Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tüm Zamanların En Zengin 10 Amerikan Güreşçisi

Sizce en popüler hangi güreşçi ya da en çok hangi yıldız kazanıyor? Cevabı hep birlikte sizler için oluşturduğumuz listeden öğrenelim.
Tüm Zamanların En Zengin 10 Amerikan Güreşçisi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Eğlenceli spor organizasyonlarını hepimiz severiz. Özellikle içerisinde aksiyonun bol olduğu aktiviteler daima ilgimizi çekmiştir. TV programları da izleyicinin bu beklentisinin farkında. Öyle ki her yıl yeni eğlence programlarıyla seyirci karşısına çıkıyorlar. WWE, yani World Wrestling Entertainment de bu amaçla kurulmuş bir eğlence sporu şirketi. 1952 yılında kurulan bu köklü şirketin uzun ismi sizleri yanıltmasın. Aslında onun TV dünyasına kazandırdığı eğlenceli bir aktiviteyi ülke olarak çok iyi biliyoruz. Amerikan güreşi! Evet, ülkemizde bu isimle tanınmış olan organizasyon, bir dönem oldukça çok sevildi.

Bazı geceler geç saatlere kadar TV başında beklememize neden olan programın tartışmalarını da hatırlayacaksınız. Gerçekten birbirlerine vuruyorlar mı, yoksa show mu yapıyorlar? Tabi ki burada WWE’nin ayrıntılı bir organizasyon olduğunu hatırlatmak gerekir. Şirketin güreş organizasyonları kendi içerisinde bölümlere ayrılıyor. Bizler için en ünlüsü “Amerikan güreşi” olarak tabir ettiğimiz show programı olabilir; fakat gerçek anlamda güreşlerle beğeni toplayan klasmanları da var. Raw, SmackDown ve NXT olmak üzere 3 kısma ayrılan organizasyonun en ünlü güreşçileri SmackDown’a aittir. TV karşısında popüler olmanın paraya eşdeğer olduğu bilinen bir gerçek.

İşte karşınızda tüm zamanların en zengin 10 Amerikan güreşçisi:

10 Mick Foley

15 Milyon Dolar

Mick FoleyGörünüşü itibariyle sıradan güreşçilere benzemeyen ama bir efsane olmayı başaran isim, Mich Foley. Yıllar boyunca tüm dünyada güreşen Foley, kariyerinin doruk noktasına WWE’ye katıldıktan sonra ulaşmıştır. WWE’nin en sert adamlarından biri olarak büyük bir hayran kitlesine kavuşan Foley, bu ününü tüm bedenini adadığı dövüşlere borçludur. Mankind, Cactus Jack ve Dude Love olmak üzere 3 farklı karakterle izleyici karşısına çıkan Mick Foley, bu yolda kulağının bir kısmını ve birkaç dişini kaybetmiştir.

Artık güreşle uğraşmayan Mick Foley’in şimdilerde ne yaptığı ise oldukça şaşırtıcı. Çünkü bu sert adam, çocuk kitabı yazarlığı yapıyor. Hatta Foley imzalı kitaplardan bazıları en çok satanlar listesinde yer alıyor. Bunun yanısıra dünya çapında stand-up turnelerine de çıkan Foley’nin şimdiye kadar edindiği servet ise tam 15 milyon dolar değerinde!

9 “The Undertaker” Mark Calaway

16 Milyon Dolar

"The Undertaker" Mark CalawayGüreş hayatına 1984 yılında başlayan Mark William Calaway, WWE kariyerine ise 90’lı yıllarda başlamıştır. Uzun yıllar Undertaker ismi ile dövüşen Calaway tam 4 kez WCW şampiyonu, 6 kez WWE şampiyonu ve 4 kez de Hardcore şampiyonu olmuştur. 50 yaşında olan bu başarılı güreşçiyi artık WWE’de göremesek bile, Wrestlemania’da her yıl yaptığı gösterileri sayesinde izleyebiliyoruz.

Başarılı ismin Wrestlemania’da Brock Lesnar’a yenildiği karşılaşmaya kadar, elinde 21 yenilmezlik rekoru bulundurduğunu da eklemek isteriz. Sonuçta Mark William Calaway’ın, bir diğer deyişle Undertaker’in kazandığı serveti 16 milyon dolar olarak belirtiliyor.

8 Shawn Michaels

17 Milyon Dolar

Shawn MichaelsWWE’ye 1987 yılında, henüz 21 yaşındayken katılan Shawn Michaels bir diğer deyişle HBK, uzun yıllar boyunca WWE’deki kariyerine devam etmiştir. Ancak Wrestlemania 26’da Undertaker’a, yani Mark Calaway’a yenilince, WWE’deki kariyeri de bitmiştir. Sonuçta, tam 4 kez dünya şampiyonu olan Shawn Michaels, 17 milyon dolarlık servetiyle listemizin 8. sırasında yer alıyor.

7 Chris Jericho

18 Milyon Dolar

Chris JerichoListemizdeki tek Kanadalı-Amerikalı güreşçi olan Chris Jericho, WCW’de yer aldığı yıllar boyunca ve aynı zamanda radyocu kişiliği sayesinde büyük bir isim haline gelmeyi başarmıştır. Güreşçi ve radyocu kişiliğinin yanında FOZZY isimli heavy metal grubunun da bir üyesi olan Jericho, zaman zaman WCW’de görünerek, hayranlarına kendisini hatırlatmaktadır. 6 kez dünya şampiyonu olan bu başarılı ismin serveti ise 18 milyon dolar değerinde.

6 “Big Show” Paul Wight

20 Milyon Dolar

"Big Show" Paul WightWCW’de olduğu yıllar “The Giant” olarak bilinen Paul Wight, buradaki kariyeri bittikten sonra WWE’ye geçmiştir. WWE dünyasına girdikten sonra Vince McMahon tarafından ismi değiştirilmiş ve “Big Show” olarak anılmaya başlanmıştır. Tam 20 yıldır kariyerine devam eden Paul Wight, bazı televizyon programları ve filmlerde de görülmüş ve bu sayede ekstra ün kazanmıştır.

2 Kere WWE Hardcore şampiyonluk kemeri kazanan Big Show, kendisine yapılan tezahüratların arasında “Artık, emekli ol” gibi cümleleri duysa da bunları görmezden geliyor. Sonuçta görünen o ki 20 milyon dolarlık servet, Big Show’a az geliyor.

5 Kurt Angle

20 Milyon Dolar

Kurt AngleKırık bir boyun ile olimpiyatlarda altın madalya kazanan profesyonel güreşçi Kurt Angle, 1998 yılında WWE dünyasına katılmıştır. Bundan daha önce ECW ve NWA’da yer alan; ancak başarılı olamayan Kurt Angle, WWE kariyeri ile birlikte dünya çapında ün kazanmıştır. Bu durumda Kurt Angle’nin McMahon ailesiyle olan yakın ilişkilerinin de etkili olduğunu söylemeden geçmeyelim. Sonuçta, Kurt Angle’nin bu yolda kazandığı servetin 20 milyon dolar olduğunu görüyoruz.

4 “Triple H” Paul Levesque

25 Milyon Dolar

"Triple H" Paul LevesqueWWE ile çalışmaya başlamadan önce kısa bir süre WCW’de yer alan Paul Levesque, daha çok Triple H ismiyle bilinmektedir. WWE denilince akla gelen ilk güreşçilerden biri olan Triple H, tam 14 kere dünya şampiyonu olmuştur. Buna ek olara WWE’nin operasyon direktörü olarak görev yapan Paul Levesque’nin maaşı yıllık 1.5 milyon dolardır. Tabii bu duruma Triple H’nin McMahon’un damadı olması da etkili olmuştur.

3 John Cena

35 Milyon Dolar

John CenaŞu anda güreşteki en büyük isim, Amerika Birleşik Devletleri’nin şampiyonu olan John Cena. Profesyonel güreşçiliğinin yanında aktörlük ve şarkıcılık da yapan Cena; 16 dünya şampiyonluğu, bir WWE şampiyonluğu ve 3 dünya ağır sıklet şampiyonluğu kazanmış bir isimdir. WWE’nin en çok sevilen yüzlerinden biri olan John Cena, bu başarısını yeteneğinin yanı sıra iyi kalpli olmasına da borçludur.

2002 yılında Kurt Angle ile karşı karşıya gelen Amerikalı güreşçi, tüm dünyanın nefes nefese izlediği bu maç ile hayran kitlesini büyük oranda artırmıştır. Şu anda 38 yaşında olan ve 10 parmağında 10 marifet olan bu ismin serveti ise 35 milyon dolar olarak belirtilmiştir.

2 “Stone Cold” Steve Austin

45 Milyon Dolar

"Stone Cold" Steve AustinStone Cold olarak da tanınan Steve Austin, WWE’nin sahibi Vince McMahon’ın isteklerine karşı gelmesiyle ün kazanmıştır. 3 kez Royal Rumble’ı kazanan Stone Cold, güreşe veda ettikten sonra aktörlük hayatına devam etmiş ve birçok filmde boy göstermiştir. Bunlardan bazılarıysa; Yaşamak İçin Öldür (Hunt to Kill), Cehennem Melekleri (The Expandables), Nakavt (Knockout), Hasar (Damage), Teslimat (The Package)

Bunlara ek olarak asiliği, yaptığı el hareketleri ve biraya olan tutkunluğu ile hafızalara kazanan Stone Cold’un, 6 dünya şampiyonluğu kazandığını da belirmek isteriz. Sonuçta bu efsane ismin serveti 45 milyon dolar olarak belirtilmiş.

1 “The Rock” Dwayne Johnson

125 Milyon Dolar

"The Rock" Dwayne JohnsonListemizin 1. sırasında yer alan bu isme şaşırmazsınız diye düşünüyorum. Çünkü The Rock olarak da bilinen Dwayne Johnson’u başarılı Hollywood filmlerinden de tanıyoruz. Kendisi gibi babası da profesyonel bir güreşçi olan Dwayne Johnson, bu özelliği sayesinde WWE dünyasına hızlı bir giriş yapmıştır. Yakışıklılığı sayesinde de en çok sevilen WWE karakterlerinden biri olan The Rock, 90’ların sonuna doğru WWE’deki en parlak günlerini yaşamıştır.

8 kez dünya şampiyonu olan başarılı isim ayrıca 2000 yılında da Royal Rumble kupası kazanmıştır. Şu an 43 yaşında olan Dwayne Johnson’un ünlü filmlerinden bazıları ise; Hızlı ve Öfkeli, Diş Perisi, Gizemli Ada, Akrep Kral, G.I. Joe: Misilleme, Muhbir, Herkül Özgürlük Savaşçısı’dır. Sonuçta dünyanın en zengin güreşçisi olarak karşımıza çıkan Dwayne Johnson’un net serveti 125 milyon dolar olarak belirtiliyor.

Hepsi birer efsane olan bu başarılı güreşçilerin ne kadar zengin olduğunu hep beraber öğrendik. Peki, sizce kaslarla dolu dev adamlar, kazandıkları serveti ne kadar hak ediyorlar? Sonuçta programın show amaçlı yapıldığını biliyorsunuz, sizce de kazandıkları ücret biraz abartılı değil mi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.