawk video oyunu serisinde yer alan isim olmuştur.

5 Rick Howard

45 Milyon Dolar

Rick HowardrdListemizin 5. sırasında yer alan profesyonel kaykaycı, 45 milyon dolarlık servete sahip olan Rick Howard’dır. Dünyanın en başarılı kaykaycılarından biri olan Howard, Girl Skateboards’ın hissedarlarından biri olmuş ve aynı zamanda DC Shoes isimli şirket tarafından desteklendikten sonra Lakai Footwear isimli şirketi kuran başarılı bir girişimci olmuştur. Bu başarılarından dolayı Rick Howard’a “Rick Flip” ismini taşıyan bir film bile atfedilmiştir. İlaveten, birçok ünlü kaykay videosunda yer alan ismin bu videolarından biri olan Fully Flared isimli videosu, Transworld Skateboarding tarafından 2007 yılının en iyi videosu olarak gösterilmiştir.

4 Bam Margera

45 Milyon Dolar

Bam MargeraTam ismi Brandon Cole Margera olan Bam Margera, 45 milyon dolarlık servetiyle listemizin 4. sırasında yer alıyor. 28 Eylül 1979 doğumlu olan 35 yaşındaki isim, Amerikalı bir kaykaycı ve aynı zamanda bir oyuncu olarak tanınıyor. MTV’de yayınlanan Jackass isimli TV dizisinden sonra dünya çapında ün kazanan Margera, bu diziden sonra ise Viva La Bam, Bam’s Unholy Union, Haggard, Minghags isimli ortak olarak yazdığı ve yönettiği dizileriyle boy göstermeye devam etmiştir. Bunlara ek olarak Bam Margera’yı Charlie’s Angels: Full Throttle, Grind, The Dudesons Movie, Punk’d, Nitro Circus ve Loiter Squad gibi ünlü yapımlarda da görebilirsiniz.

3 Rob Dyrdek

50 Milyon Dolar

Rob DyrdekListemizin 3. sırasında tam adı Robert Stanley Dyrdek olan 50 milyon dolarlık servete sahip Rob Dyrdek yer alıyor. 28 Haziran 1974 doğumlu olan Amerikalı profesyonel kaykaycı, aynı zamanda oyuncu ve yapımcı olarak da tanınıyor. Daha çok Rob and Big, Rob Dyrdek’s Fantasy Factory ve Ridiculousness gibi TV dizileriyle tanınmış olan ismin; Rob and Big’in her bölümünden 60.000 dolar kazandığı biliniyor. Ayrıca bu sene FoxWeekly tarafından yılın en etkileyici kaykaycısı olarak gösterilen Rob Dyrdek, aynı zamanda Street League Skateboarding’in de kurucu ismi olarak karşımıza çıkıyor. İlaveten bu milyoner kaykaycı, 2009 yılında yaptığı Street Dreams isimli filmi ve Skate, Stake 2 isimli video oyunları ile de tanınmaktadır.

2 Stavros Niarchos III

100 Milyon Dolar

Stavros Niarchos IIIListemizin 2. sırasında, 100 milyon dolarlık servete sahip Stavros Niarchos III yer alıyor. Bu varlıklı isim, aynı zamanda Yunanistan asıllı büyük bir şirket olan Niarchos isimli şirketin kurucusu Stavros Niarchos’un en büyük torunu olan varisidir. Profesyonel bir kaykaycı olan Stavros Niarchos III, iş alanında da büyük başarılara imza atarak devasa tanker gemiler üreten isim olmuştur. Bununla birlikte, başarılı isim yaşamış olduğu evliliklerle de tanınmaktadır. Stavros Niarchos’un eski eşleri arasında; Mary Kate Olsen, Lindsay Lohan ve Paris Hilton olmak üzere 3 ünlü isim bulunmaktadır.

1 Tony Hawk

120 Milyon Dolar

Tony HawkListemizin 1. sırasına geldiğimizde ise ilk sırayı tam ismi Anthony Frank Hawk olan Tony Hawk’ın aldığını görüyoruz. The Birdman lakabı ile de tanınan 12 Mayıs 1968 doğumlu Tony Hawk’un 120 milyon dolar değerinde bir servetinin olduğu biliniyor. 46 yaşında olan başarılı isim, ayrıca Activision tarafından basılan lisanslı video oyunları ile de tanınıyor. Buna ek olarak, Tony Hawk 900 derecelik bir açıyla havada takla atan ilk profesyonel kaykaycı olmasıyla da ün kazanmıştır.

Bu milyoner kaykaycının 2002 yılındaki Boom Boom HuckJam isimli ekstrem sporları gösterisinin yaratıcısı olmasının yanında, Six Flags isimli ünlü eğlence parkına da sahip olmasıyla tanınıyor. Son olarak bu başarılı milyoner isim, FoxWeekly tarafından tüm zamanların en iyi kaykaycısı olarak şereflendirilmiştir.

Böylece dünyanın en zengin profesyonel kaykaycılarını anlatmış olduğumuz yazımızın da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Oldukça tehlikeli olan ve hayati kazaların da yaşanabildiği kaykaycılıkta, isimlerini dünyaya duyurmuş olan bu başarılı adrenalin tutkunları hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Milyon dolarlık servete sahip olan bu isimler, sizce de servetlerini hakkıyla kazanmış isimler midir?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın