Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En İyi 60 Duygusal Film ve Ağlatan Öneriler Listesi

Göz pınarlarımızı kurutmaya ant içmiş olan bu yapımlar, kalplerimize ve hatta ruhumuza dokunarak hayatı sorgulamamıza neden olabilirler. "Bu kadar acı, keder, hüzün neden?" diye iç geçirip, "yeter artık!" dedirtecek filmleri huzurlarınıza getiriyoruz.
En İyi 60 Duygusal Film ve Ağlatan Öneriler Listesi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İzlerken keyif ve üzüntüyü bir arada yaşayacağınız muhteşem yapımları, IMDb puanına göre sizler için hazırladık. İçinde çoğunlukla dram ve aşk konusunun işlendiği filmler, sizleri uzun süre etkisi altında bıraktıracak.

İşte karşınızda en iyi duygusal filmler;

60 Not: Seni Seviyorum

Not: Seni SeviyorumIMDb Puanı: 7,0
Yapım Yılı: 2007

Güzel bir ilişki yaşayan bir çift, adamın ölümcül bir hastalığa yakalanması ile adeta alt üst olur. Delice bağlı olan kadın ve karşısında öldüğü zaman daha az acı çekmesi için uğraşan kahramanımız.

Filmin konusu çok iyi işlenmiş.Son olarak şunu da söyleyelim, özellikle kadınların beğeneceği bir eser.

59 Şu An Muhteşem (The Spectacular Now)

Şu An Muhteşem (The Spectacular Now)IMDb Puanı: 7,1
Yapım Yılı: 2013Sürekli partileri kovalayan ve hayatta pekte bir amacı olmayan Sutter, aynı okulda okuyan Aimee ile tanışır. Bu tanışma adeta hayatını değişir. Hayata daha farklı bakmayı öğrenir.

Gençlik filmlerini de izlemekten keyif alıyorum diyorsanız, bu film tamda size göre.

58 Yapay Zeka (A.I. Artificial Intelligence)

Yapay Zeka (A.I. Artificial Intelligence)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2001

Stanley Kubrick’in hayalini olağanüstü bir yapım olarak ortaya koyan Steven Spielberg, izleyicilerden de övgü toplamayı başarıyor. 2001 yapımı Yapay Zeka (A.I. Artificial Intelligence) filmi; Altıncı His’ten tanıdığımız Haley Joel Osment’in yanı sıra Jude Law, Robin Williams, Frances O’Connor ve Meryl Streep gibi birbirinden güçlü isimleri de bünyesinde barındırıyor.

57 Sessizlik (Silence)

Sessizlik (Silence)IMDb Puanı: 7,2
Yapım Yılı: 2016

2016 yılının başarılı duygusal filmlerinden olan Sessizlik (Silence); Martin Scorsese’nin etkileyici yapıtlarından da  bir tanesidir. Görüntüleri ve atmosferiyle şaşkınlık yaratan bu yapımın “Hıristiyanlık propagandası” yaptığı hakkındaki görüşler de bir hayli yüksek. Andrew Garfield, Liam Neeson ve Adam Driver’ın başrollerinde oynadıkları bu film de duygusal yapısıyla merak uyandıranlar arasında yer alıyor.

56 Karda Yürüyenler (The Snow Walker)

Karda Yürüyenler (The Snow Walker)IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2003

2003 yapımı bir bağımsız film ile listemize devam ediyoruz. Charles Martin Smith’in yönetmen koltuğunda oturduğu Karda Yürüyenler (The Snow Walker) filmi de Farley Mowat’ın “Walk Well My Brother” romanından yaratılmıştır. Özellikle de doğa görüntüleriyle izleyicileri büyülemeyi başaran bu yapım da senaryosuyla fark yaratıyor.

55 Altın ve Bakır (Tala va Mes)

Altın ve Bakır (Tala va Mes)IMDb Puanı: 7,3
Yapım Yılı: 2010

İran sinemasının olağanüstü yapımlarından biri olarak listemizde yer alan Altın ve Bakır (Tala ve Mes), yer yer gülümseten, yer yer ise gözlerinizin dolmasına neden olacak etkileyici bir yapımdır. Bugüne kadar izleyebileceğiniz en güzel aşk ve duygusal filmler arasında yer alan Altın ve Bakır, tamamıyla kalbinize dokunacak.

54 Hayatı Yakala (Reign Over Me)

Hayatı Yakala (Reign Over Me)IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2007

Adam Sandler ve Don Cheadle’ın başrollerini paylaştıkları, Mike Binder, Liv Tyler ve Jada Smith gibi başarılı isimlerin ise etkileyici performanslarıyla destekledikleri Hayatı Yakala (Reign Over Me) filmi de en iyiler arasında yer alıyor. 11 Eylül saldırılarında eşi ve çocuklarını yitiren genç bir adamın hüzün dolu hikayesinin anlatıldığı etkileyici senaryosuyla da izleyicilerin gözlerini yaşartmayı başarmıştır.

53 Sen Dünyaya Gelmeden (Venuto Al Mondo)

Sen Dünyaya Gelmeden (Venuto Al Mondo)IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2012

Özgürlük Yolu (Into the Wild) gibi etkileyici bir yapımda da rol alan Emile Hirsch ve Penélope Cruz’un yanı sıra Saadet Işıl Aksoy’un da oyuncu kadrosunda yer aldığı Sen Dünyaya Gelmeden (Venuto Al Mondo); Margaret Mazzantini’nin romanının Sergio Castellitto tarafından sinemaya uyarlanmış halidir. Hem Bosna Savaşı’nı hem de etkileyici bir aşkı gözler önüne seren bu yapım 2012 yılının en iyi duygusal filmlerindendir.

52 Uzaktaki Anılar (A Walk to Remember)

Uzaktaki Anılar (A Walk to Remember)IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2002

Adam Shankman’in yönetmenliği üstlendiği Uzaktaki Anılar (A Walk to Remember); Nicholas Sparks’ın romanından uyarlanmıştır. Mandy Moore ve Shane West ikilisinin başrollerini paylaştıkları bu yapım, başlarda biraz izleyicileri sıksa da sonlara doğru gözlerinizi doldurmayı başaracak en iyi duygusal filmlerden bir tanesidir.

51 Babil (Babel)

Babil (Babel)IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2006

Paramparça Aşklar Köpekler ve 21 Gram filmlerinin başarılı yönetmeni Alejandro Gonzalez Inarritu, yine etkileyici bir filmi bizimle buluşturuyor. Gustavo Santaolalla tarafından yazılan Babil (Babel); Brad Pitt, Cate Blanchett, Rinko Kikuchi, Gael Garcia Bernal ve Adriana Barraza gibi güçlü isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da izleyicileri büyülemeyi başarıyor.

50 Hugo

HugoIMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 2011

Özellikle de evinde 3D izleme şansına erişenlerin unutamayacağı bir Martin Scorsese filmi olan Hugo; izleyicilere görsel bir şölen yaşatıyor. Asa Butterfield, Chloe Grace Moretz, Sacha Baron Cohen, Ben Kingsley, Jude Law, Emily Mortimer, Christopher Lee ve Ray Winstone gibi başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla da beğeni topluyor.

49 Uçurtma Avcısı (The Kite Runner)

Uçurtma Avcısı (The Kite Runner)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2007

Halit Hüseyni romanından uyarlanan ve izleyicileri ağlatmayı başaran Uçurtma Avcısı (The Kite Runner); 70’lerden 2000’lerin Afganistan’ına da ışık tutuyor. Çocukluğu, dostluğu, savaşı, kaçışı ve vatan hasretini konu alan bu yapımı izlemediyseniz bile, kitabını mutlaka okumalısınız. Son olarak “senin bu kadar mutlu olmana ancak senden bir şey almaya hazırlandıkları zaman izin verirler” diyerek listemize devam edelim.

48 Okuyucu (The Reader)

Okuyucu (The Reader)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2008

İlk yarısı ağır işleyen bir film olmasına rağmen ilerledikçe hayranlık uyandıran 2008 yapımı Okuyucu (The Reader); Bernhard Schlink’in romanından uyarlanmıştır. Stephen Daldry tarafından yönetilen bu Oscar ödüllü film, Kate Winslet, Ralph Fiennes, Bruno Ganz ve David Kross’tan oluşan kadrosuyla da döneme damgasını vuruyor.

47 Kızımı Kurtarın (Gone Baby Gone)

Kızımı Kurtarın (Gone Baby Gone)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2007

2007 yılının en başarılı filmlerinden biri olarak gösterilen Kızımı Kurtarın (Gone Baby Gone), güçlü kadrosuyla da merak uyandırıyor. Ben Affleck’in yönetmen koltuğunda oturduğu; Casey Affleck, Michelle Monaghan, Morgan Freeman ve Ed Harris gibi başarılı oyuncuların da başrollerinde yer aldığı bu film de en iyilerden biri olarak listemizi süsülüyor.

46 Kıyamet Günü (Lo Imposible)

Kıyamet Günü (Lo Imposible)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2012

The Impossible adıyla da bilinen 2012 yapımı Kıyamet Günü (Lo Imposible); yaşanan bir tsunami felaketini ve sonrasında yaşananları hayranlık uyandıran bir dille anlatıyor. Juan Antonio Bayona’nın yönetmen koltuğunda oturduğu bu yapım; Naomi Watts, Ewan McGregor ve Tom Holland gibi başarılı oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.

45 Yedi Yaşam (Seven Pounds)

Yedi Yaşam (Seven Pounds)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2008

1993 yılında oyunculuk kariyerine başlayan Will Smith’in, oyunculuğunun doruk noktasına ulaştığı filmlerden biri olan Yedi Yaşam (Seven Pounds); Rosario Dawson, Woody Harrelson, Michael Ealy ve Barry Pepper’ın da hayranlık uyandıran performanslarıyla dünyanın en iyi duygusal filmler listesine adını yazdırıyor. Ayrıca durağan ve tek düze olmasına rağmen sıkılmadan izleyeceğiniz bir film olarak da huzurlarınıza geliyor.

44 Kör Nokta (The Blind Side)

Kör Nokta (The Blind Side)IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2009

Etkileyici bir gerçek hikayeden uyarlanan, başarılı bir filmle daha listemize devam ediyoruz. NFL oyuncusu Michael Oher’in hayatının anlatıldığı bu yapım, bir spor filminden daha çok başarı ve dram filmidir. 2009 yapımı Kör Nokta (The Blind Side) ayrıca Sandra Bullock’un da En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandığı hayranlık uyandıran duygusal filmlerden de bir tanesidir.

43 Sarhoş Atlar Zamanı (A Time for Drunken Horses)

Sarhoş Atlar Zamanı (A Time for Drunken Horses)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2000

Konusu ve oyuncuları tamamıyla gerçek olan 2000 İran yapımı yürek burkan bir dram filmiyle daha listemize devam ediyoruz. Hiçbir profesyonel oyuncunun yer almadığı bu yapım, diyalog azlığıyla da belgesel türüne benzer bir film olarak karşımıza geliyor. Tamamıyla gerçek hikayelerin anlatıldığı Sarhoş Atlar Zamanı (A Time for Drunken Horses) da boğazınızı düğümleyecek başarılı yapımlardan biridir.

42 21 Gram

21 GramIMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2003

Alejandro Gonzalez Inarritu başyapıtlarından biri olan 21 Gram da güçlü oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor. Naomi Watts, Sean Penn ve Benicio del Toro’nun başrollerini paylaştıkları bu yapımı ilk dakikalarından itibaren hayranlıkla izleyeceğinize emin olabilirsiniz. Bulmaca tadında etkileyici bir dram filmi olan 21 Gram da en iyiler arasında yer alıyor.

41 Sahtekar (Changeling)

Sahtekar (Changeling)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2008

Özellikle de empati kurabilen insanların kolay kolay kendilerine gelemeyecekleri gerçek bir hikayeyle daha hüzne boğulmaya devam ediyoruz. 1920’lerin sonu ve 1930’ların başlangıcında geçen bu yapımı seyretmek, dert sahibi olmanıza neden olabilir. Clint Eastwood tarafından yönetilen Sahtekar (Changeling) filmi; Angelina Jolie’nin olağanüstü performansının yanı sıra John Malkovich, Geoff Person, Jeffrey Donovan, Jason Butler Harner, Amy Ryan ve Michael Kelly’nin etkileyici oyunculuğuyla da şekilleniyor.

40 Kız Kardeşim Mommo

Kız Kardeşim MommoIMDb Puanı: 7,7
Yapım Ylı: 2009

Atalay Taşdiken tarafından Konya’da çekilen; Mete Dönmezer, Mustafa Uzunyılmaz ve Mehmet Usta gibi tanınmış oyuncuların yanı sıra Elif ve Mehmet Bülbül adındaki çocuklar oyuncular da performanslarıyla izleyicileri etkilemeyi başardılar. Ayrıca usta müzisyen Erkan Oğur imzalı müzikleriyle de bizleri başka diyarlara götüren Kız Kardeşim Mommo da en iyi dram filmlerindendir.

39 Aynı Yıldızın Altında (The Faults in Our Stars)

Aynı Yıldızın Altında (The Faults in Our Stars)IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2014

Ödüllere doymayan Aynı Yıldızın Altında (The Faults in Our Stars) da ağlatan duygusal filmler arasına adını yazdırıyor. John Green’in romanından uyarlanan bu film; Shailene Woodley, Ansel Elgort Williem Dafoe ve Laura Dern gibi isimlerden oluşan kadrosuyla da beğeni kazanıyor. Ortalarına kadar güldüren fakat son dakikalarına doğru gözyaşlarına boğulmanıza neden olan bu yapım, özellikle de konusuyla hayranlık uyandırıyor.

38 Yükselen Ay Krallığı (Moonrise Kingdom)

Yükselen Ay Krallığı (Moonrise Kingdom)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2012

2012 yılına damgasını vuran bir diğer yapımla listemize devam ediyoruz. Müziklerinin yanı sıra sade dili ve çocuksu öğeleriyle de sıcacık bir film haline gelen Yükselen Ay Krallığı (Moonrise Kingdom); usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da dikkat çekiyor. Wes Anderson tarafından yönetilen bu film; Bill Murray, Bruce Willis, Edward Norton, Tilda Swinton ve Harvey Keitel gibi güçlü oyuncuların yanı sıra Jared Gilman ve Kara Hayward gibi genç oyuncularıyla da duygusal bir yapım haline geliyor.

37 Çizgili Pijamalı Çocuk (The Boy in the Striped Pyjamas)

Çizgili Pijamalı Çocuk (The Boy in the Striped Pyjamas)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2008

2008 yılında vizyona giren ve en iyiler listelerinin vazgeçilmezlerinden olan Çizgili Pijamalı Çocuk (The Boy in the Striped Pyjamas) filmi özellikle finaliyle izleyicileri hüzne boğuyor. II. Dünya Savaşı’ndaki toplama kamplarında iki çocuğun dostluğunu konu alan bu yapım, başarılı oyunculardan oluşan kadrosu ve senaryosuyla unutulmazlarınız arasına adını yazdıracak.

36 Not Defteri (The Notebook)

Not Defteri (The Notebook)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2004

Sarılarak ağlayacağınız bir omuz ve bir kutu mendille izlemeniz gereken en dokunaklı ve en duygusal aşk filmlerinden biri olan Not Defteri (The Notebook) ile listemize devam ediyoruz. Elbette ki bu filmin kültürümüze yakın olması bazılarınızı pek de fazla etkileyemeyebilir. Fakat bazılarınızın boğazını düğümleyecek ve gözyaşlarına boğacak başarılı yapımlardandır.

35 Titanic

TitanicIMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 1997

Bir aşk filmi olarak başlayıp, gerçek bir felaket sonrasında yaşanan dram dolu anları gözler önüne seren, 1997 yapımı Titanic de elbette ki en iyi duygusal filmler arasında yer alıyor. Ayrıca milyar dolarlık gişe hasılatlarıyla zirvede yer alan Hollywood filmleri içerisinde de ilk sıralara adını yazdıran bu James Cameron filmi, müzik ve sahneleriyle de unutulmazlardan biri haline geliyor.

34 Ekim Düşü (October Sky)

Ekim Düşü (October Sky)IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 1999

Ne olursa olsun hayallerinizden vazgeçmemeniz için adeta gaz veren bir film olan Ekim Düşü (October Sky); Jake Gyllenhaal’ün de yıldızlaştığı yapımlardan biriydi. Ayrıca Chris Cooper ve Laura Dern gibi usta oyuncuların da yer aldığı bu yapım,  NASA mühendisi Homer Hickam’ın etkileyici hayat hikayesini gözler önüne seriyor.

33 Kanlı Elmas (Blood Diamond)

Kanlı Elmas (Blood Diamond)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2006

Emperyalizmin beraberinde getirmiş olduğu yıkımı cesurca gözler önüne seren Kanlı Elmas (Blood Diamond); izleyicilerin de beğenisini kazanmayı başarıyor. Leonardo DiCaprio, Djimon Hounsou, Jennifer Connelly, Arnold Vosloo ve Michael Sheen’in yer aldığı bu ödüllü filminin yönetmen koltuğunda ise Edward Zwick oturuyor.

32 Cinderella Man

Cinderella ManIMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2015

Özellikle de erkeklerin duygularına hakim olamayacakları, olağanüstü bir gerçek hikaye ile listemize devam ediyoruz. James J. Braddock adında bir baba, eş ve yokluklar içerisinden gelen bir boks efsanesinin yaşamış olduğu zorlukları konu alan Cinderella Man; Russell Crowe, Renee Zellwger ve Paul Giamatti’nin başarılı performanslarıyla da adını en iyiler arasına yazdırıyor.

31 Büyük Balık (Big Fish)

Büyük Balık (Big Fish)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2003

Tim Burton’ın en renkli başyapıtı olan Büyük Balık (Big Fish), masal tadında etkileyici bir dram filmidir. Daniel Wallace’ın romanından uyarlanan bu duygusal film, boğazınızda koca bir düğüm oluşturacak. Büyük Balık filmi; usta oyuncu Albert Finney’nin muhteşem performansının yanı sıra Ewan McGregor ve Helena Bonham Carter’ın da başarılı oyunculuklarıyla şekilleniyor.

30 Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness)

Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2006

Gabriele Muccino tarafından yönetilen ve çoğu sahnesiyle izleyicileri gözyaşlarına boğan Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness) kaybetme filmiyle listemize devam ediyoruz. Will ve Jaden Smith ikilisinin muhteşem performansıyla şekillendirdikleri bu yapım, Chris Gardner’ın çarpıcı başarı öyküsünü gözler önüne seriyor.

29 Berlin Üzerindeki Gökyüzü (Der Himmel über Berlin)

Berlin Üzerindeki Gökyüzü (Der Himmel über Berlin)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 1987

Melekler Şehri filmine de ilham kaynağı olan Berlin Üzerindeki Gökyüzü (Der Himmel über Berlin), içinizi paramparça edecek. Wim Wenders tarafından yazılıp yönetilen bu 1987 yapımı etkileyici yapımın başrollerinde ise Bruno Ganz, Otto Sander ve Solveig Dommartin gibi usta oyuncular yer alıyor.

28 Soraya’yı Taşlamak (The Stoning of Soraya M.)

Soraya'yı Taşlamak (The Stoning of Soraya M.)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2008

Gazeteci Freidoune Sahebjam tarafından 1994 yılında kaleme alınan gerçek bir hikayenin etkileyici bir dille anlatıldığı Soraya’yı Taşlamak (The Stoning of Soraya M.) filmi de izleyicileri hüzne ve öfkeye boğuyor. Kocası tarafından iftiraya uğrayan Soraya Manutchehri’nin, Recm kanununa göre taşlanarak canice öldürülmesini konu alan çarpıcı bir yapım olarak listemizde yer alıyor.

27 Persepolis

PersepolisIMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2007

Özgürlüğünüz kısıtlandığında ses çıkarmadan kabulleniyor ve “böyle gelmiş böyle gidiyor” diyorsanız, bu animasyon filmden pek de bir tat alamayabilirsiniz. Fakat İran İslam Devrimi’nin getirdiği değişimlere ve kısıtlamalara göz atmak istiyorsanız ya da özgürlüğünüz için yaşıyorsanız, belgesel niteliği taşıyan Persepolis tercih edebileceğiniz çarpıcı yapımlardan bir tanesidir.

26 Saksı Olmanın Faydaları (The Perks of Being a Wallflower)

Saksı Olmanın Faydaları (The Perks of Being a Wallflower)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2012

Stephen Chbosky’nin romanının kendisi tarafından sinemaya uyarlanmış hali olan Saksı Olmanın Faydaları (The Perks of Being a Wallflower); “bir ergen filmi” olarak nitelendirilse de müzikleri ve konusuyla beğenilerin odak noktası haline geliyor. Emma Watson, Logan Lerman ve Ezra Miller üçlüsünün başrollerini paylaştıkları bu yapım da başarılı bir duygusal film olarak listemizde yer alıyor.

25 Elly Hakkında (About Elly)

Elly Hakkında (About Elly)IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2009

Yine İran yapımı etkileyici bir yapımla daha listemize devam ediyoruz. Asgar Ferhadi tarafından yazılıp yönetilen Elly Hakkında (About Elly); Gülşifte Ferahani gibi hem İran sinemasının hem de dünya sinemasının başarılı oyuncularını da bünyesinde barındırıyor. Dram, gerilim ve gizem türlerinin karışımından oluşan bu yapım da en iyiler arasına adını yazdırıyor.

24 Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society)

Ölü Ozanlar DerneğiIMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 1989

En İyi Özgün Senaryo Oscar’ını kazanarak kalitesini taçlandırmayı başaran bir diğer etkileyici yapımla daha listemize devam ediyoruz. Şimdilerin aranan oyuncularının ve 2014 yılında hayata gözlerini yuman Robin Williams’ın gençlik hallerinin yer aldığı 1989 yapımı Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society) filmi de en iyilerden biri olarak listemize adını yazdırıyor.

23 Kaplumbağalar da Uçar (Turtles Can Fly)

Kaplumbağalar da Uçar (Turtles Can Fly)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2004

Sarhoş Atlar Zamanı filminde de yönetmen koltuğunda oturan Bahman Gobadi tarafından çekilen Kaplumbağalar da Uçar (Turtles Can Fly) filmi de gerçekliği ve etkileyiciliğiyle izleyicileri sarsmayı başarıyor. ABD’nin Irak’ı işgal ettiği dönemde, sınırdaki mülteci kamplarında mayın toplayarak geçinmeye çalışan çocukların yaşamını anlatan ve silahların ötesinde savaşın acı tarafını tokat gibi yüze vuran olağanüstü bir yapımdır.

22 Hotel Ruanda (Hotel Rwanda)

Hotel Ruanda (Hotel Rwanda)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2004

Ruanda Soykırımı’nın çarpıcı bir şekilde gözler önüne serildiği Hotel Ruanda (Hotel Rwanda) filmi ilk olarak 2004 yılında vizyona girdi ve döneme damgasını vuran yapımlardan biri olmayı başardı. Terry George’un yönetmenliğini üstlendiği bu film; Don Cheadle, Sophie Okonedo, Joaquin Phoenix ve Nick Nolte’nin başarılı performanslarıyla da çok daha etkileyici bir yapım haline geliyor.

21 Hachiko (Hachi: A Dog’s Tale)

IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2009

Hachiko (Hachi: A Dog's Tale)2009 yılında vizyona giren yine bir gerçek hikaye ile listemize devam ediyoruz. Bir insan ve bir köpeğin ebedi dostluğunu olağanüstü bir şekilde gözler önüne sererek hayranlık uyandıran Hachiko (Hachi: A Dog’s Tale) filminin başrolünde ise Richard Gere yer alıyor. Bu arada yapımda yer alan Akita cinsi sevimli dostumuzun bizleri gözyaşlarına boğan etkileyici performansını da es geçmeyelim.

20 12 Yıllık Esaret (12 Years A Slave)

12 Yıllık Esaret (12 Years A Slave)IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 2013

Steve McQueen’in yönetmen koltuğunda oturduğu bu yapım, dönemin Oscar ödüllerini silip süpürmeyi ve sinema tarihine damgasını vurmayı başardı. Lupita Nyong’o, Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender, Brad Pitt ve Benedict Cumberbatch gibi birbirinden başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla da beğeni toplayan 12 Yıllık Esaret (12 Years A Slave); kölelik ile insanlığın geldiği son noktayı içimizi acıtacak şekilde gözler önüne seriyor.

19 Hücre 7 Mucizesi (Miracle in Cell No. 7)

Hücre 7 Mucizesi (Miracle in Cell No. 7)IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2013

Dakikalarca ağlayacağınız, kelimelerin ise anlatmak için yetersiz kalacağı olağanüstü bir Kore filmi ile listemize devam ediyoruz. Hücre 7 Mucizesi (Miracle in Cell No. 7) adı verilen bu yapım, komik sahneleriyle içinizi ısıtsa da dram ve hüznün baş gösterdiği anlarda en duygusuz ve en kalpsiz insanı bile paramparça ederek, gözyaşlarına boğabilecek kapasitededir. Özellikle de babasını özleyenler bu yapıma pek de fazla ilişmemeliler, nitekim günlerce dahi ağlatabilir.

18 Büyük Dövüş (Warrior)

Büyük Dövüş (Warrior)IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2011

2011 yapımı Büyük Dövüş (Warrior) filminin bir spor veya dövüş filmi olduğunu düşünebilirsiniz. Elbette ki bu yapım etkileyici dövüş sahnelerine de ev sahipliği yapıyor. Fakat parçalanmış bir ailenin ve birbirine düşman olan iki kardeşin çarpıcı hikayesi dövüş sahnelerinin önüne geçmeyi başarıyor. Gavin O’Connor’ın yönetmenliğini üstlendiği bu filmin oyuncu kadrosunda ise Tom Hardy, Joel Edgerton, Nick Nolte, Jennifer Morrison ve Frank Grillo gibi isimler yer alıyor.

17 Hatırlanacak Bir Anı (Nae Meorisokui Jiwoogae)

Hatırlanacak Bir Anı (Nae Meorisokui Jiwoogae)IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2004

Klişe ile başlayıp, mutlu sonla bitecek derken, ortaya çıkan bir hastalıkla drama dönüşen etkileyici bir hikayenin konu edildiği Hatırlanacak Bir Anı (Nae Meorisokui Jiwoogae) da ağlatan filmler arasında yer alıyor. Tam “içi boş bir Kore filmi” yakaladım derken, adeta sarsılacağınız bu filmin yönetmenliğini ise John H. Lee üstleniyor.

16 Cennetin Rengi (The Color of Paradise)

Cennetin Rengi (The Color of Paradise)IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 1999

Mevid Mecidi’nin yönetmen koltuğunda oturduğu olağanüstü bir dram filmidir. Cennetin Rengi (The Color of Paradise) filmi; gözleri görmeyen bir çocuğun ve yoksulluk içerisindeki bir babanın oğluna karşı oluşan ikilemler arasında vermiş olduğu mücadeleyi konu alıyor.

15 Çingeneler Zamanı (Time of the Gypsies)

Çingeneler Zamanı (Time of the Gypsies)IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 1988

İçten ve etkileyici bir Emir Kusturica filmi olan Çingeneler Zamanı (Time of the Gypsies) da yaklaşık 30 yıldır efsaneler arasında yer alıyor. Kusturica’nın Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’nü aldığı bu film, Sırp yönetmenin dünya çapında da tanınmasını sağlamıştır. Ayrıca Çingenece çekilen ilk film unvanına da sahip olan bu yapım, müzikleri ve senaryosuyla etkileyici bir duygusal film olarak karşımıza geliyor.

14 Cennetin Çocukları (Children of Heaven)

Cennetin Çocukları (Children of Heaven)IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 1997

Yine bir Mecid Mecidi filmi ve yine İran sinemasının çarpıcı bir başyapıtı ile karşınızdayız. Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ına aday olarak gösterilen Cennetin Çocukları (Children of Heaven); özellikle de kardeşlerin bağlarını güçlendirebilecek ve daha da büyük etkiler yaratabilecek olağanüstü bir filmdir.

13 Eşkıya

EşkıyaIMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 1996Yaklaşık 35 yıl önce hapse atılan bir grup eşkıya arasında sadece 1 kişi hayatta kalır. Özgürlüğe kavuşmasının hemen ardından köyüne döner. Burada hapse girmesine neden olan kişinin en yakın arkadaşı olduğunu öğrenir ve bu arkadaşını bulmak için yollara düşer.

Türk sinemasının en unutulmaz yapımlarından Eşkıya’da, Şener Şen’in muhteşem oyunculuğu sizi kendine hayran bıraktıracak.

12 Cesur Yürek (Braveheart)

Cesur Yürek (Braveheart)IMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 1995Freedom kelimesi ile tanınan, izleyenleri etkisi altına alan bu yapım, filmden çok sanat eseri gibi. İskoçlar’ın İngilizler’e karşı verdiği mücadeleyi anlatan Cesur Yürek, izledikten sonra favori filmleriniz arasına adını yazdıracak.

11 Babam ve Oğlum

Babam ve OğlumIMDb Puanı: 8,3
Yapım Yılı: 2005

Dram filmlerinin Türkiye’deki fabrikası olan Çağan Irmak tarafından yazılıp yönetilen ve 2005 yılına kelimenin tam anlamıyla damgasını vuran Babam ve Oğlum filmiyle son 15 yılı geride bırakıyoruz. Fikret Kuşkan, Çetin Tekindor, Tuba Büyüküstün, Özge Özberk, Hümeyra, Halit Ergenç, Yetkin Dikinciler, Şerif Sezer, Özge Özberk, Erdal Tosun ve Ege Tanman gibi birçok başarılı oyuncudan oluşan kadrosuyla da fark yaratmayı başarmıştı.

10 Uçurtmayı Vurmasınlar

Uçurtmayı VurmasınlarIMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 1989

Bir Tunç Başaran filmi olan ve Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar aday adayı olan Uçurtmayı Vurmasınlar da dramın başrollerinde oynadığı etkileyici yapımlardan bir tanesidir. Yer yer sıcaklığıyla yüzünüzü güldürecek bu yapım, küçük Barış’ın gözünden kadınlar hapishanesinde yaşananları izleyicilerle buluşturuyor.

9 Her Çocuk Özeldir

Her Çocuk ÖzeldirIMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 2007

Disleksi hastası olan bir çocuğun derslerinde başarısız olması, ailesi tarafından kötü olarak görülür ve çocuğu yurda gönderme kararı alırlar. Hiçbir arkadaşının ve öğretmeninin anlamadığı sırada bu çocuk bir öğretmeni tarafından fark edilir ve hayatı değişir.

Aamir Khan’ın başrolü üstlendiği film, her insana ders niteliğinde.

8 Sevginin Gücü (Leon)

Sevginin Gücü (Leon)IMDb Puanı: 8,5
Yapım Yılı: 1994

Luc Besson’ın unutulmaz başyapıtlarından biri olan Sevginin Gücü (Leon); Natalie Portman ve Jean Reno’nun benzersiz oyunculuklarının yanı sıra Gary Oldman ve Danny Aiello’nun da usta oyunculuklarıyla destekledikleri bir filmdir. Üzerinden 20 yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen halen daha izleyicileri büyülemeyi başarmaktadır.

7 Piyanist (The Pianist)

Piyanist (The Pianist)IMDb Puanı: 8,5
Yapım Yılı: 2002

Adrien Brody’nin kusursuz Wladyslaw Szpilman rolüyle En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandığı Piyanist (The Pianist), 2002 yılında vizyona giren en iyi duygusal filmlerden bir tanesidir. II. Dünya Savaşı sırasında Szpilman’ın da aralarında yer aldığı Yahudilerin yaşamış olduğu dram dolu günleri konu alan bu Roman Polanski filmi bütünüyle etkileyici bir yapım olarak karşımıza geliyor.

6 Yeşil Yol (The Green Mile)

Yeşil Yol (The Green Mile)IMDb Puanı: 8,6
Yapım Yılı: 1999

Gelmiş geçmiş en iyi filmler arasına adını yazdıran Yeşil Yol (The Green Mile); Stephen King’in romanının Frank Darabont tarafından sinemaya uyarlanmış halidir. Saymakla bitmeyecek başarılı oyuncuların ve aklımıza kazınan efsane repliklerin yanı sıra sonuyla da izleyicileri ağlatmayı başaran bu başyapıt da dramı damardan almak isteyenler için ideal bir öneri olabilir.

5 Hayat Güzeldir (La Vita e Bella)

Hayat Güzeldir (La Vita e Bella)IMDb Puanı: 8,6
Yapım Yılı: 1997

İlk yarısı ile gülümsetip, içinizi ısıtan, ikinci yarısıyla ise tarifsiz bir hüzne boğan Roberto Benigni filmiyle listemize devam ediyoruz. İtalyan yönetmenin ayrıca En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını da kazanmış olduğu Hayat Güzeldir (La Vita e Bella) filmi bütünüyle duygusal anlar yaşamanızı sağlıyor.

4 Canım Kardeşim

Canım KardeşimIMDb Puanı: 8,7
Yapım Yılı: 1973

Ertem Eğilmez yönetmenliğinde karşımıza gelen 1973 yapımı Canım Kardeşim filmini izleyip de ağlamıyorsanız, sinirlerinizi ve duygularınızı tamamıyla aldırmışsınız demektir. Tarık Akan ve Halit Akçatepe’nin başrollerini paylaştıkları bu yapımın yardımcı oyuncu kadrosu da oldukça güçlü bir yapıya sahiptir. Fakat özellikle de konusuyla dram türünde en iyi Türk filmi olabilir.

Adeta göz pınarlarımızı kurutmaya, gözümüzde yaş bırakmamaya ant içmiş olan bu olağanüstü duygusal filmlerden hangileri sizleri de fazlasıyla etkilemeyi başardı?

3 Forrest Gump

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==IMDb Puanı: 8,8
Yapım Yılı: 1994

Tom Hanks’in olağanüstü performansıyla hayat verdiği Forrest Gump filmi 6 dalda birden Oscar kazanmayı başarmıştır. Rober Zemeckis’in de başarılı yönetmenliğiyle şekillendirdiği bu başyapıt da bazı sahneleriyle bizleri gülümsetirken, bazı sahneleriyle de gözlerimizin dolmasına neden oluyor.

2 Schindler’in Listesi (Schindler’s List)

Schindler'in Listesi (Schindler's List)IMDb Puanı: 8,9
Yapım Yılı: 1993

7 dalda Oscar ödülü başta olmak üzere 20’den fazla prestijli sinema ödülünün de kazananı bir Spielberg filmi olan Schindler’in Listesi (Schindler’s List); Liam Neeson, Ralph Fiennes ve Ben Kingsley gibi usta isimlerden oluşan kadrosuyla da fark yarattı. Baştan sona boğazınızda koca bir düğümle izleyeceğiniz bu II. Dünya Savaşı filmi de en iyilerden biri olarak listemizde yer alıyor.

1 Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)

Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)IMDb Puanı: 9,3
Yapım Yılı: 1994

Şimdi ise Frank Darabont’un yönetmen koltuğunda oturduğu bir diğer başyapıtla listemize devam ediyoruz. Tüm zamanların en iyi filmleri arasında gösterilen, Stephen King romanından uyarlaması olan Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption); Tim Robbins ve Morgan Freeman’ın benzersiz performanslarıyla da kusursuz bir yapım haline geliyor.

Güzel bir günün ardından ayaklarınızı uzatıp, mısırınızı patlatıp keyifli bir film izlemek istiyorsanız, listede yer alan bu sarsıcı filmlere hiç bulaşmayın derim.

Peki ya sizin bu listede en beğendiğiniz veya listede görmek istediğiniz film hangisi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın